Haarlems Dagblad Formosa Koemtsjon door Amerikanen ontruimd, Jongdok heroverd Britse bewapening zal terugslag hebben op de levensstandaard Tweespalt in de Belgische C.V.P, 65c Jaargang No. 19617 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Donderdag 3 Augustus 1930 THtgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <0pcctbte iSaarletnspe Courant (inno tés'é) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom MET FORMOSA is het een ingewikkelde zaak. Het is een beeldschoon eiland, maar dat verklaart nog niet dat het in de U.N.O. vertegenwoordigd is en zelfs in de Veiligheidsraad zit. Deze glorie zou het overigens nooit bereikt hebben als de ver dreven heerser van China, maarschalk Tsjang-Kai-Sjek, er niet met zijn regering en zijn leger naar uitgeweken was. In de U.N.O. en dus ook in de Veiligheidsraad gaat dit gezelschap nog steeds door voor „China", terwijl dat geweldige land zelf sinds geruime tijd onder gezag staat van een communistische regering onder leiding van Mao-tse-toeng, bij afkorting: Mao. Teneinde te beletten dat de Chinees Mao de Chinees Tsjang op zijn eiland aanvalt en „liquideert" zoals de moderne be schaving dat zo fijngevoelig aanduidt laten de Amerikanen een vlóot-eskader tussen het vasteland en Formosa patrouil leren. De Amerikanen hebben Mao's Chi nese volksrepubliek niet erkend. De Engel sen (en de Nederlanders ook) hebben dat wel gedaan. Ofschoon de Engelsen dps zaken met Mao doen, steunen zij de Ame rikanen in de handhaving van Tsjang'-Kai- Sjek's vertegenwoordiging in de Veilig heidsraad. Zij willen de Amerikanen daar niet in afvallen. Maar het Britse Dominion India, dat ook in de Veiligheidsraad zit, heeft daar helemaal geen sympathie voor. Het heeft dus met de Russen meegestemd, toen die Dinsdag in de Veiligheidsraad voorstelden om Tsjang's afgezant niet lan ger als vertegenwoordiger van China te aanvaarden. Joego-Slavië, dat geduchte ruzie met de Russen heeft, stemde niette min ook met hen mee. De overige leden schaarden zich evenwel aan de zijde van Amerika, zodat het voorstel van de Russen met 83 stemmen verworpen werd en de Chinees van Tsjang nog altijd in de Raad zit. Het is jammer dat het zo ingewikkeld is. Maar dit is nog maar één kantje van de zaak. De rest maakt haar nog veel ingewik kelder. Het blijft merkwaardig met hoeveel vernuft mensen er steeds weer in slagen een zaak, die in haar aanvang eenvoudig lijkt, in korte tijd duchtig te "verwarren en in de knoop te krijgen. De Russen willen alleen medewerken tot het scheppen van vrede in Korea, als Mao's regering tot de U.N.O. en de Veiligheids- raad wordt toegelaten. Die houding nemen zij tenminste aan. Uit boosheid omdat het niet is gebeurd zijn zij lange tijd uit de U.N.O.-vergaderingen weggebleven. Dit heeft hen evenwel belet om hun veto te doen horen, toen de Veiligheidsraad besloot Zuid-Korea tegen zijn aanvallers uit Noord-Korea bij te staan. Hun afwezigheid is hun niet bevallen en plotseling zijn zij teruggekeerd, toen hun afgevaardigde Jacob Malik aan de beurt was qm als voor zitter op te treden. Hij heeft dadelijk ge probeerd om de Chinees van Tsjang weg te krijgen, hetgeen hem, zoals gezegd, is mis lukt. Maar daar heeft deze Jacob zich evenmin iets van aangetrokken als van het „prèstige-verlies", dat zijn plotselinge te rugkeer (volgens de regelen der diploma tieke traditie) voor hem en zijn rege ring moest betekenen. Dit is,welbeschouwd, een belangrijk punt. In het Westen heeft men een schier bijgelovige vrees voor ver- lies-van-prestige. Als de Sovjet-Russen deze vrees niet koesteren zou dit kunnen betekenen, dat zij in het schaakspel-der- listigheden een aanmerkelijke voorsprong op het Westen krijgen. Dit is een punt dat ongetwijfeld aandacht verdient. Het Westen heeft tot dusver geen neiging getoond om zich terwille van Koreaanse vrede door de Russen tot aanvaarding