Haarlems Dagblad Onrust in België Truman vraagt verhoging der belastingen met vijf milliard Generaal MacArthur rapporteert „Onze troepen blijven op Korea' In de Belgische Kamer gaat de strijd om de Koning voort 65e Jaargang No. 19610 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt «öprectjte igaarirmsrlje Courant (Knno ï6?6) Woensdag üo Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom OFSCHOON het weer zelf onrustig is en pogingen doet om de rijkdom aan af wisseling, die het in ons vriendelijk klimaat altijd bezeten heeft, extra-verrassend te maken is dit toch vacantietijd. En er zitten mogelijkheden in, want telkens breekt de zon door en springt de thermometer weer omhoog. Helaas wil. het nieuws niet in kalme vacantie-banen geleid worden. Dat is niet zijn schuld, maar die van de mensen die het veroorzaken. Als gij vandaag of morgen met vacantie gaat en verheugd in de trein stapt zult gij dat vervoermiddel zonder wantrouwen aanzien. De Neder landse Spoorwegen geven geen aanleiding tot achterdocht en uw landgenoten laten hun treinen rustig rijden. Het is wonderlijk te moeten constateren dat het in België niet zo gesteld is. Lieden, die het oneens zijn met de terugkeer van Koning Leopold III in zijn land en zijn bevoegdheden, heb ben daar uiting aan gegeven door pakjes springstoffen op spoorrails te leggen. Zij zijn ontploft en hebben schade en vertra- ging veroorzaakt. Zij hebben nog geen ont- sporingen veroorzaakt en mensenlevens ge kost. Niettemin zullen deze gevallen onrust veroorzaken onder de reizigers en het vreemdelingenbezoek aan België schaden. Daders zijn nog niet gepakt. Zodra de Bel gische politie er een te pakken krijgt zal zij ook wel op het spoor komen van de lie den, die met hem samenwerken. Hun op treden lijkt onzinnig. Kortweg: onzinnig. De Koning zal geen afstand doen en het lan'd verlaten omdat zij ontploffingen op spoorwegen veroorzaken. Hun reizende landgenoten die talrijk zijn, want het Belgische volle houdt in deze tijd ook zijn vacanties zullen even kwaad op de on bekende daders worden als de reizende vreemdelingen. Als zij ten aanzien van de kondngs-kwestie tot de twijfelaars be horen zullen deze incidenten er hen licht toe brengen, in de terugkeer van hun vorst maar definitief te berusten. Dit soort ge weldpleging heeft gelukkig altijd maar weinig aanhangers in een volle. En niet ten onrechte'zegt de gewone burger, de kleine burgerman met een confectiepakkie an zoals Louis Davids hem bezong dat hij niet begrijpt waarom het op hem en zijn gezin verhaald moet worden als er mensen zijn die vinden, dat de Koning niet terug had moeten komen. Deze incidenten scha den de positie dies Konings dus zeker niet; veeleer zullen zij haar versterken. Er zullen dan ook talrijke politieke tegenstanders van Leopold III zijn, die ze geducht, onaange naam zullen vinden. Wat het verkeerswezen eigenlijk met de Koningskwestie heeft uit te staan is ook duister. Het is waar, dat Z.M. is terugge reisd naar België (niet per trein) maar wie kan dat aan de vervoers-maatschappijen verwijten? Zij als zodanig hebben er niets mee te maken gehad. En aangezien zij krachtens hun taak bereid zijn iedereen te vervoeren, ongeacht zijn politieke overtui ging, lopen de plegers der aanslagen de niet geringe kans dat zij straks enige tegen standers van 'S Konings terugkeer treffen. Wel is het plegen van dergelijke daden om politieke redenen bekend in de we reldgeschiedenis. Het is al vaak en in vele verschillendie landen voorgekomen. Dit neemt niet weg dat het, behalve misdadig, volslagen onzinnig is. De bedrijvers doen deze dingen blijkbaar in de mening, dat zij hoe-dan-ook onrust in den lande moeten wekken. Zij willen de aandacht trekken en opschudding veroorzaken. Of anderen daar mee geschaad worden laat hen koud. Zij hebben geen rechtsgevoel, geen