D.D.D. Regering in Londen kreeg via Zweden inlichtingen uit het bezette Nederland BBC overweegt reclame-uitzendingen om de televisie te kunnen betalen J Woensdag 19 Juli 19bu 3 Kustvaarders onderhielden het contact tussen de groep-Oosterhuis in Delfzijl en de Neder landse consul-generaal in Stockholm De Parlementaire Enquêtecommissie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de verbindingen over land- en zeewegen, welke tijdens de bezetting tussen de regering In Londen en bepaalde illegale groepen in het bezette Nederland. Daarbij is komen vast te staan, dat gedurende enige tijd over Zweden wel een van de belangrijkste verbindingen heeft gelopen. Het initiatief daartoe is van Nederlandse zijde uitgegaan en de Nederlandse consul-generaal in Stockholm heeft er een belangrijke bijdrage aan geleverd. Twee kapiteins van kustvaarders, de heren Roossien en Pilon, hebben zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor het instandhouden van deze verbinding. De Duitsers lieten de kustvaart toe, daar deze in hun eigen belang was. Tijdens de bezetting was Delfzijl de enige haven, van waaruit de Oostzee veilig bereikt kon worden. Kapitein Aben had als passagier Van der Waals De Nederlandse Inlichtingendienst te Londen was er in de jaren 1940 tot en met 1942 slechts in geringe mate in geslaagd, verbindingen tussen Engeland en het be zette Nederland tot stand te brengen. Dank zij de activiteit van Nederlanders buiten Engeland is er omstreeks Juni 1942 een behoorlijke verbindingsweg via Zweden tot stand gekomen door de uitnemende sa menwerking van de consul-generaal te Stockholm, de heer A. M. de Jong, en de ondergrondse groep van de heer L. A. Oosterhuis, arts te Delfzijl. Deze laatste was al geruime tijd bezig geweest met hulpverlening aan landgenoten, die uit het bezette gebied wikten uitwijken. Hij was daartoe in staat door goede relaties met de Groningse kustvaarders, die hierbij uit stekende diensten hebben bewezen. Het contact, dat reeds tussen de beide heren bestond, breidde zich na Juni 1942 tot een geregelde berichtgeving uit, via kapi teins ter kustvaart. Bovendien had de heer Oosterhuis dank zij zijn illegale werkzaam heden uitstekende medewerking van ver schillende ondergrondse groepen, zoals „Luctor et Emergo", de „Dienst-Wim" en de zg. groep van Dutilh en Pot. De werk zaamheden van de heer Oosterhuis zijn op energieke wijze gesteund en gestimu leerd door de consul-generaal in Stockholm die reeds voordien bezig was de berichten, waarover hij uit het bezette gebied de be schikking had, met de hulp van de Britse dienst te Stockholm naar Londen te zen den. Toen de verbinding met de heer Oosterhuis tot stand was gekomen, heeft hij ook van diens werkzaamheid een dank baar gebruik gemaakt en heeft hij, naar oordeel van de commissie, al het mogelijke gedaan, om de berichten Ier beschikking te stellen van de geallieerde oorlogvoering. Door zijn contact met Zweden heeft de heer Oosterhuis ten slotte de beschikking kunnen krijgen over een aantal radiozen ders. Met één daarvan heeft hij dringende berichten direct overgeseind naar Londen. Andere berichten gingen naar de heer De Jong te Stockholm. Ook illegale bladen werden aldus ven-zonden. Uit de aard der zaak moest de heer Oosterhuis als ama teur werken. Daarom wilde hij ook geen micro-fotograaf hebben, zoals Londen aan vankelijk voorstelde. Ook de heer De Jong beschouwde zich niet als een vertegen woordiger van de Nederlandse Geheime Dienst te Londen, hetgeen in de loop van 1943 tot moeilijkheden met dr. Somer, hoofd van het Inlichtingen Bureau te Lon den, aanleiding heeft gegeven. Microfoto's in boeken Ook van Londen uit werd gebruik ge maakt van de groep-Oosterhuis. Via deze verbinding werd het -te Londen verschij nende weekblad „Vrij Nederland" naar Nederland