Haarlems Dagblad en «Dptettjte Ijaarfemsrtje Courant (3rato De Koreanen Koning Leopold hedenochtend vroeg in Brussel gearriveerd Tegenaanval op Zuid-Korea leidde tot herovering van, de stad jongdok Reynaud waarschuwt voor de kracht der Russische strijdmacht 65e Jaargang No. 19607 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 22 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franfco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ¥IJ MOETEN GEEN WONDEREN van die oorlog in Korea verwachten. In het algemeen moet men geen heil van oor logen verwachten. Deze is geen minder treurige gebeurtenis dan zijn voorgangers, omdat hij op zo grote afstand Van ons ge voerd wordt. Weinigen in ons land zullen ooit Korea bezocht hebben of zelfs één enkele Koreaan in hun leven hebben ont moet. Dit verandert niets aan het feit dat dit land en zijn volk door het noodlot van de oorlog zijn getroffen. Het noodlot heeft gewild dat dit eenvoudige volk, in tweeën gesplitst, enerzijds voor de belangen van het Oosten, anderzijds voor die van het Westen zijn bestaan op het spel heeft te zetten. Ge kunt er zeker van zijn dat vele Koreanen zich daar met bitterheid van bewust zijn. Ge kunt er ook zeker van zijn dat een groot aantal deze strijd niet gewild hééft. Zij zijn erin gedreven. Zij hebben "geen keus gehad. Ik wil dit bezwaar alleen 'maar even te berde brengen. Het is niet nieuw. Misschien-doet het in deze tijd zelfs ouderwets aan. Maar ouderwetse zaken 'hébben een hebbelijkheid om vroeger of later opnieuw aan de orde te komen. Zij, die de Noord-Koreanen tot de aanval op het Zuiden hebben genoopt, hebben een verschrikkelijke verantwoordelijkheid op zich geladen, evenals alle aanstokers van oorlogen dat zonder uitzondering al tijd hebben gedaan. Zij die zouden nalaten deze strijd te beëindigen, hoewel dat in hun vermogen zou liggen, nemen eveneens een verschrikkelijke verantwoordelijkheid op zich. Het is natuurlijk waar dat er geen Rus sen in Korea sneuvelen. Zij zijn er niet. Wel een groot aantal Amerikanen, die (on getwijfeld tot hun verwondering) de dood zijn ingegaan voor een Zuid-Koreaans landsbestuur, dat verre van democratisch, integendeel: corrupt en tyranniek is opge treden. Misschien heeft het die Amerikanen zelf ook wel wat verwonderd dat zij moes ten strijden zonder de vrije keuze te heb ben of zij dat al dan niet wensten te doen. Het valt moeilijk te ontkennen dat dit iets met de vrijheid der menselijke persoonlijk heid heeft te maken, waarover altijd zoveel beweerd wordt. Amerika zal de overwinning in Korea behalen en daarmee zijn machts-prestige tegenover de Russen versterken. Ook als deze Aziatische oorlog daarmee afgelopen mocht zijn zal hij de wereld niet verder op de weg naar vrede hebben gebracht. Men sticht met vechten geen vrede. Wie tot de ouderen behoort zal zich herinneren dat de eerste wereldoorlog, eenmaal losgebroken, werd voorgesteld als „de- oorlog om een eind aan de oorlog te maken." Hij kostte tien millioen doden, maar wat werd ermee bereikt? Nu, dat is alleen maar een voor beeld. Men moet in dergelijke phrasen niet geloven. En als de Amerikanen gewonnen zullen -hebben, zullen zij opnieuw troepen in Korea moeten achterlaten: ditmaal niet alleen in Zuid-, maar ook in Noord-Korea, dat zij wel zullen moeten bezetten om het in staat van onderwerping te houden. Zij zullen een streng- régime moeten toepassen en ér zullen aanslagen op hun officieren en soldaten worden gepleegd. Er zal een ver zetsbeweging ontstaan. Er zullen onlusten komen. Ge kent dat allemaal