Vier mensen door blikseminslag om het leven gekomen Laat LOOS J E S liever leerboeken leveren Taxi? Bel 1.2.3.4.S en Bondig Uowntje Rick Het kostbare deposito Dinsdag 4 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Hevig onweer boven ons land Boerderijen, landbouwschuren, en woonhuizen gingen in vlammen op Het zeer hevige onweer, dat gistermiddag vooral over het Westen van ons land trok en dat gepaard ging met zware regenval, heeft niet alleen talrijke branden veroor- zaakt maar ook enige slachtoffers geëist. Vooral in de omgeving van Alkmaar zijn boerderijen door het hemelvuur getroffen. Hierbij zijn vier personen om het leven gekomen. ADVERTENTIE In Heerhugowaard trof de bliksem de boerderij van N. Beers aan de Rustenbur- gerweg, waardoor brand ontstond. Terwijl men met de blussing bezig was en omwo nenden hielpen bij het redden van de in boedel, volgde er weer een blikseminslag, waardoor vier personen tegen de grond werden geslagen en het bewustzijn ver loren. Twee van hen kwamen spoedig weer bij, doch de beide anderen bleven liggen. Drie uur lang werd kunstmatige adem haling toegepast, echter zonder resultaat. De slachtoffers zijn de 70-jarige J. de Vries en de 15-jarige J. Evers, beiden uit Heer hugowaard. In De Rijp is de 21-jarige ongehuwde landarbeider P. Portegies door de bliksem getroffen en op slag gedood. Hij was met drie andere arbeiders op het land aan het werk en wilde voor het onweer in een schuur schuilen. Op weg daarheen werd hij getroffen. De jongeman was kostwinner voor zijn moeder, die weduwe is. Ook in Dorregeest (gemeente Uitgeest) heeft het onweer een slachtoffer gemaakt. De heer Nieuwenhuyzen, vader van zeven kinderen, werkte in een bollenschuur, die door de bliksem getroffen werd. De heer Nieuwenhuyzen kwam hierbij om het leven. Ook werd een koe dodelijk getroffen en geraakten enige hooioppers in brand. De brandweren uit Alkmaar en plaatsen in de omgeving moesten gisteravond her haaldelijk uitrukken voor branden, die ont staan waren door blikseminslag. Het eerste alarm werd gemaakt voor de boerderij „Overkerk" van de heer J. Muis aan de Westerweg te Heiloo. De boerderij stond reeds in lichter laaie, toen de Alkmaarse brandweer arriveerde. Het blusssingswerk ondervond grote moeilijkheden, doordat de boerderij vrij ver verwijderd was van het dichtstbijzijnde slootje, dat bovendien al spoedig leeg gezogen was. Bij de brand ging niet alleen de boerderij, maar ook de halve hooi-oogst verloren. Slechts enig huisraad kon door de bewo ners worden gered. In Bergen werd de nieuwe villa van de heer P. Krom aan de Eeuwige laan door de bliksem getroffen, terwijl geen der bewo ners thuis was. Buren ontdekten de brand en trachtten nog enig huisraad te redden. De Bergense brandweer nam de blussings- werkzaamheden ter hand, maar de villa, waarin de familie Krom pas drie weken geleden was komen wonen, brandde tot de grond toe af. In West-Friesland Het onweer veroorzaakte ook in West- Friesland talrijke branden, Om kwart over zeven trof de bliksem de boerderij van de weduwe Tessel te De Goorne (gemeente Berkhout). De vijf bewoners wisten zich in veiligheid te stellen, maar de boerderij brandde tot de grond toe af. Overwaaiende vonken veroorzaakten bovendien brand in een dubbel woonhuis van de families Out en Bakker, gezinnen van respectievelijk 2 en 7 personen. Het huis ging geheel in vlammen op. De brandweer van De Goorne wist met een oude handspuit twee andere huizen, die gevaa? liepen, te behouden. Toen de motorspuiten uit Berkhout, Avenhorn en Oudendijk arriveerden, vielen de bran dende percelen