Geliefd rustpunt voor vermoeide trekkers PWEN ZWITSALETTEN De Koningin opende nationaal padvinderskamp in Ommen kleine wereld Donderdag 3 Augustus 1950 JAN GIJZEN" Tal van nationaliteiten onder één dak Aan de Westpunt van Haarlems Noor der- Sportpark verheft zich het dak van de jeugdherberg „Jan Gijzen" uit het jonge groen. Wanneer het avondrood het einde van de dag aankondigt en fijne nevelsluiers zich over de Jan Gijzenvaart weven, begeven de laatste trekkers zich langs de stille paden van het park naar de herberg, om er onderdak te krijgen voor de nacht. Onder vrolijk gekwetter melden zich de leerlingen van een school uit Zeist bij de vader van de herberg, die ze inschrijf t - en hen de slaapzalen aanwijst, nadat ze zich opgelucht in de gang van hun bagage hebben ontlast. Hun geleider belt tevreden zijn „basis" in Zeist op, om te melden dat hij met zijn trekkers zonder strubbelingen in Haarlem is aangekomen en niet onder de blote hemel hoeft te slapen. „U bent mooi op tijd", zegt de vader, de heer T. Th. d'e Wal, „we gaan direct thee drinken en nog wat spelletjes doen." Intussen is de heer Brown uit Engeland komen vragen of er nog „any job" te doen is. ,,To morrow-morning", belooft „daddy de Wall en hij wendt zich tot ons om te vertellen, dat hij iedere dag weer onder vindt/hoeveel sportiviteit en zelfdiscipline we als Nederlanders van de Britten kun nen leren. De corvee-diensten, die iedere morgen onder de trekkers worden ver deeld, hebben nooit moeilijkheden veroor zaakt, dank zij de goede harmonie die iedere trekker in zijn eigen belang bevor dert. „Maar uit eigen beweging diensten komen aanbieden, die eigenschap vind je toch alleen maar bij de-Engelse gasten", vertelt hij. Per dag verwelkomt de heer De Wal tus sen d'e zeventig en tachtig trekkers, die deze herberg op hun kaarten hebben aan gestipt voor de overnachting. (Vele buitenlanders De vader toont ons een overzicht over 1949. Het totaal aantal overnachtingen van dat jaar overschrijdt de 8000. Meer dan 2500 ervan waren overnachtingen van buitenlandse trekkers van twintig natio naliteiten. Behalve de West-Europese lan den, waaruit deze trekkers afkomstig wa ren, noemen wij: Afrika, Amerika, Austra lië, Brazilië, Canada, Egypte, Finland, In dia, Italië en Nieuw Zeeland. Het percentage buitenlandse toeristen, dat hier 's nachts „een hoofd vol Hollandse indrukken" in het kussen legt, is geduren de de zomermaanden veel kleiner dan in het bollenseizoen. In de maand Juli van dit jaar was het aantal „buitenlandse over- nachtlingen" 600 op een totaal van 2100. Maar in de maand April maakte het de helft uit: 400 op de-800 overnachtingen. In die maand domineert het aantal Engelsen onder de gasten uit de vreemde. Sfeer de 'gezellige recreatie-zaal,' door wel ker ruiten in de loop der tijd al veel voor bijgangers uit „de kille, kille maatschappij" een blik vol vacantie-verlangens naar bin nen -hebben geworpen, wordt de tihee ge serveerd. De internationaal bekende trekkerslied jes roepen die sfeer op, die het verblijf in een jeugdherberg voor zoveel trekkers tot een onvergetelijke herinnering maken. Dan komt de vader met enkele van zijn dui zend-en-één spelletjes over de brug, waar bij d'e gespannen stilte nu en dan wordt onderbroken door een daverende hilariteit. Een Parijzenaar zit met zijn. reisgezellin de kaart te bestuderen en vraagt aan de moe der, die in zijn omgeving dé theepot han teert, op welke dag de Alkmaarse kaas markt wordt gehouden. Hij maakt een „tour de Hollande" in twintig dagen en is evenals over alle Nederlandse jeugdher bergen ook over de taveerne „Jan Gijzen" best te spreken. Om tien uur gaan de trekkers onder zeil en vader en moeder maken nog even een „ronde" respectievelijk over de jongens- en meisjeszalen. Sommigen hebben de ver klaarbare vacantie-neiging om na het klokje van gehoorzaamheid nog wat „keet" te maken en daarbij vergeten zij soms de grote behoefte aan rust bij hun zaalgenoten die een vermoeiender dagreize achter zich hebben. Daar worden ze dan door de vader en de moeder nog even aan herinnerd met het gevolg dat allen even later in een zoete rust weer krachten opdoen voor de vol gende vacantie-dag. Vernieuwing noodzakelijk De heer De Wal deed ons nog mededeling van de pogingen, om bij de gemeenteraad van Haarlem het besluit uit te lokken, deze herberg inwendig wat te restaureren. De Haarlemse trekkers hebben er zelf al het hunne toe bijgedragen, maar er is nog veel in de herberg dat dringend vernieu wing behoeft. Wanneer deze wordt aangebracht zal dit tehuis voor trekkers gegarandeerd haar goede naam kunnen handhaven onder de 47 jeugdherbergen, die ons land rijk is. Gespannen aandacht voor de schildpad- denrace", een van de talrijke spelletjes, waarmee de vader van de „Jan Gijzen"- jeugdherberg in het avonduur zijn gasten vermaakt. ADVERTENTIE cïï[aa!z met korte metten Café werd boven de hoofden der bezoekers afgebroken Woensdag werd een der weinige z.g. noodpanden, die er nog in Middelburg staan, boven het hoofd van de eigenaar afgebroken. Deze had aanzegging van het gemeentebestuur ontvangen om het pand aan de Londense Kade, waarin zijn café gevestigd is, vóór 1 Augustus te ontrui men. Een verzoek om verlenging van de termijn tot 1 September werd afgewezen, omdat de caféhouder over enkele weken een nieuwe zaak in Goes zal betrekken. Terwijl de afbraakwerkzaamheden aan de gang waren, bediende hij nog zijn klanten. Tenslotte moest hij toch het veld ruimen. Dezer dagen reed in Den Haag een politie-auto het trottoir op om een groep mensen, die voor het kantoor van het dag blad „De Waarheid" een bulletin stonden te lezen, te verspreiden. Een man, die wilde weglopen, viel en kreeg een heupfractuur. De politieagent, die voor deze manier van optreden verantwoordelijk was, is thans disciplinair gestraft. Honderdtwintig Zaandamse schooljongens, die van 9 tot 13 jaar oud zijn, bouwen op het ogenblik van oud materiaal_ hun eigen „jongensstad" op een braak liggend terrein aan de Zuiddijk. Dit plan, ontworpen om de schooljeugd in de vacantietijd iaat nuttigs te doen te geven, is een kolfje naar de hand van de jeugdige Zaankanters, zoals wel blijkt uit de geestdrift waarmee dit groepje jongelui het „gemeentehuis" in elkaar timmert. voor Haarlem DONDERDAG 3 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 2 uur. City: „IJsco-toeristen', alle leeft., 11 en 4.30 uur; „De piraten van Capri", 14 j., 2.15,7 en 9-15 uur. Spaarne: „De banneling van het Wes ten", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Strijd in het rotsgebergte", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Kroningsjournaal", 10 en 11 uur; „De heldhaftige stormloop" 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Movie crazy", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 4 AUGUSTUS Bioscopen: Nieuw programma. De Zwitserse verdediging in de jaren 1939— 1943 St. Gothard- en Simplontunnel zouden zo nodig zijn opge blazen Woensdagavond hield de Zwitserse ge neraal Henri Guisan voor de Zwitserse kolonie in Den Haag een voordracht over de nationale Zwitserse verdediging in de jaren 19391945. De mobilisatie begon in Zwitserland in September 1939. Aan géneraal Guisan werd het opperbevel opgedragen. In totaal kwam 450.000 man onder de wapenen. Sommi gen moésten in minder dan 12 uur opko men. Het leger mocht geen sympathie la ten blijken jegens de ene of jegens dé an dere kant; er móest een volstrekt