van Mao's delegatie (in de U.N.O.) te laten dwingen. Men noemt dit chantage. Waarom willen de Russen zo graag Mao in de U.N.O. hebben? Dat ligt voor de hand, zult u zeggen: omdat hij en zijn regering com munisten zijn: Russische satellieten. Hum. Het staat nog te bezien of die Mao wel zo'n gedweeë satelliet is. Zijn land is vervaar lijk groot, zijn Chinezen zijn schier ontel baar en men kan hem in Moskou niet zo makkelijk hanteren als men de Roemenen, de Polen, de Hongaren of de Bulgaren han teert. Het is de vraag of Moskou eigenlijk heus wil, dat hij in de U.N.O. komt. Hij zou daar wel eens kunnen gaan marchan deren met het Westen en een niéuwe Tito Worden. Deze schrandere gedachte is door een paar Amerikaanse journalisten geop perd en zij zijn de enigen niet, die haal beweging waard vinden. Als zij juist is, Wat beogen de Russen dan met hun voort durend geroep om Mao in de Uno? Comedie te'spelen en de Amerikanen in een inge wikkelde, kostbare en onaangename situa tie te verstrikken. Ge begrijpt dat de be wuste Amerikaanse journalisten dus zeg gen: haal Mao maar liever erin. Maar hun regering wil dat niet: zij voelt niet voor toelating van een tweede communistische grote mogendheid, die haar wellicht even zeer met vetq's zal gaan bestoken als de eerste het steeds heeft gedaan. Zij wil zich ook niet laten dwingen door chantage. Dat de zaken voor Amerika zo slecht gaan in Korea maakt haar niet bereidwilliger: als zij nu toegeeft is het verlies-van-prestige nog erger. Nu dé Engelsen. Die verkeren in een las tig parket, dat nog veel lastiger zou worden als er een gewapend conflict tussen het communistische China en Amerika uitbrak. Want dan zouden de nieuwe Britse Domi nions Itdia en Pakistan sympathie jegens Mao tonen en Engeland zou voor de keuze tussen Mao en Harry Truman gesteld wor den. Dit zou, zoals The Observer Zondag heeft opgemferkt, scheuring in het Britse Gemenebest en in de U.N.O. kunnen ver oorzaken. Het zou dus wenselijk zijn dat de Engelse regering met Mao tot een overeen komst poogde te komen, waarbij het schone maar gevaarlijke eiland Formosa werd „ge neutraliseerd". „Misschien is het nog niet te laat om dat te bereiken," zegt de Obser ver, zelf twijfelend aan de bereidwilligheid van de heer Mao. Tsjang-Kai-Sjek, op Formosa, zet intus sen een grote mond op. Hij wordt be schermd door dat Amerikaanse vloot-eska- der en generaal MacArthur zelf heeft hem een bezoek gebracht. „Wij zijn tot overeen stemming gekomen over de verdediging van Formosa", verklaart Tsjang niet al leen, maar hij voegt eraan toe: „Wij zijn ervan overtuigd, dat de eindoverwinning in de strijd tegen de communistische ag- gressie aan ong zal zijn. Wij kunnen thans weer nauw met onze wapenbroeder gene raal MacArthur samenwerken." U ziet hieruit, als u nauwlettend leest, dat hij met Mariniers in de strijd: We zijn weer terug Mac!" 9) KOREA, 2 Augustus (Reuter) Amerikaanse troepen hebben Woensdag avond Koemtsjon, in 'de centrale front- sector, ontruimd. Koemtsjon werd door de Amerikaanse troepen aan de vlammen prijs gegeven, voor zij de plaats verlieten. In een communiqué van het achtste Amerikaanse leger wordt medegedeeld, dat Amerikaanse troepen ten Oosten van Tsjindjoe hoogten hebben veroverd, die zij Dinsdag hadden moeten prijsgeven. Eerder werd gemeld dat deze troepen door sterke Noord-Koreaanse afdelingen omsingeld waren. Het Amerikaanse legerbericht meldt de herovering van Jongdok door de Zuid- Koreaanse troepen, die tot 5 km ten Noor den van de stad zijn opgerukt. De Zuid- Koreanen worden gesteund door het vuur m Amerikaanse schepen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging verklaar de Woensdag op een persconferentie te Washington dat de situatie in Korea „over de gehele, linie beter wordt", doch hij voeg de hieraan toe dat de toestand „nog steeds ernstig is en dat het dwaasheid