Haarlems Dagblad Noord-Koreaanse aanval laat de Koem-linie rechts liggen Tour de France Communisten vonden zwakke plek en bedreigen Taejon uit het Oosten Nehroe zendt boodschappen aan maarschalk Stalin en Acheson Wijziging van de begroting voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen 65e Jaargang No. 19600 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 14 Juli jl95Ö Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «Dprcrtjtc Vjaatletmrtje «Courant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Er IS IN FRANKRIJK, buiten de Parijse kring der politici, weinig belangstel ling voor het nieuwe kabinet onder leiding van René Pleven een Bretonse naam want de Tour de France is begonnen. Die wielerwedstrijd van. beroepsrenners. Er is in België ©en sterk verminderde belang stelling voor de koningskwestie, ofschoon het parlement weer bezig is met er dagen lang over te vergaderen. Want de Tour de France is begonnen, die eindeloze fielserij. De Belgische kranten zijn voor de helft aan de Tour „gewijd" hoewel, dit woord hier nauwelijks bruikbaar lijkt. En in Luxemburg verkeert de meerderheid der bevolking vandaag helemaal in touristische opwinding, want de eerste étappe (van de tweeëntwintig) is gewonnen door de Luxemburger Goldschmidt. In al die lan den hebben al die Tour-vereerders slechts vage aandacht voor Korea, voor de oorlog ln het Verre Oosten en al wat daarmee samenhangt en zou kunnen gaan samen hangen: Joego-Slavië inbegrepen. Het Verre Oosten.... dat was voor hen alle maal, op het ogenblik waarop de film acteur Orson Welles de Tour te Parijs startte, eenvoudig Metz. De stad Metz, waarheen de eerste étappe de honderd zestien renners leidde. In het Verre Oosten van Frankrijk rollen zij nu verder: les formats de la route, zoals men hen gaarne in dat land noemt: de dwangarbeiders van de weg. Het is een overdreven aanduiding, want niemand heeft hen ertoe gedwongen, 4812 km om het hardst te fietsen in 22 étappes, binnen 25 dagen tijds. Dwangar beiders zijn dat onder amderer dwang. Deze „formats" evenwel dwingen zichzelf ertoe. Het is, objectief beschouwd, van groter waarde. Zij doen het overigens om er geld mee te verdienen, hetgeen minder ruim voortvloeit uit de Tour zelf dan uit de voor delige engagementen, die zij krijgen zullen als zij er een goed figuur in slaan. In dit land is de meerderheid der bevol king niet aangetast door Tour de France opwinding. Het meest zal die zich nog voor doen in onze Zuidelijke provincies. Men schijnt er een Zuidelijk temperament voor te behoeven; het is niet duidelijk waarom zich dat in zo bijzondere mate aan de fiets hecht. Maar voor het verschijnsel op zich zelf kunnen wij wel belangstelling hebben. Er rijden trouwens zes Nederlanders mee, die haar kunnen bevorderen. En dëze lan delijke partij-trekkerij kan men als Haar lemmer nog wat inkrimpen tot plaatselijke, als men dat wil. Want onder de zes is een Haarlemmer, genaamd Voorting. Ofschoon er gang in die naam zit, en ook in hemzelf zoals hij vaak bewezen heeft kan zijn resultaat in de eerste étappe ons bezwaar lijk tot opwinding vervoeren, want hij is als 114de van de 116 te Metz aangekomen. Troost u. Hierna hopelijk beter. Hij was tenslotte, evenals de Nederlanders Vos en Wagmans, maar zeventien minuten later dan nummer één, die negen uur, drieën twintig minuten en acht seconden nodig had. Bij het beschouwen van de eerste d'aden van alle zes Nederlanders krijgt men overigens wel de indruk dat „wij" ook dit maal de Tour niet winnen zullen. De Hoog was (gelijk met een grote groep) dertiende te Metz. De overige vijf kwamen aan als nummers 94, 101, 