De „Sibajak" vertrok met duizend landverhuizers naar Australië deviezen België en Zwitserland Bijzondere toeslag op pensioenen kleine wereld Een Halszaak Donderdag 20 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Bijna duizend Nederlanders gingen Dins dag met de Sibajak scheep naar Australië. Hun gemiddelde leeftijd is nog geen 19, want vijfhonderd hunner zijn kinderen. Er zijn twee gezinnen van' tien personen, een van negen, tien van acht en tien van zeven bij. Velen trekken naar het nieuwe vader land om zich bij man of vader te voegen, die vooruit is gegaan. Dirk Plug uit IJmuiden gaat met veer tien familieleden, waaronder begrepen het gezin van zijn broer Jan, dat zeven per sonen telt. „Onze familie telt negen-en- dertig gezinshoofden" vertelde hij voor zijn vertrek. „Wij gaan geleidelijk allemaal, ook moe der, die nu zeventig is." De familie komt oorspronkelijk uit Katwijk. Een jongere broei- en een zuster bevinden zich reeds in Australië en hun brieven klinken optimis tisch. Dirk en Jan Plug nemen niet alleen twee vrachtauto's mee, maar ook twee vis sersboten, oorspronkelijk geheten Sch. 139 en UK 125. Deze zullen als deklading op een vrachtschip volgen. De familie gaat naar Albany, waar men de sardij n visser ij wil beoefenen. Ook is Piet Maree aan boord, illustrator, cineast en schrijver van kinderboeken. Hij emigreert als landbouwer en wel naar Pinquin. een dorp van 12.000 inwoners in Tasmanië. Hij zal zich daar voegen bij een kleine Nederlandse kolonie, die weldra veei'tig man zal tellen. Reeds is een archi tect vooruitgegaan, want er moeten wonin gen komen. Of de heer Maree, die met vrojrw en viei' kinderen emigreert, er direct een vast onderkomen zal-vinden, betwijfelt hij. Daarom heeft hij twee Amerikaanse legertenten meegenomen. Plij is voorne mens een van de vele watervalletjes te ge bruiken om electriciteit op te wekken. Een installatie daarvoor heeft hij bij zich. Ook bezit hij een douche-inrichting en een keukeninstallatie. Maar op den duur zal er een huisje moeten komen. Voor deze kolo nie zijn jonge getrouwde mensen nodig, die van aanpakken weten. Reeds is er een ondernemende slager uit Winterswijk, die opgemerkt had, dat men op Tasmanië van het geslachte vee de lever, de nieren en Slagers wensen opschorting van omzetbelasting op vlees De Nederlandse Katholieke Slagershond deelt mede dat door de voortgezette export van vee en vlees naar Duitsland en Enge land de binnenlandse marktprijzen voor slachtvee onrustbarend blijven stijgen. Plet Nederlandse slagersbedrijf, dat volgens de bond naar schatting' f 25.000.000 heeft ver loren gedurende het eerste halfjaar van 1950, ziet deze verliezen nog sterker toene men, daar de consumentenprijzen voor vlees belangrijk hoger zouden moeten lig gen, indien zij werden aangepast aan de marktprijzen. I De slagersbonden hebben in een adres aan de minister-president en de minister van Financiën aangedrongen op opschor ting van de Omzetbelasting op vlees en vleeswaren per 1 Juli 1950 en bij de minis ters van Landbouw en van Economische Zaken op bespoediging van het bedrijfs economisch onderzoek in de slagerij. „Het resultaat van dit onderzoek zal op ontstel lende wijze het Nederlandse volk bewijzen hoe groot de verliezen van het Nederlandse slagersbedrijf zijn", zo verklaren de bon den in hun adres. Ongelimiteerde ADVERTENTIE zijn. er .nog niet, maar wel een ongelimiteerde keuze in koffers en tassen bij C. J. SCHRAVENDIJK Grote Houtstraat 51 Haarlem Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 Juli 1950 BEVALLEN van een zoon: 17 Juli, L. M. Duijndamvan Schagen; B. de Jong Oesterreich; 18 Juli, A. van Bochove—van Dijk; J. PI. Leunisde Roos; 19 Juli, M. M. GlandorfSijm; V. SchuilBlom; C. M. Becker—De Zwart. BEVALLEN van een dochter: 18 Juli, M. LuttfkhuizenBrussel; J. A. BroersVan Zonneveld; W. M, van BakelAdmiraal; C. J. Verhoeven—Wagelmans; 19 Juli, A, M. CramerKropman. OVERLEDEN: 17 Juli, W. M. v. d. Landen Timmers. 