Overdracht aan Indonesië zou leiden tot snei verval, onrust en verwarring De radio geeft Vrijdag jVUiqciin Wereldnieuws Vooral de Engelsen hebben hef warm in Straatsburg Donderdag 10 Augustus 1950 2 Rapport over Nieuw Guinea Conclusies van Nederlandse leden der Nieuw Guinea-commissie Aan de Staten-Generaal is overgelegd het Nederlandse deel van het rapport der gemengde commissie NieinV-Guinea. Het Indonesische deel wordt thans in het Ne derlands vertaald en zal binnenkort ook aan de Kamers der Staten-Generaal wor den aangeboden. De conclusie der Nederlandse leden van de commissie is, dat overdracht van de beheersvoering over Nieuw Guinea aan Indonesië strijdig is met de belangen der bevolking. De overwegingen, waarop deze conclusie berust, zijn onder andere de vol gende: Door zulk een overdracht zou het zelf beschikkingsrecht der bevolking te niet gedaan worden. Indonesië heeft steeds ver klaard, dat het deze bevolking beschouwt als Indonesiërs. Het gebied zou dus bij In donesië worden ingelijfd, zonder dat de bewoners van Nieuw Guinea hierover ge hoord zijn. Indien zij wèl gehoord werden en kiezen zouden voor Indonesië (hetgeen overigens zeef onwaarschijnlijk is), zou een kwart der bevolking beslissen voor het geheel. Aldus zou de Papoea's, voordat zij in de gelegenheid zijn geweest om hun zelfbeschikkingsrecht te hanteren, de mo gelijkheid ontnomen zijn om dat recht nog ooit op verantwoorde wijze te hanteren. Door zulk een beslissing zouden zij defi nitief gebonden zijn aan de Indonesische staat, hoewel zij naar taal, cultuur en ras niet tot het Indonesische volk gerekend kunnen worden. Daarentegen blijft hun bij voortzetting van Nederlands bestuur de weg open om dat zelfbeschikkingsrecht op een later tijd stip op verantwoorde wijze te hanteren. Overdracht van de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië zou een aan merkelijke vermindering betekenen van de voor de bevolking van dit eiland door het charter der Verenigde Volken geschapen waarborgen. Ofschoon deze bevolking* na zulk een overdracht even onafhankelijk zou zijn van hetgeen over haar door de Indonesische regering zou worden beslist als zij dat thans van de Nederlandse rege ring is, zou zij officieel deel uitmaken van het Indonesische volk en daarmede haar status van zich niet zelf besturend volk met al de waarborgen daaraan verbonden, verliezen. Indonesië, dat zich geplaatst ziet voor ontzaglijke moeilijkheden om in eigen land orde op zaken te stellen en te komen tot een economisch herstel, beschikt niet over de financiële middelen welke noodzakelijk zijn om ook Nieuw Guinea tot ontwikke ling te brengen. Het beschikt niet over voldoende krachten voor een beheer over Nieuw-Guinea, dat voldoet aan de eisen, die aan een dergelijke beheersvoering naar geldende normen gesteld worden. Men heeft, nadat gedurende een reeks van ja ren de normale opleiding van eigen krach ten zo goed als stil had gestaan, ter wille van de nationalisering van de administra tie de Nederlandse bestuursambtenaren en tal van ervaren administratieve krachten daaruit verwijderd, zodat men overal ge plaatst is voor een nijpend gebrek aan krachten. Ook aan onderwijzers heerst in Indonesië allerwegen een volslagen ge brek. Van de leerkrachten, die er zijn, zijn tallozen onvoldoende bevoegd. Ook artsen 'heeft men onvoldoende. Overdracht van het beheer zou derhalve ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis", causerie. 10.15 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Viool en piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Platen. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport- praatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeon en zangtrio. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. lo.OO Boekbe spreking en voordracht. 15.20 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Sextet. 