neu trale houding worden aangenomen. Men wist in Zwitserland, dat het gevaar niet uit het Zuiden dreigde, maar veeleer uit het Noorden en Oosten, vandaar dat de ver dedigingswerken daar versterkt werden. Door de inlichtingendienst kwam men te weten dat Duitsland in het voorjaar van 1940 misschien de Zwitserse neutrali teit niet zóu ontzien. Vandaar dat in de Meidagen van dat jaar de tweede mobili satie volgde. De inval in Frankrijk ge schiedde echter niet via Zwitserland, maar deze inval had toen ten gevolge, dat nu de Duitse tanks langs de Zwitserse grens stonden. Vele Franse soldaten werden in deze dagen geïnterneerd, hetgeen proble men voor de voedselvoorziening mede bracht. Toen op 10 Juni 1940 Italië in de oorlog trad, was Zwitserland van de. bui tenwereld afgesloten. Daar de Brennerpas voortdurend door de R.A.F. werd gebom bardeerd waren de wegen door de St. Gothard en door de Simplon voor de Duit sers natuurlijke begerenswaardige ver bindingen met Italië. Maar één druk op een knop, zo zei generaal Guisan, „zou vol doende zijn geweest om en de St. Gothard- en de Simplontunnel in de lucht te laten vliegen en de Duitsers zullen dit ook wel geweten hebben". Daarna kwam de invasie in West- en Zuid-Frankrijk. De Zwitsers vroegen zich af op welke lijn de Duitsers zouden terug trekken. Ook moest in de Meidagen 1945 rekening worden gehouden met de hou ding van de „Volkssturm", die in het Zwarte Woud was gelegerd, maar deze bleek voor de Duitsers niet betrouwbaar. Op 20 Augustus 1945 volgde de demo bilisatie van het Zwitserse leger met een défilé te Bern, dat ook werd bijgewoond door een Amerikaanse en een Russische generaal, die vol bewondering voor de Zwitserse 'soldaten waren. College van Europa Studiegelegenheid voor twee Nederlanders In de herfst van dit jaar beginnen de studies aan het College van Europa te Brugge. Dit college is op initiatief van de stad Brugge door de culturele sectie van de Europese Beweging tot stand gekomen met uitgebreide financiële steun van de Belgische overheid. Aan dit college zullen kunnen studeren zij, die een universitaire studie hebben voltooid, minder dan 30 jaar oud zijn vooral juristen, historici en economen en die besloten zijn hun be kwaamheden in dienst te stellen van Europa. In het eerste studiejaar, dat in het na jaar begint en dat ongeveer twee weken zal duren, zal ook plaats zijn voor twee Nederlanders. De culturele commissie van de Nederlandse Raad der Europese Bewe ging te 's Gravenhage (postbus 279) ver strekt padere inlichtingen. Molencomplex in de Alblasserwaard behouden Bijdragen van rijk en provincie toegezegd Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (Ar beid) over hét buiten gebruik stellen van de molens van. de Overwaard en de Neder- waard in de Alblasserwaard, heeft mr. Cals, staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mede namens de ministers van Verkeer en Waterstaat.van Financiën en van Economische Zaken ge antwoord dat de mogelijkheid bestaat van een bevredigende regeling met het betrok ken waterschapsbestuur, waardoor de windmolens van de Overwaard in gebruik worden gehouden en zo nodig worden her steld. De culturele waarde van dit molencom plex wordt ook door de staatssecretaris hoog aangeslagen, terwijl daarnaast bij zonder belang moet worden gehecht aan het behoud van deze molens als reserve capaciteit voor de bemaling van de be trokken polder. De Provinciale Staten van Zuidholland hebben besloten 15 percent van de extra- kosten van het waterschap voor rekening van deze provincie te nemen. De minister van Verkeer en Waterstaat en de staats secretaris zullen op de rijksbegroting voor 1951 bedragen aanvi'agen, waaruit bijdr gen kunnen worden gefinancierd, cl