(Oh- Strijd om geestelijke verheffing Gabardine bij regen en zonneschijn Hoe voeden wij ons? Ïlz-]Y S w IV V De personeelchef moet sociaal voelend zijn Meisjes in de fabriek pap ij se silhouetten Marineblauw in 7 3 /c SB Ts/g B 1STrSö=j Wat maken we van Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Natuurlijk eten we in de rode bessen-tijd ook bessen! We rissen ze, bestrooien ze met suiker en laten die suiker er enige uren in trekken, of we maken er heerlijke nagerechten van, zoals broodschoteltje met bessen, vla, pudding of yoghurt met bessen-, vruchtensla, vruchtengruel, Haagse bluf of schuimige bessenpudding. Limburgse bessenvla, turfjes met bes sensap. En dan voor de winter het voorraadje bessengelei en bessensap. De rode bes biedt werkelijk veel mogelijkheden in het keukendomein. Daarbij is zij een gezonde vruchten soort door haar vrij hoog gehalte aan vitamine C. Voor de huisvrouwen die willen irfmaken, geven wij hieronder de recepten voor bessensap en bessen- geleiden bovendien een zeer smakelijk bessënnagerecht, en een recept voor bessenbowl. Bessensap, (voor 1 liter sap Hó kg. bessen nemen). De bessen wassen, met een weinig water opzetten, bijna aan de kook brengen en warm houden totdat er voldoende sap uitgetreden is, Dè mas sa op een vergiet laten uitlekken of door een doek zeven en het sap in een pan opvangen. Ondertussen de flessen en kurken in sodawater schoon maken of uitkoken of uitzwavelen: Voor het uitzwavelen een stukje bran dend zwavelliht in de gewassen flessen brengen en dit met een kurk er in vastklemmen. Wanneer de flessen vol zijn met zwaveldamp, het lint er uit halen en in een kommetje water dom pelen. De flessen met een kurk sluiten en omgekeerd gedurende 10 minuten laten staan om ook de kurk te des infecteren. De zwaveldamp uit de flessen laten ontsnappen en deze niet meer omspoelen. Het vruchtensap even doorkoken, zo nodig afschuimen, de flessen, er mee vullen en deze sluiten met de kurken. De kurken bijsnijden' en de flessen tot en met de bovenste rand in gesmolten lak of kaarsvet of parafine dompelen, zodat de kurk luchtdicht afgesloten is. Bessengelei. (2Va a 3 potjes). 1 liter sap (VA kg. bessen gebrui ken), 3/4 a 1 kg. suiker. De vruchten wassen en zachtjes verwarmen mét een weinig water tot ze flink vocht hebben losgelaten. Het sap door een zeef of een vergiet, waarin een doek gelegd is, laten uitlekken. Het sap meten en inkoken tot 2/3 van het volume (dit kan men meten met de houten steel van een pollepel). Dan de suiker toevoegen en de massa laten inkoken, totdat een druppel, uitge bloeid op een bord, de dikte van gelei heeft gekregen. De gelei in goed schoongemaakte potjes overdoen en - deze afsluiten met een stukje vochtig cellophaan, dat met een touwtje over het potje wordt gespannen. Alvorens het potje te sluiten kan men de gelei met een laagje gesmolten parafine bedekken. Bessenbowl. (8 glazen van 2 dl.). 400 g. bessen, suiker (liefst basterd suiker) naar smaak, 4 dl, (ruim Vi fles) appelsap, 3 dl. spuitwater. De bessen rissent en enige tijd met suiker bestrooid weg zetten in een kom. Het appelsap en eventueel nog suiker naar smaak toevoegen en dit mengsel nog enkele uren op een koele plaats laten staan, Vlak voor het op dienen het spuitwater toevoegen. 