Vijftig jaar terug ontstonden tal van vertrouwde Haarlemse straatnamen Met zestig k.m. over een zware baan boUóttmeol Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Matrassen Maandag 7 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant 5 Meerderheid van de raad had voor de industrie minder belangstelling Op de eerste Augustusdag van het jaar 1900 kwamen in de lome atmosfeer van de oude raadzaal van het Haarlemse stadhuis 25 leden van de vroedschap van de goede Spaarnestad bijeen ter behandeling van een agenda, die na vijftig jaar zijn sporen nog nalaat. Want waarover spraken die kersverse twintigste eeuwers dan. wel? Ziehier: B. en W. vonden het noodzakelijk namen te geven aan de jongste straten der stad: de Vroomstraat en de Holsteynstraat, de Voor helm- en de Schneevoogtstraat, de Tweede Zuidpolderstraat, de Tweede Vooruitgang- straat, de Van der Hulststraat en de Jan Nieuwenhuijzenstraat. Maar: de burgerij had ook nog wat te zeggen en adresseerde er lustig op los als er een voorstel kwam, dat haar niet zinde. Vandaar dat secretaris Pijnaeker medede ling deed van het volgende adres: Geef met verschuldigde eerbied te ken nen: Ondergeteekende alle wonende aan de zoogenaamde Zuid^Brouwerstraat of ook wel genaamd Korte Leidschestraat. Dat wij vernomen hebben dat Uwe raad zal berei ken een voordracht van B. W. om onze naamlooze straat te doopen met de naam van Jan de Lapperstraat, dat het naar ons inziens niet passelijk is een dergelijken naam aan onze straat te gevenomdat de historische beteekenis van dezen naam niet voor ieder stadgenoot en ook zeker niet Voor vreemdelinge duidelijk is. Diis tenge- volgen van dezen naam door stadgenoot en vreemdeling een geheel verkeerde uitleg ging kan worden gegeven, en wij ons' zouwde schamen om ons Adres op te geven. Redenen waarom, toij uwe Raad vriendelijk verzoeken, deze naam niet aan onze straat te geven, en hem den naam te geven van Zuid-Brouwerstraat of Korte Leidsche straat zooals hij in de heele stad toch al bekent is. 't Welk doende (get.) JAC. KUIJT (Volgens 37 handteekeningen.) De heer Modoo, in die dagen met zijn geestverwanten Hofland en Groot.de eerste socialistische afgevaardigden in de raad, nam het voor de bevreesde Brouwerstra- ters op en met succes: het kleurige Jan de Lapper werd vervangen door het nuch tere Zuid-Brouwerstraat. Evenzo wist de heer Modoo te bewerken, dat het „Herenhek" werd omgedoopt 'in Tempeliersstraat. Ook het Sophiaplein stamt uit dezelfde raadsvergadering, even als de Johan van Vlietstraat, die voordien ook Duvenvoordestraat heette. In het laatste geval waren het eveneens de be woners die hun voorkeur voor een andere naam lieten blijken. Efficiency-onderzoek Intussen waren het niet alleen de straat namen die deze vroedschap die warme Augustusmiddag bezig hielden: B. en W. disten al dadelijk een spoedvoorstel op om voor zeshonderd gulden een accountant uit te nodigen een efficiency-onderzoek bij de gemeente-administratie in te stellen, zonder daarbij natuurlijk het flauwste vermoeden te hebben dat na een halve eeuw die boekhouding zo piekfijn in orde zou zijn, dat de huidige B. en W. zo'n on derzoek overbodig vinden. Dan was er de pijnlijke zaak van de Haax-lemse Katoenmaatschappij die een. maand lang duinwater wilde hebben tegen een gereduceerd tarief, omdat door een reparatie aan het stoomgemaal bij Spaarn- dam de stadsgrachten geheel vervuild waren. Ging het gemeentebestuur daar niet op in, zo schreef de directeur, dan moest het bedrijf tijdelijk worden gesloten, waar door meer dan driehonderd arbeiders op straat zouden komen te staan. B. en W. voelden daar wel voor, doch de raad ketste het met 17 tegen 8 stemmen af. „Mitsdien is het verzoek gewezen van de hand", merkt de verslaggever lakoniek op. Nee, van industrialisatie hadden ze toen nog geen voorstelling. Vervolgens worstelde de raad zich heen door de adressen van Jan Gerritsz junior en diens buurman H. J. Janzen Szn. De eerste had aan de Rozenstraat op een stukje'grond „enige priëeltjes, tuinhuisjes en. bergingen" ingericht. In die „bergingen" school een addertje, of liever een paard. En dat mocht niet, want B. en