c soldaatjes Japan in de voorste linie Radio geeft Donderdag Tussentijdse staatsregeling voor de Nederlandse Antillen goedgekeurd Financieringsregeling voor de bouw van particuliere ziekenhuizen Wereldnieuws SCHOOLBOEKEN 2 IN DE WERELDPOLITIEK Een der eerste gevolgen van de uit barsting op Korea en de daaraan verbon den plaatsbepaling van de Amerikaanse verdedigingslijn in het Verre Oosten thans lopende van de Chinees-Indochinese grens, Zuidelijk om Hainan heen, Noorde lijk van Formosa en langs de Chinese Oostkust dwars over Korea naar het Noor delijkste punt van Japan is een uitge- sproken strategische positie van Japan, dat in de voorste linie is komen te liggen van de Amerikaanse belangensfeer. - Japan, bezet land, kort geleden nog pretendent voor het leiderschap in de Pacific, ligt thans als een klein, machte loos eiland tegenover de geweldige com munistische kolos die samengesmolten is uit de Chinese en Russische gebieden. Wanneer men de kaart bekijkt een kaart die momenteel in Amerikaanse publicaties getooid is met een indrukwekkende „Truman-lijn" en het onderschrift: „Zij (de communisten) zullen deze streep niet "passeren" dan ziet men met één oogop slag dat de gigantische defensielinie der Amerikanen een achterland heeft, waarin het op zijn zachtst gezegd allerminst koek en ei is. De defensielijn steunt op drie voorname bases: Indochina-Malakka, de Phihppijnen en Japan. Daarachter liggen de ontelbare ldeine eilanden, bekend uit de laatste oorlog, die alle in lucht- en marinebases zijn veranderd doch waarvan de verbindingslijnen onderling en met het Amerikaanse vasteland een ontzaglijke lengte hebben. Twee van de drie grote 'steunpunten zijn reeds aangetast door troebelen die de betrouwbaarheid met vele procenten hebben verminderd. In Indo china, Mal a lek a en de Philippijnen geven de communistische en vermeende communis tische guerilla's de autoriteiten handenvol werk, wat Indochina betreft zelfs zo, dat er van een complete oorlog gesproken kan worden. En dan Japan. Wat is de strate gische betrouwbaarheid van een bezet land, dat tot voor kort de bitterste vijand was van de Verenigde Staten?-Japan is gedemocratiseerd in een ijltempo. Mac- Arthur beweert dat dit proces zijn ver wachtingen heeft overtroffen en dat de Japanners voor tachtig procent hun tradi tionele expansiepolitiek hebben afge zworen. Het kan waar zijn, doch dat zou pas kunnen blijken wanneer de Ameri kaanse troepen zouden zijn vertrokken en de Japanners het roer in eigen handen hebben gekregen. In de huidige omstandigheden kan er echter geen sprake van zijn, dat Amerika de Japanners vrij laat in hun doen en laten. Het vredesverdrag waarvan de* for mulering blijkbaar al geen aangelegenheid meer is van de gezamenlijke geallieerde overwinnaars, doch van de Verenigde Staten alleen, zal zonder enige twijfel moeten voorzien in een voortdurende militaire bewegingsvrijheid der Ameri kanen op de Japanse eilanden. Japan zal een Amerikaanse militaire basis moeten blijven, zolang de speerpunten der commu nistische aggressie in deze richting wijzen en het zal niet voldoende zijn dat de Ver enigde Staten bijvoorbeeld enkele vlieg- ADVERTENTIE Zorg Jat ge slanfö! blijft - maar doe>: Uw lichaam nieë te fcort.f Als ge er een gewoonte] van maakt 's morgens ervj 's avonds een glas WEX te? nemen, houdt ge evenwicht] in Uw gewicht - wapent ge] Uw „lijn" ei» Uw organenj tegen de vorming van over-j tollig vet. -q Corpulentie schaadt UW; schoonheid, maarbeiemmerc' ook de inwendige organen' In hun functie. Ge beweegc U allengs? moeilijker, wordt lusteloos en oud voor Uw tijd. Nu er weer 'f; .i) WEX is, kunt ge dat voorkomen, c Op een prettige manier. Want t- WEX drinkt.ge werkelijk voor^ t Uw plezier - zo lekker, zo fris. N.V. Rownlree Amsterdam r bij Apotheken en Drogliton HILVERSUM I, 403 M. 7.00 Nieuws. 