17.35 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.50 Platen. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Platen. 19.30 „Op bezoek bij anderen". 19.45 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.40 „Silhouetten', causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.35 „Het aanzoek", hoorspel. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Koor, orkest en solisten. 22.40 „Van daag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM Et, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8,00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Blaaskwintet en piano. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Tenor en piano. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Surinaamse volksmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koninklijke militaire kapel. 14.00 Platen. 14.40 Voordracht. 15.00 Kamermuziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Viool en piano. 16.25 Amusementsmuziek. 17.00 Wetenswaardig allerlei. 17.30 Platen. 17.45 Friese causerie. 18.00 Koorzang. 18.15 Causerie over sociale verbetering. 18.30 Strijdkrachten. 1900 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Pla ten. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Symphonie-orkest. 21.00 „De R-.ad van Europa te Straatsburg bijeen". 21.™ Lichte muziek. 2h50 Orgel. 22.20 Platen. 2:1 50 Oratorium. Phïlharmonisch orkest en isten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 euws 23.15 Amusementsmuziek. 23.45 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.32 Mu- 2tr-n 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en 7. 14.00 Klassiek concert. 15.00 Platen. IC Sympnonisch casinoconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.00 Platen. 18.10 Cau serie. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.50 Feuilleton. 20.00 Filmmuziek. 20.30 Platen 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Operamuziek. 21.30 Symphonisch concert. 23.00 Nieuws. desorganisatie ten gevolge hebben van ad ministratie en medische verzorging, zodat voor de cultivering de bevolking en de openlegging van het land de minimale voorwaarden gaan ontbreken. Juist in dit opzicht is toenemende zorg en tewerkstel ling van ervaren specialisten een eerste vereiste. Alleen het onderwijs, dat in han den van zending en missie is, zou nog kunnen blijven functionneren op voor waarde, dat dit op gelijke financiële steun van de overheid kan rekenen als thans het geval is. Het is echter problematisch, of een in hoofdzaak Islamitisch land op den duur bereid zal zijn het werk van missie en zending die financiële steun te verlenen, die het thans ontvangt. Ook hier. geldt, dat verzekeringen van zulk een strekking slechts een smalle basis hebben. Immers moet het onwaarschijnlijk worden geacht, dat een land met een in meerderheid Mo hammedaanse bevolking met een hoog percentage analphabeten de relatief hoge bedragen zou afzonderen, nodig om liet onderwijs op peil te houden in een afge legen streek met Christen-bevolking, waai de onderwijsvoorziening tengevolge van de daar ondernomen beschavingsarbeid naar verhouding veel ruimer is. Overdracht van Nieuw Guinea aan In donesië zou tot ernstige onlusten aanlei ding geven, aangezien een zeer sterke stro ming onder de bevolking scherp gekant is tegen de R.I.S. Ook zou de belangen tegenstelling, nu reeds waarneembaar tus sen Papoe's en Indonesiërs, nog sterker worden, vooral indien de R.I.S. uitvoering zou wensen te geven aan haar voornemen. (Van een onzer redacteuren) Onder een brandende zon zijn de trappen en bordessen van FOrangerie, het gebouw van de Raad van Europa, fel wit, zodat de weerkaatsing pijn doet aan de ogen. Straatsburg beleeft in deze dagen het mooiste weer van de hele zomer en het is alsof deze schone, maar geschonden stad met een hunkering naar een betere toe komst zich lonkend en pralend toont aan de vele Franse en buitenlandse gasten, die zich in