W. hadden geen vergunning tot het stallen van een ros gegeven. Gerritsz junior betoogde nu in een uitvoerig request dat hij zijn paard niet gestald, doch „opgeborgen" had. Buurman Janzen Szn. daarentegen be toogde met niet minder klem, dat „de hoogst onaangename sterke reuk en het groot aantal vliegen en andere insecten' aan elke paardenstal eigen het verblijf in adressants tuin onmogelijk maakten". De raad maakte er niet veel woorden over vuil en Gerritsz junior heeft een andere „berging" voor zijn rijdier moeten zoeken. Entrée van het erfpacht Van veel meer belang voor de toekomst was uiteraard de motie van de heer Tjeenk Willink, waardoor het uitgeven van ge latte wandelaar sehrek van claxon Een Haarlemmer die Zondagavond tegen het middernachtelijk uur metzijn vrouw op de rijweg langs de Herensingel wandelde, schrok bij het horen van een claxon zo, dat hij onverhoeds op z'ij sprong. Juist aap de verkeerde kant, want nu werd hij door de naderende auto aangereden. Met een bloe dende wonde aan het hoofd en een hersen schudding is het slachtoffer in het St. Elisa- beths-gasthuis opgenomen. meentegro-nd in erfpacht regel en verkoop uitzondering werd. Tot het vast ritueel van iedere raadsver gadering behoorde het „photometrisch rap port" van de opzichter over de gasver lichting, dat als immer ook op 1 Augustus voor kennisgeving werd aangenomen. De bijeenkomst werd nog met een inter pellatie gesloten. De heer Hofland wilde namelijk het naadje van de kous weten over een aan twee politie-agenten gegeven ontslag, welke vragen overigens eindigden zoals ook tegenwoordig nog een interpel latie pleegt te eindigen. „Niemand verder het woord verlangende, wordt de openbare vergadering door de Voorzitter gesloten om over te gaan tot ene zitting met gesloten deuren". En toen begon de vergadering pas goed. Tumult in Rozenprieel Ontevreden werkloze gooide eigen glazen in Vanmorgen vroeg werden de omwonen den van het laatstè deel van de Rusten- ttUrgerlaan in Haarlem opgeschrikt door het lawaai van rinkelend glas. Het bleek dat hun buurman van num mer 121 onder een uitgebreide woorden vloed zijn eigen glazen aan het ingooien was. De vorige dagen waren deze ruiten be dekt geweest met tal van opschriften, die een aanduiding vormden dat de materieële welstand van de bewoner en zijn gezin een vrouw en een kind niet te roemen viel en dat hij deze moeilijkheden aan de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken toeschreef. Van omwonenden vernamen wij, dat de man bekend is door zijn heftig karakter. Men was zelfs verschrikt, dat hij, nadat hij door een- agent vanmorgen naar het Bureau van Sociale Zaken was gebracht, weer was teruggekeerd. Hij heeft namelijk bij herhaling verzekerd, dat, indien zijn problemen niet naar zijn oordeel bevredi gend werden opgelost, „de boel in brand zou steken". Zijn buren zijn voor dat dreigement zeer bevreesd, omdat achter de woning van dé ontevredene zich de garage van een vleesvervoerbedrijf bevindt, waar gemeenlijk een voorraad van zesduizend liter benzine is opgeslagen. Intussen vernamen wij van de directeur van Sociale Zaken, dat de man reeds ge ruime tijd gesteund werd, doch dat de uit keringen twee weken geleden, toen hem een" baan bij de gemeente-reiniging werd aangeboden en hij deze niet aanvaarddfe, werd stopgezet. De man beweert, dat dan een zo groot gedeelte van het loon zou worden inge houden wegens oude schulden, dat hij met het restant niet meer zou kunnen' rond komen, doch dit is onjuist. Het loon dat hij bij de Reiniging' zou verdienen laat geen verhaal toe en dat zal ook niet worden toegepast. De betrokkene schijnt een enigszins moeilijk karakter te hebben, want ook bij vorige tewerkstellingen liep het steeds weer op een ontslag uit. Politie-rechter Gestoorde idylle Iedere vacantieganger, die eens ergens in ons goede land languit de blauwe hemel wil gaari liggen bewonderen kent die ge- emailleerde bordjes „verboden toegang", die de pret bederven. Ook de veeboer, die het gras van het fort bij Haarlemmmerliede pachtte, heeft nu eenaal geen belang bij „belegen" voer, dus er staan bordjes op dit terrein, waar het ovex-igens zo