Prins Boudewijn morgen beëdigd als Belgisch staatshoofd Haarlems telefoonnet wordt uitgebreid tot capaciteit van 50.000 aansluitingen Donderdag 10 Augustus 1950 3 VANAVOND zal hetr25 jaar geleden zijn dat het plaatsje Borculo in de Gelderse Achterhoek door een windhoos werd ge- troffen.De rampen die na deze catastrofe ons land hebben getroffen hebben de herinne ring aan de verschrikkelijke avond van de 10de Augustus 1925, toen in enkele minu ten tijds dit stadje van vijfduizend inwo ners tot een puinhoop werd, wel kunnen vervagen, doch niet geheel kunnen uit wissen. Tweeduizend mensen werden dakloos, vier verloren het leven. Geen enkel ge bouw kwam er zonder schade af. Trou wens, niet alleen Borculo werd door een typhoon getroffen, doch ook de omgeving van Bergen op Zoom, van het Brabantse plaatsje Zeeland en Didam in de Achter hoek. Evenzeer bleek hoe Nederland' met de slachtoffers van de ramp meeleefde. Ko ningin Wilhelmina gaf daartoe het voor beeld door haar persoonlijke belangstelling voor het lot der ongelukkige bevolking en door een, gift van tienduizend gulden aan het steuncomité. Overal in den lande wer den geldinzamelingen gehouden, die soms in minder dan geen tijd enorme bedragen opleverden. Vermeld dient te worden dat- het Amerikaanse Rode Kruis tienduizend dollar schonk. Borculo heeft zich dan ook weer spoe dig van de catastrofe kunnen herstéllen. Maar zij, die de wervelstorm hadden mee gemaakt, keken nog lang wantrouwend naar het zwerk, wanneer dat er onheilspel lend uitzag. De K.L.M. maakte vele luchtfoto's van de uitwerking van de ramp, waarvan wij er hierboven een reproduceren. Indien ook de Senaat accoord gaat met de gisteren door de Kamer aangenomen wet op de machtsoverdracht Socialisten nu bereid tot loyale samenwerking Na een debat van-' meer dan negen uur heeft de Belgische Kamer gisteravond, om kwart over elf gestemd over het wetsvoor stel tot overdracht der Koninklijke prero gatieven op Prins Boudewijn. Het wets voorstel werd aangenomen met 165 stem men (katholieken, liberalen en socialisten) tegen 27 stemmen (26 katholieken en 1 liberaal) bij 7 onthoudingen (5 katholie ken en 2 communisten). De katholieke leden, die voor het voorstel stemden, verklaarden tijdens de debatten dat slechts te zullen doen omdat het de wens van de vorst was. De katholieken, die tegenstemden, be toogden niet te willen buigen voor het ge weld van een opstand. Het wetsontwerp komt vandaag in de Senaat en indien ook deze accoord gaat komen Vrijdag beide Kamers in verenigde zitting bijeen, tijdens welke Kroonprins Boudewijn dan als het nieuwe Belgische staatshoofd zal worden beëdigd. Men verwacht dat Koning Leopold en kardinaal Van Roey radiotoespraken tot het Belgische volk zullen houden, waarin zij op nationale verzoening en eenheid rondom de troonsopvolger zullen aan dringen. Tijdens de debatten der Belgische Kamer verklaarde de rapporteur Humblet (CVP) van de „bijzondere commissie tot onder zoek der amendementen", dat een amen dement van «iet katholieke Kamerlid Van Roey, op grond waarvan de overdracht dei- Koninklijke prerogatieven aan Prins Bou dewijn slechts voor een jaar zou gelden, door de bijzondere commissie was verwor pen en de tekst van het desbetreffende wetsvoorstel met algemene stemmen was goedgekeurd. Tal van CVP-leden hekelden op scherpe wijze de houding der socialisten en ver klaarden dat hun mars naar Brussel een burgeroorlog zou hebben betekend. Een der CVP'ers, de heer Lambotte, riep uit: „Er kleeft bloed aan de handen der socialisten!", hetgeen een hevig tumult op linkse en rechtse banken ontketende, waaraan voor zitter Frans van Cauwelaert -slechts met veel gehamer en dreigementen dat hij de vergadering zou schorsen, een einde kon maken. „Koning Leopold kan blijven" De voorzitter van de socialistische partij Max Buset verlangde van de C.V.P. te vernemen of zij voornemens is, de op 1 Augustus aangegane verbintenissen volle dig na te komen of niet. „U kunt niet „plus royaliste que le roi" zijn", zo merkte West-Duifsland zal schuld van 320 millioen aflossen Tussen een Nederlandse delegatie, welke onder leiding stond van mp S. Th. J. Tep- pema, plaatsvervangend