nodig zijn om het in gebruik houden van de molens van de Overwaard te verzeke ren. Wanneer deze gelden zullen zijn toe gestaan, kan met het waterschapsbestuur een regeling worden getroffen. Weer premie voor woningverbetering? Op een desbetreffend verzoek van de ge meenteraad van Opsterland heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting medegedeeld dat hij de mogelijk heid van wederinvoering van de premie regeling voor woningverbetering onder ogen zal zien. Met het departement van Financiën zal over deze kwestie overleg worden gepleegd. Vogelpest in Twente breidt zich uit De vogelpest in Twente breidt zich nog voortdurend uit. Er is een geval van vogel pest geconstateerd in Daarlerveen. In Borne, waar reeds een pluimveebedrijf was besmet, is vogelpest uitgebroken in een andere pluimveestapel. In totaal zijn in Twente reeds 3000 kip pen afgemaakt. Zeven duizend deelnemers défileerden op Marktplein voor de Vorstin Ommen, het anders zo rustige stadje in het hart van Salland, heeft de afgelopen dagen een invasie van padvinders beleefd. Uit alle windstreken zijn zij naar Overijssel gekomen om deel te nemen aan het natio naal kamp dat van 1 tot 10 Augustus wordt gehouden ter herdenking van het feit dat veertig jaar geleden de padvindersbewe ging in Nederland ontstond. Voeg bij de ruim zevenduizend padvin ders, die reeds zijn gearriveerd, de duizen den kampeerders en vacantiegasten, die thans Ommen bevolken en men heeft enig idee van de drukte, die daar heerst. Het inwonertal van Ommen, dat normaal on geveer tienduizend bedraagt, is hierdoor tijdelijk gestegen tot ongeveer veertigdui zend. Een groot deel van deze veertigdui zend heeft Woensdag op de markt het défilé bijgewoond dat door Koningin Ju liana werd afgenomen, voordat zij het kamp opende. Een geduldig wachtende menigte om zoomde reeds lang voor de komst van de vorstin het marktplein. Zelfs een hevige regenbui, die tegen di-ie uur losbarstte, kon de mensen niet verjagen. De padvinders, die reeds stonden opgesteld in de straten, konden dank zij de vriendelijkheid der bewoners van Ommen in de huizen schui len. Gelukkig duurde de bui niet te lang. Een enthousiast gejuich weerklonk toen Koningin Juliana omstreeks drie uur arri veerde en zich naar het overdekte podium op de markt begaf. De vorstin werd daar begroet door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. ridder de van der Schueren,.H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Nationale Padvindersraad en hoofdcommis saris van de verkenners der Katholieke Jeugdbeweging, de heer W. C. Roest van Limburg, vice-voorzitter van de Nationale Padvindersraad en hoofdcommissaris van de Nederlandse Padvinders en door mr. J. Cals. staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Défilé voor de Koningin Hierna begon het défilé der padvinders. De stoet werd geopend door vlaggendra gers, gevolgd door de vijfhonderd buiten landse gasten, onder wie Ieren, Schotten, Engelsen, Noren, Denen, Belgen en Fran sen. Hierachter kwamen de talloze groepen Nederlandse padvinders. Bij het passeren van het podium wend den allen het hoofd naar de Koningin, ter wijl de leider de verkennersgroet bracht. Het marstempo tijdens het défilé werd aan geven door de padvinders mars-band uit Enschede, de Arnhem-band en door de Schotse doedelzakpijpers. Intussen trokken donkere wolken zich weer boven Ommen samen en wat- velen hadden gevreesd gebeurde; het begon stortregenen. Men vluchtte echter niet voor het hemelwater, dat .ook geen afbreuk ver mocht te doen aan de opgewekte stemming. Men had slechts oog voor het boeiende schouwspel, dat ruim een half uur duurde. Nog voor de laatste groepen waren gepas seerd, was het echter weer