1 liter melk, .50 g. margarine, 40 g. (4K> -eetlepel) bloem, 40 g. (4 eetlepels) aardappelmeel, iets zout, 1 ei, vanille suiker of een vanillestokje, 500 g. bes sen, 125 g. (ruim 1 kopje) suiker. Het aardappelmeel en de bloem aan mengen met iets van de koude melk. De melk met de margarine-- en een snufje zout aan de kook brengen (het vanillestokje enige minuten mee laten trekken) en onder goed roeren het papje van aardappelmeel en bloem er aan toevoegen en enige minuten door koken. De eidooier schuimig roeren met eên weinig suiker en vervolgens een weinig pap er door mengen. Dit mengsel aan de pap toevoegen, (even als de vanillesuiker). De pap van het vuur afnemen. Het eiwit stijf kloppen en dit van het vuur af door de pap scheppen. De bessen rissen en met de rest van de suiker enige tijd Wegzet ten. Als de pap afgekoeld is, de bessen er door roeren met het bessenvocht. De pap koud geven. Nieuwe machines voor voedselbereiding Een electrisché aardappelsnijder, die voor de bereiding van patates frites 28 pond gesneden aardappels per minuut aflevert, wordt in En geland gefabriceerd. De regelma tige toevoer van geschilde aardap pels wordt door de machine zelf verzorgd, en de klaargesneden aard appels worden in een bak onder de snijmachine uitgestort. Eveneens van Brits fabrikaat is een appel schiller, die door één peroson be diend kan worden en per uur 200 geschilde appèls aflevert. De ma chine is van roestvrij staal ver vaardigd- T UFFROUW VAN KUYL hebt U een nieuw schort voor me?" J? „Waar moet ik materiaal vandaan halen?" „Kan Uw assistente me soms even helpen?" Dit zijn zo de vragèn, die de vrouwelijke chef personeel van een cosmetisch bedrijf hier te lande, bij het begin van haar dagtaak' al te horen krijgt. Tientallen meisjes, over het algemeen netjes gekleed en modern gekapt, meisjes ook, die er aardig uitzien en die een glanspunt in onze maatschappij lijken^gaan aan haar ogen voorbij. De cheffin kent deze meisjes. Zij staat nu boven hen, maar zij heeft zelf in een dergelijke positie gewerkt. „De meeste mensen beseffenr- het niet", zegt zij, „hoe het leven is van deze meisjes, kinderen nog, als zij in de fabriek komen. Er wordt gescholden op de mentaliteit van deze fabrieksarbeidsters. Zij besteden al het geld, dat zij ver dienen, aan kleren en zij lopen achter de mannen aan, wordt er dikwijls gezegd. Dat is in vele gevallen zo. Maar wie weet in welke omstandigheden die meisjes thuis leven? Het zijn kinderen uit heel arme milieus, die hier komen. De vader verdient meestal geen geld genoeg om het grote gezin te onderhouden, en als hij dit 'kan, verbrast of verdrinkt hij vaak zijn loon en de moeder moet maar zien hoe zij rondkomt. Deze kinderen kennen over het alge meen niets dan misère, Het enige, dat hun een beetje zelfrespect kan geven, is een baan, die het hun mogelijk maakt in eigen onder houd te voorzien. En dan zijn er natuurlijk de man en het huwelijk, die hen kunnen bevrijden uit die poel van ellende. Dat denken zij tenminste, maar meestal komen zij nooit boven het milieu van het ouderlijk huis uit," Lezeres, ik wed, dat U er, net zo min als ik, over gedacht hebt, waarom die meisjes zo aan de uiter- lijke kant van het leven hangen, waarom zij zo weinig van hun leven maken. Hier geldt echter de spreek wijze: Begrijpen is vergeven. Een personeelschef moet dan ook niet slechts het werk door en door ken nen, maar zij moet tegelijkertijd leidster en sociaal werkster zijn. Op hun veertiende jaar komen de meisjes in de fabriek. Moeder brengt hen om de zaken te regelen en als men dan zegt: „Mevrouw, is Uw dochtertje niet te jong. Zij zal van de oudere meisjes dingen horen, die niet geschikt voor haar zijn," dan is het antwoord bijna steeds: „Zij is de oudste van een groot gezin. Ik heb'al jong moeten verdienen, dus zij moet het ook maar kunnen." En daarmee wordt hét meisje, dat thuis al genoeg heeft meegemaakt, in het grote leven gezet.