7,15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Om roeporkest en solisten. 11.45 „Uit het rijk van zand en zaagsel". 12.00 Platen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 „U kunt het ge loven of niet". 13.50 Platen. 14.30 Piano recital. 15.00 Voor zieken. 16.00 Populaire melodieën. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Concert. 19.00 Ge varieerd programma. 19.35 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Concert gebouw-orkest. 21.05 „Vacantie", klankbeeld. 22.15 Platen. 22.30 „Vliegende Hollanders op jacht in Arabië". 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Zigeunermuziek. 23.35 Dansmuziek. HILVERSUM U, 298 M 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Strijk kwartet. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws 8.15 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Bariton en piano. 1.3.55 Repor tage 14.00 Promenade-orkest. 14,45 Voor de vrouw. 15.30 Trio. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Viool en piano. 18.00 Platen. 18.15 „De stem van de Christelijke vakbeweging". 13.30 Strijdkrachten. 19 00 Nieuws. 19.15 Sopraan en piano. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Metropole orkest en solist. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Pianoduo. 12.30 Weer bericht. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Pla ten. 15.40 Franse les. 16.00 Piano. 16.30 Pla ten 17.00 Nieuws, 17.10 Platen. 17,15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18 30 Voor soldaten. 19,00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Causerie. 20.00 Ver zoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten, 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55 Pianovoordracht, 23.00 Nieuws. 23.05 lichte muziek. velden en marinesteunpunten zouden blijven bezetten. MacArthur zal, ondanks zijn optimisti sche beweringen ten aanzien van de ver anderde mentaliteit der Japanners, Washington niet durven adviseren Japan een eigen leger toe te staan en daaraan de Amerikaanse belangen in de Pacific toe te vertrouwen. Dat blijkt trouwens wel uit de berichten in Amerikaanse bladen, die de laatste dagen melding, maken van een vergelijk tussen de ministeries van Lands verdediging en Buitenlandse Zaken ener zijds en MacArthur anderzijds over de militaire bepalingen die het toekomstige vredesverdrag met Japan zou moeten be vatten. Deze bepalingen zijn blijkbaar door Foster Dulles, die de Amerikaanse politiek in Azië uitstippelt, geïnspecteerd en deze heeft voordien met de hoogste Japanse autoriteiten overleg gepleegd. Het is duidelijk dat deze autoriteiten door de laatste ontwikkelingen in Korea zeer beïnvloed zijn ten aanzien van hun houding tegenover de Amerikaanse be zetter, want het karakteristiek niet-com munistische Japan voelt meer dan ooit in Dit kaartje geeft een beeld van de situatie langs de frontlijn in Azië, van Indochina tot Japan, de geschiedenis het belang van Korea voor eigen veiligheid en ziet misschien een kans om voor de toekomst zijn traditionele be geerte naar beheersing van dit schiereiland te bevredigen. Grote welwillendheid der Japanse regering tegenover de Amerikaan se verlangens om in Japan militaireizeg- genschap te behouden is hiervan het ge volg geweest en als de berichten niet be driegen zal in het komende vredesverdrag voorzien worden in een volledige mili taire bewegingsvrijheid der Amerikaanse legers op de Japanse eilanden. Deze welwillendheid is natuurlijk voor lopig. Japan is zelf machteloos en zou spoedig een prooi zijn van de communis tische legers der Russen en Chinezen, wan-, neer Korea zou bezwijken en de Verenigde Staten niet bij machte zouden zijn geheel Japan tot een bolwerk te maken. Doch het valt niet te betwijfelen dat de Japanners in hun laconieke lijdzaamheid ver