Haarlems Dagblad 1 Amerikanen beginnen offensief in Züid-Westelijke sector bij Tsjindjoe Britse conservatieven nemen initiatief inzake plan Schuman Gemeenschappelijke Westelijke politiek vóór algemene vergadering van UNO Bloedige botsing op Makassar tussen APRIS-troepen en Ambonezen 65e Jaargang No. 19620 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Maandag 7 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom ett <Dptert)tc tlaaclcmsflje Courant draw t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Amerikaanse mariniers en eenheden van de 25ste divisie zijn hedenochtend met steun van zware artillerie en tanks in de Zuid-Westelijke sector bij Tsjindjoe een grootscheeps offensief begonnen. Ameri kaanse woordvoerders noemden de actie „het begin van een zware stoot". Volgens radio-Pyongyang hebben de Noord-Koreanen Koenwi, 40 km ten Noor den van Taegoe, en Tsjongsong, 32 km ten Oosten van Jongdok, Zaterdag veroverd. Tsjongsong is het Noordelijkste punt van Mac Arthurs verdedigingslinie. De verove ring van Koenwi zou betekenen, dat de Noord-Koreanen zowel uit het Noorden als het Westen ongeveer 25 km in de Ameri kaanse linies zijn gedrongen. Volgens radio Pyongyang hebben Amerikaanse bommen werpers woonwijken van Pyongyang en Sariwon gebombardeerd. In een communiqué van het achtste leger wordt gezegd, dat gevechten van minder belang aan het Koreaanse front plaats heb bed. Een Amerikaans bataljon was door Noord-Koreanen aangevallen en uit de posities langs het front, lopend van het ge bied van Taegoe naar het Noord-Oosten tot Tsjindjoe, verdreven. Versterkingen werden echter in de strijd geworpen en de Amerikaanse posities werden heroverd. Reuters correspondent aan het front meldt, dat uit Hawaii aangekomen een heden en eenheden van het 25ste regiment een driedelige aanval in de richting van Tsjindjoe maken. Een pas vijf km ten Zuid- Westen van Tsjingjongi, waar de Noorde lijken gisteren een Amerikaanse aanval afsloegen en vier tanks vernietigden, dien de als uitgangspunt van de Amerikaanse aanval. In het centrum valt het vijfde „combat team" uit Hawaii aan in de richting van Pansong, 25 km ten Oosten van Tsjindjoe. De mariniers vielen zwaar aan langs de kustweg van Kosong naar Satsjon. Goede vorderingen. Tegen het middaguur hadden de Ameri kaanse strijdkrachten een punt ten Westen van Tsjoeng'amni bereikt, aan de verkeers- en spoorweg op 19 km ten Oosten van Tsjindjoe. Een woordvoerder van Mac- Athürs hoofdkwartier heeft verklaard dat de actie in'de Zuid-Westelijke sector niet als een gewofie tegenaanval moet worden beschouwd, maar als een voorbereid offen sief. Verder naar het Noorden dwongen Noor delijke troepen, die de Naktong waren overgestoken, een regiment van de Ameri kaanse 24ste divisie zich terug te trekken. In militaire kringen in Korea wordt ge zegd, dat een poging van de Noordelijken om door de. Naktong-linie heen te breken, in voorbereiding schijnt te zijn in de nabij heid van Poegong-Ni, 50 km ten Zuiden van Taegoe. De activiteit van de tegen stander in deze sector neemt toe. Men acht het thans zo goed als zéker, dat de grote Noordelijke aanval in het Zuiden zal worden ondernomen. Een grote con centratie bedreigt de haven Poesan en haar verbindingen met Taegoe. Een hoge officier van de Amerikaanse geheime dienst deelde mede, dat de Noordelijken artillerieversterkingen naar het gebied van de Zuidkust sturen. Aan het onder hevige druk staande Zui delijke front hadden de Amerikanen blijk baar de vooruitgeschoven stellingen, die zij Zaterdag innamen, naar achteren verlegd. Nader wordt gemeld, dat 1.029 man Noor delijke troepen zijn gesneuveld toen Noor delijke bataljons de Naktong bij Nisong en Jonggidon overstaken en in een door Zuid- Koreaanse troepen opgezette val liepen. Tegen-offensief. Het Amerikaanse offensief wordt belem merd door een verwacht Noordelijk offen sief van Oeirjong uit naar het Zuiden, zo Noord-Koreanen zijn de Naktong op één punt over wordt nader bericht. Oeirjong ligt juist ten Noorden van het gebied, waarin het Ame rikaanse offensief plaats heeft. Een Noor delijke aanval, die vandaar