Haarlems Dagblad m «©peflite iTuarlcmotije «tourattt (Kitno Malik en Austin „Wapenstilstand op Korea en terugtrekking buitenlandse troepen" Vijf jaar geleden werden Hiroshima en Nagasaki verwoest Strijd om Taegoe begonnen 65e Jaargang No. 19619 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Zaterdag 5 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteurs Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De RUSSEN ZIJN TERUG in de Veilig heidsraad. En de strijd tussen Jacob Malik (Sovjet-Rusland) en Warren Austin (Amerika) is in volle gang en spitst zich dagelijks toe. Het is duidelijk dat Malik de voorzitters-zetel in dit college der wereld als een ideale propaganda-tribune be schouwt en bezigt. Hij doet daarbij al wat hij kan om de Zuid-Koreanen (en met hen de Amerikanen) als de aanvallers in Korea voor te stellen. Hij doet dit kennelijk in het bewustzijn, dat de Aziaten genoeg van het Westen hebben en hun eigen zaken wensen op te knappen. Hij voelt zich sterk in het feit, dat. de werkelijke regering van het geweldige land China de communis tische regering van Mao-tse-toeng niet in de U.N.O. vertegenwoordigd is, terwijl het naar Formosa verdreven nationalisti sche bewind van Tsjang-Kai-Sjek in de Veiligheidsraad zetelt en nog steeds als vertegenwoordiger van China geldt. Malik heeft gepoogd de vertegenwoordiger van Tsjang eruit te krijgen. Dat is afgestemd. Hij heeft daarop gepoogd, de Chinese kwes tie als agendapunt voorop te stellen en in discussie te krijgen. Ditmaal hebben de stemmen gestaakt, maar nu had Engeland met Rusland meegestemd, tegen Amerika. En de stemmen staakten alleen omdat de vertegenwoordiger van Tsjang-Kai-Sjek, die belanghebbende is, tegen het Russische voorstel stemde. Malik concludeerde daar uit, dat 'het eigenlijk was aangenomen. De Rus heeft het niet bij deze pogingen gelaten. Gisteren heeft hij vier voorstellen ingediend, waarvan het voornaamste is: de militaire actie in Korea moet gestaakt wor den. Staakt het vuren. De andere drie hou den er direct verband mee: Nodig een ver tegenwoordiger van communistisch China uit om deel te nemen aan de besprekingen van de Raad over Korea. Hoor de Noord- Koreanen. Trek de buitenlandse troepen van het schiereiland terug. Het horen van beide partijen bij de be spreking van een geschil ziet Malik terecht als een kern-kwestie, niet als een zaak van vormelijk beleid. Hij heeft eraan herinnerd dat indertijd bij de behandeling van het Palestijnse vraagstuk een vertegenwoor diger van de Arabische Hoge Commissie is uitgenodigd. Tegenover dit betoog maakt Warren Austin's bezwaar, dat het Russi sche voorstel in zijn geheel buiten de agenda valt en niet tot de orde van de dag en de regelmatige werkwijze behoort, zwakke indruk. Austin noemde het „weer zo'n huichelachtige poging om de wereld te doen geloven, dat de Sovjet-Unie op vrede gesteld is." Austin zei dat hij geen ogenblik aanneemt, dat de troepen der U.N.O. terug getrokken zullen worden eer een recht vaardige regeling is verkregen. En in Lake Success schijnt men te verwachten, dat de voorstellen der Sovjet-Unie verworpen zul len worden. Maar als dat gebeurt zullen toch velen vragen: waarom hoort gij de Noord-Koreanen niet? waarom nodigt gij geen vertegenwoordiger van Mao uit om (alleen maar) aan de besprekingen deel te nemen? Waarom wilt gij tenminste niet spreken over een voorstel om het vuren te staken? Het terugtrekken van de buiten landse troepen zult gij niet 'zonder dat er een rechtvaardige regeling is aanvaar den. Dat is duidelijk genoeg. Maar waarom zoudt gij niet tot volledig onderzoek van de zaak overgaan? Dat zal door velen gezegd worden en vooral in Azië, waar men kennelijk van mening is dat de U.N.O. het conflict tussen Noord- en Zuid-Koreanen door bemidde ling van zijn Aziatische leden had kunnen doen oplossen. Er komt bij dat in de Formosa- kwestie niet de U.N.O. maar