Vos heeft opgegeven Een gebeurtenis zonder weerga Voor goede beoefening van atbletiek is een sintelbaan noodzakelijk e -Oowiitje Rick Het kostbare deposito 4 Ronde van Frankrijk Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich in verbinding gesteld met de Italiaanse ambassade te Parijs en officieel zijn leedwezen te kennen gegeven over de incidenten in de étappe van de Pyreneeën, Verzekerd werd dat een onderzoek zal wor den ingesteld. De Radicale afgevaardigde mr. De Moro Giafferi heeft een parlementair debat ge vraagd over de incidenten tijdens de Tour waarbij Italiaanse renners betrokken waren. Medailles voor Italiaanse renners. Het Romeinse blad „II Tempo" heeft een inschrijving geopend onder zijn lezers ten einde gouden medailles uit te kunnen reiken aan de zestien renners van de beide Italiaan se ploegen die deelgenomen hebben aan de Tour de France. Deze medailles zullen uitgereikt worden tijdens avondwedstryden op de wielerbaan te Rome. Vos geeft op. In de étappe van Donderdag hebben vier renners opgegeven: Vos «Nederland). Du- buisson (België', Zaaf (Noord-Afrika) en Verhaert (België). Na de sluiting der con trole kwamen binnen: Ernzer (Luxemburg) en Darnauguilhem (Frankrijk). De uitslag van de dertiende étappe van Perpignar. naar Nimes, over 215 km. is als volgt: 1. Molines 6 uur 26 min. 57 sec.; 2. Meunier 6 uur 26 min. 57 sec.; 3. Ockers 6.27.22; 4. Kubler; 5. Hendrickx; 6. De Ruyter 6.27.44; 7. Sciarcis 6.29.32; 8. Brulé; 9. Ver- schuerer.: 10. Cogan; 11. Kallaerts; 12. Lam- brecht; 13. Dupont; 14. Brambïlla: 15. Goas- ma:: 16. Robic; 17. Auaaire; 18. Frankowski 6.34.37; 19. De Mulder 6.34.56; 20. Forlini 6.35.39. In het algemeen klassement bezet de Zwitser Kubler de eerste plaats, gevolgd door Ockers (België). Het algemeen klassement luidt: 1. Kubler 86.38,57; 2. Ockers 86.40.03; 3. Brambilla 86.47.58; 4. Bobet 86 49.55; 5. Geminiani 86-50.00; 6. Robic 86.50.25; 7. en 8. Piot en Cogan beiden 86.50.55; 9. Meunier 86.53.18; 10. Dupont 86.54.37. De Ruyier bezet de 35e plaats met een tijd van 87.31.44. De rit van Donderdag, waarin de Noord- Driekamp van „De Kampioen" werd een Amsterdams succes De H. S. V. De Kampioen hield Donder dagavond op het circuit te Zandvoort een wielerwedstrijd, waaraan ook A.S.C. Olym- pia uit Amsterdam en H.S.C. De Bataaf uit Halfweg deelnamen. Amateurs en nieuwelingen en de beroeps renners Gerard Peters en Gerrïe Loos start ten tegelijk voor een koers van 15 ronden (ca. 63 km.) en even na hen de junioren, die acht ronden hadden af te leggen. Het peloton der amateurs haalde dat van de junior-renners in en dezen wisten voor het merendeel het tempo verder bij te hou der.. De eerste drie plaatsen waren voor de leden van Olympia Nieland, Eerdhuizen en Van Huizen, de volgende voor de Haarlem mers Hoppenbrouwer. Stoker en Mulder. Kun tijd over de 33'u km. bedroeg 53 min. 40 sec. De anderen draaiden hun ronden in een hoog tempo, zodat er aan ontvluchtings pogingen vrijwel niet te denken viel. De nieuwe nationale kampioen achtervolging voor amateurs, P. Willekes (Amsterdam) won twee van de vier premies. Hij kon ech ter niet zijn kunnen in de eindsprint tonen, want in de dertiende ronde kreeg hij een lekke band. De laatste twee ronden wisten er toch nog twee renners te ontvluchten: eerst de Olym- pia-man De Groot en kort daarna vergezeld door zijn clubgenoot W. Holleder. Tot voor de. Tarzanbocht in de laatste ronde hadden zij nog een voorsprong van enkele tientallen meters. De kop van het peloton, onder aan voering van G. Peters, liep echter zo hard op hen in, dat zij op de streep werden ver slagen. Uitslag: 1. G. Peters (De Kampioen): 2. A. Schotman (Olympia); 3. L. Kiekens (De Kampioen); 4. F. Cornelisse (Halfweg); 5. W. Snijders (id.): 6. Zieleman (01.); 7. La Grouw (id.); 8. De Groot (id.); 9. P. Peters (D. K.); 10. v. d. Veen (01.). Waterpolo V.Z.V.