Opleving van een rasrenner bracht twee Nederlandse zeges in motorraces Belgische honkballers waren van slag af I* Sport in het kort Maandag 7 Augustus 1950 Knijnenburg triomfeerde in Zandvoort Tweemaal één en één maal twee Er zijn de laatste tijd verschillende stem men opgegaan, dat de Nederlandse motor renner Piet Knijnenburg zijn oude vorm kwijt was en misschien nooit meer zou terugkrijgen. De internationale races, die Zondag op het circuit van Zandvoort zijn gehouden, hebben wel het tegendeel bewe zen. Trouwens, waar zou een Knijnenburg zich beter kunnen thuisvoelen dan in de oude konijnenburcht: de Zandvoortse dui nen? Onbetwist eerste in de 250 en 500 ku bieke centimeter en tweede achter dè En gelsman Petch in de 350 drie races met een prachtige bravour gereden dat be tekent toch wel meer dan een gelukje. Dat betekent durf hebben, motoren tot in de puntjes onderhouden, lichamelijk en gees telijk in een voortreffelijke conditie zijn. En daar ontbrak het hem werkelijk niet aan. Het gaf hem de kracht, zijn grote rivalen Lo Simons en Drikus Veer drie maal achter zich te laten en zo goed ge klasseerd te worden voor het nationale kampioenschap in deze drie categorieën. Het begon met een straatlengte. In de 250 cc klasse wrong Knijnenburg zich met zijn DKW al direct naar voren en schudde daarmee eigenlijk zware concur rentie van zich af. Die kwam trouwens in de eerste ronde niet, zoals men zou ver wachten, van Simons of de jonge Italianen Baviera en Scopigno op hun gevreesde Guzzi's, maar van Van Dongen, die even eens met een DKW in het veld kwam. Erg lang heeft Van Dongen niet van zijn twee de plaats kunnen genieten: in de derde ronde kwam. hij plotseling als vierde door, achter Knijnenburg, Simons en Postma. Met deze laatste ontketende hij een_ ver woede strijd. Zes.ronden lang bleef hij hem in de rug kijken, na negen ronden was hij hem voorbij, een ronde later lag hij weer achter en pas na elf ronden had Van Don- fen zich vast op de derde plaats genesteld, 'an toen af won hij elke ronde één seconde op Postma, maar dat was véél te weinig om de tweede plaats te heroveren op Si mons, die langzamerhand een halve mi nuut voor kwam. En aan de kop raasde Knijnenburg maar onbereikbaar door...; 250 cc senioren 15 ronden 62,895 km: 1. P. Knijnenburg (DKW.) 33.50,5, gem. 111,52 km/h; 2. L. Simons (Excel sior), 34.04,3, gem. 110,75 km/h; 3. J. van Dongen (DKW), 34.38,4; 5. L. Baviera (Guzzi, Italië), 35.59,6; 6. N. P. Slager (Velocette), 36.00,5; 7. N. Regters (Triumph), op 2 ronden; 8. E. Scopigno (Guzzi, Italië), op 5 ronden. Uitgevallen: J. S. Kaspers (Velocette). Beste rondege middelde: L. Simons (113,2 km/h). Voor het nationale kampioenschap leidt Simons met 14 pt., voor Knijnenburg met 13 en Postma met 6 pt. De een z'n dood De op het laatste ogenblik opgeroepen Zwitser W. Gerber was wel de pechvogel van deze middag. In de 350 cc nam hij direct de leiding, met een verwoed spur tende Petch achter hem aan. Beiden bere den AJS en drie ronden lang raasden zij dan ook met enkele meters onderling ver schil op flinke afstand voor het veld uit. waarin Knijnenburg langzamerhand naar voren kwam en enige tijd achter de Nor- tonrijder Moule bleef. In de vierde, ronde begon Gerber's motor even te sputteren en van dat ogenblik ging hij op Petch verlie zen. Na vijf ronden kreeg Moule pech, waardoor Knijnenburg in de derde positie kwam, met Van Doren vlak achter zich. In de achtste ronde werkte Gerber zich weer tot dicht bij Petch, maar in de negende en tiende verloor hij snel terrein en bij de elfde overschrijding van de finish was hij helemaal van 'het toneel verdwenen. Ook in de 500 cc werd hij door pech uitgescha keld. Het lukte Van Doren intussen maar niet, Knijnenburg te passeren en op de helft van de race moest hij hem laten lopen. Achter dit worstelende tweetal reed Lo Simons, constant doordraaiend op zijn Velocette. Hij had een appeltje voor de dorst bewaard en begon dit in de laatste acht ronden te schillen. Het kostte Van Doren de derde plaats en zou zelfs voor Knijnenburg gevaarlijk geworden zijn als de race nog iets langer had geduurd. 