vooruit kijken en de kwetsbare, eindeloze verbin dingslijnen der Amerikanen in gedachten houden, voor het geval dat de Russisch- Chinese bedreiging eens ooit zou verdwij nen en Japan de kans zou krijgen zijn volle aandacht aan eigen strategische mogelijk heden te wijden. Zo is het op het ogenblik in Amerika's hechtste en betrouwbaarste steunpunt tegenover het Aziatisch communisme ge steld en alles bij elkaar is het uitzicht op de Amerikaanse positie in het Verre Oos ten vooral voor de verre toekomst aller minst rooskleurig. Er zal een enorme krachtsinspanning en een geniaal beleid worden geëist om een „grote oorlog" in Azië te voorkomen en tegelijkertijd de rode vloedgolf daar in te dammen. Zelfs een gewonnen oorlog op Korea zal voor de Amerikanen hoegenaamd geen verlichting betekenen. Daarvoor is het probleem te wijdvertakt en te „zwaar geladen" met merendeels onoverzienbare mogelijkheden. J. L. EXAMENS MULO-DIPLOMA A. Voor het Mulo-diploma A slaagden op 11 Juli te Haarlem: D. Duinker, Driehuis; M. S. de Jager. Haarlem; R. W. B. de Jong. Velsen; G. Jo'ngsma, Haarlem; J. Bakker. Haarlem; H. Braaksma. Haarlem; mej. M. C. de. Haas, Haarlem; T. G. Buijsman, IJmuiden; T. H. Dijkstra, Santpoort; mej. N. H. Daudeij, Lisse mej. M. G. Storm, Lisse; mej. J. de Graaf, Lisse; mej. L. v. d. Spek. Lisse; P, v. d. Knijff. Alkemade; W. Kuijt, Sassenheim; mej. C. G. de Nie, Warmond; mej. T. Pieters, Heemstede; mej. G. M. v. Teylingen, Sas senheim; mej. J. H. Roest, Warmond; mej. G. Kleijwegt, Hillegom; mej. W. Kersbergen. Lisse; H. Daudeij, Lisse. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief is opgeheven het faillissement van: H. Bosscher, rangeer der Hoogovenbedrijf, wonende te Wijk aan Zee, gem. Beverwijk, Oldenborglaan 37. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d 4 Juli 1950, waarbij de Naamloze Ven nootschap Scheepsherstelinrichting Booy Co., gevestigd te IJmuiden, gemeente Vel sen, Middenhavenstraat 74, in staat van fail lissement werd verklaard, met benoeming van mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en pro cureur te IJmuiden, tot curator. Hoge recettes in Rio Naar verwacht wordt zullen de wedstrij den voor de wereldbeker in Brazilië in totaal ruim zeven millioen gulden aan recettes op brengen, eventuele beslissingswedstrijden in de eindronde niet meegerekend, De reeds gespeelde wedstrijden hebben in totaal bijna vijf millioen opgebracht. Er staan er nog vier op het program en de organisa toren rekenen er op dat hierdoor de totale ontvangsten nog met minstens twee millien zullen stijgen. ADVERTENTIE MELK EN PUUR Kwatta geldig N.V. KWATTA - BREDA TWEEDE KAMER Kinderbijslag voor het natuurlijke kind blijkt een moeilijk punt te zijn (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp inzake de tusentijdse staatsregeling van de Nederlandse Antillen is zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De regeling is tussentijds, omdat pas na een verdere Grondwetsherziening definitief de staatsinrichting van dat ge bied kan worden vastgesteld in overeen stemming met hetgeen de Grondwet dan zal bepalen omtrent het Koninkrijk- nieuwe stijl, bestaande uit Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Intussen krijgt nu ook, nadat zulks ten opzichte van Suriname reeds gebeurd is, het gebied van de Nederlandse Antillen een geheel andere staatsrechtelijke positie dan weleer. Het koloniale stelsel behoort tot het verleden. Het afscheid van het oude stemt, zoals de heer De Kort (KVP) opmerkte, niet tot smart, maar tot vreugde. Met hem stonden de heren M e y e r i n k (AR), Van de Wetering (CH) die het schenken van autonomie aan de Antillen een daad van vertrouwen noem den,prof. Schermer horn (Arb.), mr. Vonk (WD) die voor zekere be zwaren van Aruba wel oog kan hebben en zelfs tenslotte, zij het met iets