wel. Ge herinnert u misschien ook nog dat woord van de Franse minister Talleyrand, tot Napoleon gericht: „Met de bajonetten, Sire,' kan men bijna alles doen. Alleen: men kan er niet op gaan zitten." Hij wilde daarmee zeggen dat men niet door de greep na-ar de macht heerschappij, kan uit oefenen, maar alleen door de rustige uit oefening van het gezag. Ortega heeft het aldus uitgedrukt: Heerschappij voeren be tekent gezeten zijn, gezeten zijn dus op een troon, een azuren bank, een ministersfau teuil. Op de bajonetten kan -men niet gaan zitten. Het is geenszins zeker dat deze Koreaan se oorlog tot dit land beperkt zal blijven en zich niet in Aziatische strijd van groter omvang voortzetten. Wij weten bij er varing, als wij onze herinnex-ing raadplegen, hoe moeilijk het is een dergelijke brand, eenmaal uitgebroken^ te stuiten. Dat was ook tijdens de beide wereldoorlogen het geval: alle pogingen ertoe mislukten. Zij waren talrijk. Terecht heeft Pierre Audiat gisteren in „Le Monde" herinnerd aan het eenvoudige woord van president Roosevelt, gesproken vóór de tweede wereldoorlog: „Gezien het feit dat het einde van een oorlog noodzakelijkerwijze de vrede moet zijn, is er meer voor te zeggen vrede te sluiten vóór de oorlog dan erna." Audiat merkt op dat in dit woord, als in een soort cocktail, humor,naïvieteit en diepe gedachte vermengd zijn. Natuurlijk valt bij opper vlakkige lezing alleen de humor op. Bij eerste overdenking zal het menigeen ver wonderen dat een zo groot man als Roose velt zich zo eenvoudig heeft uitgedrukt. Maar het kenmerkt de waarheid dat zij eenvoudig is. Daarom draag ik u dit woord ter verdere overdenking op, gelijk Audiat het aan zijn Franse lezers 'heeft voorgelegd. Mogen de Amerikanen het zich straks ook herinneren; het kost inspanning in koelen hoofde en in rustig beraad te besluiten als men eenmaal overwinnaar is en zich op nieuw getart voelt. R. P. Dr. Drees 5nsfal8eerde de Sociaal-Economische Raad De minister-president, dr. W. Drees, heeft Vrijdagmiddag in de vergaderzaal van de Eerste Kamer de Sociaal-Economische Raad geïnstalleerd. Dr. Drees onderscheidde de taak van de raad in drie delen. Vooreerst is de raad het adviescollege bij uitstek voor de regering bij haar sociaal-economische politiek. De raad wacht in de tweede plaats een rijke taak als bestuursorgaan in de publiek rechtelijke organisatie van het bedrijfs leven. In de derde plaats heeft'de raad een taak bij de uitvoering van wettelijke maatrege len. In de wet op de bedrijfsorganisatie zelf komt deze taak niet voor, omdat deze wet zich in hoofdzaak bepaalt tot de bedrijfs organisatie als organisatievorm. Gerekend moet echter worden, dat in de toekomst en reeds in de nabije toekomst belangrijke be voegdheden aan de raad zullen worden toegekend. De voorzitter van de raad,prof. F. de Vries, beantwoordde de rede van dr. Drees eii schetste de ontwikkeling, die heeft ge leid tot de beginselen welke in de wet op de bedrijfsorganisatie zijn, vastgelegd. NA ZES JAAR Geen „blijde incomste" van stoet met pantserwagens voorop BRUSSEL, (ANP). Te vijf minuten over zeven hedenochtend raasde een for matie van acht straaljagers over het mili taire vliegveld Evere nabij Brussel, ten teken van de aantocht van de beide vlieg tuigen, waarmede Koning Leopold en Kroonprins Boudewijn uit Zwitserland naar België terugkeerde. De jagers scheerden over het platform, waar afdelingen van de luchttroepen in carré stonden opgesteld en waar de militaire kapel juist het saluut aan de Koninklijke Standaard had gebracht. Langs de rolbanen