naar het Zui den gericht is, zou de Amerikaanse bevoor radingslinies ten Westen van Masan en mogelijk Masan zelf bedreigen. De Amerikanen moesten zich ingraven na een goed-gericht mortiervuur van de Noordelijken te hebben doorstaan. Er heerst een drukkende hitte en het gebied is overdekt door wolken geel stof. Volgens een communiqué van het hoofd kwartier van het achtste leger zijn de Amerikanen ruim 2500 meter op een breed front opgerukt. Zij hebben de tegenstander zware verliezen toegebracht. Molotof in Peking? Aanvankelijke berichten tegengesproken George Thomas, correspondent van de „New York National Broadcasting Com pany", meldt uit Tokio dat de Russische vice-premier, Molotof, te Peking is aange komen. voor besprekingen met de commu nistische leider Mao Tse Toeng. Hij baseert dit bericht op inlichtingen, die zün ontvan gen door de Australische ambassade te To kio. De ambassade beschouwde het bericht als „volkomen betrouwbaar". De correspondent voegt hieraan toe, dat Molotof vergezeld was van de hoogste mi litaire en politieke adviseurs. De Australiër luitenant-kolonel Hodgson, het hoofd der missie van het Britse ge menebest in Japan, noemde het persbericht, dat door zijn missie iets was gezegd over Molotofs aanwezigheid in Peking, „een leugen". Noch hij, noch iemand, van zijn missie hadden iets van dit bericht gehoord, voordat het gepubliceerd werd. In welingelichte politieke kringen te Hongkong zeide men evenmin over een verblijf van Molotof in Peking te weten. Men achtte het echter niet onmogelijk. Men wees in deze kringen op de sterke geruch ten, dat Molotof sinds zijn aftreden als mi nister van Buitenlandse Zaken zich heeft gewijd aan zaken betreffende het Verre Oosten. Of Molotof al of niet te Peking was, in deze kringen achtte men het zeker, dat Rusland en China besprekingen voeren over de houding, die Moskou zal aannemen, wanneer de Chinese communisten bij hun aanval op Formosa op Amerikaanse tegen stand stuiten. De Amerikaanse stafchefs verwachten, dat de Chinese communisten tegen 15 Sep tember zullen pogen Formosa te bezetten, zo schrijft Robert Allen in de „New York Post" in een bericht uit Washington. „Dit is de laatste inlichting, die de staf chefs aan president Truman hebben ver steekt over deze netelige kwestie. Zij is ge- baséerd op inlichtingen uit Chinese en Britse bronnen", aldus Allen. Blijde gebeurtenis in Buckingham Palace Van Buckingham Palace wordt verno men dat prinses Elisabeth de geboorte van haar tweede kind, dat de derde plaats in de opvolging voor de Britse troon zal be zetten, over een week verwacht. Men verklaart ten paleize dat het kind, zo het een meisje is, Ann zal genoemd worden. Communistische infiltratie op Nieuw-Guinea Het conservatieve blad „Sydney Mor ning Herald" schreef Zaterdag dat de Australische regering inlichtingen heeft ontvangen, volgens welke communistische agenten een opstand voorbereiden op Nieuw-Guïnea. Het blad zegt verder uit gezaghebbende bronnen te hebben verno men, dat in de loop van de laatste maan den buitenlandse agenten, zowel Europea nen als kleurlingen, Australisch Nieuw- Guinea zijn binnengedrongen. (Reuter). Volgens een bericht van de „New York Times" uit Washington zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S., Engeland en Frankrijk op 13 en 14 September te New York bijeen komen om een gemeenschappelijke politiek te be palen inzake Korea en eventuele Russische aggressie. De volgende twee dagen verga deren de twaalf ministers van Buitenlandse Zaken van de Noord-Atlantische Raad. Deze twee vergaderingen zullen onmiddel lijk voorafgaan aan de opening van de al gemene vergadering: van de UNO op 19 September. De secretaris-generaal van de UNO Trygve Lie, zegt in zijn vijfde jaarlijkse rapport aan de algemene vergadering dat de hoofd oorzaak van de huidige internationale cri sis gelegen is in het feit, dat de grote mo gendheden er niet in geslaagd zijn vredes verdragen te sluiten met Duitsland en Japan. Lie verklaart verder, dat het „thans dui delijk moet zijn, dat de invoering van een stelsel van collectieve veiligheid' zoals voor zien in het