350 cc senioren 25 ronden 140,825 km: 1. C. W. Petch (AJS, Eng.), 52.25,9, gem. 119,9 km/h; 2. P. Knijnenburg (AJS). 53.05,6, gem. 118,4 km/h; 3. L. Simons (Velocette). 53.09,2; 4. J. van Doren (Velo cette), 53.13,3; 5. A. Goffin (Norton, Bel gië), 53.53,7; 6. L. van Rijswijk (Velo cette). 54.01,9; 7. P. Heath (Norton, Eng.), 54.05,1; 8. E. Scopigno (Guzzi, It), 9. G. Poel (Velocette). 10. F, Dauwe (AJS, Bel gië). allen op één ronde; 8. G. Roosjen. (AJS). 12. J. van Dongen (Triumph), 13. H. G. Pellikaan (AJS), allen op twee ron den. Beste rondegemiddelde: Petch (121,9 km/h). Stand voor het kampioenschap van Ne derland: 1. Knijnenburg 13 pt; 2. Simons 9 pn.; 3. Van Rijswijk 7 pt Eysinkwekkende snelheden. Na het gedaver van de zwaardere types klonk het hoge geknetter van de 125 cc motortjes voor het merendeel Eysmk ons als een lunchmuziekje in de oren. Diclc Renooy had in de tweede_ ronde de kop genomen, met IJeineman, Van Zutfen en Wierda als kemphaantjes vechtend om de tweede plaats. Maar de sombere lieden, die in Renooy's startnummer 13 een slecht voorteken zagen, kregen helaas gelijk. Het Eysinkje begon kuren te vertonen en bij dé vierde doortocht was Renooy al naai de vierde plaats afgezakt. Het einde kwam spoedig voor hem, want nog geen halve ronde later moest nummer 13 de strijd staken. Van Zutphen nam nu de leidmg over, fel belaagd door Heineman. Eeny enkele maal slaagde deze er in de kop te nemen, maar nooit erg lang. Met klein verschil gierde het tweetal op de eind streep af, waar Van Zutphen als eerste passeerde. In de lagere regionen gaven Van Exel en Vierdag een pittig duel te zien, dat wel vijf ronden duurde. Van Exel liet zich niet passeren, maar hij slaagde er. evenmin in, zijn tegenstander van zich los te schudden. Bijna werden beiden zelfs nog door Riet veld ingelopen. De' zijspanrace, die in twee manches werd gereden, werd een dubbele Ziindapp- overwinning. H. Zuur op BMW, die in de eerste race goede tweede werd, kreeg de tweede keer motorpech. Hij zette nog door, werd echter gelapt en kon in de laatste ronde niet meer verder. De Rotterdammer Van Rooyen werd twee maal onbedreigd winnaar, 125 cc senioren 12 ronden 50,316 km: 1. A. H. van Zutphen (Eysink), 30.18,5, gem. 99,6 km/h; 2. A. Pleineman (Eysink), 30.18,7; 3. G. Lagerwey (Sparta), 30.58,1; 4. A. van Exel (Tilex), 31.21,2; 5. A. H. M. Vierdag (Eysink), 31.21,4; 6. J. Rietveld (Eysink), 31.21,5. Beste rondegemiddelde: Van Zutphen (101.4 km/h). Klassement landskampioenschap: 1. Hei neman 14 pt; 2. Vierdag 7 pt.; 3. Van Zutphen 6 pt. Totaaluitslag zijspanklasse 2x6 ron den 50,316 km: 1. P. A. A. van Rooyen (Zündapp), 30.50,1; 2. Th. H. Dijkman (Züindapp), 16.08,6; 3. A. B. Hommel (Har- ley Davidson), 17.05,4. Beste rondegemid delde: Van Rooyen (100,2 km/). Het eindigde met een straatlengte. De berijders van de donderende zware motoren hebben de toeschouwers een hoor baar en zichtbaar spektakel van je welste voorgezet. De race was bijzonder de moeite waard, al 'was het reeds spoedig duidelijk dat, bij het wegblijven van pech voor deze renners, Knijnenburg en de Belg Goffin Twee winnaars van Zandvoort. Links Piet Knijnenburg met een zegevierende lach. Hij weet zijn overwinning in de 500 cc.