Dood Punt Noord -Koreanen sloegen Amerikanen terug tot stellingen aan de Koem Tuindersknecht vei echtgenote moordde zijn De regen kon het enthousiasme der Gelderlanders niet temperen 65e Jaargang No. 19598 f* V 1 "f**^ 11 1 Woensdag 12 Juli 1950 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. isrsrasnj I fj fi ^*^3" I J^*^S TJRgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en 8 I I 1 I 1 ff R ÉbBHBeI 8 M ff 8 ff 88 lil 88 8 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Tït qL JsL Jm JL Jb Jb JIUmI rfaytr mL Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. J 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboou, ttl ^pTCtilte ÏOaarlCntötljC COHtaUt (21100 (6*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom 12 JULI 1950 I UUR A <7,;IknmT /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR NEERSLAG GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER O0NBEW0LKT 0 LICHT BEW 0 HALE 8EW 0 ZWAAR BEW. GEHEEL BEW SCHEIDINGSLIJN -FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTHEEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE 1 Er IS EEN VIERSPRONG in Den Haag, die nog niet op verkeerslichten of ge barende agenten op de spitsuren is aan gewezen, maar er na aan toe moet zijn. Ge kent dat soort knooppunten-in-steden wel: een half uur of een uur lang verwerken zij hun verkeer vlot en dan plotseling ontstaat er gedrang. Er gieren banden en knarsen remmen. Misschien is het een schrikachtige oude dame, die op een verkeerd ogenblik is gaan oversteken, zich halverwege bedacht heeft en per angstig holletje is terugge keerd, die de oorzaak is. Het kan ook een kleine hond zijn, een teckel bijvoorbeeld, die in zijn streven om de mensen te ver bazen plotseling op de rijweg is gaan liggen met een air van wie-dost-me-wat en vol strekte doodsverachting. Even later glijdt het auto-verkeer weer regelmatig voort en de oude dame (of de teckel) leven huns ondanks ook voort. Nu geviel het onlangs op de bewuste viersprong, dat uit alle richtingen auto's met gelijke snelheid en op gelijke afstand naderden. Het waren er zelfs zes. Twee van de wegen zijn breed en in die beide gevallen was er juist één een andere langs zij gekomen. Alle zes arriveerden dus tege lijk op het critieke punt. Alle zes remden: sommige iets krachtiger dan de andere, zodat de laatste hun voorwielen scheef moesten trekken om een botsing te voor komen. Maar het liep goed af. Daar ston den ze, dicht opeen, in samenscholing. Er v/as één prachtige ,,slee:' bij, met de letters C D erop, die Corps Diplomatique beteke nen, met een chauffeur-in-uniform zoals men ze zelden meer ziet (buiten Den Haag) en een bleek jongetje met zwart geplakt haar achterin: wellicht de jongste attaché van het gezantschap van een Zuid- Amerikaanse staat. Scheef naast hem stond een bestelwagen, die in sierlijke letters en vulgaire gemoedelijkheid de pruiken, neu zen, sérpentines, maskers e.d. van een firma in Feestartikelen aanbeval. De rem van dit feestelijk geval had blijkbaar niet best meer gewerkt en het stond op één decimeter van zijn ondergang onder een enorme vrachtwagen met Dieselmotor, op welks hoge bok een kennelijke Amster dammer peinzend pruimde. "Van weers zijden was hij belaagd door handelsreizi gers in „orgels", om de garage-taal te bezi gen, die er een middelsoort-type mee be doelt dat minister Lieftinck hardnekkig luxe-auto's gelieft te noemen. Nummer zes tenslotte was een „kinderewage" (eveneens garage-taal en ook luxe-auto volgens de minister) van Franse herkomst, die bijna door het portierraam van de slee de jonge diplomaat van Honduras of Guatemala had bestormd. Want toen de dikke man, die het wagentje vulde, zo plotseling had moeten remmen had het een vrolijke luchtsprong gemaakt, met alle vier wielen van de grond. Nu is het moeilijk uit te maken wie voor rang heeft, als men gevieren uit vier rich tingen gelijktijdig op een viersprong komt. Sommige auteurs hebben gezegd: de bru taalste. Maar dit zijn geen waarlijk ernstige