op het vliegveld stonden op geringe afstand van elkander man schappen van de luchttroepen opgesteld. Het vliegveld was verder "omzoomd door mannen van de Rijkswacht, wier helmen men overal boven hagen en korenvelden zag uitsteken. Op het platform wachtte een klein gezelschap de Koning op; daaronder wai;en de grootmaarschalk van het hof, de prins de Mérodc, enkele ministers en luite nant-generaal Piron als vertegenwoordiger van het leger. Tien minuten nadat het eerste sein was gegeven arriveerde het Koninklijke vlieg tuig, geëscorteerd door negen Spitfires. Het werd op korte afstand gevolgd door het vliegtuig, waarin'de Kroonprins zich bevond. Beide toestellen waren Dakota's van de Belgische luchtmacht. De machines rolden gelijktijdig voor het platform. Het Koninklijke toestel droeg geen standaard. Het eerst verscheen Kroonprins Boude wijn, die vergezeld was van de secretaris van de Koning, de heer Weemaes. Eerst daarna verliet Koning Leopold, gekleed in de uniform van luitenant-generaal, zijn toestel. Hij werd gevolgd door zijn tweede zoon, prins Albert en door eerste minister Duvieusart. Op het ogenblik, dat de Koning, voor het eerst sederf zes jaar, de Belgische bodem betrad, zette het muziekcorps de Braban- Qonne in. Daarna had de begroeting door de autoriteiten plaats. Zij werd gevolgd door inspectie van de erewacht. De cere monie droeg een uiterst vormelijk karakter. Dg Koning- ging saluerend langs de troe pen, gevolgd door zijïx beide zoons, die in licht-beige zomercostuums waren ge kleed. Pantserwagens Terstond daarna reden tien zwarte ge sloten auto's het platform op en begon zich de stoet te formeren, die de Koning naar zijn slot te Laeken zou brengen. De Ko ninklijke stoet werd voorafgegaan door een groep motorrijders en vier pantser wagens. waarvan de laatste de Koninklijke Standaard droeg. De Koning nam in de eerste wagen plaats, de prinsen in de tweede. Van de uitgang van het vliegveld af volgde de stoet de Leopoldlaan, die afgezet was door Rijkswachters. De rode kragen en witte tressen van hun uniformen waren het enige kleurige ac cent, dat aan de intocht werd gegeven. Langs de Leopoldlaan stonden hoege naamd geen belangstellenden. De stoet reed linea recta naar het slot. Er hingen geen vlaggen. De manschappen van dé Rijkswacht in Twee mensen kwamen door blikseminslag om het leven Het hemelvuur veroorzaakte grote branden in Groningen Het zeer hevige onweer van Vrijdag middag heeft vo'oral in het Noorden en midden van het land grote schade aan gericht. Twee personen kwainen door blikseminslag om het leven. In Weerselo werd de veertigjarige echtgenote van de landbouwer J. Hesselenk door het hemel vuur getroffen. Zij was op slag dood. In Amersfoort trof de bliksem de gemeente opzichter D. Overdijk, die daardoor het leven verloor. Boven Nijkerk ging het onweer gepaard niet een zware hagelbui en hevige wind vlagen. Er werden hagelstenen gevonden van bijna vier centimeter doorsnede. Honderden vensters braken. Pannen wer den van de daken gerukt en zware bomen ontworteld. Verscheidene straten waren overstroomd. Veel fruit is van de bomen gewaaid. De ramen van broeikassen zijn vi"ijwel alle vernield. In Oude Pekela geraakte door bliksem inslag in de strofabriek Ceres" 2000 ton stro in brand. Deze partij ging geheel ver loren. Ook bij de cartonnagefabriek dei- firma Beukema in Hoogezand sloeg' het hemelvuur in de stroovoorraad, die in vlammen opging, hoewel fabrieksbrand- weren uit de omgeving en de brandweer uit Groningen het vuur met 25 stralen be streden. In Bellingwolde