arpetten Zam&i-Optuimiag) De kunstenaar Harry van Tussenbroek doet onze liefde voor de pop herleven 4plgfe TAPIJTHUIS!' I H.INEKE Wielerwedstrijden voor de Ripperda-kazerne Amsterdamse Beurs Kort en Bondigj Vrijdag 14 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 8 Terug naar het verloren paradijs De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, heeft in het program ma van Haarlems Bloemenfeest een be langwekkend artikel geschreven ter inlei ding van de tentoonstelling van poppen en marionetten van Harry van Tussenbroek, die daar tot 3 September wordt gehouden. Wij menen er goed aan te doen enkele pas sages hieruit over te nemen, teneinde meer bekendheid te geven aan een expo sitie die grote belangstelling verdient. „De grootste ontvankelijkheid voor het poppenvolk bezaten we uiteraard in onze jeugd, toen ons critisch vermogen nog in die zalig latente toestand verkeerde, die tastbaarmaking van iUusies mogelijk maakte. Het was er mee als met de nauwe relaties, die we onderhielden met de figu ren uit het sprookje, waarmee we omgin gen op voet van vertrouwelijkheid en wier domein we zonder een zweem van twijfel aanvaardden. De kunstenaar Harry van Tussenbroek bleef trouw aan zijn liefde voor de pop, die hij in gesublimeerde vorm verhief tot het niveau van een zuivere en van alle snobisme en sentimentaliteit ge speende kunst. Waar wij slechts een fraai of verschoten lapje stof onderscheiden, een cocosnoot zier., het vergeeid karkas van enig knaag dier of een onaanzienlijk en verweerd voorwerp, door de zee aan de strandjutter aangeboden, doch door deze met geen. blik waardig gekeurd, leeft voor deze kunste naar het embryo van een visioen, dat hij ogenblikkelijk voor zich ziet en door het medium pop tastbaar maakt. Zo heeft Van Tussenbroek de stoute durf gehad onze hef de voor de pop te doen her leven. Op zódanige wijze evenwel, dat zij in overeenstemming kon zijn met de rijp heid onzer jaren, waarmee de kunstenaar ons dus een verloren paradijs terugschonk! Stoute durf: hoe groot immers was de dreiging om, na de voltooiing van de eerste scheppingen op dit vrijwel onbetreden ge bied, van infantiliteit beticht en niet au sérieux genomen te worden! We zijn thans vertrouwd geraakt met de artistieke moge lijkheden van poppenmakelij. doch men vergete niet, dat Van Tussenbroek dertig jaar geleden daarmee op hoogst persoon lijke wijze een nieuwe kunstvorm creëerde, nadien ijverig nagevolgd, doch nimmer ge ëvenaard. Door een onweerstaanbare im puls gedreven, overwon hij schroom en smaad. In minutieuse arbeid riep hij een wereld op, die in haar uitzonderlijke ver schijning aanstonds voor de geest komt bij het noemen van zijn naam, die intussen internationale klank heeft verworven! Nu wij die wereld als het levenswerk van een kunstenaar kunnen overzien, rea liseren wij ons pas hoe gced het medium, waarvan hij zich bediende, gekozen was! De pop als „speel-element" heeft in Van Tussenbroek's artistieke herscheppingen haar waarde behouden, nu zij onder meer figureert, als symbool of draagster van menselijke deugden en zwakheden. Hij moge nu en dan fel zijn wanneer het sujet hem daartoe prikkelt, nimmer vervalt hij tot sarcasme of stoot hij ons af door het afzichtelijke. Bovenal en dit is het bij uitstek zo opvoedende element in dit fan tasierijke werk verkondigen zijn „crea turen" de liefde van de kunstenaar voor de materie, die hij haar adel verleent, door de volmaakte harmonie der combinatie. Nergens ontwaart men een spoor van naar schablone neigende routine: elk werkstuk werd nieuw beleefd en opgebouwd uit de essentiële waarden, die verschijningsvorm, karakter en kleur bepalen. En zulks bijna uitsluitend met de simpelste middelen. Van Tussenbroek's terrein beperkte zich ADVERTENTIE HORLOGES BIM.BAM KLOKKEN Voordelige prijzen - Grote sortering - Bijzondere modellen - 1 Jaar garantie. U koopt bij een vakman met prima relatie. 