—D.W.T. 5-3 In Velsen werd gisteravond gespeeld de wedstrijd VZVDWT voor de tweede klasse A competitie heren. Het zag er naar uit dat de Haarlemmers zouden winnen. Met een boogballetje gaf F. Roozekrans de gasten de leiding, waarop P. Swier deze voorsprong van de Haarlemmers te niet deed gaan. Door toedoen van Roozekrans ging de rust in met een voorsprong van 21. Na de hervatting zetten Gravemaker en Zwemmer de achter stand van de Velsenaren om in 32 en Moolenaar bracht de stand in evenwicht. De VZV'ers gooiden er een schepje op en Gra vemaker en Swier brachten de eindstand op o3. Voor de eerste klasse dames heeft VZV in Amsterdam gespeeld tegen de Meeuwen. VZV verloor met 32 en gaat terug naar de tweede klasse. Met een overwinning van 60 op Meeuwen 2 is DWT 2 kampioen ge worden van de derde klasse C dames. Er volgt een halve competitie met de nummers één van de afdelingen A, B en G van de derde klasse voor een plaats in de tweede klasse. In de kringcompetitie dames won DWT 3 met 3—3 van DWT 4. De heren van DWT 4 verloren met 9—1 van HPC 4; de jongens van DWT Avonnen met 60 van HPC. Afrikanen uitblinkers waren, heeft meer wijzigingen gebracht in de algemene rang schikking dan a'erwacht werd. De Franse ploeg heeft ditmaal veel pech gehad, zodat de leiders Bobet en Geminiani kostbare en ongetwyfeld moeilijk "terug te winnen minu ten verloren hebben aan Kubler en Ockers. Vooral de Belg heeft zich in de laatste dagen als een geducht tegenstander doen kennen. Hij zit voortdurend aan de kop waar hij iedereen in de gaten kan houden. De leden \ran de Franse nationale ploeg daarentegen lopen zowat elke dag om aller lei redenen vertraging op. nu de een, dan de ander. Gisteren verloren Desbats en Baffert terrein, evenals Molineris en Gignet, die hen optvachtten. Cricket Nederlands elftal Het Nederlands elftal, dat op Zaterdag 12 en Zondag 13 Augustus op het terrein van VRA te Amsterdam een tweedaagse Aved- strijd speelt tegen de Sandhurst Occasionals. is als volgt samengesteld: mr. W. H. Gallois (HCC), aanvoerder, D. Ingelse (Quick, N.), wicketkeeper, H. Burki (Quick, N.), N. H. J. Leef tink (PW). J. J. van der Luur (HCC). P. Saanders (ACC), A. Schuur (HCC), H. Stolk (HDVS). A. Terwiel (VOC). jhr. L. C. de Villeneuve (HCC) en W. van Weelde (ACC). AUSTRALISCHE TOURNEE VAN DE M C C. De volgende spelers zijn uitgeno digd voor de tournée welke de M C C in de komende Avinter zal maken door Australië en NieuAV Zeeland: F. R. Brown, aanvoerder; Simpson, Trevor Bailey, Dewes, Bed6er, Evans, Washbrook, Hollies. Douglas Wright, Parkhouse, Len Hutton en Denis Compton. Vierdaagse te Nijmegen Ook in Parijs hebben de zeepkistenrennen in korte lijd grote populariteit verworven. Hier snellen de jeugdige deelnemers aan een dezer dagen bij de Porte de Versailles gehouden wedstrijd naar hun karretjes, welker j'raaie koetswerk als voorbeeld kan dienen voor ambitieuze Nederlandse zeepkistcoureurs. Mr. H. Th. A. van der Loos, raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage, is be noemd tot raadsheer in de Bijzondere Raad van Cassatie. Door het succes van de nationale athle- tiekwedstrijden van 28 Juni op het terrein van „Haarlem" is de athletiek in Haarlem weer in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Vermoedelijk zullen de meeste bezoekers van de onder leiding van de H.A.V. „Haarlem" gehouden wedstrijden zich geen zor'gen hebben gemaakt over de vraag hoe en onder welke omstandigheden de Haarlemse athleten tegenwoordig hun sport beoefenen. Voor de insiders, de bestuurders en de leiders van de Haarlemse athietiekvereni- gingen klemt de vraag des te meer. Het eigenaardige feit doet zich voor, dat Haar lem ondanks het feit. dat het zich in athle- tiekkringen een goede naam heeft verwor ven, een van de weinige steden is, die niet de beschikking heeft over een sintelbaan. De moeilijkheden komen bijvoorbeeld op Maan dagavond op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan tot uiting, waar dan vier Haarlemse clubs, te weten GITA. Bato, Hol land en