Jaarlijks paarden-festijn in de Meer kreeg bezoek van de Prins f 7.50 Slecht begin van Haarlemmer Voorting JOHN MOIRS Ruiter-juniores uit zes landen naar het concours van En Avant De Grote Prijs van Nederland wordt race op leven en dood Vrijdag 14 Juli 1950 CONCOURS IN HOOFDDORP Het was gisteren weer het jaarlijks con- cours-hippique van de vereniging „Voor uit" dat de gehele paarden-minnende Haar lemmermeer naar Hoofddorp trok om dit feest van hippische gratie en genoeglijk heid mee te maken. Tuig- en rijpaarden nummers wisselden elkaar af en de aller aardigste variatie van het programma was een waardig pendant voor de organisatie i die tot in de puntjes klopte en er zowaar voor zorgde dat het concours op tijd ge- I eindigd was. Dat was eigenlijk de enige 1 traditie die gebroken werd, want voor de rest was dit evenement, dat paarden-men- 1 sen uit geheel Nederland pleegt te trekken, j even gezellig als altijd. Aan het concours werd nog glans bijgezet door het bezoek van Prins Bernhard, die 's middags arri veerde en bijkans tot het einde bleef om zijn grote belangstelling voor de ruiter- sport te tonen. Zoals gewoonlijk speelden de landelijke ruiters een belangrijke rol in het programma en oudergewoonte was hun grote parade des middags weer een indrukwekkende demonstratie van hetgeen I de jeugd van het platteland te paard ver mag. Een speciaal woord van lof verdienen de organisatoren voor het opnemen van 1 enige nummers voor de ruiter-juniores, die opperbest voor de dag kwamen. Wanneer wij de rijpaarden-nummers onder de loupe nemen, moet ons van het hart, dat deze in vergelijking met andere concoursen niet te best bezet wai-en. Dat gold speciaal voor het springconcours MA waar slechts een gedeelte van de inschrij vers op het tapijt verscheen. Degenen die kwamen, hadden last van het hier en daar gladde terrein en behalve Bouke van der Voort die Tentalion met drie fouten rond bracht, was dit nummer nauwelijks het aankijken waard. Weigeringen en fouten waren legio en het hier en daar wat iel ge bouwde parcours inviteerde niet tot springen. Met de klasse jachtpaarden was het al niet veel beter gesteld. Veel grove paarden zonder bloed werden blijkbaar uit hoofde van hun massa door hun eigenaars als hunters bestempeld. De jachtrit achter de meute van de Veluwe Hunt, die het con cours besloot, was zonder meer een pas kwil, die ten hoogste als komisch nummer enige verdienste had. De gemengde meute van harriers en foxhounds bracht eerst een massaal bezoek aan een haringtent, tot verbijstering van de exploitant, maakte toen een niet op het programma staande run door het publiek, die eindigde in een koolveld en een moddersloot, waar de harrier-neuzen mogelijk een haas vermoed den, en net toen master Hensen de honden onder appèl dacht te hebben, stoven de rakkers de heren-toiletten in, zeer tot ongerief van de bezoekers van deze instel ling. De hos-partij van het veld dat op het nauwe terrein geen armslag had en elkaar en de honden voortdurend voor de benen reed, maakte de maat van dit mislukte nummer vol. Het is ook onmogelijk te'ver wachten dat de honden onder deze omstan digheden hun werk konden doen en men zal er goed aan doen dit nummer voortaan achterwege te laten. Juniores wonnen Uit dit alles moet overigens niet worden afgeleid dat publiek en deelnemers geen plezier van het concours hebben gehad. De dressuur-nummers voor kinderen en vol wassenen die beide door Tonny Eysvogel met de