c J Een „Giselle" zonder romantiek door het Ballet de Monte Carlo Een eeuw geleden kwam de Provinciale Wet tot stand STOP DIE JEUK DÉBRALENE Dinsdag 4 Juii 1950 Holland Festival Het „Grand Ballet du Marquis de Cuevas direct de Monte Carlo" heeft Zondagmid dag in het Kurhaus te Scheveningen zijn rentree in ons land gemaakt onder allerlei tegenwerkende factoren, zoals het zoek raken van een compleet décor, tengevolge waarvan het eerste programma op het laatste ogenblik gewijzigd moest worden zonder enigerlei repetitie met het orkest. Naar men mij verzekerde had de hieruit voortvloeiende spanning, die zich ook van de solisten meester maakte, een bepaald inspirerende uitwerking op het dansen. Of het nu door de reactie kwam (zo in de trant van: „ons kan nu eenmaal niets ge beuren") is natuurlijk niet na te gaan, maar in ieder geval lag er over de gister avond in de Amsterdamse Stadsschouw burg gegeven voorstelling een zekere mat heid, men zou bijna kunnen zeggen een gebrek aan glans, zodat de verrukking niet die alles vergeten doende hoogte van de twee voorgaande bezoeken bereikte. Doch dat kan nog komen, want er staat ons in de eerstvolgende dagen veel te wachten. Als is de naam van het gezelschap gewij zigd, de voornaamste sterren zijn gebleven en bepalen nog steeds de richting. De beste kansen liggen op het terrein waar loutere virtuositeit hoogtij viert: de fragmenten uit de grote klassieken, los van de inhoud van het geheel (te vergelijken met colora tuur-aria's of bravour-duetten) en de moderne abstracte werken, bepaald door volstrekte technische beheersing en een zo goed als wiskundige logica. Een dergelijk paradenummer uit de eerstgenoemde categorie was dit keer de fraaie pas-de- deux uit „Don Quichotte" (een vooral in Rusland bijzonder populair ballet, dat onlangs ook door Sadler's Wells op het répertoire werd genomen) op muziek van Minkus in de authentieke zetting van Marius Petipa uitgevoerd door Mar- jorie Tallchief (zij slaagde er niet in de volmaakte zuiverheid van haar lijnen. Deze is niet minder dan fenomenaal. André Eglevsky kweet zich bevredigend van de ondankbare rol van Albert, met sterke cabriolen en een unieke veerkracht. Als Myrtha, koningin van de Willis, blonk Marjorie Tallchief uit, mede door de ver fijnde sierlijkheid van haar gebaren en haar prachtige demi-fouettés. Het corps de ballet, in weinig fraaie costuums en zonderlinge uniform gekapt, beroofde „Giselle" echter van het laatste restje romantiek dat de genoemde Amerikaanse solisten met toth al weinig resultaat had den proberen te bewaren. Ook de lange duur van de pauze had een ongunstige in vloed. Meer dan een degelijk uitgevoerde curiositeit werd het door dit alles niet. Het conventionele programma zonder verrassingen werd besloten met het vro lijke en pretentieloze karakterballet „Le beau Danube" van Leonide Massine op muziek van Johan Strauss (voornamelijk walsen en polka's) in een orkestratie van Roger Desormière, dat wij kort geleden met veel meer pit en geest ten tonele heb ben zien voeren door de troep van Roland Petit, die met bruisend temperament het publiek tot geestdrift bracht. Naast Mar jorie Tallchief als de straatdanseres en George Skibine als de huzaar, zag men Ethery Pagava als het jonge meisje (bij zonder mooi), Anna Chesalka als de mo diste en Raoul Celada als de dandy. Hoe knap het allemaal ook was, men miste het Franse vuur. De begeleidingen werden verzorgd door het Utrechts Stedelijk Orchest. DAVID KONING Brielse Maas is nu een binnenwater Verbinding met de zee is afgesloten De afdamming van de Brielse Maas is Maandagmiddag om tien over half twee een feit geworden. Het gat van ongeveer 60 meter breed, dat bij het Kruiningergors ter hoogte van Oostvoorne nog aanwezig was