Je komt er niet onderuit! Boekhandel VEKO Amsterdamse Beurs CKoTt en Bondig SLEUTEL WEG 2 Het kostbare deposito oensdag 12 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Muziek Vier Toonkunst-leerlingen als solisten bij de H.O.V. Vier leerlingen van de muziekschool der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, afdeling Haarlem, werden gister avond op een extra concert der H.O.V. in de gelegenheid gesteld op te treden in sa menwerking met het orkest. Deze geste van het bestuur der H.O.V. is een daad van grote betekenis en draagwijdte, omdat het hier gaat om een onmisbare steun aan jonge kunstenaars bij het betreden van de moeilijke weg der herscheppende toon kunst. Het concert stond onder directie van Marinus Adam, die de voordrachten der solisten inleidde met een gelukkig strak gehouden uitvoering van de ouver ture tot Cherubini's opera „Anacreon". In aansluiting hierop zong de sopraan mevrouw B. den Otter-Slotboom twee aria's uit „De bruiloft van Figaro" van W. A. Mozart. Met deze verfijnde muziek kon de zangeres gunstige indrukken geven van haar niet-volumineuze, welluidende stem, die naar mate de voordracht vor derde meer beheerst werd. Ongetwijfeld schuilen er nog mogelijkheden in deze stem, die waard zijn tot volledige ont plooiing te komen. Mozarts Muze bleef nog de aandacht vragen bij het spel van de fluitist Jan ten Bokkel. Deze instrumentalist vertolk te een Andante in C (K.V. 315), dat Mo zart in het begin van het jaar 1778 als zelfstandig stuk componeerde. Jan ten Bokkels spel kan nog aan bewustheid en daarmede aan overtuigingskracht winnen. Om de verzorgde toonvorming en phra- sering kon het reeds zeer gewaardeerd worden. Hierna kwam het hoogtepunt van de avond: de uitvoering van het Derde Piano concert van Beethoven door de pianist Leendert Huges. Een jeugdig talent stelde zich aan ons voor, gezond-muzikaal, man lijk sterk, wat overmoedig soms en ook nog zoekend naar de juiste maat van uit drukkingskracht. Een belangrijke techni sche scholing stond deze jonge solist bij zijn vertolking ten dienste en maakte het hem mogelijk de melodieën duidelijke contouren te geven en de figuraties scher pe tekening, al werd dit wel eens verhin derd door Overmatig pedaalgebruik. Leen dert Huges heeft met zijn optreden de beste verwachtingen gewekt. De pianist Nico Pol was minder geluk kig met zijn voordracht van het Piano concert in a kleine terts van Edvard Grieg. Mogelijk speelde een tekort aan concentratie deze solist parten. Nico Pol heeft in elk geval de kostbare ervaring opgedaan, dat door hem gezocht dient te worden naar een verstandelijk vertolkings- evenwicht. Hij heeft reeds heel wat in zijn mars aan techniek. Als solist moet hij zich nog meer laten gelden. Marinus Adam was de vier debutanten bij zijn begeleiden zeer behulpzaam. Ten aanzien van het Rondo van Beethovens pianoconcert was er wel wat al te groot verschil in tempo-opvatting tussen solist en dirigent. En dan viel het op, dat het orkest de dirigent moeilijk volgen kon in zijn onverwachte tempo-variaties, waar door de inleiding van het pianoconcert van Beethoven leed door ongelijkheden ADVERTENTIE Burgerlijke stand varrHaarlem Haarlem, 11 Juli. ONDERTROUWD: 11 Juli, P. van Lienen en C. W. Vriese. GEHUWD: 11 Juli, J. A. Krook en M A. Sallé. BEVALT,EN van een zoon: 8 Juli. H. J. Bekkeringvan Huure; 9 Juli. J. Tichelaar van Eftrik; A. van 't Lamvan der Zijden; A. M. MuddeBalm; P. M. MetzOckers; 10 Juli, M, W. HoekstraIngelse: A. Captijn Visser; 11 Juli, C. J. MulderZwaan. BEVALLEN van een dochter: 8 Juli, E. I. de KeizerToot; C. J. J. de GraafDuik; A. S. JansenRozenhart; 10 Juli, M. C. Her musVermeulen; C. KnapeStolvoort; M. A. RaarGoes; C. A. VerzijlberghKooiman; 11 Juli, C. M. Hermansvan Engelen. OVERLEDEN: 7 Juli, C. Empel, 63 j.. De Witstraat; 9 Juli, H. L. P, Siegmann, 70 j„ Aelbertsbergstraat; A. M. JongsmaRoodt, 51 j., Pijnboomstraat; 10 Juli, G. Eeuwijk, 70 j„ Batavierenplantsoen; S. B. Metz, 63 j., Acaciastraat; R. J. Schrama, 76 j.. Nassau- straat; M. Bouman—van Son, 74 j., Sparren straat. ADVERTENTIE Voor het