gezonden. Berichten, welke langs de zg. Zwitserse weg te Genève kwa men, werden ook via Stockholm naar En geland doorgezonden. Deze berichten wer den in Zwitserland als microfoto's ver borgen in wetenschappelijke boekwerken en zó naar boekhandelaren in Stockholm gezonden. De hulp van de Nederlandse Persdienst aldaar is van grote waarde geweest. Helaas werd in Juli 1943 de groep- Oosterhuis grotendeels gearresteerd, waar door deze belangrijke bron van inlichtingen voor de Zweedse weg wegviel. De po gingen van de overgeblevenen, om toch het werk voort te zetten, zijn mislukt. Hoe de arrestatie van de groep-Oosterhuis precies heeft plaats gehad, wil de commissie niet behandelen. In de eerste plaats zijn daar voor te "weinig gegevens en bovendien ligt deze aangelegenheid mede op justitieel ge bied, zodat de rechter moet uitmaken wie hieraan schuldig is. Een van de lezingen is, dat de arrestatie van de „groèp-Wim" het arresteren der leden van de groep- Oosterhuis ten gevolge heeft gehad. Een andere opvatting is dat de kustvaartkapi- teiin Aben hierin de hand heeft gehad. De consul-generaal in Stockholm ver trouwde kapitein Aben, omdat deze aan hem de geheime vaarroutes van de Duit sers ter beschikking had gesteld. Later iè gebleken, dat deze inlichtingen inderdaad juist waren. Nooit, zo treeft de heer De Jong aan de commissie verklaard, heeft hij de naam Oosterhuis tegenover Aben ge bruikt. Enige tijd na de arrestatie van de groep-Oosterhuis bleek echter te Stock holm, dat Aben een verrader was. De heer De Jong werd later als consul-generaal opgevolgd door ir. Lindenburg. In de tijd van de heer Lindenburg is de berichtge ving tussen Nederland en Zweden van weinig betekenis geweest, ook al omdat veel kustvaarders gevorderd werden. Slechts bij uitzondering kwam er nog wel eens een schip binnen. Na de heer Linden burg kwam de heer Knuist in 1944 als consul-generaal te Stockholm en bleef op deze post tot het einde van de oorlog. Deze heeft eveneens weinig kunnen uitrichten. Het gehele werk te Stockholm over ziende, moet de commissie vaststellen, dat in de periode van de heer De Jong het vruchtbaarst is gewelkt. In die tijd was dan ook sprake van een Zweedse, weg, die een uitermate belangrijke schakel met Engeland is geweest. Dat dit na Septem ber 1943 niet meer het geval is geweest, kan echter niet geheel aan de opvolgers van de heer De Jong worden geweten. De omstandigheden, in het bijzonder de uit schakeling van de groep-Oosterhuis en het verminderde scheepvaartverkeer, hebben daarbij wel een zeer belangrijke rol ge speeld. Van der Waals was in Stockholm In de tijd dat men nog met kapitein Aben te doen had, kwam deze in de derde week van September 1943 naar Zweden met een passagier, die aan de Inlichtin gendienst te Stockholm werd voorgesteld als baron Van Lynden. Dit was de verra der Van der Waals, doch dit laatste was te Stockholm niet bekend. „Baron Van Lyn den" gaf daar te kennen, dat hij weer terug wilde naar Nederland, om zijn illegale werk voort te zetten. Derhalve reisde hij terug met Aben. Omstreeks half Januari 1944 kwam Aben weer in Stock holm. Aan Aben werd gevraagd, hoe het was gegaan met de terugreis van zijn pas sagier. Aben deelde daarop mede, dat deze in Delfzijl aan land was gezet. Enige leden van de bemanning van Abens schip ver telden evenwel dat de passagier te Kiel van boord was gegaan. Hieruit leidde men af dat „Baron van Lynden" fout was. Op grond hiervan werd geconcludeerd dat Aben ook fout was. Hierop heeft men Aben overgehaald naar Engeland te gaan, waar hij gearresteerd werd. Het is geble ken dat Van der Waals een week in Stock holm is geweest en daar wat in zijn schild voerde. Toen hij daarmee blijkbaar niet opschoot, heeft hij gezegd weer naar Ne derland terug te willen. Hij is daarop aan boord van de „Excelsior" gegaan, het schip van Aben, het enige dat van de Duitsers nog mocht waren. Aan alle andere kustvaarders was het varen reeds verboden. Ook hieruit heeft men opge maakt, dat Aben onder één hoedje met de Duitsers speelde. ADVERTENTIE Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en I sterkt de huidweefsels. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 19 JULI Palace: „Paniek in warenhuis", alle leeft., 2 4 15, 7 en 9.15 uur Luxor: „Het alibi van dr. Gerrow", 14 j.. 2, 7 en 9.15 uur. City: „Be rucht", 18 j„ 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De engel en de bandiet", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kapitein van Castilië", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dwaas heid des harten", alle leeft, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 2 uur. Sport in 't kort VAN DER HART HEEFT VOOR RIJSSEL GETEKEND. Van der Hart, de spil van Ajax, heeft Dinsdagavond te Rijssel een contract getekend, waarmee hij zich aan de Franse eerste klasser Rijssel heeft ver bonden. Over enkele weken zal Van der Hart de eerste trainingsoefening van zijn club meemaken, De Tour de France-rijders hebben op hun tocht herhaaldelijk met pech te kampen. Wie boft bij z{in pech krijgt hulp om de schade aan het rijwiel snel te herstellen. Op deze foto ziet u de Belg Schotte met een grimmig gezicht zijn gesprongen band bekijken, terwijl anderen zijn karretje met bekwame spoed repareren. Britse voorsprong op gebied der „vérkijkerij" heeft veel gekost Ronde van Frankrijk Coede verwachtingen van Nederlanders De vijf overgebleven renners van de Ne derlandse ploeg hebben op de eerste rustdag van de Ronde van Frankrijk zich kalm ge houden en geluisterd naar een toespraakje van Jan Pijnenburg, die als oud-renner de mentaliteit van de jongens zo uitstekend aanvoelt. Pijnenburg zei dat de zware (ook in kilometers) eerste étappes van de ronde zijn overwonnen en in de étappe van Rouaan naar Dinard is gebleken, dat het goede mo reel, waaraan het in het begin nogal haperde, was teruggekeerd en dat, hetgeen niet min der belangrijk is, de renners het tempo uitstekend hebben kunnen volgen. Toen 40 km. voor Dinard in de voortdurende jachten de snelheid tot 50 km. in het uur werd opgevoerd, konden zij niét alleen dit tempo volgen, maar zelfs nog voor twee goede plaatsen in het étappeklassement zorgen. Dat is het bewijs, dat het wel kan, Pijnen burg verklaarde vol lof te zijn over het opofferende werk van Jefke Janssen, die ondanks een zware koorts toch de étappe van Rijssel naar Rouaan heeft uitgereden en door zijn moedig volhouden er voor heeft gezorgd, dat Wout Wagtmans en Voorting nog juist op tijd aan de controle te Rouaan arriveerden, Zou het een minuut later zijn geweest, dan hadden Voorting en Wagtmans uit de koers gelegen. In het Nederlandse kamp is men thans benieuwd hoe de tijdrit, welke Woensdag wordt gereden over ongeveer 80 km. zal af lopen. Veel vertrouwen heeft men in Vos. Ook de andere Nederlanders kunnen in staat worden geacht door een behoorlijke tijd de positie in het algemeen klassement te verbeteren, waarmede het vertrouwen nog zou stijgen. Eerst als de Nederlandse ploeg van vijf renners bij het begin van de Pyre- neën in de koers zou zijn gebleven, hetgeen natuurlijk moet worden afgewacht, bestaat er de mogelijkheid dat het team in deze ronde als geheel een behoorlijke prestatie zal verrichten. Om het schaakkampioenschap Van onze correspondent in Londen) Engeland is het enige land in Europa, waar de televisie zich op waarlijk natio nale schaal heeft ontwikkeld. Er zijn reeds 386.000 „kijk"-vergunningen afge geven en als men in 1952 over vijf hoofd zenders de beschikking heeft, zal het aan tal gegadigden zeker wel het millioeti overschrijden. De Engelse radio-industrie produceert maandelijks op het ogenblik reeds 43.000 ontvangstapparaten, maar de televisie kost handen vol geld en de re gering is niet van plan de belastingbeta ler, die er toch al zo erg aan toe is, ook daarvoor nog te laten opdraaien. Vandaar dat er ernstig over gedacht wordt com merciële uitzendingen te laten verzorgen in de uren, dat de B.B.C.