heerlijk dromen zou zijn. Een zeilend gezin uit Amstelveen had op Zondag 11 Juni dit groene land „in zicht" gekregen en zoals dat meer gebeurt: de bordjes niét. Vader, moeder en twee kinderen gingen aan wal en vermeiden zich op het grazige land, totdat er een veldwachter verscheen, die jammer voor de familie, een bloc note opensloeg en de namen wilde weten. Bij iedereen, die in argeloosheid bekeurd- wox-dt, gaat het bloed wat sneller stromen. De moeder van het gezin ontweek de vraag van de veldwachter door te consta teren dat hij valse ogen had. Ten einde dit ook aan anderen te kunnen tonen nam zij een filmtoestel en ze ging om de man heen lopen om enige overtuigende opnamen van hem te maken en die, zoals zij over luid te kennen gaf, in de krant te doen publiceren. „Weet u wel dat u tegenover een rijks veldwachter staat?" vroeg de vex-balisant. „Weet u wel dat u te doen hebt met de rijkste ingezetene van Amstelveen?" repli- ceexxle de dame. Toen de veldwachter de familie wilde doen embarkeren ondervond hij van de moeder nogal weerstand. „Hij kneep ook zo hard dat ik de volgen de dag een blauwe aito had", zei de dame. „Of u heeft die arm blauw gewrongen", opperde de Haarlemse politierechter, die deze zaak haar juridisch einde moest geven. De Officier zag wel iets m deze „rijkste ingezetene". „Rekening houdend met de fi nanciële positie van verdachte" eiste hij f 300 of 10 dagen. De raadsman van de driftige dame zei dat zij in haar opwinding wat dit betreft toch wel iets te optimistisch is geweest en dat de strafmaat altijd in overeenstemming moet blijven met het vergrijp. De uitspraak luidde 150 gulden en een maand voorwaardelijk. Zeven uur onvrijwillig op de Noorder strekdam Zondagmiddag omstreeks half één liep het motorbootje „Eemse" met een aantal vacantiegangers door een verkeerde manoeuvre op de Noorderstrekdam bij de IJmui dense Noorderpier. Het scheepje schoof zo muurvast op het basalt, dat zelfs de "afhaler van de loodsboot er geen be weging iii kon krjjgen. Ten koste van een nat pak zijn de op varenden, waaronder zich een moeder met een baby in de kinderwagen bevond, naai de vaste wal gewaad, waar zij tot half acht gisteravond op hoog water hebben zitten wachten. Omstreeks die tijd kwam de „Eemse" los en de stuurman achtte het toen maar raadzamer het voorgenomen tochtje naar buiten uit te stellen en het Noordzeekanaal .weer op te zoeken. Het bootje liep geen noemenswaardige schade op. De Britse polïtiekruiser „True Love" brengt tot 11 Augustus een niet-officieel bezoek aan de haven van Amsterdam. Het schip ligt aan de De Ruyterkade. Windhondenrennen in Santpoort ondanks allerlei tekortkomingen voor herhaling vatbaar De windhondenrermen, die in Engeland al vele jaren als de races voor de kleine man worden beschouwd, beginnen ook in ons land burgerrecht te krijgen en Zater dagmiddag hebben een kleine twintig hon den een dikke duizend Santpoortse kijkers weten te boeien op het weiland van het buiten „Vlugthoven". Ondanks verschei dene narigheden en een uitgesproken zware baan zijn de rennen, die de Harddraverij- vereniging daar had voorbereid, een aan moedigend succes geworden. De slanke, nerveuze dieren repten zich ruim twee uur over een enigszins krap terrein met lastige, scherpe bochten en aan de collega's langs het lijntje was wel te merken wat een ongelooflijk plezier de dieren in dit jagen achter een imitatie-haas hebben. Dat haasje werd overigens Zaterdag schuld aan een paar onelegante strubbe lingen tijdens de race: als het touw waar aan het werd voortgesleurd niet in de knoop raakte, vloog het wel van de schij ven welke het door de bochten rukte en ook hieraan was'het onvoldoende geprepa reerde terrein bovenal schuld. Een twintig tal dieren met draversbloed en een windhond ergens in de stamboom whippets z;jn kruisingen tussen terriers en hazewinden heeft ruim twintig cour ses gelopen en toen de ongemakken van het eerste begin wat waren weggeëbd, zijn er een serie emotionele ronden uit de bus gekomen. Hoe de kampioene van Neder land onder de whippets „Josita" met haar rood-wit-blauwe dekje op.zich bijvoor beeld twee keer liet verschalken door haar stalgenoot Canny maar daarna de baan „door" kx-eeg en het bochtenwerk beter ging verzorgen, was de moeite waard. Josita liep echter teveel de punten bij ADVERTENTIE P ciqfofaititiömde j ADVERTENTIE Taxi? Bei 13 OOO DAG EN NACHT Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Augustus 1950. ONDERTROUWD: 5 Aug.:- E. Roggen en A. H. de Graaff. GEHUWD: 5 Aug.: P. Flierïnga en W. R. de Voogt. BEVALLEN van een zoon: 2 Aug.: A. M. A. van der Lindenvan Lunenburg. '3 Aug.: C. de Boer—Stokvis. H. van Paradijs—Schwarze. 