53 j., Vergierdeweg. ONDERTROUWD: 18 Juli, S. Piso en N. A. Draijer; 19 Juli, W. H, van der Weijden en J. Bos; R. ter Wal en M. E. van Essen; P. J. Brandenburg en A. Bunschoten; D. H. G, Langeler en T. J. Ruij'ters; A. M. J. C. van Zanten en C. PI. Juitermans; W. R. Kielstra en J. G. Landorp; S. Jochemsz en S. Fienstra; J. Neuvel en M. A. Bax; E. H. L. Heeren en N. J. Vendel. J. Kaan en M. M. Louwman; S. van der Velde en J. Frankena; A. Paap en C. J. Uiterwijk; L. W. Hetem en E. E. E. de Vreede; J. L. Scheurman en F. Beets; T. D. Plomp en A. Kranenburg; W. H. Honhof en M. Planting; H. Hessels en T. G. Ruiter; R. J. de Jong en E. M. de.,Mol; A. de Smit en D. Aal; W. M. J. van Lieshout en M. H. A. van der Vaart: H. de Boer en S. Seegers; S. Kalf en M. S. de Jong; C. J. Ritzer en PI. Nijmeijer; PI. Koek en C. A. van Staveren; A. Hollenberg en M M. van der Veldt GEHUWD: 19 Juli: N. S. F. Nelissen en B. M. Metzelaar. L. Suman en M. Jobse. B. W. Beukers en P. C. Moerkerk. H. T-. Wijfjes en E. J. P. van Reijsen, H. J. Gosewehr en P. van der Heiden. W. F. L. Waleveld en C. J. Spaargaren. G. van Ben- nekom en F. Kruiver. .T. P. D. Piers en S. Boeser, P. Splinter en M. Meier. W. J. Dijk- zeul en T. B. C, Kauling. I-I. Boon en P. S. Bozenhart. J. G. van Zijl en PI. Schoon. PI. G. Santbergen en M. G. Alders. B. W. Witjes en J. B. Aalders. A. P. Wassenaar en J. J. Hulsebosch. J. de Vries en A. Stokman. P, J. Huisman en A. A. Heldt. D. Kiekens en W. van Beelen. J, Wolf en M. I-I. van Vilsteren. H. L. Spijkers en A. H. Schmidt. J. W. Lut- jenkossink en W. C, Oderkerk. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 20 Juli Palace: „Paniek in warenhuis", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Luxor: „Het alibi van dr. Gerrow", 14 j., 2, 7 en 9.15 uur. City: „Be rucht", 18 j., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De engel en de bandiet", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kapitein van Castilië", 14 j.. 2.30, 7 en 9,35 uur. Rembrandt: „Dwaas heid des harten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 21 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. andere organen welke men in Nederland gebruikt, wegwierp. Hij heeft zich ge associeerd met een Australiër, hem het worstmaken geleerd en exploiteert nu sinds enige tijd een zaak in vleeswaren. De heer Maree wil van zijn in Nederland verschenen kinderboeken in Australië een Engelse editie uitgeven. De landverhuizers hebben een bedrag als zogenaamd boordgeld, voor extra uitgaven tijdens de reis, vooruit moeten storten. Er zijn mensen, die met zijn tweeën er maar 25 gulden voor uitgelegd hebben. De hoog ste storting voor een gezin vain zes per sonen is 750 gulden. Dat moet allemaal op gemaakt worden. Anders wordt het restant teruggestort op een adres in Nederland. Voor de geestelijke verzorging zijn aan boord pater J. Donkers uit Teteringen, die zelf naar Nieuw Guinea gaat en ds. G.-Wol- difiga uit Rijswijk in Gelderland, die naar Nederland terugkeert. De Sibajak zal in Australië drie havens aandoen, Fremantle, Melbourne en Sydney. Daarna gaat het schip naar Indonesië en neemt vandaar K.N.I.L.