machtige Bonfire werden gewonnen, gaven zeer veel goeds te zien, ook van de andere jeugdige amazones uit Haarlem, zoals Mary Kraay die met Joy tweede werd bij de juniores en Ida Wallage die met Vrede derde werd bij de grote mensen. Tal van cracks moesten tegen deze meisjes het onderspit delven. In de Junioresklasse staat de uitslag overigens nog niet vast, omdat tegende winnaresse een protest is inge diend. Het springen met paren voor juniores werd in de wacht gesleept door Peter Maas en Trudy van der Meer, even eens uit Haarlem. De laatste boekte met Silver Queen aardige successen bij de Park Hacks en jachtpaarden. Gezien het grote aantal tuigpaarden- nummers is het ondoenlijk deze alle aan een bespreking te onderwerpen. In de open klasse was Zampa zoals gewoonlijk opper machtig deze zwarte schijnt geen retour te kennen en bij de tweespannen en de tandems was de combinatie met Bayard ook weer goed voor het oranje lint. Bij de hackneys sleepte de Britse miss Wyndham Brown met de paarden van mevrouw Van Stakenburg,BroomparkSpotlight enBroom- park Fïreflash, en met Craigweil Ballerina van Jac. Rijks drie tweede prijzen in de wacht en zij zorgde bovendien voor een fleurige noot irf deze rubrieken die door gaans voor de heren der schepping gereser veerd blijven. De landelijke ruiters hadden hun strijd grotendeels in de ochtenduren uitgevochten en de grote deelneming werd gehonoreerd met een gelijkmatige ver deling van de prijzen over de verschil lende verenigingen. De uitslagen luiden: Dressuurproef achttallen: 1. Vereniging Beiaard"; 2. Venneper ruiters; 3. Kapt. van der Wall. Individuële dressuurproef klasse B. W.: 1 J van Leeuwen met ..Hassan"; 2. P. van Leeuwen met „Hannïe"; 3. W Nugteren met „Bernhard". Individuële dressuurproef voor kinderen tot 18 jaar: 1, Tony Eysvogel met „Bonfire"; 2. Mary Kraay met „Joy". Individuële dressuurproef M. I: 1. Tony Eysvogel met „Bonfire"; 2. Mej. K. Lieftink met „Peter X"; 3, Mej. I. Wallage met Vrede". Concours voor eenspannen tuigpaarden, limïetklasse: 1. A. Hoogendoorn met „Prins van Oranje"; 2. C. van Dorsten met „Alexander". Springconcours met groepen met 3 lan delijke ruiters: 1, Venneper ruiters; 2. Beiaard. Concours voor eenspannen tuigpaarden, limietklasse (to 1000): 1. A. Hoogendoorn met „Prins van Oranje"; 2. Gebr. Daamen met „Pandour". Klavertje drie voor landelijke ruiters: 1. Kapt. van der Wall; 2. Venneper ruiters. Concours van eenspannen fokmerries van en 4 jaar, die in 1949 of 1950 een veulen hebben geworpen: 1. G. van Lomwei met „Domburga"; 2. G. Bos met „Timara". Concours elegantste rijpaard: 1. Mevr. Coe- bergh met „Francois"; 2, D. H. Pasman met „Verdoyant"; 3. Mevr. Van Roon mèt „Mar quis". Concours éénspannen hackneys: 1. J. Rijks met „Braisfield Beeswing"; 2. J. Rijks met „Craigweil Ballerina". Concours van eenspannen tuigpaarden op ADVERTENTIE PLASTIC MANTELS ADVERTENTIE P"~ ideaal voor op reis, licht gewicht, alle maten nu M. DOUWMA EN ZN Gen. Cronjéstraat 42-44 - Telefoon 15438 Concours van eenspannen tuigpaarden open klasse: 1. A. Stehouwer met „Zampa"; 2. E. Hemmes met „Gelrus". Concours voor tweespannen tuigpaarden, limietklasse: 1. A. Schrauwen met „Hans" en „Prestanie"; 2. 