3AGT KL. HOUTSTRAAT 105 Hamsteraars worden stevig aangepakt Grote hoeveelheden bij Zand- voorter in beslag genomen De laatste weken heeft de hamsterwoe de onder de bevolking zulke onrustbaren de vormen aangenomen, dat de autoritei ten zich genoodzaakt zien door straffe maatregelen daaraan paal en perk te stellen. Zo heeft de Zandvoortse politie Woensdag bij een 62-jarige vendu houder een grote hoeveelheid levens middelen en andere voor huishoudelijk gebruik bestemde artikelen ter waar de van ongeveer f 450.in beslag ge nomen. De man, wiens gezin uit twee personen bestaat, had de laatste dagen bij Zand voortse winkeliers onder meer honderd kilo suiker, honderd kilo rijst, 24 kilo gort, 120 pakken vet, 55 pakjes thee, grote hoe veelheden wasmiddelen, zes paar schoen zolen en tientallen flessen sla-olie inge slagen. De man is vanmorgen ter beschikking gesteld van de officier van Justitie, belast met de Economische zaken, in Haarlem. Deze heeft de man doorgezonden naar de Recht er-commissaris. Tegen de winkeliers die deze exorbitante hoeveelheden hebben verkocht zal proces-verbaal worden opge maakt, eveneens wegens overtreding van de Hamsterwet. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat gelijke maatregelen genomen zullen wor den tegen winkeliers, die goederen vast houden. AANBESTEDINGEN Vanmorgen had op het Haarlemse Stad huis de aanbesteding plaats van de grond en rioleringswerken voor de stadsuitbrei ding bij de Richard Holkade. Er waren negen inschrijvers, waarvan de firma G. Metselaar te Haarlem met ƒ201.750,onder aar. en de firma De Jong en Borst uit Haar lem en Bakkum met ƒ271.879,— boven aan de lijst stonden. De architect H. W. van Kempen besteedde de bouw van drie nieuwe lokalen aan de Mamixschool in Haarlem-Noord aan. Voor dit werk waren dertien gegadigden, waar var. de Gebroeders Van Schuppen met 29.962.— ae laagste en de firma Ch. Slieber met ƒ39.762,— de hoogste waren. intussen niet uitsluitend tot bovengenoem de categorie van werken. Het is oneindig breder. De tentoonstelling geeft een afge rond beeld van al wat hij expressie weet te geven in zijn fantasieën met poppen en dieren. Overal treft ons de intensiteit van elk zijner creaturen, doordat de geest van de kunstenaar over de materie is vaardig geworden en deze tot leven heeft gewekt. Enige poppen kunnen als marionetten op treden, waardoor van alle onderdelen van het poppen-lichaam een uitzonderlijke sug gestie uitgaat. En tóch vragen de poppen er niét om! Zij onderscheiden zich als „genus" namelijk wezenlijk van de mario netten, die pas tot leven komen wanneer zij door touwtjes in beweging worden ge bracht: de marionet immers leeft bij de gratie van het ogenblik, dat hij „bespeeld" wordt, terwijl een pop van Van Tussen broek bij voortduring leeft door de schep pende macht van de kunstenaar." Loos alarm Radio-Scheveningen zond hedenmorgen een bericht uit, waarin aan schepen werd verzocht uit te kijken naar een vliegtuig, dat ongeveer vijftig mijlen ten Noorden van Terschelling in zee zou zijn gestort. Dit verzoek is later ingetrokken, daar gebleken was, dat het hier een oefening met een vliegtuig van de Marine-luchtvaartdienst betrof. Dit vliegtuig heeft, als onderdeel van een oefening, een verzoek tot hulp uitgezonden, dat opgevangen is door de sleepboot „Hol land" en dat. naar men van de zijde van de Marine-luchtvaartdienst verklaart, ver keerd begrepen is. De sleepboot gaf het bericht door naar Scheveningen-radio, welk