31VdlN33N3dWÖ1M OPRUIMEN DAT KAN KAN ALLEEN L KAN Laat LO OS J ES liever leerboeken leveren Drie Zwitsers maken een reis van vijf jaar om de wereld SriHd 3A1VH 311IVEAI3 In onze maatafdeling Bouw van Gravestenenbrug vordert Het kostbare deposito Voor Loempia's Donderdag 13 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant '4 De „Ailee-Carolina" in het Spaarne Ongeveer ter hoogte van de Gedempte Oudegracht ligt op het ogenblik in het Spaarne tot morgenochtend in de vroeg te een gewezen wedstrijdjacht, gebouwd in Le HèvTe, waarmee drie Zwitsers een reis om de wereld maken die ongeveer vijf jaar zal duren. De bemanning bestaat uit Arthur Scheck, diens echtgenote Frieda en hun zoon Hans-Peter, de eerste van beroep journalist, de laatste werktuigkundige. Het doel van de tocht is het opdoen en ver zamelen van kennis omtrent vreemde lan den en volken, welke verwerkt wordt in artikelen en radio-reportages. Bovendien worden episoden en indrukken van de reis op een geluidsfilm vastgelegd. De boot is volkomen voor deze activiteit ingericht en bevat bijvoorbeeld een donkere kamer en een miniatuur-studio. De heer Scheck is in Bazel geboren, maar werd reeds op jeugdige leeftijd door zijn ouders meegenomen naar Buenos Aires in Argentinië, waar hij onder meer de scheepvaart leerde beoefenen. Vijftien jaar geleden keerde hij naar Zwitserland terug, zonder er zich echter ooit geheel thuis te kunnen voelen. De bergen benauwden hem. „Zwitserland is nu eenmaal een land van kaas, maar er zitten gelukkig voldoende gaten in om er door te kunnen ontsnap pen!" Vier jaar geleden begon hij de eerste voorbereidingen voor de expeditie te tref fen. „Het is onze bedoeling om onze land genoten in populaire trant in te lichten over de normale levensgewoonten in an dere streken. Bovendien willen wij het voorbeeld geven dat men zijn horizon kan uitbreiden - ook zonder wetenschappelijke opleiding of geldelijke ruggesteun." Het vertrek uit Bazel had onder grote belangstelling van de plaatselijke bevolking plaats op 21 Mei van dit jaar. De „Caro lina" werd over de Rijn gesleept met een langdurig oponthoud tengevolge van een nachtelijke aanvaring door de „Mevo" van kapitein Mooy uit Vreeswijk, in welke plaats het schip zeewaardig werd gemaakt. Hier waren twee weken voor nodig. De „Carolina" is vijftien meter lang, heeft een breedte van 2.65 meter en een diepgang van 2.05 meter. In Rotterdam werd de grote mast van 20 meter hoogte geplaatst. De totale oppervlakte van de Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem 12 Juli 1950 ONDERTROUWD: 12 Juli, C. J. Vonk en A. E. Stolwijk: J. Hagen en L. Heijn; D. J. Meijs en C. T. Vink; D. Kleijn en M. J. van Westerhoven; A. H. F. Post en M. A. van Steijn; T. Slierings en N. M. C. Ran; H. den Boer en H. C. Nieuwenhof: C. van Es en A. van Oudenniel; J. van der I-Ieijden en J. de Nieuwe; J. van der Wiel en I. Zolczer; J. H. E. Heerding en. H. Smit; J. M. A. van den Berg en A. J. van Kleeff: H. Altena en C. P. de Haan; G. N. Gent en C. S. G. ten Bokkel; P. van der Horst en B. M. van den Nouwland: E. E. Vos en J. C. Vrencgoor; C. A. Reijnhoudt en J. M. I. Cashoek; L. C. Kwakkestein en C. A. J. Rens; J. de Lang en A. J. Janszen; H, Zegstroo en M. J. van der Kuur; C. W. Niemeijer en A Hos: B. Knaap en T. Blom; L. H. Spronk en K. D Mul; B. van Keulen en M. C. Post; H. de Lange en H. A J. G. Binnerts; G. Jongejans en A. H. de Bell; F. Pol pn A. Wiersma; J. Nleuwenhuizen en P. A. G. Rolvers; J. Schip per en W. J. Bosch; W. L. van 't Hof en H. Schutte. GEHUWD, 12 Juli, A. F, Dernison en S. M. van Soest; A. C. van der Aar en A. J. Wempe; J. Kort en C. de Graaf; W. J, Kom pier en