112, 113 en 114. Die Tour schijnt ons niet best te liggen. Misschien zouden onze mannen sneller zijn als zij, gelijk de Fransen, Belgen en Italianen, in het besef konden verkeren dat millioenen landgenoten hun zwoegende reis door hitte en slagregens, legen stormen en over Al pentoppen heen (want die komen straks aan de orde) met overgave en nimmer ver flauwende geestdrift volgden. Om het maar ronduit te zeggen: ik vrees dat het straks weer een beetje ons aller Schuld zal zijn, als de Tour uit is en het is weer niet zo best gegaan. Hoe komt het dat men zélfs als men dit beseft er zo bedaard bij blijft? Misschien vinden wij de Tour niet zo bizonder omdat wij allemaal vinden dat wij heel goed fietsen kunnen. Deze zelfvol doening is in de hongerwinter niet gering toegenomen. Wat lekke bandjes! zal me nige Hollander denken als hij van de ban- denpeeh der dwangarbeiders-van-de-weg leest. Die kon ik niet krijgen omdat ik op massieve bandjes reecl (met een half mud aardappelen achterop). - Het is een ver gelijking die de Tour de France ver onder schat, al zou in een wielerwedstrijd over bijvoorbeeld honderd kilometers vlakke weg, op harde bandjes met halve mudden aardappelen achterop, een Hollandse ploeg bestaande uit gewone burgers, helemaal geen beroepsrenners, het ongetwijfeld met succes tegen iedere gelijksoortige buiten landse kunnen opnemen. Maar 4812 K.M.! Negentig graden in de schaduw (waar men niet in rijdt). Harde wind tegen. Plensbuien. Alpentoppen. Lek ke banden, gebroken kettingen, valpartijen met velerlei verwondingen, blaren bij de vleet, zich doorzittenNeen, dat is nog iets anders. De mensen willen allen wat anders. De mensen in Frankrijk, België, Italië en Luxemburg laten hun gedachten graag afleiden van de janboel en het domme I beleid, die zich zo sterk in de wereld doen gelden, door honderdzestien rennende fiet sers waarvan zij tenminste weten, dat zij zich zullen inspannen zonder hun mede- mensen in gevaar te brengen. Is het ver- I wonderlijk? R. P. Met spoed meer wapens Volgens mededelingeir van defensie- I functionarissen te Washington wordt de j verscheping van Amerikaanse kanonnen, tanks en vliegtuigen naar West-Europa bespoedigd met het oog op de gespannen internationale, toestand tengevolge van de Koreaanse oorlog. Naar verluidt zijn 16 scheepsladingen wapenen en uitrusting onderweg naar Europa en worden op het ogenblik 14 andere schepen in Amerikaanse havens geladen. Vertrouwensvotum voor de Franse regering De Franse regering heeft gisteravond in de nationale vergadering met 335 tegen 226 j stemmen een motie van vertrouwen ge kregen. De regering had verklaard alle verzoe ken om een algemeen debat over haar poli tiek af te wijzen en gezegd dat zij de stem ming hierover op zou vatten als een ver trouwensvotum. (Reuter). Door het hoofdkwartier van MacArthur in Korea wordt gemeld, dat de Zuid-Koreaanse troepen aan het centrale front gedwongen werden zich terug te trek ken door een nieuwe zware aanval van twee Noord-Koreaanse divisies. Een woordvoerder, die dit mededeelde, zei, dat er zwaar was gevochten. De Noord-Korea- nen trokken diep de Taebak-bergen in. Zij trachten klaarblijkelijk om de linie aan de rivier de Koem, waar de Amerikanen zich hebben ingegraven ter verdediging van Taejon, heen te trekken. Zij bedreigen thans Taejon, de voorlopige hoofdstad, van het Oosten uit. Intussen voeren zowel de Amerikanen als de Noord-Koreanen ver sterkingen aan naar het front. Bijna 50 Superforten van het type B-29 hebben een vitaal Noord-Koreaans militair doelwit met 500 ton bommen bestookt. De actie werd uitgevoerd door twee groepen Superforten, die