-Zij leert mensen kennen, die, ouder dan zij, maar uit de zelfde omgeving, de moed en de energie hebben verloren om een le ven op te bouwen. Die mensen, man nen, zowel als vrouwen, maken haar wegwijs. De cheffin kan hier heel veel redden, door met de meisjes te praten, door hen aan te moedigen om cursussen te volgen, enz. Toch, als zo'n.meisje er toevallig leuk uit ziet en zij komt in aanraking met mannen, dan is nog alles verloren. De taak van de cheffin strekt zich dus niet alleen uit over het vrouwe lijk personeel van de fabriek, maar ook over de arbeiders. Zij zal beide partijen respect voor elkaar trach ten bij te brengen en als zij weet het vertrouwen te winnen van meisjes en mannen, dan zal zij hen kunnen helpen bij moeilijkheden. Er komt echter heel veel kijken, voordat het zover is. „Maar het is een heerlijke overwinning, als iemand zijn hart bij je komt uitstorten," zegt mej. Van Kuyl. „Ik zal U een voorbeeld geven. Er werkt bij ons een meisje, of beter zij werkte hier, want nu is zij getrouwd. Het was een goed kind, maar de. voorbeelden, die zij thuis, zag, waren niet bepaald be moedigend. Zij verlangde er hevig naar om uit die omgeving te komen. Zij verdiende vrij goed bij ons, dus financieel was zij er beter aan toe dan de huisgenoten. Maar zij wilde het huis uit. De uitweg daarvoor was: trouwen. Zij kwam in aanra king met een arbeider. De jongen wilde niet trouwen, omdat hij' naar zijn mening geen vrouw kon onder houden en hy was dan ook afkerig van het meisje. Zij probeerde even wel alles om hem te krijgen en ten slotte gelukte dit. De jongen kwam bij me praten, verschillende malen, en nu, nu zij getrouwd zijn en zelfs een baby hebben, is er geen opge wekter en moediger echtgenoot en vader denkbaar. Hij werkt hard, ook aan zijn geestelijk welzijn en het aardige is, dat hij zijn vx-ouw mee omhoog trekt en dat hij bezig is van beider leven iets te maken." De cheffin zwijgt en veiwölgt even-later peinzend: „Dit is een geval waaf het goed ging. Daar ben ik zo ontzaglijk blij om, maar het gros is onverschil lig. De vechtlust voor een"beter be staan is er niet. Er wordt gemop- Een beschrijving te leveren van de 14-Juli-feesten in Frankrijk is een opdracht waar heel wat groter scri benten dan deze kleine ève hun pen nen al op gebroken hebben. En toch, nu ik zo vlak na deze datum op mijn potlood zit te kluiven op zoek naar een onderwerp voor dit wekelijkse silhouet, nu is 't me moeilijk u over iets anders te onderhouden dan over dit groots en heerlijk feest waarvan gedurende drie dagen want tegen woordig begint het spelctafel al de dertiende om de vijftiende des avonds pas te eindigen heel Frankrijk op zijn kop staat. Dit jaar is het wel bijzonder uit- bundig toegegaan en zelfs de plas regens op de ochtend van de 14e Juli dag vermochten de onstuimigheid van de feestroes niet te bekoelen. Wanneer men ooit een volk feest wil zien vieren, een volle in al zijn ge ledingen, dan moet men zich deze dag naar Frankrijk begeven. Geen wijk van Parijs, geen gehucht uit de provincie of de bloemetjes worden buiten gezet, de beentjes gaan van de vloer of juister van het wegdek want iedereen bevindt zich op de straten en elkeen is vrolijk in naam der Republiek. Er hangen lampionnetjes in de straten, op de pleinen heeft zich een musette-or- kestje geïnstalleerd 'n saxafoon, 'n trelcpiano en een hoempatrom en op de grote boulevards staan over al tafeltjes en stoeltjes; en daar on- dex-' en daar tussen bewegen zich