Amerika al leen tussenbeide is gekomen door Tsjang- Kai-Sjek bescherming te verlenen. Een zo hoogstaand Amerikaans dagblad als de Christian Science Monitor schrijft nu, „dat een van de voornaamste redenen waarom noch India, noch Pakistan, noch Indonesië aangeboden heeft troepen te zenden naar Korea het besluit van Amerika is, om de Chinese nationalisten op Formosa te be schermen. Deze drie Aziatische landen zijn alle vóór het lidmaatschap van communis tisch China van de U.N.O. en voor 'het zo snel mogelijk verdwijnen van 'Tsjang-Kai- Sjek van het politieke toneel. Formosa Tsjang-Kai-Sjek vormen een grote belem mering tussen ons en deze drie landen. Het schijnt waar te zijn dat, hoe ongelukkig en onredelijk dit ook moge zijn, wij nooit de volle medewerking van India, Pakistan en Indonesië zullen la-ij gen zolang wij aan Tsjang blijven vasthouden. De Engelsen beschouwen onze politiek ten opzichte van Formosa ook als onverstandig." En er zijn meer stemmen in het Westen opgegaan die het Amerikaanse beleid ten aanzien van Formosa als hoogst onver standig beschouwen. Niet alleen in Enge land. Als Malik de voorzitters-zetel in de Veiligheidsraad als een propaganda- tribune vooral ten aanzien van de Aziaten beschouwt heeft hij daarbij, tegenover zijn Amerikaanse tegenstander Warren Austin, onmiskenbaar sterke troeven in handen. Nu is het zo, dat bovendien menigeen in het Westen zich afvraagt wat de Ameri kanen, als zij eenmaal de overwinning in Korea behaald zullen hebben, anders zullen kunnen doen dan daar met een be zettingsleger te blijven. Ên of de geweldige kosten, die dezè strijd vergt, niet ten na dele van de belangen van het Westen zelf zullen komen. Of het Westen niet beter deed met zich aan zijn eigen zaak bovenal aan de verbetering van zijn orga nisatie en samenwerking te wijden dan met zich in Aziatische avonturen te ver wikkelen. R. P. Jonge vrouw bewusteloos langs de weg gevonden Op de Twekkelerweg te Hengelo is des avonds laat een als verpleegster geklede jonge vrouw gevonden, wier identiteit tot dusverre niet kon worden vastgesteld. Zij is naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij later bij kennis kwam, maar niet kon op helderen, waardoor zij bewusteloos was geraakt. De politie heeft enige tijd later op de Twekkelerweg twee jongemannen uit Am sterdam aangehouden, die in een langs de weg staande auto lagen te slapen. Zij ver klaarden dat zij een verpleegster, die hevig gilde, op de weg hadden zien neervallen. Zij waren echter doorgereden, omdat zij bang waren, met de politie in aanraking te komen, daar zij de auto in Amsterdam hadden gestolen. Een door de Waalwijkse kunstschilder Theo van Delft vervaardigd portret van HM. Koningin Juliana, dat zo juist gereed gekomen is. Het schilderij is bestemd voor de Statenzaal der Provinciale Staten van Noord-Brabant. Russisch voorstel in de Veiligheidsraad: Huichelachtigzegt Warren Austin LAKE SUCCESS. (Reuter). -Vrijdag avond heeft de Sovjet-Unie in de verga dering van de Veiligheidsraad voorgesteld in Korea de order „staakt het vuren" uit te vaardigen en terugtrekking van de „bui tenlandse troepen" te gelasten. Onmiddellijk nadat de agenda was aan genomen, waarop alleen de Amerikaanse motie voorkomt, die „de Noord-Koreaanse aggressïe" veroordéelt, diende de voorzit ter Jacob.Malik (Sovjet-Unie) de volgen de ontwerpresolutie in: 1. De Veiligheidsraad moet een verte genwoordiger van communistisch China uitnodigen om deel te nemen aan de be sprekingen van de Raad over Korea. 2. De Noord-Koreanen moeten gehoord worden. 3. De militaire actie in'Korea moet ge staakt worden. 