meer critiek, de heer Hoogcarspel (Comm.) achter het regeringsvoorstel. Volgens arti kel 210 van de Grondwet had het een stemmen-meerderheid van 2/3 nodig. Er stemde echter niemand tegen. Minister Van S c h a i k, aan wie meer dan één spreker lof bracht voor het door hem bereikte resultaat, merkte op, dat hij reeds in het najaar van 1948 het stand punt had ingenomen dat de West bovenal behoefte heeft aan .autonomie. Deze wordt thans ook gegeven aan de Antillen. De wetgever daar zal de inwendige aange legenheden zelf op democratische wijze kunnen regelen. De ondervinding zal wel leren dat het tot stand komen van een definitieve rege ling, die èn Nederland èn Suriname èn de Antillen zal kunnen bevredigen, nog niet zo eenvoudig zal zijn. Daarom alleen reeds dit aan het adres van de heer Hoog carspel (Comm.) is het gewenst nu reeds met een interimregeling te komen en die niet over te slaan. Bij de voorbereiding en het tot stand brengen van de algemene maatregel van bestuur voor de eilandenregeling zal de minister wederom met de West-Indische commissie uit de Kamer overleg plegen; het tot dusverre daarmee plaatsgehad hebbende overleg heeft al zeer goede vruchten opgeleverd. In de Antillen staat het verlangen voorop in Nederlands ver band te blijven, al heeft men daar wel critiek op sommige onderdelen van het aanhangige wetsontwerp. De zetelverdeling is het resultaat van een compromis, reeds in 1947 tot stand ge komen: Curagao 8, Aruba 8, Bonaire 2, St. Maarten, Saba en St. Eustatius elk 1 zei el, gelijk op het ogenblik het geval is, acht de minister niet rechtvaardig. Aruba 8 en daartegenover Bonaire en de drie Bovenwindse Eilanden samen 5 zetels vond hij minder juist. Na veel wikken en wegen wordt het nu in het ontwerp -interimrege ling: Aruba 8, Curasao 12, Bonaire 1 en de Bovenwindse Eilanden 1. Er waren gebieden, die over een te ruime vertegenwoordiging beschikten, gezien hun betekenis en de samenstelling der bevol king. Intussen bestaat er op Aruba beducht heid voor overheersing door Curasao, om dat het 8 en laatstgenoemd eiland 12 zetels krijgt. In theorie bestaat de mogelijkheid van overheersing door Curasao, maar nu men met het oog daarop de mogelijkheid van beroep op de Kroon afwees als te „koloniaal" heeft minister Van Schaik een dergelijke bepaling omtrent een beroeps- regeling teruggenomen. Bovenal zullen de verschillende gebieden elkaar moeten vin den. Met behulp van de te maken eilan denregeling zal overheersing kunnen wor den tegengegaan. In de voorgestelde inte rim-regeling zijn al vergaandebepalingen opgenomen waardoor de verschillende eilanden een hoge graad van zelfstandig heid zullen kunnen krijgen. De waarschuwing van de heer Meyerink (AR) en prof. Schermerhorn (Arbeid) om toch ook nog een behoorlijke macht in handen van het centrale bestuur van de Antillen te laten en dus bij de eilanden regeling niet te ver te gaan, wat de zelf standigheid van de eilanden betreft, bleek de minister ten volle ter harte te willen nemen. In de eilandenregeling zal men er ter dege voor te waken hebben, dat er een evenwichtstoestand tussen het centrale gezag en dat van de eilanden afzonderlijk komt. Het wetsontwerp werd hierna zon der stemming aangenomen. Kinderbijslagwet Bij het voorstel tot wijziging van de Kinderbijslagwet, dat in de avondverga dering ter sprake kwam, wenste de heer Hooy (KVP) voor het natuurlijke kind niet een regeling in de wet zelf, maar door middel van een algemene maatregel van bestuur, omdat zijns inziens in beginsel niet een recht ten gunste van een onge huwde moeder erkend moet worden. Deze stelling kwam mede voort uit sprekers „voorkeur" voor het monogame huwelijk, dat overigens evenzeer door de andere sprekers werd. voorgestaan zonder dat die opvatting hen noopte het standpunt-Hooy te delen. Mevrouw Fortanier-DeWit (WD) betoogde, dat de bedoeling van kinderbijslag is herverdeling' van het in komen ten behoeve van gezinnen met kin deren. Het is, zo merkte zij op, niet een bijslag ten gunste van vader en (of) moe der als zodanig, maar een bijslag aan ar beiders en arbeidsters, die kinderen on derhouden, dus een deel van het. loon. Na dat de heer Van der Brug (Arbeid) in herinnering had gebracht, dat in het ka tholieke België in dit opzicht de natuur lijke kinderen met wettelijke kinderen ge lijk gesteld zijn, hetgeen trouwens al jaren geleden gebeurd was in een internationale overeenkomst, vastgesteld met medewer king van mgr. Nolens, vertegenwoordiger op de desbetreffende conferentie van het kabinet Ruys de Beerenbrouck, noemde de heer Hoogcarspel (comm.) het een zonderlinge rechtvaardigheid, die aan ge huwde moeders een deel van het loon wil onthouden. Minister J o e k e s verdedigde tegenover de heer Stapelkamp (AR) het nu gekozen stelsel, waardoor niet meer per jaar, doch per kwartaal de aanspraak op kinderbij slag zal worden vastgesteld. Met de heren Hooy en Stapelkamp als mede de andere sprekers was de minister het eens, dat in het maatschappelijk leven hier te lande het huwelijk met wettelijke kinderen hoog gehouden moet worden. Ook in deze wet is een onderscheid ge maakt tussen wettelijke kinderen en an dere kinderen die men verzorgt (pleeg kinderen en natuurlijke kinderen). Dit heeft de bewindsman gedaan om tegemoet te komen aan wat de heer Hooy en diens politieke vrienden verlangen. Maar overi gens merkte minister Joekes op het met mevrouw Fortanier-Dit Wit eens te zijn. Voor het denkbeeld-Hooy om de regeling ten aanzien van natuurlijke kinderen niet in deze wet, maar bij algemene maatregel van bestuur te doen vaststellen kon de bewindsman niets voelen. Volgens de heer Hooy, die zijn amende ment verdedigde, lag hieraan niet zozeer ten grondslag een andere waarderirtg van het natuurlijke kind als wel van de ver zorger van het kind. Mevrouw Fortanie r-D e W it (WD) verdedigde een amendement om in het tweede lid van artikel 23 te doen spreken van het kind, dat naar het oordeel van de minister uitsluitend of in overwegende mate voor rekening van de arbeider wordt onderhouden. Verder wilde zij het moge lijk maken dat bijzondere maatregelen voor het natuurlijke en het pleegkind worden gemaakt. Zij verklaarde zich te gen het amendement van de heer Hooy. De minister was ten aanzien van dit amendement bereid „in overwegende mate" te vervangen door „in belangrijke mate". De verdere beraadslaging over de amen dementen werd hierna tot Woensdag ge schorst. De Kamer heeft hierna nog enige ont werpen van eenvoudige aard goedgekeurd. Daaronder waren twee naluralisatieont- werpen, waardoor veertig personen de hoedanigheid vah Nederlander zullen ver werven. ADVERTENTIE EERSTE KAMER Volgende week wellicht een debat over Korea (Van onze parlementaire redacteur) Volgende week komt de Eerste Kamer weer in het openbaar bijeen. Dan zal er vermoedelijk een Korea-debat gehouden worden. Mr. Van Heuven Goedhart (Arb.) stuurde het gisteren daarop aan. Hij ver zocht en verkreeg aanhouding van het in gekomen stuk inzake de regeringsverkla ring omtrent Korea, omdat hij meende, dat ook de Senaat zich daarover zal moeten beraden en eventueel zelfs zich dienom- trent zal hebben uit te spreken, een punt dat hij nog nader met andere senatoren onder ogen zou zien. De begrotingswijziging met het oog op de financiering van de bouw van particu liere ziekenhuizen, was voor de heer Kraayvanger (KVP) aanleiding, een zo gering mogelijke inmenging van de overheid te bepleiten, omdat men gerust vertrouwen kan stellen in de verantwoor delijkheid van de besturen. Vooral wenste hij geen overheidsbemoeiing met de bouw plannen; zij moest tot de bouwkosten be perkt blijven. Staatssecretaris