auteurs. Bovendien vergt die oplossing dezelfde doodsverachting die teckels be zielt. Menige autorijder probeert het ont staan van dergelijke momenten te bezweren door een kettinkje voor zijn contactsleutels te bezigen, dat aan één eind een verkleinde weergave van het waarschuwingsbord voor viersprongen en aan het andere een even eens verkleind hoefijzer draagt. Men zou niet graag zonder dat kettinkje rijden. Al was'ik het zelf. Bijgeloof natuurlijk. Ver werpelijk. Niettemin aanwezig. Het bleek in dit Haagse geval, dat als men niet gevieren maar gezessen op een viersprong arriveert zelfs de brutaalste niet kan doorrijden. Het gezelschap loopt onvermijdelijk vast. Het sluit zich, zoals gezegd, in een dichte samenscholing. Nu was het merkwaardige dat geen van de zes bestuurders meer iets deed. Zij ston den en keken elkaar glazig aan. Niemand stak zijn hoofd uit een portierraam en schold, zoals in minder ingewikkelde ge vallen gebruikelijk is. Niemand wist raad. Zij zaten en staarden. Het was duidelijk dat één hunner had kunnen beginnen met „in de achteruit te gaan" en aldus een aanvang te maken met het ontwarren van de knoop. Niemand scheen tot dergelijke concessie, tot zulk verlies van prestige, bereid te zijn. En er was geen agent in de buurt, die in naam der overheid, wijzend met de sterke arm des gezags, het initiatief kon nemen. Het duurde lang. De bestuurder van een der orgels vouwde de armen over de borst en trok een uitdagend gezicht. De pruimen de Amsterdammer op de hoge bok spoog verachtelijk uit zijn portierraam. De dikke man in de kinderewage trapte op zijn gas pedaal en liet zijn motortje razen, kennelijk om aan te tonen dat het niet bij het rem men was afgeslagen, zoals drie van de andere motoren. De slee van het Corps Diplomatique bromde voornaam en inge houden, de Dieselmotor dreunde. Toen naderde dat moest gebeuren een zevende auto. Het was een Citroen. De man die haar bestuurde reed' tot vlakbij de samenscholing. Toen stopte hij, stak zijn hoofd naar buiten en barstte in een luid gelach uit. Meteen werden de zes anderen woedend. Zij staken allen ook hun hoofden naar buiten. Zij uitten hun opgekropte verbijs tering. Zij spraken geen redelijk woord. De Amsterdammer deed er zelfs geen po ging toe. Hij vloekte alleen. De zware man in de kinderewage riep bij herhaling „Je zuster", vermoedelijk alle zusters der aan wezigen bedoelend. Wie weet hoeveel. Die van de Feestartikelen leek het kwaadst: hij siste. Daarop grepen allen naar hun handles, trapten, op hun clutches en gin gen gelijktijdig in de achteruit. De roeke loze man in de Citroën, nog steeds lachend, kon maar net bijtijds uit de buurt komen. Het kluwen ontwarde zich. Als u nu weer eens niet begrijpt waarom een internationale conferentie maar niet tot een oplossing kan komen (en waarom het evenmin gelukt is op die vergadering van uw kegelclub, die u pas hebt bijge woond) denk dan eens aan dit kleine straat-incident, zo beeldend voor de men selijke natuur. En betreur de afwezigheid van de bedaarde agent. Maar niet minder die van de lachende maai in de Citroën. R. P. DE „EVERTSEN" TE HONGKONG De Nederlandse torpedobootjager „Evert- sen" is vandaag uit Indonesië te Hongkong aangekomen op weg naar Korea. De oor logsbodem vertrekt morgen weer uit Hongkong. Advies tot oprichting van een Pacific-pact WASHINGTON (Reuter). De commis sie voor buitenlandse zaken van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft geadviseerd tot de oprichting van een Stille Oceaan-pact in ongeveer dezelfde vorm als het Atlantisch pact, zonder echter gede tailleerde aanbevelingen te doen. De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft eenparig het wetsontwerp goedgekeurd betreffende het geven van militaire steun aan het buitenland ten be drage van 1.222.500.000 dollar en betref fende het toekennen van fondsen aan Zuid-Korea. In doorgaans welingelichte kringen te Washington is men van oordeel dat spoe dig overgegaan zal worden tot oproeping van de Amerikaanse