Haarlems Dagblad Koem- linie bezweek bij eerste aanval, Noord-Koreanen rukken op naar Taejon Maarschalk Stalin zou bereid zijn tot onderhandelingen over Korea Chinees communistisch leger wordt internationaal „bevrijdingslegioen" Boulevard-expresse davert door Zandvoort R.I.S.-troepen op Boeroe geland 65e Jaargang No. 19602 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 17 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <Dpratjte tjaariemacbe Courant (3nno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Doorbraak van sterke communistische strijdmacht langs de Westkust (Reuter). De Koem-Iinie in Zuid-Korea, waarvan dopr MacArthurs hoofdkwartier en door militaire waarnemers herhaaldelijk is gezegd dat zij van beslissend belang zou zijn voor de strijd op Korea, is bezweken. Zaterdag hadden de Noord-Koreanen al drie bruggehoofden op de Zuidelijke oever van de rivier. Daarna oefenden de Noord- Koreanen hun grootste druk uit op de Amerikaanse linkerflank bij Samgyo op ongeveer 35 kilometer van Taejon en sloegen de Amerikanen terug. De zwaar- bestookte verdedigers bij de andere twee bruggehoofden konden het nog uithouden. Gisteren beheersten de Noord-Koreanen de Koem echter reeds van de Westkust tot Megve, 9 km ten Oosten van Kongdjoe. De Noord-Koreaanse voorhoeden rukken thans snel op naar Taejon, de voorlopige hoofdstad van Zuid-Korea, die gisteren al onder het bereik van de Noord-Koreaanse artillerie lag. De burgerbevolking heeft Taejon reeds verlaten en volgens een Amerikaanse piloot waren zijn landslieden bezig de stad te ontruimen. De aanval der Noord-Koreanen werd ondersteund door een moordende guerilla-activiteit. Een grote communistische strijdkracht, die de Koem overstak, rukt langs de Westkust naar het Zuiden op. De Noord-Koreanen hebben dit succes kunnen behalen ondanks, het goede vliegweer, dat de Amerikaanse lucht macht in staat stelde, de aanvallers voortdurend te bestoken. Het ziet er thans naar uit, dat de Amerikanen samengedrongen zullen worden in een klein gebied in de Zuid-Oostelijke hoek van Korea. Nederlandse delegatie naar Lake Success Als plaatsvervangend voorzitter van de Nederlandse delegatie, die in September de algemene vergadering der Verenigde Vol ken zal bijwonen, zal optreden mr. G. J. van Heuven Goedhart, lid der Eerste Ka mer. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, die voorzitter der dele gatie is, is eveneens voornemens zich naar Lake Success te begeven en gedurende ongeveer een week de beraadslagingen bij te wonen. Luchtmachtacties Amerikaanse Superforten en andere toestellen waren gisteren in de weer om Noord-Koreaanse troepen-concentraties en installaties aan te vallen. Australische ja gers bombardeerden een brug over de Koem met succes. Aan de Oostkust onder namen Amerikaanse troepen een landing. Zij bliezen een rots op, waardoor de Noord-Koreaanse opmars tijdelijk tot staan werd-gebracht. Oorlogsschepen na men de Nooi'd-Koreanen daarop onder vuur. Het 34ste Amerikaanse regiment dat stellingen op de linkerflank van de Koem- linie prijs gaf, bezette nieuwe stellingen en hield stand op 16 km. ten Oosten van Nosong. Verwacht wordt dat de Ameri kaanse strijdkrachten zullen proberen de Noord-Koreaanse opmars naar Koemtsjon en Taegoe te vertragen. Bij deze steden worden nieuwe stellingen ingericht. Zij hebben de Noord-Koreanen bij het over trekken van de Koem zeer zware verlie zen toegebracht. De Amerikaanse verdedi gers in de centrale en Oostelijke sector van het Koem-front hielden gisteren nog stand. Speciaal de Australische Mustang piloten hebben zich aan het Koemfront als uiterst verbeten en stoutmoedige vliegers doen kennen. Scheervlucht na scheer- vlucht makend, attaqueerden zij de Noord-Koreaanse aanvallers en schoten gaten in de rijen der oprukkende commu nisten. „Groene" soldaten Volgens Walter Simmons, correspon dent van de „Chicago Tribune", die zich- bij de Amerikaanse strijdkrachten in Korea bevindt, zijn vele waarnemers er van overtuigd, dat er iets schort aan de