-televisie stop staat. Deze programma's zouden niet zozeer het karakter dragen van advertenties en min of meer vulgair zijn van kwaliteit, maar ze zouden door firma's, instellingen of organisaties moeten worden bekostigd. De reclame zou er dan niet zo dik boven op liggen als vaak in Amerika het ge val is. Engeland, dat op televisie-gebied zoveel pioniersarbeid heeft verricht, is met z'n twee televisie-zenders natuurlijk wel ja loers op de Amerikanen, die over 104 televisiestations beschikken, maar omge keerd zal Amerika spoedig jaloers kunnen zijn op de Engelsen, die er naar streven om 80 pet. der bevolking binnen vijf jaar met televisie „gelukkig te maken". In de Verenigde Staten daarentegen is de tele visie voornamelijk in de grote steden geconcentreerd. De rest van de bevolking kan er naar fluiten. Zelfs de commercialisatïe der televisie in Amerika heeft daar het kostenprobleem niet opgelost. De kwaliteit der Engelse uitzendingen doet niet onder voor de Amerikaanse, ondanks het feit dat de BBC met enorme technische moeilijk heden te kampen heeft, voornamelijk voortspruitend uit gebrek aan studie ruimte. Ook de honorering van televisie- artisten is onvoldoende. De BBC is thans bezig een groot televisie-centrum te bou wen in White City bij Londen. De televisie-enthousiasten zijn thans in een strijd op vele fronten gewikkeld. Zij vinden dat de BBC de televisie als asse poester behandelt omdat de „ver-kijkerij" immers een concurrentie is voor de radio. De televisie-dreigt daardoor op de tweede plaats te komen. In het Hogerhuis is daarom reeds de oprichting bepleit van een British Television Corporation, een afzonderlijke organisatie dus voor de tele visie-uitzendingen. Nog vele anderen voelen zich door de televisie rechtstreeks bedreigd, zoals de bioscoop, het toneel, de herbergiers, de sportwereld en ook de fiscus, die zijn ver makelijkheidsbelasting allengs1 ziet ver minderen omdat de mensen thuis blijven zitten. De Stadion-directies en clubmanagers hebben de televisie reeds geboycot. Hier aan zal echter wel gauw een mouw wor den gepast, ten eerste omdat het wel niet zo'n vaart zal lopen met het wegblijven der toeschouwers, die immers niet slechts een match willen zien, maar er vooral bij willen zijn en de atmosfeer van het sportveld niet willen ruilen voor een ge makkelijke stoel en pantoffels. Er is tenslotte een voorstel om een ge deelte van het BBC-radioprogramma te commercialiseren, om met de opbrengst de ontwikkeling der televisie te finan cieren. Een andere oplossing zou zijn de televisie-vergunningen, welke twee pond per jaar kosten (de radio kost één pond) in prijs te verhogen. De „Asturias" Vrijdag in Amsterdam Het s.s. „Asturias", dat voor de maat schappij „Nederland" passagiers van Indo nesië naar Nederland vervoert, wordt Vrij dag aan de Javakade te Amsterdam ver wacht. Euwe en Donner nog ongeslagen Te Amsterdam-zijn in de tweede ronde om het schaakkampioenschap van Nederland gespeeld. Groep a: Mühring—Euwe 0—1; Stumpers Donner 01; CorlleverHenneberke 10; BarendregtSpanjaard L'1; v. d. Berg Orbaan 10; KramerVan Scheltinga afge broken. De stand na de tweede ronde luidt: 1, en 2. dr. Euwe en Donner 2 pnt.; 3. Spanjaard 1% pnt.: 4. Van Scheltinga 1 pnt en 1 afgebr. partij; 5. 6. 