MORRIS Prinses Irene kreeg geschenken )fer lor en d^gsn^ AKKERTJES De radio geeft Dinsdag 5280. PANDA EN DE MEESTER - EDELMAN Wereldnieuws Maandag 7 Augustus 1950 2 Padvindsters uit Heemstede boden een kabouterhuisje aan Prinses Irene, die Zaterdag elf jaar ge worden is. heeft van het garderegiment, dat haar naam draagt, als verjaardagsge schenk twee paardehoofdstellen gekregen. Een delegatie van het regiment met aan het hoofd de waarnemend commandant, majoor L. Th. F. J. S. van Embden, kwam het geschenk op paleis Soestdijk aanbieden. De Koningin, de jarige prinses en haar oudste zusje bewonderden het originele cadeau. „Twee paardehoofdstellen", zei de Koningin, „daar profiteer jij ook van, Trix". „Natuurlijk", antwoordde Beatrix, „Irene kan toch niet twee paardehoofdstellen te gelijk rijden". Dat was ontegenzeggelijk een steekhoudend argument en met een instemmend knikje gaf Irene te kennen, dat de helft van het geschenk wel in bruikleen aan Beatrix zal worden afge staan. Tevoren had een deputatie van de Luchtstrijdkrachten de gebruikelijke cas sette met tafelzilver aangeboden. De deputatie besfond uit kapitein-vlie ger W. de Vries van de vliegbasis Twente, adjudant-onderofficier vlieger-waarnemer W. J. Holswilder van de „Transva" op Valkenburg, sergeant J. Reneynse van de vliegbasis Woensürecht, korporaal P. van Heerbeek van de vliegbasis Leeuwarden en de dienstplichtig soldaat A. C. Munck van de vliegbasis Gilze Rijen. Zij boden tevens een taart van 90 bij 60 centimeter aan, die versierd was met elf kaarsjes, vliegersemblemen en een straal jager van marsepein. Na de militairen kwamen de padvind sters. Het was een groep van de Neder landse gidsenbeweging in Heemstede, die thans in Soest kampeert. Prinses Irene stak haar rechterhand uit om de meisjes te begroeten. „Ik zou maar een linkerhand geven", zei de Koningin. Dat had Prinses Irene blijkbaar in de ver jaardagsstemming vergeten. De padvindsters boden een eleetrisch verlicht kabouterhuisje aan. Tonny Spie lings, een 14-jarige padvinster uit Heem stede, had het gemaakt. De Koningin en de Prins spraken enige tijd met de meisjes, waarbij de Vorstin vertelde, dat prinses Margriet in de ko mende winter kabouter zal worden. Vervolgens kwamen vijf „Indianen" prinses Irene gelukwensen. De Indianen- hoofdman en zijn vier metgezellen waren :s morgens vertrokken uit het padvinders kamp in Ommen. Zij boden de jarige „vuurwater" aan, dat van zeer onschuldige aard bleek te zijn. Na de „Indianen" volgden leden van het Vergoeding voor militairen die één dag moeten opkomen Militairen van de 7 December-divisie en van de Tweede Divisie, die voor de zgn. opkomstoefening één dag zullen worden opgeroepen, ontvangen daarvoor de vol gende vergoeding: korporaal en soldaat ƒ8; sergeant en sergeant-majoor ƒ10; tweede luitenant en onderofficier 11; eer ste luitenant 12,50; kapitein ƒ15; majoor f 17; luitenant-kolonel ƒ20. Bovendien worden de kosten van de treinreis vergoed. Iedere opgeroepene moet een lunchpakket meebrengen, doch hij ont vangt voeding en legering van rijkswege, indien hij zijn woonplaats niet meer de zelfde dag bereiken kan. ADVERTENTIE DE MODERNE VROUW VREEST ZE NIET! ....daar zij de periodieke pijnen en dat lome, luste loze gevoel mei c:n paar „AKKERTJES" verdrijft. Zij leeft alsof er geen kalender bestaat en doel haar werk ongestoord en vol levenslust, óók in dagen die zij vroeger als „verloren" beschouwde. Want „AKKERTJES"-DE Nederlandse Pijnstil lers - werken snel en zijn volkomen onschadelijk. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Amusementsmuziek. 10.50 Voor kinde ren. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Viool. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Financiële kroniek. 13.25 Theater-orkest. 14.00 Cabaret. 15.30 „Werther", opera. 16.30 Voor óe jeugd. 