deze dagen en weken van de bij eenkomst der Europese consultatieve assemblée in Straatsburg bevinden, om hen te bewegen hun uiterste best te doen voor het succes waarop mèt Straatsburg alle West-Europese burgers hopen. „Le conseil? ah oui!" Iedere taxi-chauf feur, iedere tramconducteur en iedere Straatsburger in het algemeen wijst met veel pleizier de vreemdeling waar hij zijn moet. Straatsburg geeft geen opgewonden vertoon van vlaggen of versieringen te zien. Het wacht rustig af en geeft intussen de bezoeker alle mogelijke comfort. Het gebouw van de Raad van Europa, ter nauwernood gereed, mag dan al geen voor beeld van architectuur zijn, het is een voorbeeld van doelmatigheid en comfort, efficiency en moderne zakelijkheid. De delegaties der 15 landen en de pers vertegenwoordigers die in verrassend groten getale naar Straatsburg zijn ge komen vinden alle mogelijke voor komende en bereidwillige hulp van een legertje beambten, die vlug en accuraat hun afdeling beheren en met verwonder lijke kennis van zaken optreden. Zij kun nen iedereen overal aan helpen. Engelse manoeuvre Er is geen delegatie in Straatsburg, die niet blijk geeft van enthousiaste ijver om de zaak van Europa's eenheid te bevor deren. Dat is de „geest van Straatsburg", die zich ook tijdens de eerste bijeenkomst van vorig jaar manifesteerde en toen aan leiding was voor een reeks verrassingen uit de gelederen der Assemblée. Thans leeft die geest onmiskenbaar voort. Het is alleen de methode, die voor de delegaties vaak verschillend is, en een duidelijk voorbeeld van enigszins misplaatste ijver hebben de Engelse conservatieve afgevaar digden gegeven, die op de tweede dag der Assemblée voor den dag kwamen met een volgroeide en hecht doortimmerde reso lutie over het plan-Schuman. De Engelse conservatieve gedelegeerden hebben waar schijnlijk met enige schaamte geconstateerd dat de Engelse bijdrage tot Europa's wer kelijke coördinatie tot nu toe niet alleen bedroevend klein, doch in verschillende détails zelfs negatief is geweest. Aangezien Engeland een Labour-regering heeft zou den de Engelse conservatieve afgevaardig den natuurlijk hebben kunnen volstaan met hun handen in onschuld te wassen, doch zij zijn wellicht in de eerlijke overtuiging dat het hun plicht was verder gegaan: zij hebben een eigen Schu- man-plannetje opgesteld en dit in de vorm van een resolutie aan de Assemblée aan geboden, onder de mededeling dat zij het betreurden dat Engeland geen deel neemt aan de onderhandelingen over het plan- Schuman en dat zij ervan overtuigd waren dat het plan-Schuman in Engeland diepe indruk heeft gemaakt. Edoch, zij wezen tegelijk op de gevaren, die verbonden zijn aan een zo vérgaande combinatie van basis-industrieën en aan de instelling van een super-nationaal bewind over deze combinatie. En zij voegden daar hoofd schuddend bij: „Experts zijn goede diena ren, doch slechte meesters". De toelichting op de Engelse resolutie bevatte de vooropgezette suggestie dat een overeenkomst, zoals in het plan-Schuman is voorzien, niet kan worden aangegaan wanneer niet èn de regering èn het parle ment èn het volk het er volkomen mee eens zijn. Daarom willen de Engelse conserva tieven van wie Herbert MacMillan de woordvoerder was de hoge autoriteit over de West-Europese kolen- en staal- aangelegenheden in handen leggen van de ministers van buitenlandse zaken der lan den, die aan de overeenkomst deelnemen. Dit ministerscomité zou een subcommissie zijn van het ministerscomité dat in de Raad van Europa uitvoerende maatregelen neemt. In dat subcomité zou het vetorecht ADVERTENTIE beveiligt U en Uw kinderen eer- wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 en 90 ct. Nieuw Guinea te bestemmen tot kolonisa tie-gebied. Bij onbeperkte immigratie zal de Papoea vreemdeling worden in eigen land. De bevolking van Nieuw Guinea stelt voortzetting van het Nederlands beheer op prijs. Nederland