'A. Hogendoorn met „Ho cus" en „Pocus". Springconcours M A: 1. B. van der Voort met „Tentation", 3 ft; 2. K. Hensen met „Maaike", 4 ft.; 3. B. v. d. Voort met „Xeno- phon" 8 ft.; 4. J. E. A. van Vilsteren met „Taptoe", 10 ft. Concours voor tweespannen tuigpaarden: 1. A, Stehouwer met „Zampa" en „Bayard"; 2. A. Schrauwen met „Hans" en „Prestanie"; Concours tweespannen hackneys: 1. Rijks met „Braisfield Beeswing" en „Craigweil Ballerina"; 2. Mevrouw Stakenburg met „Broompark Spotlight" en „Fireflash". Concours van tandems: 1. A. Stehouwer met „Zampa" en „Bayard"; 2. E. Hemmes met „Ebert" en „Gelrus". Kwaliteitsbeoordeling jachtpaarden: 1. E. Cremers met „Brvan"; 2. W. van Winger den met „Radja"; 3. Mevr. Coebergh met „Frangois". De vereniging „Vooruit" organiseerde een Concours Hippique te Hoofddorp. Mejuffrouw Tonny Eysvogel won de zilveren medaille, uitgeloofd door Prins Bernhard, voor de beste individuele dressuurproef. Foto: Prins Bernhard reikte haar persoonlijk de medaille over. Ronde van Frankrijk begonnen Voetbal Brazilië leidt in tournooi om wereldbeker De eindstand van de wedstrijd Brazilië— Spanje is 6—1 voor Brazilië geworden. Te Sao Paulo heeft Uruguay met 3—2 van Zweden gewonnen, nadat de rust met de stand 2—1 voor Zweden was ingegaan. De stand in de eindronde van het tournooi luidt thans: Brazilië 2 2 0 0 4 132 Uruguay 2 1 1 0 3 54 Spanje 2 0 111 38 Zweden 2 0 0 2 0 310 In de wedstrijd tegen Spanje gaven de Brazilianen wederom blijk het spel in alle opzichten volkomen te beheersen. Het hoge tempo dat zij ontwikkelden en het zuivere plaatsen bracht de Spanjaarden, die te indi vidueel speelden, geheel van de kook. De Spaanse verdediging was bij lange na niet opgewassen tegen het goede spel van de Braziliaanse voorhoede, terwijl er van samenwerking in de Spaanse voorhoede geen sprake was. De ruststand was 30. Het spel gaf na de rust eenzelfde beeld te zien. Brazilië bouwde voortdurend open aanvallen op en de Spanjaarden trachtten met kort spel te redden wat er nog te red den viel. Het werd 60, alvorens Zarra een tegenpunt maakte. Alle honderdzestien ingeschreven zijn Donderdagmorgen gestart voor de eerste étappe ParijsMetz van de 37e ronde van Frankrijk, Om kwart over negen werd Meaux gepasseerd en op het plaveisel van die stad bezweken de eerste bandjes. De Italiaan De Santi opende de reeks en later moesten Voorting. Piot en Diederich om dezelfde reden afstappen. Te Bessières (70 km) vielen Nerï en Frankowski, waarbij de een een wiel en de ander zijn frame brak. Bij Montmirail, de eerste verzorgingsplaats, waren alle renners nog bij elkaar en hoe wel nog tal van banden zich op het scherpe steenslag begaven konden Verhaert, Quen- tin, Giguet, Forlini, Weilenmann, Baldas- sari, Verschueren en nog enige anderen, die er het slachtoffer van waren, zich dank zij de hulp van hun ploegmaats toch weer snel bij het peloton voegen. Intussen bleef het tempo ver beneden het schema, zodat men te Chalons sur Marne (153 km) al een half uur vertraging had. Te Clermont en Argonne (210 km), waar voor de tweede maal geravitailleerd werd, passeerde het peloton in gesloten geleden, behalve1 de Nederlander Vos, die bij het binnenrijden van de stad een lekke band kreeg. Bij Blécourt (226 km) gingen de Belg De Ryck en de Italiaan Magni er samen van door. Maar hun voorsprong bleef gering en in de buitenwijken van Verdun (240 km) werden ze ingelopen. Wat verder op nam de Belg De Mulder zijn kans waar; hij had op een gegeven moment meer dan een mi nuut voorsprong. Het peloton begon toen echter te jagen, waarbij De Santi, Fernandez en Deprez terugvielen. Te Buzy (268 km) werd aansluiting met de vluchteling verkre gen. Gezamenlijk reed