en waar de eb-'en vloedstromen soms met grote kracht doorheen gezogen wer den, is thans gevuld. Een Phoenixponton, een betonnen gevaarte van het type, dat ook in Normandië gebruikt werd om een kunstmatige haven te vormen, heeft men in het gat laten zinken. Daardoor is de Brielse Maas afgesloten en is, mede door de dam in de Botlek, een binnenmeer ont staan. Met de afdamming van de Brielse Maas is verleden jaar reeds een bescheiden be gin gemaakt, maar met de beide dammen de andere, in de Botlek, was reeds klaar werd pas begin April van dit jaar begonnen. De ponton, welke men gister middag heeft laten zinken, weegt onge veer 3 millioen kilogram en was overge bleven van de werkzaamheden op Wal cheren. Door de afsluiting van de Brielse Maas wil men de verzilting van de gronden langs deze riviermond tegengaan. Enige samenwerkende organisaties in Indonesische aangelegenheden, te weten het Comité van Minderheden, het Indo-Europees Verbond, het Nationaal Jongerenverbond, het Nationaal Verbond en de N.I.B.E.G., heb ben bij de Nederlandse regering aangedron gen op zo groot mogelijke subsidie aan het Nederlandse onderwijs in Indonesië, en ver zocht dit onderwijs in zo ruim mogelijke mate open te stellen voor allen, die zich daartoe aangetrokken voelen. De Koningin richt zich in een radiorede tot de Statenleden der elf provincies Marjorie Tallchief, die in het eerste Amsterdamse programma van het Ballet de Monte Carlo sterk de aandacht trok. Tamara Toumanova uit de herinnering te bannen, die er verleden jaar een storm achtig succes mee verdiende) en George Skibine, tegelijk sterk en elegant. Hoe voortreffelijk in vele .opzichten ook, het dansen was te hard en vergde teveel zicht bare inspanning. Het hoofdnummer stond aan het begin: het gedeeltelijk pantomimische ballet „Giselle" op muziek van Adolphe Adam, berustend op een libretto van Vernoy de Saint-Georges en Théophile Gautier, in een choreografie welke algemeen wordt toegeschreven aan Jean Coralli, al mag men aannemen dat de passen voor de titel rol zijn geregeld door Jules Perrot ten be hoeve van diens echtgenote Carlotta Grisi, die op 28 Juli 1841 dit eerste „witte bal let" in Parijs ten doop hield. De stof is ge deeltelijk ontleend aan Heinrich Heine, speciaal wat betreft de tweede acte. „Giselle" kan nog steeds gelden als on overtroffen voorbeeld van een complete eenheid van alle samenstellende elemen ten, door Serge Lilar gekenschetst als de apotheose van het romantische ballet. Het is, zoals deze terecht opmerkt, niet alleen romantisch door het onderwerp, maar ook en vooral door het dansen op de pointes als middel van elevatie, niet alleen ter ver hoging van de bevalligheid, maar ter uit beelding van de vlucht van de ziel door het lichaam. Het eerste bedrijf is een pas torale, bestaande uit zeer expressieve dansen en harmonisch daarmee samen vloeiende pantomimis, die thans wel erg ouderwets aandoen. Het is overigens ver bazingwekkend hoeveel gemoedstoestan den hier met behulp van een betrekkelijk klein vocabulaire van passen worden uit gedrukt: vreugde, verliefdheid, danslust, verdriet, wanhoop, jalouzie en krankzin nigheid. Wat dit laatste betreft doet Giselle sterk aan Ophelia denken. Het tweede ge deelte speelt zich af op het kerkhof, waar de geesten van de voor haar huwelijk ge storven verloofde meisjes (de zogenaamde Willis, welke fantomen ontleend zijn aan een Boheemse legende) tot het ochtend gloren haar hartstocht voor de dans uit vieren. Ook hief worden handeling en ge voelens alleen door de beweging uitge drukt. Men heeft er waarlijk geen toe lichtend programma bij nodig. Rosella Hightower leverde in de titelrol wederom verbluffende bewijzen van haar onvergelijkbaar technisch kunnen. Zij heeft op. dit gebied een