c Aiiio-rijsciiool „STOUT" Zingende klokken Laat L O O S J E S liever leerboeken leveren Amsterdamse Beurs (^Kort en Bondig Het kostbare deposito Donderdag 3 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant 4 GisÊerochfencZ is ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Droste's Cacao- en ChocoladeSabrieken te Haarlem een feeste lijke bijeenkomst gehouden in de garage van het bedrijf waar de president-directeur de heer Ch. E. Visser en Haarlems burge meester toespraken hebben gehouden. Een overzicht van de bijeenkomst tijdens de rede van de heer Visser. Dr. E. H. Krelage, oud-voorzitter van de vereniging Bloembollencultuurfelici teert de directie vati de jubilerende Droste- fabriek, de heren mr. J. C. Droste. Ch. E. Visser, president-directeur, en M. W. Savry Droste. ADVERTENTIE AUTORIJDEN IS EEN KUNST.. WAGENWEG 9 rood - TELEFOON 21345 Inl. en afspr. uitsluitend 12—2 en na 5 uur Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 Augustus 1950. ONDERTROUWD: 2 Aug.: H. G- W. Sel- horst en R. Mairtje. C. van Bree en L. van Rooy. R. Sevenhuijsen en M. Friesicke. H. A. van der Werlt en A. M, Tabak. W. F. Hart man en C. A. Geldorp. A. Koet en W. de Mob. C. M. van Son en P. C. van Moorse- iaar. G. Blauw en F. H. M. Bij. L- J. M. van der Weiden en J. J- van Slooten.» F. W. M. van Paradijs en H. Verkalk. K, van Wijk en H. M. F. van der Wal. H. J, Bijster en A. M. Pijnacker. M. Gerretsen en M. de Haan. D- van Aken en J. C. Pio.crs. J. H. Schreuder en G. R. van Dalen. F. Roose en G- Vos. J. Kuipers en G. I. Ott. J. N. Schuijt en W. C. C. ter Koele, H. Smit en M. J, Beuseker. GEHUWD: 2 Aug.: G. C. I-Iollmann en M. A. Kuk. J. M. A. van den Berg en A. J, van Kleeff. W. M. J. van Lieshout en M. H. A. van der Vaart. A. Kollenberg en M. M. van der Veldt. A. J. P. de Loor en A. Ml C. van Saase. B. van Keulen en M. C. Post. W. H. van der Weijden en J. Bos. A. Heijboer en E. Wijnands. C. J. Ritzer en H. Nijmeyer. A. M. J. C. van Zanten en C. H. Juffermans. R. ter Wal en M. E. van Esser.. .1. M. Albert! en J. H. M. Disco. J. NieuwenhUiiên en P. A. G. Rolvers. J. L. Schuurman en F. Beets- E. E. Vos en J C. Vrenegoo:. J. N. Meiland en M. W. Habraken. C W. Niemeijer en A. Hos. W. Feller en C. C. Victoor. T. D. Plomp en A. Kranenburg. A. H. F. Post en M. A. van Steijn. J. Schipper en W. J. Bosch. A. H. de Groot en N. de Knijper. W. N. Post en H. Dolfing. C. van Kleef en C. M. van Uden. F. Pol en A. Wiersma, W. N- Duijndam en S. M. Kwant. BEVALLEN van een zoon: 1 Aug.: S. H. var. MenenZeeuw. A. A. NijssênWasse naar. 2 Aug. Y. J. Kortekaas—Danion. T. Vete der SluisHoekstra. N. Veis—Snoeks. BEVALLEN van een dochter: 1 Aug.: K. C SturmMcHale. A. van Viersen—van der Heijden. C. B. van EgdomGosen, M. C- Driehuizenvan Dokkum. J. M. Vermeulen van den Eijr.de. 2 Aug P- KolkKoelemeijer. H. .T. GerritsenSchipner. OVERLEDEN: 31 Juli: K. Leuven, 82 j- Korte Poellaar.. T. K Huizinga. 46 j., Spaarn- hovenstraat. 1 Aug.: M. A. M. Wepjtlnk, 4 j.. Floresstraat. A Blekman—van Gelder, 55 j.. Vosmaerstraat. F. J. van den Ankerde Kruijff, 66 j.. T. v. Berkhoutstr. C. G. Boo gaard— Bruneel. 