men verder totdat Robic, Kubler en opnieuw Magni een voor sprong kregen en het tempo steeds oproer den. Maar ook hun poging mislukte. De Fransman Bobet kreeg een lekke band in de laatste 10 kilometer. Zijn maat Lauredi bleef op hem wachten, maar het contact met de hoofdgroep was verbroken en kon niet meer hersteld worden. Kort voor de finish sprongen Goldschmidt. Remy en Lambrecht. weg en kregen, fel spurtend, in korte tijd^verscheidene honder den meters voorsprong. In de eindsprint klopte Goldschmidt de beide anderen. De uitslag var. de eerste étappe (Parijs Metz) luidt: 1. Goldschmidt (Luxemburg) 307 km in 9.23.08: 2. Remy (Frank rijk Zuid Oost); 3, Lambrecht (België A) zelfde tijd: 4. Redolphi (Frankrijk Noord Oost) 9.23.43: 5. Chapatte (Parijs), 6. Piot (Frankrijk Noord Oost) zelfde tijd; 7. Kir- chen (Luxemburg) 9.24.18; 8. Kubler (Zwit serland) 9.24.26; 9. Sabatini (Italië B) 9.24.26; 10. Pividori (Frankrijk Noord Oost); 11. Dos Reis (Noord-Afrika), 12, M. Ver schueren (België B), allen zelfde tijd. Ver volgens ex aequo in dezelfde tijd een grote groep renners bij wie Diederich, Robic,, Bar- tali, Bonnet, Impanis en de Nederlander De Hoog. De Nederlander Janssen is 94e ge- ADVERTENTIE WANDGEDIERTE Wij verdelgen alle wandgedierte onder ge- heimh. en schift, garantie. Bestrijdings middelen voor alle ongedierte verkrijgb. Ontsm. bedr. „RADICAAL" GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 H.H.C. en Schoten in de finale Ook de wedstrijd E.D.O.Schoten, die gisteren voor het tournooi van Schoten werd gespeeld, had een zeer spannend einde. De 50 voorsprong, die de gastheren aanvanke lijk verkregen hadden, werd n.l. door een zeer zwakke zesdeslagbeurt der spelers van Schoten bijna geheel door E.D.O. ingelopen. Keulemans moest in de laatste innings op de plaat komen om E.D.O. het verder scoren te beletten. De runs van Schoten waren voornamelijk te danken aan het goede slaan vair Keulemans, v. d. Kuil, Hadders en Hoo- gendijk. Dinsdagavond 18 Juli wordt op het terrein achter de Kleverparkweg de finale gespeeld tussen Schoten en H.H.C. worden in 9.27.38. Verder werden de Ne derlanders De Ruyter 101e in 9.33.02, Vos 112e in 9.40,23, Wagtmans 113e en Voorting 114e. Als 116e en laatste kwam De Santi van de Italiaanse A-ploeg binnen in 9.56.35. De belangstelling is in Frankrijk weer zeer groot. Ook kon men zich overtuigen dat de organisatie tot in de puntjes klopte. Tussen hagen van honderdduizenden mensen door startte de veelkleurige sliert in Parijs, nadat de publiciteitskaravaan van tachtig voertuigen al een uur eerder was vertrok ken. Achter de laatste renner reed Jacques Goddet, directeur van de wedstrijd, aan het hoofd van een honderdtal volgauto's met journalisten. Onderweg in elke stad, elk dorp, elk gehucht dat gepasseerd werd, was het zoals in alle vorige jaren, dat honderden langs de weg stonden om de twee kilometer lange stoet voorbij te zien trekken. Van de voorsteden van Metz tot aan de finish, midden in de stad, werd de renners een ovatie gebracht door een menigte van vele tienduizenden, niet alleen Fransen, want ook vele Belgen en Luxemburgers wa ren naar de Boulevard Raymond Poincaré getrokken om de aankomst mee te maken. Van de Nederlanders heeft De Hoog, die met een grote groep 13e ex aequo geklas seerd werd, iets meer dan een minuut ach ter de winnaar, het gelukkigst gereden. Janssen en De Ruyter kregen respectievelijk 414 en 10 min. achterstand, terwijl