volgende seizoen moeten er nieuwe schoolboeken zijn en hoe eerder je dat ver zorgt, hoe beter. Breng de boekenlijst met een bij VEKO. Dan ben je van de zorg af en straks is de zaak perfect en compleet in orde. Schoolboekenspecialisten ZIJLSTRAAT 96-98, 2e huis vanaf 't Stadhuis evenals het begin van het Adagio van Griegs pianoconcert. Het programma werd besloten met een vlotte uitvoering van de ouverture tot „Euryanthe" van Carl Maria von Weber. In de pauze heeft de directeur der mu ziekschool, de heer J. P. Vincent, het be stuur der H.O.V. alsmede de dirigent Marinus Adam en het orkest dank ge bracht voor hun medewerking bij het op treden der leerlingen. P. ZWAANSWIJK Carillonconcert Reinout Heering zal Donderdagavond van acht tot negen uur een carillonconcert geven. Het programma luidt: 1. Preludium VI. M. v. d. Gheijn. 2. a. De nachtegaal die song een lied; b. De berooide minnaar, c. Het looze vissertje. 3. Menuet I, II en III, M. v. d. Gheijn. 4. a. Home on the Range, b. Guter Mond, c. John Peel. 5. Menuet uit „Don Juan", W. A. Mozart. 6. Variaties over ,,'t Ros Beyaard", Staf Nees. 7. Lentedans. Ferd. Timmermans. 8 a. Raublein weisz. b. Des Kindleins Wiegenlied. 9. Mon coeur s'ouvre a ta voix, uit Samson et Dalila, C. Saint Saëns. 10. Improvisatie over „Ik hoor trompetten klinken", C. Martens. Sit down-staking in de haven van Rotterdam Van tien tot elf uur hedenmorgen is er in enige bij de haven van Rotterdam be trokken bedrijven een sit-down-staking gehouden, nadat door het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties, de des tijds afgescheiden groep van de E.V.C., pamfletten waren verspreid, die tot deze daad aanzetten. Doodstraf voor Lages, Fischer en Aus der Fuenten De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden de voormalige chef van de S.D. en Sipo te Amesterdam, de 48-jarige ex-„S.S. Sturmbannführer" Willy Lages uit Bruns- wy'k, tot de doodstraf veroordeeld. Lages, die gedurende de vijf jaren der Duitse bezetting bij de S.D. de functie van „Kriminalrat" bekleedde, werd na een langdurig proces door het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam reeds tot de dood straf veroordeeld. De Bijzondere Raad heeft het door Lages tegen deze sententie ingesteld beroep verworpen. Eveneens veroordeelde de Bijzondere Raad tot de doodstraf de 49-jarige Duitser Franz Fischer uit Düsseldorf, die gedurende de bezetting als „Krïminal Oberassistent" der Sipo te 's-Gravenhage, de leiding heeft gehad van het „Juden- referat", en heeft medegewerkt aan de deportatie van ruim 13.000 Joodse land genoten uit Den Haag en omgeving. Fischer had beroep in cassatie aangete kend tegen de sententie van het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf was ver oordeeld. Ook de 41-jarige Duitser F. H. Aus der Fünten, die gedurende de bezetting te Am sterdam als leider van de tot de Sicher- heitsdienst behorende „Zentralstelle für Judisehe Auswanderung" was opgetreden, is door de Bijzondere Raad tot de dood straf veroordeeld. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam had hem tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. LEZING OVER BALLET. Onder auspiciën van de afdeling „Vrien den van de dans" der Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken houdt de danscriticus J. Schultink hedenavond in de kapelzaal van het Frans Halsmuseum een lezing over het moderne ballet. Speciaal naar aanleiding van het optreden van het Grand Ballet de Monte Carlo in Bloemendaal. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink, heeft Dinsdag zijn geloofsbrieven aan de gouver neur-generaal van Canada aangeboden. ADVERTENTIE BANDENPECH ORANJEBOOM BIER Mevrouw W. J. C. Blomberg- Zeeman overleden In de ouderdom van bijna 73 jaar is overleden mevrouw W. J. C. Blomberg- Zeeman, die in de loop der jaren veel ver dienstelijk werk heeft verricht voor de Haarlemse gemeenschap. Zij werkte voor de jeugd en dan denken wij in het bijzon der aan de verzorging van de kinderrubriek in Haarlems Dagblad, voor de vrouwen, voor wie zij vele spreekbeurten vervulde en voorde Remonstrants Gereformeerde