radiostation op zijn beurt de in de buurt varende schepen alarmeerde. Het ï-eddingapparaat langs de kust trad in werking en van Terschelling voer de „Brandaris" ter assistentie uit en van Vlieland een sloep van de marine. Het vliegtuig van de M.L.D., dat het oor spronkelijke bericht had uitgezonden, werd eveneens bij het reddingswerk ingescha keld en is een tijdlang op zoek naar zich zelf geweest. - Omstreeks kwart over elf landde het op het vliegveld Valkenburg bij Leiden. ADVERTENTIE ZATERDAGMORGEN 10 uur begint onze seizoen-opruiming In deze opruiming bieden wij U uitsluitend 100 pCt. courante karpetten Onze massa-collectie bestaat geheel uit koopjes!! Profiteert van deze unieke aanbieding Vergelijkt onze prijzen normale nu prijs HOLTAP KARPETTEN pr. dessins 53. IM. MACH. SMYRNA zware kwaliteit 200 x 3 CO cm82.50 IJZERSTERKE HUISKAMER KARPETTEN 240 x 340 em-,98^" 69. HAARVELOURS 230 x 330 em159. AXMINSTERS 175 x 250 cm59. SALONTAPIJTEN jp&r v a 20.— IMPORT WILTONS 200 x 300 era. 160. 230 x 330 cm. 210. EXCL. TAPIJTEN MACH. PERZEN 225 x 345 cm. 442J— 365. normale prijs ZWARE WOLLEN MACH. SMYRNA'S 190 x 290 cmVêfï- 230 x 330 cm WILTONS pr. kw. 200 x 300 cm. 230 x 330 cm^J8&r=- 250 x 350 cm. ÏV3T— SMYRNA'S de allerbeste kw. 200 x 300 cmJï&rï- 235 x 330 cm. 250 x 350 cm. V_-4W^- ROYAL AXMINSTER 230 x 330 cm. 275 x 375 cm 99.50 149. 115. 149. 209.— 200— 255— 329— 215. 298. PERZISCHE TAPIJTJES nu 150.tot 225— enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. U SLAAGT ALTIJD èn BETER èn VOORDELIGER BIJ SCHAGCHELSTRAAT 19 (by de Anegang) - HAARLEM - TEL. 14762-19202 DE ZAAK WAAR U MET VERTROUWEN KOOPTI IEDERE DAG GEOPEND VAN 10—12 en 2—6 UUR. Zestig Franse kinderen zongen en dansten De vereniging „Geloof en Wetenschap" voor Haarlem en omstreken introduceerde gisteravond in ons land de speelgroep „Les Fauvettes de Dammartin" onder leiding van de als kapelaan in Frankrijk werkende Nederlandse priester Jean Terruwe, be staande uit meer dan zestig jongens en meisjes van zes tot twaalf jaar. Dammar tin is een kleine plaats niet ver van Parijs en men kan dan ook gerust zeggen dat zo goed als de gehele bevolking aan het wel slagen van dit pionierswerk meehelpt: de kinderen door zich te bekwamen in de kunst van het zingen, dansen en toneel spelen, de ouders door het geven van gel delijke steun en het vervaardigen van costuums en requisieten. Deze aesthetische opvoeding, die zowel de jeugd als de vol wassenen meer gevoel voor schoonheid bij wil brengen, staat tenslotte iin dienst van een religieus doel. Maar dit neemt niet weg dat deze groep reeds zodanig de aandacht heeft getrokken, dat zij werd uitgenodigd medewerking te verlenen aan de in op dracht van het ministerie van Buitenlandse Zaken te vervaardigen propagandistische film „Les pélérinages de France" en tevens om een aantal voorstellingen in Parijs te geven ten bate van de daar gevestigde hos pitalen. Het bezoek aan Nederland, tevens als een soort vacantie bedoeld, zal ruim een maand duren. In die tijd worden er acht voorstellingen gegeven. Men deed bij het zien van en het luiste ren naar het langdurige, veel te langdurige programma zeer gemengde indrukken op. In het begin van de avond, die in het ge bouw St. Bavo gegeven werd, woei er een onmiskenbare charme de zaal in, maar reeds voor de pauze stonden flink wat kleine executanten te tollen van de slaap. Het gevoel van vertedering, gewekt door het driestemming in het Hollands gezongen Wilhelmus, waarbij de moeilijkheden dei- uitspraak van de ietter g dapper werden getrotseerd, maakte al spoedig plaats voor verbazing over de geringe vocale capaci teiten van het (met enkele ouderen ver sterkte) kinderkoor en over