surplus dat zo goed als al haar emotionele tekortkomingen over wint, Haar mimiek is stérk verbeterd, al blijft men dramatische intensiteit missen In de taferelen waar de danseres eigenlijk ook' actrice moet zijn. Dit bezwaar gold echter nauwelijks in de waanzin-scène waarin zij vergeefs probeerde de dans passen uit de kortstondige periode van ge luk te herhalen. Vooral in het tweede deel, waar de arabesken als het ware symboli sche betekenis hebben, ontroerde zij door Agenda voor Haarlem DINSDAG 4 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Frans Hals: „Achterdocht", 18 j., 2.30, 7 eri 9.15 uur. Rembrandt: „Maria Goretti", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gestolen leven", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geld maakt toch gelukkig", 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. City: „Ontsnapt van het Duivelseiland", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De strijd om de zilvermijn", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 5 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Vandaag is het honderd jaar geleden dat de Provinciale Wet tot stand kwam. De leden van de Provinciale Staten, die heden in alle provincies bijeen waren, hebben om halftien geluisterd naar een toespraak, die Koningin Juliana door de radio tot hen richtte en die in de elf ver gaderzalen met luidspreker-installaties hoorbaar werd gemaakt. „Heden herdenken wij het feit", zo zeide de Koningin, „dat honderd jaar geleden de Provinciale Wet tot stand kwam. Is er reden tot herdenking omdat een wet een eeuw oud is? Herdenken wij niet eerder in dankbaarheid het feit, dat de makers van deze wet en dan noem ik in de eerste plaats Thorbecke de mogelijk heid hebben geschapen voor een vrije ont plooiing van het leven der provinciën in ons vaderland? Nog bestond er in 850 angst voor een terugkeer van de ve '.immende politieke verhoudingen in de Republiek der Ver- eenigde Provinciën. Artikel 66 der Pro vinciale Wet getuigt daarvan. Het is niet waarschijnlijk, dat men toen heeft voor zien, welke belangrijke nieuwe taken in het moderne groeiende Nederland voor de provinciën waren weggelegd. Toen de ontwikkeling kwam, vormde de wet geen belemmering. Integendeel, het provinciaal bestel bleek in staat zich bij de eisen van de nieuwe tijd aan te passen. Het ontwikkelde zich tot een bestuursor gaan dat een centrum vormt van tal van technische, culturele en sociale bemoeiin gen, die op gewestelijke basis hun zegen rijke werking doen gevoelen. Daarbij vormen de provinciën een brug tussen het rijk en de gemeenten, uitvoe rend de rijkswetten en toeziend op de arbeid der gemeenten, deze stimulerend en haar samenwerking bevorderend. Veel technische belangen en ik denk daarbij in de eerste plaats aan de aloude Nederlandse waterschappen maar ook aan electriciteitsvoorziening, drinkwater voorziening, streekplannen en economisch technologische onderzoekingen, vinden in het provinciale bestuur hun verzorger. Veel sociale en culturele arbeid wordt door de samenwerking in gewestelijke organen tot groter bloei gebracht. Particulier initiatief en overheidsbemoeiing vullen elkander daarbij aan. Gezondheidszorg, landbouw- en nijverheidsonderwijs en de muziekbe oefening ontvangen thans de warme be langstelling van de provinciale besturen. Deze groei heeft eerst langzaam en ge leidelijk plaats gevonden. Maar toen de stroom van het gewestelijk leven gesto ten was op de klippen van de oorlog, volgde in de na-oorlogse tijd een sterke stroom versnelling. De oorlog bracht naast een toenemende bewustwording van het Nederlands eigene ook een veel sterker bewustworden van de gewestelijke eigen aard. De activiteit, die deze bewustwording ten gevolge had brengt op zichzelf