69 j.. Rozenpneelstraat. J. in *t VeltTielemans, 87 j., Riouwstraat. Moedige Haarlemse agent koninklijk onderscheiden De Haarlemse agent Jan Bultje, die zich in de nacht van .23 op 24 Juni moedig heeft verweerd, toen hij op de Vergierde- weg in Haarlem-Noord de beruchte Bever- wijkse inbreker J. T. C. betrapte op een nieuw misdrijf, hééft voor zijn trouwe en onvervaarde plichtsbetrachting een wel verdiende onderscheiding gekregen. Gistermiddag heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers Bultje in het politie posthuis aan de Rijksstraatweg in Haar lem-Noord de bronzen eremedaille bij de Orde van Oranje-Nassau in het bijzijn van de hoofdcommissaris, de heer J. J. Fontijne, enige andere superieuren en collega's op de borst gespeld. Zoals men zich zal herinneren werd Bultje door C., die later van zich deed spreken door uit het Haarlemse politie bureau te ontsnappen, met een Breek ijzer aangevallen en zo ernstig toegeta keld, dat hij geruime tijd.in een zieken huis moest worden verpleegd. Sportveld verdwijnt uit de buurt van begraafplaats Na een langdurig debat heeft de Velsense gemeenteraad Dinsdagavond het uitbrei dingsplan voor het Zuidelijk deel der ge meente goedgekeurd. Hierdoor zal het sportterrein aan de Kwekerslaan in Sant poort, toebehorende aan de paters van het Missiehuis te Driehuis komen te vervallen, waardoor onder meer een steen des aan stoots een sportveld vlak naast de be graafplaats „De Biezen" wordt wegge nomen. Tot onderwijzeres aan de nieuwe open bare lagere school te Santpoort-station werd benoemd mej. H. T. Dijkstra uit Haarlem. Buschauffeurs verleenden geen voorrang Gistermorgen verleende de chauffeur van een autobus op het kruispunt van de Muiderslotweg en de Jan Luykenstraat geen voorrang aan een van rechts komen de vrachtauto. De botsing kwam zo hard aan. dat de vrachtauto omsloeg en de la ding bloembollen over <je straat rolde. Bovendien werd de vrachtauto flink be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Vanmorgen verleende een van het sta tion.komende buschauffeur geen voorrang aan een bestelauto van P.T.T., die van de Zijlbrug af de Zijlstraat wilde inrijden. Ook hier ontstond een botsing, waarbij de linker voorzijde van de postauto ernstig werd gehavend. Huis van hockeyclub door biiksem getroffen Vanmorgen om kwart voor vijf werd er een blikseminslag gemeld in het clubhuis van de Bloemenüaalse Hockeyclub aan de Zomerzorgerlaan. Er was een groot gat in het dak geslagen en een begin van brand veroorzaakt. Toen de brandweer vlak na de melding voorreed bleek het vuur al bijna door de bewoner-toezichthouder in dit club huis en een buurman geblust te zijn. De vliering van het gebouw werd licht be schadigd. Danny Kaye-week in Luxor De directie van het Luxor-theater in Haarlem heeft het voortreffelijk idee gehad de volgende vertoningsweek een serie films van de beurtelings brillante en dromerige komiek Danny Kaye in reprise te brengen. De liefhebbe. zullen vooral verrast zijn dat zij de meesterlijke parodieerkunst van de Amerikaanse filmster in „Het verborgen leven van Walter Mitty" nogmaals kunnen bewonderen. Voorts staan „Wonderman", „De roemrijke daden van Danny" en „De verstrooide professor" op het programma. ADVERTENTIE Heemsteedse dame slachtoffer van grove verkeersfout De 45-jarige mejuffrouw A. M. F. van Bemmel uit Heemstede, die gistermiddag omstreeks halftwee op de Wagenweg in Haarlem tussen de Hazepaterslaan en de Schouwtjeslaan door een trailer werd aangereden, is in de afgelopen nacht aan de gevolgen van dit ongeluk in het Diaco- nessenhuis overleden. Zoals wij gisteren in enkele edities nog konden melden, fietste mejuffrouw Van Bemmel in de richting van de stad toen op het genoemde weggedeelte uit de te genovergestelde richting een truck met oplegger naderde, die, zoals de politie heeft