-klasse veilig. Rechts de Rotterdammer Van Rooijendubbele overwinnaar in de zijspanklasse. met de eerste en tweede prijs zouden gaan strijken. Van de eerste ronde af namen zij deze plaatsen in en hun voorsprong werd allengs onaantastbaar. De grote strijd speelde zich achter hen af. Zeventien ron den lang was Van Rijswijk bezig de derde plaats voor Nederland te reserveren. Dat was een beetje al te erg voor de Engelsman Petch, die aanvankelijk een tijdje als zevende doorkwam, maar steeds, sneller ging draaien. Twee ronden duurde zijn aanval op Van Rijswijk en toen streefde hij hem voorbij. De Nederlander kwam echter terug en bleef aan zijn wiel han gen. Toen is er wat van die Norton en die Triumph gevergd! Vijf ronden lang wer den zij uitgeperst door hun berijders, die geen centimeter terrein wilden prijsgeven. Pas drie ronden voor het einde glipte Petch uit de greep van zijn belager. En achter dit razende duo een even vurig kwartet: de Engelsen Heath en Scott, de Nederlander Drikus Veer en de Italiaan Benasedo. Ook dezen weigerden halsstar rig, elkaar voorrang te verlenen. Zeven ronden lang zaten zij elkaar (figuurlijk) in de wielen te rijden. Heath bleek de zwakste en, moest toen loslaten. De rest ging intussen vrolijk verder en juist was de Italiaan nog een beetje energie uit zijn motor aan het persen, toen hij bij de Tar- zanbocht het helmgras in reed. Wel haalde hij zijn achterstand in, maar even later reed Veer, zich van het overgebleven twee tal los. Juist op tijd, want de renners had den nog net éen ronde voor de boeg. 500 cc senioren 25 ronden 140,825 km: 1. P. Knijnenburg (BMW), 51.04,2, gem. 123,6 km/h; 2. A. Goffin (Norton, België), 51.52,3, gem. 121,2 km/h; 3. C. W. Petch (Norton, Eng.), 51,57,7; 4. L. van Rijswijk (Triumph), 52.05,0; 5. H. Veer Jr. (Triumph), 52.10,4; 6. O. S. Scott (Norton, Eng.), 52.11,3; 7. F. Benasedo (Guzzi, It.), 52.11,9; 8. F. P. Heath (Norton, Eng.), 52.35,2; 9. A. Vertriest (Triumph, België) op 1 ronde. Waterpolo Competitie vrijwel ten einde In Rotterdam hebben de VZV-dames de laatste waterpolocompetitiewedstrijd ge speeld voor de eerste klasse tegen de RDZ. De Rotterdamse dames wonnen met 40. De eindstand is: Robben 10 10 0 0 20 85— 7 RDZ 10 8 0 2 16 46—19 Meeuwen 10 6 0 4 12 4534 HDZ 10 307 6 25—48 O D Z 10 2 1 7 5 17—56 V Z V 10 0 1 9 1 6—60 Voor de derde klasse F heren werd ge speeld de wedstrijd HZPC 3VZV 2. Hier verloren de Velsenaren met 120. HZPC 3 werd afdelingskampioen. De stand is: H Z P C 3 D W T 2 V Z V 2 De Zijl 3 ZIAN 4 8 5 1 1 0 13 48—22 0 12 29—18 3 8 26—42 5 3 18—28 r2 23—3' 4 verliespunten wegens niet opkomen. In de tweede klasse C dames móeten DWT 1 en Robben 2 een beslissingswedstrijd spelen om het kampioenschap. De eindstand is: DWT 8602 12 43—11 Robben 2 8 6 0 2 12 25—15 HVGB 8 4 N1 3 9 20—23 A D Z 2 8 3 1 4 5 16—26 HDZ2 8008 0 11—40 2 verliespunten. HPC, de kampioen van de tweede klasse A heren, gaat met de kampioenen van de af delingen B, C. D en E een halve competitie spelen voor eventuele promotie naar de eerste klasse. De wedstrijden zijn als volgt vast gesteld: 10 Augustus: AZC '82—HPC, in Arnhem; 11 Augustus: HPCDZV, in Groenendaal; 16 Augustus: HPC—Zwemlust, in Groenen daal: 19 Augustus: AZPC—HPC, in Amers foort. Haarlem, de kampioen van de eerste klasse B heren, behoeft voor promotie naar de hoofdklasse slechts één wedstrijd te spelen tegen GZC. Wat betreft de geruchten, als zou Nereus zich hebben teruggetrokken uit de eerste klasse B, hebben wij vernomen, dat Nereus de competitie uitspeelt en Haarlem dus nog de uitwedstrijd tegen Nereus moet spelen. De hoofdklassecompetitie heren eindigd. ZIAN Meeuwen HZPC S V H HVGB IJ 10 9 62—5 75—65 78—65 53—65 48—62 40—63 Engels cricketteam voor de vierde testmatch samengesteld Het Engelse elftal voor de ..vierde; tevens laatste testmatch tegen'West-Indië is als volgt samengesteld: R. F. Brown (Northamponshire) aanvoerder, Trevor Bailey (Essex), Reginald Simpson (Nottinghamshire), John