een ge zonde decentralisatie mede. Ik heb mij daarvan rekenschap kunnen geven, toen ik onmiddellijk na de dorlog de provinciën bezocht als voorzitster van Nederlands Volksherstel. De bezoeken, die mijn man en ik in de jongste tijd in verschillende gewesten heb ben gebracht, toen wij het voorrecht had den met velen van u kennis te maken, vormden een waardevolle ontmoeting met de ontplooiing van dit gewestelijk eigen leven. Ik verheug mij er op dit jaar de staten leden van die provinciën te zullen ont moeten, waar wij nog geen bezoek brachten. De ontwikkeling der provinciën is gegaan van het verlammende particularisme der 18de eeuw door het centralisme der 19de eeuw naar een gezond evenwicht van mid delpunt zoekende en middelpuntvliedende krachten in de 20ste eeuw. Van deze evenwichtstoestand uit. zien wij haar nieuwe bloei ontluiken. Deze betekent tevens de bloei van Nederland. Zo zie ik voor mij: Elf provinciën, ieder voor zich rijk aan mogelijkheden en verscheiden naar de aard van haar inwoners, vormend te zamen het ene Nederland". Rede van mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwiik Hierna heeft gesproken de Commissaris der Koningin in de provincie Drente, als oudste van Harer Majesteitis commissa rissen, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwij k. Hij dankte de Koningin voor hetgeen zij heeft willen zeggen bij deze gelegenheid. „Sterke banden verenigen Oranje en Nederland", zo zeide hij wanneer wij die banden historisch be schouwen, danvinden zij hun oorsprong in de gewesten, zoals deze in de Republiek der Vereenigde Nederlanden verenigd waren. Onze Provinciale Wet is de basis, waarop de provincie als staatkundig on derdeel van het rijk berust. De provincie is meer dan een zuiver administratief complex, het is een levend geheel, al is het provincialisme binnen normale gren zen teruggedrongen. Het normale provin ciale besef is echter een levend element, dat kleur geeft aan het openbare leven in ons land. Spreker bracht een eresaluut aan de vader van de Provinciale Wet, mr. J. R. Thorbecke, voor het feit, dat deze wet, gedurende haar bestaan niet belang rijk gewijzigd, nog steeds als een bevre digende wettelijke basis voor onze pro vinciën kan worden beschouwd. Spreker zeide, dat het College van Ge deputeerde Staten zich tot een belangrijk staatsorgaan heeft ontwikkeld. De prac- tijk heeft aan de taaie van dit college een ontwikkeling gegeven, die ver, uitgaat buiten de grenzen, die men bij de inwer kingtreding van de Provinciale Wet voor ogen heeft gehad. Ook het ambt van Com missaris der Koningin heeft een grote ontwikkeling ondergaan. De bestuursontwikkeling in onze ge westen is bnder de 100-jarige werking van de Provinciale Wet bevredigend verlopen. Spreker hoopte, dat wij in het komende tijdperk onder de werking van deze wet een ontwikkeling van ons provinciale be- stuursleven zullen tegemoet gaan, dat moge strekken tot heil van de ingezetenen van onze gewesten en daarmede van de ingezetenen van ons gehele land. GEPENSIONNEERDEN VERGADEREN. Naar aanleiding van de ingediende wets ontwerpen, inzake verhoging van pen sioenen met een bijzondere toeslag en toe kennen van kinderbijslag aan gepension- neerden houdt de Bond van gepensionneer- den van de Nederl.. Spoor- en Tramwegen in samenwerking met de Algemene Neder landse Bond van Gepensionneerden en de Algemene Militaire Pensioenbond in vijf plaatsen demonstratieve vergaderingen. Op Woensdag 5 Juli wordt er een in „Bel- levue" te Amsterdam gehouden. Indien de bijeenkomst van twee uur zeer druk be zocht wordt, dan volgt om kwart voor vieren een tweede. De 9 Muzen Holberg in Winterswijk. In het open luchttheater te Winterswijk werd dezer dagen door het gezelschap „De Ghesellen van den