zou zijn van enige andere opvatting te getuigen". „Uit de jongste berichten van het front blijkt duidelijk dat de Noord-Koreanen alles op alles zetten in hun stoot naar Poesan. Zij hebben hun doel echter nog niet kunnen bereiken en zij zijn er niet in geslaagd te verhinderen dat Verse Ameri kaanse troepen en bijbehorende uitrusting in Korea zijn geland", aldus de woord voerder. Woensdagochtend heeft het hoofdkwar tier van generaal MacArthur medegedeeld dat de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen over het gehele Koreaanse front zijn teruggetrokken, met het doel de meest Bertha Hertog is getrouwd met Maleise onderwijzer Huwelijk zou teruggave aan ouders onmogelijk hebben gemaakt Bertha Hertog, het dertienjarige Neder landse meisje, dat ingevolge de beslissing van het Hof van Appèl te Singapore aan haar Maleise pleegmoeder, Aminah, is toe gewezen, is Woensdagavond gehuwd met de 21-jarige Maleise onderwijzer Manssor Abibi. Bertha zou pas 24' uur voor de huwelijks ceremonie aan haar' toekomstige echtge noot zijn voorgesteld. Men had haar mede gedeeld, dat het huwelijk zou verhinderen, dat de beslissing van het Hof van Appèl door een beroep van haar ouders in Ne derland ongedaan gemaakt zou worden. De dertienjarige leeftijd is de huwbare leef tijd voor Maleise meisjes op Malakka. Bertha's pleegmoeder verklaarde, dat zij een brief had ontvangen van een advocaat, dié namens de Nederlandse consul-generaal te Singapore eiste, dat Bèrtha ter beschik king zal worden gesteld van de consul- generaal. „De brief kwam enige uren te laat", zei Aminah. „Mijn kind is nu ge lukkig en veilig getrouwd". De bruid, die nu Nagra heet, vroeg aan journalisten: „Waarom willen mijn ouders Het dertienjarige Nederlandse meisje Ber tha Hertog, dat volgens een beslissing van het Hof van Appèl in Singapore bij haar Maleise pleegmoeder mag blijven, is Woensdag getrouiud met de 21-jarige Maleise onderwijzer Manssor Abibi. Bertha met haar echtgenoot na de huwelijksvol trekking. (Telefoto) mij nog hebben? Zij hebben nog vele andere kinderen om zich over te bekomme ren". Het bericht van het huwelijk van hun dochtertje is voor de ouders van Bertha, die in Bergen op Zoom wonen, een zware slag geweest. Mevrouw Hertog, wier ge zondheid de laatste maanden zeer geleden heeft, vreest dat zij haar kind niet meer zal terugzien. De heer Hertog hoopt zijn dochtertje terug te zullen krijgen als het hem mogelijk wordt gemaakt, naar Singa pore te gaan. „ons" zichzelf en zijn medestanders op Formosa bedoelt. Zulk een schone omge ving stemt ongetwijfeld hoopvol. Nog on langs heeft Tsjang de Amerikanen 33:000 geharde Chinezen voor de strijd in Korea aangeboden, maar dat hebben zij toch maar niet aanvaard. Er zou nog het een en ander te zeggen zijn over het merkwaardige feit, dat gene raal MacArthur in Korea opperbevelhebber van de U.N.O. en bij Formosa alleen van de-Amerikanen is, maar voor vandaag lijkt dit wel genoeg.R. P, gunstige stellingen in te nemen om daar de Noord-Koreaanse aanvallen af te slaan, die in de komende dagen worden verwacht en waarbij de Noordelijken zullen pogen een beslissing te forceren. MacArthur's hoofdkwartier in Korea heeft medegedeeld dat de Amerikaanse troepen in het gebied ten Oosten van Tsjindjoe een tegenoffensief hebben inge zet, doch zij moesten na hardnekkige en langdurige strijd weer naar hun uitgangs stellingen tex-ug. Aan de Amerikaanse troe pen in deze frontsector is opdracht gege ven „tot elke prijs stand te houden'!. De tegenover de vijand vex-re in de minder heid verkerende Amerikaanse verdedigers werden Woensdag versterkt met de giste ren gelande max-iniers, die bij hun landing uitriepen: „Mac, we are back" (Wij zijn er weer, MacArthur). De op hun oorspronkelijke stellingen terugtrekkende Amerikaanse troepen voer den een aantal krijgsgevangenen mede. Ook hadden zij