Haarlems Dagblad De Sovjet-Unie keert terug in de U.N.O. Malik president van Veiligheidsraad ctt «©prectjte Daaclcmsclje Courant (3hno Verrassing Rusland heft zijn boycott op zonder dat doel bereikt werd Ondanks zware verliezen blijven N.-Koreanen aanvallen bij Jongdong „Britse defensie zwakker dan ooit; laat ons de moed niet verliezen" Politieke toestand in België is plotseling veel ernstiger - 65e Jaargang No. 19612 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor l Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 28 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom JACOB MALIK, eerste Russische ge delegeerde bij de U.N.O., heeft voor een verrassing gezorgd. In een kort, for meel briefje heeft hij Trygve Lie, secre taris-generaal van de U.N.O., doen weten dat hij (volgens de vastgestelde procedure) het voorzitterschap van de Veiligheidsraad op zich neemt en.«de bijeenkomst van deze Raad op 1 Augustus bepaalt. Aanvang: 20 uur. Hij verzoekt de sécretaris, de leden een convocatie te sturen evenals de secretaris van uw voetbalclub, uw mannen- zang- of wellicht uw geitenfok-vereniging dat pleegt te doen, als hij zo'n briefje van zijn voorzitter krijgt. Maar ja, dan vindt niemand er iets bijzonders aan. Door het even simpele briefje van Jacob Malik is evenwel de hele wereld in opschudding gebracht, want het betekent kennelijk dat de Sovjet-Unie, die sinds maanden alle U.N.O.-vergaderingen links (in dit geval zou men eigenlijk moeten zeggen: rechts) heeft laten liggen, opnieuw aan het -werk van de U.N.O. gaat deelnemen. Men kan ook dit geval achtei-dochtig beschouwen en zeggen dat Malik alleen maar formeel het voorzitterschap aanvaard heeft en dat hij daarom nog niet ter vergadering hoeft te verschijnen. Maar dit is toch kennelijk niet de juiste verklaring. Want door dag en uur van de vergadering vast te stellen heeft hij alweer aan het U.N.O.-werk deel genomen en „het voorzitterschap op zich nemen" is een actieve daad die niet kan betekenen: thuis blijven zitten. Hij heeft eraan toegevoegd dat de agenda later zal worden medegedeeld. Zo hervat dus de Sovjet-Unie haar deel neming aan de U.N.O.-arbeid zonder dat aan haar eis, dat de regering van commu nistisch China tot de U.N.O. zal worden toegelaten, is voldaan. En zonder dat de vertegenwoordigers van Tsjamg-Kai-Sjek's verslagen nationalistisch bewind, dat zich met zijn aanhang op het eiland Formosa heeft teruggetrokken, eruit zijn gegaan. Gisteiien schreef ik: „Een werkelijk vre- des-initiatief van de zijde der Sovjet-Unie, een aanbod van ingrijpende betekenis zou nu reeds een totale, heilzame verandering in de toestand kunnen brengen". Zou deze terugkeer van de Russen in de Veiligheids raad een dergelijk initiatief aankondigen? De Amerikanen verwachten dat blijkbaar niet. De Amerikanen zijn jegens de Russen van even grote achterdocht vervuld als in omgekeerde zin bestaat. Dgt is bekend. Amerikaanse regerings-functionarissen hebben meteen verklaard dat het einde van Rusland® boycot-van-de-U.N.O. als een diplomatieke overwinning van het Westen moet worden beschouwd. Objectief beschouwd is deze uitlating zeker geen diplomatiek succes. Tenminste niet als menaanneemt, dat diplomatie zich moet kenmerken door tact. Als .iemand bakzeil heeft moeten halen1, en men zou gaarne het met hem bestaande conflict tot een op lossing brengen, is het niet tactvol hem luidkeels toe te roepen dat hij bakzeil heeft moeten halen. Niemand kan beweren dat de Russen in de regel in tact uitblinken. Maar noopt dit de Amerikaanse officiële woordvoerders tot hetzelfde? Het is niet duidelijk. Als de gewone, dus niet in enigerlei hoogheid gezeten burger zich in deze jaren bij herhaling verbaasd afvraagt, waar nu toch eigenlijk de diplomatieke tact begint en waar zij eindigt, verdient zijn eenvoud enige waardering. Als hij meent dat in de betrekkingen tussen staten iets meer mensenkennis zou kunnen gelden aangezien staten zelf niet leven, maar door levende mensen vertegenwoordigd worden is zijn eenvoud- zelfs treffend. De Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben