Directeur der gemeentereiniging gistermiddag hartelijk gehu!digd Taxi? Be! 1.2,3.4.5 Hillegoms bollenbedrijf zwaar getroffen Vraag Uw bakker Besprekingen van conflict ten aanzien van de melk-sanenng De Amerikaanse luchtmacht op Korea r Onderzoek van klachten over rijksorganen Vrijdag 28 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Opreclite Haarlemsche Courant Bloemen, geschenken en muziek De directeur van de Haarlemse gemeentereinigingsdienst, de heer M. Remie, die gisteren zijn zilveren ambtsjubileum vierdewerd toegesproken en gelukgewenst door de gemeente-secretaris, mr. Th. A. Wesstra. Steeds meer glanzende auto's draaiden gisterenmiddag het binnenplein op bij het gebouw van de gemeentereiniging aan de Oudeweg en steeds meer gasten kwamen de heer M. Renne en zijn gezin gelukwen sen met zijn zilveren jubileum als direc teur van de gemeente-reinigingsdienst. Langer dan een uur stond de jubilaris met zijn twee zoons ter rechter- en zijn echtgenote en zijn kleine dochter ter lin kerzijde de talrijke handdrukken in ont vangst te nemen en toen hem dan ook namens het gemeentebestuur een patriar chale leunstoel werd aangeboden was de heer Renne er gauw genoeg bij om dit meubelstuk even in te wijden. Daarna was de receptie ook voor hem weer „staande". De wethouder van de Gemeente Bedrij ven, de heer W. F. Happé, feliciteerde mèt de directeur zijn gehele dienst, welke naar hij opmerkte toch wel populair moet zijn in de stad. De wethouder wekte nogal hilariteit met zijn meditatie over het con trast van een bedrijf als dit en het minis terie van financiën. „Het eerste helpt ons van een bezit af dat we kwijt willen, het laatste neemt een deel van ons eigendom, dat we geen van allen overtollig vinden." „Uw dienst", zo vervolgde de wethouder Happé, „zorgt er voor, dat de Haarlemmers 's winters niet over een nacht ijs hoeven te gaan, want hij is er onmiddellijk bij om er zand over te strooien. Nooit strooide u het zand in onze ogen, maar altijd voor onze voeten, wanneer de gladheid dit eiste." De spreker huldigde de heer Renne voor al om diens onverstoorbare sportiviteit, waarmee hij de opdoemende problemen aanvatte. Met die geest, óm cle oplossing van voorkomende moeilijkheden bij wijze van sport na te streven, heeft de heer Renne zijn gehele dienst doordrongen, al dus besloot de wethouder zijn toespraak, waarna hij de jubilaris onder een hartelijk applaus het geschenk van de gemeente offreerde. Vervolgens werd het woord gevoerd door de gemeente-secretaris, mr. Th. A. Wes stra, die een lofrede hield op de directeur en zijn dienst, waarbij hij vooral wees op de onweerstaanbare groei van het bedrijf. Later op de middag verscheen de heer Renne voor het verzamelde personeel, on geveer 120 man. Hier werd het woord ge voerd door de hoofdboekhouder, de heer J. F. Hille, die namens het pex'soneel een polshorloge en een grote fruitmand aan bood en door de heer Lensen, voorzitter van het jubileumfonds, die de heer Renne met een schemerlamp verraste. Op deze bijeenkomst werd ook gespro ken door de heer J. J. Loerakker, de voor zitter van de A.R.K.A., waarvan de jubi laris vice-voorzitter is en door de heer A. Onkenhout,, voorzitter van de Unie van Vakorganisaties. Wethouder D. J. A. Geluk, de heer J. J. Fontijne, de hoofdcommissaris van politie, ADVERTENTIE AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Kostbaar plantgoed ging door brand verloren Hedennacht omstreeks 2 uur< werd de Hillegomse brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand, welke door totnogtoe onopgehelderde oorzaak was ontslaan in de bollenschuur van de N.V. Joh. van Til Jzn. aan de Stationsweg te Hillegom. De schuur, welke geheel van hout is opgetrokken en door het regelmatige sto ken kurkdroog was, stond reeds in lichter laaie toen de beide motorspuiten arriveer den. Zeven minuten na het alarm werd met twee stralen water gegeven en weldra werden zes stralen op het vuur gericht. De als een fakkel brandende schuur is door een gangetje van nauwelijks twee meter gescheiden van een andere, even eens uit hout opgetrokken en geteerde op slagplaats, die deel uitmaakt van het grote gebouwencomplex. De brandweer slaagde er in te voorkomen dat dit gebouw vlam vatte en wist daardoor het vuur tot de plantgoed-schuur te beperken. Toen met donderend geraas het dak instortte, wisten enkele spuitgasten zich nog maar net op tijd te bergen. »- Twee uur na het alarm was van de tot de nok met kostbaar plantgoed gevulde schuur nog slechts een smeulende ruïne over. De schade die op ca. 125.000,ge schat wordt, is door verzekering gedekt, maar voor de eigenaars is het verlies door geen geld goed te maken, want het kostbare plantgoed dat in de schuur was opgeslagen, resultaat van het werk en de vakkennis ener generatie, is niet te vervangen. De burgemeester van Hillegom was op het terrein van de brand aanwezig. en tal van andere hoge gastdh namen deel aan de huldiging. 's Avonds bracht het R.K. muziekkorps „St. Caecilia" de' jubilaris een serenade voor zijn woning in de Brederodestraat. Het gezelschap was nog versterkt door twintig andere muzikanten; die tot het personeel van de gemeentereiniging be horen. Aap-alarm aan de Parklaan Gisterenmiddag loeide de sirene in Haar lem brandweer en politie bij elkaar voor een minder alledaags incident in het huis van een dokter aan de Parklaan. Een der buren was aan het schrikken gemaakt door ruïneuze geluiden en had wantrouwend een blik in de huiskamer van het perceel geworpen, waar hij een grijsharig wezen met groot geweld van vuisten en voeten zag rondhippen. De onthutste toeschomver alarmeei-de brandweer en politie, die enige minuten later toesnelden. Omdat de bewo ner niet thuis was, was het niet mogelijk om op de gebruikelijke manier het huis binnen te komen. Via een brandweerladder kropen de ordeherstellers door een open staand slaapkamerraam de bovenverdie ping binnen. Toen zij de deur van de huis kamer openden was de harige wildebras •juist begonnen om met een opmerkelijk enthousiasme het huisraad kort en klein te slaan. Het was een grijze baviaan, die zijn kooi had geforceerd om zijn vertier tussen de meubelen te gaan zoeken. Na een en erverend springconcours tussen brandweer en politie enerzijds en de uitbreker ander zijds werd de laatste gearresteerd en op nieuw ingesloten. Op dat moment kwam zijn baas thuis die hartelijk door hem werd verwelkorhd. Wij hebben vanmorgen een onbeschei den blik door het venster van de arts ge worpen om het dier, dat er na de Bloe- menweek in was geslaagd nog enig vertier in de Spaarnestad te brengen, te bewon deren. Blijkens zijn levendige reacties was de „grijsaard" evenwel op deze belangstel ling niet gesteld. Zandvoorts tentenkamp in opschudding Tienjarig meisje was verdwenen De tienjarige Jeannette Harmsen, die bij de kampeervereniging „Voorwaarts" op het Zandvoortse strand logeert, is een onder nemend meisje. Gisteren bracht zij