-gezinnen mee naar Nederland: Rüim 500 emigranten zul len in Sydney van boord gaan, maar heb ben nog geen bestemming. Zij zullen daar om voorlopig in een kamp worden onder gebracht. Muziek in de Haarlemmerhout „Harmonie Crescendo" zal morgenavond onder leiding van Jac. Bijster in de Hout een concert geven, waarop de volgende nümmers ten gehore zullen worden ge bracht: De mars „Harmbnie Crescendo" van de dirigent, de ouverture „Peter Schmoll" van Von Weber, de Keizerwals van Strauss, een fantasie uit Wagners opera „Tannhau- ser", de mars „Pomp and Cix-cumstaixce" van Elgar, de Klompendans uit „Tsaar en timmerman" van Lortzing, een karakter stukje „Parade in sprookjesland", een bal letsuite van Popy en de mars „Feestjubel" van Blankenburg. Toneel voor de jeugd in het Krelagehuis Als wij niet zo erg enthousiast zijn over de gisteren als onderdeel van Haarlems Bloemenfeest in het Krelagehuis gehouden jeugdmiddag, dan is dat zeker niet te wijten aan de leden van de vereniging „Postaal Genoegen" en hun spelleider, de heer Kraneveld, die moedig heenstapten over de bergen van moeilijkheden, welke hun hier te wachten lagen. Om te beginnen is de grote zaal voor een heleboel dingen wel, maar voor een toneelvoorstelling bepaald niet geschikt. Om de bezwaren nog te ver groten had men tussen het podium en de eerste rijen een brede ruimte opengelaten, hetgeen zeker niet ter bevordering van de verstaanbaarheid strekte. Er waren echter slechts ongeveer vierhonderd belangstel lenden, zodat het hiermede tenslotte nog wel losliep'. Weliswaar moesten de meeste toeschouwertjes staan (bij voorkeur op de banken) om wat te kunnen zien, maar dat was nog tot daar aan toe. De stemming heeft er in ieder geval niet onder geleden. Maar een aanmexking moeten wij toch maken op het kennelijk gebrek aan voor bereiding. Er was niet eens een behoox-lijk toneel, laat staan dat men over décors kon beschikken. Deze waren toch heus wel nodig om aan te geven, hetgeen nu door een spreker per microfoon geschiedde, dat de verschillende bedrijven van het toneel stuk „De ï'ing van de hertog" door H. G. Cannegieter zich achlex-eenvolgensafspe len in een bakkerswinkel, in een tuin, op straat en in het paleis. Nu weten wij wel dat .de jeugdige fantasie al dergelijke tekox-tkomingen kan overbruggen, maar. wij herinneren ons toch ook dat er een tijd is geweest, waax-in der gelijke voorstellingen werden georgani seerd onder het motto „Voor de kinderen is het beste nog niet goed genoeg!" Men beschikte thans zelfs niet over een voor doek. Daarom vragen wij ons af waarom men geen zaal heeft genomen, die in alle normale behoeften voox-ziet. In het geval van grote belangstelling had men dan altijd nog een hex-haling kunnen geven. Onze bijzondere waardering voor het leuke werk van „Postaal Genoegen" doet niets af aan onze verbazing dat men voor deze middag geen beroepsgezelschap heeft uitgenodigd. De kunstenaars die hun tijd en hun talent beschikbaar stellen om de artistieke opvoeding van de jeugd ter hand te nemen, hadden niet gepasseerd mogen worden. Maar het is nu te laat om dat op te merken.. Zoals gezegd was het trouwens een aai-dige voorstelling, niet het minst dank zij de assistentie van enkele leden der Haarlemse Postfanfare, die niet alleen voor de muzikale opluistex-ing zorgden, doch tevens in de pauze een i'ondgang maakten door de zaal met alle spelers in optocht daarachtér aan. Zo was er aan vrolijkheid geen gebrek. Het jeugdige pu- blieic leefde trouwens intens met de ge- beux-fenissen mee en was niet zuinig wat betreft het luidkeels verstrekken van com- mentaar. Voor het begin van de vertoning zong eën kinderkoortje enkele liedjes, onder andere fragmenten uit de operette „De Sneeuwkoningin" en werden er enkele rondedansjes uitgevoerd. Dat cle hoofdmarktmeester L. Vrij bij de koopliedendie regelxxxatig een plaats innemen op de wekelijkse markten op de Botermarkt en Oxide Gracht en in de Floresstraatin aanzien staat, is vanmorgen gebleken, alvorens de xoekelijkse xnarlct in Haarlem-Noord begoxi. De heer en mevroxiw Vrij zijn dezer dagen twaalf en half jaar getrouwd en dat xvas voor de kooplieden j aanleiding gelden bijeen te brengen, om een