niet meer te redden. Te Hoorn brandde na blikseminslag een klomper.pakhuisje af aan de Wisselstraat. In Andijk sloeg het hemelvuur in een schuur van de heer P. Dekker. Door tijdig ingrijpen van de Andijkse brandweer wist men deze schuur voor ondergang te be hoeden. Te Grosthuizen ging een hooimijt in vlammen op en in Enkhuizen geraakte de electrische installatie van het Snouck van Loosen-ziekenhuis door blikseminslag on klaar. Omstreeks 10 uur werd de grote boer derij van J. Jimmink te Schagerbrug door de bliksem getroffen en stond enkele ogen blikken daarna in lichter laaie. De brand weer uit Zijpe trachtte nog in te grijpen, maar kon niet voorkomen dat de boerderij geheel in vlammen opging. Te Zwaagdijk is de bliksem ingeslagen in de boerderij van de heer J. Wiering. Alle leden van het gezin werden door de lucht druk tegen de grond geslagen en verloren het bewustzijn. Allen kwamen spoedig weer bij en hebben van deze inslag geen verdere nadelige gevolgen ondervonden. Twee hooimijten achter de boerderij brandden af. Ook in het Noorden van ons land zijn Maandagavond enkele branden ontstaan door blikseminslag. In Vrieschelo in de provincie Groningen brandde de boerderij van J. Koets geheel uit. De brandweer kon met moeite de omliggende woningen be houden. In Eursinge bij Westerbork werd eveneens een boerderij door de bliksem getroffen. Slechts het voorhuis kon gered worden. Ook de grote hooioogst werd een prooi der vlammen. Door het onweer ont stonden in de Noordelijke provincies tal rijke telefoonstoringen. Ook in het Zuid-Westen des lands, in Kortgene op Noord-Beveland, is een land- bouwschuur door de bliksem getroffen. De schuur, waarin 200 balen kunstmest wa ren opgeslagen, is geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op f 40.000, Electrische trein getroffen Bij Baarn sloeg de bliksem in de stroom afnemer van een electrische trein, die om vijf minuten voor drie uit Amersfoort was vertrokken. De trein geraakte onklaar en moest door een locomotief naar Amersfoort worden teruggebracht. Het. verkeer op de lijn on dervond grote stagnatie, doordat ook de bovenleiding was beschadigd en bij Baarn slechts over enkel spoor kon worden ge reden. Bliksemschichten verschrikten menige Haarlemmer Het wijdvertakte hemelvuur, dat giste renmiddag uit een asgrauw zwerk over het gehele land neerdaalde, heeft ook de inge zetenen van Haarlem meermalen doen op schrikken. Hoewel de schade, die door het onweer werd aangebracht, niet zo ernstig was als op vele andere plaatsen in het*land, deden tussen zes uur en half zeven wel enige meldingen over inslagen de politie en de brandweer uitrukken. De eerste melding kwam uit de Schouwtjeslaan, waar bij de clichéfabriek „Polygraph" een zestien me ter' lange schoorsteen door de bliksem ernstig was beschadigd. Een volgende flits, zette even de Amster damse vaart in een hel licht. Hier werd de schoorsteen boven de sigarenwinkel Schot man zodanig getroffen, dat hij door de brandweer moest worden gesloopt. Op het zelfde moment werd eveneens aan de Amsterdamse vaart bij de hoek van de Nagtzaamstraat de electrische installa tie van een stilstaande tram getroffen. De ernstig beschadigde tram was een uur lang een obstakel voor vier volgende diensten. Aan de Delftlaan stak de bliksem een hoop afval in brand, die echter door de brandweer in de Delft kon worden gescho ven Het is dus in Haarlem „met een sisser" afgelopen. De heer J. W. Martin nam afscheid van de N.Z.H.V.M. Op het hoofdkantoor van de Noord Zuid hollandse Vervoers Maatschappij in Haar lem nam Zaterdagmorgen de technische ambtenaar de heer J. W. Martin afscheid van dit bedrijf in tegenwoordigheid van de directeuren en hoofdambtenaren. De burgemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremers reikte de pensioengerechtigde de ere-medaille in goud uit, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, welke hem bij Koninklijk Besluit is verleend. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 Juli 1950 ONDERTROUWD: 3 Juli, H. Gosewehr en W. Wijnands. BEVALLEN van een zoon: 30 Juni, T. van Steen—Jaspers; 1 Juli, S. E. Lambers—Ste vens; E. M. van der WestenVermeulen; 2 Juli, M van GalenGaupp; M. J. Reckman Prins; C. W. A. Dobbe—Imming. BEVALLEN van een dochter: 1 Juli, A. C. de JongEichhorn; W. BrinkmanSmit; G. T. CroeseHerni; 2 Juli, H. PhilippoLa- dru; C DoezieZwitser; J. M. C. C. Zwart van Eg'mond. OVERLEDEN: 29 Juni, H. W. C. Heiden- reichvan Dijk, 55 j., Sophiastraat; 30 Juni, J. Schets, 72 j., Jasmijnstraat; H. S. van den Bos, 77 j„ Kleverparkweg; 1 Juli, M. C. van Warmerdam, 38 j., Bloemveldlaan; M. B. J, van Klinken—Bloemen, 33 j., Jan Haring straat; J. SieraadJansen, 73 j., Herensingel. Openluchttheater Een voorstelling afgelast en een voorstelling ingelast Ondanks het uitermate ongunstige weer van Maandagavond waren er ruim twaalf honderd belangstellenden naar Bloemen- daals Openluchttheater gekomen om de vierde voorstelling door de Young Vic van Shakespeare's sprookjesachtige blijspel „Een Midzomernachtdroom" te zien. Het begin moest een paar minuten worden uit gesteld, maar al spoedig klaarde de hemel op. Echter voor korte duur, want na nog geen kwartier brak de regenval pas goed los, zodat de vijver overstroomde en spe lers en publiek naar beschutte plaatsen werden gedreven. De stemming bleef on danks deze tegenspoed uitstekend. Om half tien besloot men de opvoering af te gelasten Onder de aanwezigen bevonden zich mevr. d'Ailly echtgenote van de burgemeester van Amsterdam en mr. H. J. Reinink, se cretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en voorzitter van het Holland Festival. Woensdagmiddag is er een extra voor- -'°Uing speciaal ten behoeve van de leer- m van middelbare scholen. De extra- i hiervan komen geheel ten goede aan ■cteurs en actrices. Om de gisteravond gedupeerden van dienst te kunnen zijn is de vérdere kaartverkoop stopgezet. De toe gangsbewijzen voor de verregende verto ning geven thans naar keuze recht van entrée tot de voorstellingen van heden avond, morgenmiddag of morgenavond. Daartoe zal de toeschouwers-accomodatie worden uitgebreid. Jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, heeft de leden van het Engelse gezelschap en een aantal genodigden gistermiddag te zijnen huize een receptie aangeboden. De afdeling Haarlem van Youth for Christ houdt Vrijdagavond 7 Juli een open luchtsamenkomst in Schapenduinen te Bloe mendaal. Jubileum W. A. van Daalen Zaterdag hoopt de heer W. A. van Daa len de dag te vieren, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé én Zn. N.V. Aanvankelijk was hij werkzaam op de zetterij, van 1920 tot 1942 als stypeur bij de afdeling courant en daarna kreeg hij de leiding van de be drijfsbrandweer, waarvan hij nog comman dant is. De aanstaande jubilaris is een geziene figuur in voetbalkringen. Vele jaren speel de hij met~het eerste elftal van „Haarlem" mee en ook kwam hij een keer als spil in het Nederlands elftal uit. Zijn belangstel ling voor de voetbalsport blijkt uit het feit, dat hij grensrechter van „Haarlem" is. Bij de Haarlemse Brandweer is hij al vele jaren vrijwilliger. De heer Van Daalen is onder het personeel van Enschedé en bij