C. H. Jongbloed: G. M. N. Verlinden en M. Klapwijk; M. Kühn en J. C, E, van Gennip: M. de Graaf en M. Bliek; S. J. Beek- huijs en W. H. J. Verheijdt; T. A. van Excel en H. van den Nouwland; A. P. Zuidmeer en M. J. Kooman; P. B. J. Sarolea en P. A. M. Christoffels; J. E. Edens en E. Bakker; W. J. A. M. ten Brink en A. C. E. Huijkman; H. Barmentlo en A. J. Four; C. Vos en G. J. van den Burg; W. Wegman en J. H. Buis; M. van Keijzerswaard en M. G^ Kapitein; BEVALLEN van een zoon: 10 Juli, J. A. HoogduinWempe: 11 Juli. A. F. A. Roosen van der Meij; T. M. C. Weijdomde Zaaijer, H. P. van BelleRehderbehn; E. van Dijk Holleman; 12 Juli, M. F. ten PierickBos senbroek. BEVALLEN van een dochter: 8 Juli. J. A. MedenblikKerssens; 11 Juli, A, J, M. NoletAdelaar: E. van den BergDaemen; A. H. BroekemaKwappenberg; A. de LiefdeBergmann; 12 Juli, N. van Geldorp- Kuijken. OVERLEDEN: 10 Juli, M. C. Kooij—Slee man, 61 j., Schagchelstraat; J, Willemse— Polman Tuin. 49 j., Kleverlaan;'Q. H. Huijs- mans. 50 j.. Voorzorgstraat; 11 Juli, W. J. C. BlombergZeeman, 72 j., Delftlaan; A. UlteeMarijnis, 43 j.. Hazepaterslaan. ADVERTENTIE mit isx - 01 xwaxssanai 'ja ap ue p .rapujui jooa rifaaj® pbb-ijooa ap guepz zeilen bedraagt 80 vierkante meter. De dag van het vertrek uit Rotterdam was slecht gekozen. Er stond een sterke wind en er viel veel regen. Niet dan met de grootste moeite werd na vijf uur varen Hoek van Holland bereikt, waar men na lang tobben een ligplaats aan de hoge kade vond. Des nachts brak er een hevig onweer los en bleek het noodzakelijk dat er een man voortdurend in touw bleef om de mast voor breken te behoeden. Vissers brachten een kleine Engelse zeilboot binnen, die dooi de storm was overvallen. De bemanning was volkomen uitgeput, tot op het merg doorweekt en verstijfd van kou. Des mor gens las men in de krant dat het Zweedse Vikingschip „Omen-Friske" was vergaan. Toen het weer was opgeklaard, voer de „Carolina" naar IJmuiden en vandaar door het Noordzeekanaal naar Amsterdam, van waaruit enige tochten over het IJsselmeer werden ondernomen. De heer Scheck maakte vele foto's van het Hollandse land schap, voor iover het weinig gunstige licht tij <Jens de laatste dagen van zware bewol king hem daartoe in staat stelde. Men heeft speciaal Haarlem voor een bezoek uitgekozen wegens het schilder achtige karakter van de stad. Het echtpaar heeft de gehele dag besteed om typische hoekjes, oude gevels en het verkeer te wat ei- te filmen. Morgen wordt de tocht voortgezet: via IJmuiden naar Dover, van daar naar Brest en door de Golf van Bis- caje en de Straat van Gibraltar naar de Middellandse Zee. Omstreeks Kerstmis hoopt men de Indische Oceaan bereikt te hebben en een langdurig bezoek aan Su matra te brengen. In 1952 gaat men via Australië naar Japan en in de zomer van ADVERTENTIE brengen wij o.a. Tropicals ■k Birds eyes Kamgarens in prijzen vanaf 157.so Desgewenst coupeursbezoek aan huis KLEDINGMAGAZIJN Spaarnwouderstr. 47-80, Tel. 21392 dat jaar door de Beringstraat, langs de kusten van Canada en de Verenigde Staten naar Zuid-Amerika, waar men wederom een jaar blijft, speciaal in het Amazone gebied. De terugreis (dié eveneens door Holland voert) wordt langs Florida en van daar noordelijk door de Hudson-baay on dernomen. De laatste winter willen de ondernemende Zwitsers temidden der Eski mo's doorbrengen. In de tropische streken zal mevrouw Scheck reptielen en vissen vangen ten behoeve van Europese dieren tuinen en aquaria. Zij is namelijk een specialiste op dit gebied. De „Carolina" trekt veel belangstellen den naar het Spaarne, want een jacht van een dergelijk type ziet men hier zelden. Het schip heeft een