4 Aug.: T. J. KeijzersHuurman. 5' Aug.: A. M. BerentsenDroog. BEVALLEN van een dochter: 4 Aug: W- de Bruinvan der Valk. OVERLEDEN: 3 Aug.: C. L. M. Guth- schmidt—Butteinger, 68 j., Gasthuisvest. M. W. C. de Koning, 88 j., Jansstraat. 4 Aug.: A.^ Gunzel—Tonneman, 78 j-, de Keijstraat. W. J. Wilhelmus—Dekkers. 42 j., Overtonstraat. J. .Groot, 79 j., Rollandstraat. René P. Tonneyck exposeert in Haarlem Onder zeer grote belangstelling werd door de letterkundige J. van Schagen Jr. en door de Haarlemse schilder Leendert Spierenburg in „Het Luifeltje" de tentoon stelling van gouaches, aquarellen, teke ningen, schilderijen, etsen en enige plas tieken van de Amsterdamse beeldende kunstenaar René P. Tonneyck geopend. Beide inleiders bepaalden zich voorname lijk tot opmerkingen over de kunst in het algemeen, gelardeerd met soms zeer gees tige paradoxen. Het werk van René Tonneyck bevat voornamelijk landschappen en stadsgezich ten, waarbij het opvallend is dat daarop vrijwel nooit menselijke figuren voorko men. Dat geeft aan deze landschappen iets ontijdelijks. De techniek van deze gouaches berust vrijwel geheel op de kleurwerking der ondoorzichtbare waterverf. Het lineaire ontbreekt, al vermoedt men er wel lichte po'tloodschetsjes onder. In sommige aqua- rellemkomt dat lineaire veel stei-ker naar voren en dan ontstaat een geheel ander ensemble: minutieus en plastisch. Toch is de ruimte, de van licht doorsti-oomde ruimte, ook dan goed weergegeven. Ruimte is Tonneycks ware element. In de afdeling der tekeningen troffen ons speciaal de vijf schetsen van kamer muzikanten: de intieme, innerlijk gecon centreerde sfeer van zo'n groepje is prach tig benaderd. De schilderijen van Tonneyck kunnen niet onder één oordeel worden gevangen. De portretten zijn doorgaans wat druk van coloriet, hoewel met grote vaardigheid op één origineel kleur-accoord gebaseerd. Zeer knap zijn de olieverf-landschappen. De „Ingang Vondelpark 'Amsterdam" is weer zónder menselijke figuren, maar vol pastorale lyriek. Bijzonder genoten we van het, „Gezicht op Maastricht", dat onder een somber uitspansel een subtiel, op grijs afgestemd, kleurengamma bespeelt. De tentoonstelling omvat ongeveer zestig nummers en is een bezoek alleszins waard. H. SCHMIDT DEGENER. SPREEKUUR WETHOUDER VAN SOCIALE ZAKEN De wethouder van Sociale Zaken, de heer F. J. A. Strijbosch zal van Maandag 7 tot en met Zaterdag 19 Augustus geen spreek uur houden. Opvangregeling door nachtvergadering gered „Batavia" normaal gelost Naar wü vernemen hebben de IJmui- dense reders Zondagmiddag en Zondag nacht vergaderd over de opvangregeling, die nog steeds niet door alle haringtrawl- reders wordt onderschreven. Het resultaat van de zeer uitvoerige besprekingen was, dat de reder van de Medan en de Batavia thans heeft besloten het opvangcontract te ondertekenen. Het lag in de bedoeling der wei-aange sloten reders de niet-tekenaars met een aantal sancties te dwingen de opvangrege ling eveneens te volgen. De reders waren namelijk in meerderheid van mening, dat het opvangsysteem staat of valt met de eenstemmigheid onder de deelnemers en dat een doorkruising van hun beleid de doodssteek zou kunnen betekenen voor het hele systeem. Dat vanmorgen de „Batavia" normaal heeft gelost en meedeed in de opvangrege ling, was een teken, dat de nachtelijke ver gadering in zoveri-e resultaat heeft gehad, dat er althans geen sancties tegen dit schip getroffen hoefden te worden. Een kleine partij eerste kwaliteit haring van de traw ler is dan ook opgehouden, is trouwens al eerder opgevallen, toen de overheid in tegenwoordigheid van hoofd-, inspecteur G. F. Timmermans