geschexik aan te biedexx.. De heer P. Jong er t xiit Moxmikexidam, die al tiointig jaar naar Haarlem koxnt pm te xnarkten. heeft in eexi gedicht de dank overgebracht voor het vele werk, dat de bruidegom voor de kooplieden verricht. De heer Vrij zeide dankbaar te zijn voor het aanbieden van eexi geschenk. ADVERTENTIE Regering kan met meer doen dan zij thans heeft voorgesteld In de Memoi'ie van Antwoord op het 'Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhoging van pen sioenen met een bijzoxxdex-e toeslag, ver klaart de regering, de mening van zeer vele leden, dat de trekkers van middelgrote en hogere pensioenen het kind van de reke ning worden, niet te kunnen delen. De be doeling van het verlenen van een toeslag is, te helpen waar hulp het meest geboden is. Dat is allereerst het geval bij de gepension- neerden met lage pensioenen. Gaarne zou de regering meer doen in dit opzicht dan thans wordt voorgesteld, maar zij heeft gemeend, dat wegens de toestand van 's lands financiën een grens moet wor den gesteld en dat een redelijke tegemoet koming aan de gepensionneerden wordt verleend door een bedrag van ƒ16 millioen beschikbaar te stellen. Hiervan dient een bedrag van 3.750.000 voor het toekennen van een kinderbijslag aan gepensionneer den. Een toekenning van 10 procent over de gehele linie acht de regering niet'verant woord. De regering erkent dat sociale over wegingen een elèment zijn geworden bij de uitvoering van de Pensioenwet en bij de regeling der pensioenen zelf. Zij is niet in staat dit beginsel in de 'pensioenwetgeving op staande voet uit te werken. De bijslag regeling leent zich niet voor de oplossing van dit zeer principiële vraagstuk. De regering is bereid aan het bezwaar tegen de datum van ingang der i-egeling tegemoet te komen door de pensioenen, waarop volgens de wet van 5 Novem ber 1948 een toeslag is of wordt ver leend, over het tijdvak in 1949 waar óver het pensioen is of zal worden ge noten, te verhogen met een bijzondere toeslag van ten hoogste 40, (De toeslag op de pensioenen is geregeld bij de wet van 28 Februari 1947, welke gold voor de jaren 1945 en 1946 en bij de wet van 5 November 1948, welke geldt voor de daaropvolgende jaren. In tegenstelling met eerstgenoemde wet komt in laatstgenoemde wet de bepaling voor, volgens welke hei- totaal van pensioen en toeslag niet het voormalig maximale weduwenpensioen 1400,overschrijdt, verhoogd met 25 procent. Aanvankelijk heeft de Pensioen raad op grond van deze bepaling in een aantal' gevallen geen toeslag toegekend. Later heeft dat college zijn intei-pretatie gewijzigd en kent nu in de onderhavige gevallen een toeslag toe van 350, Ten aanzien van het wetsontwerp tot toe kenning van kindertoelage aan gepension neerden verklaart de regering dat zij niet kan ingaan op de suggestie om voor kinder toelage in aanmerking te doen komen die kinderen voor wie uitgaande van het on- verkorte weduwenpensioen niet of niet ten volle het wezenpensioen ad 10 procent van de pensioengrondslag per kind wordt uitgekeerd. Volgens deze suggestie zou veel meer worden gegeven dan redelijk is, maar ook zou een der gx-ondbeginselen der Pensioen wet worden aangetast. De onbillijkheid welke vele Kamerleden vinden in de bepaling dat pensioen en toe slag voor de toepassing van de cumulatie- beperkende bepaling van artikel 14 van het Reglement Voorlopige Pensionnering Onderwijzers als een eenheid wordt be Slotscène vaxi de gistermiddag in het Krelagehxds gegeven opvoering van het kixxder- toneelstuk „De ring van de hertog" door H. G. Cannegieter door de vereniging Postaal Genoegen"; de oneerlijkrechter xnoet tot straf voor zijn kwade practijken drie keer over de hoed van de waarzegster springexi. schouwd, terwijl dit voor de overige onder de Pensioenwet