directeur-gene raal van de Buitenlandse Economische Be trekkingen, en een Duitse delegatie is over eenstemming bereikt betreffende de af lossing van de vordering, welke Nederland op het ogenblik op West-Duitsland heeft. Deze vordering bedraagt circa 320 mil lioen. Een amortisatie-systeem is ontworpen, waarbij het gehele bedrag via de Europese betalingsunie binnen 2 tot 4 jaar door Duitsland zal worden afgelost. Voorts werd overeengekomen, dat Duitsland voor het uitstaande bedrag een rente van 2 procent zal vergoeden. Mjaskovski overleden Radio Moskou heeft bekend gemaakt dat de „vooraanstaande Sovjet-Russische mu sicus en volkskunstenaar" Nikolai Jakov- Ievitsj Mjaskovski is overleden. Zijn oeu vre omvat onder meer 24 symphonieën, waarvan de eerste zes nog in romantische stijl. In zijn latere werken maakte hij veel gebx-uik van Russische liederen en volks dansen. Bekend gewox-den zijn ook de twaalf liederen op teksten van de dichter Lermontov en de Sinfonietta voor strijkers, Welke meer dan eens door het Amsterdamse Concertgebouw-Orkest is uitgevoerd. Vei-- der schreef deze in 1881 nabij Warschau geboren componist symphonische gedich ten, piano-sonates en strijkkwartetten. hij op, zich tot de C.V.P.-leden wendend. De socialisten zouden, aldus Buset, tegen over de Koning een „menselijke houding" aannemen. Indien hij eenmaal afgetreden was, zou de vorst zich kunnen vestigen waar hij wilde. De vorst zou echter geen politieke rol meer mogen spelenen zich moeten onthouden van deelneming aan openbare gebeurtenissen. Buset sprak de verwachting uit dat de „Koninklijke Prins", (zoals Boudewijns titel nu luidt), bijgestaan door integere raadgevers, onafhankelijk van de vorst zijn bevoegdheden zal kunnen uitoefenen. Prins Boudewijn zal.dezelfde status moeten krijgen als Prins-Regent Karei had. Al deze punten, zo zei hij, waren door de bijr zondere commissie bestudeerd en met al gemene stemmen aangenomen. „Nu samenwerken" Na het-aftreden .van de vorst zijn de so cialisten bereidmet de CVP samen te werken. De politieke, samenwerking die wij hebben geweigerd aan Koning Leopold zal worden hersteld voor de Kroonprins, aldus spreker.' Om de eenheid te herstellen, zo ging hij voort, is het evenwél nodig, dat van het tijdstip af waafop de overdracht der bevoegdheden-geschiedt, niet meer.over de Koningskwéstie gesproken wordt. Dit zal ook moeten gelden voor. de kranten. De heer Buset maakte hierna melding van de geruchten volgens welke de CVP een nieuwe leiding zou. krijgen. Zal zij haar politiek over twee'of'drie weken niet ge wijzigd hebben en zal. zij zich houden aan de gètroffen overeenkomst? zo vroeg 'hij zich af. Ten slotte bracht Buset hulde aan premier Duvieusart „voor de inspanning deze zich getroost heeft om een oplos sing te vinden in de critieke dagen". Slechts de linkse Kamerleden sloten zich met handgeklap bij deze hulde aan, de CVP-leden gaven - op geen - enkele wijze blijk van hun instemming. Mr. Vari Kleffens in Nederland Met het Zweedse ni.s. „Uruguay" zijn hedenmorgen mr. E. N. van Kleffens en zijn echtgenote uit Amerika in Rotterdam aangekomen. „Ik heb het jammer gevonden", zo zeide. de heer Van Kleffens, „afscheid te móeten nemen van Washington.- Maar over wegingen, samenhangende met de gezond heid van mijn vrouw, hebben dit nodig gemaakt". Mr. Van Kleffens blijft een paar weken in Nederland en zal dan zijn nieuwe func tie: Nederlands gezant in Lissabon, aan- vaardeh. Romantische pleziertocht eindigde op politiebureau Haarlems paartje „charterde" Zandvoorts bootje Een exploitant van een bad-inriehting te Zand voort deed Woensdag bij de politie aangifte, dat hij een vlet miste. Kort daar op kwam een strandpaehter vertellen, dat hij een groot dekzeil kwijt was. De politie combineerdè de vermissing van vlet en zeil, waarna de tussenkpmst werd ingeroepen van de schipper van een pleziervaartuigje, de Zandvoorter Rocus van Duyn, om eens een onderzoek in te stellen op zee. Na ge ruime tijd te hebben rondgezwalkt ont dekte hij eindelijk op acht kilometers uit de kust in de zgn. vaargeul een vissers-' vaartuig, dat een sloep op sleeptouw had. Het bleek het vermiste, met