7 en 8. Van den Berg, Orbaan, Cortlever en Stumpers 1 pnt; 9. Barendregt V* pnt.; 10. Kramer 0 pnt en 1 afgebr. partij 11. en 12. Henneberke en Mühring 0 pnt. In de tweede categorie, waarvan de besten het recht zullen krijgen het volgend jaar uit te komen in een selectie-tournooi voor de in 1952 volgende nieuwe strijd om de natiO' nale 'kampioenstitel, luiden de uitslagen van de partijen der tweede ronde: NaereboutVan Oosterwijk Bruyn 01; Van VlotenDe Waal 'ADe JongBunt 01: BeijeSeewald '.aFeitersApking 10; JacobsonVan Donk 01; Muurlink— Goris 10; CrabbendamMondria 01; Kapsenberg—Muzerie la—Vj; Roose —Van den Tol 0—1; WantenTelleman 01. Huldiging Pim Muiier Te Witmarsum, waar het gemeentebestuur van Wonseradeel zetelt, wordt op het ogen blik hard gewerkt aan de voorbereidingen van een passende huldiging van de ereburger dier gemeente. De gemeenteraad van Wonseradeel heeft hem zoals gemeld is, benoemd tot ereburger op grond van het feit, dat hij, zoon van de laatste „grytman", tevens eerste burge meester van die gemeente en aldaar geboren, zoveel voor de lichamelijke opvoeding van het Nederlandse volk heeft gedaan als „importeur" van versch. illende sporten en als oprichter van de KNVB en KNAU. Op Zaterdag 5 Augustus zal Witmarsum de eerste ereburger van de gemeente feestelijk ontvangen en zal hem de legpenning aan het ereburgerschap verbonden door de burge meester worden uitgereikt. Daarna zal Muiier namens de Nederlandse sportwereld op het sportterrein Bonga State worden gehuldigd. Waterpolo Haarlem—Rotterdam 6—3 De waterpolowedstrijd HaarlemRotter dam voor de eerste klasse B in Stoops Bad werd geleid door de Joegoslaaf Bonacic die blijk gaf een internationaal scheidsrechter van klasse te zijn. De Rotterdammers namen spoedig de lei ding waarna Bijlsma uit een keurig aange geven bal van Van Doorenmalen gelijk maakte. Een overtreding bij de Rotterdam mers bracht de gastheren in de meerderheid maar zij wisten dat niet, door minder goed schieten, met een doelpunt tot uiting te brengen. Ook het plaatsen van de Rotter dammers was zeer goed en zo werd de bal van voor hun doel geplaatst naar de midvoor die de bal meteen inzond. Hierop stelde Bijlsma Diepersloot in de gelegenheid er 22 van te maken. Rotterdam deed door snel en goed plaatsen de rust ingaan met 23. In de tweede speelhelft zakten de Rotter dammers wat snelheid betreft af en Haar lem kwam hierdoor in de meerderheid. Paanakker zette de achterstand om in een voorsprong van 43 en Bijlsma en Ten Berge brachten de eindstand op 63.. Met een overwinning van 31 op Ooster- bad zijn de dames van Haarlem gisteravond kampioen geworden van de derde klasse B. Tineke van Meel bezorgde de Haarlemmers de leiding, waarna de Aalsmeerse dames zich niet onbetuigd lieten en gelijk maakten. Nanny Franken maakte er 21 van. In de tweede helft bracht dezelfde speelster de stand op 31. Nog een wedstrijd staat er voor Haarlem voor deze afdeling op het programma. Dan moet de ploeg met de nummers 1 van de afdelingen A, C. en G van de derde klasse een halve competitie spelen voor een plaats in de tweede klasse. In Rotterdam heeft DWR, voor de eerste klasse A heren, gelijk (22) gespeeld tegen RZC. De wedstrijd Haarlem 3Meeuwen 2 is eveneens met gelijk spel (2—2) geëindigd en werd gespeeld voor de reserve eerste klasse A. De wedstrijd Meeuwen 2—HVGB 2 is geëindigd in 36, zodat HVGB 2 door beter doelgemiddelde dan DJK met 10 pnt, de tweede plaats van de ranglijst bezet, ge volgd door Haarlem 3 met 3 punten, Meeuwen met 2 punten en HPC 3 met 1 punt. De stand van de hoofdklasse competitie luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. ZIAN 7 6 - 1 12 41—22 HZPC 7 4 - 3 8 54-44 Meeuwen 7 4 - 3 8 5548 SVH 8 3 1 4 7 42—52 HVGB 7 2 1 4 5 33—48 Het IJ 8 1 2 5 4 33—44 Ranglijstjes kring Haarlem De uitslagen van de kringcompetitie: meisjes: HVGB aHVGB b 50; Haarlem HVGB b 7—0. Ook in de kringcompetitie is een drietal kampioenen bekend geworden en wel bij de heren HVGB 5; bij de dames DWT 3 en bij de meisjes Haarlem. De competitiestanden zijn: Dames: DWT3 