dan in een deinende en meer of minder rhythmische beweging de dansende paartjes en de wandelaars en ieder een heeft plezier. Dat plezier neemt ovei'igens niet overal de zelfde vor men aan. In een dorp geniet men weer even anders dan in een stad in de provincieplaatsjes gaat het bal champêtre steevast met prijsdansen gepaard en in het ene Parijse ar rondissement weer geheel verschil lend dan in het andere. Het meest onversneden volksfeest ervaart men wel in de buurt van de Place de la Répubüque en de Bastille of Bas- toche, gelijk de Parijzenaar zegt en dat is zo'n wonder niet omdat het tenslotte de verovering van dit plein geldt, die op deze dag elk jaar wordt herdacht. De goede en best gesi tueerde Parijzenaars daarentegen ko men tezamen in de goede en betere restaurants van de stad, zoals de Tour d'Argent, een heel dure gele genheid op een der eilandjes van de Seine, geïnstalleerd op het dak van een eeuwenoud huis. Omdat 't vuur werk nu eenmaal altijd een van de attracties is van elk feest op grote schaal, werd voor deze dure dames en heren boven op dat dak een aan tal particuliere zevenklappers ont stoken. De existentialisten van het quar- tier Saint-Germain hebben hun Quatorze Juillet wéér op een andere wijze herdacht. Gelijk dat in hun kringen gebruikelijk is: een tikkeltje anarchistisch.' Ter verhoging van de pret hadden deze discipelen van de heer Jean-Paul Sarti-e besloten het verkeer eens te ontwrichten, wat eigenlijk wel een zeer licht karwei mocht heten, nademaal er van enige organisatie op het wegdek zo'n avond toch al tamelijk weinig sprake pleegt te zijn. Maar goed, het kan altijd nog mooier. Weshalve eeh aantal jonge lieden zich languit op de rijweg ter ruste legde om daar maar af te wach ten wat er verder ging geschieden. Er arriveerde dan een vrachtwagen met aardappels en komkommers op weg naar de Hallen de „buik van Parijs" en die truck werd alras dooor een kolonne existentialisten genomen. De eetbare inhoud werd tot munitie verklaard en binnen tien minuten was de omgeving van „les Deux Magots" tot een intensief slag veld herschapen. Komkommers en piepers vlogen de boulevadiers en terrassiers om de oren die zo goed als het ging achter de cafétafeltjes bescherming zochten. Het ging erg opgewekt toe, maar niemand dat is nu een kenmerk van elk 14 Juli- feest is er boos door geworden. Zoiets mag op deze dag. Onder de toe schouwers. slachtoffers bevond zich ook een vermaard Frans schrijver die natuurlijk na afloop zijn opinie wilde kenbaar maken. Een goedgemutst oordeel! Ik kreeg, zei de beroemd heid, weliswaar enkele aardappels op mijn gezicht, maar dat heeft de pret geenszins kunnen drukken. Het evenement heeft me zeker tien jaar jonger gemaakt! Toen de truck leeg was verscheen de politie ten tonele. Evenmin in heel boze stemming. De jonge lie den werden op vaderlijk-e wijze ver maand het publiek niet meer zo las-, te vallen omdat zulks nu eenmaal niet netjes is en bovendien werd geadvi seerd de sti-aatweg liever niet als le gerstee te benutten aangezien dat ge varen op kon leveren. Er werd be terschap beloofd, en toen maar weer dansen. Jong en oud en rijk en arm en alles door elkander. Voor de jongste lichtingen is de 14e Juli trouwens een dubbele feestdag omdat op die datum boven dien de grote vacantie begint. Die vacantie strekt zich tot perd wanneer er personeel ontsla gen wordt, zoals enige tijd geleden, toen hier op bevel van de Rijksbe middelaars volgens het systeem van de arbeids-analyse moest worden gewerkt. De arbeiders voelen zich in een hoek gedreven, maar