het zeil uit geruste bootje te zijn, dat, omdat het in moeilijkheden verkeerde, door de visser op sleeptouw was genomen. De schipper uit Zandvoort nam de sleep over en bracht vlet en zeil weer terug naar het Zandvoox'tse strand, waar de politie reeds stond te wachten. Het bleken een 19-jaiige jongen en een 20-jarig meisje, beiden uit Haarlem, te zijn, die de beman ning van de vlet uitmaakten. Zij werden meegenomen naar het politiebureau, waar zij' verklaarden niet de bedoeling te hebben gehad, iets te ontvreemden. Slechts hadden zij eens op eigen risico een pleziertochtje op zee willen maken. Nadat de politie pro cesverbaal had opgemaakt wegens poging tot diefstal, werd het tweetal weer op vrije voetengesteld. Nieuwe centrale in Haarlem-Noord In de komende jaren zal de capaciteit van de telefooncentrales in Haarlem en de randgemeenten belangrijk worden vergroot. Dit jaar nog wordt een begin gemaakt met de uitbreiding van de Heemsteedse bijcentrale. Het aantal aangeslotenen op deze centrale, dat thans tweeduizend bedraagt, wordt met duizend abonnés uit Haarlem-Zuid vergroot, de capaciteit zal echter in eerste termijn op vierduizend abonnés worden gebracht. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat Heemstede en Acrdenhout, dat op het ogenblik eveneens een capaciteit voor tweeduizend aansluitingen heeft, in de toekomst hoofdcentrales krijgen voor tienduizend abonnés ieder. Bovendien zal in Haarlem- Noord een geheel nieuwe centrale worden gebouwd met hetzelfde vermogen, terwijl de stadscentrale in Haarlem-Centrum van 12.000 op 20.000 aansluitingen zal worden gebracht. De bijcentrale in Bloemendaal (capaciteit: 4.000 aansluitingen) zal worden opgeheven. In het tijdvak van 1 Januari 1950 tot 1 Augustus werden niet minder dan bijna tweeduizend nieuwe abonné's aangesloten in het district: het totale aantal steeg van 37.468 tot 39.394. Het aandeel van Haar- Met deze wijzigingen gaat tevens een verandering der telefoonnummers gepaard. De abonné's in Haarlem-Centrum, West en Oost krijgen nummers die met een 1 of een 2 beginnen. Die in Heemstede zullen te hei-kennen zijn aan een 3. Voor de series 28.000 en 29.000 gaat deze regeling reeds het volgend jaar omstreeks April in, zoals wij reeds meldden, ook de abonné's in Haarlem-Zuid krijgen een nummer, dat met een 31 zal beginnen, die in Aerdenhout met een 4, die in Haarlem-Noord en Bloe- mendaal tenslotte met een 5. Tweeduizend wachtenden Het aantal gegadigden voor een telefoon aansluiting' bedraagt in het district Haar lem dat zich uitstrekt van Sassenheim tot Texel thans nog tweeduizend. In noi-male tijden zou men die in enkele maanden kunnen helpen. Nu betreft het „moeilijke gevallen", die bijzondere tech nische voorzieningen vergen omdat kabels of centrales vol zijn, of omdat zij op plaatsen wonen, waar een aansluiting nu of zelfs in de toekomst niet economisch verantwoord is. In het afgelopen jaar heeft men bij de districtsleiding van de Telefoondienst dras tische maatregelen getroffen om radicaal van de achterstand af te komen. Bij het einde van de oorlog waren er niet minder dan achtduizend namen van aspirant- abonné's op de wachtlijst. Haddén de tech nici in het normale tempo en volgens het gebruikelijke schema gewerkt, dan zou men alleen de gewone aanwas van aan sluitingen hebben bijgehouden, doch nooit van de achterstand verlost zijn geraakt. Daarom heeft men op een gegeven ogen blik zoveel mogelijk ander werk stopgezet en heeft men zich in het bijzonder op het maken van nieuwe aansluitingen gewor pen. Daarbij heeft men in de dichte bevol kingscentra als Haarlem en Alkmaar, om dat het daar economisch verantwoord was, aannemers in dienst genomen om het werk te bespoedigen. Met goed gevolg: want er verliepen maanden waarin niet minder dan achthonderd nieuwe aansluitingen tot stand werden gebracht. Sterke teruggang aantal distributieluisteraars In district Haarlem 10% De verhoging van het abonnementsgeld op de radiocentralen en van de aanslui- tingskosten hebben in het Telefoondistrict Haarlem een vermindering van het aantal aangeslotenen van meer dan 10 pet. te weeg gebracht. Voor de tariefsverhoging waren er