brandde de boerderij van J. Stoop na blikseminslag tot de grond toe af. Vooral in het Gooi is de regenval zeer hevig geweest, Vele straten en' wegen ston den onder water.' waardoor het verkeer een tijdlang gestremd was. Onweer dwong Engelse sport vlieger tot noodlanding Vrijdagmiddag omstreeks half drie heeft een Engels sport vliegtuig een noodlanding gemaakt op een weiland buiten de kom van de gemeente Bergen (N.H.). Het toe stel liep geen schade op. De piloot was door het hevig onweer genoodzaakt te lan den. Hij is later opgestegen om zijn vlucht voort te zetten. In Groningen heeft een felle brand ge woed in een opslagplaats van een watten- fabriek,. Drie ton watten, die voor export bestemd waren, gingen verloren. De Limburgse Kamer van Koophandel heeft er bij de minister van Verkeer en Wa terstaat op aangedrongen dat de vliegdienst tussen Schiphol en het vliegveld Zuid-Lim burg spoedig wordt hervat Schaarbeek stonden schouder aan schouder. Het publiek had zich alleen in de zijstra ten, op tien meter afstand van de boule vard, mogen opstellen. Slechts kleine groepjes mensen zagen de stoet stilzwijgend voorbij rijden. Op enkele plaatsen werd „Leve de Koning" geroepen, meestal ge volgd door kreten als „abdicatie" van de zijde der tegenstanders van de Vorst. Het kabinet biedt ontslag aan Na afloop van zijn onderhoud met Ko ning Leopold in Genève, heeft -de eèrste- minister Duvieusart medegedeeld, dat de huidige x-egering haar ontslag bij de Koning zal indienen. Een liberale woordvoërder heeft ver klaard, dat de liberalen in tegenstelling tot de socialisten bereid zullen zijn gevolg te geven aan een uitnodiging van de Koning tot het voeren van besprekingen over de voorwaarden voor deelneming aan een nieuw kabinet. De liberalen zullen, zo ver klaarde de woordvoerder, blijven streven naar een oplossing in de geest van een na tionale verzoening. Bommen Twee bommen zijn gisteren tot ontplof fing gekomen op tramlijnen, nabij Bergen, het belangrijkste centrum van het anti- Koningsgezinde Wallonië. De lijnen werden onmiddellijk hersteld en het verkeer werd niet onderbroken. Dit is het eerste incident van ernstige aard sinds de verenigde Kamers voor de terugkeer van de Koning stemden. De eerste reactie in Wallonië op Koning Leopolds terugkeer komt uit Luik. Het ge meentebestuur aldaar heeft de vlag half stok doen hijsen en doen omhangen met een rouwfloers. Demonstratie Paul Henri Spaak en andere socialistische parlementsleden schreeuwden „Abdicatie, Abdicatie", toen Leopolds vertegenwoordi ger gisteren de tribune1 verliet bij de mi litaire parade die ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag werd gehouden. Toen Prins De Mérode, grootmaarschalk van het weer ingestelde hof des konilxgs, in zijn auto stapte, schreeuwden ongeveer 100 socialistische parlementsleden, aange voerd door Spaak, herhaaldelijk „Abdica tie" en „Leve de Regent". Snel kwam de staatspolitie naderbij om het rumoer de kop in te drukken, doch zij trok zich haastig terug', tóen ontdekt werd dat personen die parlementaire immuniteit hebben, de oorzaak waren. Legervoorraden stromen Poesan binnen. Met landingsvaartuigen worden grote legervoorraden in de Zuid-Koreaanse haven Poesan aan wal gebracht en onmiddellijk naar het front vervoerd. Aan de rest van de frontlinie bleef het terugtrekken (Reuter). Onder dekking van de artil lerie der Amerikaanse en Britse vloot heb ben Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troe pen gisteren de plaats Jongdok aan de Koreaanse Oostkust heroverd. Jongdok, dat 4 km. ten