Spele" onder regie van Ad Hooy- kaas voor het voetlicht gebracht „De ver stoorde bruiloft" van de beroemde Deense auteur Holberg. Deze comedie, geheel als openluchtspel geschreven, beleefde de pre mière voor Nederland. De hoofdrollen wer den vertolkt door mevrouw B. SchenkVos, Janny van Oogen, Steven van Bommel en Guus Verstraete. émii Met het dichten van het ongeveer zestig meter brede gat bij het Kruiningergors ter hoogte van Oostvoorne is de afdamming van de Brielse Maas gistermiddag een feit geworden. Het gat werd opgevuld door een zogenaamde Phoenix-pohton, een enorm betonnen gevaarte van het typedat men in 1944 in Normandië gebruikte tijdens de invasie. De foto toont het moment, waarop de ponton het gat is 'binnengevaren. Lever Bros en Unilever in 1949 Dividend evenals vorig jaar 8,9 procent (Van onze financiële medewerker) Oppervlakkig bezien heeft het Lever Bros.-Unilever-concern een zeer goed jaar achter de rug. De winsten van het concern (de Engelse en de Nederlandse N.V.) liepen vóór aftrek van belastingen, van 273.2 millioen in 1948 tot 407.7 millioen in 1949 op. Men moet echter in aanmerking nemen dat in 1949 een aantal bijzondere baten konden worden geboekt, als ruim 60 mil lioen koerswinsten (devaluatie). Zonder die min of meer toevallige baten heeft de winst in 1949 vóór afschrijvingen en reserveringen 465.6 millioen bedragen tegen 419.5 millioen in 1948 en na af schrijvingen cn reserveringen respectieve lijk 127 millioen en 94.1 millioen. Er is in 1949 dus wel vöoruitgang te constate ren, maar deze vooruitgang verdwijnt als men de winstcijfers tegenover die van de omzetten plaatst. 1949 1948 millioen millioen omzetten8521.5 6601.1 bedrijfswinst 465.5 419.-5 id. in pet. van omzet 5.5 6.3 De winstmarges zijn dus teruggegaan, hetgeen in het thans verschenen jaarver slag aan de toenemende concurrentie en aan de stijging van de kosten wordt toege schreven In de Verenigde Staten, waar de grond stoffen prijzen in 1949 sterk zijn gedaald, maar de concurrentie tot een nog snellere verlaging van de verkoopprijzen dwong, is het bedrag van de omzetten gedaald van 1237 millioen tot 1084 millioen, hoewel de kwantitatieve omzetten nagenoeg op hetzelfde peil bleven. Voorts eiste de con centratie van de kantoren te New York een bedrag van bijna 10 millioen. Dank zij de bijzondere baten is de positie van het concern in 1949 verder versterkt. Doordien ook de bedrijven in West-Du its- land en Oostenrijk weer in de balans wer den opgenomen, grote koerswinsten wer den gemaakt en 1 165 millioen nieuw ka pitaal werd opgenomen, steeg het geïn vesteerde kapitaal van 2'/i milliard tot bijna 3 milliard en het aan gewone aan deelhouders toekomende vermogen met 254 millioen tot circa l'/s milliard. Het dividend van 8.9 pet. bij de Neder landse N.V. en van 10 pet. bij de Engelse Limited, samen 23.3 millioen, beloopt slechts 1.5 pet (1948: 1.8 pet.) van dit ver mogen. Het program van vernieuwing en moder nisering der fabrieken in alle delen dei- wereld werd verder uitgevoerd. De kapi taalsuitgaven stegen van 135 millioen tot f 171 millioen. Ook in voorraden moet een groter bedrag worden vastgelegd, tenge volge waarvan de liquiditeit van het con cern verder is verminderd, vooral van de Engelse maatschappij. Dit is ook de reden waarom men van de winst een zo groot deel in het bedrijf houdt. Ook bij de Lever Bros, en Unilever gaat de fiscus met circa 50 pet. van de winst strijken. Interessant is in dit verband dat in 1949 de belastingen naar de winst ge heven, 2.19 pet. van de omzet bedroegen, de uitgekeerde dividenden slechts 0.84 pet., het bedrag dat in het bedrijf is gehouden 1.74 pet. KLEUTERONDERWIJS Te Rotterdam slaagden voor de Gemengde Commissie voor examens Kleuteronderwijs Akte