hulpmotor ten behoeve van het manoeuvreren in de havens en voor het geval dat de tegenstroom te krachtig mocht zijn. Er zijn twee woon kamers aan boord en men heeft de be schikking over een generator voor het op wekken van electriciteit. ADVERTENTIE A.s. ZATERDAG begint onze VERBLUFFENDE opruiming b.v. HERENPOLSHORLOGES van 2 DAMESPOLSHORLOGES van 2 - voor - voor 10.75 15.50 Juwelier - Horloger BARTEL JORIS STRAAT 2, TELEFOON 13004, HAARLEM Vaaraigheidsproeven lichamelijke opvoeding De vaardigheidsproeven voor de jeugd der zesde klassen van de lagere scholen, geor ganiseerd door de Vereniging van Leraren in de Lichamelijke Opvoeding in Haarlem, zijn thans geëindigd, nadat het slechte weer een gedeeltelijk uitstel noodzakelijk had ge maakt. Ook zijn de proeven in Heemstede en Bloemendaal afgewerkt. Dank zij de goe de organisatie zijn in de drie gemeenten de dagen vlot verlopen. De resultaten waren voor Haarlem: opge geven 614 jongens, niet opgekomen 46, ge slaagd 398. afgewezen 170; 628 meisjes, niet opgekomen 53, geslaagd 479, afgewezen 96. Bloemendaal: opgegeven 126 jongens, niet opgekomen 20, geslaagd 95, afgewezen 11; 121 meisjes, niet opgekomen 9, geslaagd 106, afgewezen 6. Heemstede: opgegeven 173 jongens, niet ODgekomen 23, geslaagd 112, afgewezen 38; 121 meisjes, niet opgekomen 7, geslaagd 84, afgewezen 30. Haarlemmer bereidt zich op Kanaaltocht voor De Haarlemse zwemmer Jan van Hems- bergen heeft plannen half Augustus het Kanaal over te zwemmen. Hij traint regel matig en zwom dezer dagen van Noordwijk naar Zandvoort, een afstand van ongeveer vijftien kilometer. De autotocht voor ouden van dagen De penningmeester van het comité voor de autotocht van ouden van dagen te Haar lem, de heer A. M. Duijtshoff, zendt ons de laatste verantwoording van ingekomen bij dragen: De G. 1.P. 1.Firma O. 35.—, lijst mej. v. L. 10.10, De B. 5. De R. B. 2.50, X. IJ. Z. 25.—, lijst S. .V. 31.50, Dir. N. S. 50—, Van een oudje 1. WEDEROM ABONNEMENTS- VOORSTELLINGEN VOOR PERSONEEL VAN GROTE BEDRIJVEN Ook het volgende seizoen zullen er we derom dit keer zelfs drie series abonnementsvoorstellingen in de Haar lemse Schouwburg worden gegeven, spe ciaal voor het personeel van openbare diensten en grote bedrijven. Iedere serie bevat vijf voorstellingen, die verzorgd worden door de volgende grote gezel schappen: Het Amsterdams Toneelgezel schap, De Haagse Comedie, Comedia, Het Vrije Toneel (het Ruys-ensemble). De abonnementhouders genieten een belang rijke reductie op de normale toegangs prijzen. Niet op het verkeer gelet In de Gierstraat werd Woensdagavond om half zes een 50-jarige dame. die zonder op het verkeer te letten de straat overstak, door een wielrijder aangereden. Ze viel achterover op straat en kreeg een zware hersenschudding. Zij is naar de Mariastich- ting gebracht. Verkeersveiligheid De politie deelt ons mede: Nu de over het gehele land gehouden veilig-verkeersdagèn ten einde zijn dienen de weggebruikers zich nog eens extra te realiseren, dat de verkeersveiligheid alleen kan worden bevorderd wanneer een ieder zich stipt houdt aan de verkeersvoorschrif- ten. Herhaaldelijk is de politie waarschu wend opgetreden Autobestuurders, wielrijders en voet gangers wordt er thans met de meeste na druk op gewezen dat voortaan bij over treding niet meer gewaarschuwd zal wor den, doch dat proces-verbaal zal worden opgemaakt, met alle onaangename gevol gen daarvan. Men zij dus gewaarschuwd! ADVERTENTIE Nieuwe pijlers in het Spaarne Rechts voor de schemerige Bakenesser- gracht steken twee brede pijlers in het Spaarne. Zij worden verstevigd en ver fraaid door rijen granieten hoekstenen achter een wirwar van