Dewes (Middlesex), Len Hutton (Yorkshire), Dennis Compton (Middlesex), Cyril Washbrook (Lancashire), Gilbert Parkhouse (Glamorgan), Godfrey Evans (Kent), Alec Bedser (Surrey)l' Douglas Wright (Kent) en Malcolm Hilton (Lan cashire). Wie van deze 12 spelers als reserve zal fungeren wordt later bekend gemaakt. Malcolm Hilton debuteert in testcricket. Dit seizoen heeft hij 114 wickets genomen bij een gemiddelde van 15 runs. De vierde testmatch vangt 12 Augustus op de Oval te Londen aan. Wielrennen Schulte staat nummer één in zwak bezette étappenkoers Na Vrijdag in dezelfde tijd "als winnaar te zijn geëindigd in de eerste étappe van de wegwedstrijd, Boucles de. la Gartempe, won Gerrit Schulte Zaterdag de tijdrit over 48 km. in 1.13.15. De derde étappe, van Le Dorat naar Bellac (200 km.), leverde een overwinning op voor de Fransman Simonin in 5.49.00. Ditmaal werd Schulte tiende, op 1.32.0 achter de win naar. De Nederlander behoudt echter de eerste plaats in het algemeen klassement, vóór een aantal Franse renners van het tweede plan en de Belg Keteleer. Wonseradeel huldigde Pim Muiier In de prachtig versierde raadzaal van Won seradeel (gemeente Witmarsum), die met vaandels van vele sportverenigingen getooid was, is Zaterdagmiddag plechtig aan de heer Pim Muiier, pionier van vele takken van sport in ons land en o.m. ere-voorzitter van de K.N.V.B., het ereburgerschap van zijn ge boorteplaats Wonseradeel aangeboden. De burgemeester de heer R. Reitsma gaf een overzicht; van het baanbrekend werk, dat Pim Muiier als-oprichter van clubs en bon den heeft'verricht; van H.F.C., tot voetbal bond, van athletiek tot hockey, van lawn- tennis tot de Friese elfstedenvereniging. Het sen staat van dienst, die uniek is in ons land, en die ook daarbuiten wellicht niet ge ëvenaard wordt, of het moest door de Belg Seeldrayers zijn. Vele telegrammen, o.a. van de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland mr. H, P. Linthorst Homan en van het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, alsmede van staatsraad ir. J. W. Albarda, getuigden van de belangstelling welke deze plechtigheid alom in den lande heeft gewekt. Vertegenwoordigers van H.F.C., w.o. de heer Van Houten, voorzitter van het district Friesland van de K.N.A.U. de heer Staalman die een tijdgenoot is van de 85-jarige Muiier en oprichter van de be kende Amsterd. athletiekclub A.A.C. de heer J. M. Kingma, namens de Friese Ijs bond en de Friese elfstedenvereniging en vertegenwoordigers van de K.N.V.B.. en de K.N.A.U. voerden nog het woord. Pim Muiier dankte in een pittig en bewo gen speechje en richtte zich in het bijzonder. tot het gemeentebestuur, dat hem de grote onderscheiding van dit ereburgerschap had waardig geacht. Vervolgens begaven allen •zich naar het sportterrein Bongastate,. waar de kaatswedstrijd voor jongens werd onder broken. De dirigent de heer Anema uit Har dingen, had een speciale mars gecomponeerd, welke aan de heer Muiier is opgedragen en die na hetaanbieden van de partituur meteen ten gehore werd gebracht. De 17e Holland-België ontmoeting is even- l als de andere na de oorlog gespeelde wed- I strijden tussen beide landen in een grote overwinning voor de onzen (101) ge ëindigd. Toch is deze wedstrijd van beter gehalte geweest dan die in Antwerpen. De Belgen speelden in het veld belangrijk 1 beter dan voorheen, terwijl werper Ken nedy het de Hollandse slagmensen zeker niet cadeau heeft gegeven. Het enige, waarin de Belgen volkomen faalden, was het slaan. Urbanus heeft_ in de eerste innings zonder practisch een slagbal te gooien de Belgen voor nul aan de kant gezet. Onze Zuiderburen maaiden op een dergelijke manier naar de bal, dat zij geen schijn van kans kregen ook maar het eerste honk te bereiken. De Hollanders