een onder zoek instelde: de directie was er niet en de beide instructeurs evenmin. Koninklijke Olie Unilever. Philips A. K. U Fokker Ford Ned, Kabel Van Berkel Scheepvaart Unie Holl. Anl Lijn Deli Mij H. V. A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Ned. Ind. Hand. Billiton II Slotkoers Vrijdag 281K 204<4 221 34 171% 270 265 108% 134 154 111% 118 135% 138 89 231 Openings koersen 294 215 221% 173% 114K 122J4 13334 Twee nieuwe balletten in Openluchttheater Zaterdag en Zondag liet het Ballet dei- Lage Landen, voor een talrijker publiek dan de schouwburg zou kunnen herbergen, in Bloemendaals Openluchttheater een uit voerig, gedeeltelijk nieuw programma zien. De onbezoi-gde toeschouwer, die geen artis tieke eisen stelt, heeft daarbij stellig van een aangename avond kunnen genieten, mede dank zij de bekorende werking van het omringende natuurschoon en het kal me, behagelijke weer. Maar voor de criti cus liggen de verhoudingen anders, want die moet zijn indrukken registreren en eer lijk nagaan welk aandeel op rekening van de dansgroep kan worden geschreven. Een moeilijke taak, slechts enigszins verlicht door de gelukkige omstandigheid dat er een zij het ook gei-inge vooruitgang van de prestaties te vermelden is. De Nederlandse dansers hebben het na melijk verre van gemakkelijk. Hun moedige volharding dwingt in ieder geval respect af, vooral indien men bedenkt dat zij nau welijks genoeg verdienen om te leven, laat staan volgens een standaard die het hun veroorlooft zich geheel en van ganser harte aan hun veeleisend werk te wijden. Daar komt nog bij dat deze groep de kosten van een balletmeester, die uit het buitenland zou moeten komen, bij gebreke van een toereikende subsidie met geen mogelijkheid kan dragen. Een dergelijke overheidssteun dunkt mij echter slechts verantwoord aan een gezelschap, waar-in de beste jonge krachten verenigd zijn. Misschien zou men het dan zelf wel kunnen klaren, althans een flink eind in de goede richting geraken. Verder is er de vraag of de criticus het publiek van zijn illusies mag beroven, voor zover dat niet reeds geschiedde, zolang de belangstelling over en weer redenen tot dankbaarheid geeft. Maar al deze overwe gingen kunnen de verklaring niet verhin- deren dat er louter technisch en dienten gevolge ook in kunstzinnig opzich te veel. ontbreekt om een onverdeelde aanmoedi ging te rechtvaai-digen. In het pretentieloze genre van het eenvoudige divertissement (met „Het Biruidsboeket" van Pieter van der Sloot of „Familieleven" van Albert Bocai en Max Dooyes) werden er overigens resultaten geboekt die men zonder veel x-eserve mag goedkeuren. De beide noviteiten lokten echter geen gunstig oordeel uit. De „Uitnodiging tot de dans" op de bekende gelijknamige muz'iek van Carl Maria von Weber, een kleine suite van zonder veel afwisseling herhaalde wal sen, omspeeld door onbeduidende tafereel tjes met vrijsters, bediexxden en kinderen, miste het vurige élan dat bijvoorbeeld „De blauwe Dqnau" van Massine zo aanstekelijk maakt. Het bleef allemaal conventioneel, bleek en bloedeloos. Daarbij was het duet van Mascha ter Weeme en Bob Nijhuis, speciaal door het slechte tillen, bepaald onvoldoende. Meer dan zijn waarlijk niet geringe kwa liteiten demonstreerde de daarop volgende „Walpurgisnacht" (muziek van Gounod) de eigenaardige zwakheden en tekortko mingen van Max Dooyes als choreograaf: onduidelijke groepsbehandeling en veel ge kunstelde variaties op motieven en figuren uit de grote romantische balletten, speciaal, in de verschillende pas-dë-deux. Van de zich in een Bacchanaal uitende razernij, die het programma beloofde, heb ik nau welijks iets bespeurd. Kathrin Adair be- kooi-de vooi-al in de adagio-gedeelten, Ine Rietstap begint op bescheiden hoogte haar beloften te vervullen en Andrine de Clerq deed als Cleopatra wel aardige dingen. De beste soliste is zonder veel twijfel Hanny Bouman, met dien verstande dat de bewe gingen van armen en schoudei-s nog veel te wensen laten. Maar zij bezit in ieder geval een zekere lichtheid, al was haar attaque in de met Cor van Muyden stijl loos vertolkte fragmenten uit „Les Sylphi- des" na de