territoriale troepen, de „National Guards". Men koestert name lijk de vrees, dat Amerika in gevaar zou raken door het zenden van troepen overzee en het verminderen van het „thuisgarni- zoen". Het woord is aan H. Helmoldi: Overtollig is slechts hij, die zich, daarvoor houdt. Stakingen in België Ondanks de verklaring van het Alge meen Belgisch Vakverbond dat de protest staking tegen de terugkeer van Koning Leopold zou worden uitgesteld tot een na der bekend te maken tijdstip, hebben he denmorgen de meeste bedrijven in de pro vincie Henegouwen het werk gestaakt. In het bekken van Charleroi is de sta king vrijwel volledig in de ijzer- en staal industrie en de glasindustrie. De trams en buurtspoorwegen rijden niet en alle grote en vele kleine winkels hebben hun deuren gesloten. Ook het grootste gedeelte der openbare diensten werkt niet. Berichten komen bin nen dat ook in verscheidene kolenmijnen het werk hedenmorgen is neergelegd. tot de aanval over. Voorafgegaan door zware tanks infiltreerde de Noord"Korc- aanse infanterie de Amerikaanse posities en richtte een slachting aan onder de on geroutineerde verdedigers. Toen de Ameri kanen tenslotte gedwongen waren zich op de Zuidelijke oever van de Koem-rivier terug te trekken, waren alle in het vuur gebrachte Amerikaanse tanks, die in de Russische producten hun meerderen moes ten erkennen, op twee na vernietigd. Vol- jyens een communiqué van MacArthur, dat hedenochtend werd uitgegeven, zal de slag om de Koem-Iinie waarschijnlijk al be slist zijn voordat de versterkingen en de wapens uit de V.S. op Korea zullen zijn gearriveerd. In Taejon hoorde men voortdurend het gedreun van de zware artillerie, toen de Noord-Koreanen, die inmiddels versterkt zijn door 75.000 Koreaanse oud-strijders van Mao Tse Toengs leger, weer verder naar Taejon oprukten. Volgens corres pondenten gebruiken de Noord-Koreanen op het ogenblik ook Yak-straaljagers van het modérnste type waarover de Russen beschikken en 60 tons-tanks van Russi sche makelij. Weliswaar gingen de Noord- Koreanen aanvankelijk als hazen op de vlucht toen de Amerikaanse tanks aanvie len, maar zij kwamen terug en de Rus sische tanks waren de Amerikanen zowel in aantal als in stootkracht verre de baas. Naar de commandant van een Amerikaan se compagnie, die zo uit Japan naar het slagveld was gedirigeerd, vertelde, wer den zijn manschappen al uiteengeslagen vöor zij goed en wel in het gevecht wa ren. Er bleven van zijn groep slechts dér- tig man over. De Amerikanen hebben in alle haast zware bazooka's naar Korea gestuurd, omdat de lichtere bazooka's die tot nu toe werden gebruikt, niet effectief genoeg wa ren. De zegsman die dit meedeelde, voeg de er aan toe dat het aantal tanks der Noord-Koreanen blijkbaar tot nu toe on derschat was. Volgens een correspondent van Reuter bestaat de Noord-Koreaanse strijdmacht, die zal proberen de Koem-linie te door breken uit 75.000 man en 80 tanks. De Koem is een brede maar ondiepe rivier, Hij begroef het lichaam onder de vloer van een pas gehuurd huis In Den Haag is de 26-jarige tuinders knecht J. B. aangehouden, die, na aanvan kelijk onjuiste verklaringen te hebben af gelegd, bekend heeft, zijn 25-jarige echt genote te hebben vermoord. Zaterdagavond deed een militair bij de politie aangifte, dat onder het viaduct aan de Viaductweg in Den Haag een damesfiets stond. Onder het frame lagen een dames tasje, een gebreid vest, een blouse en een rok. In het tasje bevonden zich enkele girostrookjes, waarop een naam stond ver meld. Het onderzoek wees uit dat de kle dingstukken van de 25-jarige E. B. waren, huisvrouw van de 26-jarige tuindersknecht J. B. Er werd aan zelfmoord gedacht en in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Haagse recherche het water bij het viaduct afgedregd. Echter zonder resultaat. Men trachtte de echtgenoot van de vermiste vrouw, die reeds gedurende twee jaren gescheiden van haar leefde, op te sporen, doch daar de man alleen een postadres had, werd hij niet direct