het kamp in rep en roer omdat zij spoorloos was verdwenen. De hulp van de Zand voortse politie werd ingeroepen, die echter in haar gebied vergeefs zocht. Om zeven uur 's avonds haalde iedereen bij „Voorwaarts" weer opgelucht adem, omdat van de politie in IJmuiden bericht was gekomen, dat de jongedame daar was aangeti'offen, wel vermoeid, doch voldaan over haar prestatie. Examens MULO Voor het MULO-examen te Haarlem slaag den op 27 Juli 1950 J. A. Sprangers te Haar lemmermeer, H. v. d. Stelt te Haarlemmer meer, P. A Koning te Heemstede, C. Wes- selo te Lisse, A, E. de Groot, te Beverwijk, W. Berghuis te Beverwijk. N. S. Boogaard te Heemstede, M. C. Smits te Haarlem. D. Spek te Haarlem. A. Zuurendonk te Haar lem. H. Zijderveld te Haarlem, G. J. Beatick te Hillegom, J. E. v. Honschoten te Bloemen- daal, G. J. Slabbekoorn, te Hillegom, W. G. Koelevelü te Haarlem, J. W. Lingeman te Haarlem, L. Schenau te Haax'lem, J. Goet- hart te Heemstede, B, J. v. d. Meijden te Heemstede, J, Willemsen te Velsen, E. Wit kamp te Santpoort, C. Langeveld te Bloe- mendaal, M. C. Prins te Haarlem, M. de Boer te Haarlem, T. H. v. d. Meij te Hoofddorp. HOOFDAKTE Geëxamineerd voor- de volledige akte zes candidaten. Afgewezen vier candidaten. Ge slaagd voor de akte: de heer G, M. van der Hilst te Amsterdam; voor het A-gedeelte de heer J. Schotten te Castricum. HANDENARBEID Geslaagd de dames: G. J. Broelchoff, A. J, Claus N. J. de 1' Ecluse, N. v. der Elsken, D. L. M. Gerlach, J. Jonges, G. Schotten, Tr. Tillcema, H. K. Valom, A. A. Visser. Afgewezen: 4, Burgerlijke stand van Haarlem 27 Juli 1950 GEHUWD: 27 Juli: B. J. P. Boerrigter en A. M. Janssen. W. Lenselink en A. van Braam. G. Jonge,jans en A. H. de Bell. W. L, van 't Hoi' en H, Schutte. J. van der Heijden en J, de Nieuwe. N. C. Schieveen en R. C. Luikel. P. W. Mol en L. Vijlbrief. BEVALLEN van een zoon: 26 Juli: J. B. Agterhof—Bijster. J. M. ZwartBuijs. 27 Juli J. C. KoelemeijerFictoor. M. van Dolckum— Brals. BEVALLEN van een dochter: 26 Juli: W. E. Lodder—Swart. L. SmitKoster. OVERLEDEN: 26 Juli: A. J. Vinckx, 35 j., Acaciastraat. BREEDBAND N.V. IN WORDING Minister Van den Brink legde de eerste steen In tegenwoordigheid van Prins Bernhard, vele leden van de Staten-Geixeraal en leden van de commissie Den Hollander, heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, hedenmorgen de eerste steen gelegd van de Breedband N.V. te IJmuiden. Na aankomst van de extra-trein, die de regeringsvertegenwoox-digers en genodig den naar het terrein bracht, sprak ing. A. H. Ingen Housz een welkomstwoord uit. Spreker betuigde zijn dank over de snel heid waarmee de Staten-Generaal het be treffende wetsontwerp behandeld hebben en zeide voorts er prijs op te stellen, dat ook de N.V. Breedband geen ogenblik ver loren zal laten gaan om met grote spoed haar taak uit te voeren. De tijd die voor de behandeling van het ontwerp nodig is ge weest is gebx-uikt om de plannen zoveel mogelijk uit te werken,-zodat ogenblikke lijk na het tot standkomen dei; Breedband N.V. op grond van gereed gemaakte plan nen begonnen kon worden met het plaatsen van bestellingen en de voorbereidingen van de bouw. Prof. dr. v. d. Brink voéxde hierna het woord. Hij getuigde van zijn blijdschap om de uitbreiding van de Koninklijke Nederland se Hoogovens en memox-eexde met dank baarheid dat de Kamers der Staten Gene raal zich met de plannen hebben kunnen verenigen. Over de grote betekenis van deze industriële