respect voor de medemens, geen besef van verant woordelijkheid. Lieden van dit soort zijn dan ook volkomen ongeschikt om zich in enigerlei vorm met het openbaar belang in te laten. Zij kenmerken zich duidelijk als mensen, die men als men hen te pakken krijgt niet alleen tot gevangenisstraf moet veroordelen, maar hun ook (en vooral) voor lange tijd hun burgerrechten ontnemen. Als er een ander land is, waar men op hun inzichten juist wel prijs stelt zou het niet meer dan logisch zijn, hen met een getuigschrift van hun daden en opvattin gen aan dat land aan te bieden. Dat is in dien het aanbod' aanvaard zou worden ook een voordeliger oplossing dan hen jarenlang op kosten van de belastingbe taler (wiens vacantie zij al verontrust hebben) in een gevangenis te onderhouden en hen daarmee in hun eigen verwarde breinen tot een soort martelaars te maken. In ieder geval wensen wij de Belgische politie succes bij haar pogingen om hen te Amerikanen zouden weer volle fiscale oorlogslast moeten torsen WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft Dinsdag aan het Congres verzocht om een onmiddellijke belasting verhoging van 5 milliard dollar. De grotere belastingbedragen zouden deels van parti culieren, deels van het bedrijfsleven ge heven moeten worden. De president vroeg om deze verhoging van de belastinginkom sten voor de financiering van de verhoging met 10,5 milliard dollar van de militaire uitgaven, die hij heeft voorgesteld. In zijn toelichting op het yoorstel schrijft de pre sident: „Wij moeten tot deze grotere uit gaven overgaan op een tijdstip, dat de federale begroting al niet in evenwicht is. Dit maakt het gebiedend noodzakelijk, dat wij de belastinginkomsten vergroten, opdat niet door een .toenemend deficit nieuwe inflationisfische krachten ontstaan, die nadelig zijn voor onze Verdedigingskracht". Het ingediende wetsontwerp zou de be lastingverlaging,'die het Congres in 1948 invoerde, weer ongedaan maken. Het Ame rikaanse volk zal opnieuw de last der be lastingen, die het tijdens de tweede we reldoorlog droeg, op zich moeten nemen. De verlaging van 1Q48 was de enige ver laging van de belastingen, die in oorlogs tijd golden. De Amerikaanse minister van defensie, Johnson, heeft verklaard, dat meer dan 5.000 vliegtuigen zullen worden toegevoegd aan de luchtmacht van de.V.S. Vergelijking De democratische volksvertegenwoordi ger Carl Vinson, voorzitter van de commis sie voor de strijdkrachten van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat het door president Truman ingediende program voor de herbewape ning, waarvan de uitvoering meer dan tien milliard dollar zou vergen door het Congres „als een minimum en niet als een maxi mum" zou moeten worden beschouwd. Vinson zei verder dat de Verenigde Sta ten thans in een toestand van militaire min derheid ten opzichte van de Sovjet-Unie verkeren. De Russen, zo zei hij, bezitten zevenmaal meer tanks en hebben 17 maal meer manschappen onder de wapens dan Amerika. Zij hebben bijna 300 duikboten en een „sterke luchtmacht". Vinson ver zocht de door president Triiman gevraagde credieten zo spoedig mogelijk goed te keu ren en een onderzoek naar de verantwoor delijkheid voor de huidige onvoorbereid heid van de Verenigde Staten tot later uit te stellen. Vinson voegde er in zijn rede aan toe, dat een oorlog over de gehele wereld „te allen tijde een reële mogelijkheid" is. Hij grijpen. R. P. Nederlandse candidatuur voor de Veiligheidsraad (Van onze parlementaire redacteur) Enige tijd geleden heeft de regering in Den Haag aan de landen die geacht kun nen worden deel uit te maken van de aardrijkskundige groep, uit wier mid den op het ogenblik Noorwegen zit ting in de Veiligheidsraad heeft, mede gedeeld bereid te zijn om met 1 Januari a.s., de datum waarop Noorwegen aan de beurt van aftreden