Noord-Koreaanse uitrus tingstukken buit gemaakt. De meeste krijgsgevangenen zijn tussen 16 en 21 jaar. Noord-Koreaanse plegen zelfmoord officieren KOREA, 2 Aug. (Reuter). Een hoge Amerikaanse officier, verbonden aan het hoofdkwartier van generaal MacArthur in Korea, deelde Woensdag mede dat ver scheidene Noord-Koreaanse officieren zelf moord hebben gepleegd toen er gevaar was dat zij in handen der Amerikanen zouden vallen. Hij verklaarde dat de Ame rikanen tot nu toe vier Noord-Koreaanse tweede luitenants hebben gevangen geno- meix, doch geen enkele officier van hogere rang. Overzicht van de situatie Volgens de laatste berichten is de toe stand in Korea als volgt: In het Zuiden: Een Arnerikaanse eenheid in aanval drong door tot op dxie a vijf mijl van Tsjindjoe doch werd daarna gedwon gen de vorige stellingen in te nemen. De Zuid-Koreaanse marine-eenheden zetten hun patrouille langs de kust voort. In het Centrum: De uit Koemtsjoxx terug trekkende Amerikaanse troepen .vernielden bruggen in de nabijheid eix stakexx de stad in brand. Zij groeven zich in op nieuwe linies, enkele mijlen ten Noorden en ten Ootsen van de stad. In het Noox-dexi: Spoox-bruggen, bevoor radingscentra, troepenconcentraties én- autocolonnes in het door de Noordelijken bezet gebied werden gebombardeerd. In het Oosten: Zuid-Koreaanse troepen, gesteund door marine- en artillerievuur én vliegtuigen, heroverden na een wekenlange strijd Jongdok. Een 75-jarige Nederlander die per fiets op weg is naar Rome, is in La Spezia in Italië door een auto aangereden. Met een gebroken been werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Hij was nog 360 kilometer van het doel van zijn reis af. De twee fregatten „Jan van Amstel" en Pieter de Bitter", de eerste oorlogsschepen die Amerika in het kader van het militaire hulpprogramma aan een Pactgenoot heeft afgeleverd, zijn na een voorspoedige reis in Den Helder aangekomen. De beide oorlogs bodems in hun nieuwe thuishaven. Uitstel van betaling voor Damstad De Amsterdamse rechtbank heeft Woens dag aan Damstad een voorlopige surséance van betaling verleend. De crediteuren- vex-gadex'ing ter vaststelling van de defini tieve surséance zal op 20 September wox-- den gehouden. Tot bewindvoerder is be noemd mr. H. W. Vliegen te Amsterdam. Turkije en het Atlantisch pact Een woordvoerder van het Britse depar tement van buitenlandse zaken heeft me degedeeld, dat van Turkse zijde opnieuw uiting is gegeven aan het verlangen om tot het Atlantisch pact toe te treden bij mon delinge boodschap van de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Foeat Koproeloe, aan de Britse ambassadeur-, Sir Noel Char les. Er is nog geen formeel verzoek om toelating tot het pact gedaan. Hef woord is aan Epictetus: Vertelt men u: deze of gene spreekt kwaad van u, onthoud u dan van een verdediging tegen het gesprokene. Antwoord slechts: hij kent zeker mijn andere fouten niet, anders zou hij dit niet alleen hebben gezegd. Onze correspondent te Londen telefo neerde ons heden: De Engelse regering zal binnenkort een zeer belangrijke aankondiging doen over de vex-snelling van de bewapening. Aange zien het Lagex'huis op reces is, zal Attlee waarschijnlijk door de radio hierover een verklaring afleggen als aanvulling op zijn Zondag gehouden rede. De Engelsen weten al dat de uitbreiding van de militaire uit gaven op vele extra millioenexx zal komen te staan. De reeds genoemde 100 millioen zijn niet meer dan een eerste termijn. In dien de strijdkrachten op oorlogssterkte zouden moeten worden gebracht, zal voor het leger alleen een extra-bedrag vereist zijn van tussen de 600 millioen en de 1 milliard pond. De grondslag van de Engelse zowel als van de Atlantische politiek is dat economi sche stabiliteit even noodzakelijk is voor de militaire kracht van het Westen als de wapens zelf. Dit neemt niet weg dat de nieuwe