Gemeente, waarvan zij een groot aantal jaren lid van de kerkeraad is geweest. Toen de heer en mevrouw Blomberg zich in Haarlem vestigden toonde mevrouw Blomberg dadelijk grote belangstelling voor de jeugd. Zij werd verzorgster van de kinderrubriek van ons blad; velen zullen zich nog herinneren op welk een bijzondere wijze zij dat deed. Kinderen van de lezers stuurden iedere week een briefje in en lazen in de krant het ant woord. Een hoogtepunt was ieder jaar het verzamelen van eigen gemaakt speelgoed voor de Haarlemse ziekenhuizen. Om streeks Sint Nicolaas werd dat uitgereikt. Mevrouw Blomberg-Zeeman heeft ver scheidene kinderboeken geschreven, welke de jeugd gaarne las. Als zij wat voor kin deren kon doen, dan stond zij klaar. Op vele bijeenkomsten las zij verhalen voor. De Remonstrants Gereformeerde Ge meente heeft zij vele jaren als lid van de kerkeraad gediend. Daardoor had zij ook zitting in verscheidene commissies; ook was zij regentes van het Remonstrantse hofje. Na haar aftreden als lid van de kerkeraad werd zij benoemd tot erelid. Tot haar dood is zij redactrice van het maandblad dei- Remonstrants Gereformeerde Gemeente geweest. Vrijdagmorgen om halftwaalf zal in de Remonstrantse Kerk aan de Wilhelmina- straat een rouwdienst worden gehouden onder leiding van mejuffrouw dr. J. W. Herfst; dr. A. H. Haentjens, emeritus-pre dikant, zal een herdenkingsrede uitspreken. De begrafenis is bepaald om halfeen op de Algemene begraafplaats aan de Klever laan. Zeehond in Zandvoort aangespoeld Vanmorgen is op het strand van Zand voort, waar het tentenkamp van de kam peervereniging „Helios" gevestigd is, een zeehond aangespoeld. Het dier leefde nog en men hoopte het in leven te houden. Bij nader onderzoek bleek, dat het dier aan de hals ernstig gewond was, vermoedelijk door een schroef van een stoomtrawler. Het dier raakte later op de ochtend be wusteloos en daarom besloot de politie het dier dood te schieten. Gedetineerde weigert voedsel Voorval in het Huis van Bewaring te Haarlem Het communistische Tweede Kamerlid mr. Stokvis te Amsterdam, heeft aan de minister van Justitie schriftelijke vragen gezonden. Allereerst: „Is het de minister bekend, dat sedert 30 September 1949 een vreemdeling, in afwachting van zijn uit leiding uit Nederland, is opgesloten in het Huis van Bewaring te Haarlem?" Ten tweede: „Is het de minister beleend, dat sedert ongeveer een week bedoelde vreemdeling, radeloos geworden door de langdurige vrijheidsbeneming, in honger staking is gegaan?" Tenslotte vraagt hij „of de bedoelde vreemdeling, wiens uitleiding klaarblijke lijk niet binnen normaal tijdsverloop kan plaats vinden, in vrijheid behoort gesteld te worden." Wij vernemen dat niet van een „honger staking" gesproken kan worden, omdat de betrokkene bij tussenpozen voedsel wei gert. De dokter heeft het kunstmatig toe dienen van voedsel niet nodig geacht. Van de zijde van de advocaat van de vreemdeling vernemen wij dat de voedsel- weigering op 1 Juli is ingegaan. Zelf had hij de man in die tijd niet bezocht, dus hij kon geen bijzonderheden mededelen. Hals of geen Hals Onderzoek naar echtheid van „De vergenoegde roker" Volgende week een rapport In ons blad van 28 Juni 1949 deden wij mededeling van het vermoeden dat het zich in het Groninger Museum bevindende schilderij „De vergenoegde roker" geen echte Frans Hals zou zijn, zoals op grond van een uitspraak van dr. C. Hofstede de Groot, uit wiens legaat dit stuk afkomstig is, voordien werd aangenomen. Prof. dr. A. P. A. Vorenkamp, de uit Amerika ge komen directeur van het museum, schreef het werk toe aan Han van Meegeren en de heer G. D. Gratama vond deze mening zeker niet onverklaarbaar. De oud-direc teur van het Frans Halsmuseum herinner de er aan dat Han van Meegeren jaren ge leden in een schilderskring in Den Haag eens gezegd moet hebben, dat hij een stuk kon maken dat voor een Hals gehouden zou worden. De heer Gratama veronder stelde dat zowel „De vergenoegde roker" als „De lachende man met hoed" (even eens aan Hals toegeschreven) aan dezelfde vervalsershand hun ontstaan te danken