heeft daarvoor zowel de ervaring als de middelen en krachten. Onder Nederlands beheer blijft het eiland verzekerd van wat het zozeer behoeft, een speciale positie en speciale behandeling, welke aan alle moeilijkheden, aan het cultiveringsproces verbonden, volle aan dacht schenkt. Hun overwegingen samenvattende, me nen de Nederlandse leden der commissie dat voortzetting van het Nederlandse be heer voor het land stellige beloften in houdt van vooruitgang en de wereld ze kerheid biedt, dat ook dit land met zijn volk in het wereldverkeer zal worden op genomen en daarin een waardige plaats zal kunnen vervullen. De overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië zou noodza kelijk leiden tot snel verval van hetgeen daar in vijftig jaren is opgebouwd en nog ongerekend de buitenlandse politieke verwikkelingen tot onrust en verwar ring, omdat de bevolking zich ongetwijfeld tegen zulk een overdracht verzetten zou. ZUIDHOLLAND HEEFT EIGEN LIED Zuidholland had tot nu toe geen eigen lied.Een tweetal ambtenaren van de Provin ciale Griffie hebben in deze leemte voor zien. De compositie is opgedragen aan de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper. Het lied is Woensdag aan de Commissaris aangeboden. Daarbij werd het voor de eerste maal ten gehore gebracht door een koor, gevormd uit ambtenaren in dienst van de provincie. gelden. Met andere woorden: de West- Europese steenkool- en staalcombinatie zou volgens de Engelse zienswijze een eenvou dige verdragsvorm moeten hebben, waar bij de afzonderlijke regeringen de zeggen schap hebben met het recht, voorstellen of maatregelen te vernietigen met een veto. Geen kwestie dus van afstaan van een deel der souvereiniteit, of van de grondlegging ener waarlijk politieke Europese eenheid. „O nee, dat nooit!" Op een persconferentie, die vooraf ge houden werd, verklaarde Herbert Mac Millan op een desbetreffende opmerking met een verschrikt gezicht: „O neen! Dat zou pooit, kunnen! Het is eenvoudig on denkbaar dat een ander dan dé Engelsen 'zelf iets te zeggen zou hebbefi over Engelse kolen of Engelse staal. „De geest van Straatsburg" zal het niet gemakkelijk klaar spelen met die „ik- Engelsen", aldus merkte een van ae veie Franse persvertegenwoordigers na afloop van de persconferentie op en inderdaad: er blijkt uit de Engelse hoek nog steeds niet die overtuiging, welke bijvoorbeeld vele Franse gedelegeerden bezielt, die zich nu eindelijk (door de geest van Straatsburg overwonnen) hebben neergelegd bij het streven om Duitsland als gelijke te behan delen. Die ingewortelde vrees der Fransen voor de Duitsers is, in Straatsburg althans, stervend. Waarom zou de Engelse taaiheid ih Straatsburg dan onaantastbaar blijven? Het is zeker dat de Engelse gedelegeer den, die ook buiten de vergaderingen danig met de idee en de noodzaak „federatief Europa" in het nauw gebracht worden, het warmer zullen hebben dan wie ook in het warme Straatsburg van deze Augustus maand. Albert Kuyle in beroep Op 9 September zal de Bijzondere Raad van Cassatie het beroep behandelen van de schrijver Albert Kuyle (L. M. A. Kuyten- brouwer) uit Bilthoven, die enige maanden geleden door het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht werd veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de burgerrechten voor de tijd van het leven. Aan Albert Kuyle is ten laste gelegd, dat hij gedurende de bezettingstijd artikelen heeft geschreven die „afbreuk deden aan het gezag van de Nederlandse regering te Londen, aan de Engels-Amerikaanse oor logvoering en aan het geestelijk verzet in Nederland." 