steigerplanken en balken. Deze twee forse funderingen, die op lange betonnen palen in de rivier bodem vastgehecht staan zullen de Grave stenenbrug dragen, waarvan de bouw ge stadig vordert. Tussen het landhoofd aan de Noordelijke kade en een van de pijlers is het brugdek reeds aangebracht, een be tonnen vlak, waarop straks een bestrating van houtblokj es zal worden uitgelegd. Aan de andere zijde zal de „aanbrug" zoals de verbinding tussen pijler "en landhoofd in een vakterm heet nog voor het begin van de volgende week gereedkomen. Het tussenstuk In de betonnen pijlers die door een door- vaarwijdte van elf meter van elkaar ver wijderd liggen, zijn stalen kokers aange bracht waarin de „Hamei-poorten" zullen worden vastgezet. Dat zijn de stijlen, waar op de balansen van deze ophaalbrug komen te rusten. Het wordt een zogenaamde „dub bele" ophaalbrug met een poort en een ba lans aan elk kant. middelste twee brug dekken, die bij dit brugtype „vallen" heten, zullen boven een kleine hoek tegen elkaar rusten. Dat geeft de stevigheid aan het tussenstuk. De brug zal na de voltooiing voorlopig met de hand bediend worden, maar in de pijlers is ruimte gelaten voor electriciteitskabels, waarlangs kracht stroom te zijner tijd wellicht de menselijke energie komt vervangen. Het tussenstuk wordt geleverd door de Figee-fabrieken, waar wij even een kijkje zijn gaan nemen. De Hamei-stijlen, waar aan men daar bezig is, krijgen terwille van de aesthetica ronde hoeken. Ze komen maar nietig uit tegen de vele enorme ob jecten, die in deze fabriek worden ver vaardigd. Het tussenstuk zal naar alle waarschijnlijkheid nog in de maand Au gustus in de brug gemonteerd worden en dan is er kans, dat deze ophaalbrug nog in September gereed komt. Een ommetje voor de spitsuren Op de Wildemansbrug staan dagelijks bejaarde wandelaars het werk te bekijken en te praten over de vorige Spaarne-over- gang, die zo „merakel" slecht werd. Ver schillende fietsers en voetgangers, die da gelijks vaak in een dichte drom voor de geopende Melkbrug staan te wachten, Van Sweelinck tot Bach In Juli en Augustus zal in de Waalse kerk, Begijnhof, een cyclus van vier orgelavonden worden gegeven door de Haarlemse organis ten Albert de Klerk en Dolf Hendrikse en Lambert Erné uit Utrecht, onder de titel „Van Sweelinck tot Bach". Vrijdagavond 14 Juli opent Dolf Hendrikse de cyclus met een programma, gewijd aan de Nederlandse componist Jan' Pieterszoon Sweelinck (eens leerling van de toenmalige stadsorganist van Haarlem) en zijn leerling Samuel Scheidt. WONINGEN IN GEBRUIK GENOMEN De 14 auplexwoningen aan de Javalaan zijn thans in gebruik genomen. Thans wordt in de Provinciënbuurt een aantal woningen gebouwd die over enige maan den in gebruik genomen zullen kunnen worden. Nee, het helpt nietsof se daar al staan te staren naar de boot; daarmee komt die niet terug. „Er zal niets anders opzitten, dan dat we maar zolang op dit eiland blijven, tot we er iets op hebben verzonnen," zegt Rick eindelijk. „Dat is ook wat!" zegt Bunkie. „Wie weet, hoe lang we dan hier wel gevangen zitten Maar iets anders weet hij er ook niet op. „We moeten in ieder geval een schuilplaats zoeken voor de nacht," stelt Rick vast. Het zou veel te koud zijn, als we zo maar in de open lucht gaan slapen!" „Moeten we 'n holletje zoeken?" vraagt Bunkie. Rick denkt even na. „Als we eens een hutje bouwden," zegt hij dan. En even later zijn ze druk bezig, om takken rond te buigen en in de grond te steken. Dat wordt het geraamte van de hut. Een kijkje op de twee bruggehoofden. zullen nu en dan ook wel eens een hoop volle blik op het werk slaan. Vooral wan neer de Melkbrug op de spitsuren openge