in allerijl van hun basis aan de Westkust der V. S. naar Tokio wa ren overgebracht. De toestellen werden gevlogen door veteranen uit de tweede wereldoorlog en vertrokken voor hun op dracht van twee bases in het Verre Oosten. Het doelwit van de grote aanval van Amerikaanse Superforten was. een spoor wegknooppunt ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Te Washington is bekend gemaakt, dat in de buurt van Seoel het eerste superfort (een B-29) werd neergeschoten. Volgens de piloot van een jager, die verbinding had met het toestel, werd het superfort door vijandelijke jagers aangevallen. De.woordvoerder van het hoofdkwartier van MacArthur in Korea verklaarde, dat de berichten over het deelnemen van Chi nezen en Russen aan de strijd als gevolg van verwarring ontstaan konden zijn. Er zijn bewijzen, dat Koreaanse leden van het Chinese communistische achtste leger thans voor Noord-Korea vechten. Deze dragen nog hun blauwe uniformen, die verschillen van de Noord-Koreaanse en gelijken op de Sovjet-Russische. In een door het hoofdkwartier van generaal MacArthur uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de betrek kelijke overmacht in aantal en wapenen van de Noord-Koreaanse strijdkrachten tegenover de Amerikanen dagelijks wordt gereduceerd. Volgens een officieel woordvoerder van het hoofdkwartier van MacArthur in Korea is een Noord-Koreaanse compagnie bij een aanval op een Zuid-Koreaanse divisie bij Tanjang in de val gélópen en zij wordt thans vernietigd. Ovérigens was de toe stand in de loop van de nacht rustig. stellingen op de rechterflank, die gisteren beweeglijk waren, worden thans gestabili seerd, aldus deze woordvoerder. Truman houdt moed President Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat Ame rika nooit in Korea verslagen was en ook nooit verslagen zou worden. De Ameri kaanse strijdkrachten zouden in staat zijn, aldus de president, vaste voet in Korea te houden en tot de 38ste breedtegraad op te rukken. De Amerikaanse regering overweegt plannen om Amerikaanse arbeidskrachten en industriële hulpbronnen wegens de hui dige situatie te mobiliseren. De regering overweegt ook meer geld aan de campagne in Korea te besteden en zij zou iedere noodzakelijke stap doen om de campagne tot een succesvol einde te brengén. De president herhaalde zijn vroe gere verklaring, dat de campagne in Korea slechts een politiële actie was op verzoek van de UNO. Luchtbrug De Amerikaanse luchtmacht heeft mede gedeeld, dat zij regelingen heeft getroffen voor het charteren van 63 vier-motorige transportvliegtuigen van burgerluchtlijnen, die een luchtbrug naar het Verre Oosten zullen onderhouden. De Verenigde Staten zenden thans man schappen en materieel per vliegtuig naar Japan en Korea, via een luchtbrug over de Stille Oceaan, zo heeft een officiële woord voerder meegedeeld. De situatie aan het front Reuter). Volgens de jongste Reuter- berichten is de positie aan het front in Korea als volgt: Westelijk front: De Amerikaanse troepen maakten Vrijdag gebruik van een tijdelijke pauze in de strijd om hun stellingen aan de Zuidelijke oever van de Koem te ver sterken. Aan de Noordelijke oever heeft de Noord-Koreaanse zesde divisie de eerste divisie vervangen. Centrale front: Hier vangen Zuid- Koreaanse troepen de eerste stoot, op van het Noord-Koreaanse offensief in dit berg achtige gebied in het midden van het Ko reaanse schiereiland, dat ten doel hee^t de Amerikaanse bevoorradingslinie, welke be gint in de Zuid-Oostelijke haven van Poe- san, af te snijden. Indien de Noord- Koreanen er in zouden slagen het tussen Taejon en Taehoe gelegen knooppunt