is, lid van de Veilig heidsraad te worden. Dit verklaart de be richten uit Kopenhagen, dat de Scandi navische landen hebben laten weten de Nederlandse candidatuur te zullen onder steunen. Uit den aard der zaak mag men verwachten dat- ook België en Luxemburg hiermede accoord zullen gaan. België heeft op het ogenblik zitting in de Economische en Sociale Raad. In herinnering zij nog gebracht dat Nederland toen de Organisa tie van de Verenigde Naties begon, ge durende het eerste jaar (1946) deel van de Veiligheidsraad heeft uitgemaakt. Gerom en Boeroe bezet DJAKARTA, 25 Juli (Aneta). De ei landen Boeroe en Ceram zijn thans geheel in handen van de APRIS, aldus meldt een communiqué van het commando der APRIS in Oost-Indië, dat voorts mededeelt dat op 21 Juli Piroe, de hoofdplaats van Ce- ram, zonder strijd werd bezet. Op 23 Juli werd Amahai, aan de Zuidkust van Ceram, ongeveer 50 mijl ten Zuid-Oosten van Am- bon, bezet. Er was weinig strijd en aan de zijde der APRIS vielen geen slachtoffers. Het communiqué zegt verder: „Dr. Soumo- kil is uit Ambon gevlucht met achterlating van zijn volgelingen. Gehoopt wordt op een zo spoedig mogelijk fungeren van het civiele bestuur ouder dr. Rekatta". Nieuw plan voor defensie betaling in West-Europa De Franse minister-president, René Pleven, heeft voor de financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering ver klaard, dat de Franse leden van de raad van plaatsvervangers van het Atlantisch Pact, die heden te Londen bijeen zijn ge komen, hun steun zullen geven aan een plan voor een nieuwe wijze van financie ring van de Europese verdediging. De gemeenschappelijke verdediging, al dus Pleven, moet betaald worden uit een gemeenschappelijk fonds, waaraan elk land naar vermogen bijdraagt. De eerste bijdrage zou gedaan worden door Amerika. „Geheel nieuwe methoden van financiering der bui tengewone militaire inspanningen zijn on vermijdelijk. Frankrijk moet een leger op brengen, dat de vergelijking met alle bond genoten zou kunnen doorstaan", aldus Pleven. West-Duits parlement wil een Europese regering Plet West-Duitse parlement heeft met overweldigende meerderheid een motie aangenomen waarin aangedrongen wordt op de instelling van een Europese regering. Alleen vier communistische leden stemden tegen. De andere afgevaardigden verhieven zich van hun zetels om de aanvaarding van de motie too te juichen. De motie was in gediend door 367 van de 402 leden van de Bondsdag. Er wordt in gevraagd om een Europese regering op federale basis met een parlement en een rechterlijke macht. De „Nelly" waarschijnlijk Zaterdag in Rotterdam Het troepen transportschip „Nelly" komt vermoedelijk Zaterdag in de haven van Rotterdam aan. Het tijdstip van 'de' ont scheping wordt nader bekend gemaakt. zeide, dat de militairè sterkte der Verenig de Staten op het ogenblik zeer onvoldoende is. Hij betwijfelde ook of het uitbreidings program van de regering wel voldoende zou zijn. Aan de andere kant verklaarde hij, dat de zeemacht der Verenigde Staten veel en veel groter .is dan die van Rusland en zijn satellieten. Verder is de strategische luchtmacht van de V.S. sterker dan welke ook te wereld, terwijl de voorsprong der V.S. op het gebied van' de atoomwapens nog steeds zeer groot is en het nog wel enkele jaren zal blijven. Verdediging tegen atoom-aanvallen LONDEN (Reuter) Volgens een in Engeland gepubliceerd officieel handboek voor de verdediging tegen atopmbomaan- vallen geven de gewone privé-schuilkel- ders in de tuinen redelijke bescherming. In plaats van gasmaskers moeten de bur gers „dosimeters" in vulpenformaat dra gen om vast te stellen in hoeverre zij door gammastralen zijn beïnvloed. Een bom, zoals boven Hirosjima is ont ploft, zou in een Engelse stad 30.000 hui zen binnen een cirkel met een straal van 1.5 km vernietigen. 