uitbreiding sprekende mex-kte de minister op, dat zij een directe wex-kgelegenheid zou verschaffen aan tweeduizend man. En als gevolg van deze uitbreiding wordt 73 millioen gulden aan deviezen uitgespaard. Na het uitspreken van deze x-ede begaf het gezelschap zich naar het terrein waar de nieuwe fabriek zal verrijzen. De minister verrichtte hier de symbolische eex-ste steenleggixxg dooi de 2300 kilo wegende eerste steen vast te metselen. Onmiddellijk hierna speelde de Hoog ovenharmonie het. Wilhelmus en werd de di-iekleur gehesen ten teken dat de bouw begonnen is. Drie Haarlemse militairen waren weerspannig Drie in de Ripperda-kazerne in Haarlem gelegei-de militairen hadden er hun zin nen op gezet een' uitgaansavond in Zand- voort met een bezoek aan de sociëteit „De Nar" te besluiten. Daar dit echter een besloten gelegenheid is. werdén zij niet toegelaten. Dit verdroot hen zeer en zij besloten te blijven. De exploitant waar- schuwde de politie, die assistentie vei-leende bij cle verwijdering der militairen. Gemak kelijk ging dat niet, want een van de orde verstoorders beet een agent in de vingers en een andere trolc de jas van een dienaar van Hermandad stuk. Het drietal is op een rustige plaats tot kalmte gebracht. ...Hervormd Kerkblad" voer Haarlem verschijnt niet meer Het Hervoi-md Kerkblad voor Haarlem en Omstreken zal na een vijfjarig bestaan niet. meer uitkomen. Het laatste nummer is vex-schenen. Bij het weekblad ,,De Her- vqi-nxde Kerk" zal voortaan' een inlegvel worden gevoegd, waarin de lezex-s zullen vinden het kerkelijk nieuws uit de Neder lands Hervormde Gemeenten in Haarlem en Omstreken. ADVERTENTIE VoedïameH Smakelijker: en Mygienisch verpakt. Heemsteedse racud In de rondvraag van de gemeentex-aad van Heemstede heeft de heer Zeg waart (K.Y.P.) de moeilijkheden in de sanering van de melkhandel ter plaatse aan de orde gesteld, waarna een uitvoerige gedachten- wisseling volgde. De heer Zegwaart was van mening, dat de actie van de melkhandel nuttig was en hij kan zich er mee verenigen. Hij achtte het echter onjuist van de handel, om de regeling dwingend op te leggen; dat stuit hem tegexr de borst. Er zijn inmiddels moeilijkheden ontstaan en daarom verzocht spreker de zaak met de betrokkenen op nieuw te bespreken. Voorts betreurde hij het dat alle slagerswinkels op bepaalde dagen gesloten zijn. De heerR ij nders (Arbeid) zeide, dat hij een tegenovergestelde mening was toe gedaan. Zowel de melkhandelaren als de slagers hebben in hun organisatie een be sluit genomen en daaraan moet mexx zich houden, In de melkhandel wordt alleen het bezorgen gesaneerd. Voorkomen moet wor den, dat zeven personen ontslagen worden en spreker kon zich verenigen met het be sluit van B. en W., dat om de voorgenomen ontslagen te voox-komen, geen medewerking moet worden verleend. De heer Kamei'bee lc (Vrije lijst) zou het op prijs stellefi, als enkele slagerswin kels tijdens de vacantie geopend zijn. De melksanering achtte hij uit een economisch oogpunt bezien juist. Bij iedex'e saxxering valt, hoewel het te betreuren is. een aantal slachtoffers. Gezorgd ïxxoet worden, dat de betrokkenen weer spoedig aan de slag komen. Burgemeester mr. A, G. A.riddervan R a p p a r d deelde mee, dat de besprekin gen ovex- de melksanering reeds enige maanden aan de gang zijn. Aan de sane ring wilden B. en W. toestemming ver lenen. Dan moest een klant kunnen kiezen tussen twee verkopers en de sanexing mocht niet ten