draaid wordt betekent de nieuwe brug die iets Noordelijker ligt een belangrijke aan winst. De wielrijders zullen graag een straatje om gaan om hier het Spaarne over te steken. De in aanbouw zijnde brug krijgt een doorvaarhoogte van ruim drie meter, zodat vele schepen, waarvoor de Melkbrug geopend moet worden, hier kun nen passeren zonder dat deze brug opge haald wordt. HOLLAND FESTIVAL Bernstein en Van Otterloo voerden eikaars werk uit Het concert door het Residentie-Orkest in de Kurzaal te Scheveningen, op Woens dagavond, werd geleid door de Ameri kaanse dirigent Leonard Bernstein en ge deeltelijk ook door Willem van Otterloo, dit laatste blijkbaar om Bernstein de gelegen heid te geven zelf de piano-rsolopartij te spelen in zijn tweede symphonie, „The age of anxiety". Daar stond tegenover, dat de gastdirigent de Symphonietta voor 16 blaasinstrumenten van Willem van Otter loo dirigeerde. Deze zeldzame combinatie gaf stof tot eigenaardige ervaringen en wel hoofdza kelijk deze, dat de twee kunstenaars eikaars antipoden zijn, evenzeer op com positorisch gebied als op dat van de or kestleiding. Bernstein schrijft een zeer ongelijke stijl op z'n best is hij wanneer hij zich als Amerikaan manifesteert in een virtuose jazzmuziek terwijl Van Otterloo zich als componist laat kennen als een beheerst kunstenaar met een fijne zin voor instru mentale combinaties en een delicate lyriek. Een zekere mate van cerebraliteit staat in deze vergelijking tegenover een gevoelige, klassiek gefundeerde musiceergeest. Wat betreft het dirigeren van beiden is de te genstelling zo mogelijk nog groter. Bern stein dirigeert niet in de gewone zin, hij boetseert de muziek, zich hoofdzakelijk bepalend tot de nadrukkelijk rhythmische figuren en tot de grote lijnen van de dy namiek, terwijl Van Otterloo uiterlijk rus tig alle draden van het muzikale weefsel in handen houdt en voor ieder orkestlid een veilige gids is, wat hem werk genoeg geeft om het mimeren van de muziek achterwege te mogen laten. Hier staan aldus fantasie en suggestie tegenover za kelijke verantwoording en beheerste kunst zinnigheid. Men kan uit beide gevallen kiezen. Wat mij betreft, mijn voorkeur is in dit geval voor de Hollandse quasi nuchterheid van directie en voor het evenwicht in klank en expressie in de componeerwijze van onze landgenoot. Dit neemt-niet weg, dat in de symphonie „The age of Anxiety" tal van treffende passages aan te duiden zijn, die van bijzondere aanleg getuigen, zelfs van opmerkelijke kunstvaardigheid, zoals bijvoorbeeld de contrapuntische doorwerking van de tweede variatie cyclus in het eerste gedeelte van het werk en om zijn lyrische kracht de Epiloog. Maar het complex van „van alles en nog wat", van oude en nieuwe technieken, van Europees en Amerikaans door elkaar, stelt ons voor een vreemdsoortig probleem. In het beste geval kunnen we veronder stellen, dat ons niet ten volle aanvaarden een gevolg is van culturele afstand, van een gevoelswereld die ons vreemd is en ons bovendien weinig aantrekt. Dit geldt minder voor het Scherzo in jazz-stijl dan voor de rest. Dit gedeelte is hoofdzakelijk geschreven voor piano-solo en gaf Bern stein gelegenheid zijn virtuositeit als pianist te demonstreren. Het slagwerk van het Residentie Orkest had een ongemeen zware taak om met deze pianistische FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 38) „Andrew," zei hij, „er stond daar ie mand". „Er stond een man op wacht," zei ik hem. „Daar is geen twijfel aan". „Heb je hem herkend?", vroeg hij. „Ik heb hem nooit van tevoren in mijn leven gezien," antwoordde ik. „Ben je er zeker van, dat hij b.v. niet een van die twee jongemannen was, die