zij heb ben de fut niet om er uit te komen. Soms heb ik het idee, dat het op voedende werk, dat door de bedrijfs vereniging en andere sociale instel lingen, die samenwerken met de di recties van de bedi-ijven, wordt ver richt, hopeloos is. En toch... kan ik het werk niet opgeven, want er zijn altijd gevallen, waarin je steun kunt geven en voor die enkelingen is het waard dit te doen." Zeer zeker, stemde ik in gedach ten, toe. DAPHNE. Internationaal kookboek Besprekingen over de samenstel ling van een nieuw internationaal kookboek'werden in Londen kortge leden gevoerd op een internationale bijeenkomst van plattelandsvrou wen. Bijna overal ter wereld heb ben leden van deze grote interna tionale organisatie recepten inge stuurd en uitgewisseld, die voor dit kookboek een basis moesten vor men. Plet boek zal niet alleen een verzameling van traditonele ge- ï'echten bevatten maar er zullen ook keukengeheimen, die van generatie- op generatie zorgvuldig werden be waard, voor het eerst in worden gepubliceerd. De vei'eniglng van plattelandsvrouwen probeert door dergelijke publicaties haar leden, waarvan er over de gehele wereld meer dan 6.000.000 zijn, iets over het leven, de gewoonten en de ge bruiken in andere landen te vertel len, in de hoop dat een grotere waardering voor elkaar hieruit zal voortvloeien. zomer en winter Als er één stof is, die geschikt is voor alle weersgesteldhe den, dan is het wel gabardine. Nee, denkt U nu niet direct aan dat allersaaiste beige van de regenjassen, die we vroeger droegen en waarin sommigen zich nog wel hullen, Dat is in derdaad niet bijster aantrekke lijk. Maar er wordt nu beter ge maakt. Prachtige heldere kleu ren, rood, geel, lavendelblauw, hemelsblauw, groen, blauwgrijs, oranje, zwart, rose en nog tien tallen andere tinten, die een lust voor het oog zijn. Het is of de modekoningen nu pas tot de ontdekking zijn gekomen hoe veel mogelijkheden dit materiaal in zich bergt, want er wordt een enorm gebruik van gemaakt. Niet alleen voor regenkleding, of liever gezegd, juist niet! Het niet-waterdichte gabardine is van een verrukkelijke soepelheid en het zijn juisji lichtvallende stoffen die voor de huidige mo dellen een eerste vereiste zijn. Gabardine wordt verwerkt tot mantelpakken, wandeljaponnen, geklede jurkjes en elegante man tels. Dat het ook voor sportkle- ding een ideale stof is, wel, dat •wist men al lang! Op het plaatje ziet U een aardig voorbeeld van een .en semble van gabardine. De rok wanhoop veler ouders liefst tot 3 of 4 October uit, wat zeker voor een stadse moeder rijkelijk lang is. Een volgend maal hoop is daar nog eens op terug te kGmen maar om dit stukje ook in majeurtoonaard te vol tooien: de deugd word ook voor Frankrijks spes patriae steeds be loond want vlijtige en goede leer lingen ontvangen daags voor het ein de van het schooljaar allen een pre mie of een prijs in de vorm van een schrift, een atlas, 'n school- of lees boek. Mijn beide telgjes namen elk een boek van Jules Verne mee naar huis als gezegend middel de vol gende weken de overtollige tijd te doden SYe, en het manteltje 1 beide touw- ldeurig vworden gedragen in combinatie met een blouse, mutsje en handschoenen van rood met groen gestreepte jer sey. Nee, gabardine en regen kleding zijn beslist niet langer synoniemen! Clk jaar keert het terug in de collecties, het jurkje van marineblauw. Het is elk jaar hetzelfde en toch ook weer an ders. Het bewaart steeds' zijn pretentieloos karakter, van ja ponnetje -voor -elk- uur - van-de dag en voor elke gelegenheid. Het is geschikt