vele verenigingen een geziene iiguur door zijn bereidwilligheid, aan uitvoeringen e.d. medewerking te verlenen. ADVERTENTIE AMSTERDAMS CHE RIJTUIG MIJ. Drie paarden aan de boemel In de Parklaan waren vannacht drie paarden aan de wandel. Enige surveil lerende agenten, die de dieren dit uitstapje blijkbaar niet gunden, zijn er achter aan gegaan Na enig lassowerpen met dregge- louwen werden de rossen ingerekend en naar het Openbaar Slachthuis geleid. De politie roept de eigenaren op hun kleppers fluks af te halen, want de beesten vinden zo'n abattoir geen al te veilige ver blijfplaats. Ongelukkig gevolg van een grap Een twaalfjarige jongen die gisteren middag om half een op het Wilsonsplein naar het werk van een paar arbeiders stond te kijken, werd plotseling door een van deze mannen met een slang, welke op de waterleiding was aangesloten, onder schot genomen. Toen een krachtige straal water hem in het gezicht trof wankelde hij verschrikt enige passen achteruit, waarbij hij door een passerende fietser werd aangereden. De jongen brak het rechterdijbeen en moest naar de Mariastichting worden vervoerd. Beschonken achter het stuur Aan het Donkere Spaarne-laveerde gis termiddag een beschonken bestuurder van een bestelauto tussen de ene en de andere kant van de weg. Hij reed daarbij een uit tegenovergestelde richting komende vracht auto aan waardoor een zij- en een achter schot van zijn wagen werden ontwricht en naast de wagen over de straat sleepten. De man reed met deze versiering nog een eindweegs voort en werd, nadat hij tot stilstand was gekomen, naar het bureau in de Smedestraat overgebracht. i ADVERTENTIE ELECTRISCHE STRIJKIJZERS! Grote sortering vanaf 8.50 tot 30. J, G. Kaasenbrood,, El. techn. bureau GROTE HOUTSTRAAT 131 hoek Cornelisst. Comité van aanbeveling „Jongensland Bloemendaal" Naast het voorlopig bestuur tot stichting van een jongensland te Bloemendaal is een comité van aanbeveling gevormd, waarin zitting hebben mr. B. W. Biesheuvel, Sj. H. Brongersma, mevr. J. E. v. d. Buntde Boer, mevr. C. Houbolt—Husley, J. D. Klein Poel huis, D. C. Knook, W. v, d. Laan, R. Lagen- daal, dr. R, A. Mees, G. d' Olivat, mevr. J ReuterStokkink, mr. L. S. Römelingh, R. Stouthamer, mr. U. Strickwerda, G. Stuvel, H. Vis, J. Wichers, R. Wolthuis en mevr. E, S. A. Zeldersde Koek. Na 75 inbraken gearresteerd De 30-jarige S. uit Bussum is door de samenwerkende gemeentepolitie van Sneek en Heerenveen en de rijksrecherche uit Leeuwarden en Arnhem, gearresteerd, na dat hij in de provincies Friesland, Gronin gen, Dfente, Overijsel, Gelderland en Noord- Brabant ongeveer 75 inbraken heeft gepleegd. Geschiedenis met een luchtje De aandacht van de voorbijgangers in de Badhuisstraat in Haarlem wordt op het ogenblik getrokken door een houten stel- lage-compleet-met-stormlamp, waarop een bord is bevestigd met de snijdende woor den: „Welkom, drie weken stank", waarin al het leed van de belendende bewoners die gedoemd zijn „met hun neus" boven op een ingestorte beerput te zitten, wordt uit gedrukt. Het ongemak is even eenvoudig ontstaan als het ingewikkeld schijnt, om het te ver helpen. Drie weken geleden parkeerde een zware kolenauto op het trottoir, waarbij de beerput onder het gewicht van de wagen bezweek. Reeds onmiddellijk rezen de vra gen: „Wie zal dat repareren?" en „Wie zal dat betalen?". En omdat sommige mensen de laatste kwestie belangrijker vinden dan de eerste maar zij behoeven dan ook niet de ganse dag de weinig frisse geuren op te snuiven wordt er voorlopig geen haast met het karwei gemaakt. Openbare Werken heeft zijn plicht ge