Concordia, tezamen ongeA'eer 160 leden tellend, bijeen zijn. Op zo'n avond is er een gebrek aan springgelegen- heden en het beoefenen van discus- of speerwerpen is dan zeer gevaarlijk. Weliswaar zijn de athletiekAvedstrijden enkele Aveken geleden goed geslaagd, doch dat kwam meer door de organisatorische talenten van de H.A.V, „Haarlem" dan door de accomodate op het terrein. De wedstrij- den moesten verwerkt .Avorden op een gras veld met een baan van 281 meter, waar slechts vier banen uitgelegd konden Avorden. Vorig jaar is het gebeurd bij een internatio nale driekamp. dat een Deen na een sprong met de polsstok van een hoogte van 3.50 meter op een ijzeren afscheidingshek viel. Toen „Haarlem" enkele weken later naar Odense trok voor een tegenbezoek, werd de ploeg ontvangen op een sintelbaan van zulk een fraaie aanleg, als zelfs in geheel Neder land niet te vinden is. Zo lang er in Haarlem geen sintelbaan is zullen er geen belangrijke nationale of internationale athletiekAvedstrijden gehou den worden. Vroeger, toen de H.A.V. een belangrijke plaats in het athletiekleven in nam en vele malen het clubkampioenschap van Nederland won, Averden ieder jaar lan- denAvedstrijden of nationale Avedstrijden ge houden. Het enige terrein in Haarlem, waarop wedstrijden van enige omvang, ook ten aan zien van de publieke belangstelling, gehou den kunnen worden, is een voetbalveld, dat thans slechts met moeite een paar maal per jaar voor athletiek kon worden vrij gehou den. Om deze redenen moest dan ook dit jaar een door de H.A.V. „Haarlem" in prin cipe overeengekomen ontmoeting tegen een Engelse \rereniging Avorden geannuleerd. In Haarlem wordt een actie gevoerd om'een sintelbaan te doen aanleggen. Daartoe heeft Dijvoorbeeld het bestuur van de H.A.V. „Haarlem" een brief gezonden aan het col lege van Burgemeester en Wethouders, waarin herinnerd wordt, dat deze vereni- ging tot de sterkste van de athletiekclubs heeft behoord. De leden hebben gedurende een lange reeks van jaren de naam van de stad Haarlem uitgedragen. Toen in .1944 het terrein van „Haarlem" door de bezetter Averd verwoest, hebben de leden op verschei dene velden geoefend en zij moesten van het ene naa.r het andere verhuizen. In de brief wordt opgemerkt, dat het bekend is, dat de aanleg van een goede sintelbaan een vrij groot bedrag vergt. Het bestuur vraagt zich echter af, waarom het in tal van ge meenten Avel mogelijk is gebleken een baan aan te leggen en dat het in Haarlem steeds tot de onmogelijkheden zou moeten behoren. In ons land zijn tot op heden zes-en-der- tig sintelbanen in gebruik, waarvan niet minder dan tAvee-en-twintig tijdens en na de oorlog werden aangelegd. Daaruit blijkt, dat een groot aantal gemeentebesturen het be lang van de athletiek als „basis-sport" inza gen. Hoewel het Haarlemse gemeentebestuur reeds verscheidene malen toezeggingen heeft gedaan hopen de drie athletiekverenigingen de H.A.V. „Haarlem", de R.K. vereniging „Holland" en de dames athletiekvereniging „Gita", die zich verheugen in jeugdafde lingen, welke in kracht en omvang toenemen, ondanks het ontbreken van een goed ge outilleerde oefen- en Avedstrijdbaan, evenals de gymnastiekA'erenig'lngen. Avelke over een afdeling athletiek beschikken, dat spoedig het besluit over de sintelbaan genomen zal Avorden. Reeds twintig jaar geleden hebben des kundigen van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie het Haarlemse gemeentebe stuur ingelicht. Daarna zijn verscheidene be sprekingen gevoerd, doch tot de aanleg is men nog niet gekomen. De Haarlemse ath leten zetten hun pogingen voort en ver- v,-achten, dat zij zullen slagen, waardoor Haarlem Aveer een belangrijk centrum voor de athletiek zal Avorden. Het Bedrijfschap voor groenten en fruit heeft besloten de import A'an appelen, peren en pruimen uit België onder bepaalde voor waarden toe te staan. Invoervergunningen zullen slechts Avorden uitgereikt tot een maxïmum-hoeveelheid A'an 5000 kg. prui men of 25.000 kg. appelen of peren. De piloot van het Donderdag bij het vliegveld Valkenburg verongelukte Seafury- jachtvliegtuig Avas de 24-jarige ongehuAvde korporaal-vlieger L, van LeeuAven uit Am sterdam, die op 20 Juni 1947 bij de Marine luchtvaartdienst was gekomen. 