Haarlems Dagblad Amerikanen prepareren zich op de slag om de Koem-linie Schuman houdt Buitenlandse Zaken Bidault niet meer in het kabinet Acheson waarschuwt voor aggressie tegen Joegoslavië 65e Jaargang No. 19599 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©prccötc ^aartcmetht €ourant (3Cmto 165-6) Donderdag IS Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post f 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Laatste barrière op Korea Russische pantserplaten te dik voor Amerikaanse raketten I (Reuter en United Press). De Amerikaanse troepen hebben zich op het ogenblik genesteld achter de brede, ondiepe Koem-rivier op 18 km ten Noorden van Taejon, waar zij zich schrap zetten op deze laatste natuurlijke tankbarrière, die mogelijk zal beslissen over overwinning of nederlaag in de Koreaanse oorlog. Enkels Amerikaanse eenheden die numeriek ver in de minderheid zijn, voeren nog vertragingsacties ten Noorden van de rivier. Nochtans is de totale situatie aan het front niet rooskleurig. De Zuid-Koreaanse tegenstand op het centrale front stort ineen en de communisten bedreigen Taejon in de flank door hun opmars naar Koemchon, 70 km ten Zuid- Oosten van de stad. De luchtmacht profiteerde gisteren van het mooie weer om de Noord-Koreaanse posities zonder ophouden tc besloken en boekte het succes dat de Noord-Koreaanse artillerie daardoor aanzienlijk aan sterkte inboette. Zij waren minder succesvol tegen de vijandelijke tan ks, want hun raketten kaatsten af op het zware pantser van de 60 tons-tanks der Noord-Koreanen. Australische jagers stelden echter acht tanks buiten gevecht. Hoe sterk de Noord-Koreanen in de meerderheid zijn, blijkt wel uit het feit dat op één sector van de Koem-linie 15.000 communisten tegenover 4000 Amerikanen staan. De Koem is zo ondiep dat infanteristen er op som mige stukken gemakkelijk doorheen kunnen waden en militaire waarnemers brengen in herinnering dat de Noord-Koreanen hun tanks enige tijd geleden op vlotten over de Ilan brachten. Men neemt aan, dat het de eerste dagen aan de Koem nog vrij kalm zal blijven, omdat de Noord-Koreanen bezig zijn met de aanvoer van artillerie en materiaal om de rivier over te steken. Een factor in het voordeel van de Amerikanen is echter ongetwijfeld hun volslagen superioriteit in de lucht. Ook de Amerikaanse artillerie is zeer actief. antwoord, dat het zijn best deed. In Lon den werd het echter niet waarschijnlijk geacht dat Britse troepen naar Korea ge zonden zouden worden, omdat de Britse landmacht reeds haar handen vol heeft. De Canadese premier Louis St. Laurent heeft meegedeeld dat drie Canadese torpedo jagers naar de Koreaanse wateren zijn gestuurd. In Washington meent men dat de Ko reaanse campagne maanden zal kunnen duren, zelfs indien de Noord-Koreanen geen steun van buiten zouden krijgen. Men veronderstelt dat het beter is de campagne geleidelijk te voeren dan haar te forceren ten koste van grote verliezen. Men ver wacht voorlopig nog slecht nieuws omdat de Noord-Koreaanse macht nog steeds niet verzwakt. Volgens een Noord-Koreaams commu niqué zijn drie superforten neergeschoten. Met ingang van vandaag is luitenant- generaal Walton Walker benoemd tot op perbevelhebber van de grondstrijdkrachten op Korea. Walker, die in 1944 de Franse stad Metz bevrijdde, was tot nu toe com mandant van het achtste Amerikaanse leger in Japan. Soldaten bitter gestemd In een communiqué van Mac Arthur wordt gezegd dat Zuid-Koreaanse troepen tussen Tsjoengdoe en Oemsong zich terug getrokken hebben op verdedigingsstellin gen langs de rivier Pogang. Het Noord- Koreaanse hoofdkwartier is door hevige bombardementen door de luchtmacht van de frontlijn geïsoleerd, want de wegen naar het front zijn bezaaid met brandende_ voer tuigen en zo zwaar beschadigd dat zij nau welijks meer te gebruiken zijn. De Ameri kaanse troepen zijn echter bitter gestemd door de enorme Noord-Koreaanse