4. Terugtrekking "van „buitenlandse troepen" van het schiereiland. Dr. T. F. Tsiang (nationalistisch China) maakte onmiddellijk bezwaar tegen punt één van het voorstel. „De Russische delegatie beschouwt het toelaten van beide zijden tot de bespreking van het geschil als een essentiële, geen procedure-kwestie", aldus Malik in zijn toelichting op zijn voorstel, „daar het er óm gaat, of de Veiligheidsraad maatrege len neemt, die tot vrede leiden of tot vijandelijkheden". Hij bracht in herinne ring, dat indertijd bij het debat over de Palestijnse kwestie een vertegenwoordiger van de Arabische Hoge Commissie werd uitgenodigd. Warren Austin (V.S.) verklaarde, dat •het Russische voorstel in zijn geheel bui-, ten de agenda valt en niet tot de orde van de dag en de „regelmatige werkwijze" be hoort. Na een debat, waarin door verschillende afgevaardigden het woord werd gevoerd, werd de zitting tot Dinsdag verdaagd zon der dat.er gestemd of enig besluit geno men was. Uit de verklaringen van de verschillen de afgevaardigden zou men kunnen opma ken, dat de Sovjet-Russische voorstellen Argentijnse zeeliedenstaking ten einde De Argentijnse zeeliedenstaking is Vrij dag" afgelast door het verbond van zee lieden en aanverwante arbeiders, dat de stakers opdracht heeft eggeven het werk onmiddellijk te hervatten. „De economi sche kracht van de'stakers" was uitgeput, aldus het verbond. De staking was begin Mei begonnen om betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen. Op 7 Juni maakte het internationale ver bond van transportarbeiders bekend, dat het de stakers „met alle beschikbare mid delen" zou steunen. Boudevvijns beëdiging In parlementskringen wordt verklaard dat de eedsaflegging van Prins Boudewijn misschien toch volgende week zal kunnen plaats 'hebben en wel vermoedelijk Don derdag. De Kamer zou Dinsdag en de Senaat Woensdag over het wetsontwerp stemmen. De socialistische Kamerfractie heeft be sloten, onder het voorbehoud dat er vol doende garanties zijn wat betreft de wer kelijke onafhankelijkheid van de Prins in de uitoefening van zijn bevoegdheden, het wetsvoorstel op de machtsoverdracht goed te keuren. verworpen zullen worden, wanneer zij in stemming komen, aldus Reuter. De Amerikaanse afgevaardigde Austin noemde het voorstel „wederom zulk een huichelachtige poging om de wereld te doen geloven dat de Sovjet-Unie op vrede gesteld is". Austin zeide geen ogenblik te geloven, dat de troepen der UNO terug getrokken zullen wórden voordat een rechtvaardige regeling" is verkregen. Interview met de burgemeesters dezer rampzalige plaatsentijdens hun verblijf in Caux sur Montreux De Australische journalist Christopher Mayor heeft in Caux sür Montreux (Zwit serland) de burgemeesters van Hiroshima en Nagasaki geïnterviewd bij de vijfde verjaardag van de vreselijke rampen, die deze beide Japanse steden troffen. Op 6 Augustus 1945, 8 uur voormiddag, wilde Shinzo Hamai, de burgemeester van Hiroshima, juist de deur uit gaan op weg naar het stadhuis, toen de atoombom ont plofte. Binnen enkele seconden verloor Hamai zeven familieleden en vele vrien den. 95 van zijn ondergeschikten werden gedood of gewond bij de ontploffing van de atoombom, die de wereld in opschudding bracht en een einde maakte aan de ver nietigendste oorlog in de geschiedenis. De heer Hamai spreekt met aarzeling over de ochtend toen op twee en een halve kilometer afstancLvan zijn huis voor het eerst in de geschiraenis de atoombom werd afgeworpen. Volgens de officiële gegevens vonden die ochtend ongeveer 100.000 bur gers een onmiddellijke dood. Hamai houdt het er echter voor dat het getal dichter bij de 200.000 ligt, of wel de helft van de oor spronkelijke bevolking. De officiële schat ting houdt, naar zijn mening, geen rekening met de 130.000 soldaten, die in de stad waren gelegerd. 