gevonden. Zondag morgen meldde hij zich echter zelf bij de politie. Hij verklaarde, dat hij reeds gedurende twee jaren samenwoonde met een 24-jarige vrouw in Den Haag. Zijn wettige echtge note was met haar kinderen van anderhalf en twee-en-een-half jaar bij haar ouders ingetrokken; Zij had hem de vorige week een brief geschreven dat zij hem wenste te spreken. Deze ontmoeting had Vrijdag avond volgens de verklaringen van B. in Den Haag plaats. Het echtpaar zou zich die avond hebben verzoend en B. zou zijn vrouw voorgesteld hebben wederom samen te gaan wonen in een huisje aan het West einde, dat hij enkele dagen te voren had gehuurd. Zaterdagavond ontmoetten zij elkander weer en zij zouden op weg zijn gegaan naar de nieuwe woning. Onderweg vielen er harde woorden. Een kleine vecht partij ontstond. De man kreeg krabben in zijn gezicht en de vrouw zou met de woor den: „Nou weet ik wat mij te doen staat" op de fiets zijn gesprongen en weggereden zijn. Inderdaad had B. krabben in het gezicht. Daar de gevonden fiets en de dameskleren wezen in de richting van zelfmoord, dacht de politie nog niet direct aan een misdrijf. Een tweede verhoor van B. op Maandag morgen wierp geen nieuw licht op de zaak. B. bleef bij zijn in eerste instantie afge legde verklaringen. Bij een derde verhoor weken zijn mededelingen af van hetgeen hij aanvankelijk had beweerd. Dit was aanleiding voor de recherche om een diepgaand onderzoek in het huis aan het Westeinde te gaan instellen. Daar ontdekte de recherche een pas gezaagd luik in de houten vloer dat met carboleum was bestreken. Dit was reden voor de politie de gehele vloer open te breken en na het weggraven van 40 centimeter aarde vond men het ontzielde lichaam van de 25-jarige vrouw, dat aan de hals sporen van wurging vertoonde. Het lichaam was ten dele ontkleed. Na deze vondst legde B. een volledige bekentenis af. Hij had het luik in de vloer van het pas gehuurde huis Zaterdag aangebracht met de bedoe ling het lijk van zijn vrouw daaronder te verbergen. Aangenomen wordt dat zich in de gang van het perceel een worsteling heeft afgespeeld, waarbij B. krabben in het gezicht opliep. Na de moord heeft hij de fiets en enkele kledingstukken van de vrouw naar de Viaductweg gebracht om de indruk te vestigen dat zij zich door verdrinking van het leven zou hebben beroofd. B. is ter beschikking van de justitie ge steld. Unie-conferentie over Nieuw-Guinea? Verzoek van Indonesische Australische vliegtuigen weer in Actie. Bommenwerpers en jagers steunden de grondtroepen, door de Noord-Koreaanse troepen en hun verbindingswegen onder vuur te nemen. Een piloot van een Ame rikaans waarnemingsvliegtuig, dat door twee Yaks w,erd aangevallen, vertelde dat de Yaks de Russische rode ster als kente ken droegen. Een woordvoerder in Wash ington kon de berichten over 60 tons-tanks niet bevestigen. Hij verklaarde wel dat de Koreaanse tanks bredere rupsbanden heb ben, zodat zij niet in de rijstvelden weg zakken, hetgeen de Amerikaanse tanks wel deden. Hulp onderweg Inmiddels gaat men in de Verenigde Staten nog steeds door met het versche pen van mensen en materiaal naar Korea. Twee hulpvliegkampschepen zijn inge schakeld om troepen en vliegtuigen over te brengen en een groep' bommenwerpers is op eigen kracht onderweg. Amerikaanse autoriteiten hebben beloofd dat er een proces wegens oorlogsmisdaden gevoerd zal worden tegen'de Noord-Koreanen die eergisteren zeven Amerikaanse gevange nen doodschoten, mits men ze te pakken kan krijgen. Er komen trouwens nog steeds berichten binnen over wreedheden die zowel door de Noord- als door de Zuid-Koreanen worden begaan. Volgens de laatste berichten zijn aan het Koreaan se front twee oorlogscorrespondenten ge vallen, te weten Ernie Peeler van de Ame rikaanse legerkrant „Stars and Stripes" en de 56-jarige Ray Richards van „In ternational News Service". Op de vergadering van de Senaatscom missie voor de strijdkrachten vertelde generaal Omar Bradley dat ook andere UNO-leden grondstrijdkrachten