4 (Speciale berichtgeving) De vierdaagse is toch wel een gebeurtenis zonder Aveerga. Duizenden lopen ettelijke kilometers per dag en niet om een snelheids- prijs of een stijlprijs. maar alleen om de voldoening een prestatie te hebben geleverd, wat dan met een a'erguld kruisje aan een groen-bruin lintje AA-ordt gehonoreerd. Wie zegt dat in A'erhouding tot de inspanning zo'n kruis maar een schamele beloning is, begrijpt niets van de Vierdaagse. Amerikanen heb ben onlangs de Vierdaagse bezccht en ze hebben hun verbazing er over uit gesproken dat Nederlanders vier dagen lang hun beste krachten ga\'en aan al maar Avandelen en nog eens wandelen zonder daar financieel beter van te Avorden. Er waren Donderdag tAvee Luxemburgers op bezoek, een dokter en een tandarts, en ze hebben met stijgende verbazing gekeken naar de wandelaars, die daar liepen zonder onderlinge wedijver, met als gemeenschap pelijk doel het eindpunt te Nijmegen na een zeker aantal kilometers. De Vierdaagse is toch Avel een gebeurte nis zonder Aveerga, uniek in de Avereld, een gebeurtenis. Avaarvan men de waarde ook in het buitenland langzaam maar zeker gaat erkennen. De Vierdaagse is niet alleen die onafzien bare colonne marcherende en zingende meis jes en jongens, soldaten en burgers van alle rangen en standen. Ook niet dat landschap, gestoffeerd met in allerlei schilderachtige houdingen met de benen omhoog uitrustende wandelaars, niet die ondefinieerbare sfeer, waarin gerucht van mondorgelmuziek. trom geroffel, gramofoongeschetter en militaire commando's om de voorrang strijden. De Vierdaagse is misschien Avel in de allereer ste plaats een ideale (zij het Avat ambulante) broederschap van sportlieden, erop uit niet alleen zelf de vrijwillig aanvaarde prestatie tocht te volbrengen, maar ook zoveel moge lijk anderen te bezielen om het einddoel te bereiken. Vriendendiensten worden talloze malen be wezen door vreemden jegens \-reemden en het zijn zulke details, die de Vierdaagse op een hoger niveau brengen dan elke andere sportgebeurtenis. Majoor Breunesse had stel lig dergelijke voorbeelden voor ogen, toen hij in een gesprek herinnerde aan de groeiende sociaal-paedagogisehe betekenis van de Vier- Schaken Euwe won kampioenschap De uitslagen van de partijen \roor de tien de ronde van het persoonlijk schaakkam pioenschap van Nederland voor heren luiden: Groep A: Van den BergEuwe AYi Kramer—Barendregt AA. Van Scheltinga Cortlever A—A. OrbaanStumpers A-A. SpanjaardMühring 10. HenneberkeDon- ner 01. De stand luidt thans: 1. Emve 8A pnt. 2. Van Scheltinga 6A pnt. 3. en 4. Kramer en Van den Berg ieder 6 pnt. 5. en 6. Cortlever en Donner ieder 5A pnt, 7 en 8. Barendregt en Spanjaard 4A pnt. 9. Stumpers 4 pnt. 10, 11 en 12. Orbaan, Henneberke en Mühring ieder 3 pnt. Aangezien het totaal aantal punten van EuAve door geen der andere deelnemers meer kan worden bereikt is hem het kampioen schap ten deel gevallen. In groep B. zijn gespeeld: Van der Tol— Bunt AA. SeewaldApking 1—0. Van DonkMuzerie 10. MondraiJacobson 10. De WaalVan Oosterwijk Bruyn 0—1. Fei- tersDe Jong afgebroken. Naerebout—Goris 1—0. R'ooseKapsenberg AA. Teileman Crabbendam 1—0. Van VlotenMuurlink 1—0. Dames-kampioenschap Na de zesde ronde luidt de stand van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland (dames): 1. en 2. mevrouAV C. Roodzant—Glimme- veen en mevrouw F. Heemskerk 5A pnt. 3. mevrouAV T. HammerPaltsma 3 pnt. 4. me vrouw A, J. Van Aalst—Van Duynen Mon- tijn 2A pnt,, plus 1 afgebroken partij. 5. me vrouw E. L. B. Peening—Kunnicke 2A pnt. 6. mevrouw A. van Praag 2 pnt. 7. mevrouw A. van der Veen—Bais IA pnt, plus 1 afge broken partij. 