koste gaan van de werk nemers. Thans wil de handel de sanering zodanig doorvoeren, dat vier gehuwde en drie ongehuwde wex-knemers de dupe drei gen te worden. Daartegen neemt het col lege stelling en heeft besloten het BecLrijf- schap Zuivel mee te delen geen sanctie te verlenen. Vermoedelijk zal het Gewestelijk Arbeidsbureau eventuele ontslagen niet goedkeuren. Wat de kwestie van de vacan tie der slagers betreft merkte de burge meester op, dat ook hij gaarne gezien had, dat men om beurten winkels sluit. Een regeling te maken schijnt niet gemakkelijk te zijn. Nadat nog enige leden het woord hadden gevoex-d, gaf de burgemeester een nadere toelichting. Hij merkte op, dat de zaak zo ingrijpend was voor de gemeente, dat het goed was", dat B._ en W. aandacht aan deze zaak besteed hebben. Het college voelde wel voor sanering. Gebleken is, 'dat de melkhandelaren er een groot financieel voordeel van hebben. Een handelaar, die bijvoorbeeld een omzet per weg had van 6000 liter ontvangt een bedrag van 1.87 per honderd liter en dat bedrag zullen eventueel ook zijn nabestaanden ontvan gen. De slijters verdienen tussen de 50 en 60-'en bovendien 0.60 per 100 liter. Als er voor de melkhandelaren een finan cieel voordeel aan zit, dan gaat het niet aan zeven pex-sonen met gezinnen te du peren. Mogelijk zullen er in de toekomst nog twee wijken gemaakt wox-den. B. en W. houden het been stijf, al zal het hard tegen hard gaan. Spreker zei voorts, dat het college accoord gaat met het contract, het heeft er ovex-igexxs weinig mee te maken, doch het meent, dat de bedragen van die aard zijn, dat een soepele regeling voor de wex'knemers gemaakt kan worden. Ten slotte merkte spi-eker op, dat het college er spijt van heeft zich met de zaak te hebben ingelaten. Overige punten De agenda was in korte tijd afgehandeld. De geloofsbx'ieven van het nieuwe raadslid, de heer A. J. J. Verspoor (Arbeid) wex-den onderzocht en in orde bevonden. Tot toe lating werd besloten. Een crediet van ƒ2000 werd beschikbaar gesteld voor de aanschaf fing van apparaten ten behoeve van het Gezondheidshuis. Alvorens het besluit ge nomen werd kreeg wethouder Dissel koen (Ax-beid) gelegenheid om mee te delen, dat er in het Gezondheidshuis goed wei-k wordt verricht en dat de raad spoedig voorstellen bereiken over vergroting. De heer Van Houten (V.V.D.) bracht bij de rondvraag hulde aan het college voor de wijze, waarop het verkeer op dc Heem- steedse Dreef wordt geregeld door strepen te maken voor het verkeer van wielrijders. In- antwoord op vragen van. de heren Van derLinden (K.V.P.) en mr. V a n W ij k (A.R.) antwoordde de voorzitter, dat als de bewoners van de Heemsteedse Dreef niet goed parkeren en waarschuwingen niet helpen, er maatregelen getroffen zullen worden. Het is bij wijze van proef wel toe- geslaan langs het gedeelte voor fietsrijders te paxkex-en. Bocht te ruim genomen Een dame. die Donderdagmiddag om kwart o\ter drie op een fiets met hulpmötor uit de Rustenburgexiaan linksaf de Kleine Houtweg opzwenkte, nam de bocht te ruim en botste daardoor tégen de trottoix-band. Zij smakte tegen een lantaarnpaal en kreeg een lichte hersenschudding. De dame is naar het Grote Gasthuis gebracht. By een rywielzaak vervoegde zich Don derdag een man met een fiets welke hij daar wilde laten reparex-en. De fietsenmaker wei gerde dit nog dezelfde avond te doen. Een andere man, die zich in de zaak bevond, leende daarop zijn fiets aan de teleurgestelde