bewapening een exmstige terugslag zal hebben op de binnenlandse levens standaard, op de kapitaalsbelegging en op de buitenlandse betalingsbalans. Beperkte omschakeling van de productie is het min ste dat kan worden verwacht. Luxe-artike- Koningin Juliana heeft cfötermiddag te Ommen het nationale Padvinderskamp, dat ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Padvindersbeweging in Nederland wordt gehouden, geopend. Op de foto: de Koningin betreedt het kamp. Links van haar H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Nationale Padvindersraad rechts van de Koningin de heer W. C. Roest van Limburg, vice-voorzitter van de Nationale Padvindersraad en Hoofdcommissaris van de Nederlandse Padvinders. Nu bomaanslagen en vernielingen door Koningsgezinden BRUSSEL, 2 Aug. (A.N.P.). De katho- lieke politici in België, uit het veld gesla gen en verbitterd over de snelle ontwik keling van de Koningskwestie, zijn begon nen de balans der laatste weken op te maken. De katholieke Kamex-fractie is Woensdag bijeen geweest en zal haar be raad Donderdag voortzetten. Er is in de katholieke partij en voornamelijk in haar hoogste gelederen tweespalt over de ver antwoordelijkheid voor de loop der ge beurtenissen. Op voorstel van de Kamer voorzitter Van Cauwelaert is een commis sie gevormd om de - verantwoordelijkheid vast te stellen. Op de bijeexikomst van de katholieke parlementsfracties is gebleken, dat veel leden zodanig vex-bolgen zijn over het accoord aangaande het terugtreden van de Koning, dat zij geen verantwoor delijkheid willen nemen voor het wetsont werp tot bekrachtiging hiervan. Zij zullen zich, naar zij Woensdag reeds hebben aangekondigd, van stemming over het wetsontwerp onthouden. Ook de partijraad der C.y.P. is bijeen geroepen om zich over de gewijzigde situatie te beraden. De deining, welke de gebeurtenissen in de katholieke partij te voorschijn hebben geroepen, is op de scherpste wijze tot uiting gekomen in de polemieken der katholieke bladen. Het katholieke blad „La Libre Belgique" heeft Woensdag openlijk figux-en als Duvieusart, Eyskens en De Schrijver aangevallen. De voox-malige mi nister-president Gaston Eyskehs wordt door het blad het hoofd van een „samen zwering" in de partij genoemd, die er op gericht zou zijn het homogene katholieke kabinet te laten vallen en aan te sturen op een hervatting der coalitie-politiek met de socialisten. Volgens het blad kan dat, in het bijzönder na de terugslag die de partij thans ondervindt, slechts uitlopen op een dictatuur van Spaak. Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenochtend: Terwijl in Wallonië optochten plaats hadden om de „overwinning van de demo cratie" te vieren, pleegden koningsgezin den te Antwerpen verschillende bomaan slagen. Een van de lichte projectielen ont plofte voor de woning van dr. Frans van Cauwelaert, de katholieke voorzitter van de Tweede Kamer, die er van beschuldigd wordt, een te lauwe koningspolitiek ge voerd te hebben. In Aalst werd de woning van een liberaal Tweede Kamerlid met straatstenen bekogeld en beschadigd. Gistei-avond manifesteerden koningsgezin de studenten in het centrum van Brussel. Het land is echter rustig en nergens ont stonden ernstige relletjes. In het parlementsgebouw vergaderden .de gehele dag de Tweede Kamerleden en de Senatoren van de C.V.P. Zij eisten het aftreden van de regering Duvieusart en een streng onderzoek naar de oorzaken van de tekortkomingexx in de binnenlandse veiligheid. Een speciale commissie zal dit probleem onderzoeken. Het ziet er echter naar uit, dat de rege ring vrij ongewijzigd aan zal blijven. „Heethoofdige" C.V.P.