handvest, slechts verwacht kan worden, indien het voortspruit uit of ge paard gaat met een regeling van de con flicten om macht en positie, voortvloeiend uit de nederlaag van Duitsland en Japan". Wat betreft de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging in de UNO laat Lie sterk doorschemeren, dat hij voorstander is van een vertegenwoordiging van commu nistisch China. Lie verklaart in zijn rapport nog, dat wanneer eenmaal de vrede in Korea is her steld, het meer dan ooit belangrijk zal zijn, een nieuwe poging te doen om door over leg, bemiddeling en verzoening te geraken Op Union Square in New York is het tot ongeregeldheden gekomen toen een aantal betogers voor de vrede." liet plein bestormde ondanks het feit dat. de politie hun meeting aldaar verboden had. Bereden politie joeg tenslotte de menigte uiteen; dertien betogers werden gearresteerd en vele andere liepen lichte verwondingen op. Straatsburg Spaak wenst thans daden voor de Europese eenheid (Reuter). Het conservatieve Britse par lementslid Harold MacMillan heeft ver klaard, dat zijn partij van plan is om op de bijeenkomst van de Europese Assem blee, deze week te Straatsburg, het initia tief te nemen ten aanzien van het plan- Schuman, „hetgeen de Britse regering tot nog toe niet heeft willen doen". De Britse conservatieven hoopten dat hun voorstel len beschouwd zullen worden als bevre digend voor alle Britse belangen, zowel van arbeid als kapitaal, en aanvaardbaar zullen zijn- voor „onze Franse, Nederland se, Belgische, Italiaanse en Duitse vrien den". De gemengde commissie van de Raad van Europa, bestaande uit vier der mi nisters van Buitenlandse Zaken en zes ver tegenwoordigers van de Assemblee, is Zaterdagmiddag bijeen geweest onder voorzitterschap van Spaak. Er werd daar na geen communiqué verstrekt. Naar verluidt bestaat er een groot ver schil tussen het standpunt van de Assem blee en datvan het ministerscomité. Spaak is van oordeel, dat de huidige toestand' onmiddellijk maatregelen eist voor de totstandkoming van de Europese eenheid, zonder dat daarbij aan proce- durekwesties te veel tijd verloren gaat. Het ministerscomité heeft het onderzoek van zijn agenda geëindigd en de tekst van zijn boodschap bëhelst onder andere ge lukwensen'aan de UNO voor haar houding in het Koreaanse conflict. Duitslands rol Nadat het ministerscomité zijn boodschap had doen toekomen aan de Assemblee, heeft het in zijn vergadering van Zaterdag- j' Columbia heeft een nieuwe president, dr. Laureano Gómez, die vandaag zijn ambt aanvaardt. morgen het vraagstuk van de positie der buitengewone leden (Duitsland en het Saargebied) onderzocht. Er is overeen stemming bereikt omtrent de regeling van de deelneming van de bedoelde twee lan den aan het werk van het ministerscomité. Beslóten is dat de Duitse bondsrepubliek en Saarland bij die werkzaamheden zul len worden betrokken volgens de hierna geschetste regeling: Het contact tussen het ministerscomité en Duitsland en het Saargebied zal wor den verzekerd via de secretaris-generaal van de Raad van Europa, met dien ver stande dat een afschrift van de medege deelde stukken zal worden overgemaakt aan de geallieerde hoge commissie, wan neer het Duitsland betreft", en aan de Franse .regering, wanneer het om Saarland gaat. Het ministerscomité zal de Duitse en de Saarlandse vertegenwoordigers kunnen uitnodigen tot deelneming aan zijn werk zaamheden met adviserende stem. Een dergelijke uitnodiging zal telkens onder worpen zijn aan een besluit van h.et co mité van ministers. Duitsland en het Saargebied zullen, als het comité van ministers dit geschikt acht, worden uitgenodigd tot deelneming aan de arbeid van de regeringswerkgroepen. Duitse en Saarlandse onderdanen zul len deel mogen uitmaken van het perso neel van het algemeen secretariaat van de Raad van Europa. Deze voorzieningen wor den onmiddellijk van kracht. Griekenland en Turkije willen toetreden tot Atlantisch pact Turkije heeft de 12 leden-staten van het Atlantisch pact een nota doen toekomen, waarin het uitdrukking geeft aan zijn ver langen tot het pact toe te treden, aldus radio Ankara. Volgens