leken het beter te gaan doen. Holewijn gaf een honkslag, stal het tweede en trachtte het derde te bereiken, toen Kennedy Keulemans na een korte tik op het eerste honk uitgooide. Eerste honk- man Wendelinckx speelde echter snel op het derde, waar Holewijn juist werd uitge tikt. Hogenbos verdween als derde nul op een korte tik. Ook in de tweede innings verdwenen de Belgen spoedig door tweemaal drie slag en een vang van Urbanus, de Hollanders deden het niet beter. In de derde innings kwam Jole door een fout op de honken. Vrenegoor kreeg 4-wijd. Holewijn sloeg de bal in de tribune, waardoor Jole thujs kwam. De slag van Keulemans bracht Vrenegoor en Holewijn thuis, terwijl Hogenbos de snelle Keule mans weer thuis sloeg. Pronk verdween ten tweeden male- voor 3-slag (40). De Belgen verdwenen, allen voor nul, ofschoon Kennedy nog door een fout van Keulemans op" de honken kwam. In de vierde innings opende Meyer met 4-wijd. Hij stal het tweede honk en kwam door een prachtige stootslag van Scheur man op het derde honk. Jole werd in het verre veld uit gevangen, op welke slag Meyer echter thuis kwam. Vrenegoor - Aan deze Belg lag het niet! Het Nederlandse honkbalteam versloeg de Belgen mét 101, maar hier is Van Hoof (België) nog juist op tijd op het eerste honk. Nationale zwemkampioenschappen Geertje Wielema en Tjebbes wonnen elk twee titels De nationale zwemkampioenschappen, welke onder grote belangstelling in het zwembad De Kromme Rijn te Utrecht wer den gehouden, zijn, begunstigd door goed weer en een vlotte organisatie, een groot sportief succes geworden. De tijden, welke op deze zeker niet duidelijk dat de strijd orn de titel zich zou afspelen tussen Irma Schumacher en haar Limburgse rivale Wies Vaessen. Bij het keerpunt was de Rotterdamse zwemster een handslag voor, maar toen kwam Wies Vaessen in zeer hoog beentempo naar voren. Op de laatste vijf meter slaagde zij lichte baan werden genoteerd, waren vaak er in gelijk te komen en even later met belangrijk beter, dan die waarmee de na tionale titels verleden jaar te Doetinchem w;erden behaald. Maar behalve deze. fraaie cijfers werd op vrijwel ieder nummer een strijd'gelevei'd,'zo spannend en zo mee slepend, als wij maar zelden zagen. Feiten, die hoopvol stemmen voor de komende Europese kampioenschappen te Wenen. Het is een sterke ploeg, die Nederland in de Oostenrijkse hoofdstad zal vertegenwoor digen. .Jammer-echter, dat het geschil tus sen het KNZB-bestuur en do vereniging De Robben er de oorzaak van is geworden, dat niet de allersterkste ploeg kon worden samengesteld. De eerste finale de beste bracht al een uitstékende verrichting. In 60,2 sec. won de. Heemgtedenaar Tjebbes de 100 m. vrije slag heren met ruime vorsprong op Gerrit Bijlsma, die de kampioen van verleden jaar, Boxefn (DAW) achter zich liet. Was dit reeds een goede inzet van de dag der finales, bij hetzelfde nummer voor de da mes ging het nog beter. Al nadat de helft van de eerste baan was afgelegd, was hét BRONSTEIN—BOLESLAVSKY. De vier de partij van de schaaktweekamp tussen Bronstein en Boleslavsky eindigde in remise na 36 zetten. De stand is thans: Bronstein 2Y, punt, Boleslavsky VA punt. De match om vat 12 partijen en de winnaar heeft het recht tot het spelen van een match om het wereld kampioenschap tegen Botwinnik. KOEKOEK OMVER GEKEGELD. Te Rijswijk werd de kegelwedstrijd tussen de achttallen van Koekoek (Den Haag) en KKK (Denemarken) gespeeld. De Denen wonnen met 363 hout. Totaal van Koekoek 980, van KKK 1343. PERRY EN WILDE WINNEN. De finale dubbelspel van het Slazenger tennistournooi voor profs werd gewonnen door Perry en Wilde (G. B.), die de Amerikaan Faunce en de Egyptenaar Ali met 75, 63, 46, 57, 75 versloegen. NEUMEIER NAAR MILAAN. De Am sterdamse skiffeur Tom Neumeier van Wil lem III zal op 1. 