voorts een aantal veronderstel lingen over de bedoelingen, dië de Sovjet- Unie met deze stap zou kunnen hebben, ten beste gegeven. U vindt ze hiernevens, met een paar andere die uit diplomatieke kringen te Lake Success stammen. Het zijn slechts veronderstelde mogelijkheden. Meer niet. Men weet niet wat Malik van plan is. Derhalve zou er iets heel anders uit de bus kunnen komen. En nog steeds bestaat de kans, dat de Sovjet-Unie een nieuwe wereldoorlog niet wenst. Ook de aanval der Noord-Koreanen op de Zuid-Koreanen heeft nog niet bewezen dat de Sovjet-Unie, al heeft zij de aanval lers bewapend, een wereld-conflict wil. Zonder enig overdreven optimisme en zon der enige neiging of poging' om het optreden der Sovjet-Russische dictatuur na 1945 ook maar in het minst goed te praten kan men zeggen, dat het ontketenen van een we reldoorlog een gans ander besluit zou zijn. In Moskou zetelt geen dolle dwaas van het type-Hitier en de Russische volksaard heeft nimmer het karakter van de Duitse militairistische strijdlust bezeten. Als de Sovjet-Unie een wereldoorlog wilde ont-, ketenen zou zij daarmee haar toekomst en de verwoesting van tientallen jaren arbeid op het spel zetten. Men kan moeilijk aan nemen dat in Moskou de kracht van Ame rika onderschat wordt. Het zou dus dwaas zijn te ontkennen, dat de jongste mede deling van Malik zou kunnen betekenen dat enige verbetering in de toestand in treedt. Er is evenmin gegronde reden om te beweren dat een derde wereldoorlog binnen korter of langer tijd onvermijdelijk is. Hij is alleen onvermijdelijk als niet met alle iiCspanning en vooral vindingrijkheid gepoogd wordt hem te voorkomen. R. P. Raad van Vakcentralen dringt aan op prijsstop Ook overleg inzake de loonvorming gevraagd Dé* Raad van Vakcentralen, waarin sa menwerken het N.V.V., het C.N.V. ,en de K.A.B., heeft het volgende telegram aan de regering gezonden: „Op grond van de recente ontwikkeling Van het internationaal en nationaal prijs peil, zowel voor de groot- als voor de kleinhandel en de vooruitzichten daarom trent voor de naaste toekomst, gezien in het licht van de internationale politieke spanningen, dringt de Raad van Vakcen tralen met grote nadruk bij uw regering aan op onmiddellijke afkondiging van een prijsstop en op het nemen van verdere prijsbeheersende maatregelen. Wegens de stijging van de kosten van levensonderhoud sedert de devaluatie ver zoekt de raad uw regering het overleg over deze ernstige ontwikkeling en haar gevol gen voor de loonvorming op korte termijn met de Stichting van de Arbeid te openen". Verrassende wending LAKE SUCCESS (Reuter). De Sovjet-Unie zal volgende maand weer zitting heb ben in de Veiligheidsraad. Jacob Malik, de Russische gedelegeerde bij de UNO. ver klaarde Donderdagavond te Lake Success, dat hij volgende maand het voorzitterschap van de Veiligheidsraad zal overnemen. Rusland heeft meer dan zeven maanden ge leden de Veiligheidsraad verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van de gedele geerde der Chinese nationalistische regering. Jacob Malik stelde secretaris-generaal Trygve Lie ervan in kennis, dat de Veiligheidsraad op 1 Augustus onder zijn voorzitterschap bijeen zal komen. Malik deelde Trygve Lie het volgende mee: „Het is noodzakelijk u ervan in kennis te stellen, dat ik overeenkomstig de procedure het voorzitterschap van de Veiligheidsraad in Augustus van dit jaar op mij neem en dat ik de bijeenkomst van de raad stel op 1 Augustus te 20 uur. Ik verzoek, dat alle leden van de Veiligheidsraad van de datum der vergadering in kennis worden gesteld. De agenda zal later worden meegedeeld". Wat is het doel? Amerikaanse regeringsfunctionarissen verklaarden Donderdagavond te vermoe den, dat Rusland in de UNO terugkeert om iedere verdere actie van deze organisa tie inzake Korea te blokkeren. Moskou's besluit om de boycott van de UNO op te heffen, zo verklaarden zij, moet beschouwd worden als een diplomatieke overwinning van het Westen, daar Rusland is teruggekomen zonder het doel van zijn boycott: toelating van het communistische