daan: die hebben voor een keurige afslui ting van de odeurbron zorggedragen en er twee rode lantaarns bij aangebracht. Later vond men dat blijkbaar te veel luxe en werd een der lampen verwijderd. Iedere morgen en avond komt er trouw een func tionaris van deze gemeentelijke dienst om de pit uit te blazen, respectievelijk aan te steken. Een beerput is juridisch een onderdeel van een huis, zodat eigenlijk de eigenaresse van de aangesloten percelen voor het her stel aansprakelijk zou zijn, ware het niet, dat deze de mening is toegedaan, dat de kolenhandelaar, wiens chauffeur de schade heeft teweeg gebracht, voor de kosten moet opdraaien. En die. kolenhandelaar is ook niet van gisteren en vindt dat hij zijn ver zekeringspenningen niet voor niets betaalt Zodat de assuradeuren nu weer napluizen of zij inderdaad degenen zijn die niet het laatst zullen lachen. Tot nu toe schijnt in geen enkel brein de gedachte geboren te zijn eerst het euvel ten gerieve van de omwonenden te verhel pen en daarna uit te zoeken voor wiens rekening dat moet geschieden. Intussen vat de buurt het geval niet erg tragisch op. Zaterdagavond werd de beer put tot middelpunt van een klein straat feest gemaakt en voor die gelegenheid met lampions en guirlandes passend versierd. Vereniging „Haerlem" Onder leiding van dr, C. Spoelder is Maandagavond in het gebouw „De Hoofd wacht" de jaarvergadering van de Ver eniging „Haerlem" gehouden. De voor zitter herinnerde aan het aanbieden van geschenken aan Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan Haarlem en aan de ex cursies en lezingen voor de leden en hij hoopte, dat de vereniging in het komende seizoen weer gunstig zal voortwerken. Spreker memoreerde voorts het werk dat wijlen de heren J. L. Tadema en R. D. Baart de la Faille voor de vereniging „Haerlem" gedaan hebben. In zijn jaarverslag deed de secretaris de heer P. A. Diikema mededelingen over een legaat van de heer Tadema, De bedoeling is de bovenverdieping van „De Hoofdwacht" te verbeteren en daar een „Tadema-kamer" in te richten. Uitvoerig beschreef de secretaris de gebeurtenis sen van 1949. o a.'de aankoop van stuk ken voor het Huis Van Looy, de restau ratie ven „De Eenhoorn", de stichting van het restauratiefonds en de pogingen een Hildebrand-monument op te richten, De penningmeester de heer B. F. En schedé bracht het financiëel verslag uit. 1 Door de uitgave van twee boeken is er een nadelig saldo. De periodiek aftredende bestuursleden de heren P. A. Dijkema en mr. C. M. J. de Jongh werden herkozen. Binnenkort zal ir, G. Friedhoff zich in Wassenaar vestigen en hij legde daarom zijn functie van bestuurslid neer. De voorzitter bracht hem dank voor het vele werk, dat hij verricht heeft. Tot bestuurslid werd gekozen ir. H. A. Breuning. De voorzitter wekte de leden op mee te BINNENLAND In het Noordhollands Kanaal bij Alk maar is de 17-jarige J. Nijman, die niet kon zwedimen, verdronken nadat zijn kano was omgeslagen. Zijn 16-jarige vriend, die met hem in de kano zat en wel kon zwemmen, wist de wal te bereiken. Binnen de Ned. Hervormde Kerk heeft zich een comité gevormd met het doel gel den bijeen te brengen voor een passend ge schenk aan de Londense Hervormde Ge meente, die deze maand haar 400-jarig bestaan hoopt te herdenken. Penningmeester van het comité is ir. W. J. H. Graaf van Limburg Stirum te Aerdenhout. In opdracht van de A.N.W.B. wordt het vraagstuk van de bouw van goedkope hotels en andere vacantieverblijven door het Bouw centrum te Rotterdam bestudeerd/Gevraagd is om berekeningen te maken voor het bou wen van eenvoudige, degelijke