opleidingsmethode in vredestijd. De man schappen die meer dan een jaar intensief in Japan zijn opgeleid blijken „groen" en angstig te zijn wanneer zij in de strijd gewikkeld worden. De meesten kennen nog geen onder'scheid tussen artillerie vuur van de vijand'en van het eigen ge schut. De discipline is slecht. Deze jonge soldaten zijn geneigd gauw aan de haal te gaan en hebben behoefte aan sympathie. De jonge officieren zijn nog erger dan hun manschappen, aldus Simmons. Zij zijn verslapt door het rondhangen in officiers clubs in Japan en hebben hun soldaten eerder vrees bijgebracht dan krachtige leiding gegeven. Sommigen zijn gedegra deerd wegens laf gedrag in het gevecht. Velen willen zo spoedig mogelijk naar Japan terug. Daarentegen heeft de communistische leer de Noord-Koreanen tot taaie strijders gemaakt. Duizenden zijn bijna vier jaren opgeleid onder Russische supervisie. De Noord- Koreanen hebben minstens 50.000 Amerikaanse geweren buitgemaakt op vluchtende Zuid-Koreanen. Te Seoel en in andere wapendépöts hebben zij grote mi litaire voorraden buitgemaakt. De aanvoer over lange afstand is thans hun grootste probleem. De Amerikaanse manschappen zijn herhaaldelijk door eigen yliegtuigen aangevallen, aldus Simmons. Patrouillevluchten In het Zondag door het hoofdkwartier van generaal Douglas MacArthur uitgege ven communiqué wordt medegedeeld, dat marinevliegtuigen van de Amerikaanse zevende vloot zijn begonnen met het uit voeren van patrouillevluchten boven For mosa teneinde elke aanval op dit bolwerk der Chinese nationalistische regering te verijdelen. Deze stap is in overeenstemming met Trumans verklaring van 27 Juni over For mosa, waarin hij zei dat het communisme de bevelen van de Veiligheidsraad om de internationale vrede en veiligheid te be waren, had genegeerd en dat onder deze omstandigheden de bezetting van Formosa door de communistische strijdkrachten een rechtstreeks gevaar voor de veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan, zou vor men. De verkenningsvliegtuigen hebben op dracht gekregen buiten de territox-iale wa teren van het Chinese vasteland en van het eiland Formosa te blijven. Verrassing Aan de Oostkust heeft de Zuid-Koreaan- se 23ste divisie, gesteund door Amerikaan se gevechtsvliegtuigen vanochtend twee maal de aanvallende Noord-Koreanen teruggeworpen, hetgeen het communiqué „de grootste verrassing van de oorlog" voor de communisten noemt. De Noordelijken moesten in wanox'de vluchten. Zuid-Ko- reaanse patrouilles zetten de verspreide Noord-Koreanen in dit gebied na, aldus het communiqué van MacArthur. Churchill herhaalt zijn waarschuwingen Winston Churchill drong er in een giste ren door hem als leider van de conserva tieve oppositie te Plymouth gehouden toe spraak op aan, dat opnieuw „op hoog ni veau zal worden gepoogd de Sovjet-Rus sische regering duidelijk te maken hoe ernstig de wereldsituatie is". Hij viel „de oligarchie van slechte mannen" in het Kremlin aan die een politiek van nimmer eindigende aanval en bedreiging voeren. Churchill bracht in herinnering dat hij voor de tweede wereldoorlog had gewaar schuwd voor Hitier en zijn nationaal-socïa- listen. Hij vergeleek de bedreiging door het communisme met die van het natio- naal-socialisme en hij zeide „ik herhaal deze middag mijn waarschuwingen". „De. communisten zijn na hun overwin ning in China bezig nu troepen samen te trekken tegen Tibet. Zij bedreigen Perzië. Zij proberen Joegoslavië te overdonderen en zij veroorzaken grote ongerustheid in Finland en Zweden". In het begin van zijn toespraak deed Churchill een aanval op de Britse socialis tische regering. Hij oefende critiek op de Labour-regering uit wegens haar houding ten aanzien van de Europese eenheid, zeg gend dat zij achteraan kwam hinken, nu moderne gedachten betx-effende bewegin gen tot intei'nationale samenwerking de overlxand krijgen. Ergens in Korea worden drie Noord-Koreaanse krijgsgevangenen achter de linies ondervraagd. Een lid van de Zuid-Koreaanse militaire politie houdt