hadden. De deskundigen, zo zei hij, waren het daar trouwens over eens. De tegen woordige directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard, verklaarde destijds het schilderij te hebben gezien en de mening van professor Vorenkamp te delen. De toeschrijving moest volgens hem een vergissing van dr. Hofstede de Groot, overigens een bekwaam deskundige, zijn geweest. Naar wij thans vernemen heeft het scheikundig politie-laboratorium van het departement van Justitie te 's Gravenhage, onder leiding van dr. W. Froentjes, een onderzoek naar de echtheid van dit schil derij ingesteld. Het rapport hierover kan in de loop van de volgende week worden verwacht. UITSLAG EINDEXAMENS KENNEMER LYCEUM. H.B.S. A: Geslaagd de dames R. van der Feltz. T. Hellendoorn, L. Göllner, C. de Jong, A. Knottenbelt. E. Kraker, R. Maier, N. Martens. H. Meppelink, J. Niemöller, W. Raarf, M. Scheffer, M. Schol, K. Schreuder, I. Simon van Leeuwen, S. Thomas. W. van Vuuren, en de heren V. Doodeheefver, J. Hoekstra. P. ter Kuile, R, Reeling Brouwer, H. Rijken, H Schouten, E. Veen. Afgewe zen 7. H.B.S. B: Geslaagd de dames M. Adama van Scheltema, J. van den Berge, W. Goud oever, C. den Hond, I; Jansen, A. Schipper, M. Tonino en de heren N. André de la Porte, H. J. Bonhof, J. van der Bruggen. S. Drijber, M. Eckenhausen, J. J. Glas, A. Hamburger. J.'Haring, A. Heesterman. C. Hollander, H. van der Meyden, M. Leupen, R. Peyrot, A. Schepers, G. Schooten, C. van Someren, B. Tuning, A Wigman, P. Zeven. Afgewezen 3. Gymnasium: Geslaagd de dames L. Bie- rens de Haan, H. Bunge, S. Grijseels, R van Luin, F. Porrenga, T. Salm, B. Tot en de heren L. Dokkum, W. Dorst, J. Kessler, R. Meyer, E. Posthumus Meyjes, W. de Rui ter. R. Verspyck, W. Vliegen, H. Went, J. P, Zondervan. Afgewezen 3. Koninklijke Olie Unilever Philiüs K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. HandelsbanK Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 259)4 195% 105 283)4 264 109 3A 128 K 142)4 112% 115)4 124% 144 215 Openings koersen 258)4 195)4 170)4 128 111 H 124 'A Als Rick en Bunkie weer terug zijn bij de landingsplaats schrikken ze zich 'n hoedje. De boot is verdwenen! Wat zullen ze nou hebben? Ze hebben toch de boot goed „Dat is ook wat moois!" zegt Rick verschrikt. „Ikik begrijp er niks van!" stamelt Bunkie. „Ik weet toch zeker, dat ik het touw goed heb vastgemaakt!" Maar jadaar is nu niets aan te doen. Waarschijnlijk is het touw van de takken gegleden. In ieder geval is de boot losgeraakt. En kijkdaarginds drijft ie op het waterver buiten hun bereik. „Hoe moeten we hier nou weer vandaan komen?" jammert Bunkie. Ja, dat is een vraag, waar ze zo gauw geen antwoord op weten. Ze staren naar het weggedreven bootje. ADVERTENTIE Wilt U Uw voordeel doen? Neem dan STADSBESTELDiENST A.B.C. voor 't vervoer van Uw goederen BARREVOETESTRAAT 3, TELEFOON 18428. NA 6 UUR 14810—14155 Er komt een centraal woningruilbureau De ernstige woningnood en de in het al gemeen niet bevredigende ontwikkeling van de particuliere woningruilbureaux zijn voor enige gemeenten aanleiding geweest zich tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te wenden met het verzoek te willen nagaan of door een van overheids wege georganiseerde woningruil op doel treffende wijze bijgedragen zou kunnen worden tot vermindering van de woning nood. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft een commissie in het leven ge roepen. welke een plan heeft gemaakt voor een landelijke organisatie van de woning- ruil in Nederland. De commissie pleegde overleg met de te Utrecht gevestigde „Stichting Woningzaken voor het Bedrijfs leven", in het leven geroepen door een aantal grote bedrijven. Deze stichting stond in relatie met het ministerie van Binnen landse Zaken onder welk ministerie een interdepartementaal woningruilbureau res sorteert. Het overleg heeft tot resultaat gehad dat partijen gezamenlijk een lande lijke ruilcentrale zullen exploiteren. De taak van het centraal ruilbureau zal zich in hoofdzaak beperken tot het verstrekken van gegevens en het met elkaar in contact brengen van