vacantiever blijven met zo laag mogelijke bouwkosten. Men denkt hierbij zowel aan jeugdherbergen als aan gebouwen met centrale voor zieningen. De plannen dienen niet op massavacantie, doch meer op individueel vacantieverblijf te zijn gericht. HAARLEM EN OMGEVING Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag 6 Juli des namiddags van 2 tot 3 uur. door George Robert luidt: 1, Preludium en Fuga d kl. t„ J. S. Bach; 2. a. Vater unser im Himmelreich, J. S. Bach; 3. Offertoire sur les Grande Jeux, F. Couperin; 4. Drie Pré ludes, Darius Milhaud; 5. a. De Profundis, b. Chant de paix, Jean Langlais; 6. a. Pastorale, b. Final (uit de 1ste symphonie), Louis Vierne. Btf gunstig weer zal het concert van de Haarlemse Orkest Vereniging in het Bloe- mendaalse bos, dat Maandag door het ongunstige weer niet kon doorgaan,' van avond worden gegeven. Daar het watergebruik in de gemeente Bloemendaal de laatste tijd op warme dagen 200 procent boven het normale verbruik is gestegen, doet de directie van het ge meentewaterbedrijf een beroep op de inge zetenen om geen water te verspillen, daar de watervoorziening anders in gevaar komt. De heer A. Vermeer, werkzaam in het magazijn van de lettergieterij van Joh. En schedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., zal op 22 Juli de dag vieren waarop hij 25 jaarjn dienst is van bovengenoemde N.V. By het te Arnhem door de Ned. Ver eniging van Rentmeesters gehouden examen voor rentmeester is geslaagd de heer R. C. J. Bakhuizen van den Brink te Heemstede. Een collecte voor de Ned. Herv. ge meente te Bloemendaal voor de nieuwe Her vormde Kerk in Haarlem-Noord gehouden, heeft f346,81 opgebracht, De heer H. Deinum te Haarlem slaagde voor het ingenieursexamen voor natuurkun dig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Mejuffrouw H. Heeres te Haarlem slaagde voor het candidaatsexamen rechts geleerdheid aan .de Rijksuniveristeit te Groningen. De heer H. S. F. Heyermans te Aerden hout is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. ADVERTENTIE werken het aantal leden uit te breiden. Dezer dagen verschijnt het jaarboek 1949 der vereniging, dat weer artikelen en necrologieën zal bevatten. Plannen wor den gemaakt voor een excursie in de maand Augustus naar Bennebroek met een bezoek aan de Nederlands Hervormde Kerk, Huize Mandpad en Huis te Benne broek. Begin September wordt een excur sie naar Amersfoort gemaakt. In 1951 zal het vijftigjarig bestaan van de vereniging „Haerlem" herdacht worden. Mogelijk wordt dan de „Taaema-kamer" in gebruik genomen. Er zijn nog geen besluiten over de wijze van viering van het jubileum ge nomen. Voor de kinderen I op, geholpen door Rick. En daar stond hij weer veilig op het dek. ,j)at wa-was op het n-n-nippertje!" zei Bunkie klappertandend. „Dat was 't zeker!" zei Rick, blij, dat het goed was afgelopen. „Je mag je wel gauw afdrogen, Bunkie!" Hij haalde uit de kajuit een handdoek en Bunkie droogde zich stevig af. Nu het achter de rug was, konden ze weer lachen. „Jij bent ook 'n m,ooie!" schaterde Rick. „Wou je soms gaan vissen? Maar je had je hengel vergeten!!" „Het leek er meer op, dat ikzelf 'n vis was!" lachte Bunkie. „Ja, en ik heb je gevangen aan de lijn! Maar je mag voortaan wel oppassen met dat zeil!" Zo liep dat avontuur toch nog goed af. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 30) Burdett staarde zijn patroon aan. „Ik begrijp het niet goed, rgijnheer," be kende hij. „Wenst u, dat ik u die dingen zal verschaffen?" „Inderdaad en wel vóór elf uur. Dit avontuurtje, waar we op afgaan, Burdett.' zal jou niet veel last bezorgen. Je zult, wat dat betreft, het grootste gedeelte van je tijd hier doorbrengen." Burdett trachtte zijn genoegen niet al te zeer te doen blijken, ofschoon zijn verba zing nog toegenomen was. „Ik zal voor die pakken onmiddellijk naar een confectiemagazijn gaan, mijn- lieer," zei hij. „Misschien zult u mij ver dere instructies willen geven, als ik terug kom." „Burdett, heb je ooit van dr. Jekyll en Hyde gehoord?" „Ik geloof het niet, mijnheer," gaf de man een beetje verward toe. „Er was des tijds een zekere Bob Hyde, die eigenaar was van een café in High Street." „De lui, die ik bedoel, waren figuren uit de literatuur," legde Dutley uit „in werkelijkheid dezelfde man, maar die in twee verschillende gedaanten optrad. Kun je me volgen, Burdett?" „Neen, mijnheer." Dutley krabde zich even de kin. „Daar was ik al bang voor," merkte hij op, „maar dit is hetgeen er gaat gebeuren, Burdett! Ik ben in Londen op een avontuur uit en terwijl ik daarmede bezig beh, zal ik hier op alle mogelijke uren van de dag en de nacht binnenkomen en als er bezoe kers voor mij komen, moet hun gezegd worden, dat ik uit de stad ben. Het zal je plicht zijn, om te voorkomen, dat de bedienden gaan praten en bovendien zul je steeds aanwezig moeten zijn om mij te ontvangen. Begrijp je dat?" „Volkomen, mijnheer." „Ik ga verder: Als je me die kleren ge bracht hebt, moet je voor mij huren, wat men, geloof ik, een zit-slaapkamer noemt en zo mogelijk met een badkamer en wel midden in de City in-de buurt van Thug- well Row, dicht bij Cannon Street. Het zou misschien beter zijn, als je voor jezelf daar ook een kamer nam, voor het geval ik je bij tijd en wijle nodig zou hebben. Mijn 'naam is van dit ogenblik af Charles Dennis en als het mogelijk is om twee pakken te vinden met heupzakken, of die er in gemaakt kunnen worden om een re volver te dragen, doe dat dan." Burdett zette een ernstig gezicht. „Wordt dit een avontuur van dèt soort, mijnheer?" vroeg hij. „Ik vrees, dat het daarop waarschijnlijk zal uitdraaien," gaf zijn werkgever toe. „Er loopt hier een zeer onaangenaam ven tje rond, waar ik een oogje op wil houden." „Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer, maar zou het niet beter zijn om in dit land dat soort werk aan de politie over te la ten?" „Natuurlijk," gaf Dutley toe, „maar zie je, hoewel ik in dit geval niet precies kan zeggen, dat ik tegenover de politie sta, werken we toch beiden van een verschil lend standpunt en met verschillende doe len. Zij zouden mijn werk en ik misschien het hunne bederven als wij samenwerk ten." „Maar, mijnheer," waagde Burdett nog op te merken," als het om een misdadiger, of misdadigers gaat, die u wenst op te spo ren, zou u toch u houde het mij ten goede geen kans hebben in vergelijking met de politie met haar gehele detective corps." Er kwam een humoristische tinteling in Dutley's ogen, terwijl hij zei, „kijk eens, er is één ding, dat je steeds tegenover vak kennis en hersens kunt zetten en dat is stom geluk. En wat dat geluk betreft, Burdett, laat ik je zeggen, dat ik door een stom toeval op het spoor ben gekomen van tenminste twee van de mensen, die ik zoek. Maar als ik mijn inlichtingen aan de politie overgaf, zouden zij er waarschijnlijk een uitstekend gebruik van maken, maar ik zou nooit krijgen, waar ik achteraan zit. Dat is de reden, dat ik op m'n eentje werk. Is de wagen hier?" „Zeker, mijnheer." Dutley stond op en klopte zijn pijp uit. „Ik ga naar de geweermaker," kondigde hij aan. „Als iemand me nodig heeft, ben ik zowat binnen een uur terug." „Ik krijg toch van u nog volledige in