naar Korea zouden zenden. Hij weigerde later aan verslaggevers te zeggen of dit Chinese nationalisten betrof. Senator Tydings zei dat de toestand zeer ernstig was. Hij wees er op dat men niet ongelimiteerd troepen naar Korea kon zenden en dat functiona rissen van defensie en marine buiten Korea nog „vier of vijf gevoelige plekken" gadeslaan waar wel eens vijandelijkheden zouden kunnen uitbreken. Een andere senator zei dat enkele Zuid- Amerikaanse landen troepenzendingen hadden aangeboden, doch dat deze slechts symbolische waarde hadden. Een woord voerder van de marine zei dat ook Frank rijk voornemens zou zijn een oorlogsbo dem naar Korea te zenden. Dit bericht werd in Parijs ontkend, aangezien er nog geen Franse regering gevormd is. regering aan Den Haag De Hoge Commissaris voor Indonesië in Nederland heeft zich tot de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen gewend voor het overbrengen van het verzoek zij ner regering tot het houden van een spe ciale conferentie der Nederlands-Indone sische Unie in Augustus over Nieuw Guinea Van officiële Nederlandse zijde is be vestigd dat een dergelijk verzoek de Neder landse regering heeft bereikt. Men wenst van Nederlandse zijde ten aanzien van deze kwestie echter nog generlei mededelingen te doen. Weduwe van Amerikaans jour nalist vraagt schadevergoeding Koninklijk Paar maakte een tocht door de vlaggende Betuwe Ook andere UNO-leden zullen troepen sturen, maar komt kuip niet te laat? (Reuter en United Press). Binnenkort zullen verscheidene andere leden van de Ruim 240 kisten springstof werden in een schuilkelder, vlak achter de kantoren der N.V. Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen ontdekt. Deze vondst bewijst, dat de Duitsers de bedoeling hadden het gehele bedrijf van de Schelde" te vernietigen. Aan de verrassende landing der geallieerde, commando's in Vlissingen op 1 October 1944 is het waarschijnlijk te danken, dat de uitvoering dezer plannen verhinderd werd. Personeel' van de mijhopruimingsdienst bezig met het verwijderen van de springstof. De 42-jarige mevrouw Virginia Mahoney heeft bij het federale hof van Manhattan een eis tot schadevergoeding van 258.291,87 dollar tegen de K.L.M. ingediend „in ver band met de dood van haar man bij het ongeluk met het K.L.M.-vliegtuig „Frane- ker" bij Bombay op 12 Juli 1949. Vincent Mahoney, redacteur van de „San Fran cisco Chronicle" behoorde tot de 42 per sonen die daarbij het leven verloren. (United Press) Het Koninklijk Paar heeft tijdens zijn bezoek aan Gelderland een be zoek gebracht aan ver schillende industrieën in dit gewest. In Tiel ver toefden Koningin en Prins gisteren in een jamfabriek, waar zij vol belangstelling het fabri- cage-proces volgden. De foto toont Koningin Juliana en Prins Bern- hard in gezelschap van de burgemeester van Tiel en de directeur van het bedrijf in de afdeling waar de gevulde jam potten aan de transport band van een deksel worden voorzien. Toen de Koningin en de Prins Dinsdag morgen in een open auto uit Arnhem ver trokken voor een tocht door de provincie Gelderland, viel de regen in stromen neer. In de steden en dorpen, waar men al dagenlang voorbereidingen had getroffen om het Koninklijk Paar hartelijk te verwel komen, keek men bezorgd naar de lucht, die maar niet wou breken. De Nijmegena- ren hadden medelijden met het Nijmeegs Mannenkoor, dat op de Waalbrug Koningin en Prins in een stortregen een lied toe zong en met de kindertjes, die verderop verregend en rillerig hun vlaggetjes^waai den. Na de ontvangst ten stadhuize van Nijmegen, waar „Mariken van Nimegen" haar opwachting maakte, werd een rond rit. door de stad gemaakt. Bij Wamql werd per veerpont de Waal overgestoken. Het Betuwse landschap lag onder een dicht regengordijn. In Tiel be zichtigden de hoge gasten een jamfabriek. Daarna klaarde het weer wat op en toen ging het van dorp naar dorp, over de smalle dijken langs de boomgaarden en de boerderijtjes. In Kerk-Avezaath had mén met veel enthousiasme