vastgesteld, zonder enige noodzaak uiterst links reed. Mejuffrouw Van Bemmel wist in haar verwarring op dat ogenblik niet beter te doen dan ook links te gaan rijden. Op het zelfde moment zwenkte de bestuurder van de vrachtwagen weer naar rechts omdat achter de wielrijdster een personenauto reed. Mejuffrouw Van Bemmel werd door de trailer aangereden en zo ernstig gewond, dat onmiddellijk voor haar leven werd gevreesd. In het Diaconessenhuis werden een schedelbasisbreuk, een hersenbloeding en diepe vleeswonden aan armen en benen geconstateerd, terwijl vermoed wordt dat ook beide benen gebroken waren. Zoals in de aanhef reeds gemeld, is zij vannacht, omstreeks vier uur, overleden. Wij merken nog op, dat op het gedeelte van de Wagenweg waarop het ongeluk is gebeurd een inhaalverbod geldt, zodat ook het passeren van een ander voertuig geen excuus voor de chauffeur kan zijn. De thans ontslapene was procuratie houdster bij de N.V. Wijnhandel W. Jager Gerlings te Haarlem. Vanavond van 8 tot 9 uur bespeelt R. Hee- ring te Haarlem het carillon van de Grote Kerk. Het programma bestaat uit de vol gende werken: Preludium V. M. van der Gheijn; drie Oud-Nederlandse liederen; Andante, F. Couperin; drie Zuid Afrikaanse liederen: Menuet, L. van Beethoven; Varia ties over het Twents Volkslied, N. Bruyn; Rondo uit de Sonate voor beiaard, Ferdinant Timmermans; Liederen van Schnitzler en Hullebroek; Traumerei, R. Schuman; Impro visatie over „Het leven is een krijgsbanier" J. Röntgen. „Van Sweelmck tot Bach" In de reeks orgelconcerten „Van Swee- linck tot Bach" in de Waalse kerk brengt de organist Albert de Klerk Vrijdagavo 1 om acht uur werken ten gehore van Italiaanse en Zuid-Duitse meesters, die een grote in vloed op Bach hebben uitgeoefend, namelijk Gabrieli, Frescobaldi, Froberger, Steigleder en Pachelbel. Toegang vrij, gratis programma. De Koningin opende een* zusterhuis in Hardenberg Bezoek aan kwekerij Moerheim in Avereest Nadat Koningin Juliana Woensdagmid dag het nationaal padvinderskamp in Om men had geopen. neeïTzij een bezoek aan de gemeente Hardenberg gebracht en daar het nieuwe zusterhuis van het Röpke Zweers-ziekenhuis geopend. Na de opening onderhield de vorstin zich geruime tijd met de patiënten, waarna zij een autorit maakte door het met bloemen en vlaggen versierde dorp. Vervolgens begaf de lands vrouwe zich naar Avereest, waar zij de kwekerij Moerheim bezichtigde. ADVERTENTIE Nieuw systeem voor kleurentelevisie in de V.S.? De heer G. H. Hoek van de N.C.R.V. terug van studiereis „Men heeft in de Verenigde Staten een geheel nieuwe ontwikkeling van de televi sie In studie, waaromtrent nog in de loop van dit jaar de beslissing zal vallen. De patenten van deze uitvinding zullen dan voor een ieder beschikbaar zijn, waardoor het mogelijk zal worden met zeer geringe kosten op alle toestellen kleux-entelevisie te ontvangen. Wellicht dat ons land, dat nog met de televisie moet beginnen, daar van kan profiteren". Dit deelde de heer G. H. Hoek, program maleider van de N.C.R.V., Woensdag mede, toen hij na een studiereis van twee maan den in de Verenigde Staten in ons land terugkeerde. De N.C.R.V. had hem opge dragen een onderzoek in te stellen naai de mogelijkheden, welke televisie deze omroepvereniging kan bieden. De N.C.R.V. wenst in de toekomst geen gezamenlijk televisie-programma der omroepverenigin gen, maar uitzendingen waarin het eigen karakter der omroepvereniging tot uitdruk king kan komen. De heer Hoek heeft vrijwel