belanghebbende gegadigden, mede door het verstrekken van ruiladres- sen. Een bijzonder Bach-concert in de Rijkskweekschool Ter afsluiting van de godsdienstlessen in het schooljaar 19491950 werd in de muziekzaal van de Rijkskweekschool een middag gewijd aan Joh. Seb. Bach, wiens sterfdag, deze maand 200 jaar geleden, thans allerwege wordt herdacht. Een der leerlingen, Toto Sterrenburg, zong met orgelbegeleiding van ds. A. van Biemen, de godsdienstleraar der Rijks kweekschool, een viertal geestelijke liede ren. Ds. Van Biemen had vooraf iets ver teld uit het leven en over de betekenis van Bach en de verder uit te voeren wer ken toegelicht. Hij vertolkte vervolgens enige composities voor orgel en klavier. Zang en instrumentale muziek hebben stellig bij de leerlingen een beter begrip voor Bachs kunst doen ontstaan. Een bijzondere gebeurtenis was aan dit concert voorafgegaan. De directeur dei- Rijkskweekschool, de heer J. van der Meu- len, wenste ds. A. van Biemen namens leraren en kwekelingen geluk met zijn promotie tot doctor in de theologie, welke verleden week te Leiden heeft plaats ge had. Aari de lijvige dissertatie ontleende hij enige uitspraken van de jonge doctor en bracht deze van toepassing op het werk van de aanstaande leerkrachten. Namens het personeel bood spreker ds. Van Bie men een boekwerk aan, de hoop uitspre kend, dat deze zijn bijzondere taak in de kweekschool nog lang zalmogen vervullen. SCHEEPVAART Ariadne, 9 v. Tripoli te Piraeus. Atlas. 10 v. Tunis n. Algiers. Aagtedijk. 10 160 m. W. Scilly. Aagtekerk, 11 verw. Adelaide. Alamak, 11 verw. Bahrein. Albireo, 10 175 m. W.ZW. Kp. Blanco. Alcyone, 10 200 m. W.ZW. Porto Praya. Algorab, 10 155 m. ZO. Santos. Alpherat, 10 40.0 m. N.t.O. St. Paulsrocks. Arkeldijk, 10 4Ó0 m. N. Flores. Adinda (t). 5 v. Pladju te Soerabaja. Arnedijk, 11 te Hamburg v. Bremen. Aalsdijk, 11 v. Philadelphia n. Baltimore. Alderamin, 1-1 v. Aden. Algenib, 12 v. R'dam n. Puerto Alegre, Alwakï, 11 te Baltimore v. Philadelphia. Amsteldiep, 11 te Karachi. Barendrecht (t), 11 te Buenos Aires v. Curacao. Blommersdijk, pass. 10 Bishoprocks. Beverwijk, 11 v. R'dam n. Alexandrië. Borneo, 11 v. Antwerpen n. Londen. Bennekom, 10 560 m. W.ZW. Flores. Bloemfontein, 10 130 m. NO. St. Helenabaai, Bonaire, 10 900 m. W Madeira. Bacchus, 11 v. Port of Spain n. Guanta. Bantam, 12 te Belawan. Blitar, 11 v. Suez n. Aden. Caltex Leiden (t). pass. 10 Gibraltar. Ceram, pass. 10 Messina. Cleodora (t). 10 v. Singapore. Camphuys, 10 v. Cheribon. Corilla (t), 10 te Balikpapan n. Soerabaja. Castor, 11 te New York v. Curacao. Caltex Pernis, pass. 11 Kp. St. Vincent. Caltex The Hague (t), pass. 12 Finisterre. Cistula, 11 v. Baridarmashur n. Stanlow. Congostroom, 11 te Dakar. Diemerdijk, 10 te New York v. R'dam. Duivendijk, 9 te Coosbay. Danae, 10 v. Gibraltar te A'dam. Delft, 10 600 m. N.NO. Sombrero. Duivendrecht, 11 140 m. N.NO. Finisterre. Delfland, 11 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Esso Amsterdam (t), 10 pass. Start Point. Edam. 9 v. Baltimore te Norfolk. Esso Amsterdam (t), 11 te R'dam v. Aruba. Eemdijk, 10 525 m. N.t.O. Flores. Eemland, 10 175 m. W.ZW. eil. Palma. Esso Den Haag (t). 10 300 m. N. Sombrero. Esso Rotterdam (t). 10 340 m. O.NO. Flores. Enggano, 11 te Antwerpen. Ena, 11 v. Aden n. Koeweit. Etrema (t), 11 v Curacao te San Juan verw. Farmsum, pass. 10 Ouessant. Gen. W. C. Langfitt (tr.), 11 14 u. verw A'dam. Groote Beer. 10 v. Aden. Gemma (t), 10 v. Newcastle n. Heysham. Gooiland, 11 pass. Kp. La Hague. Gyrotama, 10 pass. Scilly. Garoet, 12 v. Port Said Grootekerk. 11 te Durban. Harpathian. 8 17 u. v. Makassar n. Djakarta. Hecuba, 10 350 m. N.NO Paramaribo. Hera, 10 435 m. W.ZW. Flores. Hestia, 10 315 m. W. Finisterre. Helicon, 10 v. Turkseil n. Laguaira. Hydra, 8 v. Santiago de Cuba te Kingston. Hector, pass. 11 Ouessant. Hercules, 11 v. Lissabon. Heemskerk, 11 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Hersilia. 11 te Antwerpen. HAARLEM EN OMGEVING Mej. N. F. Carpentier Alting, Aerdcn- hout, slaagde te Leiden voor het Medisch Analistenexamen, diploma C, Bij de Nederlands Hervormde Gemeente van Beverwijk met standplaats Wijk aan Zee is beroepen ds. N. K. v. d. Akker te Rhenoy. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag 13 Juli van 23 uur door George Robert luidt: 1. Variaties „Est-ce Mars", J. P. Sweelinck. 2. Cantilena Anglica Fortunae, S. Scheidt, 3. a. O Lamm Gottes, unschuldig; b. Jesus Christus, unser Heiland (sub-Communione); c. Jesus Christus, unser Heiland (alio modo), J. S. Bach. 4. Fuga b kl.t., J. S. Bach. 5. Fan- taisie C majeur, César Franck. 6. Hosannah!, T.h. Dubois. Dc jeugdorganisatie „De Jonge Strijd", uitgaande van het N.V.V.. houdt Donderdag avond in gebouw Stad Haarlem haar eerste bijeenkomst. Enkele films zullen worden vertoond. De leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Geheelontliou- dersbond heeft in een ledenvergadering ge sproken over het toenemend drankgebruik. Besloten werd een propaganda-actie te voe ren speciaal in de maand October. By Koninklijk Besluit is verlof verleend aan de heren L. J. W. Bijvoet te Haarlem, directeur der N.V. Bloembollenkwekerij en handel P. Bijvoet en Co., te Overveen en K. Velthuijs. bloembollenhandelaar te Iiïllegom tot Ifet aannemen van het ridderkruis der orde van verdienste voor landbouw van Frankrijk. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 18 DE „SLEUTELSPECIALIST" Helena, 12 v. Paramaribo n. Georgetown. Iris, 9 te Cadiz, Indrapoera. II 420 m. Z. Ceylon. Jaarstroom, 5 te Douala. Jobchaven, 10 pass. eil. St. Thorns. Johan v. Oldenbarnevelt, 11 pass. Djakarta. Joost v. d. Vondel. 10 v. Narvik n. R'dam. Jagersfontein, 11 v. Las Palmas. Karsik, 10 V. Cheribon n. Tj. Pandan. Keileliaven, 10 rede landana. Klipfontein, 10 90 m. W. Oporto. Koningshaven, 7 v. Casablanca n. Port Lyautey Kelbergen, 11 te Savona v. R'dam. Kertosono, 12 v. Marseille. Kota Baroe, 22 verw. Makassar. Luna, 10 v. Tel Aviv n. Alexandrië. Lindekerk, 10 te Basrah. Laagkerk, 12 v. Linga n. Bandarabas. Langkoeas, 11 bij Malta. Laurenskerk, pass. 11 Finisterre n. Genu*. Leerdam, 11 te R'dam v. New York. Lekhaven, pass. 11 Ouessant. Langlee Scott, 11 te Hongkong. Manoeran, 11 verw. Bombay v. Beira. Markelo, 10 te Zanzibar y. Lindi. MeÜskerk, pass. 10 Ischia eil. Mirza (t), 10 v. Singapore n. Miri. Mentor, 10 v. Bremen n. Hamburg. Maasland, 11 te Montevideo. Mapia, 12 te Jacksonville v. Mobile. Mataram, 11. 3 u. pass. Sabang. Mariekerk, 10 te Hongkong. Molenkerk, 11 te Townsville v. Brisbane. Noordam, 10 420 m. Z.ZW. Kp. Race. Noordwijk, 10 730 m. W. Scilly. Nestor, 11 v. Kalamata te Piraeus. Nelly (tr.), 11 750 m. O.ZO. Guardafui. Orion, 10 v. Gibraltar n. R'dam. Oberon. 11 v. Giudad Trujillo te Puerto Plata, Oranjestad, 12 te Plymouth. Oronje Fontein, 12 pass. Kp. Guardafui. Ossendrecht, pass. 12 Gibraltar. Prins Frederik Hendrik, 7 te Toronto. Papendrecht t. 10 340 m. W.NW. Finisterre. Plancius, 10 v Semarang n Djakarta. Prins Willem IH, 11 500 m. W.NW. Scilly. Prins Willem V. 10 850 m. O.NO. Kp. Race. Prins Willem H. 11 pass. Kp. Bougaroni. Poelau Laut, 11 v. Suez n. Aden. Paula, 11 v. Hongkong n. Miri. Perna, 12 te Turku v. Curasao. Prins Willem, pass. 12 Dungeness. Rijnkerk, 8 v. Colombo n. Aden. Rijnland, 9 te Santos. Rempang, 10 500 m. O.ZO. Ceylon. Raki, 12 v. San Francisco te Manilla. Roebiah. pass. 11 Kp. Guardafui. Rotti, 11 v. Aden n. Suez. Rijn, 12 te Delfzijl v. Topila. Saparoea, 10 rede Accra. Sunetta (t). pass. 10 Socotra. Stad Schiedam. 10 te Luanda v. Bona. Stentor. 10 v. Famagusta n. Limasol. Siaoe, 10 v. Posso te Gorontalo. Sinabang, 13 verw. Nias. Salatiga, 10 150 m. W. Sabang. Schiedijk, llverw. New Orleans v. Lakes Charles Singkep, 6 v. Soerabaja n. Djakarta. Straat Soenda. 7 v. Hongkong n. Singapore. Salawati, 11 te Singapore. Soestdijk. 11 v. Djakarta n. Singapore. Stad Haarlem. 11 v. R'dam n. Italië. Stad Maastricht, 11 pass. Finisterre. Sumatra, pass. 11 Gibraltar. Stad Maassluis, 12 v. Narvik n. Bremen. Tawali, 10 v: Rangoon n. Belawan. Tjibadak, 7 te Port Elisabeth. Trompenberg. 