35.000 andere huizen zouden ernstig en 50 tot 100.000 huizen licht, beschadigd worden. Wie zes weken na de ontploffing nog leefde, zou een goede kans hebben om in leven te blijven. Tijdelijke onvruchtbaar heid is mogelijk. Noord-Koreaanse strijdmacht boekt nochtans verdere successen LAKE SUCCESS (Reuter). Generaal Douglas MacArthur, opperbevelhebber van de strijdkrachten van de UNO op Korea, verklaart in zijn eerste militaire rapport aan de Veiligheidsraad, dat de strijdkrach ten van de UNO zich daar zullen Handha ven. De generaal zegt verder, dat natuur lijk onmogelijk met enige zekerheid het verloop van een militaire campagne is te voorspellen. Met plaatselijke gevechten langs een breed front worden noodzake lijkerwijs verliezen geleden evenals suc cessen geboekt. De strijd is thans ïh een critieke fase en zal volgens bepaalde plan nen, „waarbij wij niet geheel zonder keus blijven", verlopen. MacArthur scliat de totale sterkte van de Noord-Koreaanse troepen bij het begin van de strijd op 90.000 tot 100.000 man, ver deeld over ongeveer zeven divisies en vijf brigades, goed geoefend en hoofdzakelijk uitgerust met voortreffelijk Russisch ma teriaal. Hiertegenover stond een Zuïd- Koreaans leger van vier divisies, zonder tanks of zware artillerie. Het rapport concludeert vérder „uit de voortdurende aanwezigheid op het slagveld van grote aantallen vijandelijk personeel en grote hoeveelheden uitrusting, dat de Noord-Koreaanse aggressors de beschik king hebben over middelen, die hun eigen vermogen ver te boven gaan". De president van de raad Ame Sunde, verklaarde zich zeer gesterkt te voelen door dit rapport. Volgens berichten van het Koreaanse front zouden de Noord-Koreanen Spentsjon hebben bezet en thans naar Jospe, een havenstad halverwege Mokpo en Poesan opmarcheren. De pantsereenheden .van de vierde Noordelijke divisie, versterkt door de 13de divisie, zijn zonder op noemens waardige tegenstand te stuiten langs de spoorlijn Tsjongdjoe-Namwon-Soentsjon naar Josoe opgerukt. In deze streek be vindt zich, naar gemeld wordt, geen an dere strijdmacht dan de Zuid-Koreaanse politie. Het communiqué van generaal MecAr- thur zegt, dat verdere terugtrekkende be wegingen van Jongdong naar Taegoe, de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad moge lijk noodzakelijk zijn. In de Westelijke en Zuidelijke sectoren bleef de Noord-Kore aanse druk aanhouden, ondanks zware ver liezen, toegebracht door de grondstrijd krachten en het beschadigen van verbin dingslijnen door de luchtmacht. Aan de Oost-kust strijden Zuid-Koreanen tegen de Noordelijken, die zij tot ten Noorden van Kanggoe terugdreven, Op weg naar Taegoe Met de val van Jongdong is voor de Noord-Koreanen een belangrijke hinder paal opgeruimd op de weg naar Taegoe. Bij Hamtsjang, 35 mijl ten Noorden van het slagveld van Jongdong heeft de luchtmacht een nieuwe concentratie pantservoertuigen en vrachtauto's waargenomen en bestookt. Hamtsjang' ligt eveneens aan een hoofd weg naar Taegoe. In het Zuid-Westen rukten de Noorde lijken bijna zonder tegenstand te ont- moeten'op. Kwangdjoe, Haenam en Koerje zijn hecht in de handen der Noordelijken, die zich thans gereed maken voor een stoot .langs drie hoofdwegen naar Soéntsjon, een vitaal wegenknooppunt, verbonden met Poesan, de voornaamste bevoorradingsbasis der Amerikanen in de Zuid-Oostelijke hoek. Van Jongdong naar het Zuiden werden hevige achterhoedegevechten met de Noord-Koreanen geleverd. De eerste ca valeriedivisie was gezonden ter verster king der uitgeputte 24ste divisie, doch de Amerikanen kwamen voor een gro.te over macht aan tanks en infanterie te staan. De marine heeft Jongdok hevig beschoten. De luchtmacht deed hevige aanvallen op Noord-Koreaanse concentraties ten Zuid- Oosten van Taejon. Een convooi werd ver nietigd. Bij Hamtsjang houden Zuid-Kore