over macht en veteranen uit de vorige oorlog zeiden dat zij toen nooit met onbeschermde flanken hoefden te vechten. Het is vol komen zinloos, zeiden zij. Nochtans hebben deze zelfde troepen met nimmer aflatende hardnekkigheid tegen de overmacht slag geleverd. Op het vliegveld van Taejon ar riveren nog voortdurend transportvliegtui gen met manschappen en materiaal. Er gingen wel geruchten dat Noord- Koreanen op sommige punten de Koem waren overgestoken, maar vermoedelijk zijn dit guerilla's, wier optreden nog steeds niet erg effectief is geweest. Een Noord- Koreaans bericht dat het Amerikaanse vliegdekschip Valley Forge getorpedeerd zou zijn, is door het hoofdkwartier van de Amerikaanse vloot in de Pacific tegenge sproken en als ..belachelijk" gequalificeerd. Gisterochtend hebben Amerikaanse troe pen definitief de stad Tsjotsjiwon prijs moeten geven. De stad werd in een nijp tang genomen door twee Noord-Koreaanse tank-colonnes en de bewapening der Ame rikaanse tanks bleek niet bij machte de 60 tons-kolossen te deren. Op het laatst ver lieten de Amerikaanse bemanningen hun tanks en attaqueerden de vijand met zware bazooka's, waarmee zij twee vijandelijke tanks buiten gevecht konden stellen. Beide partijen hebben er elkaar inmid dels van beschuldigd dat zij zich te buiten zouden èijn gegaan aan wreedheden. Mac Arthur's hoofdkwartier heeft foto's gepu bliceerd, die de ergste vermoedens staven. MacArthur heeft dan ook gezegd dat hij ge.en pardon zal kennen voor Noord-Korea nen die dergelijke dingen op hun geweten hebben. Twee grote vliegdekschepen, de Cape Esperance en de Sitkoh Bay, zullen in de haven van Tacoma (V. S.) van hun be schermende plastic-laag worden ontdaan en overgaan van de mottenballen-vloot tot de strijdende marine. Zij zullen binnen een maand in actie kunnen komen. Een zeer groot aantal marine-vliegtuigen zal even eens uïtgekapseld worden, evenals tankers en andere vaartuigen. Langs de lijn Een aantal Amerikaanse senatoren heeft er op aangedrongen dat ook andere landen door de V. S. zullen worden verzocht grondstrijdkrachten naar Korea te zenden, keuren. Men noemde het niet fair dat andere lan den langs dé lijn blijven zitten om de Amerikanen toe te juichen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft hierop ge- Algemeen frontoverzicht Volgens de laatste Reuterberichten wa ren de posities bij de strijd in Korea van ochtend als volgt: Westelijk front: Dc Amerikaanse strijd krachten graven zich in ten Zuiden van de bocht in de op dat punt vier honderd meter brede rivier de Koem, teneinde de opmars van de Noordelijken naar Taedjon, de tijdelijke Zuidelijke hoofdstad, tegen te houden. Centrale front: De Noord-Koreanen sto ten naar het Zuiden door nadat zij de rivier de Han waren overgestoken. Zij hebben de Zuidelijken uit Tsjongdjoe ver dreven naar het Noordoosten van de Koemlinie. Oostelijk front: De Zuid-Koreanen slaan ten Zuiden van het verkeersknooppunt Tsjongdjoe en van Tanjang, honderd kilo meter ten Noord-Oosten van Taedjon, hard terug, om te voorkomen, dat de Noordelijken doorstoten. De Noordelijke strijdkrachten concen treren zich verder Oostwaarts voor een grote omtrekkende beweging om Taedjon af te snijden van de vitale Zuid-Oostelijke aanvoerhaven Poesan. „Lachende roker" geen Hals In ons blad van gisteren maakten wij melding van het onderzoek dat het schei kundig politie-laboratorium van het de partement van Justitie te 's-Gravenhage onder leiding van dr. W. Froentjes heeft ingesteld naar de echtheid van het zich in het Groninger museum bevindende schilderij „De lachende roker", dat aan Frans Hals werd toegeschreven. Naar wij thans vernemen heeft het onderzoek inder daad uitgewezen dat het onderhavige doek niet van de Haarlemse meester is. De nieuwe Franse regering Socialisten nemen deel met 5 ministers De Franse premier René Pleven heeft een nieuwe Franse coalitie-regering van de