alle televisie studio's in de V.S. bezichtigd en ook nog een bezoek gebracht aan Canada, waar hij met vele Nederlandse emigranten heeft ge sproken. IJmuider rederij stopt definitief Als gevolg van-de volgens de directie uitzichtloze situatie in het IJmuider trawl- visserijbedrijf, hebben directie en commis sarissen van de N.V. Visserij Mij. „De Daad" in IJmuiden reeds in December be sloten haar vijf trawlers stil te leggen. Thans vernemen wij dat „De Daad" overgegaan is tot verkoop van al haar bezittingen, waaronder gebouwen, schepen en reparatie-inrichtingen. BENNEBROEKSE ZANGSUCCESSEN Het kinderkoor „Irene", onderafdeling van de Chr. Zangvereniging „Soli Deo Gloria", behaalde Woensdag op de te Utrecht gehou den zangwédstrijd van het Wijkkerkkoor „Juliana" de eerste prijs met 317 punten. Gezongen werd „Meiklokje in het dal" van Mendelssohn en „Lentezang van Löser. De herenafdeling van het zangkoor „Sursum Corda" welke uitsluitend uit personeel van de stichting Vogelenzang bestaat, behaalde op dezelfde wedstrijd de eerste prijs met 358 punten. Beide koren stonden onder leiding van de heer S. P. Visser. Een bakker met fantasie heeft in zijn etalage aan de Santpoortse hoofdstraat een model van het door architect W. M. Dudok vervaardigde voor-ontwerp van het nieuwe Velsensè raadhuis opgetrokken. Dit „na tuurgetrouwe" meesterstukje in suüzer is gebouwd op schaal 1 50 ter gelegenheid van de Santpoortse feestweek. 'Voor de kjnderen Taxi 84 ÏIOOO DAG EN NACHT 239 Rick begreep er niets van. Waar kon Bunkie nou toch zijn? Hij liep van het ene eind van de tuin naar het andere. Overal keek hij zoekend rond en van lijd tot tijd riep hij weer. Maar Bunkie was niet te vinden.' „Ik begrijp er geen steek van", mompelde Rick. „Waar kan die kwiebus nou zitten?" „Hij zal zich toch niet verstopt hebben?" „Bunkie!" Maar waar hij ook zocht en wat hij ook riep, nergens was 'n spoor van zijn vriendje Bunkie te bespeuren. Hei was 'n raadsel. In huis ivas Bunkie niet. In de tuin was hij ook nergens te vinden. Rick begon ongerust te worden. Hij liep naar het tuinhek en keek er door. Links en rechts speurde hij de weg af. Bunkie was niet te zien. Waar kon die nou toch zijn?! Vreemde duikboten voor Australische kust Uit Canberra wordt gemeld, dat in de laatste weken op verschillende plaatsen voor de Australische kust vreemde duik boten zijn gesignaleerd. Enkele duikboten zouden geïdentificeerd zijn. De Australische autoriteiten bewaren echter de striktste geheimhouding over de nationaliteit van de betrokken buitenlandse mogendheid. De duikboten werden eerst gezien door vissers, die bij de Noordkust van Australië hun netten hadden uitgeworpen. Men gelooft dat enkele van de waargeno men duikboten tot de modernste typen ter wereld behoren. Latere uitgebreide naspo ringen ter zee en in de lucht leidden tot de ontdekking van een aantal duikboten in andere gebieden bij de Australische kust. Australische autoriteiten zouden hebben verklaard, dat de duikboten naar de Stille Oceaan waren gezonden voor proefnemin gen. Santpoorts feestweek VRIJDAG 4 AUGUSTUS, S uur: Boegsprietlopen op het feestterrein I aan de Hoofdstraat. Santpoort Wellicht vier flats in „Vlugthoven" In aansluiting op hetgeen wij in een vo rige editie meldden over de houding van Velsens gemeentebestuur ten opzichte van het Santpoortse buiten „Vlugthoven", voormalig eigendom van mej. Enschedé en thans verkocht aan een Haarlemse uitge ver, een inwoner van Santpoort, kan nog worden