17.30 Amerikaanse muziek. 17.50 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Koor. 18.55 Musette-orkest. 19.25 „Hier is Londen". 19.30 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Lichte muziek. 21.05 Bui- telands overzicht 21.20 Platen. 21.50 „Door lopende voorstelling", hoorspel. 22.30 Oude muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 RL 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Amusementsmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Klank beeld. 15 00 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.45 Rege- rir.gsuitzending. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Symphonie-orkest en koor. 20.40 „Als de ziele luistert", hoorspel. 21.55 Piano. 22.25 Actualiteiten. 22.35 Platen. 22.40 Godsdiens tige causerie en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12 00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Kwartet. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 15.00. 15 30 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.25 Kroniek voor duivenliefheb- bers 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 20.30 Platen. 21.00 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22,15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Orkest. i Amerikaanse Jeugd-Rode Kruis, die op het ogenblik in Nederland vertoeven. Zij kwamen uit Charleston, Longbeach, Chi cago, Oklahoma en Washington en boden een schilderdoos aan. Hun eigenlijke ge schenk bevindt zich nog op een mailboot en zal pas over een paar dagen op Paleis Soestdijk arriveren. Prinses Irene dankte de Amerikanen drie meisjes en jongens voor het wel kome geschenk. „Hoe wist u, dat ik zo van schilderen houd?", vroeg prinses Irene. Maar dat bleef het geheim der Amerika nen. Echtpaar bij motorongeluk om het leven gekomen Zaterdag is het echtpaar B. uit Hauwert (N.H.) bij een verkeersongeluk in Heer (Zuid-Limburg) om het leven gekomen. De heer B„ die met zijn echtgenote als duopassagiere per motorfiets een vacan- tietocht door ons land maakte, kwam in de gemeente Heer van een zijweg op een voorrangsweg. Waarschijnlijk heeft hij het waarschuwingsbord niet gezien en ver keerde hij in de mening dat een naderende autobus hem zou laten voorgaan. Dit ge schiedde echter niet. De motorfiets werd door de bus overreden. Mevrouw B. was op slag dood. De heer B. kreeg een sche- delbasisfractuur en werd naar een zieken huis in Maastricht vervoerd, waar hij is overleden. ADVERTENTIE 600 KG. BESTELWAGEN FRONTSTURING GARAGE BRINKMANN Smedestraat 22 - Tel. 11025 „Van Amstel" en „De Bitter" zullen Nederlandse havens bezoeken De Nederlandse fregatten „Van Amstel" en „De Bitter", die pas uit de Verenigde Staten zijn aangekomen, zullen op 9 Augus tus uit Den Helder vertrekken. De „Van Amstel" gaat naar Delfzijl en de „De Bit ter" naar Vlissingen. Op 11 Augustus ver trekken beide schepen naar Rotterdam voor een verblijf van drie dagen. Op 14 Augustus gaan zij naar Amsterdam. In de verschillende havens zullen de schepen door het publiek bezichtigd kunnen worden. ZATERDAG heeft Prinses Irene in stralend zomerweer in de tuin van paleis Soestdijk haar elfde verjaar dag gevierd. Een deputatie van de Luchtstrijdkrachten bedacht de jarige namens het gehele Nederlandse leger met een deel van de cassettedie pas over enige jaren compleet zal zijn en met een grote verjaardagstaart, waarop een Glosier Meteor" van marsepein prijkte. Prinses Irene bekijkt met haar zusjes de cassette. Foto rechts boven: de cassette was een hele vracht. Ook de meisjespadvindsters kwamen haar mede-padvindster gelukwensen en schonken haar een zelf-gemaakt sche merlampje in de vorm van een kabouterhuisje (onder). Drie leden van het Amerikaatise Jeugd Rode Kruis ten slotte (links bov_en) waren naar Soestdijk gekomen om het prinsesje een verfdoos aan te bieden. Nieuwe