8. mevrouAV A, A. van Schaik J4 pnt. daagse. Zij bevordert de volkskracht, zij mobiliseert alle goede eigenschappen van de mens. Er blijkt op het laatste nippertje nog een Zuid-Afrikaan te hebben ingeschreven, een globetrotter, die zich terstond naar Nijmegen spoedde toen hij van het Avandelfeest te Nij megen hoorde. Bij wijze van hoge uitzondering Averd hij geaccepteerd; maar er Avas geen tijd meer om bij de vlaggenparade met zijn inschrij ving rekening te houden. De zes Z%vitsers lopen ook nog a'ol élan en raken niet uitgesproken over hetgeen zij be leven, en de ZAvitserse journalist, die spe ciaal met zijn landgenoten is meegekomen om van dit Nederlandse evenement te ver halen, zal er ongetwijfeld in slagen meer Zwitsers voor de volgende Vierdaagse naar Nijmegen ie zenden. Over het algemeen zijn het meestal indi- a'iduelen, die het vlugst aan uitvallen den ken. Is men opgenomen in een groep dan blijft de teamgeest doorgaans een doeltref fende remedie tegen opgeven. In de Meisjes-H.B.S. aan de Wedren kreeg tegen vier uur de medische staf steeds druk ker Averk. Dr. Avenarius, die aan het hoofd staat van tien artsen, een en dertig masseurs, tien pedicures en 120 man Rode Kruisperso- neel. een omvangrijke organisatie dus. leid de ons rond door de verschillende afdelin- Huldiging Haarlemse Vierdaagse wandelaars(sters) De Haarlemse cleelnemers(sters) aan q;| Vierdaagse te Nijmegen Avorden Zaterdag middag om kwart voor vier in Haarlem verwacht. Zij komen bij de Baljuwslaat bijeen en wandelen dan met de Haarlenist Politiekapel voorop naar gebouw „Rose, haghe" aan de Hoofmanstraat, Avaar eer. huldiging volgt. gen, AA'aar omvillige spieren, blaren en aller-: hande voeteuvels worden bestreden. Gistere: noemden we reeds de medewerking dit jae: van de leden van het Genootschap ter be vordering van de Voetverzorging. Dr. Aven*. rius zeide zeer verheugd te zijn met de hult van deze leden, waardoor meer gevallen to: oplossing kunnen Avorden gebracht. Toch hsj de geneeskundige dienst van dr. Avenarlu al een schal van Avetenschappelijke kenni; vergaard na een jarenlange behandelin; van voeten van Vierdaagse wandelaars. Niet iedereen is geschikt om de Vierdaags; te lopen, vertelde de dokter nog. Het crite rium is wel: loop een mars van circa 30 km. rust een half uur en Avie zich daarna wee: fit voelt, kan in staat worden geacht aan d: Vierdaagse deel te nemen. De zeven-en-zeventig jarige Opa Binkhui zen. die de afstandsmarsen nu al voor d; 26ste keer loopt, denkt er voorlopig nog nie' aan er mee op te houden. Hij liep zijn 30 km ook deze dag Aveer soepeltjes uit. ADVERTENTIE OPRUIMEN DAT KAN KAN ALLEEN „IDEAL" HERENPOLSHORLOGE van f 35.voor f 19.89 ELECTR. PENDULE prima Engels uurwerk van f 65.voor f 54.68 1 k' A M Juwelier - Horloger l\ m 1 a Barteljorisstraat 2 Tel. 13004 - Haarlem Reg. Harris wil dit jaar zijn carrière besluiten De wereldkampioen 1949 der beroepssprin ters, de Engelsman Reginald Harris heeft een zeer gunstig aanbod gehad van een En gelse rijwïelfabriek en prefereert een goede commerciële betrekking boven het zeer ver moeiende heen en weer trekken tussen de grote Europese wielerbanen, fn het seizoen is hij slechts weinig thuis en Harris vertel de dat hij zeker vijf dagen per Aveek Engelse lucht moet inademen om zich prettig te a'oelen. Harris hoopt ook dit jaar het Avereld- kampioenschap in de Avacht te slepen, al be kent hij, maar weinig gelegenheid tot training te hebben. De loopbaan van Harris toont ons menig staaltje bijzondere wilskracht. Hij is af komstig uit Bui-y, een provinciestad van 60.000 inwoners in Lancashire. Omdat echtei de wielersport in Engeland niet zo'n sterke ontAvikkeling heeft doorgemaakt als op het Europese vasteland, moest de jonge Harris in 1938 naar Manchester, omdat deze grote industriestad de enige belangrijke wielerclub in de omgeving had. Hij trainde bij de Man chester Wheelers en in 1939 begon hij aardig naam te maken. De oorlog brak uit en Harris