de zeer ge brekkige begeleiding. Later deelde kape- laan Terruwe mede, dat vele van de mede werkenden nauwelijks zingen kunnen, zelfs geen muzikaal gehoor bezitten, doch dat men iedereen, uit alle milieus van rijk tot arm, de kans heeft willen geven in de vreugde van dit artistieke apostolaat te delen. Dit is allemaal goed en wel, maar men had er verstandig aan gedaan met deze beperkende omstandigheid rekening te houden bij de samenstelling van het répertoire. Bepaald een verrassing was daarentegen de dansvaardigheid van enkele meisjes, die zelfs enkele beginselen der klassieke tech niek beheersten en wier optreden een des kundige opleiding verried. Men zou de vraag kunnen stellen of zij niet wat te jong zijn om al op de teenspits te dansen, doch het daaraan verbonden bezwaar ver valt grotendeels als men bedenkt dat het wel altijd liefhebberij zal blijven. Aardig was het overwegend pantomimische frag ment uit het tweede bedrijf van „Coppélia" (Het meisje met de ogen van émail) op de bekende muziek van Léon Delibes, hoewel men de mechanieke poppen wel wat meer te doen had mogen geven. Het zwaartepunt kwam nu te liggen bij Swanilda en haar vriendinnen, die met kinderlijke gratie en eerlijke ondeugendheid van de kansen ge bruik maakten. Het leukste waren de zogenaamde chan sons mimés, vooral dat van Botrel: „Par le petit doigt" (Bij de pink). Wel stoorde een teveel aan bewegelijkheid, niet alleen hier, maar ook in de opvoering na de pauze van de operette „Repelsteeltje" met muziek van Hans Brandts Buys. De costuums verdien den bijzonder veel waardering. Het succes was zeer groot en de zaal te klein voor de vele belangstellenden. D. K. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: m.s. „Cottica" (17 Juli); naar Nieuw Guinea (rechtstreeks): m.s. „Japara" (24 Juli); naar de Antillen: m.s. „Oranjestad" (18 Juli); naar Suriname: m.s. „Bonaire" (24 Juli). Vele honderden waren Donderdagavond op het voorplein van de Ripperda-kazerne bij- eens, waar wielerwedstrijden werden gehou den onder leiding van de H.S.V. „De Kam pioen" met medewerking van-de militairen. Leden van „De Kampioen" en „De Bataaf" en militairen verschenen aan de start. De junioren der verenigingen reden vijf tien ronden van ongeveer vierhonderd meter. Winnaar werd Hoppenbrouwer in 13 min. 5 sec.; 2. Wel; 3. Wallinga; 4. I. Vonk (De Bataaf). Bij de nieuwelingen, die twintig ronden reden, was Van 't Hof goed op dreef. Hij verkreeg een voorsprong van tachtig meter die hij behield. 2. Rusman; 3. Tienstra; 4. Kramer; 5. Bakker; 6. G. van Roon. De tijd was 20 min. 59 sec. Bij de amateurs startten ook Snijders uit Halfweg en Adri Voorting, die uitgenodigd zijn zich voor te bereiden voor de wereld kampioenschappen in België. Het leek ons niet geheel verstandig, op een parcours met scherpe bochten te rijden. De renners kwa men zeer dicht bijeen en bij een jacht om een premie reden Snijders en Van den Eyk- hof zo dicht bij elkaar, dat zij vielen. Zij werden niet ernstig gewond. Dit gebeurde kort voor het einde; Snijders was uitge schakeld. Geruime tijd zag het er naar uit, dat Adri Voorting de zege in de rit van vijf tig ronden zou behalen. Hij had de kop en verkreeg een goede voorsprong. Alleen kon hij het tempo niet volhouden; werd inge haald. De groep bleef steeds bij elkaar, doch als er een premie gereden werd, kwam Voorting opzetten en won. Later kreeg hij pech aan zijn fiets. Twee maal verwisselde hij van fiets en door te grote achterstand werd hij uitgeschakeld. Twaalf renners be gonnen aan de laatste ronde. Als eerste kwam binnen Drost in 39 min. 4 sec.; 2. Van Roon; 3. Neeft; 4. Visser; 5. Kiekens; 6. G. Holleeder. De militairen bestreden elkaar