vallende ambtenaren niet geldt, wordt door schrapping van de ge wraakte bepaling in artikel 9 niet onder vangen, doch veranderd in een bevoorrech ting van de met vooi'lopig pensioen gepensionneerde onderwijzers tegenover cle andei-e ambtenaren. De oplossing moet dus niet bij de Kinder- toelagewet, doch in een wijziging van artikel 14 van het Reglement Voorlopige Pensionnering Onderwijzers worden ge vonden. POLITIERECHTER Zandvoorter had te veel kruidenierswaren in voorraad „Hamsteren is niet nodig en al is er oor log in Korea, dan betekent dat nog niet. dat wij hier een- oorlog behoeven te ver wachten", mei-kte de Haarlemse politie- i-echter mr, G. C. Bijleveld Woensdagmid dag op, alvorens hij uitspraak deed in de zaak tegen cle twee-en-zestigjarige koop man P. S. uit Zandvooi-t, die zich te ver antwoorden had wegens overtreding van de Prijsopdi'ijvings- en Hamsterwet. Deze zaak was met grote spoed behan deld. Begin Juli had S. bij verschillende kruideniex-s goederen gekocht, te veel vol gens de begrippen van de Hamsterwet, en gistermiddag stond hij reeds terecht. Uit een onderzoek van de politie was geble ken, dat de koopman in voorraad had 100 kg rijst, 100. kg suiker, 48 pond gort, 55 ons thee, 25 flessen sla-olie, 220 pakjes vet en 100 pakjes wasmiddel. Deze goederen wa ren geborgen in een pakhuis en het was niet gemakkelijk ze daar te vinden, vol gens het proces-vex'baal. Verdachte deelde mee de kruidenierswa ren op 6 Juli besteld te hebben en ze Za terdag 8 Juli met een wagen gehaald te Terpsichore op de Grote Markt „Wat gebeurt hier eigenlijk?" vroeg een vreemdeling op ;t terras van „Brinkmann" verbaasd toen hij tegen achten een klein politieleger de Markt zag ontruimen en vele honderden Haarlemmers zich in een wijde kring rond de grote verkeerscirkel schaarden. Een ander lichtte hem bereidwillig in dat er gevolksdanst zou woraexx, waarop de bezoeker wilde weten waarom. Het we derwoord omschreef kox-t en bondig het bestaansrecht van de Haarlemse bloemen- week: „Om het vertier te brengen dat deze stad zo di'ingend nodig heeft". Wat dat betreft mag de heer Van de Wateren niet ontevreden zijn, want zijn club van tientallen dan seressen en dansers, waar in alle leeftijden zo on geveer vertegenwoordigd zijn, heeft van het ogen blik af dat zij in een polonaise aan T publiek wei'd gepresenteerd, de stemming in het hart van Haarlem opperbest doen zijn. De leider van de troep had een zeer gevarieerd programma sa mengesteld, waax-in vooral plaats was in geruimd aan de Scandinavische dans, waai"- in wellicht de ongedwongenheid en onge kunsteldheid het ongereptst is gebleven. De keurgroep van de volksdansers oogstte dan ook met een Zweedse linnenwevers- dans, waarin het spoelen van het gax-en, het trekken van de draden door de kam, de inslag en schering, het knopen en andere weeffiguren op gracieuse wijze worden uitgebeeld. Na dit nummer zat er een duidelijke climax in het progx-amma en Laurens Janszoon, die er altijd een tikje bezwerend bij Staat, werd zo'n beetje de schutspatroon over al die Haarlemmers die telkens met gul applaus lieten merken, dat zij heel wat pleizier beleefden aan de bra- vour van de „Scherpschutter" en de nooit ontbrekende „Zweef", aan de enigszins plechtige Ronde de Saint-Jean en een uit bundige Branie, aan het gemoedelijke Zwitserse walsje „Erilta" en het kleux-ige schaverdijnen in de „IJswals", die door de deelneemsters met een „hoera" werd be groet. De kijkei's vonden misschien cle Annen- polka wel hetm ooist, doch er kwam nog een zeer spectaculair slotstukje: de in de jeugdbeweging ter ontsteking van het kampvuur in zwang zijnde eeuwenoude Zweedse fakkeldans. Het G.E.B. doofde daartoe enige al te sterke lichtbronnen op de Markt. In het halfduister groeide het statig