59. Dat werd me daar een toestand voor de troon! Panda begreep niet, dat de Ko ning het goed vond! Ruzies en toestanden waren het, en anders niet. Want toen Her- log Brunö nu ineens zijn vroegere vriend Graaf Isen Grim in zijn eigen mooie har nas zag lopen, dacht kij natuurlijk dat deze het gestolen had en dat riep hij dan ook; maar daarop antwoordde Isen Grim weer met een hele reeks woorden die zó lelijk waren, dat ik ze niet wil herhalen. Hel zijn gemene leugens!" riep hij tenslotte. En toen riep Hertog Bruno weer: „Wat, leu gens! Jij hebt mijn harnas gestolen!" ,^A.hem-ahum, pardon, edele hertog", viel Het Rode Kruis en de zaak-Bertha Hertog Naar aanleiding van het bericht dat het Nederlandsé Rode Kruis zich zou hebben teruggetrokken uit de zaak Bertha Hertog vernemen wij van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat, nu dit departement meer en meer wordt betrokken in deze kwestie, in overleg met het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis besloten is. dat bepaalde aangelegenheden, welke tot nu toe door het hoofdbestuur behan deld werden, door Buitenlandse Zaken ter hand genomen zullen worden. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis deelt mede, dat, nog voordat de rechter in Singapore in eerste instantie Bertha Hertog aan haar ouders had toe gewezen, de afdeling Indonesië van het Nederlandse rode Kruis maatregelen had genomen, opdat het kind onder geleide van verpleegsters passage zou krijgen op een boot naar Nederland, zulks na overleg met het consulaat-generaal in Singapore. Toen het scheen alsof geld het enige beletsel was dat de terugkeer van Bertha verhinderde, heeft het Nederlandse Rode Kruis tot deze hulpverlening besloten, hoe wel deze strikt genomen niet op zijn weg ligt. Reeds in Mei heeft het Nederlandse Rode Kruis zich in verbinding gesteld niet Buitenlandse Zaken. Het bericht als zou dit ministerie aan het Nederlandse Rode Kruis verzocht hebben, zich uit de zaak- Bertha Hertog terug te trekken, zijn der halve in hun algemeenheid niet juist. Twee emigrantenvluchten naar Canada De K.L.M. zal in opdracht van de Stich ting Landverhuizing Nederland op 10 en 15 Augustus emigrantenvluchten naar Canada uitvoeren. Donderdag 10 Augustus zal de PH-LTW (Overloon) met 61 emi granten van Schiphol naar Montreal ver trekken. Gevlogen wordt via Meeksfield op IJsland en Gander op New Foundland. Bij de passagiers bevinden zich veertien personen uit één gezin, dat van de heer F. H. van Bussel uit Asten. Het meeren- deel der passagiers bestaat uit landbou wers. Nederlandse musici naar congres te Bayreuth In Bayreuth wordt van 27 tot 31 Augus tus een internationaal congres van muziek studenten gehouden. Drie Nederlandse musici, te weten Jan Kruyt uit Zaandam, leraar aan het Amsterdams Conservato rium, de bariton Leo Rommerts, jeugd- herbergvader te Castricum en de fluitiste mejuffrouw Ellen Mac Gillavry uit Den Haag zullen op uitnodiging van het Neder lands impresariaat op dit congres moderne muziek van Nederlandse componisten ten gehore brengen. Luit.-generaal Giebe! gaat heen als chef Luchtmachtstaf Op 15 September zal heengaan als chef luchtmachtstaf de luitenant-generaal C. Giebel. Hij zal waarschijnlijk opgevolgd worden door de generaal-majoör I. A. Aler, thans Nederlands lid van de „Air Advisory Council" van de West-Europese tjriie. Brand in leerlooierij te Oisterwijk Woensdag heeft brand gewoed in de lederfabriek „Oisterwijk" N.V., een der grootste leerlooierijen van Nederland. De brand, welke in de collodiumspuiterij ont stond door het warmlopen van een motor, liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, daar zich in deze fabrieksafdeling zeer brandbare chemicaliën bevonden. De fabrieksbrandweer, geassisteerd door de Oisterwijkse brandweer en de gemeen telijke brandweer van Tilburg, was na on geveer drie kwartier blussingswerk het vuur meester. De schade is vrij aanzienlijk door het verloren gaan van enige collodiumspuit- inrichtingen en een hoeveelheid huiden en vellen. Auto onder een trein op onbewaakte overweg Twee slachtoffers Op een onbewaakte overweg bij Doetin- chem is een personenauto in botsing ge komen met een trein. De inzittenden van de auto, de 