voor alle leeftij den en alle silhouetten en mocht het ietwat neutraal zijn. dan bie den toch altijd de garneringen gelegenheid te over voor de per soonlijke noot. Verandert het marineblauwe jurkje dan al niet au fond, Het volgt toch wel op de voet de wetten van de mode. Ook in de garneringen. We zien dit sei zoen grote en kleine kragen, vesten, strikken en lavallières, alle in smetteloos wit. Wit om zoomt de randen van het mari neblauwe tailleurtje en het ge klede japonnetje heeft een ver siering van wit Engels borduur sel op blauw fond. Materialen zijn er te over. Mousseline, dou- pion, shantung, ottoman, alpaga, lorganza en linnen spelen hun rol en ze doen dat voortreffelijk. Heel bijzonder is het effect van doorzichtig marineblauw mous seline op een wit fond, en van wit mousseline op blauw. Ach, dat marineblauwe jurkje, we zien het hier veel te weinig. En toch hoort het bij de zomer Hotel voor dieren bij London Airport Het grote vliegveld van Londen Londen Airport, zal een speciaal hotel voor dieren gaan bouwen, waar deze op doorreis in alle com fort kunnen verblijven. Het lucht vervoer van dieren heeft zich de laatste tijd dermate uitgebreid, dat het hotel zeer noozakelijk is ge worden. Een luchtlijn alleen al ver voert via Londen Airport per jaar meer dan 20.000 apen die er op doorreis van India naar Amerika enige dagen moeten doorbrengen. Het hotel zal geschikt Zijn om al lerlei soorten dieren te huisvesten slangen zowel als vogels, oli fanten zowel als muizen. Wat de maaltijden betreft zal speciale re kening worden gehouden met de individuele smaak van iedere gast, en ook zal voor ieder dier een tem- peratuursregeling nauwkeurig in acht worden genomen, omdat een te plotselinge overgang in tempera tuur voor sommige beesten nood lottig kan zijn. Een groot zieken huis, waai medische hulp door die renartsen kan worden verleend, wordt aan het hotel verbonden. 't Lichaam heeft zetmeel en suiker nodig „Wi AAROM voeden wij ons?" Deze vraag goed beant woorden is niet zo eenvoudig. Als wij hem aan verschillende van onze lezers zouden stellen, zouden er zeker heel uiteenlopende antwoor den komen. De één zal zeggen: om dat wij na een zekere tijd honger hebben, een ander zal van mening Zijn, dat wij anders ziek zouden worden en dood gaan; weer een ander zal wellicht zeggen: om op te groeien en dus speciaal aan de kin deren denken. Wie van hen heeft nu gelijk? Eigenlijk allen. Maar als men precies na gaat wat nu wel de reden is en waarvoor het voedsel moet dienen, bemerkt men, dat er veel méér achter schuilt. Zeker, na enkele uren treedt een hongergevoel op, dit is een sein, dat het lichaam behoefte heeft aan voedsel. Wij hebben in de afgelo pen oorlog een goede leerschool ge had. Wij voelden aan ons zelf hoe wij slapper werden. Ook was het opmerkelijk, dat de grootte van de portie niet doorslaggevend was. want al aten we bordei. vol aard appelen of pap., het hielp niet veel, wij voelden ons onbehaaglijker en waren vatbaarder voor allerlei ziek ten. Het komt er dus vooral op aan wat wy eten, hóe onze voeding is samengesteld. Waarom heeft ons lichaam nu voedsel nodig? Wij kunnen daar voor ons lichaam het best verge lijken met een fabriek. Om de fa briek te bouwen zijn allerlei stof fen nodig: steen, hout, cement, glas etc. Zo ook voor het lichaam. Als het kind nog niet geboren is moet de moeder al de juiste voeding op nemen om te zorgen, dat haar kind zo gezond mogelijk ter wereld komt en ook als zuigeling en later als kleuter is de voeding van belang om een goed krachtig lichaam op te