2 en 3 September a.s. ons land vertegenwoordigen op de Europese roei- kampioenschappen, die dan te Milaan wor den gehouden. Zondag is dit besluit genomen door de technische commissie van de Neder landse Roeibond, nadat Neumeier op de Bos baan te Amsterdam een overtuigende over winning had behaald op de DDS'er Van den Berg, Neumeier liet 8.04.8 voor zich afdruk ken; Van den Berg 8.07.4. De Kring Utrecht van de Koninklijke Nederlandse Zwembond organiseerde Zaterdag en Zondag te Utrecht nationale zioemkampioenschappen. Boven: in het midden Geertje Wielema van de Robben die in 1 min. 13,8 sec. kampioene van Nederland werd op de 100 meter rugslag dames. Links Rietje v. d. Horst van R.D.Z.. die tweede werd en rechts Greet Gaillard van A.D.Z., die als nummer drie eindigde. Onder: in het midden de nieuwe kampioene op de 100 meter vrije slag voor dames Marie L. Vaessen van Z.O.N. (1 min. 6,8 sec.), links Irma Schumacher van R.D.Z., (tweede) en rechts Henny Tèrmeulen van H.D.Z., die derde werd. nog geen vingerlengte voorsprong als eerste aan te tikken. Hannie Termeulen rekende op de tweede baan met Ans Massaar af voor de derde plaats. De minste strijd werd geleverd op de rugslagnummers. Kievit won bij de heren zonder moeite in 1.09,9 met Bijkerk van HVGB en Arons van De Robben als tweede en derde in respectievelijk 1.13 en 1.14,2. Bij de dames wns natuurlijk Geertje Wielema de snelste. Prachtig soepel en schijnbaar zonder enige inspanning sneed de Hilversumse door het water. Slechts Ria van der Horst was in staat haar partij te geven, maar op de laatste baan was daarvan eigenlijk al geen sprake meer. Want Ria raakte driemaal in de touwen, waardoor haar rol was uitgespeeld. Des te meer springt de tijd waarin de Stender-pupil de nationale titel won, inliet oog: '1.13,8. Ria van der Horst noteerde 1.15,9. Een waar zwemgevecht leverde het drietal Kelder, Bonte en Buyze op de 200 meter schoolslag heren. De tijd van de winnaar Hans Kelder bedroeg 2.47,1. Buyze schaarde zich met 2.48,9 onder de beste Nederlandse schoolslagzwemmers en zeker had hij ook een plaats in de „Weense" ploeg gekregen, wanneer hij niet om stu dieredenen had moeten bedanken. Zou Lies Bonnier, eigen-lijk dë grote verrassing van deze kampioenschappen, de krachttoer van Zaterdag herhalen? was de vraag, die voor de start van de 200 meter schoolslag' dames velen bezig hield. In de series immers had de Eïndhovense zwem ster Jannie de Groot geslagen in 2.59,0, een tijd die zij nog nooit had gemaakt. Na 100 meter had Lies Bonnier inderdaad weer even-de leiding, rriaar daarna begon Jannie de Gi-oot op de haar bekende manier te vechten. Zij worstelde zich als het ware naar voren en bij het laatste keerpunt had zij de leiding. Lies Bon nier was niet meer in staat een antwoord te. geven en zelfs had zij nog een gevaarlijke aanval van Nel Garritsen af te slaan, maar zij bleef tweede, waarmee zij een plaats in de ploeg voor de Europese kampioenschappen ver diende. In de zeer goede tijd van 5.01,8 behaalde de HPC-er Tjebbes op de 400 m vrije slag zijn tweede titel van deze kampioenschap- pén. Het was een fraaie race. die van het begin at' in zo'n hoog tempo werd gezwom men, dat ook de tijden, die de nummers twee. en drie, Rinus van Daatselaar en Cabout, voor zich lieten afdrukken, van goed gehalte waren. Zo mogelijk nog spannender was het duel tussen Geertje Wielema en Irma Schumacher op hetzelfde nummer voor dames. Zij gaven elkaar geen centimeter toe. Naast elkaar zwemmend ging het in zeer hoog tempo over de baan. Dit moest wel een uitzonderlijke tijd worden, althans wanneer de meisjes dit tempo zouden blij ven volhouden,.en zij hielden het vol, tot de laatste slag. Irma beschikt over de zeld zame techniek zowel links