ook. Van der Velden won het sprintnummer en De Mevrouw W. J. C. Blomberg- Zeeman ter aarde besteld In de Remonstrantse Kerk aan de Wil- helminastraat is vanmorgen een rouw dienst gehouden,-alvorens op de Algemene begraafplaats aan de Kleverlaan het stof felijk overschot van mevrouw W. J. C. Blomberg-Zeeman ter aarde werd besteld. Mejuffrouw dr. J. W. Herfst leidde de dienst. Na gemeenschappelijk zingen van lied 6 vers 2 „Geloofd zij God met diepst ontzag" las zij Psalm 103. Dr. A. H. Haentjens, emeritus-predikant, die vele jaren te Haarlem de Remonstrant se gemeente gediend heeft, sprak een ge dachtenisrede uit. Hij herinnerde er aan hoe de overledene tot de gemeente is toe getreden en welk een belangrijke plaats zij daarin heeft ingenomen. In de kerk heeft zij de geestelijke sfeer gevonden, waardoor haar geloof gevoed werd. Zij be zat een bijzonder talent te omschrijven hetgeen in haar ziel leefde. Dat getuigen haar boeken, haar verzorging van de kin derrubriek in Haarlems Dagblad, haar reli gieuze artikelen in verscheidene bladen en in het Gemeenteblad en haar werkzaam heden als redactrice van dit blad. Wie haar artikelen las en wie haar bij haar arbeid gade sloeg had diep respect voor haar. Dr. Haentjens zeide, dat mevrouw Blomberg niet voor zichzelf geleefd heeft, maar voor en met de Heer, Die zij tegemoet is ge gaan. „Met weemoed en met grote dank baarheid bevelen wij haar geest in Gods handen aan". Mejuffrouw dr. Herfst liet zingen Lied 87 verzen 1, 2 en 3 „Van U zijn alle dingen", waarna zij de dienst met gebed sloot. Op de begraafplaats sprak mejuffrouw Westendorp woorden van dank namens de Nederlandse Kinaerbond voor het vele werk dat mevrouw Blomberg voor de kin deren heeft gedaan. Namens de Nederlandse Vrijzinnige Zon- dagsschoolvereniging zeide mevrouw A. Rijks-Callenbach, dat men mevrouw Blom berg zal blijven herinneren, omdat haar boeken en bijdragen in de bibliotheek be waard blijven en nageslagen zullen wor den. Met Kerstmis zullen haar spelletjes opgevoerd worden. Nog niet lang geleden ontvouwde zij een plan, om het werk op de Zondagsschool te activeren en dit noemde zij „De helpende hand". Zij heeft haar helpende hand daarvoor gegeven en anderen zullen de plannen moeten uitwer ken. Een dochter van mevrouw Blomberg sprak een afscheidswoord, waarna de schoonzoon, ds. J. Nienhuis uit Eindhoven, namens de familie dankte voor de blijken van meeleven. Dr. W. R. M. Noordhoff bad het „Onze Vader", waarmee de plechtigheid ge ëindigd is. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 251% 251% 192)i 194 Philips 2I2K 209% 168 Vs 168 Fokker Nederlandse Ford 275 Nederlandse Kabel 260 v. Berkel's Patent 105 Scheepvaart-Unie 121 120% Holl.Amerika Lijn 141 Deli Maatschappij 104% 107% H. V. A 110% 113% A'dam Rubber 118% 122 Ned. Handel Mij. 141J4 N.-I. HandelsbanK 85 Billiton Mij. II 215 Bode zegevierde in een rit over vijf ronden. Onder leiding van majoor Van Gaasbeek lieten militairen zien, dat het mogelijk is dertien personen op een motor te laten rijden. Foekje Dillema mocht niet mee naar Frankrijk Geneeskundig onderzoek geeft K.N.A.U. stof tot ver gaderen De Nederlandse dames-athletiekploeg is gistermiddag zonder Foekje Dillema naar Frankrijk vertrokken om daar in het ko mende "week-end in Carcassonne de Franse athletiekploeg te bestrijden. In plaats van de Friese loopster is de Haagse athlete Puck Brouwer meegegaan. Een en ander moet een gevolg zijn van een geneeskundig onderzoek waaraan mej. Dillema zich Zaterdag te Den Haag moest onderwerpen. De Kon. Ned. Athlctiek Unie zal volgende week in bestuursvergadering bijeen komen teneinde zich over deze aan gelegenheid te beraden. Momenteel konden de officials