80 van hen kwam om. „Van de overlevenden werden bijna allen gewond of aangetast door de radioactieve straling", deelt de burgemeester mede, wiens benen nog de littekens dragen van de moordende stralen. „Er is niemand, die de hel van de 6e Augustus heeft overleefd, die niet voor altijd is bezield door een hartstocht om zich geheel te wijden aan de strijd voor de vrede en te waarborgen dat zijn kinderen niet dezelfde vreselijke ervaring zullen moeten ondergaan," aldus de burgemeester. Men voelt spoedig dat Hamai, nog meer dan anderen, een man is die deze taak op zich heeft genomen. Hamai werd geboren in de stad waar hij nu burgemeester is. Hij komt uit een gezin van negen kinderen, waarvan de vader ingenieur was, en heeft zelf vier kinderen. Bescheiden vertelt hij van zijn carrière die begonnen is toen hij aan de Keizerlijke Universiteit van Tokio een graad behaalde in het recht. Snel beklom hij de ladder als hoofd van verschillende departementen, totdat hij spoedig tot plaatsvervangend burgemeester werd benoemd. Bij de in voering van het nieuwe regeringsstelsel in Japan werd hij in April 1947 de eerste ge kozen burgemeester van de stad. Op de vragen over de ontploffing die de naam „Hiroshima" van de ene dag op de andere met vette koppen in de wereldpers deed verschijnen, antwoordt Hamai rustig: „Ik spreek liever over wat, naar ik geloof, de enige beveiliging is tegen een nieuwe atoomoorlog". En dan geeft hij een boeien de uiteenzetting over wat sinds zijn reis naar Europa zijn brandende overtuiging is. De heer Hamai maakte deel uit. van de Ja panse delegatie die Juni j.l. in een extra vliegtuig van Tokio naar de Wereldconfe rentie voor Morele Herbewapening vloog. Men kan alles wat het Japanse volk Het woord is aan Jacob Cats: Wanneer het water stille staet wanneer de mensche ledigh gaet, wanneer het ijser rusten moet, niet een van drie en blijfter goet. Zuid-Afrikaans Spitfire-eskader naar Korea (Reuter en United Press.) Uit het hoofdkwartier van MacArthur in Korea wordt gemeld, dat de Noord-Kcrcaan- se strijdkrachten de geallieerde ver dedigingslinie langs de Naktong bij Taegoe naderen. Reuter's correspondent Lionel Hud son meldt, dat de strijd om Taegoe, op een na de grootste stad die zich nog in handen van de Amerikanen bevindt, is begonnen. Na een Kabinetszitting die de gehele dag heeft geduurd, heeft de Zuid-Afrikaanse regering bekend gemaakt, dat besloten is een gevechtseskader met grondpersoneel voor'de strijdkrachten der UNO in Korea beschikbaar -te stellen. Naar verluidt zou het eskader binnen twee weken onderweg kunnen zijn. Men verwacht, dat het eskader uit Spitfires zal bestaan. De internationale organisatie voor vluch telingen (IRO) hééft' een aanvang gemaakt met haar hulpverlening aan de Koreaanse burgerbevolking in de vorm van een lening van 1 millioen pond sterling en door het zenden van ervaren personeel, dat de Ko reaanse vluchtelingen zal bijstaan. De or ganisatie heeft voorgesteld goederen en geneesmiddelen ter waarde van 150.000 dollar te levéren, "benevens grote hoeveel heden kledingstukken. De lening in ponden sterling zou kunnen worden gebruikt voor de aankoop van noodzakelijke artikelen in Australië. Versterkingen uit Mantsjoerije Reeds drie dagen woedt thans een ver woede strijd langs de weg aan de Zuidkust, die voert naar dé belangrijke aanvoerhaven voor Amerikaanse troepen en uitrusting Poesan. Beide partijen hebben zich hier ingegraven en pogen thans elkanders stel lingen te doorbreken. Men meent, dat de Noordelijken bezig zijn drie divisies gereed te maken om in dit gebied te worden ingezet. Zij zenden in .ijltempo infanterie-versterkingen langs de door hen beheerste Westkust, die 's nachts worden verplaatst. Deze versterkingen worden in de omgeving van Kotsjang, on geveer zestig kilometer ten Zuid-Westen van Taegoe, in slagorde geschaard en ver volgens in Zuidelijke richting gezonden. Een Amerikaans stafofficier maakte mel ding van berichten, volgens welke aan zienlijke Noord-Koreaanse troepenver sterkingen in het uiterste Noorden van Noord-Korea, in de nabijheid van de grens met Mandsjoerije, aankomen. Het is be. kend dat deze versterkingen uit Koreanen bestaan. Men meent dat zij uit Mandsjoerije ko