spoorbrug over de Oude Maas bij Dordrecht In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft men twee noodbruggen tussen Zwijn- drecht en Dordrecht vervangen door een nieuwe spoorbrug. Het nieuwe brugdeel is van een bijzon dere constructie. Voor het eerst in Neder land heeft men hierbij holle staven toe gepast. De twee oude delen een Callen- der-Hamiltonbrug en de Waterloobridge, die daar in 1945 waren gelegd, werden te gelijkertijd met de nieuwe overspanning, een gevaarte van 180 meter lengte, dat 1600.000 kilo weegt, verrold. Voorlopig is de nieuwe brug nog enkel- sporig. Vóór 8 October hoopt men het tweede spoor en de bovenleiding gereed te .h'ebbèn. Vissen in de Rijn werden vergiftigd door afvalwater Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Zaal (A.R.) over zalm en zeeforellenvergiftiging in de Rijn heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord, dat onlangs in de Rijn zalmen en zeeforellen zijn gevangen, die bij con sumptie een sterke carbolsmaak hadden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat phenolverbindingen, afkomstig van het afvalwater uit het Ruhrgebied daarvan de oorzaak zijn. Er bestaat geen internationale regeling betreffende de lozing van afvalwater op de Rijn, zodat het niet mogelijk zou zijn van de Duitse overheid schadeloosstelling te eisen voor de schade, toegebracht aan de visserij. Gebleken is, dat in het gebied van de Emscher na de oorlog een groot aantal installaties is gebouwd of her steld, welke voor het zuiveren van afval- Avater van phenolverbindingen moeten dienen. Hieruit mag worden geconcludeerd, dat de betrokken instanties de bezwaren, die deze verbindingen zouden kunnen ver oorzaken, trachten op te heffen. Op 11 Juli is de eerste vergadering gehouden van een commissie van vertegenwoordigers der Rijnoeverstaten en van Luxemburg om het vraagstuk van de verontreiniging van het Rijnwater te behandelen. De mi nister koestert goede verwachtingen om trent deze internationale samenwerking op dit gebied. Examens HOOFDAKTE Te Haarlem zijn voor gedeelte A 3 can- didaten geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames; H. B. v. Kessel te Amsterdam en C. Zaal te Bodegraven. Voorts de heren: P. Bakker te Haarlem;.B. van der Poll te Heilo en C. Pool te Alkmaar. Geëxamineerd zijn voor gedeelte B 8 can didates Geslaagd zijn de dames: W. T. Por- tegies te De Weere en- C. M. Prins te Zaan dijk. Verder de heren: O. van der Pol, te Amsterdam; G. P. Portegies te Egmond a. d. Hoef; J. J- F. Regtvoort te Warmenhuizen en J. A. Roorda te Tilburg. HANDENARBEID Te Haarlem zijn geslaagd de heren: A. J. Bïjleveld; M. J. M. van den Bosch; Th. Zijl stra; A. Lammers; A. J. J. Naber; P. Voort- huysen; Th. H. van Schaik; C. J. Semeyn; J. W. Snijders; H. A. Verhagen; L. van Voorene; J. Winnips. Afgewezen: geen. Reddingsdemonstraties worden op veler verzoek Herhaald Op Zaterdagavond 12 Augustus zullen aan het Zandvoortse strand opnieuw red dingsdemonstraties worden gegeven door de Noord- en Zuidhollandse Reddings maatschappij. Hieraan zal worden mede- 56-, gewerkt door de roeireddingsboot van Noordwijk, de „Neeltje Jacoba" uit Umui- den, de „Dudok de Wit" uit Zandvoort, het wippertoestel uit Zandvoort en de Zand voortse reddingsbrigade. De demonstraties van 22 Juli hebben tot gevolg gehad dat van vele zijden verzoe ken binnenkwamen bij de N.Z.H.R.M. nog eens een herhaling te geven in de avond uren, daar op de middag van 22 Juli velen verhinderd waren, aanwezig te zijn. De N.Z.H.R.M. heeft gemeend, deze ver zoeken te moeten inwilligen en zal onge veer eenzelfde demonstratie verzorgen als op 22 Juli. Mr. W. C. Wendelaar vraagt instelling van defensiecommissie Het Eerste Kamerlid mr. W. C. Wende- laar (V.V.D.) heeft de Eerste Kamer voor gesteld over te gaan tot instelling van een vaste commissie voor