7 te Houston v. Galveston. Tamo, 10 te Buenos Aires v. R'dam. Tankhaven II (tl, 10 v. Paiembang n. Tj. Uban. Tasman, 10 v. Djakarta n. Semarang. Tero, 10- 175 m. Z.ZO. Bahia. Tiba. 10 400 m. O.t.Z. Recife. Tjimenteng. 9 v. Riouw. Tiberius. 11 v. Mobile te Beaumont. Tjibodas, 8 v. Balikpapan n. Makassar. Tarakan, 11 v. Djakarta n. Belawan. Titus, 11 pass. Beachyhead. Theseus. 11 v. Gibraltar n. Oran. Utrecht, 12 te Kaapstad v. Trinidad. Veendam. pass. 10 Nantucket, Venus, pass. 11 Kp. Bon. Van Riebeeck, 10 v. Buleïeng te Makassar. Vivita. 11 v. R'dam n. Sydney. Volendam. 11 v. R'dam n. Halifax. Van Ostade, 11 te Demerara v. Aruba naar Puerto Limon. Valerius, 12 bij Algiers. Veendam. 11 te New York v. R'dam. Waterman, 11 3 u. pass. Point de Galle. Willemstad. 10 v. Curasao n. Aruba. Waterland. 11 v. Rio Grande n. Rio de Janeiro. Woensdrecht It), 11 te Port Said. Zaan, 8 v Oulóu n Dordrecht. Zijpenberg. 11 v. Sluiskil n. Vlaardingen. Zeeland (L). 11 v. Makassar n. Pladju. Zuiderkruis, 11 v. Medan n. Semarang. Zwijndrecht, 11 v. Malmo n. Dordrecht. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 37) „Ik zal zelf de deur openmaken," zei Dutley. „Jij kunt mij van terzijde dekken." En toen was Burdett voor een .ogenblik in staat te vergeten, dat hij de bediende was. „Niets daarvan," zei hij, zich voorbij zijn werkgever in de gang dringend. „Nie mand heeft iets tegen mij. U bent het, die zij hebben moeten, als ze tenminste iemand moeten hebben. U verschaft de dekking, en ik doe de deur open." Dutley had geen tijd om te argumente ren en zelfs maar nauwelijks tijd om zich naar het raam te begeven. Hij kon nog juist een blik werpen op een sjofel uit ziend individu, dat bijna het huis binnen rolde en hij stak zijn revolver weer weg. Een ogenblik later strompelde de in een regenjas gehulde gestalte van Huneybell de kamer binnen, op de voet gevolgd door Burdett. „Te benauwd, om te spreken," kondigde de laatste verachtelijk aan. „Schijnt zelfs niet te weten, wie hij hebben moet." Huneybell had zich blijkbaar sneller hersteld, dan men verwachten zou, of zijn toestand was minder ernstig geweest dan Burdett veronderstelde. Ongeacht de ver plichtingen, die als gast op hem rustten, legde hij zijn druipende parapluie op het vloerkleed. Zijn hoed werd daar eveneens gedeponeerd. Het is waar, dat zijn stem een beetje trilde, maar toen hij eenmaal begon te spreken, kwamen zijn woorden er vlot genoeg uit „Wie zijn jullie eigenlijk?" vroeg hij. „En waarom houden jullie The Towers voortdurend in het oog? Zitten jullie ach ter iemand aan, die daar verblijf houdt?" „Nu, nu, dat zijn heel wat vragen tege lijk," merkte Dutley op. „En wat kan ik er mee winnen met ze te beantwoorden?" „Waarschijnlijk uw leven," antwoordde Huneybell snel. „Heeft u misschien", en hij keek verlangend de kamer rond, „een drup pel brandy, of whisky of zo iets bij de hand?" „Whisky voor onze bezoeker," beval Dutley. „Waarom zoudt u uw regenjas niet uittrekken? Ik weet nog niet. of ik uw vragen zal beantwoorden, maar we kunnen er even goed ons gemak van nemen." Huneybell antwoordde niet direct. Hij keek strak naar Burdett, die zijn dronk klaar maakte. Bijna nog voor het spuit water in het glas was, griste hij het weg en dronk het half leeg. Toen zette hij het met een zucht van verlichting neer en trok zijn regenjas uit. Zijn lange magere vingers gingen door zijn dikke zwarte haar, zonder de ordelijkheid daarvan bepaald te verhogen. Hij keek naar het straaltje water, dat van zijn parapluie op de vloer droop. „Ik vrees, dat ik uw kamer in wanorde breng," verontschuldigde hij zich. „Het spijt me, maar ik ben bang." „U bent de tweede bevreesde man, die we hier vanavond gehad hebben," merkte Dutley met een glimlach op. „We zullen wel voor u zorgen, meneer. Hoe-u-dan- ook-heet." Huneybell bood geen aangenaam schouw spel. Hij was gedurende de laatste weken sterk afgevallen en de een of andere huid ziekte had hier en daar rode vlekken op zijn gezicht getekend. De ongezonde trans piratie, voortkomend uit vrees, stond hem op het voorhoofd. Burdett vulde zijn glas nog eens en hij zonk in zijn stoel terug. Het geluid van voorbij gaande voetstappen deed hem