droog en even later scheen zelfs het zonnetje. Op de Brink heeft de.Koningin het kamp officieel geopend. Enthousiast werd de Vorstin daar verwelkomd door de duizen den padvinders, die als één man hun hoed op een stok omhoog hieven. De heer Van Voorst tot Voorst sprak een gebed uit hield nadat het „Hoort, zegt het voort" was gezongen, een toespraak. Hij dankte het gemeentebestuur van Ommen, het legerbe stuur, de P.T.T., de rijkspolitie, het Rode Kruis en vele anderen, die medegewerkt hebben bij de voorbereiding en de inrich ting van het kamp. „Wij beleven thans moeilijke tijden," zo zeide de heer Van Voorst tot Voorst. In een groot deel van de wereld wordt de geestelijke vrijheid nog steeds belaagd en beknot. In ons land is de padvinders- en verkennersbeweging gedurende vier jaren verboden geweest. Na de bevrijding van ons land heeft zij zich weder ongestoord kunnen ontwikkelen. Dit legt ons allen verplichtingen op, in de eerste plaats de plicht vurige medestrijders te zijn voor de broederschapsgedachte. Daarnaast moeten wij ons geestelijk en lichamelijk sterken om die broederschapsgedachte te kunnen verdedigen tegen degenen, die deze vrij heid zouden durven belagen." Na deze rede verklaarde de Koningin het kamp voor geopend en werden de klokken in de toren op de Brink geluid. Nadat het Wilhelmus was gezongen, werd een drie werf hoera uitgebracht op de vorstin. Ko ningin Juliana maakte voordat zij afscheid nam, nog een korte wandeling door een gedeelte van het kamp. Verbindingsdienst met Walkie-talkies Maandenlange voorbereidingen zijn nodig geweest om het terrein voor het nationaal kamp, dat 6000 hectare omvat, in gereed heid te brengen. Een pioniersgroep van vijf man bouwde binnen een week een dertien meter hoge klokketoren, waarvoor zij on der andere 750 meter touw gebruikte. Er staat op het terrein een hospitaalt je met dertig bedden. Er verschijnt een kampkrant „Walkie-talkie" genaamd, in een dagelijkse oplage van twaalfduizend exemplaren. De voortrekkers sloegen zeventig pompen voor de watervoorziening. Er is een telefoon centrale met twintig toestellen en twee aansluitingen op het rijkstelefoonnet. Voorts heeft men de, beschikking over tien „Walkie-talkies" voor de verbindings dienst. Prins Bernhard heeft hedenmiddag een bezoek aan het kamp gebracht. 't Is mij een raadsel Wim Sonneveld met een nieuw programma Middelburgers nog steeds maneblussers De Middelburgers hebben een bijnaam: Maneblussers. Zij kregen deze, omdat zij het in het verleden eens gepresteerd i hebben de toren van de Zeeuwse hoofd- stad, de Lange Jan. te bespuitenmenen- j de dat deze in brand stond. Maar dat- gene, wat zij voor vuur hielden, laas slechts weerkaatst maanlicht. Dinsdagavond deed zich een soortge lijk geval voor. De brandweer kreeg een melding, dat er brand woedde in het pol derhuis, midden in de stad. De brand weerlieden beklommen het torentje van het gebouw, maar ontdekten geen vuur. Toen bleek, dat de burgers het glanzen van het maanlicht in de metalen bedek king van het torentje voor vuur hadden aangezien. Delftse Studentenraad richt zich tot minister van Onderwijs Bezwaren tegen bepaalde termijn voor het afleggen van examens Enige tijd geleden heeft de senaat van de Technische Hogeschool te Delft de wense lijkheid betoogd van een wijziging der wet op het hoger onderwijs, teneinde aan stu denten, die twee, respectievelijk vier jaren na de datum van eerste inschrijving hun eerste, respectievelijk tweede examen niet met gunstig gevolg aflegden, het recht tot het afleggen van examens te kunnen ont zeggen. De Delftse Studentenraad, optredende namens de Delftse studentenverenigingen, heeft zich tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend en be toogd, dat deze maatregel enerzijds inhoudt dat het afleggen van examens als enige doelstelling van de studie aan de hoge school moet worden gezien, terwijl ander zijds de binding aan een aantal jarfn leidt tot het verlies van het recht om door het afleggen van een academisch examen van zekere bekwaamheden blijk te geven. Na uitvoerig op de consequenties van de voorgestelde verandering te zijn ingegaan, meent de raad te kunnen concluderen, dat het selecterend effect gering zal zijn, daar de meeste studenten reeds uit eigen bewe ging de hogeschool verlaten, indien zij bin nen de genoemde termijn geen succes met hun examen behaalden. Een ander motief voor de maatregel zou zijn preventieve werking kunnen gelden, doordat de student wordt aangespoord, zich uisluitend op zijn examen te richten. De Delftse Studentenraad vreest echter een versterking van de binnen universitei ten en hogescholen reeds te veel bestaande tendenz de opleiding slechts te zien als een voorbereiding tot het afleggen van exa mens, dus tot het verwerven van een voor geschreven minimum-kennis. Onder deze omstandigheden zal het voor de student veel moeilijker zijn zich veelzijdig te ontwikke len en zich een eigen methode van zelf standig studeren te verwerven. Ook zal hij zich niet op het gebied van zijn vak buiten de directe examenstof gaan bewegen. De Delftse Studentenraad vreest, dat de voorgestelde sanctie de ontwikkeling van zelfstandigheid bij de student tegengaat en zijn verantwoordelijkheidsbesef miskent. De Studentenraad hoopt dat tot invoe ring van de voorgestelde verandering slechts zal worden overgegaan, indien deze voor het gehele hoger onderwijs toelaat baar gewenst zou worden geacht. De raad meent daarom, dat een beslissing bij de te verwachten reorganisatie van het hoger onderwijs dient te geschieden. Na enkele proefvoorstellingen gaf Wim Sonneveld met zijn ensemble Dinsdagavond in het Leidseplein Theater de première van zijn nieuwe cabaretprogramma, dat zich onder de titel ,,'t Is mij een raadsel", naar men afgaande op het eerste succes mag aannemen, wel tot diep in het seizoen zal handhaven tot vermaak van burgers en buitenlui. Van de twintig nummers zijn er 'heel wat die, strikt genomen, de toets der critiek niet kunnen doorstaan, mede door dat ze kennelijk te haastig in elkaar werden gezet om de daarin verwerkte geestigheden, voor zover daarvan al sprake is, voldoende houvast te verlenen. Maar zelfs in die ge vallen bewaart men een prettige herinne ring aan de voortvarende fantasie, waar mee deze artisten op een flauw en onbe duidend patroon toch nog een charmant tafereel borduren. Véél tot deze indruk draagt ook de kleurige aankleding van de scènes door Friso Wiegersma bij. De enige werkelijke teleurstelling, omdat men zoveel meer had verwacht na het navrante Feestliedje uit het vorige seizoen, werd de Droomfantasie door Lia Dorana op tekst en muziek van Wies Defresne, waarin een Jieel oud thema over de zetel van de ziel zonder veel zin of originaliteit tot ver velens toe ontwikkeld is. Veel beter klonk de door Annie Schmidt geschreven Dag droom, al was de voordracht iets te thea traal, te nadrukkelijk althans. Het hoogte punt bereikte haar optreden dit keer samenwerking met Hetty Blok in een schets van Ina Philippo over twee achterbuurt kinderen die vader-en-moedertje spelen, daarbij hun realistische improvisaties voortbouwend op enkele moeizaam ge spelde krantenberichten, vooral zo goed door de menging van het vermakelijke met het aandoenlijke. De vijf ten gehore gebrachte liedjes van Annie Schmidt bevestigden, al maakte zij wel eens betere, haar in zeer korte tijd ge vestigde reputatie. Aan haar zijn ook de „actualiteiten" in dit