defense-aangelegen- heden. In de toelichting op zijn voorstel zegt mr. Wendelaar dat de Eerste Kamer se-, dert de behandeling van de begrotingen van Oorlog en van Marine voor het dienst jaar 1949 in Mei 1949, niet meer met de regering overleg heeft gepleegd over de inrichting en versterking der landsverde diging. Qnder de huidige omstandigheden komt hem dit niet verantwoord voor en daarom, is het naar zijn mening noodzakelijk, over te gaan tot instelling van een vagte com- missie van defensie-aangelegenheden, be staande uit vijf leden. Militaire oorlogsslachtoffers houden een congres in Den Haag Op 9 September zal de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers zijn eerste lustrum vieren met het houden van een congres in Den Haag. Tweeduizend leden van deze bond, waartoe behoren mi litaire invaliden en nagelaten betrekkin gen van gevallen militairen uit de tweede wereldoorlog, zullen naar Den Haag komen. Het gemeentebestuur zal in de Houtrust- hallen de congressisten een ere-gastmaal aanbieden namens de gehele Haagse bevol king. De Nederlandse Spoorwegen zullen de congressisten kosteloos van hun woonplaats naar Den Haag en terug vervoeren. Het Rode Kruis zal invaliden van de stations naar Houtrust brengen. Een week geleden werd 's nachts in de Paternostersteeg te Amsterdam een bewuste loze man gevonden, die door drie revolver schoten ernstig was gewond. De politie heeft •thans twee mannen aangehouden, die die nacht in gezelschap van de getroffene enige café's hebben bezocht. De politie vermoedt, dat één van beiden de schoten heeft gelost. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Mr. YAMIN: „West-Irian moet Indonesisch worden" Voor zijn vertrek naar Djakarta, waar •hij' de - Indonesische regering het .-rapport van de gemengde Nieuw-Guinea-'commissie aan zal bieden, heeft mr. - Moh. Yamin,. Indonesisch lid van de commissie, een ver slaggever van het ANP zijn visie op het betrokken vraagstuk gegeven. ,.Het Indonesische hoofdbestanddeel draagt de titel „De oplossing van het West-Iriaan- se geschil. De strekking van het resumé is samengevat in 25 punten, die tenslotte in een conclusie zijn weer te geven name lijk: het Nederlands kolonialisme dient ook in Nieuw-Guinea geliquideerd te wor den. Het gebied waarover het geschil gaat zo merkte de heer Yamin op is 'zo groot als Frankrijk. Het heeft een opper vlakte gelijk aan 22 procent van geheel Indonesië en er wonen een millioen men sen. Het is dus een zeer ernstig vraagstuk- Althans zo vat ik het op en toch houd ik vol ondanks de meningsverschillen, dat een oplossing wel degelijk te bereiken is langs de weg van de vreedzame onderhandelin gen waartoe nog deze maand of anders in September de tweede Unie-conferentie zal worden gehouden. Het rapport der ge mengde commissie zal deze besprekingen tot basis dienen. De medewerking van de autoriteiten op Nieuw-Guinea loofde de heer Yamin zeer. Des te spytiger, zo betoogde hij, was het dat tegen de tevoren gemaakte afspra ken, die iedere demonstratie uitsloten, in op Biak, Hollandia en Sorong kleine de monstraties werden gehouden, gericht tegen de Indonesische leden van de commissie. Bepaald onaangenaam noemde de heer Yamin het, dat van Nederlandse zijde hier over geen excuses zijn aangeboden. „Een vreedzame oplossing van het Iriaans geschil", besloot de heer Yamin, „zal in ruime mate de Unie ten goede komen. Nu staat dit probleem de hartelijke betrekkin gen tussen de beide partners danig in de weg". De staking in de haven van Antwerpen Veel schepen op de rede van Vlissingen Wegens de stakingen in de haven van Antwerpen ligt op de rede van Vlissingen nog steeds een aantal schepen, dat nadere orders afwacht. Er zijn verschillende welke reeds langer dan een week voor anker lig gen. Het Belgische passagiersschip „Eliza- bethville",- waarvan de