als rechts te kunnen ademen, zodat zij haar rivale op beide banen kon zien, terwijl Geertje Wie lema Irma op de laatste baan niet kon zien. Voor Geertje bleek dit echter geen bezwaar om er voor te zorgen dat Ir-ma haar niet voor kon komen. Toch was de Rotterdamse naar veler mening iets eerder met aantikken dan de Robben-zwemster, maar de jury besliste dat Geertje Wielema eerste en dus kampioene was. Beide zwem sters noteerden 5.27,0, waarmee twee per soonlijke records ruimschoots werden ver beterd. De altijd spectaculaire estafettes brach ten alleen bij de heren spanning. In-de 4 x'200 meter werd Haarlem derde i kwam door Vildersheus op de honken, waarna Urbanus Scheurman thuis sloeg (6—0). Alvorens Keulemans op 3-slag ver dween ging Vrenegoor uit op het derde honk. In de gelijkmakende innings kwam met 1 man uit Wendelinckx op de honken. Een prachtige vang van Urbanus. gevolgd door een aangooi naar het eerste deed Van Hinderdael en Wendelinckx echter sneu velen. Hogenbos opende de vijfde innings met een honkslag, Pronk verdween voor de derde maal voor 3-slag, Meyer kwam door een fout van Maes op de honken; een fout van Hardies bracht Scheurman op het honk en Hogenbos en Meyer thuis (80). Jole en Vrenegoor sneuvelden op het eer ste honk. De gelijkmakende zesde innings bracht de Belgen eindelijk een tegenpunt. Paris kwam op het honk, toen Vrenegoor voor de tweede keer een derde slag liet glippen. Hij stal het tweede en werd door Philips thuisgeslagen. Wendelinckx cn Van I-Ioof werden door Pronk op het eerste honk uit gegooid. De Hollanders gingen voor nul aan de kant. In de zevende innings vervingen de Bel gen Claes door Martin en Van Acker door Gillet. Niettemin vergrootten de Hollan ders hun voorsprong toen Hoogenbos het tweede en derde honk stal en door middel van een doorgeschoten bal thuiskwam (9—1). Dank zij uitstekend werk van Jole gingen ook de Belgen voor nul. Zijn Belgische plaatsgenoot Martin deed het "niet slechter en ook de Hollanders gingen voor nul in de achtste innings. De Belgen zochten Keulemans en Hoo genbos op in de achtste innings en scoor den evenmin. Holewijn opende de negende innings met een flinke hit. Paris was zo vriendelijk onder de bal door te lopen en de gemeente ambtenaar kwam onder daverend gejuich van het talrijke publiek op zijn eigen slag thuis (101). Keulemans én Hogenbos gaven eveneens honkslagen, doch kwamen niet thuis, daar Meyer en Scheurman in het verre veld werden uitgevangen en Keulemans tijdens een genoegelijk praatje met zijn helper op het derde honk werd uitgetikt. Ofschoon Van Hoof de tweede Belgische honkslag liet noteren werd er niet meer gescoord. De werpersresultaten waren: Kennedy (België) 7 x 3 slag, 4 x 4 wijd, 10 honkslagen tegen. Urbanus (Holland) 13 x 3 slag, 2x4 wijd, 2 honkslagen tegen. Zowel de Belgen als de Hollanders maakten vier veldfouten. De beste slagman was Hoogenbos (0.750) doch ook Urbanus (0.500), Holewijn (0.400) en Keulemans (0.400) deden het goed. Hierop volgde Scheurman met 0.200. De overigen konden het niet tot een honkslag brengen. De beste Belgen waren Van Hoof en Philips (0.333). Laatstgenoemde werd in de zevende innings door De Gauwer ver vangen wegens een opgelopen blessure. De score verliep als volgt: België 0—0—0—0—0—1—0—0—0 1 Holland 0—0—4—2—2—1—0—0—1 =10 Overgangsklasse B HCK omzeilde een lastige klip door de» uitwedstrijd tegen HFC Haarlem met 20 te winnen. SG Haarlem 2 kon het tegen Sparta niet bolwerken. De overige ploegen waren vrij, Rotterdam—Antwerpen 19—13 In het Sparta-stadion te Rotterdam is Za terdag de honkbahvedstrijd Rotterdam—Ant werpen gespeeld óm de Maas-en-Schelde- beker. Het Antwerpse negental, dal. vorig jaar de eerste ontmoeting gewonnen had, verloor thans met. 1913. De Rotterdammers schenen