men, waar zich een grote Koreaanse kolo nie bevindt. De luchtaanvallen, die Amerikaanse vlie gende reuzenforten op de Noord-Koreaanse plaats Konan (Hoengnam) hebben uitge voerd, hebben aan de productie van muni tie en ander oorlogsmateriaal in deze in dustriestad „definitief'een einde gemaakt", zo deelde luitenant-generaal Stratemeyer, de Amerikaanse luchtmachtcommandant in het Verre Oosten, mee. De toestellen hebben 85 procent van de gebouwen, laboratoria, fabrieken en opslag plaatsen in het te bombarderen gebied ver nietigd. Generaal Stratemeyer verklaarde, dat de fabriekscomplexen die thans vernield zijn, een der grootste chemische industrieën van Azië vormden. Volgens de generaal kunnen zij thans als een factor in de Koreaanse oorlog worden afgeschreven. Chinese communisten zullen naar Tibet oprukken HONGKONG, 5 Augustus. (Reuter). Het Chinese communistische volksleger zal binnenkort naar Tibet oprukken, volgens een verklaring van generaal Lioe Po-Tsjen, voorzitter van de commissie voor militaire aangelegenheden betreffende Zuid-West- China, die door het officiële nieuwsbureau van de Chinese communisten werd geci teerd. Volgens Chinese waarnemers te Hong kong zou de verklaring betekenen dat Pe king zal handelen terwijl de Westelijke mogendheden haar aandacht bepaald heb ben bij Korea en Formosa. Eer nam men aan, dat de communisten van plan waren Formosa voor Tibet aan te vallen doch deze plannen zouden tengevolge van het Ame rikaanse optreden ten opzichte van For mosa gewijzigd zijn. Het communistisch nieuwsbureau meldde, dat Lioe-Po-Tsjen voor de genoemde com missie verklaarde, dat het volksleger spoe dig Tibet zou binnenrukken om er de „Britse en Amerikaanse invloed" te doen verdwijnen. „Wanneer het land bevrijd zal zijn, aldus de generaal, zal de Tibetanen regionale autonomie en godsdienstvrijheid gegeven worden". De Lama's ztouden beschermd worden. De communisten zouden verder de bestaande gebruiken eerbiedigen. Tibe taanse regeringsfunctionarissen zouden niet ontzet worden. Het Tibetaanse leger zou gereorganiseerd worden als onderdeel van het Chinese volksleger. Lioe-Po-Tsjen is de een-ogige generaal, die het communistische tweede veldleger tot de overwinning leidde op de nationa listen in de. stad van Hsoetsjow ten Noor den van Nanking op het einde van 1948. Hij heeft waarschijnlijk ongeveer vierhon derdduizend man onder zijn commando in West-China, hoofdzakelijk in de provincie Szetsjoean. hoopt en wenst in één woord samenvatten: „vrede". „Maar voordat we de vrede kun nen verwerven, moeten we ons eerst be vrijden van de gevoelens van haat, wrok en angst die we hebben tegen de atoom bom", zegt de 45-jarige burgemeester. „In Caux leren we de schuld te aanvaarden van de verschrikkingen, die we op de wereld hebben losgelaten, en vinden we ook de enige vaste basis waarop de vrede, waar naar we allen- verlangen, ver wezenlij let kan worden". Hamai vertelt dat voor zijn bezoek aan Caux zijn enige hoop was gelegen in de een of andere vorm van federale wereld regering. „Nu ben ik er van overtuigd", verklaart hij, „dat als de verschillende naties binnen zo'n wereldregering zich niet richten naar de morele maatstaven die noodzakelijk zijn om de oorlog uit te ban nen absolute eerlijkheid, reinheid, on zelfzuchtigheid en liefde, zoals we die in Caux hebben gevonden het gehele bouw sel toch uiteindelijk zal ineenstorten. Uit de geschiedenis blijkt, dat we geen vrede tot stand kunnen bréngen door verdragen en goede wil. Zulk een internationale structuur kan alleen dan slagen als hij rust op Morele Herbewapening en de absolute morele maatstaven die het voorstaat. Van nu af ben ik vastbesloten alles te geven voor deze idéologie, want wanneer deze in mijn land en in de wereld ingang vindt, zal de beste vorm van internationale rege ring er zich vanzelf uit ontwikkelen". Deze eerste reis buiten Azië heeft de heer