opmarcheren Melksanering in Heemstede voorlopig opgeschort B. en W. niet accoord met ontslag aan vier gehuwden De melksanering in Heemstede, Aerden- hout en Bentveld, die op het punt stond na een jaar van voorbereiding verwezenlijkt te worden, is wederom opgeschort. Het is namelijk gebleken, dat door de nieuwe regeling, waarbij het betrokken woongebied in wijken wordt verdeeld die ieder door slechts twee bezorgers bediend zullen worden, zeven bezorgers zullen wor den ontslagen. Voor deze employés is nog geen ander werk gevonden. Onder hen bevinden zich vier gehuwden, waaronder enige mensen op gevorderde leeftijd. Burgemeester en wethouders van Heem stede hebben gemeend geen medewerking aan de nieuwe regeling te kunnen verlenen, zolang dit vraagstuk niet is opgelost. In totaal kwamen 22 bezorgers zonder werk. Voor vijftien hunner werd inmiddels elders emplooi gevonden. Het is namelijk zo dat het College van B. en W. zijn sanctie aan de sanering moet hechten, alvorens het Bedrijfschap voor Zuivel, waarvan het initiatief tot de ver eenvoudigingsmaatregelen is uitgegaan, haar kan invoeren. Er zijn i~eeds talrijke besprekingen over deze kwestie gevoei-d. waarbij B. en W. van Heemstede en Bloemendaal zich steeds op het standpunt hebben gesteld, dat hoe zeer de maatregel ook economisch verant woord kan zijn onder meer zou een prijsstijging voox-komen kunnen worden dat de service aan de consument op een behoorlijk peil gewaarborgd moest blijven. Daarom werd de voorwaarde gesteld, dat de consument de keus moest worden ge laten uit ten minste twee bezorgers en dat een vertrouwenscommissie uit consumen ten en handelaren zou worden gevormd, die iedeie drie maanden verslag zou uit brengen over de ingekomen klachten en wensen en maatregelen ter voorkoming van misstanden zou adviseren. Enquête in Bentveld De vereniging „Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld" heeft een enquête onder haar leden geopend over de voorgestelde x-ege- iing. Tevens zal de B.A.B. een lid voor de Vertrouwenscommissie aanwijzen, waarin door liet gemeentebestuur van Bloemen daal mevrouw J. J. E. C. van Zwijndx-ccht- Rauwenhoff werd afgevaardigd. De Vertrouwenscommissie zal morgen geïnstalleerd worden. hebben. In Amsterdam kocht hij daarna" kruideniersbussen, waarin de gekochte ar tikelen werden gedaan. De bussen zijn op een speciaal ingex-ichte vliex-ing geplaatst- Toen de politie aan de woning kwam en de echtgenote van de koopman alleen thuis trof, deelde zij mee er niet van op de hoog te te zijn dat er kruideniei-swaren in voor raad waren. De officier van Justitie mr. J. Wiarda merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte zich opzettelijk aan overü-eding van de desbetreffende wet heeft schuldig gemaakt. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat de goederen verstopt waren. Na de devaluatie is de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet weer in wei-king getreden. Zover spreker bekend is zijn er geen overtredingen geconsta teerd. Er moet echter tegen a-sociale ele menten onder de bevolking worden opge treden. Als er te grote bestellingen worden gedaan, dan zijn de winkeliers niet meer in staat te leveren. Een vooi-beeld moet ge steld worden en daarom eiste hij een ge vangenisstraf van twee weken met ver beurdverklaring. Mi-. A. W. Luikinga betoogde dat ver dachte niet met opzet gehandeld heeft. In de ooi-log heeft P. S., die een maagpatiënt is, veel geleden door gebrek aan levens middelen. Pleiter verzocht verdachte schul dig te verklaren, zonder toepassing van straf. De politiei-echter veroordeelde P. S. tot eengevangenisstraf van een maand voor waardelijk, benevens tot een geldboete van f 500 subsidiair vijf maanden hechtenis en vei-beurdvei-klaring van de in beslag geno