dr. Mun tendam gaf uiting aan zijn grote waar dering voor het particuliere initiatief. Hij wees er echter op, dat bouwkosten en bouwplannen dikwijls zo eng met elkaar verweven zijn, dat de begrenzing, die de heer Kraayvanger voorstond, niet altijd in acht genomen kan worden. Overigens kon hij deze senator alsook diens geest verwant Van Lieshout gerust stellen, dat de overheid ten opzichte van de bouw van particuliere ziekenhuizen het „gelijke monniken, gelijke kappen" zal toepassen. Binnenkort zal een commisie een wettelijke regeling van de overheidsfinanciering van het ziekenhuiswezen, op de grondslag van de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Mol, voorbereiden. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer hierna het desbetreffende ontwerp aan. PANDA EN DE MEESTER - EDELMAN 34. Toen Panda zijn auto gewreven had tot hij helemaal glom, zette hij zijn nette petje weer op, salueerde keurig, en zei: „Alles is greeed voor vertrek, heren! V kunt instappen als u wilt!" En daar zag hij Isen Grim en Hertog Bruno met grote stappen op hem af komen. „Instappen?" kreet Isen Grim. „Goed, dat zullen we doen! Haha!" En meteen maakten zij zich meester van de plaatsen voorop de wagen. „Maarmaarstotterde Panda ver ward, toen hij zag dat Isen Grim op de bestuurdersplaats ging zitten doch de wrede Graaf liet hem niet uitspreken. Met een ruw gebaar wierp hij de arme Panda van zich af, en hij zei met een hoonlach: „Geen maren! Wij stappen in, maar jij niet!" Panda tuimelde op de grond en nog voordat hij weer op de been was, had Isen Grim de motor al gestart en daar ging de taxi! „Boef! Dief! Je steelt mijn wagen!" riep Panda hem vol machteloze woede na. „Wat zeg je daar?" riep de Graaf terug. Een boef en een dief noem '<e me? Je maakt me kwaad! Ik ontsla je als grafe lijk taxi-chauffeur! Ik ontsla je, zonder getuigschrift!'' En toen onttrok een grote stofwolk hem uit het oog; Panda bleef al leen, zonder taxi, bij het uitgeplunderde kasteel Zie Korea. Tweehonderd millioen mensen over de gehele wereld hebben tot dus verre volgens radio-Moskou de Stoclc- holmse oproep tot vrede ondertekend, die verbod van het gebruik van de atoombom eist. Radio-Moskou ont leende het totaalcijfer aan het perma nente comité van het wereldvredes congres. Wat doe je in de kou? Een kok in Detroit (V.S.) dankte het gisteren aan zijn ijs kast dat hij nog in leven is. Toen de nachtclub waar hij werkte in brand ging en de vlammen hem de weg naar bui ten hadden afgesneden, klom hij ten einde raad in de ijskast. Drie uur lang moet hij daar letterlijk koud angst zweet hebben gevoeld. De brandweer bevrijdde hem toen het vuur was be dwongen. Uit de mottenhallen. De Douglas Aircraft Cy. begon gisteren met het opnieuw ge- vechtsklaar maken van een vloot „in de mottenballen gezette" (van 'n roest- werende plasticlaag vooi-ziene) Super- forten van de Amerikaanse luchtmacht. De fabriek zal deze week voor dat werk nog 1.500 extra arbeiders in dienst nemen. Staking. Volgens het communistische blad „Le Drapeau Rouge" zouden de ar beiders in Wallonië en in enkele. plaat sen in Vlaanderen heden het werk 24 uur neerleggen om te protesteren tegen de terugkeer van koning Leopold naar België. Tijdens deze staking zullen in alle grote steden in het Waalse land manifestaties worden gehouden, waar de leiders der vakbonden het woord zullen voeren. Oud huis. Een Deens amateur-archeoloog heeft in de buurt van Allborg de over blijfselen ontdekt van een 4000 jaar oude woning. Men gelooft dat deze woning de oudste in Noord-Europa is. De wo ning was gebouwd op een glooiing en binnenin was een stookplaats gebouwd. Men neemt aan dat de bewoners jagers zijn geweest. Explosie. Bij Toulouse heeft een boeren knecht zelfmoord gepleegd door twee dynamietstaven tot ontploffing te bren gen. Zijn