53-jarige fabrikant J. J. H. M. en de 47-jarige mevrouw S., beiden uit Amsterdam, kwamen om het leven. De auto kwam uit Doetinchem en moest op de rijksweg naar Terborg wachten voor de neergelaten spoorbomen van de be waakte overweg. Daar de heer M. blijk baar grote haast had, wilde hij via de on bewaakte overweg in de nabijheid de spoorweg kruisen. Dit is hem echter nood lottig geworden. Prof. dr. W. Vogelsang, de Utrechtse oud-hoogleraar in de kunstgeschiedenis, is Woensdag op zijn 75ste verjaardag door een grote schare van vrienden en vereerders ge huldigd tijdens een receptie, welke in het Kunsthistorische Instituut te Utrecht, de schepping van prof. Vogelsang, werd ge houden. hier Joris Goedbloed hem in de redè: „Hebt u daarnet niet gezegd, dat het de Gemas kerde was, die uw harnas stal? Eén van beiden: de Gemaskerde stal uw harnas, óf Graaf Isen Grim stal het, nietwaar? Logisch denken, waarde heer!" Zie je? Leugens! Grove laster! Belediging!" brulde Graaf Isen Grimmaar nu ging het de Ko ning toch te ver. „Stilte!" riep deze dïis. ..Stilte!' Ik begrijp niets van dit alles!" De Graaf en de Hertog deinsden verschrikt achteruit, maar Joris was niet in het minst uit het veld geslagen. „Welaan dan, sire", sprak hij beleefd; „ik voel uw moeilijk heden! Dit alles gaat u boven de kroon, en gij denkt aan dat onsterfelijk woord, dat Automobilisme Vier Nederlandse équipes starten in Luik—Rome—Luik De Nederlandse équipes B'akkumBaars (Buick), Gatsonide'sTrasenster (Gatso), Barendregt—Richten. (Morris 2215 cc.) en GroenhartKokkes (Dyna—Panhard) beho ren bij de tientallen inschrijvers voor de grote rit LuikRomeLuik. Tot dusverre hebben er geen. Engelsen ingeschreven, maat wel talrijke Fransén, Italianen. Belgen en eiiige Zwitsers enLuxemburgers. De start heeft op 16 Arigüstus in de na middag plaats, het parcours loopt over een aantal lastige bergtoppen, die ook de renners van de Tour de France voor een zware taak stelden: de Lautaret, de Isvard, Stelvio.' Gavia, Galibier en andere. Wielrennen Kübler en Koblet zijn Zwitserlands hoge troeven De Zwitserse ploeg voor de wereldkam-: pioenschappen op de weg, welke op 19 en 20 Augustus te Moorslede worden gehouden, is als volgt samengesteld: Profs: Kübler, Koblet, Brun, Croci-Torti, Schaer en Stettler. Reserve: Weilenmann. Amateurs: Roethlin, Bucher, Heimberg, Humatcher, Reiser, Schellenberg. De ploeg voor de wereldkampioenschappen op de baan (12 tot en met 16 Augustus te Luik), ziet er als volgt uit: achter grote mo toren: Diggelman, Besson Heimann. Sprint profs: Plattner, Roth, Von Buren. Sprint amateurs: Reiser, Bucher. Achtervolging profs: Koblet. De beste verwachtingen heeft men van de overwinnaar in de ronden van Italië en Zwitserland, Koblet en die van de Tour de France, Kübler. Beiden zijn kundige, all round renners. Voetbal D.C.O. een ronde verder Het tournooi om de ümansbeker, dat tel- kenjare door de Haarlemse vierde klasser DCO wordt georganiseerd, heeft Woensdag avond een aanvang genomen en vele voetbal liefhebbers waren aan de Schalkwijkerweg aanwezig om de officieuze opening van het nieuwe voetbalseizoen mee te maken. De eerste wedstrijd van deze reeks ging tussen de organiserende vereniging en de derde klasser TYBB en al direct viel er een verrassende uitslag te noteren. DCO slaagde er n.l. in met 21 te winnen, hoewel de rust een 1—0 voorsprong voor TYBB aanwees. De geel-zwarten hadden invallers voor Cock, Van Berkel en Vreenegoor en hadden aan de pittig spelende DCO-ploeg. welke één in valler telde, hun handen vol. Wel wist TY BB door toedoen van linksbuiten v. d. Berg de leiding te nemen, maar in de tweede helft speelde DCO met meer enthousiasme en reeds na tien minuten kreeg middenvoor Prins een kans welke hij onberispelijk benutte, 11. In de strijd om de overwinning toonde DCO zich de sterkste en hoewel eerst doelman Bakker van TYBB een penalty had gestopt, kon hij