China, te hebben berèikt. De functionarissen achtten de „onver wachte aankondiging een bewijs, dat het Kremlin zich bezorgd maakt over het standpunt, dat de openbare mening tegen over de communistische aggressie in Korea had ingenomen". Chinese kwestie Zij verklaarden, dat Rusland mogelijk zou trachten Nehroe's voorstel om het com munistische China onmiddellijk tot de UNO toe te laten met dien verstande, dat besprekingen zouden worden begonnen ovér beëindiging van de' oorlog in Korea, nieuw leven in te blazen. Het is ook mogelijk, dat Rusland zal eisen, dat de Noord-Koreanen worden ge hoord over de kwestie wie de aggressor in de Koreaanse oorlog is,'zo meende men. „Als alle Russische propaganda-ma noeuvres zouden falen, zou Rusland ge bruik kunnen maken van zijn veto-recht om iedere actie van de UNO inzake Korea te blokkeren", zo verklaarde men. Dë actie, die- door de UNO reeds is be gonnen kan Moskou echter niet ongedaan tnaken, zö geloven deze functionarissen. In diplomatieke kringen te Lake Success hoorde men ook de mening verkondigen, dat de Sovjet-Unie de kwestie van de toe lating van het communistische. China op subtielere wijze zou stellen. Malilc zou de kwestie om kunnen draaien en vragen, welke landen bereid zijri të stemmen vóór het handhaven van het na tionalistische China als lid van de UNO. Sommige waarnemers geloven, dat de na tionalistische delegatie geen zeven stem men zal kunnen vinden voor de handha ving van haar zetel. Britse troepen voor Korea (Reuter). De landstrijdkrachten, die Engeland naar Korea zal zenden, zullen uit 5000 tot 6000 man goed geoefende, ge regelde troepen bestaan, zo wordt uit wel ingelichte bron te Washington vernomen. Aan de eerste oproep om vrijwilligers voor Korea hebben Donderdag in Nieuw- Zeeland 2018 personen gehoor gegeven. Honderden mannen meldden zich aan bij de recruteringsbureaux in de grote Australische steden voor dienstneming bij de strijdmacht voor Korea die naar ver wacht wordt een brigade zal vormen van een gemenebest-divisie. Australië zal nog een torpedobootjager de „Warramunga" naar Korea zenden. „Etoile du Nord" ramt vrachtauto De sneltrein ParijsBrusselAmsterdam ig bij St. Quentin met grote snelheid op een vrachtauto gereden. De vrachtauto," die een oVerweg passeerde, werd 200 meter meegesleurd. Vijf personen kwamen om het leven. Bertha Hertog mag bij Aminah blijven Het 13-jarige Nederlandse meisje Bertha Hertog mag bij haar Maleise pleegmoe der Aminah blijven, zo heeft het hof van appèl te Singapore beslist. Het hof annu leerde een vroeger gerechtelijk bevel, op grond waarvan Bertha aan haar ouders in Nederland moest worden teruggegeven. De pleegmoeder vluchtte met Bertha het oerwoud in toen de Japanners in 1942 Ma- lakka binnenvielen. Zij heeft sindsdien het meisje als haar eigen kind opgevoed. Ami nah had tegen de beslissing van de recht bank beroep aangetekend. ..Ik wil niet langer leven als ik mijn dochtertje moet verliezen," heeft zij verklaard. Ook het meisje wilde niet terug. Het woord is aan Schiller: De meeste mensen worden door de strijd voor het dagelijks brood te vermoeid en uitgeput, dan dat zij zich zullen aangorden voor de hardere strijd met de dwaling. Cominform voor het Verre Oosten BOMBAY (Reuter). Volgens een be richt in de linkse pers zal binnehkort te Peking een Kominform voor het Verre Oosten worden opgericht voor het coördi neren van de activiteit van alle commu nistische partijen in het gebied van de Stille Oceaan en Zuid-Oost-Azië. Opmars naar Poesan is tot staan gebracht (Reuter). Ondanks het hevige sper vuur, dat de Amerikaanse kanonnen Don derdag in het heuvelgebied van het centrale front in Korea bij Yongdong over een front van 25 km. onderhielden, kwamen de Noord-Koreaanse „zelf moordbatalj ons" toch steeds weer opzetten. Shooting Star- straaljagers voegden het geweld van hun raketten en machinegeweren bij het vuur De leider van de Amerikaanse delegatie bij de Veiligheidsraad -der UNO, Warren Austin (links), leest tijdens een zitting van de Veiligheidsraad te Lake Success het eerste rapport