dit radiobericht bracht de Turk se minister van Buitenlandse Zaken, Fuad Koeprulu, Zaterdag te Straatsburg een be zoek aan Bevin. Hij verzocht om de steun van Engeland bij het verzoek van Tur kije om het lidmaatschap en Bevins ant woord zou gunstig luiden. Daarna had Koeprulu zijn Franse ambts genoot Schuman opgezocht. Schuman sprak later met Politis, de Griekse onder minister van Buitenlandse Zaken, over de kwestie van Griekenlands toelating tot het pact, waarna Koeprulu en Politis met elkaar èen onderhoud hadden. Inbraken in Bloemendaalse consumptietenten De consumptietenten op eenzame plaat sen in de gemeente Bloemendaal zijn weer eens het doelwit geweest van inbrekers. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken in „Kraantje Lek", een etmaal later in het verversingshuis bij ,,'t Kopje". De buit bedroeg slechts een hoeveelheid rookwaren en versnaperingen. Beslagen ten ijs Bezorgdheid over Vlaams streven naar federalisme Na eedsaflegging ontslag der Belgische regering Onze Brusselse correspondent telefo neerde hedenochtend: Morgen wordt het ontwerp van de wet op de delegatie van de Koninklijke macht aan de Kroonprins in de Tweede Kamer besproken en men voorziet dat de eeds aflegging door de Prins Vrijdagmiddag zal plaats hebben. Daarna zal de regering- Duvieusart ontslag nemen, en naar poli tieke waarnemers menen, vervangen wor den door een nieuw homogeen Katholiek kabinet onder leiding van Paul van Zèe- land, thans minister van Buitenlandse Zaken, of P. W. Segers, minister van Ver keer. Intussen zijn beslissingen gevallen in zake de reorganisatie van de CVP. Ten eerste zal op 16 en 17 September een bui tengewoon congres worden gehouden. Ten tweede zullen de te lauw geachte konings gezinde ministers van het huidige kabinet, namelijk Eyskens, Orban en Wigny, uit de nieuwe regering worden geweerd. Ten derde is een speciale commissie benoemd om het congres in te lichten over de ge beurtenissen van de jongste tijd. Tenslotte werd een communiqué gepubliceerd, waarin de „CVP-partijraad de misdadige houding der socialistische en communis tische partijen schandvlekt". In de Libre Belgiqué doet een Waals Kamerlid een dringend beroep op de Vla mingen. „De eenheid van de Belgen loopt gevaar, omdat een groot aantal Vlamingen zich thans tot het federalisme keert. Een minderheid van Waalse agitatoren, ge steund door vreemdelingen en Cominform- agenten, drong aan het gehele land een dictaat op. Maar dat is het echte Wallonië niet. Luxemburg en Namen bleven rustig en in de beide revolutieprovincies Luik en Henegouwen werden de goede burgers ge terroriseerd." Bestaat er een werkelijke mogelijkheid voor federalisme? Op 20 Augustus wordt te Dixmuiden de jaarlijkse Ijzerbedevaart gehouden en men verwacht dat daar een nieuw Vlaams programma zal worden af gekondigd. Het zal zich waarschijnlijk echter beperken tot een streven naar ver regaande decentralisatie van het algemeen Brussels bestuur. Verloving" van Boudewijn? Het Katholieke Belgische blad „Het Be lang van Limburg" meldt in zijn Zondags editie uit zeer goede bron vernomen te hebben, dat de verloving van Prins Bou- wewijn met de Belgische Prinses Eliza beth de Mérode aanstaande is. Een woordvoerder van het hof noemde de berichten over Prins Bouwewijns ver loving „fantastisch". Het bericht hierom trent, zo zeide deze woordvoerder, is ge heel onjuist. Een aantal Vlamingen heeft besloten een organisatie in het leven te roepen, die „volksweerstand" zal heten. „Volksweer stand" is voornemens op grote schaal pamflettén te verspreiden, waarin er bij de Vlamingen op aan wordt gedrongen uit het anti-Leopoldistische Wallonië afkom stige goederen te boycotten, Superfort neergestort bij woonwagenkamp Zaterdag is tegen middernacht een Ame rikaans Superfort, geladen met bommen en 36.000 liter benzine, kort nadat het van de luchtbasis Suisun in Californië was op gestegen, neergestort. De lading ontplofte, 17 personen kwamen om het leven. 