Noorden ligt van het punt, waar de Amerikanen enkele da gen geleden een landing hebben uitgevoerd, is eergisteren door een bombardement van 'l scheepsgeschut verwoest. Op liet Ameri kaanse hoofdkwartier gelooft men dat*ue scheepsbombardementen een offensief op grote schaal op het Oostelijk front hebben voorkomen. Generaal MacArthur verklaarde in zijn rapport, dat de Amerikaanse en Zuid-Ko reaanse troepen op het Westelijk front „volgens plan zijn teruggetrokken op be tere natuurlijke verdedigingslinies". MacArthurs communiqué deelt voorts mee, dat de Noordelijken Imsil hebben ver overd, ongeveer 30 km. ten Zuiden van Tsjongdjoe. De strijdkrachten van de UNO in Korea beheersen thans een gebied, dat zich van het Oosten naar het Westen over een af stand van 140. kilometer uitstrekt. Deze strijdkrachten bestaan uit drie Amerikaan ss en vier Zuid-Koreaanse divisies. Boven- Het Belgische koninklijke gezin. Grote bijeenkomst der Europese federalisten in Londen LONDEN, (Reuter). De „Beweging voor een Verenigd Europa" heeft in de reusachtige „Albert Hall" te Londen een zeer druk bezochte bijeenkomst gehouden. Vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland hadden öp het po dium plaats genomen. De bijeenkomst werd geopend met een toespraakvan Churchill. Na hem sprak Paul Reynaud, gewezen minister-president van Frankrijk. Churehill zei onder meer: „Het Verenigd Europa dat wij willen bouwen moet uit eindelijk alle Europese volken, ook die van de staten achter het „IJzeren Gordijn", omvatten". Churehill verklaarde het toe te juichen dat ook Duitsland in de beweging voor een Verenigd Europa is vertegenwoordigd. „Ve len van ons zijn van mening dat een Euro pese Unie zonder Duitsland tot mislukking zou zijn gedoemd", verklaarde hij. Churehill besloot met de woorden: „Van één ding ben ik zeker. Hoe groot de geva ren cok zijn, die de vrije Europese volken bedreigen, deze zijn niet toegenomen door het stichten van de „Raad van Europa" en door het sluiten van het Noord-Atlantische verdrag. De volken der Westelijke landen zullen, iridien aangevallen, tezamen vech ten en zo nodig ook tezamen sterven bij de verdediging van de vrijheid, die hun gemeenschappelijke kostbare bezit is". Waarschuwing Na Churehill sprak Reynaud. Hij zeide': „Ik waarschuw de hier aanwezigen dat de Sovjet-Unie heden ten dage het sterkste leger ter wereld bezit, dat 170 divisies in fanterie, 35 divisies gevechtswagens en zestig divisies artillerie omvat. De Sovjet-Unie werkt dag en nacht, dooi de week en op Zondagen, aan de uitbrei ding van haar bewapening. Millioenen ge vangenen, mannen, vrouwen en kinderen, worden in slavenarbeid gedwongen hieraan mede te-werken. U denkt wellicht, dat Korea ver weg is, 'doch dan zou ik u in herinnering willen brengen hetgeen Lenin eens heeft geschre ven. namelijk „de kortste weg van Parijs naar Moskou loopt via -Peking, Tokio en Calcutta". Tenslotte werd nog gesproken door dr. Gert Bucerius, lid van het West-Duitse federale parlement. Bucerius zeide dat Duitsland een beetje droef gestemd was door de reactie in Engeland op het plan- Schuman. Hij betoogde dat Duitsland de indruk had dat het Britse volk dit plan hoofdzakelijk uit een economische gezichts hoek beschouwt. „Voor 'Duitsland ligt de zaak anders. De economische overwegingen komen voor ons eerst in de tweede plaats. Vrijheid kan slechts tussen gelijken bestaan en niet tus sen heersers en onderworpenen. Frankrijk heeft, door het plan-Schuman, de deur voor gelijkheid voor ons geopend, waar door wij weliswaar geen politieke, doch