pauze veel te hard. De uitbeel dingen van Faust en Mephisto konden zelfs aan bescheiden normen niet voldoen. De suite „Les petits riens" onderging een niet geringe verbetei-ing doordat Elisabeth Hermann de solopartij van de choreograaf Peter Leoneff heeft overgenomen. Ten slotte moet nog opgemerkt worden dat het meer op de voorgrond schuiven van de jongere danseressen het peil van de ver toningen ten goede komt. Aan costumering en décoratie was veel zorg besteed, zodat het oog wel aan zijn trekken kwam. De bediening van het koor geschiedde door Wolfgang Wydeveld aan de piano en verder met behulp van gramofoonplaten. Wat dit laatste betreft moest men de beschikking over een dubbele draaitafel wensen. DAVID KONING. elkaar zodat Canny toch winnaar werd. (De eerste hond krijgt namelijk één punt en de tweede-aankomende wordt met vijf punten bedeeld). Met bijna zestig kilometer per uur heb ben de Greyhounds der A-klasse met de buik haast over de grond hun rondje ge draaid, zodat er ondanks de moeilijke, stoppelige baan tijden van 17.3 seconden en zelfs ïiog beter werden gemaakt. Deze „tophonden" konden echter geen van allen op tegen de razend snelle Todwina van M- W. Nigten-Hennie uit Rijswijk, die alle drie ritten glansrijk won en'daardoor on bedreigd de eerste plaats bezette. Een uitstekende tweede werd de vroe gere Santpoortse greyhound „Swifty" van de heer Westerhoven, die nu voor dokter Wamsteker uit Amsterdam in het veld komt en Astra Olanda van M. Adriaansz- Groe in Utrecht kwam als derde door de finish vliegen. De overige uitslagen waren: Afghaanse windhonden: 1 Flip, die alle drie rennen op ziin slofjes won, 2 Cedi, 3 Edmundy van Slehop. Greyhounds hindernis: 1 Sentosto. De andere honden werden gediskwalificeerd wegens aanvallen. Greyhounds B: 1 Jugglei-, 2 Tabor, 3 Mustava. Whippets B: 1 Kantilox, 2 Polka, 3 Jaci. Als kijkspel waren deze ï-ennen uiter mate interessant: de Afghanen die ondanks hun sierlijke krullen nog 22 seconden over de 300 meter maakten, de kleine, felle Whippets en de prachtig gebouwde Grey hounds hebben laten zien, dat deze voor Nederland nog jonge sport een bezigheid is, die zowel mens als dier een aanzienlijke dosis vermaak kan geven. Op de organisatie van de „Windhonden- renvereniging Amsterdam" was wel het een en ander aan te merken: de dieren waren lang niet vlug genoeg aan de start, zodat de erge vluggerds hun spanning in de starthokken moesten afreageren, de bochtencommissarissen waren niet altijd op hun plaats en alles bij 'elkaar duurde de race wel wat erg lang. „Vlugthoven" is er echter een ideaal plekje voor en wanneer de baan wat egaler gerold kan worden, zal er voor de wind- hondensport in Santpoort zeker een aan trekkelijk rendez-vous kunnen ontstaan. De Nederlandse windhondensport heeft echter nog gebrek aan kundige leiders, die kleine uitbarstingen, zoals er zich Zaterdag een paar voordeden, tijdig kunnen bedwin gen. Wellicht kan dan de lichtelyk-dille- tantische sfeer worden overwonnen. En misschien kan de luidspreker de volgende keer wat handiger worden opgesteld, zo dat alle bezoekers het commentaar van de heer Hoogenbos kunnen verstaan. Burgemeester Kwint en zijn echtgenote woonden een deel der rennen bij. De muzikale wandeling, die als besluit van de Santpoortse feestweek had moeten dienen, is in feite een aangenaam inter mezzo geworden: zoals wij reeds Zaterdag meedeelden zijn de festiviteiten tot en met Dinsdag verlengd wanneer er een vuur werk als sluitstuk wordt gegeven. Desniettemin deden „Wilhelmina", „Soli Deo Gloria" en de gymnastiekvereniging „Fit" met haar keurig tamboei-s-, pijpers en hoornblazerscorps hun best, zodat de vele feestelingen die Santpoort Zaterdag avond herbergde hun bewondering terecht konden laten blijken. Het kermisterrein trok een ongekend aantal bezoekers en ook de cafés hadden niets te klagen. Engelse marineman brak rijn been De Engelse kadet Beresfórd, die op de Noox-dzee aan boor van het Engelse opleidingsschip „Prince Rupert" werk zaamheden in het middenruim verrichtte, viel en brak zijn linkerbeen. Nadat men hem door middel van spalken aan boord de eerste hulp had verleend, heeft