de wacht. Antwoord aan Nehroe Op voorwaarde dat het communistische Chma in de UNO wordt toegelaten Beweerde Russische plannen in China: Geheime Russisch-Chinese overeenkomst? NEW YORK (Reuter) „The American China Policy Association", een in 1946 ge stichte Amerikaanse vereniging, die er naar streeft de politiek van de „open deur" in China te bestendigen, heeft medegedeeld te beschikken over een afschrift van een ge heim verdrag tussen de Sovjet-Unie en het communistische China, waarin onder meer is bepaald dat het Chinese leger een intei-nationale communistische strijdmacht zal worden, die zal helpen bii de „bevrij ding" van geheel Azië. Het verdrag moet op 12 Februari 1950 te Moskou zijn gesloten (het dertigjarige Sovjet-Russische-Chinese verdrag, waar van een tekst te Moskou is gepubliceerd, kwam op 14 Februari 1950 tot stand). Een vertaling ervan werd uit China gesmok keld en vond haar weg naar „The American China Policy Association". Dit geheime -Russisch-Chinese verdrag zou de volgende bepalingen bevatten: De Sovjet-Unie kx-ijgt het recht ti'oepen in China te legeren, „ter beschex-ming van de wereldvrede". Het communistische China neemt op zich te helpen bij de „bevrijding" van Zuid- Oost-Azië, opdat geheel Azië zal worden „bevrijd". Het Chinese communistische leger zal met vier miüioen man worden uitgebreid. Het zal worden omgevonnd tot een inter nationaal communistisch leger, dat recht streeks onder het bevel van de hoogste offi cier van het Sovjet-Russische leger zal komen te staan. De bevolking van China zal met honderd millioen worden beperkt, „daar China niet over voldoende hulpbronnen beschikt om zoveel mensen te voeden". De Sovjet-Russische regering krijgt het recht om tenminste tachtig procent van de Chinese grondstoffen te betrekken. Deze zijn nodig om de Sovjet-Russische zware industrie uit te breiden, welke uitbreiding weer noodzakelijk is om de Chinese volks republiek te kunnen bijstaan bij de in dustrialisatie van haar gebied. De Sovjet-Unie zal het communistische China een crediet van 300 millioen dollar verlenen (deze bepaling kwam ook voor in de te Moskou gepubliceerde tekst van het dertigjarige Russische-Chinese ver drag). „The American China Policy Association" deelt nog mede het afschrift van dit ge heime Sovjet-Russisch-Chinese verdrag reeds twee maanden in haar bezit te heb ben. Zij heeft getracht het te doen veri fiëren, doch dat is haar tot nu toe nog niet gelukt. De vereniging besloot, met het oog op de Koreaanse crisis, het document voor publicatie vrij te geven, waarbij zij ervan uitgaat dat de loop der gebeurtenissen in de nabije toekomst wel zal uitwijzen of dit geheime verdrag al dan niet in deze vorm werd gesloten. NEW YORK (Reuter). Maarschalk Stalin heeft de premier van India Nehroe ,'eantwoord, dat hij het met hem eens is, dat een wederopleving van de werkzaam heden van de Veiligheidsraad de eerste stap vormt tot regeling van de Koreaanse Frans oorlogsschip naar de Koreaanse wateren te zenden. De UNO overweegt thans een internatio naal legioen van vrijwilligers te vormen dat aan de strijd in Korea zou deelnemen. Een ontwerp-plan voor het stichten van en alle andere kwesties, aldus schrijft de een dergelijk legioen werd reeds aan de „New York Times". Met „wederopleving van het werk van de Veiligheidsraad" be doelde Stalin het toelaten van het commu nistische China in plaats van het nationa listische. Dit zou leiden tot hervatting der besprekingen over het Koreaanse conflict, doch dan tussen „alle vijf permanente leden van de raad". De Russische nota, al dus het blad, was kort gesteld. De „New York Times" baseert boven staande op „vertrouwelijke inlichtingen". Een plaats van herkomst is niet genoemd. Een afschrift van de nota is aan de Indi sche ambassade in Londen en Washington gezonden. Hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris sen verklaarden dat president Truman het Congres omstreeks het midden van de volgende week een speciale boodschap zal zenden waarin hij het zal verzoeken