in het huis hiertegenover kamers genomen hebben?" „Absoluut zeker," zei ik. „Hij was wel een hoofd langer dan een van die twee." „Waar is hij heen gegaan?" wilde hij weten. „Hij is de laan afgelopen," antwoordde ik. „Er was op zijn gezicht niets te zien, maar ik wist toen, dat hij ongerust was. „Ik heb het er niet op begrepen, dat we door vreemden bewaakt worden, Andrew", gaf hij toe. „Als het een van die twee jon gelui geweest was, zouden we tegen hen hebben kunnen optreden. Maar een vreem de, die op wacht staat, is een beetje ver ontrustend." En daarmee ging hij naar beneden." „Waarom", vroeg Dutley, „heeft u het feit ontkend, dat de man, die op wacht stond onze vriend hier was?" Huneybell antwoordde zonder enige aar zeling. „Omdat uw vriend dan voor de morgen een lijk zou zijn geweest en u waarschijn lijk ook." „En u besloot ons het leven te redden, hè?" „Ik was er nooit op gebrand om in welke moordzaak ook betrokken te worden," ver klaarde Huneybell bijna hartstochtelijk, en dat is voor mij volkomen voldoende. „Ik heb twee mannen zien neerschieten Dat is wat mij moed genoeg deed verza melen om hierheen te komen." Dutley stond op, stopte zijn pijp en schoof de whiskeyfles in de richting van zijn bezoeker. „Nou", zei hij, „laten we eens kijken, wat we al zo in deze schermutselingen bij elkaar gekregen hebben. U heeft ons heel wat verteld, meneer Huneybell, of liever ons heel wat laten raden. Schenkt u zich nog eens in en dan zal ik van mijn kant ook eens enige mededelingne doen" Met" een bijna verontschuldigend gebaar accepteerde Huneybell de uitnodiging. „Drinken is nooit mijn gewoonte geweest", zei hij, „maar het heeft me te pakken gekregen na die nacht, dat ik uit Yorkshire in Londen terugkwam. Een andere man, die er ook bij betrokken was geweest en ik zaten bij elkaar in een klein restaurant bij St. Pancras. Als ik toen niet had zitten drinken, zou ik van angst gestorven zijn. Toen heb ik er de smaak van te pakken gekregen". „Drank is uitstekend op z'n tijd", zei Dutley, „maar laten we eens zien, of wij u niet van die angst kunnen afhelpen. Dat zal u meer helpen, dan alle whiskey ter wereld. Vertelt u ons eens precies, wat u van The Towers de weg deed oversteken en hierheen komen". Huneybell glimlachte; een zure ver schrikte glimlach. „Ik ben de weg niet overgestoken vanaf The Towers", zei hij, „Zó gek ben ik nu ook nog niet. Ik ben van de andere kant gekomen". „Wat heeft u dan hierheen doen komen?" „Ik dacht, dat als u dete'ctieve bent, het dan toch met ons gedaan zou zijn en als u dat niet bent, ik misschien een overeen komst met u zou kunnen maken". „Wat voor soort overeenkomst?" Huneybell was nu eerst goed op dreef en hij begon bijna welsprekend te worden. „Ik veronderstel, dat u weet, wat het doel van die inbraak in Marlingthorpe was?", ging hij voort. „Wij stalen de Blunn-formule de formule, waarop Boothroyd al die jaren kunstzijde gemaakt heeft. Er heeft niets over in de kranten gestaan, maar we hebben de formule te pakken. Wij stalen ze en we hebben ze, en Boothroyd maakt geen kunstzijde meer. Mijn idee was, dat als jullie geen detec tives zijn, jullie achter de formule aanzit." „En daarin bent u niet zo ver mis," moedigde Dutley hem aan. „Waar is ze eigenlijk?" „Ze ligt in een kluis ergens in Londen. Het regu is in zes. stukken gescheurd. Ieder van ons, die er bij betrokken was, heeft een stuk. De formule kan niet weer opgevraagd worden voor alle zes stukken bij elkaar zijn." „Er heerst onder de broederschap blijk baar een onbeperkt onderling vertrouwen", merkte Dutley een beetje sarcastisch op. „Mijn aandeel in het regu is te koop", zei Huneybell bedaard. Dutley