passagiers Dinsdag zijn gedebarkeerd, ligt ook nog steeds bij Vlissingen. Enkele schepen ontvingen van him rederij order om naar Duinkerken te varen. Engels straalvliegtuig in Straat van Dover gedaald Blijkens een opgevangen radiobericht, uit gezonden door radio Northforeland (graaf schap Kent, Engeland), heeft een Engels straalvliegtuig op zee een noodlanding ge maakt, drie en een halve mijl ten Zuiden van Walmer Castle. Schepen wordt ver zocht naar deze plek op te stomen. Volgens een later radiobericht is de pi loot van het straalvliegtuig opgepikt. Het wrak van het vliegtuig kan een gevaar vormen voor de scheepvaart. Criminele statistiek over de jaren 1946 en 1947 Verschenen is de door het Centraal bureau voor de Statistiek samengestelde criminele statistiek, de gevangenisstatis tiek en de statistiek van de toepassing dei- Kinderwetten over de jaren 1946 en 1947. Voor het eerst zien hiermede gedetailleer de gegevens van na-oorlogse jaren het licht. Wat de beweging der gerechtelijk ge constateerde criminaliteit betreft blijkt, dat het totaal aantal onherroepelijke ver oordelingen wegens misdrijven in 1946 en 1947 respectievelijk 50789 en 58729 be droeg. Wordt het aantal onherroepelijke veroordelingen van 1938 gesteld op 100, dan bedragen de verhoudingscijfers voor de genoemde jaren respectievelijk 225 en 261. Per 10.000 inwoners was het aantal onherroepelijke veroordelingen in 1947 61 tegen 22,8 in 1913 en 24,9 in 1939. Tot de zeer hoge totaalcijfers in deze na-oorlogse jaren hebben vooral bijgedragen de tal rijke veroordelingen wegens misdrijven op het gebied van voedselvoorziening en prijsbeheersing. De in de oorlogsjaren bijzonder sterk gestegen aantallen veroordelingen wegens diefstal bleven ook daarna nog zeer hoog. Wel vertoonden de cijfers van diefstallen in 1946 en 1947 een daling in vergelijking met die van 1942 en 1943.r De cijfers van mishandeling wijzen op. een vrij bevredi gende toestand in de jaren 1946 èn 1947. Ten aanzien van de jeugdigen (beneden 18 jaar) verminderen de cijfers der schul digverklaringen vrij belangrijk; a.l. steken deze nog ver uit boven die der jaren voor .de^QGrlogf., ni Dè criminele statistiek' behandelt' ver-, der degerechtelijk geconstateerde crimi naliteit der provincies', grote gemeenten en groepen van gemeenten en de opge legde straffen en toegepastemaatregelen.. In 1947 werd in 37,8 pr.ocent der gevallen van veroordeling wegens misdrijf gevan genisstraf opgelegd, in 57,5 procent geld boete. De bevolking in de strafgestichten be droeg op 31 December 1947 12.836 per sonen. De statistiek over de toepassing der Kinderwetten behandelt de criminaliteit van jeugdigen, de ontzetting uit en ont heffing van de ouderlijke macht en voog dij, en het rijkstucht- en opvoedingswezen. In 1947 werd in 1291 gevallen strafrech telijke ondertoezichtstelling toegepast en werden 4868 kinderen civielrechtelijk onder toezioht gesteld. Twee keer per jaar aardbeienoogst Op de Van Swieten Tuinbouwschool te Frederiksoord oogst men binnenkort voor de tweede keèr in een zomerseizoen aard beien van dezelfde planten. Men heeft de planten dit voorjaar normaal vruchten la ten dragen en is in Juni met een „kortdag- behandeling" begonnen. De planten worden 's avonds-om zes uur met matten afgedekt en 's morgens om acht uur weer in het licht gezet. Zij reageren hierop als op een ge woon winterseizoen en beginnen in Sep tember weer te bloeien. In October of No vember kan dan voor de tweede maal wor den geoogst. Het vorig jaar' heeft een proef aangetoond, dat deze methode tot uitste kende resultaten leidt. De planten moeten evenwel in hei volgend voorjaar door an dere worden vervangen, daar zij op deze wijze geen voldoende reservevoedsel krij gen. „Ziezo! Geef hier!" riep Graaf Isen Grim, en hij rukte Panda het harnas ruw uit de handen. „Dat trek