kwam bij een tankeenheid. Hij raakte gewond, had veel te lijden van een verbranding en werd uit de dienst ontslagen. Hij was A'erder ongeschikt en zou volgens de artsen nooit meer kunnen wielrennen. Toch hervatte hij na de oorlog zijn training, maar aanvankelijk zonder veel succes. In 1947 echter kwam hij weer meer op de voorgrond en men gaf hem een goede kans voor de Olympische Spelen, totdat hij op- nieuAV een ongeluk kreeg. Ditmaal Averd zijn wervelkolom beschadigd. Het rennen werd Harris nu verboden, maar zodra hij maar enigszins kon, zat hij weer op de fiets en hij nam met succes deel aan de Olympische Spelen van 1948. Voor ós kinderen 229 Zodra de boot tegen de kant lag, sprong Bunkie handig aan land met 'n touw; dat legde hij om 'n flinke tak en hij maakte er 'n stevige knoop in.de boot mocht weer eens kuren krijgen om weg te drijven! ..Klaar, Rick!" riep hij. „Zo kan-ie nooit losraken!" Toen stapte ook Rick aan land. En zo liepen ze samen voort. „Raar, hè?.... Ik heb net 'n gevoel in mijn benen of ik nog op de golven dobber!" zei Rick. „Ja, ik ook!" lachte Bunkie. Maar dat wende gauio weer. En ze haastten zich voort, want ze verlangden naar huis. Ja, daar zagen ze t dak al tussen de bomen! ze zetten het op 'n holletje. Daar was de tuin al.naast elkaar liepen ze het pad op, beklommen de stoep, en gingen de voordeur binnen. En toen spoedden ze zich door de gang naar de speel kamer Kort daarna Averd hij beroepsrenner en 1949 behaalde Harris het Avereldkampioen- schap in zijn categorie. Voor zijn uitzonder lijke prestaties Averd hij in Engeland to; „sportsmen of the year" gekozen, hoeAvel hi| vertegenwoordiger is van een tak van sport die in zijn land maar weinig popularite; geniet. Hij is op het ogenblik waarschijnlijk de snelste renner ter Avereld en met d; Nederlanders Van Vliet en Derksen vorrr.i hij de internationale topklasse der sprinter: 2 Augustus rijdt hij in het Olympisch Sta dion te Amsterdam en misschien daarna nog éénmaal, wat dan zijn afscheid van de Neder landse Avielersport zou zijn. Morgen begint het grote ruiterfeest van „En Avant" Franse deelnemers gearriveerd Morgenochtend begint het tweedaagss internationale concours-hippique voor de jeugd in het wandelpark Groenendaal allerwegen wordt in Heemstede de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen van dit unieke hippische festijn. De Heemstedenaren zelf doen al het mogelijke om aan het wel slagen mee te Averken en zo hebben de win keliers een complete winkelweek georgani seerd en hun étalages versierd met toepasse lijke ornamenten en de geel-blauwe kleuren van de organiserende vereniging „En A'vant" De eerste deelnemers zijn inmiddels al in deze contreien gearriveerd en onder hen be vinden zich ook de zes Franse ruitertjes onder leiding van hun instructeur Descom- bes, die reeds Woensdag aankwamen ten einde hun paarden na de vermoeiende trein reis enige rust te kunnen geven. Zij Avaren vandaag al druk aan het oefenen. Tegen de verwachting in zijn de zeven Belgische paarden nog niet aangekomen. Men neemt aan dat de onrust in het land van onze Zui derburen, waar de spoorwegen nogal van te lijden hebben, hier debet aan is, De parcoursen van cross, steeple en spring- nummers zijn inmiddels gereed gekomen en de grote wei in Groenendaal die het cen trum van het concours zal zijn, biedt mei haar vlaggen en tribunes al een feestelijke aanblik. Het zeer uitgebreide programrm met. zijn overweldigend aantal inschrijvin gen maakt de indruk tot op de seconde „uitgekiend" te zijn en er staat een heel leger officials klaar om alles tot in de puntjes te doen verlopen. Morgenochtend vroeg beginnen de Aved strijden met een aantal dressuurproeven en om 10 uur marcheren de deelnemers op naar het raadhuis, Avaar de burgemeester, mr. A, G. A. Ridder van Rappard, hen zal ontvan gen. Dat zal de officiële opening zijn van het groots-opgezette maar daarom niet min der genoegelijke ruiterfeest Avaar kinderen uit vijf landen zullen tonen wat zij te paard vermogen. Collecte voor R.K. t.b.c.