hem te machtigen een gedeeltelijk mobilisatie programma uit te voeren en hem de hier voor benodigde gelden toe te staan. Verklaard wordt dat dit „gedeeltelijke mobilisatie-programma*', dat zowel op het oproepen van manschappen als op vervaar diging van oorlogsmateriaal betrekking heeft, voldoende zal zijn om aan de Kore aanse crisis en aan de gevolgen van de tegenstelling tussen Oost eix West het hoofd te kunnen bieden. Op de oproep van de UNO tot hulp aan Zuid-Korea, welke Vrijdag door Trygve Lie werd gericht tot 53 nïet-communisti- sche landen, is tot nog toe geen belofte voor steun op de grond voor generaal MacArthurs troepen gevolgd. De eerste reacties tonen aan dat vele landen, hoewel zij de actie ten aanzien van Korea steunen, van mening zijn dat hun strijdkrachten nodig zijn voor hun eigen verdediging of voor andere bestaande ver plichtingen overzee. De Franse regering stemt geheel in met Tx-ygve Lie's beroep om troepen naar Korea te zenden, aldus verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Frankrijk kan, als ge volg van de oorlog in Indo-China, „die onder soortgelijke omstandigheden wordt gevoerd als in Korea", echter geen troepen naar Korea zenden. Overwogen wordt een Amerikaanse regering MacArthur toegezonden. en aan generaal „Van de Wadden tot het IJ" Tentoonstelling in Alkmaar Op 20 Juli zal de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" openen, welke tot 20 Augustus in Alk maar wordt gehouden.1 De verschillende delen van Noordhol land boven het Noordzeekanaal zullen hun culturele en toeristische betekenis in beeld brengen in zes afzonderlijke paviljoens. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf, het Provinciaal Electrisch Net, de Koninklijke Marine, het reddingwezen, de visserij, lxet loodswezen en voorts tal van gemeenten en verenigingen voor vreemdelingenver keer werken aan de organisatie en de op bouw van deze tentoonstelling mee. Aan de architectuur uit vervlogen eeuwen, aan de molens en de monumen ten, aan het natuurschoon van velerlei schakex-ing, aan de waterbouwkundige werken als Afsluitdijk en Wieringermeer, aan de markten als de bekende Lammer markt van Texel en de kaasmarkt van Alkmaar wordt aandacht geschonken. Tijdens de tentoonstelling wordt door negentig personen een spel vertoond, ge schreven door Wim Vesseur en onder regie van Frans 't Hoen. Voorts zullen er concerten worden gegeven en dansgroepen volksdansen in oud-Hollands costuum la ten zien. Er komt een copie van het be kende Waaggebouw te Alkmaar. In het hoofdpaviljoen komen een stand van de E.C.A., stands van handel en industrie uit Alkmaar en de kop van Noordholland en een filmzaal, plaats biedend aan 800 per sonen, welke eveneens aan het houden van congressen of vergaderingen dienst baar gemaakt' kan worden. In deze zaal wordt de film „Van de Wadden tot het IJ" vertoond. Schoonheid in huis en hof Minister In 't Veld opent tentoonstelling in Amersfoort Minister mr. dr. J. in 't Veld heeft in Amersfoort de nationale tentoonstelling „Schoonheid in Huis en Hof" geopend. Burgemeester H. Molendijk zeide in zijn begroetingswoord, dat jaarlijks voor hon derden millioenen guldens aan huizen wordt gebouwd, maar dat als die dure hui zen er eenmaal staan, zij dikwijls met foei lelijke, onpractische en overbodig dure meubelen worden volgezet. Deze tentoon stelling wil het probleem van het binnen huis aan de orde stellen zonder de preten tie te hebben het te willen oplossen. Minister In 't Veld zei dat veel huizen onpractisch worden gebouwd, waarbij geen of weinig rekening gehouden woi'dt met de huisvrouw, die dagelijks veel meer moet lopen dan noodzakelijk is. Men kan huizen bouwen die geriefelijker en ook goedkoper zijn indien er meer samenwerking komt tussen architect, binnenhuis-architect, huisvrouw en verwarmingsingenieurs. Ned. Handel Maatschappij Winstsaldo 1949 4.683.068 De gang van zaken in het Nedex-landse bedrijf van de Nedex-landse Handel-Maat- schappij N.V. gaf in 1949, blijkens het ver slag der directie, reden