niet verhinderen dat tien minuten voor het einde linksbuiten Klop voor DCO het winnende doelpunt maakte. DCO komt thans in de winnaars-finale. Hedenavond wordt de wedstrijd Schoten— Bloemendaal gespeeld, De 31-jarige Amerikaanse typiste Florence Chadwick die eergisteren in 13 uur en 23 minuten over het Kanaal zwom en daar mee het 26 jaar oude record van 14 uur en 39 minuten, dal op naam stond van Ger trude Ederle, deed sneuvelen. Sport in 't kort REMISE. De afgebroken partij uit de vijfde ronde van de schaaktweekamp tussen Boleslafsky en Bronstein is in remise ge ëindigd. GEEN VUUR GENOEG? Woensdag avond heeft UW met 21 van het Neder landse brandweerelftal gewonnen. De rust stand was 11. RAY ROBINSON REDT TITEL. Ray Robinson heeft zijn titel van wereldkampioen in het weltergewicht behouden door zijn tegenstander Charley Fusari in een gevecht over 15 ronden op punten gemakkelijk te verslaan. een groot wijsgeer bezigde toen hij aan het einde van zijn Latijn was: „Cogito, ergo rhum!". Welnu, sire vergun mij alles op te klaren! Vergun mij, om een sensationele verklaring af te leggen! Vergun mij, cm de geheimen die ons omsluieren met enkele woorden op te lossen!" „Maar nu komt het!" dacht Panda. De schrandere Panda had al lang begrepen, dat Joris dit alles zo ver oorzaakt haden dat hij een geheime be doeling had bij zijn handelwijze. „Het zal vast wel v;eer iets slechts zijn dat hij in de zin heeft!" dacht Panda somber. En bij de volgende gelegenheid zullen wij al zien of Panda gelijk had Veiligheid. De Amerikaanse Senaat heeft de maatregelen ter verscherping van de controle op de immigratie goedgekeurd Krachtéis deze beslissing kan elke I vreemdeling, zelfs een diplomaat, om j veiligheidsredenen uit het land worden I gezet. Ongeluk. Een 35-jarige Franse journalist is Woensdag op de kermis te Rijssel door een Nederlandse beroepsbokser zo ernstig geraakt, dat hij aan de gevolgen is overleden. De Fransman, die de uitdaging om tegen de 21-jarige Nederlander in ae ring te treden, aanvaardde, ging al spoe- dig tegen de grond. De eigenaar van de I tent, die als scheidsrechter optrad, telde hem uit, doch de journalist bewoog zich niet meer. Bezoek. Twee Britse regeringsleden, die in Joegoslavië vertoeven, hébben een onderhoud met maarschalk Tito gehad, namelijk de minister ,van brandstof en energie, Philip Noel-Baker, en de parle mentair onderstaatssecretaris van het ministerie van handel Arthur Bottom- ley. Zij lunchten Dinsdag met de Joego- Slavische leider. Geestdrift. De bevolking van het Belgische mandaatgebied Oeroendi heeft op geest- driftige wijze haar vorst Mwambutsa ontvangen, die gedurende enkele weken de gast in België was. De politie moest de negerkoning met 1 alle beschikbare manschappen tegen het enthousiasme beschermen, doch zij kon niet verhinderen dat de romp van het vliegtuig, waarmede hij was aange- komen, op verscheidene plaatsen met i lansen werd doorstoken. Aanval in de rug. Günther Stempel, secre- taris-generaal van de Oost-Duitse libe raal-democratische partij, is door ae veiligheidspolitie van de Sovjet-zóne gearresteerd. De arrestatie werd ver richt toen hij het hoofdkwartier van de partij in de Oostelijke sector van Ber- lijn verliet. Even tevoren waren zijn vrouw en zijn secretaresse door de politie in een ge- reedstaande auto geduwd en weg. gereden. Volgens partijgenoten van Stempel zou rivaliteit tussen politieke groeperingen in Oost-Duitsland aan de arrestatie van I Stempel ten grondslag liggen. Medewerkers van Stempel hebben ver klaard, dat Kastner, voorzitter van de liberaal-democratische partij, de over val heeft voorbereid op instructie van "Walter Ulbricht, secretaris-generaal van de S.E.D. Internationaal. De Paus heeft Woensdag avond in de Vatikaanse basiliek een algemene audiëntie toegestaan aan 30.000 bedevaartgangers uit