-bestrijding Morgen zal er in Haarlem een openbare collecte of speldjesdag Avorden gehouden ter bestrijding der tuberculose. Voor deze jaarlijkse speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht", de vereniging der tuberculosebestrijding van de Kath. Arbeidersbeweging, komt het bestuur van het comité een beroep doen op de mild dadigheid van al de inwoners van onze mooie stad. De tuberculose eist ieder jaar nog duizenden slachtoffers. Als Avij allen een penningske bijdragen, dan kunnen Aveer velen sanatorium-verpleging ont vangen en hun gezondheid terug krijgen. Wie zal daaraan niet willen bijdragen? Geeft dus naar vermogen. Honderden patiënten Avachten op uav gift! FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 51) „Als niemand van u het gezonden heeft," zei Parkinson, „wie heeft dat dan Avel ge daan? Wie Aveet er verder nog van onze bijeenkomsten? Heeft iemand de gehele zaak verraden?" Er kAvam geen aniAvoora. Ieder van hen worstelde op zijn eigen manier met het probleem, Parkinson Avees naar de strook papier. „Iemand wist, dat jullie hier bijeen kwa men," ging hij voort. „Iemand Avist, dat ik gewoonlijk niet op jullie bijeenkomsten kwam. Het kan de politie niet zijn. Zij zouden zo iets omslachtigs niet doen. Maar wie, buiten deze kamer, is dan van al onze aangelegenheden op de hoogte?" De Brest liep als een krankzinnige de kamer op en neer. „Ik wilde, dat ik nooit met die ellendige affaire begonnen was!" riep hij. „Ik avou, dat ik in neav York terug Avas!" mompelde Hartley Wright. Parkinson keek hen allen verachtend aan. „Nou, nou," zei hij, „jullie zijn een mooi stelletje desperado's voor de politie om in te pikken. Vier muizenvallen zouden het hele zaakje ook kunnen A'asthouden." Ryde Avendde zich af efi belde. „Wees eens even stil, jullie allemaal," zei hij scherp. „Er beweegt zich daarbuiten iemand. We kunnen net zo goed meteen alles Aveten, Avat er te Aveten valt." Luigi beantAvoordóe ae oproep met ver- bazingAvekkende snelheid. „U Avenst nota?" Arroeg hij. „Ik heb die hier." Hij gaf de nota aan Ryde, die zonder op de opstelling daarvan acht te slaan, het bedrag uittelde en er een mooi nieuw bank biljet aan toe\roegde. De ogen van de kleine Italiaan dansten van vreugde, toen hij het in zyn zak stak. „Heeft vanavond nog iemand naar ons gevraagd, Luigi?' vroeg Ryde. ^iemand. Geen enkele klant sedert ne gen uur. Wij hebben twaalf pasteitjes naar de „Angel" aan de overkant gezonden. Verder geen zaken. Dit heel goede plaats voor heren, die het graag rustig hebben heren, die dingen in hun tas meebrengen van het vasteland," voegde hij er grinni kend aan toe. Ryde keek bedaard de kring rond. „Luigi is onze vriend," bracht hij hun in herinnering. „Hij Aveet, aa'aarom wij hier bijeen komen. Hij Aveet, Avat er in de tas zit, die buiten in de Avagen staat. Jullie hebben gehoord, Avat hij gezegd heeft. Nie mand is hier geAveest om enige inlichtingen te vragen." „Nooit iemand," verklaarde de kleine kellner met grote nadruk. „Als iemand vraagt, ik zeg, zoals u mij ge\rraagd hebt: Handelsreizigers uit de provincie. Nooit een a'/oord over het vasteland. Vrees niets, heren. Met Luigi bent u hier veiliger, dan waar ook." Thomas Ryde knikte. „Goedenavond," zei hij, „we zullen je laten weten, Avanneer Ave Aveer terugko men." „De baas zegt, als u weggaat, u alsje blieft achterdeur uitgaat," vroeg Luigi. „U kunt deur openlaten. Kan niemand iets schelen. Niets om te stelen. Wij sluiten voordeur. De baas gaat graag nog in de „Angel" een glaasje drinken". Met een serie buigingen en een wonder lijk opgewekt gevoel vamvege dat bank biljet in zijn zak verliet de kleine man het vertrek. Ryde duAvde de Avrakke deur open, die naar het plaatsje leidde. De regen had opgehouden, maar de duisternis Avas ondoordringbaar. Met behulp van een elec- trische zaklantaarn zocht hij zijn Aveg tus sen de