klant, De laatste wist zich toen hij het rij wiel gebruikt had, niet meer te herinneren, door wie en waar het hem geleend was en bracht het daarom naar de politie, die thans de eigenaar oproept om zj; fiets af te halen. Oud materiaal bewijst goede diensten ö:- De Mustang. (Van onze luchtvaartmedewerker) Toen de oorlog in Korea uitbrak, be schikte generaal MacArthur op Japanse bases over een dertigtal zware bommen werpers, ongeveer evenveel lichte bom menwerpers, vijftig lange-afstandsjagers van het type „Twin Mustang" (een soort Siamese tweeling, bestaande uit twee sa- meixgebouwde Mustang jagers, met twee rompen xxaast elkaar) en enkele honderden F-80 „Shooting Star" straaljagers. Deze „Shooting Stars" namen het leeuwendeel van de luchtacties voor hun rekening en beheersten spoedig het Koreaanse lucht ruim, zodat soms dagenlang de Noord- Koreaanse Yak-jagers zich zelfs niet lie ten zien. Dit alles ondanks de hoge snel heid van de straaljagers (de maximum snelheid ligt tussen 950 en 1000 km. per uur), welke hier bij wexk waarvoor zij eigenlijk niet zijn bestemd, eerder een handicap daxx een voordeel bleek. Kenmexkend voor eeix straalmotor is dat hij op zijn best is wanneer hij hoog en snel vliegt. Op geringe hoogte en bij lage snelheid (500 km. is al gering) vex-bruikt hij relatief veel meer brandstof. Mac- Arthurs straaljagers, die het weer niet mee hadden, waren vaak gedwoixgen be neden een laag wolkendek te blijven en moesten bij hun acties de snelheid beper- pen om beter wendbaar te zijn. Daar ook onder gunstiger omstandigheden de actie radius al niet groot is konden zij meestal niet langer dan enkele minuten boven hun doelen blijven. In die tijd kon juist éétx aanval xiitgevoerd worden (want deze snelheidsmonsters hebben vele kilometers nodig om te keren), waarna zij als een haas terug moesten naar hun bases in Ja pan onder schietgebedjes van de piloot dat hij het zou halen. Inmiddels is men be gonnen in Z.O. Korea „airstrips" aan te leggen, zodat minder grote afstanden tus sen de bases en het front afgelegd behoe ven te wox-den. Reeds geruime tijd is bij de Amerikaan se luchtmacht het proces van overschake ling op straaljagers aan de gang en bin- r nen afzienbare tijd zouden alle schroef- jagers als verouderde toestellen uit de dienst worden genomen. De ironie van het lot wilde dat MacArthur tot kort voor het uitbreken van de vijandelijkheden be schikte over 375 Mustangs, normale schx-oefjagex-s uit de tweede werelrioci-log, die werden vervangen door de modernere (hoewel lang niet modernste) straaljagers. Al heel gauw ging er echter een telegram naar Washington om zo spoedig mogelijk méér jagers te sturexx, maar met een gro- tex-e actieradius dan de Shooting Stai's hadden, liefst Mustangs.... Die gingen dus met spoed terug en op het ogenblik worden grote aantallen Mustangs met koortsachtige haast „uit de mottenballen" gehaald en eveneens voor het front ge reed gemaakt. De Shooting Star is een uitstekende machine met goede vliegeïgenschappen en men beschikt nog over honderden toestel len van modernere typen en met grotere snelheid. Men z-iet dat al die modex-ne wapenen onder omstandigheden tè goed kunnen zijn. Ondanks het luchtoverwicht, dat trou wens sterk afhankelijk is van het weer, is het de Amerikanen op Korea tot dusver voor de wind gegaan. Niet dat er vlieg tuigen genoeg zijn, want volgens experts is er vooral een groot gebrek aan tacti sche luchtstrijdkrachten, slagvliegtuigeix