5 5 0 0.10 36— 9 Haarlem 2 6 4 0 2 8 3718 DWT4 40131 8—19 HZV1 50141 5—38 Heren: HVGB5 5 5 0 0 10 24— 7 HZV1 53026 20—15 Haarlem 5 5 2 1 2 5 21—19 D W T 3 4 1 1 2 3 10—14 V Z V 3 x) 3 2 0 1 2 12— 5 HPC4 41032 8—12 D W T 4 x) 2 verliespunten. Honkbal 4 0 0 4 0 5—25 Artisten-vlooien Wij liepen laatst zo maar het café „De Brakke Grond" in de Nes binnen om daar een kijkje te gaan nemen bij de artistenbeurs van de „Algemene Neder landse Bond van kunstenaars en van employés in de kunst- en amusements bedrijven", de ANBVKEVEIDKEAB, zo als men haar in de wandeling gemaks halve pleegt te noemen. In tegenstelling met de meeste artistenbeurzen was deze niet leeg, want er liepen wel tweehon derdvijftig mensen rond. De beurs was echter ook nog niet helemaal vol, want Heintje Davids was er nog niet, maar men had voor haar enige stoelen ge reserveerd. Wij werden er allerbemin nelijkst ontvangen door de voorzitter van deze organisatie, de heer Alex Wins, een vrolijke vijftiger, die men het best zou kunnen beschrijven door te zeggen dat hij rondloopt met de kop van een leeuw op het lichaam van een stier. Hij onthaalde ons op een kort referaat over de doelstellingen van de bond, die hij bestempelde als een wijde jas waar men nog niet alle ledematen voor heeft om haar te vullen. Deze anatomische vergelijking werd hem ingegeven door het feit, dat sommige onderafdelingen zoals die voor het ballet nog niet de ledentallen hadden, die hij gaarne zou zien. De bedoeling van de beurs is om kleinkunst-artisten in contact te bren gen met werkgevers, zoals verenigingen die feest wensen te vieren en de recrea tie-afdelingen van de strijdkrachten, die voor het culturele welzijn van de ge wapende strijdkrachten zorg moeten dragen. Ook ouvreuses, bioscoop-por tiers en soortgelijke tempeldienaars van de kunst kunnen er worden geënga geerd. De heer Wins wen§te de situatie van het kleinkunst-bedrijf niet als rooskleu rig te qualificeren, een verklaring die nog kracht werd bijgezet toen zijn secre taris, de goochelende heer Balsamo, met enige somberheid de tarieven opnoemde, die worden berekend. Zijn eigen hono raria variëren tussen de zestig en drie honderd gulden per middag a\ naar ge lang hij werkzaam is voor weinig of veel pottenkijkers. Het absolute mini mum-salaris voor de kleinkunstenaar is vijf gulden per uur. Het is dus wel duidelijk dat het gouden tijdperk voor de kleinkunst voorbij is en dat men thans het zilveren is ingegaan. Vroeger was de beurs in De Kroon gevestigd, vertelde de heer Wins, die evenals de meeste bestuursleden gooche laar van zijn vak is. m Daar had men echter veel last van artisten-vlooien. Deze hebben overigens niets uitstaande met de hupse diertjes, die zo gaarne de mensen gezelschap houden, maar bestaan uit lieden, die ook wel beunhazen worden genoemd. Deze onderdanen van de artistieke fauna worden in De Brakke Grond met kracht geweerd. De heer Wins deelde tenslotte nog mee, dal zijn bond een hartelijke samenwerking onderhoudt met de Ka tholieke en Protestantse kleinkunst-bon- den, al bestaat de laatste voornamelijk uit koor-dirigenten. Parade maken Dat de vertegenwoordigers van dit gilde in de Algemene Bond niet dik ge zaaid waren, was op de beurs overigens duidelijk te merken. Niet zonder ontzag werden ons de verschillende grootheden uit het kleinbedrijf aangewezen. Zo zagen wij voor het eerst van ons leven de radio-zanger Bob Scholte. Wij waren er al bang voor. Verder wees de vinger van voorzitter Wins naar een jongmens dat zich overboog naar een heer met een brede scheiding. „Menno Grondsma pakt nu de tas aan van de secretaris der afdeling Utrecht", zo berichtte onze zegsman nauwgezet. Wij klakten van ontzag met de tong. „En die daar kent u wel," zei hij voorts. „Iedereen weet wie Herman Tholen is." Wij voelden meteen weer dat heerlijke