plassen door, tot hij de deur be reikte, die naar het pleintje daarbuiten leidde. De taxi stond er nog altyd te Avach ten, evenals de grote personemvagen. „Is hier nog iemand geAveest?" a'roeg hy. „Geen sterveling," antAvoordde de chauf feur. „Ik hoop, dat het nu niet lang meer duurt, chef. Ik zou dit karweitje graag eindigen en een stukje gaan eten." „Wjj komen zo dadelijk," zei Ryde tegen hem. „In ieder geval kim je er op rekenen, dat je behoorlijk betaald zult Avorden." Hij liep terug naar de stoffige kleine kamer, waar de anderen in spanning op hem zaten te wachten. „Ik geloof niet," zei hij bedaard, „dat er reden is om ons ongerust te maken. De Avagen en de taxi staan er allebei en er is 'niemand in de buurt geweest. Ik moet u er echter tot mijn spijt aan herinneren, dat svij nog niet tot een besluit gekomen zijn. Het bestaan van die geheimzinnige telefo nische boodschap aan Parkinson maakt het nemen van een onmiddellijk besluit nood zakelijk. Iemand buiten onze kring is van onze handelingen op de hoogte. Dat is geen erg plezierige gedachte om met ons mee te dragen. Ik beschik over een schuilplaats, waar ik niet geloof dat iemand ter Avereld mij vinden zal en hoe eerder ik daar ben met het grootste gedeelte van tAveehon- derdduizend pond, hoe liever het mij zijn zal. Mijnheer Parkinson, onder deze zeer alarmerende omstandigheden moet u toe geven." Parkinson lachte grimmig. „Ik zie heel goed, dat je daar een revol ver hebt, maar je behoeft niet te denken, dat je me daar bang mee maakt," zei hij. „Bovendien," ging hij voort, „moet de per soon, die mij die boodschap zond, geweten hebben, wie ik hier zou ontmoeten. Ze zouden Aveten, Avaar zij zoeken moesten, indien ik hier morgen gevonden Averd mei een van jouAV kogels onder mijn huid. Dat durf je niet, Thomas Ryde. Je vraagt om de stx-op door er zelfs maar aan te denken." Ryde veranderde enigszins van plaats. Hij bevond zich nu tussen Parkinson en de deur. Op een zAvijgende wenk van hem kwam De Brest naast hem staan. Hisedale scheurde het papier van een buisje, dat hij uit zijn vestzak haalde. Zij stonden allen om Parkinson heen, maar juist buiten zijn bereik. „Steek je revolver weer weg, Hartley Wright," beval Ryde. „Je zult die niet nodig hebbenProfessor, haal de naald uit het buisje zodra ik u daartoe een teken geef. Als er iets met u gebeuren zou, mijnheer Parkinson, dan zult u niet hier gevonden worden. Dat kan ik u wel beloven. U moet er om denken, dat wij tAvee wagens buiten hebben staan. Wij wensen geen geweld te gebruiken, behalve in uiterste noodzaak. Di\ Hisedale kan, wat u betreft, al het nodige doen met een enkele prik met zijn naald. Mijnheer Parkinson, luistert u eens even. Het is toch te veel gevergd, om door uw koppigheid ons leven in de -waagschaal te stellen. Wij Avensen u van niets te bero ven. Ondanks uav afwijking zult u uw aan deel in het millioen van Glenalton hebben, als u dat Avenst. Leg uav portefeuille op tafel. Er zullen onaangename dingen me: u gebeuren, als u dat niet doet voor ik vijl geteld heb.... Eén." Parkinson keek de kleine kring rond. Hij scheen bij zichzelf te overleggen naar Avelke kant hij het best een sprong zou kunnen maken. „Twee.Drie.Vier. Plotseling scheen De Brest op te schrik ken. „Luister!" fluisterde hij hees. De situatie scheen zich een ogenblik te consolideren, maar Parkinson Avist zeer goed, dat de dood op hem loerde in dat kleine buisje, Avaaruit de naald nu hal! teruggetrokken Avas; dat er moord te lezen Avas in de kille ogen van Thomas Ryde achter zijn goud-omrande brilleglazen. Daar buiten in de achterkamer van 't res taurant konden zij door kieren in de deur zien, dat er licht opgestoken werd. Zij hoorden de schuifelende onwillige voet stappen van Luigi en de lichtere stap van een late klant. En toen klonk er een stem een prettige beschaafde stem een stem, die aan meer dan één van hen be kend voorkwam. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6