ik aan! Dan kan ik naar de Koning! Dan zul je eens iets beleven!" Ja het moet helaas gezegd worden, dat zijn slecht karakter onmid dellijk weer de overhand kreeg, toen hij het einde van zijn narigheid in zicht zag komen. ,JIet is dat je me nu dat harnas komt brengen", sprak hij tot Panda, „maar anders had het er lelijk voor je uitgezien, mannetje! Je hebt me beledigd! Je bent een slechte chauffeur! Ik zou je nog ern stig gestraft hebben, wanneer je nu niet op het laatste moment je leven gebeterd had!" „Nou", zei Panda brutaal, „maar u bent toch een schurk, en dat harnas wordt u niet door mij gegeven, maar door iemand die onbekend wenst te blijven!" „Het kan me ook niet schelen", zei de Graaf, die de ijzeren stukken nu op hun plaats had zitten. Het is eigenlijk ook maar een slecht harnas en het is me veel te grootmaar de hoofdzaak is, dat ik nu het paleis in kan!" En dat kon hij, want toen hij nu door de poort wandelde en riep: „Graaf Isen Grim om de Koning te bezoeken!"'-toen lieten de schildwach ten hem ongehinderd door. Panda wan delde achter hem aan en schudde beden kelijk het hoofd, „En toch", dacht hij, „toch heb ik het vermoeden dal dit har nas eigenlijk van Hertog Bruno is!" Ja er zat natuurlijk iets achter! Joris was bezig een bijzonder plan uit te voeren! Panda had hem eens moeten zien want juist op dit moment kwam Joris zélf met - uitgestoken hand op Hertog Bruno toe wandelen! „Ach, ach!" riep hij. „Wie zien we daar? ïs dat niet de geëerde Her tog BrunoHoe gaat het, mijn beste? Maar waarom zit je hier? Waarom - ga je niet'bij,de Koning binnen?" „Ik.... ik kan nietzuchtte de Hertog. „Ik ben niet gekleed.maar wie ben jij éigen- lijk?" „Een vriend in de nood!" verzeker de Joris Goedbloed opgewekt. Aanslagen. De politie te Rome heeft Zater dagavond een inval gedaan in alle com munistische partijbureaux in de stad, op zoek naar wapens en ontplofbare stoffen. Tien personen werden aange- houdeh. De afgelopen tien dagen zijn idrie bomaanslagen gepleegd op biosco pen, waar de oorlogsdocumentaire „Ko rea in vlammen" draaide. Spionnage. Communistische spionnen uit Oost-Europa worden Zweden binnen- eri uitgesmokkeld als Zeelieden van Poolse schepen, zo is door de Zweedse veiligheidspolitie bekend gemaakt. De spionnen doen hun werk soms geduren- dé het laden en lossen van het schip, als zij met de andere zeelieden van boord gaan en soms lossen zij andere spionnen af, met wie zij van identiteits papieren wisselen. In andere gevallen wenden de spionnen voor, dat zij vluch telingen zyn en vragen zij asyl in Zwe den. De helft van de Poolse zeelieden, die asj'l hebben gevraagd, zijn spionnen gebleken. Onder de spionnen zijn niet alleen Polen, doch ook Russen of andere Oost-Europeanen. Vuur. Volgens de te Buenos Aires verschij- nende „Democracia" zou te Sao Luis del Maranhao, in Noord-Oost-Brazilïë, een botsing tussen politie en burgers hebben plaats gehad, waardoor onge veer honderd personen zouden zijn ge dood of gewond. Dit zou geschied zijn tijdens een toespraak, die de gouver neur van de Braziliaanse staat Sao Paulo hield ter ondersteuning van de candidatuur van Getulio Vargas voor het presidentschap van Brazilië. Toen de gouverneur zijn toespraak begon, was de gehele stad plotseling in het duister gehuld. De politie zou daarop, bij het licht van autolantaarns, het vuur hebben geopend. Explosie. Tengevolge van een ontploffing in een werkplaats van de autofabriek van Fiat te Turijn zijn een aantal arbei ders bedolven. Twee arbeiders werden gedood en 15 gewond, van wie 5 ernstig. De gewonden konden pas na uren gra ven bevrijd worden. De werkplaats werd verleden week voor de vacantie gesloten, doch er bevonden zich op het ogenblik van de explosie 20 arbeiders, onder wie twee vrouwen, voor de schoonmaak en het nazien van de ma chines. Bomen weg. De slagbomen