besef in ons groeien dat wij iedereen niet waren. Verder zagen wij de Hawaiian-guitarist Aart Boender, een typische Zuidzeeër, Carlo Reni, wiens specialiteit ons inmid dels weer is ontgaan en de heer Frans Nienhuys, die als men hét ons zou vra gen, nooit meer zou draaien. Temidden van al deze grote klein kunstenaars leerden wij dat een „snab- beltje" een extra-engagement van een reeds ergens anders vast-werkzame ar tist betekent, dat „mans maken" het in middels verboden rondgaan met de pet inhoudt, dat „stendelen" zoveel wil zeg gen als het werken op terrassen en dat „pendelen" daarop rijmt en een uit drukking is voor het werken van één artist in twee gelegenheden, een handel wijze die door de bond niet graag wordt gezien. Parade maken heet de methode die op kermissen wordt toegepast om de artisten voor de tent op te stellen, waarbij zij met voor de borst gevouwen armen imposant over het publiek heen staren. De meeste artisten laten zich echter ongaarne op deze wijze uit hun tent lokken. Eén van de meest opzienbarende ver schillen, waar wij ooit van ons leven op stuitten, is wel het onder-scheid dat door de bond tussen artisten en musici wordt gemaakt. Naar men ons uitlegde is de artist degene die het nummer maakt en de musicus de man die er de begeleiding bijlevert. Voorzichtigheidshalve voegde men daaraan toe: „Er zijn echter musici, die ook artisten zijn. Dat zijn meestal slowns". Als speciaal voorbeeld van een artist-musïcus noemde men ons de heer, die gezeten op het dunne eind van een biljart-keu de saxofoon kon bespelen. Dat doet Van Beinum hem niet na, want die kan geen saxofoon spelen. Tenslotte maakten wij kennis met de heer Pascal, hetgeen voor hem naar zijn zeggen een aangename gebeurtenis was. Deze man is een rekenwonder, die ge tallen van 10 cijfers in een vloek en een zucht met elkaar vermenigvuldigt. „Reken het maai- na," zei hij toen vol vertrouwen, dat wij dit niet zouden doen. Hij kent verder alle geboorte- en sterf-data van alle componisten uit zijn uitgerekende hoofd, hetgeen natuurlijk een uiterst nuttige hoeveelheid parate kennis betekent en becijferde tenslotte voor ons, toen wij hem onze geboorte datum noemden, dat wij op een Dinsdag geboren zijn. Door deze wetenschap gesterkt stap ten wij weer gelukkig de Nes in. Mercator-alpen Nu de gemeente Amsterdam in het kader van haar pogingen om de stad een wat historischer karakter te ver schaffen, een nieuwe tramlijn aan het aanleggen is op het Mercatorplein, heeft men het verkeer omgelegd door enige achteraf gelegen straten. Automobilis ten die hun ontevredenheid uitspraken over het wegdek van de hoofdstedelijke toegangswegen, worden hier in de ge legenheid gesteld er zich van te over tuigen dat er nog geaccidenteerder pla veisel bestaat. Naar wij van de zijde van de K.N.A.C. vernemen, ligt het dan ook in de bedoeling om wanneer zoals met reden verwacht wordt de toe stand volgend jaar nog onveranderd is, hier de eerste Nederlandse Alpenrit te Nu zowel de Stadsschouioburg als het Concertgebouw tot September geslo ten blijven, is er weinig stof voor de agenda. In het Leidse Pleintheater worden deze week de laatste voor stellingen gegeven van de griezelige klucht „Fluffy neemt de leidingdoor het gezelschap van Cor Ruys met Nell Koppen in de titelrol. In het Theater de la Mar wordt het cabaret programma „Wij begrijpen elkaar" vertoond, waaraan Jozef Baar, Alexander Pola. Katja Berndsen, Dries Krijn en anderen medewerken. Vrijdagavond beginnen in de Kleine In de hoofdstad uit Komedie aan de Amstel de opvoe ringen van „Als je maar een verleden hebt" van onder anderen de komie ken Sylvain Poons en Matthieu van Eysden. In het Theater Carré treedt van 20 tot en met 24 Juli het Spaanse ballet van Teresa en Luisillo op. Er zijn ongeveer dertig medewerkenden, waarvan genoemd moeten worden de zangeres Diana Marquez en de gui tarist Angel Iglesias. De schilder Piet Stenneberg en de beeldhouwer L. P. J. Braat expose ren hun werk in kunstzaal Van Lier aan het Rokin. Aan de Fransq mees ters van de negentiende en twintig ste eeuw is een tentoonstelling bij E. J. van Wisselingh en Co. gewijd. Tot 17 September kan men in het Rijks museum de 120 schilderijen uit het Berlijnse Kaiser Friedrich Museum bewonderen.