voor van generaal Mac Arthur, commandant van de strijdkrachten der UNO in Korea. Verder zitten er aan de tafel: dr. Ales Bebler, Joegoslavië; dr. Tingfoe Tsiang, China en dr. John N. Tsjang, Korea. Generaal MacArthur verzekerde in het rapport, dat de strijdkrachten der UNO zich op Korea zullen handhaven. CHURCHILL: Hij acht wereldoorlog nog niet waarschijnlijk (Reuter). Tijdens de voortzetting van het debat in het Britse Lagerhuis verklaar de Churchill namens de oppositie dat En- gelands verdediging thans zwakker is dan ooit tevoren. Hij wekte de regering echter op nog niet de moed te verliezen, daar het mogelijk nog niet te laat was om de reus achtige latente kracht van Engeland en het gemenebest alsnog te mobiliseren. De minister van Defensie, Shinwell, ant woordde op het debat, dat hij niet bereid was enig risico te nemen. „Voor zover het het Westen betreft weten wij precies wat wii nodig hebben". Churchill zei: „Kunt u ons niet een beetje geruststellen door te zeggen, dat wij en de andere Westelijke mogendheden een kwart bezitten van wat wij nodig hebben?" Shinwell verklaarde, dat hij zich niet door Churchill van de wijs zou laten bren gen. Hij gaf toe, dat de huidige toestand van het Westelijke verdedigingsstelsel nog veel te wensen overlaat. .,Het is echter niet alleen een kwestie van wat Engeland heeft, of wat Frankrijk, België en Nederland kunnen bijdragen, het gaat er om wat de gezamenlijke mogend heden van het Noord-Atlantische Verdrag aan de organisatie van de verdediging kun nen doen, niet alleen in het Westen, maar ook elders", zei hij. Verder antwoordde hij Churchill, dat het Britse leger inDuitsland inderdaad een pantserdivisie heeft van normale pantser sterkte. Tenslotte richtte Shinwell zich tot de pa cifistische Labour-leden met de opmerking, dat de huidige situatie een pacifistische houding onmogelijk maakt. „Wij hebben geen aggressieve bedoelingen tegen wie ook en er zijn geen oorlogsstokers onder ons", zo zeide hij. Het debat eindigde zonder stemming. Bewapening voor Duitsland In het Hogerhuis, waar het debat over de defensie begon, verklaarde Lord Van- sittard, dat hij thans een beperkte bewape- Invasiepoging op Taitan Volgens een Chinese nationalistische woordvoerder hebben de nationalistische troepen op het kleine eiland Taitan op ongeveer drie kilometer van het zich in communistische handen bevindende eiland Amoy bij Formosa een landingspoging van tien communistische jonken afgeslagen. Taitan werd drie uur lang beschoten ge durende de landingspoging. ning van Duitsland nodig achtte, hoe zeer hij tot dusver daartegen was geweest. Hij stelde .zich voor, dat de Westelijke mogendheden Duitse eenheden met lichte wapens zouden uitrusten voor guei'illa- activiteit achter het Russische front, in dien de Russen tot invasie zouden over gaan. Hij achtte het ook wenselijk, dat verplaatste personen voor dergelijke een heden zouden worden gerecruteerd. Churchill trok een vergelijking tussen de 40.000 Russische tanks en de 6.000 Britse en vroeg of medegedeeld kon worden hoe veel Sovjet-tanks thans in het Westen ver zameld waren. Indien de Sovjet-Unie slechts de helft van de 175 divisies ge bruikte, konden 80 divisies zonder mobili satie naar het Westen gedirigeerd worden. In Korea had men gezien hoe machtig een paar dozijn tanks waren en welke kracht de Russische tanks hadden. Daarom was iédere verbetering van de anti-tankwapens zeer gewenst. Volgens Paul Reynaud had de Westelijke Unie 12 divisies. Dit betekende 12 tegen 80. Van deze twaalf waren er minder dan twee gepantserd, tegen 25 tot 30 Sovjet-Russi sche pantserdivisies. De waarschijnlijke superioriteit van Amerika wat betreft de atoombommen vormde voor Churchill echter een reden tot het uitspreken van de mening, dat een derde wereldoorlog niet aanstaande was. Een door Churchill ingediend verzoek, om het debat in het Lagerhuis achter ge sloten deuren te houden, is met een min derheid van één stem verworpen. De stem verhouding was 295 tegen 296. Spaak spreekt over revolutie Onze .correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenochtend: Ten gevolge van de uitbreiding der sta kingen, die in Wallonië het economische leven lamleggen, is de politieke toestand sedert gisteren plotseling veel ernstiger ge worden. De regering is vastbesloten de orde te handhaven, maar een massale inzet van leger en rijkswacht blijkt vooralsnog niet nodig. Men kan de toestand, zoals zij zich gis teravond voordeed, in de volgende punten omschrijven. Te Charleroi en te Luik i® de toestand ernstig. De staking is er vrij wel algemeen, mede door de samenwerking van de overwegend socialistische gemeen tebesturen met de bevriende vakbonden. Deze laatste organiseren er een morele terreur. Winkeliers die hun winkels niet sluiten, riskeren dat hun étalages met straatstenen worden vernield. Werkwillige arbeiders lopen lichamelijke gevaren. De politie ziet toe, maar doet niets. Voorts moet men afwachten, welke resultaat de voor heden aangekondigde staking te BrusseL zal hebben. Hedenochtend reden te Brus sel slechts 30 procent van de trams. In Vlaanderen is de toestand volkomen rustig. Te Gent en te Antwerpen vonden enthou siaste huidebetogingen voor de Koning plaats. Gisteravond botsten ongeveer 3000 anti-koningsgezinden, waaronder Spaak, op een koningsgezinde groep, die met auto's, en bussen uit Gent was gekomen met een bloemenhulde voor de Koning. De rijks wacht moest bij dit treffen voor het. paleis te Laeken in actie komen en hardhandig de orde herstellen. Een auto werd omver geworpen en een anti-koningsgezinde be toger werd zwaar gewond. Ook de Tweede Kamer werd opnieuw het toneel van een woelig debat. Spaak zeide tot de minister-president: „Er zal geen rust komen in dit land, omdat meer dan twee millioen Belgen van Leopold niets moeten weten. De stakingen zullen zich nog uitbreiden, en ik zal u nog een laatste voor spelling doen: Op het ogenblik is er slechts sprake van de koningskwestie, maar er kan onverwacht een moment komen, waar op we volop in de revolutie zitten". Duvieusart antwoordde dat niet alles is toegestaan in België en dat er buiten de wettelijke geen andere oplossing is. (Reuter) Het Belgische, ministerie van Binnenlandse Zaken maakte later omtrent de botsing bij het Koninklijk Paleis bekend dat er 80 personen zijn gewond door glas scherven of stenen: negen van hen zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De spoorwegaanslagen rondom Brussel zijn ook in de afgelopen nacht voortgezet. De lijn naar Charleroi is door een ontplof fing thans - ook bij Brussel onderbroken. Ook de lijn Brussel-Termonde is geblok keerd. De socialistische partijleider Max Buset heeft geweigerd een onderhoud met de Koning te hebben, zo verluidt in politieke kringen. Buset was uitgenodigd gister middag op het slot te Laeken te komen voor een gedachtenwisseling over de toe stand, doch hij heeft geweigerd te ver schijnen. Consultatieve raad komt Dinsdag bijeen LONDEN (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frank rijk, België; Nederland en Luxemburg zul len op hun bijeenkomst in Den Haag op 1 Augustus overwegen hoeveel strijdkrachten elk land kan leveren voor de West-Euro- pese verdedging, zo is te Londen medege deeld. De ministers, die gezamenlijk de consultatieve raad van de West-Europese Unie vormen, zullen de bevindingen onder ogen krijgen, waartoe de ministers van Defensie der vijf landen onlangs gekomen zijn over de beschikbare strijdkrachten voor de West-Europese verdediging. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, zal Maandag uit Londen vertrekken en via Brussel naar Den Haag reizen. B.evin hervatte Donder dag naeen afwezigheid van acht weken wegens een operatie zijn werkzaamheden Ongeveer een mijl uit de kust ter hoogte van Kijkduin heeft de reddingboot uit Sche- veningen het stoffelijk overschot van een man opgehaald, die Zondag 23 Juli bij het zwemmen in zee nabij Hoek van Holland is verdronken. van de Amerikaanse artillerie, dat nog nimmer in de campagne van de afgelopen vijf weken zo geconcentreerd was geweest, in een poging om de Noord-Koreaanse stoot in de richting van Taegoe op te vangen. De