B (hoofakte) de dames F. G. de Jager en W. Snoek te Driehuis, beiden leerlingen van de Stichting tot het opleiden van Leer krachten bij het Openbaar Voorbereidend Lager Onderwijs te Haarlem. Bij Doesburg komt een nieuwe verkeersbrug. Ongeveer 150 meter ten Noorden van de plaats waar de huidige schipbrug van Doesburg ligt wordt een nieuwe verkeersbrug gebouwd met een lengte van 140 meter. Deze brug wordt, evenals de bruggen bij Arnhem en Deventer, van het zogenaamde balktype. De rijbaan krijgt een breedte van zeven meteren de rijwielpaden, die buiten de bogen zullen lopen, worden drie meter breed. Verwacht wordt, dat de brug in 1952 voor het verkeer zal worden opengesteld. Op deze foto ziet u één der duikers van de Mijnenopruimings- dienst, die de IJsel op de plaats waar de nieuwe brug wordt gebouwd, meter voor meter afzoeken naar oorlogstuig Wandelsport Ruim zevenduizend deelnemers aan de Vierdaagse Hoewel de inschrijving voor de vierdaagse afstandsmarsen, welke van 25 tot an met 28 Juli te Nijmegen worden gehouden, op 1 Juli werd gesloten, is het nog niet mogelijk het juiste aantal deelnemers te noemen. Wel staat vast dat de 7000 is overschreden. Meer dan ooit zullen de marsen dit jaar een inter nationaal karakter dragen, immers behalve het grote contingent uit eigen land komen de wandelaars uit: België. Luxemburg, Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Denemar ken en Zweden. België stuurt drie militaire detachementen, Luxemburg en Frankrijk elk een, terwijl ook Engeland ditmaal met twee militaire deta chementen naar de stad aan de Waal komt. Zwitserland, Denemarken en Zweden wor den door burger-groepen vertegenwoordigd- Ook uit Frankrijk en Engeland komen burgers. Voetbal Loting van de finale-poule om het wereldkampioenschap De loting voor de wedstrijden, welke in de finale-poule van het tournooi om het wereld kampioenschap worden gespeeld, gaf het vol gende resultaat: 9 Juli: te Rio de Janeiro: Brazilië—Zweden: te Sao Paulo: UruguaySpanje. 13 Juli: te Rio de Janeiro: BraziliëSpan je: te Sao Paulo: Zweden—Uruguay. 16 Juli: te Rio de Janeiro: BraziliëUru guay; te Sao Paulo: ZwedenSpanje. ADVERTENTIE die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar j betten met een paar druppels I HET HUIDGENEESMIDDEL MET „DIEPTEWERKING" Zwemmen Kringkampioenschappen In Stoop's Bad werden Maandag de kam pioenschappen van de kring Haarlem van de KNZB voortgezet. Deze hadden het volgende resultaat: 50 meter vrije slag meisjes: 1. E. Hölslcen, (Zwemclub Haarlem) 33.6 sec.; 2. R. Nelissen (DWT) 33.7 sec.: 3. C. Kneynsberg (DWR) 34.3 sec. 100 meter rugslag dames: 1. B. Nelissen (DWT) 1 m. 26.8 sec.; 2. T. v. Meel i Zwem club Haarlem) 1 m. 32.7 sec.; 3. T. Wouters (DWR) 1 m. 33.2 sec. 200 meter vrye slag heren: 1. G. Bijlsma (Zwemclub Haarlem) 2 m. 23.8 sec.; 2. F. Pieters (DWR) 2 m. 28.7 sec.; 3. J. v. Merke- steyn- (Zwemclub Haarlem) 2 min. 28 8 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. J. Spoor (DWR) 3 m. 42,5 sec.: D. Turkenburg (DWT) 3 m. 13.8 sec.; 3 T. Timmermans (DWT) 3 m. 32 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette meisjes: 1. Zwemclub Haarlem 3 m. 11,8 sec.; 2. DWT 3 m. 18,5 sec.; 3. HVGB 3 m. 32,3 sec. Door het slechte weer kon de 3 x 50 meter wisselslag estafette voor heren niet worden verzwommen. Dit nummer is thans aan het programma van 10 Juli in Stoop's Bad toegevoegd. En masse het Kanaal over Uit dertien landen zullen negen en twintig zwemmers en zwemsters deelnemen aan de massale zwemwedstrijd over het Kanaal, welke door de „Daily Mail" Augustus wordt gehouden. Onder de deelnemers bevinden zich Elna Andersen (Denemarken), Jenny Kammers- gaard (Denemarken), Edmund Olsen (Denemarken), mevrouw Groesvan Rijsel (Nederland), Lars-Bertil