middenkoers gevormd Frankrijks vijftiende regering sedert 1944 waar mede aan een politieke crisis van achttien dagen een einde is gekomen. Pleven heeft de kabinetslij st aan president Auriol voor gelegd. Zij ziet er als volgt uit: Minister-president: René Pleven (radi caal gezind); Minister van staat, belast met de zaken aangaande de Raad van Europa: Guy Mollèt (socialist); Minister van staat, belast met de be trekkingen met Indo-China: Jean Letour- neau (MRP); Binnenlandse Zaken: Henri Queuille (radicaal) Buitenlandse Zaken: Robert Schuman (MRP) Justitie: René Mayer (radicaal); Defensie: Jules Moch (socialist); Financiën en Economische Zaken: Mau rice Petsche (onafhankelijk); Begroting: Edgar Faure (radicaal); Voorlichting: Albert Gazier (socialist); Onderwijs: Pierre Lapie (socialist); Woensdagmiddag heeft een Firefly van de Marine Luchtvaart Dienst tijdens een oefenvlucht wegens het afslaan van de motor in de omgeving van Katwijk een noodlanding moeten maken, die schitterend slaagde. De piloot bleef ongedeerd en het toestel heeft nagenoeg geen beschadigingen opgelopen. Bulgaarse colonnes zouden optrekken naar de grens WASHINGTON. (Reuter en U.P.) Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie er voor ge waarschuwd, dat een aggressie tegen Joegoslavië „een zaak van de hoogste ernst" zou zijn. Hij zeide dit in antwoord op vragen over de berichten omtrent troe penbewegingen in Bulgarije, welke tegen Joegoslavië gericht zouden zijn. De mi nister wenste geen commentaar te leveren over het al of niet waar zijn der berich ten. De communistische vredesoproep, vol gens welke het land dat de atoombom gebruikt als oorlogsmisdadiger gebrand merkt zou worden, noemde hij de „reinste huichelarij". De communistische organisatie der „par- tisanen voor de vrede" vormt slechts een „truc in het onechte vredesoffensief van de Sovjet-Unie", In de petitie, waarvoor men ook in Amerika ondertekenaars zoekt, poogt men de aandacht te vestigen op het gebruik van atoomwapens, waarbij men echter aggressie in andere vormen, zoals de communisten thans toepassen, over het hoofd ziet. Ten opzichte van de aggressie zelf zijn de gebruikte wapens van ondergeschikt belang. De oorlogsmisdadigers zijn diege nen, die de daden van aggressie goed- ,Vele landen" zo vervolgde minister Acheson, „hebben hun wens kenbaar ge maakt om in Korea steun te verlenen. Wij weten echter niet van welke aard de bij- Een-en-twintig doden en acht gewonden werden geborgen uit de wrakstukken van het Franse lijnloestel Parijs—Dakar, dat Zondagnabij Casablanca in Noord'Afrika stand zal zijn". De UNO heeft nog niet de machinerie opgebouwd waardoor het mo gelijk zou zijn volledig voordeel te trek ken uit de krachtige steun aan de reso lutie van de Veiligheidsraad. Landtroepen zouden echter zeer nuttig zijn. Hij kon niet zeggen of er reeds door enkele lan den landtroepen waren aangeboden, Gemotoriseerde colonnes Het officiële Joegoslavische orgaan „Borba" meldde gisteren dat Bulgaarse troepen samengetrokken werden langs de Joegoslavische grens, dat door Roemenië het grensverkeer aan beperkingen onder- Worpen is en dat er een formele staat van beleg heerst aan de Hongaarse grens. In het bericht wordt gezegd dat Bul gaarse gemotoriseerde eenheden uit Sofia vertrokken zijn in Westelijke richting. De eenheden zijn uitgerust met zware bewa pening, medische afdelingen en bevoor radingstroepen. In het Roemeens-Joegoslavisch grensge bied werden verschillende restricties toe gepast en werd door de politie een avond klok ingesteld. Strenge maatregelen wor den genomen tegen de Joegoslavische minderheden. In Hongarije is een ware kruistocht begonnen tegen de Joegoslavt sche minderheid. Joegoslaven die op Hon gaars grondgebied wonen, worden gevan gen genomen, gemaltraiteerd en worden uit hun huizen gedreven om dieper in het achterland opgeborgen te worden. Volgens berichten van de Zwitserse