programma te dan ken,toespelingen op politiek en levenshou ding, variërend van meesmuilende ironie tot schamper sarcasme. Speciale vermel ding verdient de ook door de kostelijke rijmtechniek opvallende beurtzang tussen heldhaftige droom en benepen werkelijk heid van een kleine burgerman, door Wim Sonneveld met een knap vers van Wim Kan opgenomen in zijn „Nachtmerrie van een cabaretier". Dit lange solonummer kort voor de pauze is een meesterstukje van komische mimeerkunst met een onbe schrijfelijk grappig gesprek tussen drie heren (met buik, baard en hoge hoed) op het achterbalcon van een tram als toppunt van dwaasheid. Sonneveld heeft zich een zeer persoonlijke stijl toegemeten waarmee hij inderdaad kleine wonderen verricht. Minder geslaagd, ondanks de aardige vond sten en enkele leuke momenten, was zijn creatie als schoothondje. Van „De dame in het rood" moet iets dergelijks worden ge zegd: een bruikbaar idéé, vaak verrassend uit de hoek komende humor en tot slot een duidelijke anti-climax. Dit geldt ook voor de zeker niet onver dienstelijke bijdragen van Dick Swidde, die uitmuntend zijn opgezet, doch het voor gespiegelde niveau telkens net niet halen. De inleiding bij voorbeeld tot de reeks tableaux onder de titel „Broekelo les Bains" moet men maar eens vergelijken met het werk van Godfried Bomans om te zien waar het op aankomt. Voor de afwerking van dit nummer overigens niets dan lof. Wat het aandeel van Willy van Hemert betreft, kan ik slechts herhalen wat ik al zo dikwijls opmerkte; hij doet teveel ge makkelijke vondsten aan de oppervlakte om ooit de noodzaak te voelen diepere lagen van de humor aan te boren. Jammer genoeg, want hij beschikt over veel talent. Tenslotte moet de terugkeer van Conny Stuart worden toegejuicht. Haar eerste chansons herinnerden teveel aan de ma nier van Lys Gauty, maar later liet zij het publiek schateren om haar door denkbeel dig ongedierte en een muis verstoorde voordracht. Haar komische zijde dat bleek ook uit het aardige duet met Sonne veld is zeker haar zwakste niet. Emmy Arbous doet (in het bijzonder als de waar zegster) op haar eigen manier een fikse duit in het zakje, waarmee het succes wordt opgehaald. Mannen regeren In de grauwte van drukke straten zijn de vrolijk gebloemde vrouwen als bloeien de waterlelies op donker water. Zij trip pelen door het leven als argeloze hinden door een bos vol gevaren, zij zijn de ple zierige flitsen in een strenge en zakelijke wereld. Zij regeren niet, maar zij zijn de tier- lantijntjes van het bestaan, als beeldhouw werk aan een grijs gebouw. Zij zitten verdoken achter haar schrijf machines in de hemelhoge zalen der ste nen paleizen, waar mannen achter geslo ten deuren het wel en wee van land en wereld regelen. Zij openen die deuren voor belangrijke persoonlijkheden en slui ten ze achter hen zonder te weten van de wereldschokkende beslissingen, die daar binnen zullen worden genomen. Zij. vrolijken de voorhof op, en in het heilige der heiligen regeren mannen de wereld. Die mannen in hun zwarte pakken en met hun mysterieuze actetassei^ lopen tus sen de bloemen in de voorhof tedenken aan hun eigen belangrijkheid, zij zijn mi nisters of secretarissen-generaal of zullen het worden. Maar wat zij ook zijn, zij regeren de wereld. En zij gaan de deuren binnen, die voor hen worden opengehouden door een kleine, fijne hand met roodgelakte nagels, om op bezoek te gaan bij mannen die even belangrijk zijn als zij. De gebloemde sierlijkheden laten de mannen regeren achter haar ruggen, en poederen haar neuzen in onschuld. Twee mannen in het zwart bestijgen de hardstenen trappen, zij dragen in hun tas sen de geheimen van de welvaart der mensen. Zij weten hoe de wereld moet worden