de „Stentor" van de KNSM hem overge nomen en in IJmuiden binnengebracht. Nadat dokter De Vries de spalken geïn specteerd had, is de patiënt per ziekenauto naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Hier zal hij enige dagen moeten verblijven, alvorens hij op transport gesteld kan wor den naar de marinebasis Waalhaven in Rotterdam. Castricam Onvoorzichtig kind ernstig gewond Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor zes stak een ongeveer zestienjarig meisje, dat op de fiets haar broertje vervoerde, plotseling van het fietspad de Zeeweg over, kennelijk met de bedoeling de oprijlaan van „Fochteloo" in te rijden. Bij deze manoeuvre lette ze echter niet op het ver keer, met het noodlottig gevolg, dat zij ge grepen werd door een taxi, die op het mo ment van oversteken niet meer dan een meter achter haar was. Hoewel de chauf feur alles in het werk stelde door krachtig remmen en het omwerpen van het stuur de aanrijding te voorkomen mocht dit niet lukken; de fiets met de passagiers werd tegen de straat gesmakt. Het jongetje kwam met de schrik vrij, maar met. het meisje, was het erger gesteld. Dr. H. A. v. d, Werff raadde aan het kind, dat woonach tig is in Amsterdam, naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar te vervoeren, daar hij vermoedde dat het slachtoffer een schedel- basisfractuur had opgelopen. Haarlemmermeer VOETBALVERENIGING ETO De Voetbalvereniging' Eto te Hoofddorp is als volgt ingedeeld: Ade, Eto. LW, NFC, Naarden, SDO, Uithoorn, The Victory, VDO, De Zebra's, Laren. COLLECTE De huis aan huis collecte ten bate van Her wonnen Levenskracht te Nieuw Vennep heeft f227,89 opgebracht. HOOFDDORPS MANNENKOOR Hoofddorps mannenkoor Zang en Vriend schap onder leiding van Gerard de Barban- son behaalde op het concours te Slikkerveer een eerste prijs met 367 punten. In de ere- afdeling werd een tweede prijs veroverd. MIDDENSTANDSDIPLOMA Te Amsterdam zijn geslaagd: A. D. Boot. C. J. Helsloot, D. Kuijer, B. v. Leeuwen Jr.. H. J. Mesman. E. J. v. d. Riet, J. Verkuil, mej. J. S. Witte en mej. E. J. Zwager. MULO-DIPLOMA Voor het MULO-diploma zijn te Hoofd dorp geslaagd:B. Bax, L. van Dorsten, T. Govers, R. van Goudswaard, R. de Haan, H. v. d. Ham en N. Loosbroek; W. Schouten uit Vijfhuizen. BINNENLAND De herstelwerkzaamheden aan de toren de Nieuwe Kerk te Delft, welke meer dan twaalf jaar hebben geduurd, zijn thans gereed. Het gemeentebestuur heeft ier ge legenheid hiervan een foto-, schilder- en tekenwedstrijd georganiseerd. De commissaris van politie te Leiden verzoekt de opsporing van de zevenjarige Monfils, wonende in de Rijndijkstraat 30 te Leiden, die sinds Zaterdag wordt vermist. De verpleegster, die dezer dagen be wusteloos op de Twekkelefweg te Hengelo ïvel'd aangetroffen is een verpleegde van de psychiatrische inrichting „Maasoord" te Rotterdam. Zij is naar deze inrichting terug gebracht. De 'Nederlandse regering heeft f 18.000 geschonken aan het Rode Kruis in Thailand als blijk van dankbaarheid voor dc hulp aan Nederlandse onderdanen, die tijdens de laatste wereldoorlog door de Japanners te werkgesteld waren bij de aanleg van de Birma-spoorweg. Over de radiotelcfoonvcrbinding Am sterdamBandoeng kunnen nu ook des Zaterdags van 14.00 totl6-00 uur (Nederlandse tijd) gesprekken met Soerabaja gevoerd worden. Telefoonverkeer met Soerabaja is thans mogelijk op Dinsdag, Vrijdag en Za terdag van 14.0016.00 uur. ADVERTENTIE Laat Uw matrassen opnieuw overtrekken en bijvullen met Java-kapok. In één dag retour. Uw adres is E. G. 3. v. d. WERFF Za VAN MARUMSTRAAT 18 - TELEFOON 18900 BEëDIGING OFFICIER Onder grote belangstelling vond Zaterdag op het Gemeentelijk Sportterrein te Hoofd dorp de beëdiging plaats van de heer J. Wesselius uit Aalsmeer als artillerie-officier bij de nationale reserve. De eeds-aflegging vond plaats met het gebruikelijk militaire ceremonieel voor het front van de troep ïn handen van luit.kol. H. W. Lenderink, com mandant van het district Noordholland van de Nationale reserve. Het gemeentebestuur, was vertegenwoordigd door de wnd. burge meester -wethouder Bos en wethouder Beem, terwijl ook de heer Tanis van de afd. Mili