radio legt Joegoslavië een „frontgorclel" van 15 km, diepte aan. Personen, die in dit gebied wonen moeten in het bezit zijn van een speciale identiteitskaart en perso nen, die het gebied tijdelijk willen bezoe ken, moeten een speciale vergunning van de politie hebben. De berichten, dat Bulgaarse gemotori seerde legereenheden de Joegoslavische grens naderen, veroorzaakten gisteren de scherpste koersdaling op de effectenbeurs te New York sedert de Amerikaanse inter ventie in Korea. AFP meldt uit Belgrado dat de Joego slavische leiders zich in alle rust in Bied (Slovenië) bevinden endat het onwaar schijnlijk is .dat wanneer Joegoslavië wer- kelijk bedreigd werd, Tito c.s. daar zou den blijven. Men houdt echter wel reke ning met grens-incidenten, die door de Joegoslaven echter niet gevreesd zouden worden. De bom In bevoegde kringen in Washington verwerpt men alle speculaties omtrent een eventueel gebruik van de atoombom op het Koreaanse strijdtoneel. Deze spe culaties waren ontstaan na de perscon ferentie van Acheson. In genoemde krin gen echter wijst men er op, dat Acheson slechts duidelijk maakte, dat Amerika zich niet zou laten weerhouden de atoombom te gebruiken enkel en alleen door de stel ling, dat het bijzonder misdadig was de bom als eerste te gebruiken, terwijl men het feit van aggressie geheel over het hoofd zag. Brits-Russische besprekingen over Korea duren voort Is China de sleutel van de kwestie? LONDEN, (United Press). Volgens welingelichte kringen in Londen zal de Engelse gezant in Moskou, sir David Kelly, waarschijnlijk binnen enkele dagen' weel een bespreking hebben met Andrei Gro- myko, de Russische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken over het Kore aanse conflict. Kelly was gisteren ook bij Gromyko. De zegslieden verklaarden dat de be sprekingen te Moskou voortgezet zouden worden en dat men de V.S. en de landen van het gemenebest voortdurend van de Britse stappen op de hoogte zou houden. Men veronderstelt dat het Britse stand punt overeenkomt met de eis van de Vei ligheidsraad, te weten het terugtrekken van de Noord-Koreaanse troepen achter de 38ste breedtegraad en meent dat Rusland ten zeerste verrast is geweest over de snelle reactie van de democratische mogend heden op de Noord-Koreaanse aggressie en dat het eerst de krachtsverhoudingen, die ontstaan zijn door de nieuwe toestand, wil bestuderen alvorens een besluit te I-Iet Britse ministerie van Buitenlandse Zaken hult zich in stilzwijgen over de be sprekingen, die in Moskou tussen Gromyko en Kelly worden gevoerd. Niet alleen de Verenigde Staten maar ook alle andere belanghebbende landen worden op de hoogte gehouden van de Britse stappen, die op een bemiddeling in het Koreaanse con flict gericht zijn. Tot die geïnteresseerde landen behoort India, dat het communistische China heeft erkend en de toelating van dit land tot de UNO bepleit heeft. India heeft eveneens de mogelijkheid van bemiddeling aan de orde gesteld ten opzichte van de Koreaanse oorlog. Diplomatieke kringen in Londen gaven te kennen, dat het besluit van de V.S. om de positie van de Chinese nationalisten op Formosa te bevestigen, het communistische China ongetwijfeld voor een onprettige situatie heeft gesteld. Naar men zegt vormt de positie van Engeland in de kwestie-For mosa het onderwerp van een voortdurende gedachtenwisseling tussen Londen en Washington. Britse diplomaten zeiden dat wanneer de ambassadeur van India de Chinese com munisten ervan kan overtuigen dat Enge land zich afzijdig van de kwestie Formosa wil houden en pogingen wil blijven doen om Peking tot de UNO toegelaten te krij gen, de Chinese communisten met de zegen van het Kremlin bereid zouden zijn tot actieve bemiddeling in het Koreaanse con flict. De kabinetscrisis in Suriname De gouverneur van Suriname, mr. J. J. Klaaszes, heeft aan de heren J. Drielsma, minister van Financiën en J. Buiskool, president