met een lichte angstkreet weer opvliegen. „Kijk eens hier, m'n waarde," merkte Dutley op, ,,U bent hier veilig voor alles, waar u wellicht daarbuiten bang voor bent. Mijn vriend en ik zijn beiden gewapend en er ligt nog een revolver in die lade, als u daarop gesteld zoudt zijn." Huneybell toonde zich ietwat gerustge steld. „U bent dus detectives?", vroeg hij be gerig. „Niet precies. We zijn met een persoon lijke aangelegenheid bezig, die niets met de politie te maken heeft." „U houdt The Towers in het oog?" „Kom, kom!" protesteerde Dutley. „U bent de bezoeker. U bent bij ons gekomen, nietwaar? Ik veronderstel, dat u daarvoor een reden had. Dus u praat eerst." De whisky begon haar uitwerking te doen gevoelen. Huneybell werd kalmer. „Als u in mijn plaats waart. zei hij, „al die tijd bewaakt door die duivel dan zoudt u ook zenuwachtig zijn." „Die duivel is. naar ik aanneem, Thomas Ryde?" Huneyball boog zich voorover in zijn stoel. I-Iij zette zijn bril af en vertoonde een paar onverwacht schitterende ogen. „Is het Thomas Ryde, waar u achteraan zit?" hijgde hij. „U bent blijkbaar vastgesloten om ons eerst te laten praten," beklaagde Dutley zich gemoedelijk. „Nou, vooruit dan maar. Ik geloof ook niet, dat het me veel schelen kan. Hij is inderdaad het vrolijke manne tje. waar we enigé belangstelling voor heb ben." Huneybell rilde. „Ik word er koud van, als ik iemand zo over hem hoor praten," bekende hij. „U zegt, dat u allebei gewapend bent. Mis schien bent u gewend, om met wapens om te gaan en misschien ook niet, maar ik zal u dit vertellen: Ik zou er een lief ding om willen verwedden, dat als hij wist, dat we hier op deze manier bij elkaar zaten te praten, hij ons alle drie zou neerleggen." „Hij schijnt een wanhopig mens te zijn," merkte Dutley op. „Wie u ook mag zijn, meneer," ging Huneybell ernstig voort, „praat niet over hem en denk niet aan hem. alsof hij een gewoon mens is, want dat is hij niet. Ik heb de geschiedenis gelezen van de meeste grote misdadigers en er was altijd iets in hun leven, dat hen op een gegeven ogen blik wat zachter maakte; een kleinigheid in hun karakters, die voorkwam, dat zij alleen maar keiharde moordenaars waren. Thomas Ryyde heeft die kleinigheid echter niet. Ik weet het, omdat ik gedurende de laatste vier of vijf jaar voor hem gewerkt heb." Er kwam een plotselinge glans in Dut- ley's ogen en zijn wijsvinger schoot uit. „U bent zijn stadsreiziger, Huneybell," riep hij uit. „U bent een van het vijftal. U waart betrokken bij de inbraak in Mar- lingthorpe." Huneybell scheen niet zo ontsteld, als men zou mogen verwachten. „Ik veronderstel,, dat ik het u toch vroe ger of later verteld zou hebben," zei hij. „Maar laat ik u nu dit vertellen en het is de waarheid. Ik heb vanavond uw beider leven gered. U was het," voegde hij er bij zich tot Burdett wendend, „die onder de bomen op wacht stond. Ik zag u en ik her kende u ook. Ik was het, die het zoeklicht in de toren bediende. Laat ik u zeggen, dat het gelukkig voor u was, dat ik het was, die u zag en niet hij. Ik sloot het zoeklicht snel af, zodra ik zeker van mijn zaak was. Hij is een duivel. Er was gedu rende een half uur niemand in de buurt geweest geen schijn van iemand, die verdacht leek alles was klaar voor zijn vrienden en toen kwam hij naar de toren. „Andrew", zei hij, op het raam wijzend, dat op de laan uitkijkt, „dat is de plaats, waar een verstandig man zou gaan staan, die ons hek in het oog zou willen houden; speciaal op een avond als deze. Richt je zoeklicht op hem. Als er iemand staat, stamp dan driemaal op de vloer." „Hiermee ging hij heen. En inderdaad u stond er. Ik stampte dus driemaal op de vloer en de paarse lamp werd aange stoken. Niemand is het huis binnen gegaan. Toen kwam hij weer boven bij mij. Je kunt nooit weten, of hem iets interesseert of niet. Er ligt op zijn gezicht net zoveel uitdruk king als op een stenen beeld. Er is maar één ding, dat hij af en toe doet en dat deed hij toen ookzijn lippen bevochtigen met de punt van zyn tong. (Wordt vervolgd), j

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6