taire Zaken aanwezig was. Verder hadden vele organisaties vertegenwoordigers gezon den. Het défilé vond plaats voor de manége. CHRIST. GEk. KERK Beroepen bij de Chr. Ger. Kerk te Nieuw Vennep candidaat G. Blom van Zaandam. Vogelenzang Dames hengelden (naar vis) Onder buitengewoon grote belangstelling werd Zondagmiddag met het mooiste weer van de wereld de dameswedstrijd van de Hengelsportvereniging „Nooit Gedacht" aan de Leidsevaart gehouden. De belangstelling was van dien aard, dat het bestuur besloot de wedstrijd te doen houden in het gedeelte over de Bartenbrug, zulks met het oog op het zeer drukke verkeer ten gevolge van de motorwedstrijden te Zandvoort. De Bloemen- daalse politie toonde zich voor deze extra medewerking zeer erkentelijk en het was var- het bestuur ook een zeer wijs besluit, want er waren stellig ongelukken gebeurd, omdat deze wedstrijd voor Vogelenzang'zo onge veer een familiefeest geworden is. De 31 dames die aan deze wedstrijd deel namen, togen om ruim 3 uur met groot en thousiasme aan de strijd en het beginsignaal had nauwelijks geklonken of de eerste witvis was al aan de haak geslagen. In totaal wer den door de dames 214 stuks gevangen en als zij tijd zouden kunnen vinden om zich wat meer op deze sport toe te leggen, zouden we goede prestaties kunnen beleven, die ze ker niet voor die van de heren zouden onderdoen. Om vijf uur was het feest afgelopen en togen de dames vermoeid maar tevreden, naar huis, om krachten te verzamelen voor de prijsuitreiking welke des avonds te 8 uur in het clublokaal van de heer Ariéns plaats had.. De eerste-prijswinnares was mevrouw Van Norde, die met 22 stuks als eerste was ge klasseerd en deswege tot heldin van de dag werd verklaard. Zij ontving bloemen, een fraai zilveren lepeltje als extra prijs en mocht vervolgens nog een mooie prijs kie zen. Daarna werden alle deelneemsters door de voorzitter de heer J. Apswoude toege sproken en kregen ter herinnering een aar dig prijsje. Zandvoort Zandvoort discussieert over voetbalkwestie Wij deelden reeds mede, dat het be stuur van de voetbalvereniging „Zand- voortmeeuwen", in afwachting .van een beslissing van de K.N.V.B.. enkele spelers heeft geschorst, omdat zij op Zaterdag avond 29 Juli hadden meegedaan aan een wedstrijd ten bate van het verzetsmonu- ment tussen-een .elftal bestaande uit bad gasten en een formatie van Zandvooi-ters, zonder dat de K.N.V.B, voor deze uitzon dering in het gesloten voetbalseizoen toe stemming had verleend. Thans vernemen wij dat men ook de penningmeester van het comité voor het verzetsmonument, die lid is van „Zand- voortmeeuwen" doch niet actief aan de wedstrijd deelnam, heeft geschorst. Deze kwestie heeft in Zandvoort nogal wat stof doen opwaaien. Het bestuur van de voetbalclub meent tot deze beslissing volkomen gerechtigd te zijn, terwijl het comité Verzetsmonument" zegt, dat „Zandvoortmeeuwen" van stonde af aan heeft tegengewerkt. Het wachten is nu op de uitspraak van de K.N.V.B. Als de schorsing bevestigd wordt, zal dit ook consequenties hebben voor verscheidene prominente voetballers als Stoffelen, Drager en Wilders, die aan de zijde der badgasten meededen. Wel toestemming Op Donderdagavond 10 Augustus zal in het Zandvoortse sportpark aan de Vondel laan een match worden gespeeld tussen het eerste elftal van „Zandvoortmeeu wen" en de Franse amateursvereniging „F. C. Eloyef" uit de Vogezen, De K.N.V.B. heeft voor deze wedstrijd eveneens in het gesloten seizoen toestemming ver leend. Engelse schilders exposeren in Zandvoortse raadzaal In het kacler van het contact tussen de Engelse badplaats I-Iythe en Zandvoort, zullen een aantal door Engelse artisten uit -I-Iythe ter expositie naar Zandvoort gezonden schilderijen van 9 tot 18 Augus tus in de raadzaal worden tentoongesteld. De stichting „Touring Zandvoort", die deze tentoonstelling organiseert, kreeg van het college van B. en W. toestemming voor het gebruik van de raadzaal., De entrée is vrij en inwoners zowel als badgasten kun nen er olievex'f-schildex'ijen, waterverf- en pasteltekeningen vinden van acht Engelse artisten.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3