2 wor den vermist en 50 werden gewond. Het toestel stortte neer op slechts 30 meter afstand van een woonwagenkamp, waar 200 gezinnen van leden der luchtmacht wonen. De bestuurder van het toestel en zijn plaatsvervanger kwamen er zonder ernstige verwondingen van af. 10 van de 20 inzittenden kwamen om het leven. Twee andere leden van de bemanning worden vermist. De andere 7 lijken, die men te voorschijn haalde, zijn waarschijn lijk van brandweerlieden die door de ont ploffing verrast werden. De explosie sloeg een gat van 2 meter diep en 200 meter doosnee in de grond. De bewoners van het kamp konden voor de explosie uit de ge- vaarlijke zone verwijderd worden. tot de oplossing van de geschillen, die de wereld verdelen en ons allen tot een derde wereldoorlog dreigen te veroordelen". Lie maakt beleend, dat hij zijn 20-jarige plan voor de vrede op de voorlopige agenda van de algemene vergadering heeft ge plaatst teneinde de UNO nieuw leven in te blazen. Chinese communisten in Kasjmir Volgens het hoofdkwartier van het Pakistaanse leger te Rawalpindi is een vijftienduizendtal communisten uit de Chi nese grensprovincie Sinkiang geïnfiltreerd in het Karakoroemgebied tussen Sinkian en -Kasjmir, dat reeds sinds lang als be horend tot Kasjmir beschouwd wordt, of schoon er geen definitieve grens bestaat, aldus de correspondent van de „Daily Telegraph". Het woord is aan Epictetus: De natuur gaf de mens één tong in twee orenopdat wij tweemaal zoveel van anderen zouden horen lis wij zelf spreken. Gevonden projectiel met een hamer bewerkt Jongetje in Hoofddorp ernstig gewond Zondagmiddag is de achtjarige C. van Munster te Hoofddorp ernstig gewond, toen een projectiel, waarmee hij aan het spelen was, ontplofte. De jongen sloeg met een hamer op een lichtkogel, welke hij vermoedelijk gevon den had in de schuur van een boerderij, waar nog meer dergelijke projectielen la gen, hetgeen niet aan de politie was opge geven. De lichtkogel kwam tot ontploffing, waardoor de jongen ernstige wonden aan het hoofd opliep. Hij is naar de Mariastich- ting te Haarlem overgebracht. Enkele vriendjes kregen lichte kwetsuren. De rijkspolitie heeft een onderzoek inge steld. Luchtaanval op ex-K.N.I.L.-kampement DJAKARTA, (Aneta). De spanning tussen Nederlandse (ex-KNIL) en Indone sische strijdkrachten in en rond Makassar, die reeds gedurende enige dagen zeer hevig was geweest, is tot een uitbarsting geko men, aldus verneemt Aneta.. Er hebben bloedige botsingen plaats gehad,' doch op het ogenblik ontbreken daarover nog alle bijzonderheden. Via radio-Djakarta hebben gen-majoor J. A. Scheffelaer, de commandant der Ne- landse rayons in Indonesië en kolonel Si- matoepang, chef- staf van de APRIS, tot de Nederlandse en de Indonesische strijd krachten een oproep gericht om alle vijan delijkheden om en in Makassar onmiddel lijk te staken en verder zinloos bloedver gieten te voorkomen. Voorts is medegedeeld, dat generaal Scheffelaer en kolonel Simatoepang, als mede de commandant van de APRIS in de Grote Oost, kolonel Kawilaring, heden te Makassar zouden aankomen om voorlopige maatregelen te treffen. De sultan van Djokja, minister van De fensie, heeft Zondagavond besprekingen gehouden met de legerautoriteiten van de RIS over de situatie in Oost-Indonesië. Radio Makassar was Zondag niet in de lucht en de PTT-zender Makassar viel Za terdagmiddag plotseling uit. Naar Aneta verneemt, zijn de ongere geldheden Zaterdagavond begonnen met Benelux besluit tot verdere vrijmaking van visserijproducten Op de ministersconferentie der Be nelux te Oostende kwam men in prin cipe overeen, verder te gaan met het vrijmaken van de handel in visserij- producten. De onmiddellijke vrijmaking werd aanvaard voor die producten der, vis serij, waarover de commissie voor de landbouw, de voedselvoorziening en de visserij reeds tot een accoord is geko men. Het verschil in het niveau van de ex ploitatiekosten, dat in hoofdzaak te wijten is aan het verschil in de lonen en de sociale lasten, mag geen blijvende hinderpaal ver oorzaken voor de verwezenlijking van de algehele vrijmaking, zo werd vastgesteld. Voor het geval dit verschil groter wordt, zou de commissie voor de landbouw, voed selvoorziening en visserij de maatregelen moeten bestuderen, welke de concurrentie