structies betreffende brieven en antwoor den op navragen, en dergelijke, mijnheer?", vroeg de man. „Als ik terug kom." „En neemt u mij niet kwalijk, maar als deze affaire tot de een of andere kloppartij leidt, zou het dan niet beter zijn, dat ik in de buurt bleef en juffrouw Bulwell en Robert voor het huis liet zorgen? We zijn meermalen samen uit een benauwde situa tie gekomen, maar het was af en toe toch ook maar goed, dat we met z'n beiden waren. „Inderdaad," stemde Dutley toe. „Het is best mogelijk, dat ik er toe zal komen, om je er bij te halen, Burdett, maar voor het ogenblik moet ik eerst een beetje ver- kenningswerk verrichten, zie je, voor ik toesla." De man kuchte even discreet. „Maar denkt u niet, mijnheer," waagde hij nog op te merken, „dat hoewel u in een open gevecht uw mannetje wel staat, het met zo'n geheimzinnig gedoe heel iets an ders is en dat de andere kant wel eens kon toeslaan, als zy in de gaten kregen, waar u achteraan zit?" Dutley knikte. „Een zeer gezonde opmer king. De mogelijkheid was reeds bij mij opgekomen. Vandaar die tweede-klas kle ren en vandaar mijn bezoek aan de geweer maker. Binnen een uur ben ik terug. Dutley was een uitstekende cliënt van de geweermaker naar wiens winkel hij zich nu begaf en die zich haastte hem aan de ingang te begroeten. Dutley ging op de toonbank zitten en begon gedurende enige ogenblikken een algemeen gesprek. „Ik heb uw wapenvoorraad eens door genomen, mijnheer," begon de man. „Twee van de zwaardere geweren schijnen nogal veel gebruikt te zijn, maar over het geheel is de zaak in prima conditie. Denkt u er over om weer weg te gaan?" „Nog niet. Ik ben echter tot de conclusie gekomen bij de enkele gelegenheden, dat ik werkelijk in het nauw gezeten heb, dat mijn revolverschieten wel wat beter kon zyn en dat mijn wapens een beetje ouder wets zijn. Wil je me eens het nieuwste laten zien, wat je in kleine revolvers hebt, die toch doordringingsvermogen genoeg hebben en die zo plat mogelijk zijn om in je heupzak te kunnen dragen?" De man dacht even na. „Als u een wapen wilt hebben voor uw gewone werk, mijnheer," zei hij, zie ik niet, wat u beter zoudt kunnen nemen, dan die u reeds heeft." „Maar dat is helemaal niet, wat ik nodig heb,'i vertrouwde Dutley hem toe, terwijl hij een sigaret opstak. „Ik wil, dat je doet, wat je altijd gedaan hebt," voegde hij er aan toe, de man met een zekere veelbete kenende blik aankijkend. „Ik wens, dat je me verschaft, wat ik vraag, geen verdere vragen stelt en het meteen weer vergeet. Ik vrees, dat de gewone automatische wa pens een beetje omvangrijk zouden zijn. Ik moet twee revolvers hebben, gevoelige, maar dodelijke wapens iets, wat ik zo nodig in mijn mouw kan stoppen; iets voor meer „geciviliseerd" werk." „Ik kan u het model geven, dat de Ame- kaanse revolverbandieten tegenwoordig zoveel gebruiken," zei de geweermaker, zich achter zijn toonbank begevend. „Het zijn dodelijke kleine wapens en wij 'ver kopen ze niet aan iedereen. De politie denkt er over om ze ook aan te schaffen." Dutley maakte zijn keus en liep de schiet baan binnen, waar de geweermaker met bewondering naar zijn prestaties stond te kijken. „Er zijn niet veel Amerikaanse revolver bandieten, die op die manier mijn schijf, zouden kunnen bewerken, mijnheer," zei hij. „Heeft u ooit geprobeerd, hoe snel u na het trekken van uw wapen vuren kunt?" De kogel zat in de roos van de schijf, by'na vóór hij nog uitgesproken was. „Het is bijna het beste schieten, dat ik met dit soort wapen ooit gezien heb," gaf de man toe. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6