tot voldoening, evenals het rfesultaat van de kantoren in Indonesië en van de overige vestigingen in Azië. Ook over de gang van Zaken in het thans verstreken gedeelte van 1950 is de directie tevx-eden. De hoop, dat haar vestiging te Shanghai weer tot de winst zal gaan bijdragen, heeft de dix-ectie opgegeven. Ten aanzien van In donesië moet worden afgewacht, in hdfe- verre de belangrijke stijging der onkosten, die uit de recente monetaire maatregelen voortvloeit, door vermeerdering van komsten zal worden goed gemaakt. Het herstel van het productievex-mogen der on dernemingen en bedrijven der maat schappij wordt voortgezet. Het voordelig bedrijfsresultaat over 1949 is f 14.040.901, (f 17.190.590). Het winst saldo der winst- en vefliesi-ekening be draagt f 4.683.068 (f 4.428.876). Ter verde ling resteert f 4.210.610 (f 4.156.372). Voor gesteld wordt een dividend van 4 procent op de preferente aandelen en van 7 procent op de gewone aandelen, beide gelijk aan het vorige jaar. Naar nieuwe rekening wordt ovex-gebracht f 472.458 (f 272.504) De reserve wordt wederom verhoogd met f 2.000.000. Boulevard-expresse. Zandvoort is een attractie rijker. Een Brabantse onderneming heeft met twee treinstellen een geregelde verbinding tot stand gebracht tussen het centrum van. het dorp met als eindpunt het „Riche-bad" aan de Noord-Boulevard. Elk treinstel bestaat uit een tot locomotief omgebouwde auto, waaraan aanhangwagens zijn gekoppeld. De treinstellen, „Boulevard-expresse" genaamd, werden Zaterdag in bedrijf gesteld met het maken van enkele proefritten, waaraan door het vrijwel voltallige gemeentebestuur werd deelgenomen. Zondag werd de geregelde dienst voor lipt publiek geopend. Het woord is aan Andersen: De wereld vertoont zich voor het oog met de kleur, welke het hart haar verleent. C DJAKARTA, 16 Juli (A.N.P.) De speciale correspondent van het A.N.P. ver neemt van welingelichte zijde, dat r.i.S.- troepen op het eiland Boeroe zijn geland. Alle tekenen wijzen er op, dat de r.i.S. voorlopig een taktiek zal volgen om de eilanden rond Ambon te bezetten. Het ziet er niet naar uit, dat men plannen heeft Ambon rechtstreeks aan te vallen^ Zenuwenoorlog op de Balkan gaat onverdroten voort LONDEN, 16 Juli (Reuter). Volgens radio-Boedapest en radio-Boekarest krijgt Joegoslavië thans zware wapens uit de voormalige voorraden van de Wehrmacht in West-Duitsland. Zij beschuldigen de Westelijke mogendheden er van een sfeer van onrust te scheppen op de Balkan om een voorwendsel te hebben voor het sturen van wapens naar Joegoslavië, dat West- Duitsland op zijn beurt graan zou leveren, Albanië heeft in antwoord op een nota van Joegoslavië, waax'in wordt geprote steerd tegen beweerde grensschendingen, vreklaard, dat de Abanese minderheid in Joegoslavië „op brute wijze wordt onder drukt" door de regering van Tito. Deze minderheid zou gedeeltelijk uit haar huizen zijn gezet en naar interneringskampen ge zonden. De Hongaarse minister voor Volkscul tuur, Gela Losonczi, heeft de „Tito-bende" er van beschuldigd de „dolle honden te zijn van de imperialistische oorlogsbrandstich ters" en een bedreiging voor Hongarijes vrede en de vrede in het algemeen te zijn. „Maar de imperialistische oorlogsstokers moeten er niet aan twijfelen, dat, indien zij met de brandstichterstoorts aan ons dak komen, het Hongaarse volk als één man hier tegen op zal staan, precies zoals het Koreaanse volk". Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg zullen vooraanstaande Joegosla vische intellectuelen en leiders van massa- organisaties morgen op een speciale bij eenkomst te Belgrado „uiting geven aan de wil van het land om zijn bijdrage te blijven leveren tot de versteviging van de vrede". Dodelijk ongeval op de Hoogovens Zaterdagmorgen wilde de 42-jarige tim merman C. K. uit Beverwijk via een paar wagons de rails tussen de cokesbunkers bij de Hoogovens oversteken. Op het moment dat hij van een wagon afstapte begon 4e trein te rijden. Hierdoor verloor K. het evenwicht en viel in een 8 