Warle (Zweden) en Geiger (Duitsland). Athletieh Junioren van „Haarlem" boek ten successen in Amsterdam De juniorenploeg van „Haarlem", die gisteren in Amsterdam aan jeugdwedstrijden deelnam, heeft belangrijke successen ge boekt. Het opmerkelijkste resultaat behaalde Brijs, die evenals Woensdagavond op het terrein van „Haarlem" de 300 meter won. Dat een sintelbaan echter veel snellere tijden toestaat, dan een grasbaan, werd wederom bewezen. Was de tijd van Brijs Woensdag avond 37.5 sec. ditmaal noteerde hij 36.6 sec., de beste tijd; die tot nu toe dit jaar op deze afstand is gemaakt in Nederland. Wederom werd de Haarlemmer Van Gor- sel tweede in 37.5 sec., doch deze loper kan ongetwijfeld sneller. De tijd van Brijs bete kent een nieuw Haarlems record. Er werden echter nog meer records gebroken. Ebbeling noteerde op de 1500 meter een tijd van min. 19.5 sec., waarmede hij zijn eigen Haarlems jeugdrecord met ruim 5 sec. om laag bracht. Ook Halderman (Haarlem) kwam onder het oude record met een tijd van 4 min. 22 sec. Broertjes won het speer werpen en bracht het record op dit nummer op 39.38 m. Ook het discuswerpen nam hij voor zijn rekening, waarbij hij met 38.0f precies een meter onder het Haarlems record bleef. Tiehmeyer won met een sprong van 1.50 m. het hoogspringen, terwijl het slotnummer, de 4 x 100 m. estafette door een „Haarlem"ploeg bestaande uit Cats, Brijs, Peoples, Van Goorsel met ruime voorsprong werd gewonnen in 47.3 sec. Waterpolo Tweede zege voor H.V.G.B. In de hoofdklasse competitie heeft HVGB Zaterdagavond de tweede overwinning ge boekt in de wedstrijd tegen het IJ die ge speeld werd in Stoops Bad. Nadat een der Amsterdammers het water had moeten ver laten buitte HVGB de numerieke meerder heid uit en nam door toedoen van Jelle Hoekstra de leiding. Uit een strafworp maakte Rootselaar gelijk. Door Hogéland werd het 21. In de tweede helft heeft het gespannen; Hoekstra (1) en Rol (2) brachten dc voorsprong voor HVGB op 51 en daar na verkleinden Smit en Rootselaar de ach terstand (54). Nadat een schot van de Amsterdammers was overgegaan kwam het einde. HVGB heeft nu vijf wedstrijden gespeeld waarvan twee gewonnen. HPC 2 speelde voor de reserve hoofdklasse in Hilversum tegen Robben 2 en verloor met 3—1. In Utrecht werd Zaterdagavond voor de eerste klasse A gespeeld de wedstrijd UZSC—DWR. DWR moest de punten in Utrecht laten (72). Een 43 overwinning heeft HVGB 2 in Amsterdam behaald op DJK 2, reserve eerste klasse A. De wedstrijd Meeuwen 2—Haar lem 3 eindigde in 66. De stand in deze afdeling is: gesp. gew. gel. verl. pnt v.-t. HZPC 2 6 DJK 2 5 HVGB 2 3 Haarlem 3 4 HPC 3 4 Meeuwen 2 4 1 12 -1 41— 9 17—15 15— 9 12—22 9—31 11—19 2 verliespunten wegens niet opkomen. In de reserve eerste klasse B ging Haar lem 2UZSC 2 niet door daar er slechts twee Utrechtenaren arriveerden. VZV be haalde in de tweede klasse A een overwin ning van 42 in de wedstrijd tegen de Futen. In Amsterdam speelde HPC gelijk tegen DJK en DWT moest op eigen terrein het onderspit delven in de wedstrijd tegen Dol fijn. Eindstand 1—4. De stand is: HPC DJK VZV Dolfijn De Futen DWT 1 1 23— 5 24—12 15—13 12—17 9—19 9—26 Verder zijn er bij de heren nog drie Haar lemse overwinningen geboekt. In de reserve derde klasse (afdeling B) won DWR 3 met 62 van Bruinvissen; in afdeling C eindigde de wedstrijd Haarlem 4AZ 2 met 43 en in afdeling F zegevierde DWT 2 met 41 over De Zijl 3. Bij de dames heeft VZV in de eerste klasse nu vijf wedstrijden gespeeld. De helft van het aantal te spelen competitiewedstrijden is achter de rug. Met 100 werd van Meeuwen verloren. VZV bezet met 0 punten de onder ste plaats. In de derde klasse B werd ge speeld de wedstrijd OosterbadHaarlem. De Haarlemmers wonnen met 32. De