bleef enige ogenblikken naden kend zitten roken. „Het wil mij voorkomen, dat uw stuk niet veel waard is zonder de anderen," merkte hij op. „Het is misschien niet veel waard, maar het is toch wel iets waard," protesteerde Huneybell. „Denk er om, dat de anderen zonder dat deel de formule niet kunnen krijgen. Ik zou nl. dit graag willen: Ik wil trachten weg te komen ik wil een heel eind weg. Ze beginnen een fabriek in Rio, waar ze me een baan zouden willen geven, als ik daarheen kon komen. Ik heb geen kinderen alleen mijn vrouw moet ik meenemen. De formule wordt op het ogen blik voor een millioen pond aangeboden. Mijn aandeel behoorde ongeveer 150.000 pond waard te zijn, maar ik zou net zo lief een paar duizend pond nu hebben en de helft van de rest om overal vanaf te zijn in het buitenland. Dat is waar ik toe ge komen ben dodelijke angst. Ik drink om te trachten te vergeten." Met een verlegen gebaar trok hij de fles weer naar zich toe. Dutley zat nadenkend naar hem te kijken, terwijl hij zijn glas vulde. „Ik zie niet, wat voor nut, dat zesde ge deelte van het regu voor mij kan hebben", zei hij. „Dat is te zeggen", ging hij voort, „tenzij ik de namen van de anderen vijf weet". „De namen van de andere vijf zijn in de koop begrepen". „Afgesproken", stemde Dutley toe. „Ik zal u nu vierhonderd pond op rekening geven en de zestienhonderd andere mor gen op iedere door u aan te wijzen plaats." Hij stond op en ontsloot een lade van zijn bureau. Huneybell zat zijn voorhoofd af te vegen. Er lag een uitdrukking van ontzaggelijke verlichting op zijn gezicht. „Ik gooi een fortuin weg", kreunde hij, C Kort en Bondigj BINNENLAND De nieuwe gezant van Nederland in Hongarije de heer W. C. Posthumus Meyes, heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aan de president van het presidium van de Hon gaarse republiek, Ronai, overhandigd. Maandag zal in het Olympisch Stadion te Amsterdam de eerste mobiele bloedtrans fusie-eenheid van het Nederlandse Rode Kruis officieel worden geïnstalleerd. De Sociaal Economische Raad heeft tot zijn algemeen secretaris benoemd drs. H. L. Jansen te 's-Gravenhage. In Den Haag is overleden de heer C. M. Schilt, oud-hoofdredacteur van „Het Vader land". De heer Schilt begon in 1898 zijn journalistieke loopbaan bij het Rotterdams Nieuwsblad. In 1918 kwam hij bij „Het Va derland". Na de oorlog was hij werkzaam bij het deviezenbureau voor de pers van de Regeringsvoorlichtingsdienst. Zijn stoffelijk overschot is in alle stilte te Westerveld, ge cremeerd. Twee-en-zestig gedemobiliscerden, die werkzaam zijn bij de Fokkerfabrieken in Amsterdam, hebben de minister van Oorlog medegedeeld dat zij tien procent minder tariefloon ontvangen dan de andere arbeiders in deze fabrieken. Zij vragen de minister, verandering in' deze situatie te brengen. Een drie-jarig jongetje is in de ouder lijke woning in de Jan van Galenstraat te Amsterdam om het leven gekomen, toen een opklanbed losraakte en op het knaapje viel. De Nederlandse sleepboten „Humber" en „Noordzee" zijn Dinsdag, na een reis van. 154 dagen, in Melbourne aangekomen met baggermateriaal voor de nieuwe haven van deze stad. Deze haven zal ongeveer 1,8 mil lioen pond sterling kosten. Twee maatschap pijen, waarin Engelse en Nederlandse be langen zijn vertegenwoordigd, zullen haar aanleggen. De Noord-Zuid-Hollandse Redding Maatschappij heeft besloten het reddingsta tion De Koog op te heffen. Het station heeft dit jaar honderd jaar bestaan. Het vuurpijl toestel blijft te De Koog dienst doen. Het district Amsterdam van de C.P.N. hield Dinsdagavond in de Apollohal te Am sterdam een vergadering, waarop de heren B. Blokzijl en P. de Groot het