-Werk van schilders uit de Verenigde Staten en Haïti is in het Stedelijk Museum te vinden. doen verrijden. Zowel het bergachtig weg-tracé als de blinde bochten lenen zich hier uitstekend voor en het is bo vendien een éroot gerief, dat deze rit niet zeven dagen, doch slechts tien mi nuten hoeft te duren, aangezien dan alle deelnemers wel uitgevallen zullen zijn. De Amsterdamse bevolking heeft zich inmiddels gehaast om enige pakkende verkeersborden op te stellen. Zo heeft een groenten-handelaar, die net in zo'n dode hoek zijn negotie drijft, een groot bord in zijn étalage gehangen, waarop staat: „Kijk uit! Rotbocht!" Om misverstand te vermijden, voegen wij hieraan toe dat deze waarschuwing niet zijn koopwaar betreft. BOEDA. Bondsnegental tegen Amerikanen Terwijl Amsterdam Zaterdag kan genieten van de wedstrijd AmsterdamHaarlem krijgt Rotterdam een wedstrijd te zien tussen een ploeg uit de bemanning van de Amerikaanse oorlogsbodem „Columbus" en een Bonds negental, dat als volgt is samengesteld: Werper: De Graaf (Catchers); vanger: Groen (HCK): le honk: Buizert (Sparta); 2e honk: Ch. Urbanus (OVVO); 3e honk: Bloem (VVGA); korte stop: M. Rietbergen (Catchers); links verre veld: De Lugt (OWO); mid verre veld: Boers (VVGA); rechts verre veld: Van der Walle (OVVO). H.H.C. won Schoten-beker HHC heeft voor dit jaar beslag gelegd op de fraaie beker van Schoten door de ploeg van Schoten in de finale met 8—4 te slaan. Reeds in de eerste innings nam HHC een voorsprong van 6—0. Daardoor was de span ning reeds spoedig verdwenen, temeer omdat de huidige Schotenploeg, hoe goed zy vaak ook in de verdediging is, aan slag weinig presteert. Vermelding verdient nog een fraaie vang van Maat, terwijl Keulemans het publiek deed genieten van schitterend honklopen. Softball Kampioenen zijn bijna bekend De Softball-competitie vordert goed en de eerste kampioenen zullen wel spoedig be kend zijn. In de eerste klasse A. heeft Gym- nasion nog ongeslagen de leiding, welke zij wel niet meer zal afstaan. De strijd om de tweede plaats gaat hier tussen Schoten en H.H.C.waarbij de geel-zwarte meisjes de beste kansen hebben. Gymnasïon 5 5 0 0 10 Schoten 4 3 0 1 6 H. H. C. 5 2 0 3 4 Catchers 6 2 0 4 4 O. V. V. O. 6 1 0 5 2 H.C.K. gaat in de B-afdeling nog aan het hoofd, ondanks een onverwachte nederlaag tegen E.D.O. en heeft, gezien het nog reste rende programma een zeer goede kans. Wie op de tweede plaats zal eindigen valt moei lijk te zeggen, want D£.C, E.D.O. en S.C. Haarlem ontlopen elkaar niet veel. De stand is hier H. C. K. 6 5 0 1 10 D. E. C. 5 3 0 2 6 E. D. O. 4 2 1 1 5 S.C. Haarl. 6 2 13 5 R. C. H. 5 0 0 5 0 In de tweede klasse A. heeft het tweede negental van Gymnasion zijn positie nog versterkt en heeft nog slechts één punt nodig om zich kampioen te kunnen noemen. De stand is hier Gymnasion II 8 8 0 0 16 H. C. K. II 5 3 0 2 6 R. C. H. II 6 3 0 3 6 D. E. C. II 5 2 0 3 4 O.V.V.O. II 5 1 0 4 2 Schoten II 7 1 0 6 2 De spanning in de tweede klasse B. is zeer toegenomen door de verrassende overwin ning, die E.D.O. II op Gymnasion III be haalde. Door deze uitslag is de strijd om de bovenste plaats geheel open, hetgeen blijkt uit de volgende stand: Gymnasion III 6 5 0 1 10 E. D. O. II 7 5 0 2 10 S.C. Haarlem II 4 3 0 1 6 Gymnasion IV 7 3 0 4 6 H. H. C. II 5 1 0 4 2 R. C. H. III 7 2 0 6 2

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5