commandant van een der vooruitge schoven Amerikaanse batterijen verklaar de: „We raken ze. Hun verliezen moeten verschrikkelijk zijn, maar ze blijven ko men". In smalle doch sterke colonnes snel ma noeuvrerend achter de heuvelruggen bra ken de Noordelijken dwars door het vuur- gordijn heen, raakten op verschillende punten handgemeen met hun tegenstanders en dwongen hen hier en daar enigszins terug te trekken. De opmars van de Noordelijke pantser eenheden langs de kustweg in het Zuiden scheen Donderdag bij Hadong tot staan te zijn gebracht. Artillerie en Britse en Ame rikaanse marine-vliegtuigen namen de stad onder vuur, zodat de Noordelijken de stad moesten verlaten. Men veronderstelt, dat de niet nader geïdentificeerde Ameri kaanse strijdmacht, die enkele dagen gele den landde en thans op 120 km. van Poesan de weg naar deze aanvoerhaven blokkeert, wacht totdat de branden in Hadong ge doofd zijn alvorens deze plaats weer te be zetten. Het te middernacht uitgegeven commu niqué van MacArthur deelt mede, dat de vijandelijke druk aanhoudt en dat de vijan delijke strijdkrachten zich schijnen te her groeperen voor een volgende geconcen treerde aanval op de Amerikaanse en Zuid- Koreaanse stellingen. Tegenaanval? In een radio-uitzending uit New York wordt gezegd, dat de Amerikaanse eerste cavalerie-divisie op het centrale front in Korea inmiddels een grootscheepse tegen aanval is begonnen, gericht op Jongdong. De aanval begon vanochtend en hij zou zijn ingezet bij Hwanggan, ongeveer 12 km. ten N.-O. van Jongdong. Donderdag hebben Australische en Ame rikaanse vliegtuigen 253 vluchten boven Noord- en Zuid-Korea gemaakt. Zij onder vonden geen tegenstand in de lucht. Een Amerikaanse Mustang werd door afweer geschut neergehaald. De piloot is er uit gesprongen en opgepikt door een Ameri kaans marihevaartuig. Onder de passagiers van het vliegtuig van MacArthurs hoofdkwartier dat giste ren verongelukte bevonden zich vier jour nalisten die op weg waren naar het strijd gebied op Korea. Het zijn twee Amerika nen, een correspondent van AFP en een correspondent van de Manchester Guar dian. Sinds het uitbreken van de vijande lijkheden zijn op Korea negen journalisten omgekomen of vermist. Volgens de laatste berichten zouden de Noord-Koreanen echter het spoorweg- knooppunt Hadong heroverd hebben en rukken zij op naar Tsjindjoe. De terug trekkende Amerikanen hebben barricades opgericht op de wegen om de opmars te vertragen. Diensfolicht in V.S. verlengd President Truman heeft bekend gemaakt dat de diensttijd voor allen die tussen van daag en 9 Juli 1951 zouden afzwaaien,, met twaalf maanden is verlengd. Alle dienstplichtigen vallen onder deze nieuwe bepaling. (U.P.). HET WEER AFGEBEELD In de afgelopen 24 uur zijn de barometers in het zeegebied tussen IJsland en Noor wegen belangrijk gestegenterwijl de depressie bij IJsland zich in ongeveer Zuid westelijke richting verplaatste. Het hoge drukgebied, dat gisteren voor de Golf van Biscaye lag, trok met vrij grote snelheid naar het Oosten en passeerde daarbij vannacht juist ten Zuiden van ons land. Het fraaie weer van vandaag dat we aan dit hoge drukgebied te danken heb ben, is echter niet standvastig en wordt alweer bedreigd door de golfstoring, die zich hedenochtend bij het Franse weer- schip, dat voor de Golf van Biscaye is gestationneerd, manifesteerde. In ver band hiermee is de kans vrij groot, dat er morgen enkele buien, mogelijk met onweer, zullen voorkomen. Weerbericht KANS OP ONWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vrij veel bewolking met op vele plaatsen enkele buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, later wellicht draaiend naar Zuid- West of West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 29 Juli: Zon op 4.56 uur, onder 20.36 uur Maan op 21-17 uur. onder 4.37 uur fVolle maan) Hoog en laag water in IJmuldcn Zaterdag 29 Juli: Hoog water: 3.27 en 16.00 uur. Laag water: 11.23 en 00.00 uur. i^TEMPERATuUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING iN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1