van het Hof van Justitie, op dracht gegeven een kabinet te vormen. Beiden hebben de opdracht nog in beraad gehouden. De gouverneur heeft nog niet beslist over de ontslagaanvrage van liet kabinet. Er is besloten niet tot ontbindinj van de staten-over te gaan. Openbare Werken, Vervoer en Tourisme: Antoine Pinay (onafhankelijk); Handel en Industrie: Jean-Marie Louvel (MRP); Landbouw: Pierre Pfimlin (MRP); Wederopbouw en Stedelijke Planning: Claudius Petit (radicaal gezind); Overzeese Gebiedsdelen: Frangois Mit- terand (radicaal gezind); Arbeid en Sociale Veiligheid: Paul Ba con (MRP); Volksgezondheid en Bevolking: Pierre Schneiter (MRP); Oorlogsveteranen en Oorlogsslachtoffers: Louis Jacquirfot (onafhankelijk); Post en Telegrafie: Charles Brune (radicaal); Koopvaardij: Gaston Defferre (socialist); Minister zonder portefeuille: Paul Gia- cobbi (radicaal); Staatssecretarissen: Van het kabinet van de minister-presi dent: Maurice Bourges-Manoury (radicaal); Voor de Civiele Dienst: Pierre Metayer (socialist); Voor Binnenlandse Zaken: Eugène Tho mas (socialist); Voor de Handel: André Guïllant (katho liek) Voor de Landbouw: Paul Enlier (boeren partij); Leger: Max Lejeune (socialist); Vloot: Anclré Monteil (katholiek); Luchtmacht: André Maroselli (radicaal). Een van de grootste verrassingen van dit nieuwe kabinet, dat wel is waar nog aan onbelangrijke veranderingen onderhevig kan zijn, is dat ex-premier Bidault geen portefeuille heeft gekregen. Naar verluidt heeft Bidault het vice- premierschap geweigerd omdat hij over vermoeid was van de drukke ambtsperiode die hij achter de rug heeft. De eigenlijke oorzaak echter wordt in politieke kringen gezocht in het feit dat Pleven in zijn toespraak tot de Assemblée heeft meegedeeld, dat hij in October een ontwerp voor een nieuwe kieswet aan de Assemblée zou voorleggen. Bovendien Bidault bang dat de nieuwe premier te veel loonconcessies zal doen in de hoop daardoor de socialisten in zijn kabinet te houden, waardoor echter de begroting in gevaar gebracht zou worden en nieuwe inflatie zal dreigen. (United Press). Tachfig milliard méér voor landsverdediging Het program van de nieuwe Franse regering, zoals de premier dat aan de Nationale Vergadering heeft voorgelegd, behelst onder andere: De partijen der „derde macht" moeten zich weer aaneen scharen. „Het is deze derde macht geweest", aldus Pleven, „die de door de oorlog in Frankrijk geschapen puinhopen wist te ruimen. Voor de landsverdediging in het komen de jaar zal tachtig milliard francs méér nodig zijn. „Het is minder kostbaar ie betalen voor ons aandeel in een stelsel van gemeenschappelijke verdediging, dan om te pogen een neutraliteitspolitiek in afzonde ring te bedrijven, die slechts op een waan denkbeeld zou berusten. Wij willen vrede met alle volken, doch wij zijn tevens vast besloten onze onafhankelijkheid en het grondgebied van Frankrijk" en de Franse unie te verdedigen. Daar de UNO er nog niet in is geslaagd de internationale veilig heid te verzekeren, moeten de democratieën manmoedig de harde noodzaak aanvaarden, E.V.C. ZENDT TELEGRAM AAN KOREAANS VAKVERBOND. De Algemene Raad van de Nederlandse Eenheidsvakcentrale heeft een telegram gestuurd aan het AlgemeenVakverbond Noord-Korea van de volgende inhoud: „Wij zenden onze broederlijke groeten van kameraadschappelijke solidariteit aan de heldhaftige Koreaanse arbeidersklasse en aan al uw landgenoten, die strijden tegen de Sungman Rhee-kliek en haar Amerikaanse meesters, welke overgegaan zijn tot een grootscheepse invasie op Korea. Weest ervan overtuigd, dat het deelnemen van Nederlandse strijdkrachten aan de ge wapende interventie op Korea in ons land stuit op toenemend verzet van allen, die streven naar een duurzame wereldvrede.' Het woord is aan Zwijgen is een van de grote kun- sten der conversatie. Samenzwering tegen Bao Dai ontdekt De Vietnamese politie heeft Woensdag medegedeeld