bouwen. Maar, zult U vragen, als men dan eenmaal volwassen is, zijn dan -nog bouwstoffen nodig? Ja! Evenals een fabriek slijt onder in vloed van regen en wind zo slijt ook het lichaam onder verschillende invloeden. Haren en nagels slijten, de huid schilfert af en dit alles moet weer worden aangevuld. Er gaan in het lichaam zelf opk steeds kleine deeltjes (cellen) verloren, die weer moeten worden vervangen. De stof fen, die dus vooral voor de opbouw van de cellen dienen zijn de eiwit ten, de voedingszouten en water. Energie en warmte Maar er zijn nog meer stoffen no dig dan bouwstoffen alleen. In een fabriek zijn machines, die 'draaien en energie en warmte leveren. Ons lichaam moet ook ax'beid verrichten. Wij fietsen, lopen, werken en zelfs al slapen- wij, dan nog gaat onze als het zwarte japonnetje bij de winter. Wij, hier in Nederland, steken ons liever in strepen en moesjes en bloemen. En we ver geten wel eens, dat eenvoud nog altijd het kenmerk van het ware is. En dat de Parisienne, onna volgbaar gracieus als zij is in haar „petite robe marine", steeds een lichtend voorbeeld zou kun nen zijn. Daar wilde- ik U maar even aan herinneren ARLETTE. ademhaling door, ons hart moet blijven kloppen en ons bloed blij ven stromen. Daarvoor heeft het stoffen nodig, die energie en warm te leveren. Deze zijn: vetten, zet meelstoffen suikers. Zij verbranden in het lichaam, ook al treden er geen verbrandingsverschijnselen op en geven daarbij warmte en arbeid- vermogen. Zo is liet te verklaren, dat mensen, die veel lichamelijke arbeid moeten verrichten: een smid, een loopjongen, een fabrièksarbeider behoefte hebben aan gerechten, die vetrijk zijn en. veel meelstoffen be vatten, zoals stevige stamppot met spek. (zetmeelstoffen uit aai'dappe- len, vetten uit het spek). Zoals in een fabriek vei-schillende machines niet goed functioneren als niet een zekere, warmte hebben zo moet ons lichaam ook steeds op een bepaalde temperatuur blijven (37°C), Daarvoor zorgen dus ook de zet meelstoffen de suikers en de vetten. Door de lage temperatuur van de omgéving verliest het lichaam 's-winters mèèr warmte dan 's-zo- mers. Het lichaam heeft in de win ter dan ook meer behoefte aan een kop warme koffie of soep. In de zo-' mer drinken wij graag een glas koel bier of frisse limonade. Nog een andere groep voedings stoffen moet er in ons lichaam wor den opgenomen: de z.g. beschermen de stoffen en dit zijn de vitaminen en de voedingszouten. Een machine moet regelmatig gesmeerd worden om haar tegen roesten en warmlo pen te beschermen, Het lichaam heeft ook stoffen nodig om tegen allerlei ziekten en gebreken te wor den beschermd. Velen van U zullen gehoord hebben van Engelse ziekte, misschien zeli% gevallen meegemaakt uit naaste omgeving. Enkele tien tallen jaren vóórheen wist men niet wat de oorzaak was van deze ziekte, maar men ontdekte, dat, wanneer in de voeding vitamine en kalkzou- ten ontbreken, Engelse, ziekte kan ontstaan: het beenderstelsel wordt niet goed gevormd, de beenderen blijven week en slap. Al de bovengenoemde voedings stoffen moeten dus in onze voeding voorkomen en .U zult kunnen be grijpen, dat het daarom van belang is, dat onze- voeding juist gekozen wordt. Variatie in maaltijden Men moet variatie in de maaltij den brengen, omdat nu eenmaal niet in ieder levensmiddel alle voedings stoffen voorkomen. Een mens moet dagelijks voldoende vitaminen op nemen en dus verse groenten, fruit, en melk gebruiken. Wij hebben da gelijks een bepaalde hoeveelheid eiwittten nodig, Deze komen voor namelijk vóór in vlees, vis kaas, melk. eieren, peulvruchten e.d.. Met brood, aardappelen nemen wij meest al wel voldoende zetmeelstoffen en vetten op om ons genoeg warmte en arbeidsvermogen te geven. Trouwens ons lichaam waarschuwt ons al als wij erg eentonig zouden eten. 