wel morele vrijheid zouden verkrijgen". dien bevinden zich nog „ergens" waar, wordt strikt geheim gehouden onder delen van de eerste Amerikaanse divisie cavalerie (pantsereenheden) en van de 25ste divisie. Tegenover hen staan zeven Noord-Ko- reaanse divisies, terwijl er ten Zuiden van Seoel en van de Han nog twee in reserve worden gehouden. Een hoge officier van de generale staf der Amerikaanse troepen in Korea ver klaarde Vrijdag dat het in het begin van de oorlog zwaar gehavende Zuid-Koreaan se leger zich goed heeft hersteld. De Zuid-Koreanen bezetten thans stel lingen aan de centrale en Oostelijke fron ten. Zij zijn ten volle in de strijd tegen de Noordelijke aanvallers ingeschakeld. Het grootste gedeelte van het Koreaanse front is door Zuid-Koreaanse troepen bezet. Slechts in de sector van Taejon bevinden zich uitsluitend Amerikaanse troepen. Hulp De secretaris-generaal van de-UNO, Trygve Lie- heeft verklaard dat hij uit Peru, Zweden, No.orwegen, Denemarken, Frankrijk, Brazilië, Griekenland, Argenti- nië en de Philippijnen aanbiedingen heeft gekregen voor de verlening van materiële of militaire hulp aan Zuid-Korea. Hij ver klaarde dat in geen dezer voorstellen mel ding wordt gemaakt van het zenden van troepen. Volgens James Heston, diplomatiek cor respondent van de New Yox'k Times, 'neeft de minister-president van India, Pandit Nehroe, een nieuwe boodschap aan Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, gezonden, waarin hij hem verzoekt zijn invloed aan le wendeix om het communistisch China in de UNO vertegenwoordigd te doen worden. Mr. G. Ch. Aalders gekozen als voorzitter van „Expoge" Op de derde congresdag van de vereni ging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd is mr. G. Ch. Aakiers uit Dordrecht als voorzitter gekozen. De'af tredende voorzitter, mr. B. W. Stomps uit Heemstede, had zich niet herkiesbaar ge steld. Mr. Aalders dankte mr. Stomps voor zijn werkzaamheden ten bate van de ver eniging. Hij sprak de hoop uit, dat de so ciale taak van de vereniging, het zorg- dragen voor de nabestaanden van de in de kampen omgekomen gevangenen en het zorgeix Voor hen, die als levende ruïnes uit deze kampen terugkeerden, spoedig een einde zal hebben genomen en de vereni ging zich dan geheel zal kunnen wijden aan haar werkelijke taak, het uitdragen van de ware vrijheidsgedaehte en het strij den voor de rechten van de mens. Hef woord is aan Vondel Men ruimtmet eencn voet of twee terugh te treên, het velt niet, maar verliest wat velts om 't velt te winnen. Verlenging der dienstplicht in West-Europa op komst WASHINGTON. (United Press). De mi nisters van Defensie van Engeland en Frankrijk hebben hun regeringen voorge steld de duur van de dienstplicht onmid dellijk te vei-lengen tot twee jaar, zo deel den diplomatieke kringen hier vandaag mede. Volgens deze zegsliedeix wordt ver wacht dat de regeringen van Engeland en Frankrijk op die voorstellen zullen ingaan. Zij namen aan dat het tijdens de recente bijeenkomst van ministers van Defensie van de'landen van het Brusselse pact te Parijs genomen besluit het gevolg is ge weest van een dringend advies van veld maarschalk Montgomei-y, opperbevelheb ber van de strijdkrachten van deze landen, en generaal De Lattre de Tassigny, opper bevelhebber van de landstrijdkrachten. Zij namen aan dat een soortgelijk ver zoek door de ministers van België, Neder land en Luxemburg aan hun regeringen is gericht. België, zo meenden zij, zal niettegen staande de situatie die is geschapen door de terugkeer van koning Leopold, dat ver