meter diepe cokestmnker. Met ernstige inwendige kneu zingen is hij in het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen, waar hij Zondag morgen is overleden. Ernstige aanrijding in Driehuis Twee knaapjes zaten Zondagmiddag aan de kant van de straat op de hoek van de Biezenweg en de Kapelweg uit te rusten. Op deze weg rijden zeer zelden auto's. In deze vacantietijd echter is het er wat drukker en gisteren kwamen hier twee auto's in botsing, een pex-sonenauto uit Velsen en een uit Amstex-dam. Hierdoor raakte de bestuurder van de Amsterdamse wagen de macht over zijn auto kwijt. Hij reed v de berm op, dwars over de negen jarige M. de Groot uit de Elzenstraat in IJmuiden-Oost. De jongen is in zorgwek kende toestand naar het Antoniüs Zieken huis vervoerd. Hedenmorgen was zijn toestand bevre digend. Passagierslijst Nelly" Op onze kantoren ligt ter inzage de pas-"- - sagierslijst van het troepentransportschip „Nelly", welk schip op 3 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 25 Juli in Rotterdam zal aankomen. GRATIE VERLEEND Bij Koninklijk Besluit is gratie vex'Iecnd aan J. W. Hoffman, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Den Haag. De doodstraf is ver anderd in levenslange gevangenisstraf. Interparlementair Benelux.congres behandelde landbouw, vraagstukken Van Zeeland: „Het móet!" De interparlementaire Benelux-confex-en- tie te Brussel heeft Zaterdagmiddag haar besprekingen over het landbouwvraagstuk nagenoeg ten. einde gebracht. Zij wil van daag trachten het resultaat van haar dis cussies in een resolutig vast te leggen. De discussies, welke in dè ioop van de namid dag werden gevoerd over de bezwaren van de Belgische landbouw tegen een bloot stelling aan de Nederlandse concurrentie hebben een zeer geanimeex'd karakter ge dragen. Zij gingen echter in hoofdzaak over een aantal détailkwesties. In een toespraak, welke hij Zaterdag avond hield in het stadhuis te Brussel, ter gelegenheid van het diner, dat aan de afge vaardigden werd aangeboden, heeft de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken Van Zeeland gezegd: „Voor mij blijft de Benelux een groot idee, een mooi ideaal en een absolute noodzaak. Voor elk van ons heeft die idee mettertijd een weinig van zijn glans ingeboet. Misschien zijn de na delen meer opvallend dan de voordelen, doch wij moeten er met alle middelen naar streven een oplossing te vinden voor de moeilijkheden die gerezen zijn. De laatste dagen had ik soms de indruk geen oplossing te kunnen vinden voor de problemen waar wij tegenover staan. Toen ik de nieuwe moeilijkheden overdacht, die sinds het geschil in Korea zijn ontstaan, zei ik evenwel: „Wij moeten een oplossing vin den, omdat wij het zonder Benelux niet kunnen stellen. Zo wij er thans niet in sla gen op deze weg te vorderen, zouden wij de wereld die ons gade slaat diep teleur stellen". HET WEER AFGEBEELD De voor de tijd van het jaar ongewoon diepe depressie, waarvan het Centrum nu ten Westen van Schotland is gelegen, vult heel langzaam op. Tussen deze de pressie en het hoge drukgebicd bij de Azoren wordt koelere lucht naar onze omgeving gevoerd, in welke lucht zich ioor haar onstabiele opbouw makkelijk buien kunnen ontwikkelen. Verder Westelijk op de Oceaan bevindt zich een volgende depressie (op het kaartje nog juist zichtbaar), die met matige snelheid in de richting van West- Europa trekt Het is zeer waarschijnlijk dat het wis selende weer de eerstkomende dagen lan zal houden. Weerbericht Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt en aanvankelijk overwegend droog. Later op de dag waarschijnlijk weer enige regen. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen of iets hogere. 18 Juli: Zon op 4.40 uur, onder 20.51 uur Maan op 8.12 uur, onder 22.33 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Maandag 17 Juli: Hoog water: 5.02 en 17.28 uur. Laag water: 0.43 en 13.00 uur. Dinsdag 18 Juli: Hoog water: 5.38 en 18.04 uur. Laag water: 1.22 en 13.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1