Vos, Wagtmans en Voorting aan de staart binnen kwamen, zeventien minuten na Goldschmidt. f CAMAt" SMAKEN: AMANDELTJES BITTERKOEKJES FRUITPUDDING CRÈME DE CACAO BUTTERSCOTCH VANILLEKOEKJES ëm-hoMgfie VeMaSSÜig na, Prijs 25 ct (*S=-) per pakje Groenendaal wordt twee dagen lang centrum van de jeugd te paard Op Zaterdag 29 en Zondag 30 Juli wordt het feest in Groenendaal, want dan houdt de jeugdrijvereniging En Avant er haar eerste internationale concours-hippique voor de jeugd en zij geeft de gemeente. Heem stede daarmee de primeur van een hippisch evenement zoals dat nog nooit ter wereld is vertoond. Jeugdige ruiters en amazones uit niet minder dan zes landen zullen er komen laten zien, wat zij te paard presteren en zowel de buitenlandse als de binnenlandse inschrijvingen beloven wat dat aangaat het allerbeste. Van de buitenlandse inschrij vingen komt Frankrijk met een équipe van zes combinaties het best uit de bus. En daar Frankrijk in Europa nog steeds toonaan gevend is in de ruitersport, is de hele Ne derlandse ruitersport benieuwd om te zien, hoever onze jongens en meisjes al gevorderd zijn in vergelijking met ruitertjes als Jean Pierre Cancre, die een broer is van de be kende Franse amazone, die op haar zeven tiende jaar alle cracks in zware springcon coursen in de schaduw stelde. Behalve de Fransen komen er deelnemers uit de Verenigde Staten (Nancy en Thera Triska) uit Engeland (Tanis Downs), uit Egypte (Samir Bey Yousef) en uit België. En dan natuurlijk niet te vergeten, de Ne derlandse jongeren die uit alle hoeken van ons land (behalve-uit het paardenland Gro ningen) op die dagen naar Groenendaal zullen komen. Ook bij die Nederlandse junio res zijn er die hun sporen al verdiend heb ben, zoals Wim Willems, Otto Droge, Karei de Jong, Lotty van Everdingen en de hele En Avant-ploeg. In totaal zijn er ongeveer 125 inschrijvingen en daarmee zijn alle records ruimschoots gebroken. Het hoofdnummer van dit tweedaags con cours is de samengestelde wedstrijd, die een natuurgetrouw miniatuur van de Olympi sche military is en bestaat uit een dressuur proef, twee weg-parcoursen, een steeple, een cross-country en een springconcours. Deze begint Zaterdagmorgen na de officiële recep tie in het Heemsteedse raadhuis, waar het gemeentebestuur, dat de organisatoren zo voortreffelijk heeft gesteund, de deelnemers zal ontvangen. Zaterdagmorgen worden voorts de dres- suurwedstrijden voor de drie verschillende leeftijdsgroepen gehouden, 's Middags zijn er de uithoudingsproef van de samenge stelde wedstrijd, de finales van de dressuur- proeven en een springconcours l'Ameri- caine. 's Avonds is er een gemeenschappe lijke 'maaltijd voor deelnemers en officials en 's Zondags wordt met frisse moed gestart voor de middelzware dressuurproef. die 's ochtends wordt gehouden. De middag be gint met het springconcours van de samen gestelde wedstrijd en na de finale van de middelzware dressuur komen de springcon coursen voor beginnelingen en gevorderden aan de beurt. Zowel bij de dressuur als bij het springen staan de Nederlandse kam pioenstitels voor juniores op het spel. Mocht men uit dit programma afleiden dat het om de prijzen gaat, dan slaat men de plank mis. Want van al die jeugdige ruiters die naar Heemstede komen, rijdt het merendeel op heel gewone manége-paarden, die mogelijk tegen routiniers uit binnen- en buitenland niet op zullen kunnen boksen.Maar al die kinderen, die hebben ingeschreven met zo'n oude