geen inlichtingen verstrekken. Het is niet denkbeeldig dat het gevolg van deze ontwikkeling zal zijn dat Foekje Dille ma niet zal kunnen deelnemen aan de Euro pese athletiekkampioenschappen te Brussel in Augustus a.s. Waterpolo D.W.T. (dames)—A.D.Z. II 6-2 Met een goed geplaatst schot van Bep Nelissen nam DWT gisteravond de leiding in de wedstrijd DWT—ADZ 2 voor de tweede klasse C, 'welke gespeeld werd in de zwem inrichting aan de Kleverlaan, De aanvallen van ADZ bleven zonder succes door het goede werk van de achterhoede van de Haarlemmers. Do Turkenburg doelpuntte twee maal (20) en uit een strafworp gracht Truus Feringa de stand op 3—0. In de tweede helft kwam ADZ in de meerderheid en maakte hiervan gebruik door ae achter stand te verkleinen. Hierna voerde Paula van Bruggen de voorsprong van de Haarlem mers op tot 6—rl. Tot slot hadden de gasten nog eenmaal succes (62). Een overwinning van 72 heeft Haarlem geboekt in dè wedstrijd MeerkoetenHaar lem, welke voor de derde klasse B dames werd gespeeld in Abcoude. In Velsen werd gisteravond voor de eerste klasse dames gespeeld de wedstrijd WZ ODZ. De punten werden gedeeld (00) Twee strafworpen genomen door de Rotter dammers stopte de doelverdedigster van VZV mevrouw J. de MayerWaalberg. De reserves van VZV gingen voor de reserve derde klasse F heren te water tegen de Zijl 3 en wonnen met 53. De uitslagen van de kringcompetitie luidt: meisjes, HVGB aHaarlem 09; heren: HVGB 5—DWT 4 7—0. Heemstede ALGEMENE BOND VOOR OUDEN VAN DAGEN In Heemstede is opgericht een afdeling van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen. De afdeling telt momenteel 53 leden; het secretariaat berust bij de heer Chr. J. V. d. Erf, Eikenlaan 34. CONCERT IN GROENENDAAL Zondagavond 16 Juli zal de R.K. Harmo nie „St. Michael", dirigent de heer S. Noom, ven in het wandelbos „Groe- nendaal". Het concert duurt van 7 tot 9 uur. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: O. Houtman en H. IJn- tema. H. Mennes en E. Siegerist. GETROUWD: E. K. de Oude en A. M. Meijer. GEBOREN: Sonja, d. v. H. C. Bank en N. Brouwer. Hendricus Antonius, z. v. H. M. Weijers en M. C. Kleinheerenbrink. Willem Fredrich, z. v. W. F. Koch en O. P. Her mann. Hermanus Christephorus Maria, z. v. J. A. M. Sieverding en W. A. Scholte. Leo- nardus Marinus, z, v. L. Schippers en M. C. J. C. J. Thienen. Anna Elisabeth, d. v. H. M. Meure en A. E. Vink. Egbertina Helena Lamberta Maria, d. v, J. J. Bimmerman en C. R. E. van Breemen. OVERLEDEN: M .C. H. G. Guttman—Voigt, 62 jaren. A. de RegtEindhoven, 80 jaren. A. Boer, 57 jaren. A. du Bois, 84 jaren. SCHEEPVAART Amstelkerk, pass. 13 Finisterre. Aagtedijk, 13 n. Antwerpen. Arkeldijk, 13 te Gravesend. Amstelland, pass. 13 Finisterre. Asturias (burgers), 13 in Suezkanaal. Arcndsdijk, 13 van Rio de Janeiro. Aagtekerk, 12 te Adelaide. Alchiba, 12 bij Rio Grande. Algenib, 12 te Antwerpen. Amstelkerk, 12 dwars Lissabon. Amstelland. 12 pass. Berlenga eil. Aalsdijk, 12 v. Baltimore n. Charleston. Albireo. 13 v. Las Palmas. Averdijk, 13 v. Jacksonville te Havanna. Alcinous. 11 v. Djakarta n. Cheribona. Aldegonda (t), 11 v. Bangkok n. Pladju. Alwaki. 12 v. Baltimore te Norfilk. Arnedjjk, 13 v, R'dam n. Mexico via Antw. Abbedijk 12 460 m. N.O. Cabc do Nortc Agatha t. 12 v. Penang n. Pladju Alamak 12 nog te Bahrein Alblasserdijk 12 te Bremen v. Rotterdam Alkaid 12 v. Rotterdam n. Bremen Almdijk 12 800 m. O. Bermuda Alpherat 12 680 m. O. t. Z. St. Pauls Rocks Arendskerk 12 500 m. Z. Cocoseil Algorab 12 70 m. ZO. Santa Maria Grande Akkrumdijk. 14 te Antwerpen verw. Alphard, 13 v. Rio de Janeiro. Alcor. 14 te Rio de Janeiro. Andijk, 14 te Tampico. Ariadne. 13 te Derindje. Atlas. 