men goederen. van de jonge mensen met de laaiende toortsen in de hand tot een indrukwekkend schouwspel, dat tot een onopzettelijke doch daarom niet minder overtuigende symbo liek werd: de jeugd van Haai-lem, die hier in het historische middelpunt van de Spaai'nestad in de schone figuren van de dans uiting gaf aan haar eerbied voor net cultuurbezit van het vooi-geslacht en aan haar toekomstvertrouwen en levensmoed. Veel tijd om in de ban te blijven van het mysterieuse vuur dat in een cirkel op de vluchtheuvel bleef branden, nadat de dan- sex-s waren terug geloopf>ast, kreeg men niet, want al spoedig klonk de stem van de meester die opdracht gaf de fakkels te doven. En toen duurde het niet lang of dit feeërieke intermezzo behoorde alweer tot cle herinnering en reden de bussen weer over de Grote Markt. Haarlems Tiloem en feest DONDERDAG 20 Juli: 10.0017 Schilderijententoonstelling in j het Waaggebouw. (Ook Vrijdag).' 10.00—121-1—17 en 19—22.30 Bezich tiging Stadslcweektuixi. (Ook j Vrijdag). 10.0017, 1922.30 Tentoonstelling I „Bezigheid exi fantasie" in het i Concertgebouw. (Ook Vrijdag). 10.0024 Lxinapark Phoenixterrein. (Ook Vrijdag). 10.0017 Poppen- en marionettenten- toonstelling in het Frans Hals i xnuseum. (Ook Vrijdag). 20.3021.30 Demonstratie met minia- tnurvaartuigen in de Schotersin gel. j 20.00 Optreden van „De Jonge Fliere- i j fluiters" in het Krelagehxds. j 20.3Q Beiaardconcert xnet medewerking van A. van Balkom, M. J. Ritter i en R. Heering. 00 Tocht van „Arti et Religioni" door Haarlexn-West. VRIJDAG 21 JULI: 10.3011.30, 1516 Demonstratie met I mixiiatuurvaartxdgen in de Jan Gijzenvaart en vaxi 20.30—21.30 in de Nieuwe Gracht. 20.00 Weens concert door de H.O.V. in het Krelagehxds. 20.00 Concert door harmonie Crescexido j in de Hoxxt. 20.00 Volksdansen op het plein bij de J. P. Coensehool. Problemen Het is alsof het leven u soms met straffe vingers aan de oren trekt naar de dingen die ge in uw oppervlakkige beuzelarijen vergeet, zoals de meester op school met zijn mannekes doet die naar de kwiklcwakkende mussen buiten in de bomen zitten te gluren. Want dat leven is een meester die zijn ogen niet in de zak heeft, het houdt ons in de gaten al merken wij dat niet altijd zo zeer. In deze zomertijd wordt ons huis be nauwd en eng, wij zitten te springen om ex- eens uit te trekken en de plezierige zonnige buiten eens te verkennen. Er worden plan nen gemaakt en koffers gepakt, er worden hotelgidsen nagezien en spaarpotten om gekeerd. Want, jongens, een mens moet zijn vertier hebben en bij de zomer hoort een vacantie,. Ge kunt het op uw eigen manier doen, met koffers als pakhuizen of met een rugzak, te voet of in een auto, op cle fiets of in een boot, naar ver of dichtbij, de gren zen over of naar uw getrouwde zuster in Oisterwijk. Maar ge wilt uw eigen huis een wijl niet meer zien en het kan u gestolen worden, als het er maar weer staat wanneer ge weerom komt. En voordal we weg zijn hebben we onze duizelende problemen: Het weer, de trein kaartjes, de besproken hotelkamers, het verroeste kofferslot, de deviezen, rijden we door de Ardennen of langs de kust, blijven we een dag in Parijs of gaan we meteen door naar Milaan, fietsen we in een ruk naar Oisterwijk of logeren we een nachtje in Berg en Dal, zullen we een bosje bloe men voor tante Sien kopen of zou ze het aardig vinden om een souvenix-tje te heb ben, als die geplakte baxxd van de tandem het maar houdt, laten we de zonnebrillen en de paraplu niet vergeten zo zit ge in krioelende zorgen zonder end. En dan, als ge denkt dat ge het moeilijk hebt, trekt meester Leven aan uw oor. Ge kijkt in de krant en uw oog valt op een foto. Die foto, zie, daar loopt een vrouw in een landschap van bergen, waax-boven de hemel open en zonnig is. Op