Hamai een nieuwe visie op zijn land ge geven. „De klassenstrijd is de vijand van mijn volk, die onvermijdelijk naar een ge wapende oorlog leidt", voegde hij er aan toe, „maar ik besef de ontoereikendheid van anti-communisme. Wij hebben een betere oplossing nodig: Morele Herbewape ning is zeer belangrijk voor Japan omdat het die oplossing biedt en een weg aanwijst, die voor iedereen toegankelijk is. De vijan delijkheden in Korea zijn eenvoudigweg het gevolg van deze strijd tussen klassen en ideologieën. En zelfs op dit gevorderde uur kan Morele Herbewapening de reddende ideologie zijn voor mijn land, dat maar een kwartier vliegen van Korea is verwijderd". Nagasaki Op de 6e Augustus volgde een doodse stilte, die na slechts 3 dagen werd ver broken toen om ongeveer 11 uur 's och tends Nagasaki werd getroffen. 130.000 mensen en 20.000 huizen werden vernie tigd in een rookpaddestoel, die ten tweede male 15 kilometer boven Japan omhoog steeg. „De hele bevolking was verwezen", zegt Hiroshi Ohashi, burgemeester van Nagasaki, „want tengevolge van een stren ge censuur had het volk nog niet van de ontploffing gehoord, die drie dagen voor dien in Hiroshima had plaats gevonden. Niemand wist de oorzaak van de ver schrikkelijke vernieling, maar van dat moment af was de weerstand van het Ja panse volk gebroken, niettegenstaande zijn oegere vastbeslotenheid om de oorlog tot de laatste voet gronds uit te vechten". Op het tijdstip van de ontploffing was Ohashi aan zijn werk, aan het hoofd van .40.000 arbeiders aan de grote Mitsubishi scheepswerven, waar hij al sinds 30 jaar werkzaam was. Bijna iedereen, die in de buitenlucht werkte, werd gewond door de luchtdruk en de straling ofschoon dank zij een tussenliggend eiland de havens ern stige schade bespaard bleef. Tot op heden in Ohashi, die binnenshuis bezig was, er van overtuigd, dat hij door een wonder is gered. Evenals de burgemeester van Hi roshima gelooft de burgemeester van Na gasaki, dat zijn redding een bijzondere bedoeling heeft gehad en dat hij een be stemming heeft te vervullen voor zijn volk. Deze mannen zijn samen naar Caux gekomen en beiden hebben zij gevonden wat zij geloven dat hun bestemming moet zijn. In Augustus 1949 heeft het Japanse parlement twee resoluties aangenomen, waarin Nagasaki en Hiroshima officieel tot centra van beschaving en wereldvrede worden verklaard, Ohashi zegt: „Wij willen in Nagasaki een centrum stichten, dat kan bijdragen tot de blijvende beschaving en vrede van de wereld. Maar ik heb beseft, Het plan-Schuman in de Raad van Europa Het comité der ministers van de Raad van Europa, dat Vrijdag ie Straatsburg zijn zitting is begonnen, heeft er zijn instem ming mee betuigd, dat het plan-Schuman op de agenda van de Europese adviserende vergadering wordt opgenomen. Deze raadgevende assemblee zal Maan dag haar tweede jaarlijkse zitting begin nen. Er zijn 125 afgevaardigden uit 15 landen. Of de Assemblée over zal gaan tot het bespreken van het plan-Schuman lieten de ministers over aan de economi sche commissie. Een procedureregeling werd goedgekeurd, volgens welke een lid van het ministerscomité in de Assemblée een exposé kan geven. Hierdoor is de weg voor Schuman geopend om over zijn plan te spreken. Naar verluidt heeft Bevin zich tegen be spreking van het plan-Schuman in de Assemblée verzet. (Engeland immers heeft ook niet deelgenomen aan de voorberei dende besprekingen over het plan te Parijs). Het ministerscomité heeft verder een aanbeveling van de Assemblée besproken tot instelling van een ministerie voor Euro pese Zaken in de respectievelijke landen. Bevin was van oordeel, dat dit een zaak van de regeringen zelf is. Een voorstel van de gecombineer-de commissie (bestaande uit leden van de Assemblée en het minis terscomité) om de parlementen der deel nemende landen geregeld op de hoogte te houden, werd aanvaard. Het doel is de banden