van wegen en spoorwegen Koemtsjon te ver overen, zouden zij in staat zijn deze linie af te snijden. New-Yorkse radiostations hebben een bericht van het Koreaanse front omgeroe pen, volgens hetwelk 100 Noord-Koreaanse manschappen over de rivier de Koem ge trokken zouden zijn en wel in de nabijheid van Kongdjoe. De stoot wordt opgevangen, aldus het bericht. Kongdjoe ligt ongeveer 30 km ten Noord-Westen van Taejon. Massa-executies door Zuid-Koreaanse politie (Reuter). Twaalfhonderd Koreanen die een „risico voor de veiligheid vorm den", zijn door de Zuid-Koreaanse politie sedert het begin van de Koreaanse oorlog terechtgesteld, aldus heeft Kim Tai Soe, hoofd van de Zuid-Koreaanse politie, me degedeeld. De executies werden uitgevoerd te Seoel en in andere steden in het gevechtsgebied. Een correspondent van Reuter zegt, dat Kim verklaarde, dat hij de veiligheid on middellijk achter de frontlinie moest hand haven. De Noord-Koreanen hadden een prijs op zijn hoofd gesteld en verscheidene moordenaars op hem afgestuurd, aldus Kim. Zijn agenten hadden hem bericht over vele moorden op de familieleden van politiebeambten, regeringsfunctionarissen en legerofficieren, toen de Noord-Korea nen Seoel bezetten, zo verklaarde hij. De Noord-Koreaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft door de radio ver klaard, dat aan Trygve Lie, een boodschap is gezonden, waarin wordt verklaard, dat de Noord-Koreaanse regering zich zal hou den aan de conventie van Genève over de behandeling van krijgsgevangenen. De Zuid-Koreaanse regering heeft reeds eerder een dergelijke verklaring afgelegd. De minister van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat zijn regering voorberei dingen treft om een vertegenwoordiger van het internationale Rode Kruis te ont vangen. Het woord is aan Mme. Roland: Als de mensen in menigte samen komen worden hun oren langer. Zuid-Koreanen doen hun best (Reuter). Vastberaden vechtende Zuid- Koreaanse troepen hielden vanochtend stand in de bergen van midden-Korea. Zij hebben daar tot nu toe een Noord- Koreaanse aanval weten tegen te houden, die ten doel heeft de Amerikaanse Koem- linie in het Oosten te omtrekken. De dooi de Zuid-Koreanen verdedigde linie loopt ongeveer honderd kilometer ten Noord- Oosten van Taejon, aldus het laatste com muniqué van MacArthur. De Amerikaanse verdedigers van de Koem-linie maakten gebruik van de tij delijke rust, die hun werd gegund, om enige gevechtswagens en een beperkt aan tal manschappen naar de centrale front sector te verplaatsen. Zij versterkten te vens hun stellingen aan de Zuidelijke oever van de Koem. Van de Noordelijke oever werd door de Noord-Koreanen nu en dan met artillerie en mortieren ge schoten. In de gemeente Oostzaan zijn drie nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest ge constateerd. Van drie pluimveehouders zijn ruim duizend kippen vernietigd, In China bestaat grote belangstelling voor de vredesoproep van het Stockholmse Wereldvredescomité. Het coinmmiistisch regiem voert een intensieve propaganda voor deze actie; talloze Chinezen, die eindelijk genoeg hebben van de onophoudelijke bloedige gevechten in hun landtekenen de petitie tot afschaffing van de atoombom. Men vermoedt een poging tot bemiddeling Twee Superforfen neergestort Tenminste twaalf doden (Reuter). Een Superfort van de Ameri kaanse luchtmacht is Donderdag op ""een bergtop in Zuïd-Arizona neergestort en in brand gevlogen. Zes leden van de bemanning zijn veilig met een parachute beneden gekomen. Er werd in het wrak één lijk gevonden. Drie andere leden der bemanning worden ver mist. De piloot verklaarde, dat de