een openluchtspel ingestu deerd, maar het zag er naar uit dat alle moeite vergeefs was geweest, want het bleef stortregenen. Maar om drie uur, toen het Koninklijk Paar in aantocht was, werd het onverwacht droog en kon het spel toch doorgaan. Zangverenigingen, jeugdvereni gingen, plattelandsvrouwen, boeren met koeien en stamboekmerries, de brandspuit van het plaatsje en zelfs een zeug deden mee aan het spel, dat een alleraardigste indruk maakte. Enkele toespelingen in het stuk op een verblijf van de Koningin als prinsesje in Zoelen zullen niet nagelaten hebben, bij haar aardige herinneringen wakker te roepen. Het was een spel, dat Kerk-Avezaath het vorstelijk paar aanbood namens de Westelijke Betuwe en de Bom- melerwaard. Ondanks nieuwe stortbuien weid de tocht daarna precies volgens het tijdschema voortgezet. En zo hebben ook de Gelder landers de Koningin en de Prins kunnen zien en bejubelen. Wat vermag tenslotte de regen tegen het enthousiasme, dat zich baan breekt als het vorstelijk paar in aan tocht is? Proces tegen drie Duitse artsen Bij een proces tegen drie Duitse medici, die er van beschuldigd worden in de oor log honderden krankzinnigen te hebben gedood, heeft een getuige, een vroeger lid van Hitiers kanselarij, verklaard, dat 70.000 personen van 250.000, die zich in krankzinnigengestichten bevonden, gedood zijn tussen 1939 en 1945. HET WEER AFGEBEELD UNO landstrijdkrachten naar Korea sturen, zo verklaarde senator Millard Tydings, de voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten, gisteren, nadat er een bespreking was geweest met de staf-chef Omar Bradley. Hij verklaarde niet welke landen hij op het oog had. Volgens een andere senator, die de bijeenkomst bijwoonde, zou Bradley allerminst optimistisch geweest zijn en verklaard hebben dat hij de mogelijkheid niet uitsluit dat de Amerikanen uit Korea verdreven worden. Hij hield in ieder geval rekening met een strijd van maanden en nog eens maanden. Het verloop van de strijd op Korea geeft dan ook absoluut geen aanleiding tot opti" De depressie, die gisteren in ons land op de meeste plaatsen weer overvloedige regen heeft gebracht, lag hedenmorgen boven Denemarken en verplaatst zich verder naar het Oosten. Over onze om geving is de luchtdruk na het passeren van de depressie langzaam gestegen. Dit hangt samen met de nadering van een rug van hoge luchtdruk, die zich van morgen over de Britse Eilanden uit strekte. Ten gevolge hiervan nam de buiigheid in ons land vrij snel af. Ten Zuidwesten van Ierland ligt een volgende storing, die zich naar West-Europa beweegt. Weerbericht WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. opgemaakt te 10 uur: Vanavond en vannacht droog weer. Morgen overdag half tot zwaar be wolkt met. later plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering m temperatuur. 13 Juli: Zon op 4.35 uur, onder 20.56 uur Maan op 2.03 uur. onder 20.31 uur Hoog en laag water In I.Tmuiden Donderdag 13 Juli: Hoog water: 2.34 en 14.52 uur. Laag water: 10.16 en 22.44 uur. Amerikaanse tanks voldeden niet Ook gisteren waren het weer de Noord- Koreanen die de klappen uitdeelden. Een Amerikaanse tegenaanval ten Noorden van Taejon werd na bloedige gevechten terug geslagen en prompt daarna gingen de Noord-Koreanen in een dikke mist weer die de laatste natuurlijke verdedigingslinie der Amerikanen voor Taejon vormt. De Amerikanen hebben zich thans achter de Koem ingegraven. Ook bij Oemsoeng en Tangjang waren de Noord-Koreaanse troepen actief en prepareerden zij zich kennelijk voor een aanval op Taejon. De activiteit aan de Oostkust nam toe, doch is nog steeds niet van grote omvang. Toen het later op de dag weer mooi weer werd, kwamen de Amerikaanse en Een i,'.uo^oi,o van de spoorbruggen te Pyongyang aan de Westkust van oord-Korea op het moment, dat zij getroffen worden door projectielen uit raket- en duikbommen werpers van de vliegdekschepen der gecombineerde Britse-Amerikaanse vloot.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1