woord voer den over de gebeurtenissen in Korea, Zij beschuldigden Amerika van aggressie in Korea en zeiden, dat het Amerikaanse groot kapitalisme op een nieuwe wereldoorlog aanstuurt. Binnenkort zal te Dokkum worden overgegaan tot de stichting van een pro- testantsch-christelijk ziekenhuis voor de Noord-Oosthoek van Friesland. Men zal be ginnen met een capaciteit van 120 bedden. Het Algemeen Vrijzinnig Vakverbond in Nederland en de Nederlandse Vakcentrale hebben besloten tot fusie over te gaan. De naam van de samengevoegde organisaties zal zijn: Nederlandse Vakcentrale. HAARLEM EN OMGEVING Tot recliter-plaatsvervanger is de arron dissementsrechtbank te Haarlem is benoemd mr. D, van Leyden, substituut-griffier bij deze rechtbank. De heer J. J. Buffart te Overveen is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch recht. De heer J. P. D. de Vries te Haarlem is bij de in Den Haag gehouden staatsexa mens voor muziek geslaagd voor het diplo ma piano B. Ds. P. Riemersma, Gereformeerd predi kant te Vijfhuizen, ontving een beroep naar Den Burg op Texel. Voor het in Amsterdam gehouden Ès- peranto-examen slaagde voor het B-diploma (onderwijsbevoegdheid), de heer B. J. Wal ker te Haarlem. Voor het A-diploma (taal vaardigheid), de dames E. J. v. d. Aardweg, H. Joosten, V. ten BrakeStaritsky, allen te Haarlem en mej. E. J. Vermeulen te Heem stede, alsmede de heer J. C. Beltzer te Haar lem. De speeltuinvereniging „Te Zaanen" houdt Zondag .16 Juli op de tuin aan de Anthonie Fokkerlaan haar jaarlijkse attrac tiedag voor jong en oud. Des avonds is er bal in de openlucht. De Stads-Bibliotheck en Leeszaal lever de in Juni aan de Prinsenhof-bibliotheek uit 11.787 werken, aan het filiaal 3915 wer ken, tezamen 15.702 werken (v.j. 15.845), waarvan 741 van de muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 4068 en 494 bezoekers en bezoeksters, tezamen 4562 (vorig jaar 4816). prestatie in de pas te blijven, hetgeen niet altijd naar wens slaagde. Overigens leek het orkest in de symphonie van Bernstein goed ingewerkt. Ten slotte ging nog de Vierde van Tsjai- kofski onder de gastdirigent. Dat leek op een gegeven ogenblik een boksmatch tus sen Bernstein en het orkest. Het is maar goed dat deze Tsjaikofski nog al een forse stoot kan verdragen. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE ■■■■aSBRRKSBSIEinf naar de c~5naci> T, STATIONSPLEIN 6 ■BflBBBBBSBBBBBBBBBBBBI „maar wat heb ik een angst uitgestaan!" Dutley telde de bankbiljetten voor hem uit. „En vertel me nu de namen van de andere vijf", verzocht hij. „U kunt mij voor die andere zestienhonderd pond wel vertrouwen denk ik. U krijgt ze zodra de banken morgen opengaan." „Ja, ik geloof dat ik u vertrouwen kan", besloot hij, „Ik zal u de namen zeggen. Parkinson, de president-directeur van Boothroyd, is er één van". Ondanks de ontdekkingen van de laatste weken gaf deze mededeling van de wer kelijke waarheid Dutley toch een zekere schok. „Parkinson!", herhaalde hij. „Maar waarom? Het was zijn eigen zaak. Hij was zelf een groot aandeelhouder. Waarom zou hij zichzelf bestelen?" „Waarom ben ik zelf zo stom geweest?", vroeg Hunebell bitter. „Ik verdiende op een eerlijke manier vijfhonderd pond per jaar. Ik geloof dat Parkinson er bij be trokken werd, omdat hij in de klauwen geraakt was van een jongeman aan wie hij geld schuldig was en die hem er toe dwong. Hij was niet bij de inbraak aanwezig. Het enige, wat hij deed. was er voor zorgen, dat de formule in die bepaalde brandkast lag en het voor hen gemakkelijk maken om afdrukken van de sleutels te krijgen om in de kantoren te kunnen komen." (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6