rechter vleugel was afgeknapt na een explosie in de motor. v Voorts is bij Lebanon in de Amerikaan se staat Ohio eveneens een B-50 bommen werper brandend neergestort. Ten minste elf personen kwamen op het leven. De ambassadeur van India te Moskou heeft de Sovjet-Russische plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, Donderdagavond een persoon lijke boodschap van de Indiase premier, Pandit Nehroe. voor maarschalk Stalin overhandigd. Vele functionarissen te Washington geloven, dat de boodschap van Nehroe een poging van de Indiase premier betekent om een vreedzame regeling van de Koreaanse crisis tot stand te brengen. Men herinnert aan de jongste berichten, dat Pandit Nehroe bereid was zijn goede diensten als bemiddelaar tussen' de V.S. en de Sovjet-Unie aan te bieden en aan de besprekingen over de mogelijkheid van een regeling van de Koreaanse kwes tie, die door Engeland te Moskou zijn be gonnen. De V.S. hebben de nadruk gelegd op hun standpunt, dat er geen compromis kan worden aanvaard ten aanzien van het fundamentele doel van de UNO om de invallers uit Zuid-Korea te verdrijven. Te Londen wijst men er op, dat India de enige belangrijke niet-communistische mogendheid met een volledig geaccredi teerde vertegenwoordiger te Peking is en derhalve in de positie verkeert om als be middelaar op te kunnen treden, onder Chinese communisten naar Tibet? (Reuter). Volgens een bericht uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, zijn 20.000 manschappen van het communisti sche China uit de provincie Sinkiang Tibet binnengetrokken. Het is niet bekend, of dit met goedvin den van de Tibetaanse regering is gebeurd. Ter vervanging van het door bommen geheel verwoeste kantoorgebouw van de R.aad van Arbeid te Hengelo verrijst op deze plaats een nieuw monumentaal pand. Dej ornamenten, die de daklijst zullen sieren, hebben de vorm van grote knikkers. Thans liggen deze knikkers nog op de grond. Geen jongen zal er zich echter aan wagen er een spelletje mee te gaan doen. Voor pensioenen van gewezen Indonesisch overheids personeel wordt 12 millioen per jaar geraamd meer om een uitbreiding van het Ko reaanse conflict te voorkomen. Mevrouw Viajava Pandit, de ambassa drice van India in de V.S. heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken een persoonlijke boodschap van Pandit Nehroe aan Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, afgegeven. Woordvoerders van het ministerie nóch functionarissen van de Indiase ambassade wilden zeggen, waarover deze nota gaat. In diplomatieke kringen te Washington wordt vernomen, dat Pandit Nehroe, mi nister-president van India, in de twee boodschappen, die hij gisteren Acheson en Stalin heeft doen toekomen, de hoop heeft uitgesproken, dat al het mogelijke gedaan zal worden om de vijandelijkheden in Korea een plaatselijk karakter te geven. Heden werd te New Delhi bekend ge maakt dat de Indiase minister-px-esident Pandit Nehroe met zijn Britse collega Clement Attlee „in rechtstreeks en nauw contact" is. geweest, waarbij is beraad slaagd over de situatie in Korea. Zenuwenoorlog in Oost-Europa Het officiële Bulgaarse persbureau heeft commentaar geleverd op de Joegoslavische berichten dat gemotoriseerde eenheden der infanterie op weg naar de Bulgaars-Joego slavische grens zijn. Deze troepenverplaat singen, aldus het persbureau, hebben een defensief karakter. „De Bulgaren moeten klaar staan om met drievoudige krachts inspanning hun grenzen te bewaken." Volgens radio-Tirana heeft Albanië Joegoslavië van „aanhoudende provocaties en schending van Albanees grondgebied" beschuldigd. Reeds in het verleden, aldus een