13 v. Mostaganem. Bengkalis, 13 te Panaroekan. Beverwijk, 13 pass. Ouessant. Brllsum, 13 van Lagos n. Las Palmas Bacchus 12 v. Guanta n. Fort de Francr Barendrecht t. 12 te Buenos Aires Baud 12 v. Belawan n. Singapore Bennekom 12 240 m. N. Florcs n. Antw Blommersdijk 12 475 m. W.Z.W. Scilly Bonaire 13 verw. Pontadelgada Bali, pass. 12 Perim. Bengkalis, 12 v. Soerabaja n. Singapore. Beverwijk, pass. 13 Ouessaüt BINNENLAND Met ingang van Maandag 17 Juli wordt,' het maximum gewicht voor luchtpostpakket-j ten naar Indonesië, dat tot dusver op 1 ka was gesteld, gebracht op 5 kg. De Koningin heeft heden ten paleize Soestdijk de heer Fin Lund ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Denemarken. De kinderpolitie te Utrecht verzoekt de opsporing van de 15-jarige Petrus Rien en de 16-jarige Alex van der Wulp. die sinds 25 Juni worden vermist. Donderdag was het vijf jaar geleden,i dat het bataljon Margriet (1-2 R.I.) werd ge. vormd. Tijdens een reünie te Zwolle zijn de 31 gesneuvelden, onder wie de commandant, luitenant-kolonel Broers, herdacht. Zaterdagochtend om 10 uur zullen te' Amsterdam aan de Javakade meren de Britse torpedoboot jager ..St. Kitts" en het) Britse fregat „Loch Alvie", die tot 20 Julü een niet-officieel bezoek aan de hoofdstad) brengen. HAARLEM EN OMSTR. Te Haarlem is opgericht een voetbal- elftal bestaande uit beroepsmusici en artis- ten, onder de naam S.V.V. „De Snabbelaars", Het voorlopig bestuur is als volgt samen gesteld: M. M. Hameetman, voorzitter; D,| Vrolijk, secretaris-penningmeester, v. d.l Hulststraat 9. „Herwonnen Levenskracht" houdt Za- terdag 29 Juli ten bate der tuberculosebe-j strijding haar jaarlijkse coilecte in Haarlem.j Collectanten kunnen zich reeds opgeven bijj B. Reiinders, Zomervaart 134. Geslaagd voor het propadeutisch exa4 men aan de Dolftse Hogeschool, de heer HJ Feirabend te Aerdenhout. Naar aanleiding van het feit, dat hes ontwerp van een saneringsplan Overveerf (kruispunt Bloemendaalseweg en Julianalaaw en omgeving) ter inzage heeft gelegen, is' bij de gemeenteraad van Bloemendaal een aantal bezwaren ingekomen B. en W. steil len de gemeenteraad voor de bezwaren on4 gegrond te verklaren en het saneringsplan definitief vast te stellen. Boskoop, 14 v. Cartagena. Boissevain, 11 v. Kaapstad. "Hidcndijk, 14 17 u. v. Rolt n. New YorkJ Caltex Leiden (t). 14 verw Pernis. Cameronia (tr.), verm. 13 van Djakarta. Congostroom, 13 van Dakar. Croncnburgh 12 v R'dam n Bremen Cistula t 12 pass Str. Ormuz Cronenburgh 12 v. R'dam n. Bremen Celebes, 12 v. Soerabaja n. Seinarang. Cottica, 13 v. Port of Soain n. Paramaribo. Ceram, 14 van Alexandria. Caltex Utrecht (t). 14 v. Gibraltar. Ceronfa (t), 15 van Curacao. Dutvendrecht, 12 bij Burlings. Dalerdijk, 11 te Los Angeles. Dlemerdijk. 13 verw v. New York op kustvaarl Delfland, 13 te Bahïa. Delft. 14 te Curacao. Elscnburgh 12 te R'dam v. Casablanca Edam, 13 van New York. Eemdijk, 13 te Antwerpen. Eendracht, pass. 13 Wight. Elmina, 13 van Bordeaux Esso Amsterdam fti. 13 van Rotterdam. Esso Den Haag t 12 570 m. O. Bermuda Esso Rotterdam t. 12 500 m. W.Z.W. Flores Farmsum R'dam-Savona pass. 13 Kp. Roca Gyrotama t. 12 350 m. N.W, Finisterre Gooiland. 12 te A'dam v. Buenos Aires. General C. H. Muir, 15 5 u. Hoek v. Holland verw. van Djakarta. Groote Beer, 13 660 m Z.O. Guardaful. Hector,13 dwars Oporto Hestia. pass. 13 Beachy Head. Hecuba 12 775 m. N.N.O. Paramaribo Hermes 10 v. Rio Grande n. Trinidad Hudson 12 v. Casablanca n. Baltimore Heemskerk, 12 te Tanga. Hestia, pass. 12 Ouessant Herstlia, 12 v. Antwerpen n. Madeira. Hydra, 13 v. Kingston n. Havanna. Harpathian, 13 v. Djakarta n. Rotterdam. Hoogkerk, 13 v. Genua. Indrapoera, -13 200 m M.W. anderhalfgraads- kanaal. Ino 1 v. Balbao n. Esmeraldas Ittersuni. 