-Kamexieden wer den door de Koning ontboden. De vorst sprak langdux-ig met hen en verzocht hen, niet tegen de wet van overdracht der ko ninklijke bevoegdheden te stemmen en alles in het werk te stellen om de een heid van het land om de Kroonprins mogelijk te maken. Havenarbeiders blijven staken De Antwerpse havenarbeiders hebben de staking voortgezet. Na de vergadering van het nationale havencomïté hebben de werkgevers verklaard de looneisen van de arbeiders niet te kunnen inwilligen. Koning' Leopold heeft de voorzitter der C.V.P., baron Van der Straten-Waillet, in kennis gesteld van zijn wens dat de wet tot overdracht van zijn bevoegdheden aan Prins Boudewijn tot stand komt en hij heeft aan premier Duvieusart een brief gezonden, waarin hij op verzoek van de regering zijn instemming betuigt met de boodschap aan de natie, waarin de over eenkomst inzake de koningskwestie werd bekend gemaakt. In de Borinage is, naar uit Bergen wordt gemeld, de toestand weer normaal. De opheffing der staking is zonder grote moeilijkheden in het werk gegaaix. Er hadden slechts hier en daar enkele inci denten plaats tussen socialisten en com munisten, waarvan- de laatsten voort wil den gaan met staken. Het verkeer op buurtspoorwegen is hersteld met uitzonde- x-ing van die in Charleroi en omgeving waar transportarbeiders, mijnwerkers en Dr. H. M. Hirschfeld keert op 18 Augustus terug De heer A. Th. Lamping volgt hem op als Hoge Commissa ris in Djakarta Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer A. Th. Lamping, thans buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te New Delhi, tot Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden te Djakarta. De heer Lamping zal omstreeks 15 September zijn nieuwe functie aanvaarden. De tegenwoordige Hoge Commissaris, dr. H. M. Hirschfeld, is voornemens op 18 Augus tus naar Nederland te vertrekken, na de leiding van zijn post te hebben overgedragen aan de eerste plaatsvervangende Hoge Com missaris mr. A. H. C. Gieben, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. metaalbewerkers gisteren een rouwstaking hebben gehouden voor de slachtoffers van Gx-ace Berleur. De werkhervatting zal, naar wordt ver wacht, vandaag ook in Charleroi exx Luik algemeen zijn. Ook bij de begrafenis der drie slacht offers te Grace Berleur hebben zich geen incidenten voorgedaan. Duizenden woon den deze plechtigheid bij. Ixx de gisteren gehouden bijeenkomst van de Senaatsfractie van de C.V.P. heeft eer- ste-minister Duvieusart verklaard dat het voor de regering nutteloos zou zijn geweest het been stijf te houdexx, „want de Koning koesterde het plan binnen zes wekeix toch zijn macht over te dragen." In die omstan digheid had de regering zich afgevraagd of het nodig was bloed te vergieten. De revolutie had volgens Duvieusart slechts ten koste van ontelbare slachtoffers bedwongen kunnen wox-den. Er hebben zich volgens mèdedelingen in de katholieke pers heftige tonelen afgespeeld tussen de leden der regering en afgevaardigden. Senator Nothoxxxb heeft de regering verweten, dat zij zou hebben toegegeven onder druk van straatgeweld. len zullen zo goed als zeker binnenkort voor het grootste deel uit de winkels ver dwijnen. Auto's en radio-toestellen zullen waai-schijnlijk tot de eerste slachtoffers behoren. De toestand vereist eveneens ver traging van de bo*w van openbare werken. De regering zal echter alles doexx om de bouw van woningen te beschermen. Nieuwe financiële bijstand van Amerika voor Europa, waaxwan Engeland vermoedelijk het' grootste deel zal ontvangen, is in het plan in aanmerking genomen. De nieuwe dollars, die de Engelsen zul len ontvangen, zullen echter voor een be langrijk deel door hen ter beschikking wor den gesteld voor. de bewapenixxg der kleine West-Europese landen. De schok, ook van de als onvermijdelijk beschouwde belas tingverhoging, zal alleen door grotere krachtsinspanning in de industiïe kunnen worden opgevangen. Journalisten naar Boeroe en Ceram DJAKARTA, 3 Augustus (Aneta) Naar aanleiding van een mededeling van dr. Nikijuluw waax-in gezegd wordt, dat de troepen van de „republiek Zuid-Molukken" 900 leden van de R.I.S.