huis stortte in en zijn vrouw, schoonmoeder en twee kleine kinderen werden ernstig gewond. Straf. Karl Vorlander, in de oorlog chef van het concentratiekamp Migne (Frank rijk), is ter dood veroordeeld op be schuldiging van het levend verbranden van leden van het verzet. Ongeluk. Bij Durban (Z. Afrika) is een gezin van vier personen bij een vlieg tuigongeluk om het leven gekomen. De vader was de piloot. Herziening. De zwager van Koning Leo pold, Walter Baels, was gisteren niet aanwezig bij de begrafenis van zijn moeder, mevrouw Baels. De dag te voren was hij evenwel in de gelegen- heid gesteld, vergezeld door twee leden der rijkswacht, bij het sterfbed van zijn moeder te vertoeven. Walter Baels is thans van Brussel overgebracht naar Ent, waar hij ter beschikking is gesteld van de militaire justitiële instanties. Hij beweert, dat hij nooït formeel in ken nis is gesteld van de uitspraak van de krijgsraad in 1946, die hem wegens de sertie tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeelde. Intussen is inderdaad ge bleken, dat de uitspraak door een ver zuim nimmer in het Belgische staats blad is verschenen en dus geen rechts geldigheid zou hebben. Het proces tegen Walter Baels moet daarom wor den herzien. AANBESTEDING. Door het architectenbureau Paardelcooper- Barnhoorn is namens het R.K, Schoolbestuur in de parochie St. Agatha te Lisse aanbe steed het bouwen van een nieuwe R.K. U.L.O. School aan de Oranjelaan. Ingeschreven werd door Gebr. Ransdorp, Lisse ƒ69.621; Gebr. van der Putten. Heem stede ƒ81.442; Van Parera, Noordwijkerhout ƒ86.291; Meijer, Katwijk aan Zee ƒ79.000; Smit, Beverwijk, ƒ86.140; Winnubst te Haarlem ƒ79.900; Jansen. Hillegom ƒ73.888; Van der Wiel, Noordwijk ƒ74.768; Van Dijk, Nieuwveen ƒ77.900; Hes, Pancras ƒ88.000; Gebr. Schuit, Hillegom ƒ78.000; Tro'mp, Castricum ƒ72.700; Bolfries, 's-Gravenhage ƒ73.850; Bakker, Hilversum ƒ77.900; Seijse- ner, Hillegom ƒ70.997; Kieft, Sassenheim, ƒ74.437. De begroting was 69.585. ADVERTENTIE voor alle inrichtingen van ondewys SCHOOLBOEKHANDEL H. DE VRIES Jacobijneslraat 3 Ged. Oude Gracht 27-270 i aeuiwe Uiti aven A. C. Vreugdenhil: De Maastunnel De Technische uitgeverij H, Stam, Haarlem. Onder de talrijke stands die de tentoon stelling „Roterdam Ahoy" zo belangwekkend maken is ook een afdeling gewijd aan de Maastunnel. Geen wonder! In het leven van de Maas stad vormt de eerste Nederlandse tunnel een schakel van betekenis en dit niet alleen in verkeerstechnische, doch ook in economische zin, zoals in tal van grafieken wordt duide lijk gemaakt. Nu de tunnelbouw ook op andere plaatsen in Nederland actueel is wij denken na tuurlijk aan Velsen en Amsterdam is er alleszins behoefte aan een boekwerk, waarin de vele facetten van deze waterbouwkundige constructie de technische moeilijkheden, de verkeerscapaciteit, de kosten worden samengevat in een duidelijk overzicht. De Technische Uitgeverij H. Stam te Haarlem heeft in deze lacune voorzien door de publicatie van een werk van de heer A. C. Vreugdenhil. die als technisch ambtenaar zeer nauw bij de bouw van de Maastunnel was betrokken. Voorgeschiedenis en bouw, bezetting en verzet, exploitatie en verkeer, ziedaar de hoofdlijnen van dit werk, dat ook voor de leek op dit gebied buitengewoon interessant genoemd kan worden, De schrij ver is er in geslaagd deze bij uitstek moei lijke materie te verklaren zonder gebruik van een „technees", dat voor de meeste lezers adacadabra zou zijn gebleven. Illustraties zijn in ruime mate tussen de tekst opgenomen en dragen niet weinig bij tot de waarde van dit document, waarin wordt getoond, dat zelfs deze schijnbaar zo nuchtere, zakelijke constructie zijn romanti sche kanten heeft, die voortdurend indruk maken op de verbeelding van het publiek.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2