13 v. Jacksonville n. Hóuston, Japara KPM 12 v. Djakarta n. Makassar Jupiter 13 van Rotterdam Joh. v. Oldenbarnevelt, 13 v. Kaapstad te Soe Jagersfontein. 14 dwars Freetown. rabaja verw. Karslk 12 v. Tj. Pandan n. Pangkal Pinang Keilehaven 12 nog rede Landana Kllpfontein. 13 te A'dam v. Beira. Kamerlingli Onnes, 15 verw. Rotterdam. Kertosono, 14 4 u, pass. Kaap de Larml. Kotn Agoeng, verw. 15 te Rotterdam. Laagkerk. 14 te Muscat. Larenberg pass. 13 Beachy Head. Laurenskerk, pass. 12 Kp. Roca. Leersum, 13 Noord van Ibiza. Lekhaven. 13 tc A'dam Calcutta Langlee Scott. 12 v. Hongkong. Lekkerkerk 13 verw. Colombo v Lissekerk 13 verw. te Aden Lombok 13 verw. te Penang v. Calcutta Luterkerk, 13 van Madras n. Calcutta. Luclta 13 te Heysham v. Falmouth Lanckoeas, 14 te Port Said. Linaekerk, 13 to Khorramshar. Maas 12 v. Maracnibo n. Havanna Malvlna t. 13 v. Yokohama tc Miri verw. Maetsuycker 12 v. Singapore n. Soerabaya Markelo 12 v. Zanzibar n. Tanga Mijdrecht 12 v. Brunsbuttel n. Vlissingen. Muiderkerk. 12 te Karachi. Marpessa (t) 11 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Modjokerto 13 pass. Anderhalfgraads kanaal Manoeran, 12 te Bombay. Mapia, 13 van Jacksonville. Marken, 14 te Rotterdam. Meliskerk, 14 in Suezkanaal. Macoma, pass. 8 Thursday cil. Macuba, 12 te Sydney. Melampus, 11 van Houston. Nestor, 13 van Piraeus. Noord wijk 12 720 m. O. Kp. Race Nieuw Amsterdam, 14 16 u. van Rotterdam n.: New York. Ondina t. 12 500 m. Z.W. Fayal Ossendrecht pass. 13 Kp. St. Vincent Oranjefontein. 13 van Aden. Oranjestad, 14 te Amsterdam. Papendreeht, 12 bij Fayal. Polydorus, 12 v. Penang n. Belawan. Polyphemus, pass. 13 Point de Galle. Prins Maurits, 12 v. R'dam n. Chicago. Prins Willem IT. 13 bij Gibraltar. Prins Willem IV, pass. 12 Wight. Prins Willem v. Oranje, 8 v. Chicago n. R'dam Prins Johan Willem Friso, pass. 13 Scillv. Phrontis. 14 te Amsterdam. Prins Willem III, 14 te Antwerpen, Prins Willem V, 13 pass. Belle Tslestraat. Rempang 13 bij l 1/2 Gr.kanaal verw. Rotula t 11 te Suva v. Tj. Uban Riouw. 13 van Soerabaja. Rijnland, 13 v. Santos. Rijnkerk pass. 13 Guardaful. Skaugum (tr.), 29 Juli verw. van Djakarta n. Amsterdam. Saparoea 12 nog rede Accra Slaoe 12 v. Bitoeng n. Ternate Swartenhondt 13 v, Menado tc Makassar Sarpedon 6 te Maracaibo v. Curacao Sigli 11 v. Belawan te Moelmein Sarpedon 12 v. Punta Cardon n. New York Salatiga, 12 v. Penang. Stad Amhem, 12 v. Savona n. Sfax. Stad Dordrecht, 12 v. R'dam n. Porto Ampe- docle. 1 Stad Schiedam, 13 van Luanda. Streefkerk, 13 van Bombay. Sumatra. 14 te Genua. Sloterdijk, 12 te Boston. Sarangan, 11 te New Orleans. Schledijk, 11 te New Orleans. Stad Alkmaar, 13 van Amsterdam. Stad Lelden pass. 13 Galapagos eil. Tabinta. 13 van Pontianak. Titus, 12 te R'dam v. Beyrouth. Ternate. 13 v. Basrah. Tiba, 13 v. Curacao n. Genua. Tiba. pass. 13 Fernando. Tarakan. 14 te Belawan. Tawali 12 anker Belawan Tjibodas 12 v. Makassar. 14 verw. Soerabaya Tarla t. 12 300 m. O. Diego Garcia Tegelberg 13 v. Hongkong te Singapore verw. Theseus, 13 v. Oran. Tjibajak, 12 te Kaapstad. Tiberius, 14 v. Houston. Trompenberg, 14 te New Orleans. Valerius 13 n m. verw. pass. Gibraltar Van Riebeeck 12 v. Makassar n, Sorong Van Ileutz 12 v. Penang n. Belawan Vrijburgh 12 te R'dam v Casablanca Volendam, pas. 13 Scilly. Westcrdam 12 800 m O K. Race Waterman. 13 pas?, Sabang, Weltevreden, 16 12 u. verw, Tebelawan. Willem Ruys, 14 7 20 u. te Southampton. Winsum pass 12 Inagua. IJssel, 14 te New Orleans. Zwijndrecht, pass. 13 Karmo. Zuiderkruis, 14 rede Semarang v. Medan.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8