'Vij krijgen inwendig een afkeer van een bepaald gerecht als wij het erg dikwijls krijgen vóórgezet. Maar ook al zorgen wij voor vol doende afwisseling in de maaltijden, dan nog is hei niet zeker, dat wij alle voedingsstoffen werkelijk bin nen krijgen. Er kunnen n.l. door een -onjuiste bereidingswijze stoffen ver loren gaan. Door koken gaan som mige vitaminen verloren: het koken mag dus niet langer geschieden dan strikt nodig is. Verder kunnen vita minen beter tegen een snelle ver hitting dan tegen een langzame ver warming. Aardappelen en groenten zette men dus liever op met kokend water. Veel huisvrouwen zetten deze levensmiddelen op met, veel water en gooien dit na, het koken weg. Maar in dit kookwater zitten de in water oplosbare voedingsstoffen: sommige eiwitten, zouten, vitaminen en suikers en deze worden dus met bet kookwater mee weggegooid. Be-' ter is het om kookwater te verwer ken in een soep, .een saus of een stamppot. Maak niet lang te voren de aardappels en groenten schoon, want sommige vitaminen gaan ver loren bij het bewaren aan de lucht. Maak groenten en aardappelen zui nig schoon. U moet immers alles toch al duur betalen, laat dan ook zoveel mogelijk van de levensmid delen aan het lichaam ten goede komen. Als U deze aan wijzingen op volgt zal hét ook niet nodig zijn steeds dure vitaminenpreparaten te gebruiken. Ziehier in grote lijnen, waarom wij ons moeten voeden en hoe wij ons goed voeden. Er is dus voor onze huisvrouwen alleen al in het verzorgen van de dagelijkse maaltijden een belangrij ke taak weggelegd! Een klein, ongelukkig hoopje mens is het kind Lilibeth deze dagen. Het begon in ons heerlijke milde klimaatje met een oorontste king. Kiespijn in zijn oor" noemde Pappie cZat, toen hij een klein jon getje was. Toen hoesten; dat over ging in blaffen. Tenslotte was hei zelfs geen blaffen meer, maar eer- soort gieren tot verstikkens toe. Op dat ogenblik hoorden Mammi en Pappie, dat op het kleuterschool tje annex grote school" veertiei gevallen van kinkhoest vraren! Het zou bepaald oneerlijk zijnin dien zij verklaarden bijzondei vriendelijke gedachten te hebben gekoesterd. Maar de medische vriend constateerde met een in die omstandigheden steeds wat irriteren de onverschilligheid: „Och, ze moe ten het toch krijgen"! En daar heb ben de opvoeders van het kind Lili beth zich toen maar i) rnntrc roem bij neergelegd Het kleine, blonde noopje mens giert dus maar door. Op allerlei on verwachte ogenblikken. ..Ik kom nog wel eens kijken, op het eind van de week", aldus de kinderarts. „Opa dokter" noemt het meisje hem. En toen deze haar onderzocht „met het telefoontje", zuchtte zij uit pure aanhankelijkheid als een fietspomp.' Voor Lilibeth is dus de grote va cantie wat 'vroeger begonnen. Haar blauwe ogen zijn van al dat hoest- persen iaat. kleiner geworden en ze staat om de haverklap braaf met haar blanke armpjes in de hoogte. 's Nachts reageert ze op hoestbuien met woedend te worden als een in zijn verdiende slaap gestoord dier- 'je. Maar in alle ellende was het een •.est, toen haar bed naar „de" slaap- im er verhuisde. Dat 's ook een stuk gezelliger", irklaarde ze, zichtbaar voldaan. Voor.haar, natuurlijk! Vrouwenpagina van Zaterdag 22 Juli 1950 65ste Jaargang No, 19607

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7