gemeld, dat wethouder W. F. Vis ser de mening is toegedaan dat Velsen prijs stelt op het behoud van „Vlugthoven". speciaal van het oude park. De Haarlemse uitgever, die het grootste deel van het landgoed met bijna alle op stallen aankocht, wil het voormalige woon huis van de Enschedés aan de Hoofdstraat gebruiken voor huisvesting van zijn perso neel. Hij heeft het plan daartoe het oude gebouw in vier flatwoningen te splitsen. Voor de huidige bewoners van Vlugthoven moet dan een oplossing gezocht worden. Hittenrace werd „droog" en vrolijk festijn Op het weiland van de heer Vink aan de Delftselaan werd Woensdagmiddag, als onderdeel van de Santpoortse feestweek, de traditionele 'hittenrace verreden. Slechts een tiental vaardige ruiters heeft een tal rijk kijklustig publiek laten genieten van een spectaculair schouwspel, dat de hoofd schotel van de tweede feestdag vormde. De luidruchtigheid van het Lunapark werd zelfs menigmaal overstemd door de bijvals betuigingen van de Santpoortenaren langs het lijntje van het rennersparcours, dat hier en daar overigens meer weg had van een modderpoel dan van een ordentelijke gras mat. Hoewel de hindernissen welke de paar den moesten nemen gering in aantal en op het oog zelfs vrij eenvoudig waren, bleek het voor de ruiters een hele toer te zijn de hitten te krijgen waar zij ze hebben wilden. Er kwam dan ook menig staaltje van rij vaardigheid aan te pas, voordat de paarden zonder al te vreemde hittensprongen te maken hun berijders gehoorzaamden. Vooral de heer J. Duineveld, die wel een bijzonder koppig paard onder zich had, gaf blijk de rijkunst goed onder de knie te hebben. Hij zorgde menigmaal voor een vrolijke noot tijdens de spannende races en het publiek liet hem meer dan eens blijken dat zijn capaciteiten bewondering afdwon gen. De eerste prijs 25) ging naar C. Jacobs, de tweede 10) naar J. Nijssen en de heer P. Tervoort sleepte de derde prijs 7,50) in de wacht. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Ford Ned. Kabel Van Berkel Scheepvaart Unie Holl. Am. Lijn Deli Mij H. V. A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Ned. Ind. Hand. Billiton II Slotkoers Openings gisteren koersen 274% 274% 207% 205% 214% 217% 170 170% 106 265 BI 261% 106 130% 129% 147J4 108% 115 114% 129% 129% 138 89% 225 Woensdagavond is op het Verploegh Chassé-plein te Vlaardingen het oorlogs monument 1940—'45 onthuld. Het monument stelt voor een man met kind op de arm en daarachter een vrouw, De internationale liótel-, restaurant- en cafétentoonstelling ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Horecaf wordt van 29 September tot 8 October in het Amster damse R.A.I -gebouw gehouden. Bij de Koninklijke Landmacht is tijde lijk de rang van onderluitenant ingesteld, ten einde de van het K.N.I.L. afkomstige onderluitenants bij hun overgang naar de Koninklijke Landmacht eventueel in de zelfde rang te kunnen opnemen. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Augus tus 1.432.266 tegen 1.426.516 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 488.412 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 490.458 op 1 Juni, Een rechtstreekse radiotelefoonverbin ding tussen Amsterdam en Hollandia (Nieuw Guinea) is voor het publiek opengesteld. Verbinding is mogelijk elke Woensdag van 14 tot 16 uur Nederlandse tijd. Mr. J. C. Bührmann is met ingang van 16 Augustus benoemd tot burgemeester van Weesp. Het handelsverdrag tussen Nederland en Frankrijk varf 3 Augustus 1949 is ver lengd tot 31 December 1950. Aan mr. J. Versteeg is met ingang van 1 Februari 1951 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag. Tot zijn opvolger is benoemd mr. D. J. van Gilse, thans advo caat-generaal bij dit gerechtshof. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, zal Zaterdag 5 Augustus geen spreekuur houden. Er is een postduivenhoudersbond opge richt «voor „Zaterdagvliegers". Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heren J. Verton, Sumatrastraat 17; J. W. Langeveld, Reitzstraa't 41; Th. Krom, Jan Steenstraat 18, allen te Haarlem. De eerste vergadering wordt Zaterdagavond gehouden. VIJFTIG JAAR GETROUWD Onder buitengewoon grote belangstelling heeft het echtpaar Iioutwipper-Huisman zijn gouden huwelijksfeest gevierd. Zelfs burgemeester A. Nielen kwam op bezoek en ook ds. Ter Haar-Romeny en de heer P. van Tuinen, hoofd der Christelijke school, boden hun gelukwensen aan. Enige zusters van het St. Joseph Rusthuis en het comité voor ouden van dagen waren tevens aanwezig. In de avond bracht het fanfare corps „St. Caecilia" de echtelieden een se renade. Het aantal bloemstukken, felicita ties en cadeaux was verbazend groot. Heemstede Burgemeester met vacantie Heemstede's burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal van 7 Augustus tot en met 1 September 1950 met vacantie zijn. De waarnemend burgemeester zal in die periode spreekuur houden iedere Woensdag van 10 tot 12 uur. OPENLUCHTSPEL OP „BQSBEEK" Op Maandag 7 en Dinsdag 8 Augustus, 's avonds om half negen zal door pupillen van het Medisch Paedagogisch instituut „Bosbeek" te Heemstede het spel „Het ge heim van de Komoor" worden opgevoerd. De „Komoor" is een oude ruïne waar het volgens het plaatselijke bijgeloof, dat ook de veldwachter in zijn ban houdt, nogal spookt. Enige verkenners die er kam peren horen dat. Zij willen wat meer van die spookgeschiedenis weten en dank zij deze belangstelling wordt met medewer king van veldwachter en maréchaussée een smokkelaarsbende ontmaskerd. Na het grote succes van het, vorige openluchtspel zal het ook nu niet aan belangstelling ont breken. Mocht een opvoering op de genoemde data door slecht weer niet mogelijk zijn, dan worden in dit blad de nieuwe dagen genoemd waarheen het spel is opge schoven. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: G. A. de Ridder—van Tee- seling, z.: P. A. LangendijkVersteeg, d.; G. SlootBlaas, z.; M. M. A. v. Reijenv. d. Bunt, d.; C. M. MetselaarKleef, z.; W. Jalvinghvan Essen, z.\ J. H. Officier Capel, d.; G. PostmaOostinga, d.; J. A. M. Lavenvan Hal, z. ONDERTROUWD: 20 Juli, C. Sevenhuijsen en W. H. Schroder: R. Priebee en A. Th. Glasz; E, J. Dubel en B. Mulder; C. H. Mathieu en L. M de Groot; F. L. Botman én H Smit; J. J. E, Hofstede en A. L. Wie- meijer; C. D. Plas en E. J. M. Versluijs. OVERLEDEN: K. S. van Kappen, 66 j.; E. A. VisGibson, 60 j.; Wed. H. M. E. v. Gemertte Pas. 67 j.; A. J. ScholteHoeve, 64 j.; Wed. A. L. v. Det—Rank, 83 j. GEHUWD: C. P. Roos en J. A. Broekhui zen; P. J. Pennings en A. C. M. Groen; C. Keur en J. P F. Paap; J. A. Boskamp en M. M. Meeuwes: M. Koster en J. M. v. Dijk huizen; W, Heilbron en A. J. Kuyck; J. J. Huizinga en J. P. v. d. Ham; H. Munnik en C. C. Steneker. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 56) „De tegenwoordige positie van mijnheer Dutiey," merkte de heer Cooke verdrietig op, „geeft hem de absolute beschikking over ae gang van zaken. Volgens mij bezit hij op het ogenblik meer dan de helft van het totaal uitgegeven aantal aandelen." „Dus dat weten we nu!" zei Dutley glim lachend. „Ik zou willen opmerken," ging Wendell Cooke voort, „of liever 'k zou u als procu reur van de firma willen mededelen, mijn heer Dutley, dat ais er geen verklaring afgelegd wordt, ik u uw positie niet be nijd, wanneer u op 1 Februari tegenover de vergadering van aandeelhouders komt te staan." Dutley's glimlach werd wat breder. „Heeft u, meneer Cooke," vroeg hij, „bij geval wel eens tegenover een woedende rhinoceros gestaan, die erg hongerig was, pas zijn vrouw had verloren en die u bij ongeluk juist licht gewond had?" „Dat neb ik niet,"'gaf de procureur toe. „Welnu, ik wel," zei Dutley, opstaande, „en ik ben heus niet bang voor een aantal aandeelhouders. Als u vanavond zo tegen acht uur even naar mijn huis in Curzon Street wilt komen, meneer Cooke, of een boodschapper zenden, zal ik u een berichtje van vijf of zes regels geven, dat, gegeven de zeer onzekere positie, waarin wij ver keren, alles is, wat wij op het ogenblik in de vorm van verklaringen moeten afleg gen. Goedenmiddag, heren! Oh, ja, nog één ding", voegde hij er aan toe. zich op zijn plaats voorover buigend, „u heeft allemaal over Glenalton gehoord en u meent waar schijnlijk allemaal, dat het zeer waarschijn lijk is, dat Hisedale de formule al heeft en dat zij zich gereedmaken om het goed te gaan fabriceren. Nou, ik wil wedden met wie van u ook en dat honderd tegen één ten eerste, dat er nog geen copie van de formule gemaakt is en ten tweede, dat nog geen sterveling de formule gezien heeft sedert een of twee dagen na de in braak. Wil iemand soms in westelijke rich ting meerijden?" Niemand bewoog zich. Zij waren er alle maal veel te veel op gesteld, om. wanneer hij eenmaal weg was, onder elkaar de vraag te bespreken, of hun voorzitter wel licht zijn verstand verloren had. „Als wij," kreunde Sigismund de Brest bijna, terwijl hij zijn partner dichter tegen zich aan trok, „deze ellendige partij maar in de steek konden laten!" „M'n beste." antwoordde Lucille een beetje wrevelig, „dat is absoluut nog niet mogelijk. Om de een of andere reden leek het huis wel een kokende vulkagn van avond. Tegen vader kun je eenvoudig niet praten en hij en Ronnie waren gedurende een half uur voor wij vertrokken in een opgewonden gesprek gewikkeld. Jij was er ook op de een of andere manier bij be trokken. Toen ik zei, dat je hierheen zou komen, deden zij, was zij in weken niet gedaan hebben.... zij besloten om zelf ook mee te gaan en zoals je weet, is dit het eerste" moment, dat ik er in geslaagd ben, hen kwijt te raken. Wat heb je uit gespookt, Siggie?" „Niets," verzekerde hij haar. „Het is die dwaze Dutley, die mij al die iast bezorgd heeft. Morgen of overmorgen is alles wel weer in orde. En anders volgende week." „Laten we even gaan zitten." stelde Lu cille voor. „Je danst als een houten pop uit het Russische ballet." „We zullen wat drinken," stelde hij voor „Ik weet zeer goed, dat ik op het ogen blik praat over iets, wat mij niet aangaat," merkte Lucille achteloos op, „maar ik ge loof, dat je meer drinkt dan goed voor je is, Siggie." „Je zou me thuis moeten zien op het kasteel," zei hij gretig, „als het sportsei- zoen aangebroken is. Dan drink ik nauwe lijks iets. Ik houd meer van het leven in de open lucht. Je hebt gehoord, wat mijn tante, Prinses Elizabeth, er over zei. He' is dat leven hier in Londen; die opwinding. Lucille, ik heb er genoeg van. Tegen het