desbetreffende nota van de Albanese legatie te Belgrado, had Albanië verzocht een einde te maken aan deze „vijandige politiek". In Juni had Joegoslavië negen maal het grondgebied van Albanië ge schonden. De „Prawda" heeft verklaard dat alle provocaties en aanvallen van de imperia listische oorlogsstokers" beantwoord zou den worden met een „intensivering van de worsteling om de vrede". Inmiddels echter maakten radiostations van Oost- Europese landen melding van „dreigende imperialistische aanvallen op Bulgarije en Albanië." De Albanese premier verklaarde dat het leger gereed was „Albanië te ver dedigen tegen Amerikaanse oorlogsstokers en hun aanhangers". Anak.Agoeng naar België BRUSSEL, 13 Juli (ANP). Naar ANP uit officiële bron verneemt, is de benoe ming van de huidige Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng tot gezant van Indonesië in België binnenkort te verwachten. Voorzorgsmaatregelen van Amerikaanse consul De leiding van het Amerikaanse consu laat-generaal te Istanboel heeft haar staf en de leden van de Amerikaanse kolonie te Istanboel instructies gegeven, die gelden wanneer de stad in geval van nood zou moeten worden verlaten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijzigingen van de begroting 1950 van Uniezaken en Overzeese Rijks delen. In de toelichting wordt gezegd, dat de afdeling Sociale Zaken van het ministe rie wegens de toenemende werkzaamheden als gevolg van de souvereiniteitsoverdracht overbelast is. Het is nodig dat op korte termijn een aantal ambtenaren aan de afdeling wordt toegevoegd. Voor 1950 dient de afdeling te worden uitgebreid met een referendaris, twee commiezen, vier adjunct-commiezen en twee schrijvers. Op de eerste ministersconferentie te Dja karta is besloten dat Nederland zal bijdra gen in de pensioenen van gewezen Indone sisch overheidspersoneel. Rekening hou dende met de in de naaste toekomst te ver wachten afvloeiing van overheidspersoneel, komt het gemotiveerd voor om de kosten voor Nederland van deze afspraak te ra men op rond f 12 millioen per jaar. Een andere post bedoelt te voorzien in de financiële gevolgen van het besluit van de eerste ministersconferentie, waarin werd overeengekomen de kosten der Indo nesische algemene oorlogsongevallenrege- ling voorlopjg gelijkelijk tussen beide rege ringen te verdelen. Het aandeel van Ne derland wordt voor 1950 op f 4.312.500 geraamd. Twee artikelen hebben tot doel bij de begroting credieten te creëren, teneinde daaruit 11a 26 Juli de inkomsten te kunnen betalen van K.N.I.L.-militaïren gedurende hun reis naar Nederland en de tijd hier te lande nodig voor hun administratieve ver werking, alsmede aan gezinnen in Neder land van nog 111 Indonesië vertoevende K.N.I.L.-militairen. Gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar zijn de kosten gedragen door de regering van Indonesië, doch deze meent op grond van het R.T.C.- accoord na 26 Juli hiertoe niet meer ver plicht te zijn. Nadrukkelijk wordt in de toelichting gezegd, dat het opnemen van deze credieten op de rijksbegroting niet be tekent, dat met de hiervoor genoemde op vatting van de Indonesische regering wordt ingestemd en dat deze regering voor die verplichtingen niet aansprakelijk zou zijn. Nader overleg zal op dit punt nog plaats hebben. Teneinde te voorkomen, dat de betrokken Nederlanders en hun gezinnen de dupe zouden worden van deze menings verschillen, is de voorgestelde regeling noodzakelijk. Vergoeding voor neergeschoten vliegtuig Op 29 Juli 1947 verongelukte tijdens de eerste politiële actie bij Djokjakarta een Dakota uit India, welk vliegtuig onder an dere Rode Kruis-artikelen voor