bestuurd, en zij gaan daarover vertellen aan de grote mannen daar binnen. De een is de ander een paar passen voor, hij komt ernstig en imponerend te staan voor de argeloze hinde achter de schrijfmachine. Zij kijkt met respect en onderdanigheid naar hem op, maar zij zegt: Het spijt mij, de minister is er niet. De geweldige zegt dat hij dan maar eens terug komen zal. Hij verdwijnt met zijn geheimen naar het leven daarbuiten. Voorlopig zal hij de wereld niet regeren. Hij zal daarvoor moeten terugkomen. Wie weet was een groot man daar ver loren gaat. De tweede komt na hem, hij blikt in de heldere ogen achter de schrijfmachine als in een bergmeer. En hij vraagt met een glimlach naar de minister. Ge kunt er versteld van staan wat er in twee seconden gebeuren kan, maar de minister blijkt er als door een wonder nu wel te zijn. En de deur zwaait open, een kleine, sierlijke hand met rode nagels geeft vrij baan aan de man met zijn tas vol grote daden. Als hij later buiten komt, is hij een machtig man, die de wereld mee regeren gaat. En zijn actetas is een ministersporte feuille geworden. Achter de schrijfmachine poedert de ar geloze haar neus, en even argeloos is haar vlugge gedachte: Dat de ene man er soms véél aardiger uitziet dan de andere. Straks trippelt zij naar huis als een speelse lichtflits door de grauwte. Er zijn vele lichtflitsen op straat zo omtrent zessen, in alle landen der wereld. Zij regéren de wereld niét. Dat doen de mannen. J. L. ADVERTENTIE Geneesmiddel tegen fj huidaandoeningen, r ^Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. plaats in de Nederlandse kleinkunst. Daar om heb ik zijn ensemble waarin Guus Verstraete enigszins detoneert mijn cri tiek niet behoeven te sparen. De mensen komen toch wel kijken en daar doen zij zeer verstandig aan, want beter amusement is er niet of nauwelijks te koop. Han Beuker verzorgt als opvolger van Peter Kellenbach de muzikale begeleidingen van al deze dromen en ongelooflijkheden. DAVID KONING. Umuidense hamsteraar liep in de val 1500 kg levensmiddelen in beslag genomen Met assistentie van de Velsense politie heeft de C.C.D. Woensdagmiddag een in val gedaan in het huis van de heer K,, caféhouder aan de Kennemerlaan in IJmuiden. De C.C.D. had er de lucht van gekregen, dat grote hoeveelheden levens middelen in het huis van de heer K. zou den zijn opgeslagen. Met twee politie auto's rukte men uit naar het bedoelde pand waar ongeveer 1500 kilo levensmid delen in beslag konden worden genomen. Het onderzoek van de C.C.D. is nog gaande. Ir. Roderkerk directeur van „De Kennemer Duinen" De Raad van Bestuur der stichting „Het nationale park de Kennemer Duinen" heeft in zijin op 31 Juli gehouden vergadering met ingang van 15 Augustus tot directeur benoemd ir. E. C. M. Roderkerk. Corres pondentie, het dagelijks bestuur betreffen de, kan tot hem gericht worden aan het adres Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland te Bloemendaal. Het secreta riaat van de stichting blijft gevestigd ter Provinciale Griffie, Dreef 3, Haarlem. Examens HOOFDAKTE Voor het examen hoofdakte te Haarlem werden op 2 Augustus geëxamineerd voor gedeelte A 8 candidaten. Afgewezen 4 can didates Geslaagd de dames J. J. van Kam pen te Haarlem; L. F. Ludenhoff te Amster dam en de heren J. W. Hoogland te Zw.aag- dijk en P. A. Weisz te Schagen. Geëxamineerd voor gedeelte B. 8 candida ten. Geslaagd de dames: G. J. R. Zwanekant te Westwoud en de heren H. L. J. Elsdin- gen te Alkmaar; M. Hurts te Amsterdam; um. Yl- F- van Leeuwei* te Amsterdam; A. M. van VirtL j ui u Maanen te Avenhorn en A. C. Wortenbere te Wim. Sonneveld bezet een geheel eigen Den Helder. g

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5