dat speciale politiecorpsen een samenzwering hebben ontdekt om Bao Dai, het hoofd van de Vietnamese staat, zijn kabinet en hoge regeringsfunctiona rissen uit de weg te ruimen. De chef van poütie, Ngoejen Van Tam, zeide, dat de voornaamste leiders van de Vietminh in Saigon allen zijn gearresteerd. De politie corpsen voerden een overval uit in het hart van Saigon op „een aanvalseenheid" van de Vietminh. Er zouden foto's gevon den zijn op het hoofdkwartier van de groep van degenen, die uit de weg geruimd zouden moeten worden. Andere met krui sen gemerkte foto's waren van Vietnamese regeringsfunctionarissen, die reeds dood geschoten of verwond werden. Hoofd van de Volkspolitie vermoedelijk in West-Duitsland Generaal Vicenz Müller, voormalig ge neraal van de wehrmacht en hoofd-orga- nisator van de volkspolitie in de Russische zóne, bevindt zich, naar men vermoedt, in West-Duitsland. Een functionaris van het West-Duitse ministerie voor aangelegenheden betref fende geheel Duitsland verklaarde, dat Müller in West-Duitsland was aangeko men. Zijn verblijfplaats was echter niet bekend. Het doel van zijn reis kon men slechts vermoeden. In verband met zijn functie zou men zich kunnen voorstellen, dat hij de oppositie tegen de democratie in West-Duitsland zou willen versterken, aldus de zegsman. De Britse autoriteiten volgen met grote aandacht het bezoek van Müller, maar hebben tot dusver nog niets erover bekend gemaakt. In politieke kringen brengt men gene raal Müllers missie in verband met de on tevredenheid die van Sovjet-Russische zijde zou zijn geuit over de West-Duitse communistische partij, die onlangs twee ernstige nederlagen geleden heeft bij de verkiezingen in Noord-Rijnland-Westfalen en Sleeswij k-Holstein. Overstromingen van de Maas hebben eeu wen lang een deel van ons land geteisterd. Hieraan kwam pas een einde, toen de waterstand van de Maas zodanig werd beheerst, dat de overlaat bij Beers kon worden gedicht. Ter herinnering aan de strijd, die hier zo lang tussen mens en water is gevoerdis halverwege de weg van Grave naar Cuyk een ongeveer vijf meter hoog monument van de beeldhouwer Peter Rovers opgericht, voorstellende de figuren van drie dijkwerkers. Op 13 Juli wordt dit monument onthuld door de com missaris der Koningin in Noord-Brabant. Het opschrift luidt: Geen beter bate dan de kost die ons van overlaat verlost en van de Beerse Overlaat niet dan 't gedenken overlaat. 13JULI 1950 /UUR HET WEER AFGEBEELD De storing, die gisteren ten Zuidwesten van Ierland was gelegen, dringt maar zeer langzaam m Oostelijke nchtmg door. Het front van deze depressie gaf vanmorgen boven Ierland tot enige regenval aan leiding. Boven West- cn Midden Europa ontstond een afzonderlijk gebied met hoge barometerstanden, dat zich van onze omgeving over Zuid-Duitsland tot aan de Balkan uitstrekt. Tengevolge hiervan nam de wind in ons land snel ui kracht af en draaide naar Zuidelijke richtingenzodat warmere lucht uit Frankrijk werd aangevoerd en de tem peraturen vandaag tot iets hogere waar den stegen dan in de voorafgaande dagen. OONBEWOLKT LICHT BEW. O HALF BEW. ZWAAR BEW. QGEHEELBEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR NEEPSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING a. 'AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE. - Weerbericht PLAATSELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking en plaat selijk en-ige regen met een kleine kans op onweer. Matige en af en toe vrij krachtige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Voorname lijk in het Westen van het land iets koeler. 14 Juli: Zon op 4.36 uur. onder 20.55 uur Maan op 2.59 uur. onder 21.13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 Juli: Hoog water: 2.24 en 14.52 uur. Laag water: 10.16 en 22.44 uur. Vrijdag 11 Juli: Hoog water: 3.05 en 15.32 uur. Laag water: 11.02 en 23.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1