de Indone sische republiek vervoerde. Tot de inzit tenden, die allen omkwamen, behoorde een Brits-Indiër, drie Australiërs en vijf repu blikeinen. Naar aanleiding van dit ongeluk werden protestnota's ontvangen, respectievelijk van India, Groot-Brittannië en Australië, waar in werd gesteld, dat het vliegtuig door een Nederlandse machine was neergeschoten en waarin een uitkering voor de nagelaten betrekkingen van de omgekomenen en schadevergoeding voor het verongelukte vliegtuig werd gevraagd. In de protestnota van India werd een schadevergoeding van 10 millioen rupees (ongeveer 8 millioen gulden) geëist. De toenmalige regering van Indonesië stelde zich op het standpunt, dat deze kwestie zich leende voor behandeling door een arbitragecommissie, met welk stand punt de Nederlandse regering zich niet kon verenigen. Mede wegens de toenmalige algemene politieke situatie werd de voor keur gegeven aan de aanvaarding van een minnelijke schikking, waarbij Nederland voor vervanging van hét verloren gegane toestel een gelijkwaardig vliegtuig ter be schikking stelde, een schadevergoeding voor de teloor gegane goederen betaalde en aan de nabestaanden van de slachtoffers op grond van de regeling in het. Verdrag van Warschau maximaal 125.000 goud- franken voor elk slachtoffer uitkeerde. De financiële consequenties van deze aangele genheid, in totaal f 320.000 bedragend, die nen thans in de begroting te worden opge nomen. Schuman-conferentie maakte vorderingen PARIJS (United Press) De afgevaar digden van de zes landen, die momenteel te Parijs bijeen zijn, om te confereren over liet plan-Schuman, hebben een belangrij ke stap in de goede richting gedaan en men nadert thans overeenstemming over de bijzonderheden van het programma om de West-Europese staal- en steenkool industrie samen te smelten. Een zegsman verklaarde dat er „goede vooruitgang" te bespeuren viel. Deze bekendmaking volgde op twee bij eenkomsten van de chefs van de delega ties van de zes landen. Gisteren om half een kwamen de leiders van de delegaties bijeen, die eergisteren geheel onverwachts een bespreking hadden gehad met minister Schuman. Deze twee bijeenkomsten, zo dicht na elkaar, deden vermoeden, dat er belang rijke beslissingen te nemen vielen. HET WEER AFGEBEELD Een icarmtestoring, die zich gisteren boven Zuid-Frankrijk ontvrikkelde, bewoog rich naar het Noorden en bereikte vanmorgen ons land. Tegelijkertijd naderde van ~het Westen uit een front, dat samenhangt met een depressie, die gisteren bij Ier land lag en die zich slechts weinig ver plaatste. Tengevolge van de nadering van deze beide storingen draaide de wind in ons land tijdelijk naar richtin gen tussen Zuid en Oost. Na het voorbij trekken van het front voert een Zuid westelijke luchtstroming nu koelere lucht over de Britse Eilanden naar onze omgeving. MIST SNEEUW- R£GEN 9 MOTREGEN.., AHAGEL. V BUIEN K ONWEER 72temperatuur ioos isobaar NEERSLAG* GEBIED CENTRA: H hoge druk l lage druk scheidingslijn-front-tussen lucht van verschillende herkomst stand van olt-teken geeft de winorichting aan- iedere hele dwarsstreep is een win0- snelheid van vijf meter per secondej Weerbericht VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nog enkele buien. Later tijdelijke opklaringen. Meest mati ge wind tussen West en Zuid-West Vrij koel. 15 Juli: Zon op 4.37 uur, onder 20.54 uur Maan op 4.09 uur. onder 21.43 uur (Nieuwe maan) Hoog cn laag water in IJmuiden Vrijdag 14 Juli: Hoog water: 3.05 en 15.32 uur. Laag water: 11.02 en 23.28 uur. Zaterdag 15 Juli: Hoog water: 3.46 en 16.12 uur. Laag water: 11.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1