aanse troepen hun verdedigingslinie. Dinsdagmiddag is in liet ministerie van Unie-zaken en Overzeese Rijksdelen het K.N.I.L. ontbonden. Minister zonder portefeuille, L. Götzen, tijdens het voorlezen van het Koninklijk Besluit. Van links naar rechts: staatssecretaris mr. W. H. Fockema Andreaeminister mr. W. F. Schokking; minister L. Götzen; generaal-majoor E. Engles; "eneraal-majoor J. J. Mojet; kolonel W. J. van Gulik en ritmeester Van-Lidth de Jeude Het verloop van het front in Zuid-Kor ea. Dertig Noord-Koreaanse soldaten, die in het Chinese communistische leger in Mand- sjoerije hebben gevochten, behoren tot de krijgsgevangenen die de Amerikanen on langs hebben gemaakt. Een hunner, de tweede-luitenant Whang Tsjoel Soon, deelde aan Reuter mede, dat zijn gehele di visie vijf maanden geleden naar Noord- Korea was overgeplaatst. Hij behoorde tot het achtste regiment van de Noord-Kore- aahse derde divisie, die twee Russische adviseurs heeft. Poesan bedreigd? De Noord-Koreaanse strijdkrachten, die oprukken langs de Zuidkust van Zuid-West Korea, hebben vanochtend Hadong, een be langrijk spoorwegknooppunt 120 km van de bevoorradingshaven Poesan, veroverd. Het schijnt, dat de verovering van Ha- dong de Noord-Koreanen in staat stelt direct door de vlakten naar Poesan op te rukken. De Noord-Koreanen zijn ten Zui den van de bergketen gekomen, die het Zuid-Oostelijk deel van Korea beschermde. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal MacArthur sprak tegen, dat Poesan bedreigd wordt, maar sommige waarnemers zijn een andere mening toe gedaan. Schuman stelt Europees „super-gezag" voor Niet alleen voor kolen en staal PARIJS (United Press). De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft gisteren voorgesteld een nieuw Europees „super-gezag" op te rich ten, dat toezicht houdt op een continentale pool van de zware industrie en misschien disputen zal behandelen over andere kwes ties tussen de West-Europese naties. Tijdens het debat dat de nationale ver gadering hield over het plan-Schuman, stelde de minister voor om een apparaat in te stellen, bestaande uit: Het boven-nationale hoge gezag waar voor het ontwerp thans- wordt opgesteld door. vertegenwoordigers van de landen van het Schuman-plan. Een boven-nationaal-Hof van Justitie om bezwaren te horen tegen besluiten van liet hoge gezagslichaam. Een internationale parlementaire verga dering, met souvereine macht, om toezicht te houden op het boven-nationale gezags lichaam. Een comité van ministers dat gezamen lijk zitting kan houden met het hoge gezag. „Op deze wijze zouden wij een Europees gezag dienen in te stellen, waarop zelfs een beroep zou kunnen Worden gedaan om an dere kwesties te regelen naast die van kolen 'en staal. Kennelijk is dit een vermetel pro ject, doch het is tevens realistisch, wij weten dat er risico's zijn, doch niets kan worden ondernomen zonder risico's", aldus Schuman. De minister gaf toe dat er zowel naar vorm als in principe, verschillen bestaan tussen de landen van het Schuman plan en Engeland. Hij gaf echter te kennen dat een vorm van „associatie" tussen Engeland en de continentale naties misschien kan wor den uitgewerkt. Schumans toespraak was het antwoord op de scherpe critiek die voornamelijk van linkse zijde, maar ook, zij het in geringere mate van rechts, op zijn plannen werd uit- i geoefend. Turkije zendt troepen De Turkse regering heeft besloten 4500 soldaten ter beschikking te stellen van de opperbevelhebber van de U.N.O. in Korea. Het besluit werd per telegram door de Turkse minister van Buitenlandse Zaken aan Trygve Lie bekend gemaakt. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat Engeland landstrijdkrachten naar Korea zal zenden. In Bangkok wordt voorspeld, dat tussen Siam en de V.S. een militaire alliantie zal worden gesloten. Men verwacht, dat hier over zal worden gesproken als de Ameri kaanse militaire missie, die zich thans te Saigon bevindt en de volgende week Siam bezoekt. Australië en Nieuw-Zeeland zullen land strijdkrachten ter beschikking stellen van de U.N.O. voor de actie in Korea, aldus werd vanochtend nog meegedeeld. Het Nieuw-Zeelandse contingent zal, vol gens mededeling van minister-president Holland, waarschijnlijk bestaan uit artille rietroepen. Er wordt terstond met de wer ving van vrijwilligers begonnen. Het Britse kernkabinet heeft Dinsdag in een streng geheime vergadering verreikende beslissingen inzake het defensie-beleid ge nomen, die heden aan het parlement zouden worden medegedeeld. Waarnemers achten het waarschijnlijk, dat Engeland landtroe pen naar Korea zal zenden. Het woord is aan Abbé d'Ailly: De meeste helden zijn als zekere schilderijen: om ze te eren moet men ze niet van te dichtbij be kijken. (Uit: Maximes, 1678). Walter Ulbricht benoemd tot secretaris-generaal der SED Het congres van de Socialistische Een heidspartij in Oost-Duitsland is - gesloten met de aanvaarding van nieuwe partij statuten, waardoor de S.E.D. nauwer wordt aangepast bij de communistische partijen in de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën aldus de correspondent van de „Times". Volgens die statuten is een centraal comité ingesteld en wordt een secretaris generaal benoemd, voor welke functie de huidige voorzitter van het politieke bureau van de partij, Walter Ulbricht, werd aan gewezen. De nieuwe statuten komen in de plaats van die van April 1946, toen de S.E.D. werd opgericht door fusie van de sociaal democratische partij in Oost-Duitsland met de communistische. Men beschouwt de vernieuwing der statuten als aanduiding van het einde van de eerste fase in de ont wikkeling der S.E.D. Het nieuwe centrale comité heeft een sterke communistische meerderheid. Spaak: „Wij willen van 's Konings vergiffenis niets weten" Onze correspondent in Brussel seint: Spaak stelde gisteren tijdens een woelig debat in de Kamer drie vragen aan de minister-president: Waarom heeft de minister-president verklaard, dat de koninklijke boodschap niet was ingetrok ken, terwijl de feiten er op wijzen, dat de Koning er niet aan denkt zijn praeroga- tieven tijdelijk aan Kroonprins Boudewijn over te dragen? Waarom heeft de minis ter-president de ministers van Staat uit genodigd tot een „Kroonraad"? Deze zou in feite alleen neerkomen op het aanhoren van een verklaring, zonder recht van dis cussie. Tenslotte zei Spaak, 's Konings boodschap aan het parlement niet te be grijpen. „De Koning zegt dat hij alles zal vergeven en vergeten. Maar wij willen van zijn vergiffenis niets weten. Het is de Ko ning, die voor het parlement moet komen om rekenschap te geven voor alles, wat wij hem verwijten". In zijn antwoord zei Duvieusart, dat de Koning niet gesproken heeft van vergif fenis, maar slechts heeft gezegd dat hij de beledigingen zal vergeten. De minister president noemde dit, onder luide socialis tische protesten, een gebaar van konink lijke grootmoedigheid. Hij zei dat er in de Belgische grondwet nergens sprake is van eèn Kroonraad. De sabotagedaden zijn in strijd met de Belgische zeden en het ge vaar is niet denkbeeldig dat de gehele sociale vooruitgang welke sedert de be vrijding werd opgebouwd, door de politieke staldngen in gevaar wordt gebracht. „Overigens zijn politieke staldngen een ontkenning van de democratische begin selen", besloot Duvieusart, die overigens ontkende dat in dè Belgische telefooncen trales afluistertafels waren ingericht. In Vlaanderen en te Brussel was het gisteren rustig. Uit Sint Niklaas, een kleine industriestad in Oost-Vlaanderen, arri veerde aan het koninklijk paleis te Laeken een karavaan van 20 autocars en meer dan 200 personenauto's, beladen met bloemen. De grootmaarschalk