Frankrijk, België, Groot-Brittannië, Malta, V.S., Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland, Spanje, Mexico, Syrië, Brazilië, Turkije Tripolitanië. Crematie. Op een vraag van het hoofd der naturellenafdeling van de Johannes- burgse stadsraad over het vol raken der naturellenbegraafplaatsen, hebben de adviserende naturellenraden -vrijwel eenparig doen weten, dat zij gekant zijn tegen crematie, zijnde „iets Weërzin- wekkends, vreemd aan de Bantoes en een afschuwelijk gebruik uit hét buiten land ingevoerd". Taal." Een commissie uit de Zuid-Afrikaanse „Akademie vir wetenskap ën ,kuns" heeft een rapport gepubliceerd inzake de wenselijkheid van onderwijs in het Nederlands in Zuid-Afrika, waarin zij concludeert, dat studie van het Neder lands op scholen en universiteiten voor •het Afrikaanse kind van groot belang is. Over een merkwaardige courant Te Jeruzalem verschijnt sinds ruim een half jaar een maandblad onder de (hier uit het Engels vertaalde) titel: Kronieken, met de ondertitel: Nieuws van het Ver- leden. Dit blad, waarvan de totnutoe verschenen I nummers door toevallige omstandigheden I op onze schrijftafel terechtkwamen, dankt zijn ontstaan aan het initiatief van mevr. i Van Leer, echtgenote van de Nederlandse groot-industrieel, die een fabriek van stalen vaten in Israël heeft opgericht. De uitgave is 4 paginas in omvang, op j tamelijk klein formaat, vergeleken bij onze dagbladen, en - bevat uitsluitend nieuws uit het grijze verleden en in de Engelse taal. De nummers die totnutoe het j licht zagen dragen de, overigens zeer uit eenlopende, jaartallen 2811, 3156, 3307, 3600, 3651, 3723, 3756, terwijl het huidige I jaar, naar Israëlitische tijdrekening 5710 I is. Het doel is kennelijk een opnieuw ver tellen van de geschiedenis van het Oude Testament en daarvoor heeft men de vorm van een moderne krant gekozen, met hoofdartikelen, grote koppen, ingezon den stukken, boekbesprekingen, ja zelfs advertenties. Alles wordt verteld of het thans is voorgevallen en tekeningen, zelfs fotos, de laatste uiteraard van oude beel- den en andere oudheden en van recon- .structie-maquettes verluchten de tekst. Enige voorbeelden van koppen bova® artikelen: Koningin van Sheba aange komen; Koning Salomo wijdt nieuwe tem pel in; Bezoek aan de dode stad Niniveh, dal: als volgt aanvangt: Het is bijna on doenlijk, zich een beeld van groter ver latenheid voor te stellen dan de met-gras begroeide zandhopen, die slechts zeven jaar geleden Niniveh vormden, de grote alom vermaarde stad, die meer dan een eeuw lang synoniem was met rijkdom en macht. Verder: Koning Herodes dood, 33 jaar tyrannie ten einde. Mevrouw Van Leer heeft de medewer king van studenten en professoren van de Hebreeuwse universiteit te Jerusalem voor historische onderzoekingen en zij stelde Israëlische journalisten aan, onder wie een hoofdredacteur van Nederlandse afkomst. Wij menen, dat deze Kronieken aan spraak mogen maken op de titel: merk waardigste courant ter wereld. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 10 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, Lady Susan Jeans, 2 uur. Rembrandt: „Alles wel aan boord", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Malle gevallen", alle leeft. 10.30 u.; Bud Abbott en Lou Costello in Hollywood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: „De verstrooide professor". 14 j.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Tafeltje dek je", alle leeft., 11 u.; „Bud Abbott en Lou Costello in donker Afrika", alle leeft., 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur, Spaarne: „Zorro", 14 j.. 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: IJscoman, kijk uit!". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 11 AUGUSTUS Gemeentelijke Concertzaal: Chopin-avond, Theo van der Plas, 8 uur. Bioscopen: Nieuw programma. De „geest van Straatsburg" is nog niet vaardig over hen geworden

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2