aan de Frans- Duitse grens te Weiier zijn Zondag door Franse en Duitse studenten verbrand. De weinige douanebeambten, die de studenten van beide zijden van de grens zagen aanstormen, konden geen weer stand bieden. De studenten, die behoor den tot de inter-universitaire federale unie, betoogden voor een Verenigd Europa. Brandstichting. Zaterdagmiddag is ïn de Montagne Noire, nabij Revel (Frank rijk), een grote bosbrand uitgebroken, die pas na zes uur bedwongen kon wor- deri. De politie van Saint-Maxime heeft een 15-jarige jongen „van zeer goede familie" gearresteerd, die fcekénd heeft zestien bosbranden te hebben, aangesto ken. Na elke brandstichting belde hij steeds de politie op. Brand. Door een hevige brand zijn de Moe- kodjima-pgkhuizen te Nagasaki .bijna geheel vernield.' Belangrijk matëriaal voor de scheepsbouw is verloren,ge gaan. De schade wordt op 400.000,000 jen geraamd. Hondsdolheid. In de Spaanse provincie Bilbao zijn talrijke gevallen van honds dolheid geconstateerd. Meer dan 200 personen moesten worden ingeënt. Bij Burgos is een meisje aan de ziekte over leden na eerst haar gehele familie te hebben besmet. Meer dan, 900 honden zijn gedood.Op het platteland heeft vooral het vee van deze plaag te lijden. Waarschuwing. „Indien wii een rechtsge- zind totalitair land worden, om het linkse totalitarisme te bestrijden, zou den wij alles verliezen wat ons dierbaar is", verklaarde president Truman in een boodschap aan de leden van de Ameri kaanse contraspionnagediensten. „Wij willen een waakzame en stevige organi satie voor de militaire veiligheid en de coiitraspionnage", vervolgde de presi dent, „doch wij zullen nooit in ons eigen land of elders een Amerikaanse Gestapo of NKVD dulden". Andermans zaken. In een door Harry Pol- litt ondertekende verklaring van het uitvoerend comité van de Britse com munistische partij wordt lof gebracht aan de „grootste demonstratie van een heid van actie van de Belgische arbei ders bij hun verzet tegen de terugkeer van Koning Leopold op de troon". Gesloten. Radio Vatïcaan meldt dat de Hongaarse regering heeft besloten alle theologische faculteiten te sluiten. Hier onder vallen de Rooms-Katholieke leer stoel aan de universiteit te Boedapest, de Protestantse te Debreczen en de Evangelische. Het godsdienstonderwijs zal in de toekomst alleen door de ker ken gegeven mogen worden. Radio Vaticaan voegt hieraan toe, dat men vreest, dat deze stap een voorspel is op het instellen van communistische theologische faculteiten, zoals dat in Tsjeehoslowakije gebeurd is. Gefusilleerde gijzelaars worden herdücht Onthulling van gedenkteken op „De Rovert" te Goirle Op Dinsdag 15 Augustus zullen op het landgoed „De Rovert" te Goirle de gijze laars herdacht worden die op 15 Augustus en 16 October 1942 door de bezetters wer den gefusilleerd. Op 15 Augustus 1942 werden op „De Ro vert" de Nederlanders mr. Robert Baelde, Christoffel Bennekers, mr. Otto graaf van Limburg Slirum, Willem Ruys en Alexan der baron Schimmelpenninck van der Oije en op 16 October 1942 in een bos bij Wou denberg Jan- Haantjes, Koos van den Kerkh'off en mr. Hein Vrind ter dood ge bracht. De oud-gijzelaars zullen op de plaats, waar de eerste vijf gijzelaars werden ge fusilleerd. bijeenkomen. Mr. J. A. H. J. van der Dussen, burgemeester van Hen gelo en jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, zullen het woord voeren, waar na een gedenkteken zal worden onthuld. De Koninklijke Nederlandse Stoom bootmaatschappij te Amsterdam heeft op dracht gegeven voor de bouw van twee motorvrachtschepen, elk metende 2600 ton. Een der schepen zal worden gebouwd door de N.V. Van der Giessens Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel en het andere door de N.V. Scheepsbouwwerf Gebroeders Pot te Bolnes.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2