trouwe Monty of Carolientje, Erika of Charmeur, komen niet om te win nen maar om te rijden en om het er zo goed mogelijk af te brengen. Daarom is er ook geen landenwedstrijd, geen Prix des Nations, georganiseerd, met fanfares en ander eerbetoon voor het winnende land, want voor zulke uitbarstingen van nationale eer zucht is de jeugd te goed. Het wordt dus een hippisch festijn niet van landen tegen elkaar, maar van kinderen uit die landen mét elkaar. Dat zij nochtans hun beste beentje voor zullen zetten en verbeten strijd zullen leveren, daar staan de prestaties van vele juniores, die in de laatste tijd de cracks vaak het nakijken gaven, borg voor. De organisatie van het geheel is in han den van de bekwaamste hippische experts in ons land en in de jury's zetelen ruiters van internationale faam, die al even benieuwd zullen zijn als de duizenden toeschouw die er ongetwijfeld zullen komen, naar de prestaties van hun opvolgers in de toe- Haarlems honkbal-negental samengesteld Het stedelijk negental van Haarlem zal trachten de wisselbeker, die hel het vorig jaar na een reeks van overwinningen, aan Amsterdam moest afstaan, weer in bezit te krijgen. De gelegenheid daartoe wordt ge boden. als op Zaterdag 22 Juli te Amster dam (terrein Zeeburgia) de jaarlijkse steden- wedstrijd wordt gespeeld. Het Haarlems negental is samengesteld en daarin zijn zes spelers van H.H.C. opgenomen. Het Haarlemse negental verschijnt in de volgende opstelling: Werper: Duinker, HHC; achtervanger: Vrenegoor, HHC; eerste honk: Hoogenbos, HHC; tweede honk: Keulemans, Schoten; korte stop: Jole, HHC; derde honk: Oden- thal, HFC „Haarlem"; linksvelder: Scheur man, S.C. „Haarlem"; mtdvelder: Gaartman, HHC: reehlsvelder: Noordhoff, HHC. Reserves zijn Smidt, HHC: De Mon, S.C. „Haarlem" en Schijvenaar, EDO. Amsterdam komt uit met: werper: Urba- nus, OVVO; achtervanger: Meyer, OVVO; eerste honk: P. Holewijn, VVGA; tweede honk: Pronk, VVGA; korte stop; Willemse, Blauw Wit; derde honk: Van Lier, Spartaan; linksvelder: T. Holewijn, VVGA; midvelder: W. Prins, Ajax; rechtsvelder: Van Opzee- land, Ajax. komst. Een passender terrein dan Groenen daal met zijn parkwei. die het centrum van het concours zal zijn, het bos, waar de cross zal worden uitgezet en de sportterreinen waar de steeple gehouden zal worden, is moeilijk denkbaar. Was het jeugdconcöurs van vorig jaar, dat zo'n waardige bekroning kreeg door de Ko ninklijke belangstelling en de deelneming der Prinsesjes waar heel En Avant weer vurig op hoopt voor iedereen die het mee maakte al zo'n onvergetelijke sportieve ge beurtenis. het zal ditmaal nog schoner wor den. En degenen die bergen werk hielpen verzetten om dit concours voor elkaar te krijgen, zullen dat met liefde hebben ge daan. omdat de jeugd in tegenstelling tot alle sombere beweringen blijkbaar wél ini tiatief heeft, wél de moed heeft om iets aan te pakken en ook de lust bezit om iets voor anderen te doen. Dat laatste wordt wel bewezen door de nog steeds levende plannen van En Avant om de jeugd, die om financiële redenen niet aan de ruitersport kan deelnemen, in het zadel te helpen. Dat is een beter blijk van werkelijke ruitergeest dan alle eerste prij zen bij elkaar. En de hindernissen die dat plan in de weg staan, zullen met hetzelfde doorzettingsvermogen genomen worden, als de obstakels op het komende concours. ADVERTENTIE mUunjnt/ AUTOMOBILISME Gisteren viel te Parijs om S uur S minuten het startschot voor de