van het hef, prins de Mérode, verklaarde te Antwer pen dat de Koning weldra de Scheldestad zal bezoeken. Daarentegen werden in Waals Brabant en in Henegouwen talrijke kleine sabo tagedaden verricht tegen de spoorwegver bindingen. Nergens werd het verkeer lan ger dan een uur gestagneerd. Tot nog toe zijn de meeste stakingen mislukt. In het Luikse, waar zich meer dan 30 kolen mijnen bevinden, staakt niet eens 10 procent van de mijnwerkers. Spoorlijn Amsterdam-Parijs werd in Brussel geblokkeerd In de loop van Dinsdag zijn voorwerpen om de spoorlijn te blokkeren gelegd op de lijn AmsterdamParijs niet ver van het Weststatïon op het grondgebied van de ge meente Molenbeek, in het Noord-Westelijk deel van Brussel. De obstakels konden weggenomen wor den voor de aankomst van de sneltrein AmsterdamParijs. Twee secretarissen van het plaatselijk bestuur te Vilvoorde van het algemeen Belgisch vakverbond zijn Dinsdag onder verdenking van sabotage gearresteerd. Springstoffen op rails Er gaat thans een golf van sabotagedaden over België, die tot dusverre echter nog geen ernstige gevolgen heeft gehad. Uit Namen, Luik. Ciney, Watermaal, Bosvoor de, Molenbeek, Guenast en Doornik zijn in de loop van de dag berichten ontvangen over aanslagen op spoorwegen. Deze be stonden er over het algemeen in, dat kleine pakjes springstof aan de rails werden be vestigd. Op vele plaatsen heeft nien deze ladingen tijdig kunnen verwijderen. Waar zij tot ontploffing kwamen was de uitwer king meestal beperkt, zodat de schade kon worden hersteld. Rapport over tweede vliegveld in het Westen Geen eenstemmigheid in de commissie-Ringers Dr. ir. J. A. Ringers, voorzitter van de commissie die het vraagstuk van de tweede luchthaven in het Westen van ons land heeft bestudeerd, heeft het rapport van de commissie aan de minister van Verkeer en Waterstaat aangeboden. Deze commissie, die begin 1949 werd in gesteld, heeft geruime tijd nodig gehad om de vele aspecten van dit vraagstuk te be studeren. Een unanieme mening kon binnen de commissie niet worden bereikt. Twee leden hebben een minderheidsnota ingediend. Aan het meerderheidsrapport zijn elf bijlagen toegevoegd, waarin het merendeel der studies van de commissie is vervat. Het minderheidsrapport is van drie bijlagen vergezeld. Het ligt in de bedoeling het rapport aan de Tweede Kamer ter kennis te brengen. HET WEER AFGEBEELD Boven Zuid- en Zuidwest-Europa bevindt zich warme lucht, welke van de koelere lucht boven onze omgeving gescheiden wordt door een front waarlangs zich enkele kleinere storingen bewegen. Een dergelijke storing trok in de loop van de nacht en ochtend over de Zuidoostpunt van Engeland en België. De neerslag viel daarbij voornamelijk in de Zuidelijke J§4|j provincies, terwijl het wolkenscherm van de storing niet verder reikte dan ongeveer tot de Waddeneilanden. In de algemene luchtdrukverdeling verandert nog niet veel. De luchtdruk bij IJsland is gedaald onder invloed van de nade ring van de depressie die zich gisteren bij Scandmavië bevond. Dit houdt op de Oceaan de Westenwind in stand, waardoor het weer in onze omgeving betrekkelijk koel blijft. Weerbericht NU EN DAN OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met uu en dan 'flinke opklaringen en bijna overal droog weer. Tamelijk koele nacht met weinig wind en hier en daar mistbanken. Morgen overdag zwakke tot matige wind. hoofd- •.akelijk tussen West en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperatuur ds vandaag. 27 Juli: ton op 4.53 uur, onder 20.39 uur ,vlaan op 20.20 uur, onder 1.50 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Woensdag 2G Juli: doog water: 0.19 en 13.04 uur. Laag water: 8,23 en 21.03 uur. Donderdag 27 Juli: Hoog water: 1.34 en 14.11 uur. Laag water: 9.37 en 22.14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1