einde van de volgende week, als alles goed gaat, zal ik mijn tweede millioen verdiend hebben. Wij zullen onmiddellijk na ons huwelijk naar Cannes gaan, nietwaar? Ik heb bijzonderheden over een villa daar, die ik denk te kopen en dan laat ik het geld- maken voor een tijdje rusten." Zij zaten aan een klein tafeltje en na het eerste glas kwam De Brest een beetje op zijn verhaal. Na enige tijd voegde Ron nie zich bij hen. „Vervelende fuif," merkte hij laconiek op. „De ouwelui zijn net verdwenen." „Gelukkig!" mompelde De Brest. „Zij hebben Lucille onder mijn hoede achtergelaten," ging Ronnie voort. „Maar ik wilde graag voor een half uurtje naar de club gaan." „Doe niet zo gewichtig, Ronnie," geeuw de zij. „Waar wil je ons oppikken, zodat we allemaal samen naar huis kunnen gaan? Dal is alles, wal ik vraag." „De Jennifer Club om drie uur?" „Kom alsjeblieft niet te laat," vroeg Lucille. „Ik verwacht, dat tegen die tijd Siggie mij danig zal zijn gaan vervelen." „ik zal er om ongeveer <}rie uur zijn," beloofde Ronnie. „Je familie is weg." merkte De Brest op, zodra zij weer alleen waren. „Het is nu toch zeker niet nodig om nog langer te blijven". „Het bezwaar is," merkte Lucille op, „dat ik geen andere plaats kan bedenken, waar ik me minder zou vervelen." „Kom een half uur met mij mee."* „Waarheen?" „Naar mijn kamers. We kunnen bij het vuur zitten en plannen maken." Zij keek hem taxerend aan met een eigenaardige vragende uitdrukking in haar ogen, terwijl haar even gekrulde lippen hem schenen te bespotten. „Wat ben je toch een gemakkelijk te door gronden persoonlijkheid, Siggie," beklaag de zij zich. „Ik zou er niets op tegen heb ben om mee naar je kamers te gaan, als ik er zin in had, maar dat heb ik niet." „Laten we dan naar de Jennifer Club gaan," zei De Brest. „Is die al open?" vroeg Lucille. „Die zal wel open zijn, maar nog volko men leeg. Dat is. wat ik graag wil. We zul len naar de kleine bar gaan en in die ge makkelijke stoelen gaan zitten. Daar zijn we dan tenminste alleen Ik zal je dan ver tellen, hoe je mij een zeer grote dienst kunt bewijzen." „Het lastige is," merkte zij op, terwijl zij naar de deur liepen, „dat je altijd wilt, dat iemand iets voor j'e doet. Zelfs Ronnie zegt dat!" „Oh. maar hoe kan hij dat zeggen!" pro testeerde hij. „Ik heb aan je vader's firma vee: opdrachten voor mijn zaak gegeven. Spoedig zal ik er hem nog meer geven. En als we getrouwd zijn, krijgt hij ze alle maal." Lucille antwoordde niet. Zij sprak niet, voor zij in de wagen zaten. Zij liet hem haar hand vasthouden, maar ontweek zijn liefkozingen. „Ben je erg rijk, Siggie?", vroeg zij. Hij schudde het hoofd. „Neen." bekende hij, „ik ben niet erg rijk. Ik verkeer altijd met rijke mensen in New York en Parijs en Berlijn en ik weet, dat ik niet veel heb." „Wat noem je niet veel?", hield zij aan. Hij leunde achterover in de limousine en tikte met zijn malaccastok tegen de punten van zijn avondschoenen. „Ik houd altijd een achtergrond van geld." zei hij, „waarmee ik niet speculeer. Dat is ongeveer een millioen pond. Dat houd ik in New York en Boston vast in goede beleggingen. Het is een dwaas iets, want ik krijg op die manier maar 5 pro cent. maar het geeft mij zekerheid. Van myn andere gelei is zeshonderdduizend pond zeer goed geplaatst. Daarenboven heb ik nog vierhonderdduizend pond, waar mee ik speculeer. Ik wil toegeven, dat ik met een deel daarvan een kleine fout ge maakt heb. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6