aanvankelijk een zeer grote overwinning tegemoet te gaan, doch toen in de 7e innings een werper onvoldoende was vervangen en de Maasstedelingen onzeker verder speelden, vonden de Belgen hun achterstand geheel weg werken. Dank zij een tijdig herstel werd de Rotterdamse overwinning in de volgende innings verzekerd. Het verloop van de score was: Rotterdam: 14503051x 19. Antwerpen: 012210700 13. Athletiek Nederlandse estafetterecords sneuvelden stuk voor stuk Veel strijd, doch vooral het bij uitstek ge schikte athletiekweer hebben er zorg voor gedragen, dat er Zondag tijdens de Nationale Estafettekampioenschappen, die te Amster dam werden gehouden, niet minder dan zes Nederlandse records werden verbeterd. Het begon al in de serie 4 maal 80 meter meisjes, waar de ploeg van Sagitta 0,2 sec. van haar eigen record afhaalde en het op 40,7 sec bracht. In de finale wisten de Sagitta- meisjes het echter nog scherper te stellen door 40,6 sec te noteren. De meisjesploeg van Gita kwam via een 2e plaats'in de serie tot een 4e plaats in de finale in de nieuwe club recordtijd van 41,7 sec. De damesploeg van Sagitta liet vooral in de finale goede wissel techniek zien. Daarbij kwam, dat Fanny Blankers weer in prima vorm verkeerde en aldus is de uitstekende tijd van 48,2 sec., waarmede het Nederlands record ruimschoots verbeterd werd, alleszins verklaarbaar. Gita werd reeds ih de serie kansloos uit geschakeld. Blijkbaar nog niet tevreden met twee recordverbeteringen» slaagde Sagitta er ook in het Nederlands record op de relay- estafette (200—100—80—60 m.) te verbeteren en te brengen op 54,8 sec. En wederom had Fanny Blankers, dank zij een prachtige 200 meter het leeuwen aandeel in dit Sagitta- sücces, dat nog gecompleteerd werd mét een overwinning op de 10 maal 100 meter in 2 min. 7.8 sec. Op dit nummer bezette Gita de zevende plaats in 2 min. 20 sec. De 10 maal 100 m. bij de heren werd ge wonnen door Vlug en Lenig in 1 min. 40,9 sec. vóór A.A.C., dat 1 min 51,4 sec noteerde. Evenals Gito bezette „Haarlem" hier de ze vende plaats in 1 min. 57,2 sec. Op de 4 maal 100 m. nam A.A.C. revanche op Vlug en Lenig, door nu aan de Hagenaars de tweede plaats te laten. A.A.C. zegevierde in 43,4 sec. Vlug en Lenig had 43,9 sec. voor de afstand nodig. „Haarlem" was reeds in de serie in 45 sec. uitgeschakeld. In 3 min. 23,3 sec. won A.A.C. eveneens de 4 maal 400 m, Deze ploeg deed het trou wens helemaal uitstekend, door ook de 4 maal 1500 m. voor zich op te eisen, waarbij ze er In slaagde niet minder dan bijna 33 sec. van het bestaande Nederlandse record af te halen. Zij brachten het op 16 min. 26.2 sec. Zelfs een machtige 1500 m. van Wim Slijkhuis die dc Trekvogels-ploeg in één rush uit de ach terste geledren op de derde plaats bracht, kon hieraan niets veranderen. „Haarlem" dat enkele jaren geleden juist op dit' nummer altijd een belangrijke rol speelde, moest nu met de achtste plaats genoegen nemen, doch gelukkig hield hel goede lopen van de jeug dige athletcn Ebbeling en Halderman een belofte voor de toekomst in. De 4 maal 100 meter junioren was voor A.V.G. '26 uit Gro ningen in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 44,8 sec. „Haarlem", dat zowel op dit nummer als op de 4 maal 300 m. zijn beste loper Van Gorsel miste, werd vierde in 46,6 sec. De. 4 maal 300 m. werd gewonnen door de A.V. '23 in 2 min. 28,6 sec., welke tijd het halve dozijn recordverbeteringen vol maakte. Hier werd de ploeg van „Haarlem" even eens vierde-in de nieuwe clubrecordtijd van 2 min. 34.8 sec. De Herman van Leeuwen-beker, de beker voor de vereniging met de beste resultaten bij de heren, was met ruim verschil voor A.A.C., terwijl de Mevrouw Dieben-Koning beker voor Sagitta was.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5