wed strijd Meerkoeten—DWR 2 ging niet door daar de gasten niet verschenen. De stand I~" Haarlem 4 4--""' Oosterbad 4 3-1 Waterlelie 3 1-2 DWR 2 3 - - 3 Meerkoeten 21— 4 6 17— 7 2 4—13 -2 3—11 -2 1—11 2 verliespunten wegens niet opkomen. DWT 2 boekte een overwinning van 70 in de wedstrijd tegen VZV 2 en de wedstrijd Nereus 2 eindigde 22. Regen spelbreker in Wimbledon Door de hevige plasregens konden pas laat in de middag de kampioenschappen van Wimbledon worden voortgezet. Larsen (Verenigde Staten) leidde met 10—8, 2—2 tegen Sedgman en Patty (Ver enigde Staten) met 64. 5—2 tegen zijn landgenoot Talbert in de kwart finales van het heren enkelspel, toen het weer begon te regenen en verder spelen onmogelijk was. Motorsport Whitworth overleden Op het circuit van Francorchamps, waar motorwedstrijden om de grote prijs van Bel gië op het programma stonden, hebben en kele ernstige ongelukken het aspect van de wedstrijden in ernstige mate bedorven. Korte tijd nadat de Engelsman Hall in de race van de 350 cc-klasse na een valpartij met een zware hersenschudding werd opge nomen, kwam, op de helling van Bournon- ville, de Engelsman Whitworth in aanraking met de Belg Rassfeld. Een val was het ge volg en beiden waren er zo erg aan toe dat zij in een ziekenhuis moesten worden opge nomen. Whitworth had een schedelbreuk op gelopen. Gistermorgen vroeg is hij aan de ge volgen overleden. Tijdens de wedstrijd voor de 500 cc-klasse kwamen de Engelse rijders Graham en Bell in de derde ronde met elkaar in botsing. Graham werd bij een Rode Kruispost ver bonden, maar Artie Bell moest naar het ziekenhuis van Malmédy worden vervoerd. Ook bij hem werd een schedelbreuk gecon stateerd. Bovendien heeft Bell een been ge broken. Zijn toestand was zorgwekkend. Tenn'r Tournooi van Stoop's Bad De einduitslagen der wedstrijden van het tournooi van het tennispark Stoop's Bad luiden: Afdeling 1: herenenkelspel: R. Ong sl. Randag 6—4, 6—0; damcscnkelspel: mejuf frouw Knuyt sl. mevrouw Pierlot 36, 6—4, 64: gemengd dubbelspel: mejuffrouw Knuyt en Randag sl. mejuffrouw Wulff en Van Beudeker 68, 62, 6—4; herendubbclspel: Beudeker'en Baljon sl. Randag en Vos 16, 86, 61; damesdubbelspel: mevrouw Pier lot en mevrouw Wolterson sl. mevrouw Beu deker en mejuffrouw Wulff 46. 64, 75. Afdeling 2, herenenkelspel: Verboom sl. Hana 62, 61; damesenkelspcl: mejuffrouw C. Schulte sl. mejuffrouw Bouma 64, 62; gemengd dubbelspel: de heer en mevrouw Filet sl. Baljon Jr. en mejuffrouw E. Schulte 86, 60: herendubbelspel: Den Hartog en Tony den Hartog sl. Verboom en Tiessens 36, 6—0, 6—4: damcsdubbelspcl: mevrouw Filet en mejuffrouw Duyf sl. mejuffrouw Lookeren en mejuffrouw Van der Vliet 75, 6—2. Cricket Haarlemse Cricketbond Rood en Wit 5Haarlem 4. Haarlem 4. 100 voor 7. W. F. v. d. Lee 21; N. Schenk 20 en 25 extra's. A. W. Hamburger bowlde 4 voor 27; R. de Wijs 3 voor 22. Rood en Wit 5: 97. H. Bax 24; M. Kruijff 36 en W. J. v. Vliet 13. F. A. G. Lanting bowlde 7 voor 62; E. ter Haar 2 voor 16. Haarlem 5Rood en Wit 4. Haarlem 5: 36. M. Kapteijn den Boumeester 5 voor 10; H. v.Zeeland 4 voor 5. Rood en Wit 4: 94. R. Peyrot 11; H. v. Zee land 26; C. Creulzberg 16 n.o. R. Schlatman 2 voor 9: J. Beijk Jr. 1 voor 7; G. J. Jansen 7 voor 22. C.V.H.W. Jun.'Rood en Wit a. Rood en Wit wint op de tweede innings met 3 runs en nog 6 wickets in handen. C.V.H.W. eerste innings 22. H. Lokman 16. J. M. de Nobel 7 voor 9; H. Wijkhuijsen 3 voor 10. Rood en Wit: eerste innings 17. H. J. Pot- hoff 13. H. Lokman 4 voor 17; J. D. Leijcr Jr. 6 voor 0. C.V.H.W. tweede innings 7. J. M. de Nobel 7 voor 0; H. Wijkhuisen 3 voor 2. Rood en Wit tweede innings 15 voor 4. H. Lokman 3 voor 6; J. D. Leijer 1 voor 8.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5