ter ondersteuning van de grondtroepen. Maar als deze laatste onvoldoende zijn, kan ook de stexkste luchtmacht het "niet houden. Hoogstens kan zij de vijandelijke opmars vertragen, zoals in Korea ook ge beurt, waarbij gehoopt wordt dat de verkregen tijdwinst groot genoeg zal zijn om de vereiste versterkingen aan te voe ren. De .kansen hierop schijnen niet slecht te staan. Daarna kan de luchtmacht be slissend wox-den. Vliegtuigen kunnen geen oorlog winnen, xnaar een luchtmacht kan wel, bij overigens ongeveer gelijke par tijen, de schaal doen doorslaan. De Shooting Star. BINNENLAND De heer W. Kerremans, hoofdredacteur van het Nieuwsblad voor Zuidholland en UI recht, is in de leefiijd van 73 jaar te Schoonhoven overleden. Hij is o.a. werkzaam geweest bij het Soerabaja's Handelsblad en bij het Soerabaja's Nieuwsblad en was na zijn repatriëring directeur-hoofdredacteur van dc Delftse Courant. De heer Kerremans vierde op 30 April j.l. zijn gouden jubileum als journalist. Te Bussum is opgericht de „Bond van practisch Christendom" door de heren ds. A. van der Weg, dr. A. Oskamp, D'. Ypma, D. Brussee en K. Mulder. De oprichters stellen zich voor door nationale en internationale verbreding van het Christendom zijn belij denis practisch te do^--. beleven en daardoor mede te werken aan de verbetering der sa menleving. Het vliegveld Zuid-Limburg te Beek is thans opengesteld voor internationaal lucht verkeer. Men is kort geleden gereed geko men met het herstel en dè vernieuwing van de twee startbanen. De „ïndrapoera" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd gaat van 1.6 tot 21 Augustus met toeristen een reis maken van Rotterdam naar Bremen en Hamburg. Op hefc vliegveld Leeuwarden is thans een squadron Belgische straaljagers gesta- tionneerd dat oefeningen houdt met de Ne derlands" straaljagers Dc Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam heeft een opdracht ont vangen van de rederij Gill Johannessen te Oslo voor dc bouw van een 13.500 tons mo tortankschip. De aflevering zal einde 1951 geschieden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een bedrag van f 1.400.000 beschikbaar ge steld voor cle bouw van. 22 z.g. Zweedse paviljoens op het terrein van het sanatorium Zonnestraal te Hilversum ten behoeve van de verpleging van 262 tbc-patiër.ten uit Amsterdam. De 62-jarige magnetiseur S. H. N. te Rotterdam is veroordeeld tot f 600 boete en 23 dagen hechtenis voorwaardelijk wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De boekhouder van een Haagse aan nemersfirma heeft bekend in één jaar tijd f30.000 verduisterd te hebben door looix- staten te vervalsen, Op grond van de garantiewet voor bur gerlijk overheidspersoneel in Indonesië is in Den Haag een commissie ingesteld, die advies zal geven over de afvloeiing van per soneel. Voorzitter der commissie is oud- minister mr. J. A. Jonkman. Het bestuur van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen heeft de pogin gen om te komen tot een pensioenregeling voor zelfstandige tuinders gestaakt wegens te geringe belangstelling van de zijde der tuinders. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd ds. R. H. van Apeldoorn, predikant der Nederlands Hervormde Ge meente te Londen. In September zal in Maastricht een R.K. middelbare hótelvakschool worden geopend in het hotel „Du Levi-ier et de 1' aigle noir", waarvan de exploitatie door de school zal worden voortgezet. De cursus duurt drie jai-en. In het Haagse Bos is het stoffelijk ovei-- schot gevonden van de 68-jarige Hagenaar A. van der H„ die sinds 10 Juli werd vermist. Op 3, 5, 18 en 20 Augustus zal een K. L. M,-vliegtuig met Nederlandse emi granten naar Australië vertrekken. HAARLEM De heer W. L. M. Coccoris te Haarlem is geslaagd voor het tweede gedeelte van het notarieel examen. De collecte op bloempjesdag voor „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" heeft 2802.op gebracht. Commissie-Prinsen wil de Rekenkamer inschakelen In Juli 1948 is een commissie ingesteld die tot taak kreeg te onderzoeken in hoe verre ten einde de rechtszekerheid van de burgers bij de huidige omvang der over heidsbemoeiing te verhogen en een doel treffende uitoefening van de controlerende taak va,n de Staten-Generaal te bevorderen behoefte bestaat aan een orgaan, belast met het in ontvangst nemen en ondei'zoe- ken van klachten over besluiten, hande lingen en weigeringen van administratieve organen, waartegen geen rechtsmiddel openstaat. Voorzitter van de commissie was dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De commissie is thans gereed met haar rapport en adviseert in daarvoor in aan merking komende gevallen gebruik te ma ken van het apparaat der Algemene Reken kamer om een onderzoek in le stellen naar de feitelijke grondslag van bij de volks vertegenwoordiging ingekomen klachten over onjuist optreden van rijks-organen. Op deze wijze wondt het mogelijk door een apparaat, dat over de nodige bevoegdheden beschikt en uit hoofde Van zijn functie op controle van het regeringsbeleid is inge steld, feitenmateriaal te doen verzamelen door het horen van getuigen en het op vragen van bescheiden. Aldus snijdt het mes van twee kanten: de Staten-Generaal worden in staat gesteld hun functie op doeltreffende wijze te verrichten, en het nemen van het initiatief tot het onderzoek en het verder gevolg geven aan het verza melde feitenmateriaal blijven in handen van de Kamers zelf. De vraag of de Algemene Rekenkamer, die tot dusver uitsluitend belast is met de controle der rijksfhxanciën, wel het aange wezen lichaam is voor het onderzoeken en vaststellen van feiten op het terrein van de gehele administratie van de rijksover heid, beantwoordt de commissie bevesti gend. Indien dit nodig zou blijken, zou het apparaat van de Algemene Rekenkamer aan de nieuwe taak moeten worden aange past, doch vooxiopig zal de behoefte zich daaraan wel niet doen gevoelen. De Alge mene Rekenkamer beschikt reeds thans over ambtenaren, die ook over de voor dit werk nodige capaciteiten beschikken. De taak der Algemene Rekenkamer zal zich moeten beperken tot het onderzoeken en vaststellen van feiten. Het verbinden van consequenties aan de uitkomsten van het onderzoek zal zaak der volksvertegenwoor diging blijven. De mogelijkheid de Algemene Reken kamer in te schakelen wordt in het advies beperkt tot klachten „over de wijze waarop enig bestuursorgaan van het rijk daxx wel enig al of ïxiet openbaar lichaam, in welks bestuur het rijk overwegende zeggenschap heeft, zijn taak verricht of heeft verricht". De comissie-Prinsen stelt voor, burgers de gelegenheid te geven bij de Kamers of een door deze daartoe ingesteld bureau voorlichting te vragen omtrent de instantie, tot welke zij zich kunnen wenden in ge val van bezwaren tegen het optreden van de rijksoverheid of van een lichaam, dat aan toezicht van het rijk is onderworpen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7