haar x-ug gluurt een miezerig kinderkopje uit een bundel doe ken, die kleine scheve oogjes loeren ont steld en meewarig over moeders schouder de wereld in. De vrouw heeft aan weers kanten een kleine zwax-te snuiter aan de hand. die twee trippelen op blote voeten mee naar God-weet-waar en zij zien de bei-gen rondom als reuzen die hen grijpen willen. Dan kunt ge maar het best dicht bij moeder blijven exi stevig in haar vex-eelte hand knijpen om niet verloren te gaan in deze vreemde wereld. Achter hen vliegt met donderend geweld een brug in brokken tegen cle hemel op, een schone brug van witte stenen, waarover zij zojuist nog gegaan zijn. Zij hebben over de brede bruggewal gekeken naar het trage water, waarin blauwe itoreaanse bergen hun starre, gerimpelde gezichten spiegel den. Nu is die brug plotseling weg, zoals alles wat achter hen ligt. Het is een vreemd leven waarin alles verdwijnt, denken deze kinderen. Huix huis, hun vader, hun koe, hun akker, hun speelgoed, hun dorp. Alles is weggezakt achter hun ruggen in een ravijn vol wazige herinnering. Achter hen raast de oorlog, zij moeten hard lopen om hem voor te blijven. Ge hebt als kind niet vei-stand genoeg om te begrij pen wat er gebeurt, maar zij weten dat zij lopen moeten, aan moeders hand. Want enkel moeder is hun overgebleven en de wereld vóór hen is wijd en vreemd. Het is een dx-oom, waaruit zij gaarne zouden ont waken. Zullen we door de Ardennen rijden of langs de kust? Wij zouden moeten doen alsof wij ons oor niet voelen gloeien van cle pijn, nu er aan getrokken is. Maar wij zien naar ons huis, naar de vertrouwde wanden van onze kamer, naar ons hebben en houden rondom. Wij zien naar buiten waar de bloemen in ons tuintje staan te pronken in hun beste japonnetjes. En wij denken niet zo zeer ixxeer aan zonnebrillen en treinkaartjes. Wij peinzen hoe het leven een wijze meester is, die gelijk heeft met ons in de gaten te houden. Want wij hebben nog heel wat sommen op te lossen voordat wij tijd hebben om naar de mussen in de bomen te kijken. Sommen waarvan onze hersens zullen kraken. En dan te weten, dat de Meester de uit komst kant en klaar in zijn boekje heeft staanj. L. (Een „lachende Hals" ixi het xxiuseuxn te Groningexx. is dezer dagen door deskundigen vals verklaard) Daar heb je het weex-, ach, daar heb je het weer, We zijn nog maar nauwlijks bekomen Van 't drama vaxx Meegeren-quasi-Vermeer En weex- zijn w'er tussengenomen. De Vincent van Goghs zijn in sex-ie vervalst, Daar moesten wij ook al aan wennen, Nu worden we weer met een hals-doek onthalsd, Ach, wat blijft als echt te erkennen, 't Is bitter, wanneer je jaar in en jaar uit Gewoon was aan iets te geloven En 't blijkt dan opeens dat bij nader besluit Hei Hals op cle hals was geschoven. Een valse en dan nog vals lachende Hals, Alsof hij ons daar hangt te honen, 't Is ergerlijk dat een vervalser je als Bewondex-aar zo- kan belonen, 't Vex-tx-ouwen in Halsen kx-ijgt weder een deuk, Voor Haarlemmers moeilijk te dragen En 't kost ons de Hals weer, ook dat is niet leuk In toch al zo droevige dagen. Het was toch zo prachtig, afkomstig van Hals, Dus kunst van de bovenste ox-de, En nu is het eensklaps, gebrandmerkt" als vals, Een waardeloos kladstuk geworden. Ach ja neem een ax-me, onnozele hals, Een nathals, dat alles kan recht zijn, Maax-, als je goed nadenkt, een lachende hals, KAN heden ten dage niet echt zijn. P. GASUS. Vliegramp iri Angola Volgens berichten uit Lobito (Angola) zijn negen personen (allen Portugezen) om het leven gekomen bij een vliegongeval in de bex-gstreek van Boelo-Boelo (Portugees West-Afrika). Een DC-3 van de lijn NovaLisboa— Loanda is op een 20-tal kilometers van Bokdio in brand gevlogen en neergestort.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5