jaarlijkse monsterrit, de Tour de France. De eerste étappe was ParijsMetz, een afstand van 307 km. Boven: de Nederlandse renners, die aan de Ronde deelnemen, aan de start. Onder: De start van de 116 renners voor de eerste étappe. (Tele-foto) De beste coureurs ter wereld komen met gelijkwaardige wagens aan de start Zondag 23 Juli zal het op het Zand- voortse circuit weer daveren van het machtig geweld der Grand Prix-motoren. Maar het zal dit keer voor de eerste maal zijn, dat er een heuselijke Grote Prijs van Nederland verreden zal worden, een lange slopende race van 375 km. lengte, waarin de deelnemers 90 maal de vele en lang niet altijd gemakkelijke bochten van het Zandvoortse circuit voor de wielen zullen krijgen. Een race, die pit-stops voor ban den wisselen en brandstol' innemen zal vergen en die de duizend en één wissel valligheden zal herbergen van deze on berekenbare en fascinerende sport. Via de renwagen-races van 1948 en 1949 is de KNAC gekomen tot de ervaring en de durf om het dit keer écht te doen en om de Zandvoortse race op te werken tot de hoogte van. de Grote Prijzen van Monza, Francorchamps, Reims, Silverstone en hoe al die legendarische circuits ook heten mo gen. Werd vorig jaar de Grote Prijs van Zandvoort nog in twee heats en één finale verreden, thans doet de KNAC een gooi om voor volgend jaar haar jaarlijkse race voor het wereldkampioenschap erkend te krijgen tussen al die klinkende namen voor het buitenland in. En de KNAC heeft dit keer nog meer gedaan. Zij heeft een veld bij elkaar ge kregen, dat de garantie geeft, dat deze Grand Prix een spanning en een strijd zal opleveren, die alle andere evenementen gemist hebben door de onbetwiste supre matie van Alfa Romeo, die na tien ronden de overwinning al binnen had en daar mee dat fascinerendste element uit de racerij, de strijd, verloor. Sportcommissa- ris Van Haren heeft de knoop doorgehakt en de Alfa's niet uitgenodigd. Maar hij heeft en iedere insider zal beseffen, dat zulks een knap staaltje van diplomatie betekent wel gedaan gekregen dat Juan Fangio, de grote Argentijnse Alfa-coureur wel komt met een nieuwe tweetraps- geblazen Maserati. Daarmee heeft hij misschien sommige technici de teleurstel ling bezorgd, dat zij die razend-snelle Alfa's niet zullen zien, maar het wordt ook vervelend om deze Alfa's 90 ronden lang onbedreigd aan de kop te zien. Daar tegen heeft hij echter weten te bereiken, dat ons op die Zondag een strijd wordt voorgezet tussen de allerbeste coureurs die er momenteel te vinden zijn met vrij wel gelijkwaardige wagens. Lijst van grote namen Wanneer wij die inschrijflijst bekijken, dan veroorzaakt die inderdaad enig ver kneukelend handenwrijven. Voor Argenti nië starten Juan Fangio en Gonzales op Maserati en deze twee Argentijnse heren, die indertijd op bevel van president Peron het Argentijnse prestige wat omhoog moesten helpen, zullen op moeten tornen tegen het beste dat Europa heeft, zonder dat in een extra-motorvermogen te kun nen zoeken. Dat zij het overigens kunnen, hebben zij meermalen bewezen. Uit Italië komen Luigi Villoresi en Alberto Ascari met hun anderhalve liter compressor» Ferrari's, waarvan de eerste vorig jaar de race won, felle Italiaanse mennekes, die van een fikse scheurpartij niet vies zijn. Uit Frankrijk komen vier Talbots met „Fifi" Etancelin, Louis Rosier, Giraud Ca- bantous en de kwajongen Raymond Som- mer aan de volants. Deze Talbots produce ren momenteel 65 pk's