-troepen gevangen hebben genomen, deelde overste Tahya aan Aneta mede, dat de gehele bezettixxg van Boeroe exx Ceram nog geen 900 man telt. Voorts zeide Tahya, die juist is terugge keerd van Ceram en Boeroe, dat beide eilanden geheel ixx handen van de R.I.S.- troepen zijn, terwijd zo goed als alle leden van de strijdkrachten der Zuid-Molukken, die in handen van de R.I.S. vielen, zijn vrij gelaten en thans meewex-ken tot herstel van de normale toestanden. Op eeix vraag van Aneta, wat deze troepen, die pas van Am- bon kwameii, hebben verteld over de toe standen op Ambon, antwoordde overste Tahya: „De oud-leden van het K.N.I.L. oefenen daar de wreedste terreur op de be volking uit, doch bijzonderheden hierover kunnen de journalisten beter horen op Ceram en Boeroe zelf. Maandagochtend zal er een vliegtuig vertrekken met zeven jour nalisten, teneinde hun de gelegenheid fe geven de situatie ter plaatse te bestuderen. Mocht uit.hun waarnemingen blijken, dat de wre.edhedeix worden bevestigd, en dat, het volk van Ambon in grote meerderheid vex-langt naar de terugkeer tot de Indone sische eenheid, dan zal ons dit verheugen. Indien de journalisten feiten constateren, die pleiten tegen het optreden van de R.I.S. dan zai dit voor ons een aansporing zijn te trachten nog zox-gvuldiger en verstandi ger te werk te gaan. Wij hebben niets te verbergen en zullen de jouxTialisten gèh'èel vrij laten bij hun waarnemen", aldus over ste Tahya. Ook de bijzondere' correspondent van Aneta zal de reis vaxx de joux-nalisten naar de eilanden meemaken. Gerechtshof te Singapore beslist: Procedure van' Westerlings uitlevering gaat niet door SINGAPORE, 3 Augustus (Reuter). Het opperste gerechtshof te Singapore heeft heden een ver-zoek van Westerling, om diens uitleveringsprocedure aan de R.I. S. geen voortgang te doen vinden, toege staan. Deze beslissing betekent, dat Wester ling niet aan de R.I.S. kan worden uitge leverd. Dit zou thans alleen kunnen ge schieden als in hoger beroep de „privy council" de beslissing van het hoogste hof te Singapore te niet zou doen. Deze „pxTvy council",.in Engeland gevestigd, is de hoog ste raad van beroep in het Britse Gemene best. Tot dusver zijn er geen tekenen die er op wijzen, dat de regering der R.I.S. de zaak bij de „privy council" aanhangig zal maken. HET WEER AFGEBEELD Een depressie, die enkele dagen geleden bij IJsland lag, verplaatste zich geleidelijk naar het Zuid-Oosten, zodat het centrum vanochtend boven het Zuidelijk gedeelte van de Noordzee was gekomen. Koele en zeer onstabiele lucht blijft voortdurend om deze depressie heen over ons land stromen. De buiïgheid hield hierdoor ook vannacht aan, vooral in de kustgebieden, waar het op vele plaatsen opnieuw omoeerde. Boven Ierland lag hedenmorgen een zioakke rug van hoge luchtdruk, die nu zijn invloed over onze omgeving gaat uitstrekken, zodat een korte weersverbetering intreedt. Op de Oceaan kwam evenwel een nieuwe de pressie tot ontivikkeling, die in de ko mende dagen waarschijnlijk ook tot West-Europa zal doordringen. Weerbericht KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door 8 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 8 Donderdagavond tot Vrijdagavond. opgemaakt te 10 uur: Gedurende de nacht meest zwaar bewolkt met vooral in de kustpro- 8 vincies enkele buien. Morgen over- g dag tijdelijke opklaringen en af- nemend buiï'g. Matige, af en toe 2 vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Aanhoudend koel weer. 4 Augustus: 8 Zon op 5..05 uur, onder 20.26 uxxr Maan op 22.25 uur, onder 12.32 uur 8 Hqog en laag water in I.Tmuiden 8 Donderdag 3 Augustus Hoog water: 6.59 en 19.23 uur. X Laag water: 2.47 en 14.59 uur. Vrijdag 4 Augustus: 8 Hoog water: 7.36 en 19.56 uur. 8 Laag water: 3.21 en 15.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1