verhoudingen tot meer normale proporties zouden kunnen terugbrengen. In de overgangstijd tot 1 Januari 1952 zal België het niveau van Nederland kun nen bereiken door middel van een organi satie voor de productie en de afzet. Indien de hierboven bedoelde commissie vóór 1 Januari 1952 een accoord zou be reiken voor een grotere vrijmaking" van de handel in visserijproducten, dan moet dit ter goedkeuring aan de betrokken ministers worden overgelegd. De commissie heeft voorts tot taak elke maatregel te onder zoeken, welke kan leiden tot een coördi natie van de politiek der zeevisserij van de Benelux. een overval op het Nederlandse kampe ment door guerilla's. Hierop zijn de voor malige KNIL-soldaten Zondagochtend tot de aanval overgegaan en zij veegden Ma kassar schoon. Zondagochtend heeft een vliegtuig van de luchtmacht het militaire kampement van de lucht uit gemitrailleerd. Nader wordt nog gemeld dat alleen de Ambonese soldaten van het gewezen KNIL aan de gevechten deelnamen. De Nederlan ders hielden zich afzijdig. Consternatie bij vuurwerk op Zandvoortse strand Brandende raket dook in het publiek Zaterdagavond heeft zich bij een vuur werk te Zandvoort, dat door ongeveer 15.000 personen werd bijgewoond, een vrij ernstig" ongeluk voorgedaan. Op ze ker ogenblik vloog een vuurpijl horizon taal het publiek in. Een 61-jarige vrouw uit Hoorn liep brandwonden op aan ge laat, armen en benen; een 49-jarige Am sterdammer aan de rechterarm en het rechterbeen en een negen-jarige jongen uit Zandvoort aan het gelaal. Verschei dene personen kregen voorts brand schade aan kledingstukken. De gewonden werden, nadat zij waren verbonden, per ziekenauto naar hun woningen vervoerd. Een nieuwe vinding op pyro-technisch gebied werd oorzaak van het ongeval.. Men demonstreerde een lijnraket, waarvan de bedoeling was dat deze over zee zou worden geschoten. Op het water moest, dit projectiel dan een lichtspoor achterlaten. Er waren twee van zulke raketten be schikbaar, doch de ontsteking' van de eer ste werd reeds een fiasco, daar de vuurbol na enkele meters in het strand sloeg. Kort daarna ontbrandde men de tweede, doch de raket spoot met een enorme snelheid als een laaiende fakkel in plaats van over zee tussen het talrijke publiek, met het bovengenoemde gevolg. Het ongeluk bracht nogal wat conster natie teweeg, doch door de vrij gunstige afloop keerde de rust spoedig, weer. Na het plan-Marshall Een hooggeplaatste zegsman in Washing ton heeft verklaard, dat de Koreaanse cri sis er vele functionarissen te Washington van heeft overtuigd, dat de Verenigde Sta ten na afloop van het plan-Marshall op grote schaal hulp aan West-Europa zullen moeten verlenen. Overschakeling van Europa's productie capaciteit op wapens zou de mogelijkheid tot exporteren verkleinen. Onder druk van een bewapeningsprogram zouden voorts de prijzen de neiging tot stijgen vertonen. In ambtelijke kringen gelooft men, dat deze nadelige gevolgen voor West-Europa, die de kloof tussen de dollars die het verdient en die het nodig heeft, verbreden, verdere financiële hulp van Amerika nodig zullen maken om Europa economisch sterk te hou den en militair krachtig te maken. HET WEER AFGEBEELD Een uitgestrekt hoge drukgébied, waar van het centrum thans boven de omge ving van de Witte Zee ligt, bezorgde ons tijdens het weekeinde fraai zomer weer. Boven Frankrijk heeft zich een kleine storing gevormd, die enige be dreiging voor het warme en zonnige weer bij ons inhoudt. Boven het Oosten van Engeland bevindt zich voorts een zwak front, waarachter koelere luch in aantocht is. Deze koelere lucht zal ons morgen bereikt hebben, waardoor het dan minder warm zal zijn. Weerbericht IETS MINDER WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige veran derlijke wind en iets minder warm. 8 Augustus: Zon op 5.11 uur, onder 20.19 uur Maan op 23.56 uur, onder 17.24 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 7 Augustus: Hoog water: 9.59 en 22.29 uur. Laag water: 5.15 en 17.40 uur. Dinsdag 8 Augustus: Hoog water: 11.07 en 23.44 uur. Laag water: 6.20 en 18.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1