meer dan vorig jaar en de directeur van Talbot heeft open lijk verklaard dat zijn wagens in Zand voort wraak zoeken voor de nedei-lagen van Reims en Francorchamps, toen gebro ken olie-leidingen roet in het eten strooi den. De stal-Platé komt oudergewoonte met Toulo de Graffenried en prins Bira, goede bekenden van Zandvoort met hun Maserati's. Engeland wordt vertegenwoor digd door Red Parnell op Maserati en Pe ter Whitehead, die met zijn Ferrari derde werd in Reims. Vanwege het Benelux- tintje komt 'John Claes met zijn gele Tal bot uit België en tenslotte zorgt Louis Chiron met zijn Maserati voor de repre sentatie van Monaco. Wel, wij tarten iedereen om uit dit veld de winneer aan te wijzen. Zullen de in derdaad snellere Ferrari's en Maserati's de Talbots klein krijgen of zullen de laat- sten die niet hoeven te tanken en moge lijk met één stel banden toe kunnen, daar van genoeg profijt kunnen trekken om de zege voor Frankrijk in de wacht te slepen. Combines zijn in deze race eenvoudig on mogelijk, omdat iedereen alles op haren en snaren zal moeten zetten om bij te blijven. Eén ding staat vast; al deze cou reurs hebben een reden om in Zandvoort een verbitterde gooi te doen naar de zege. Het is een veld om van te watertanden en wie ër ook winnen mag, hij zal er voor hebben moeten vechten tot in de laatste seconde. De race is volkomen open en dat is meer dan hetgeen van welke Grand Prix in dit jaar gezegd is mogen worden. De openingsrace Met deze hoofdschotel is het motorisch menu nog niet af, want zij wordt vooraf gegaan door een hors d'oeuvre die er we zen mag, namelijk de race van de 500 cc's. Ook in dit evenement is de winnaar nog niet bij benadering aan te wijzen. De En gelsen zijn goed vertegenwoordigd met de Cooper-rijders Aikens, Wharton, Dryden, May en Rippon. Frankrijk brengt Ray mond Sommer eveneens op Cooper in het veld en dat is een geduchte concurrent, die op buigen of barsten pleegt te rijden. Maar dan zullen er dit keer vijf oranje dus Nederlandse wagens aan de vliegende start verschijnen. Onze snelste vlieger Jan Flinterman komt met een Kieft en als dat ding zijn naam eer aan wil doen, zal het aan de Meteor-man niet liggen. Göttgens, nog on ervaren maar vol goede wil, brengt een Duitse 500, de Condor-BMW, mee en coming-man Dillenius start in zijn Cooper. En dan zijn er onze kanspaarden, Beels en Richardson met hun Beels-Specials. Deze Hollandse producten, qua vermogen-ge wichtsverhouding de snelste vijfhonderds ter wereld, hebben aan hardnekkige koe- lingsmoeilijkheden gelaboreerd. Maar Lex Beels en Pirn Richardson hebben er on vermoeibaar aan gesleuteld en zij zijn vol vertrouwen dat door proefritten is ge staafd dat de Beelzen het dit keer uit zullen houden. En dat vertrouwen houdt een ernstige waai-schuwïng voor de bui tenlandse concurrentie in. Athletiek Wedstrijden in Groningen Tijdens in Groningen gehouden athletiek- wedstrijden heeft Foekjé Dillema de 100 meter gewonnen in 12.3 sec.; tweede was Xenia van der Stadt in 12,9 sec. Mevrouw Fanny Blankers-Koen won het nummer 80 meter hordenloop in 11,6 sec. en het num mer vèrspringen met een sprong van 5,22 meter. Bij het polsstokhoogspringen werd de Haarlemmer Lamoree eerste met een sprong van 3,80 meter en zijn stadgenoot Swart werd tweede met een sprong van 3,40 meter. De 1500 meter leverde een zege voor Slijkhyis op. Hij legde de afstand in 4 min. 2,6 sec. af.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5