tussen de Europese Assemblée en departementen te versterken. Eveneens werd een voorstel van de culturele com missie der Assemblée aanvaard volgens welke een lijst zal worden aangelegd van graden en diploma's, geldig in alle deel nemende landen. Dr. Herman Pünder, die waarschijnlijk aan het hoofd zal staan van de West- Duitse delegatie naar de consultatieve ver gadering van de Raad van Europa, heeft Vrijdag te Bonn verklaard, dat de Duit sers in de Raad van Europa niet de kwestie van het Saargebied zullen opwerpen. Pünder zeide een dergelijke stap in hoge male ongepast en ontactisch te achten. Indonesië in beroep tegen uitspraak inzake Westerling Volgens een bericht van Reuter heeft de regering van Indonesië heden medegedeeld dat zij in beroep zal gaan tegen de uit spraak van het opperste gerechtshof te Singapore. Volgens deze uitspraak werd het verzoek van Indonesië tot uitlevering van Westerling aan Indonesië verworpen. De advocaat van Westerling, Massey, die gisteren zijn- cliënt had medegedeeld te hopen hem binnen 24 uur uit de gevange nis te hebben, begaf zich heden naar de Changhi-gevangenis om Westerling er van op de hoogte te stellen, dat hij nog niet zou wonden vrijgelaten. Gromyko ontvangt Kirk De Sovjet-Russische onder-minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft Vrijdag de Amerikaanse ambassa deur te Moskou, Kirk, ontvangen. Door de dat er meer nodig is dan dat, daarom ben ik naar Caux gekomen om de geest te vin den die alleen onze poging om de oorlog uit te bannen en de vrede te verzekeren, eerst effectief kan maken. Door onze vreeselijke ervaring met de atoombom zijn we vastbesloten er voor te strijden dat zulke wapens en de water stofbom nooit zullen worden gebruikt." De Heer Ohashi is er zeker van dat, oor log of niet, de strijd tusen de ideologieën met toenemende hevigheid zal voortgaan. En in vast vertrouwen besluit hij: „Op de lange duur zal Morele Herbewapening de sterkste ideologie blijken te zijn, en even als de atoombom de beslissende factor was in de oorlog met de wapenen, zal Morele Herbewapening dit zijn in de ideo logische oorlog". HET WEER AFGEBEELD In de afgelopen 24 uur zijn de barometers in Scandinavië, Noord-Duitsland en in onze oingeving sterk gestegen, waardoor een rug van hoge luchtdruk tot stand kwam, die zich uitstrekt van Frankrijk tot aan het zeegebied tussen Spitsbergen en Nova-Zembla. Deze rug zal het weer bij ons tijdens het weekeinde beheersen. Boven Ierland bevond zich vanmorgen een regenzone, die wordt veroorzaakt door de langzaam naar hei Oosten bewegende fronten van een de pressie bij IJsland. Het ziet er naar uit, dat deze regenzóne morgen hoogstens het Westen van ons land kan bereiken en dan van weinig betekenis zal zijn. O0NBEW0LKT 0 LICHT 8EW. 0 HALT BEW 9ZWAAR.BEW OOEHEELBEW 12 TEMPERATUUR 1005 ISOBAAB' BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK, L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST S\\ STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE 0WAR5STREEP IS EEN WIND* ^SNELHEI^^VjJFMETE^E^SECONDE^ Weerbericht VRIJ GUNSTIG WEEKEINDE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Tamelijk heldere nacht en ochtend met op enkele plaatsen mist. Mor gen in de loop van de dag van het Westen uit toenemende bewolking, maar nog bijna overal droog weer. Zwakke, later meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets warmer. 6 Augustus: Zon op 5.08 uur, onder 20.22 uur Maan op 22.56 uur, onder 15.00 uur 7 Augustus: Zon op 5.10 uur, onder 20.20 uur Maan op 23.21 uur, onder 16.14 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 Augustus: Hoog water: 8.13 en 20.33 Uur. Laag water: 3.55 en 16.05 uur. Zondag 6 Augustus: Hoog water: 8.59 en 21.27 uur. Laag water: 4.29 en 16.44 uur. Maandag 7 Augustus: Hoog water: 9.59 en 22.29 uur. Laag .water: 5.15 en 17.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1