zoek onverwijld in behandeling nemen en het als spoedeisend beschouwen. Zij meenden dat de Beneluxlanden nog voor de Hoge Atlantische Raad op 25 Juli in Londen bijeenkomt de dienstplicht zul len verlengen tot twee jaar. Een dergelijk besluit, zo voerden zij aan, zal tot gevolg hebben dat duizenden dienstplichtige sol daten voor de verdediging van West-Euro pa beschikbaar zullen blijven en die de fensie belangrijk zullen versterken. Gewijzigde bijdragen voor woningwetbouw Bij ministeriële beschikking zijn regelen uitgevaardigd voor de 'verlening van jaar lijkse bijdragen voor woxxingwetbouw, voor woningbouwverenigingen en gemeenten. De woningtypen zijn onderscheiden naar het aantal slaapplaatsen, waarbij mini mum-eisen zijn gesteld met betrekking tot de oppervlakte der verschillende woon ruimten. Ook wordt rekening gehouden met de gemeenteklasse, met de kosten van fundering en hei bouwrijp maken van de grond. Het bedrag der bijdragen varieert van f 170 (voor een eengezinshuis voor ouden van dagen) tot f 350 (voor een étagewo ning met 13 slaapplaatsen). De huurprijzen worden niet langer be rekend naar de exploitatiekosten per Mei 1940. In de plaats daarvan treedt de bepa ling, dat de huurprijs 30 procent meer zal bedragen dan hetgeen voor voor-oorlogse woningen wordt betaald. De regeling treedt per 1 Augustus in werking. Prinses Irene met haar vader naar Londen Zij legt morgen de eerste steen voor nieuwe Hervormde kerk Prins Bernhard en Prinses Irene zijn heden per vliegtuig naar Londen vertrok ken, waar Prinses Irene Zondagmorgen de eerste steen zal J eggen voor het nieuwe kerkgebouw van de Ned. Hervormde Ge meente aldaar. Het vorige kei'kgebouw, waarin Prinses Irene gedoopt is, werd tij dens de oorlog bij een bombardement ver woest. Prinses Irene zal Zondag naar ons land terugkeren. De Prins heeft het voornemen nog enkele dagen in Engeland te blijven. Toezicht op vreemde schepen bij Amerika WASHINGTON, 21 Juli. (Reuter). De Senaat heeft een wetsvoorstel goed gekeurd, dat. president Truman de be voegdheid geeft toezicht te doen uitoefe nen op "buitenlandse schepen in Ameri kaanse wateren. Dit -is een veiligheids maatregel tegen mogelijke plannen om atoombommen aan boord van buiten landse schepen Amerikaanse havens bin nen te smokkelen. Het voorstel is' doox-- gezoxxden naar het Huis van Afgevaar digden. HET WEER AFGEBEELD Na de passage van het buien-front Vrij dagmiddag kivam het weer in ons land LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - FRONT- TUSSEN LUCHT VAN L VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWAfiSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk. De oude depressie ten Zuiden van IJsland handhaafde zich nog steeds. Bij de Zuidwestpunt van Engeland dalen de barometers op de nadering van een Oceaanstoring, die in de richting van ons land trekt. Het weer behoudt daardoor een wisselend karak ter, maar de temperaturen blijven aan de hoge kant. Weerbericht VRIJ VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele regenbuien. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vrij warm. 23 Juli: Zon op 4.47 uur, onder 20.45 uur Maan op 15.16 uur, onder 23.40 uur 24 Juli: Zon op 4.49 uur onder 20.43 uur Maan op 16.48 uur onderuur Hoop pp 'aap ivaier in I.Tmm'drc Zaterda?, 22 Juli: Hoog water 8.29 en 20.57 uur. Laag water 4.01 en 16.19 uur Zondag 23 Juli: Hoog water: 9.25 en 21.56 uur. Laag water: 4.5.1 en 17.16 uur. Maandag 24 Juli: Hoog water: 10.31 en 23-01 uur. Laag water: 5.53 en 18.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1