on geveer 39.000 distributieluisteraars, thans zijn het er nog een goede 34.000. De vermindering is vooral sterk in de netten waar men nog slechts keuze uit twee pi-ogramma's heeft. Overigens wordt regel matig voortgegaan met de verbouwing van dergelijke centrales, opdat alle luisteraars een gelijke keuze zullen krijgen. Wat Heemstede betreft kan dit nog wel een paar jaar duren. Er zijn in Heemstede 891 distributieluisteraars waarvan 171 aan geslotenen keuze hebben uit maar twee stations. Deze wonen echter in wijken waar maar weinig aansluitingen zijn, zodat in ver houding zeer hoge kosten moeten worden gemaakt. .Avontuur in Napels'1 TOEN vanmiddag de Haarlemse cricketer W. J. Peschar op. het Haarlemse stad huis door zijn clubgenoot drs. J. J. Voogd, die voor deze gelegenheid als ambtenaar van de Burgerlijke Stand optrad, in den echt was verbonden met mejuffrouw T. van den Brink, trad er een aardig meisje op het jonge paar toe, dat het de geluk wensen van het Rembrandt-theater aan bood, die vei-gezeld gingen van een tuiltje bloemen en twee invitaties voor de film „Een avontuur in Napels", die morgen in het theater aan de Grote Markt begint te lopen. Deze attentie wordt deze week aan alle bruidsparen bewezen en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat dit een zeer be schaafde vorm van reclame is, die geheel past bij de film die op deze gracieuse wijze in de aandacht van het publiek wordt aanbevolen. Wij hebben in deze rubriek wel eens meer -geconstateerd, dat er in de bioscoop groot gebrek is aan werkelijk geestige rol- prenten, die in staat zijn een grote schare met zeer uiteenlopende smaken te boeien' en te amuseren zon der af te glijden naar de banaliteit der bonte avonden, zoals de omroepverenigingen,-behoudens een enkele uitzondering, hun getrouwen plegen voor te zetten. De regisseur Giacomo Gentilomo al weer een Italiaan voegde aan het be scheiden lijstje van Chaplin, Clair, Capra en Lubitseïx een werkje van kwaliteit toe: speels en lichtvoetig, gespeend van iedere gewichtigdoenerij, direct van verhaal trant, evenwichtig gecomponeerd, kortom prettig om naar te kijken en wat zou men in een vacantiemaand nog meer willen? Het avontuur in Napels is dat van de Engelse luitenant George Craig, of .liever William Baxter, en de jonge Italiaanse Maria Riva, die hij zojuist heeft getrouwd, zonder dat hij daartoe toestemming ver kreeg van zijn superieuren. Na een etmaal verdwijnt de Engelsman spoorloos en Maria begint een. hopeloze speurtocht naar de verdvjenen echtgenoot, waarbij zij zich van de hulp van haar vroegere geestelijke leidsman, de dorpspastoor Don Giuseppe verzekert. Deze eerwaarde doet ons, in de meesterlijke vertolking van Enrico Viari- sio, onweerstaanbaar aan die andere on sterfelijke priester denken: Father Brown van Chesterton, Natuurlijk gaat ook deze vergelijking niet helemaal op. Father Brown was niet alleen een overtuigd ziel- vervoering weet te brengen, die een (tijde lijke) redding voor het ongelukkige twee tal, dat voortdurend èn de Engelse mili taire bezetters én de Italiaanse smokke laars voor de voeten loopt, betekent. Wij hebben niet de bedoeling U alle listen en lagen, waarin Maria en haar pastoor verzeild geraken, te vei*tellen: het zijn er vele, doch steeds weer werd een originele, vermakelijke oplossing gevon den, die rechtstreeks tot het gelukkige einde bijdraagt. Niet-Rooms-Katholieken moeten zich zeker niet laten afschrikken, omdat in de hoofdrol een pastoor wordt uitgebeeld, in tegenstelling tot de onlangs vertoonde .Maria Goretti", wordt in dit vlotte film- zorger, doch een even begaafd en harts- werk geen enkele principiële kwestie van tochtelijk speurder. Don Giuseppe ziet men weliswaar evenmin aan, dat hij iets slim mer kan zijn dan zijn. beste physionomie doet vermoeden, doch hij is het meer bij plotselinge invallen, zoals in de prachtige scène met de neger-cipier die hij als het ware in een fata morgana in een religieuze theologische aard aangeroerd. Men kan zich dus zonder bedenkingen volkomen overgeven aan deze humoristische historie, waarin men alle goede hoedanigheden van de in deze rubriek reeds zo vaak be handelde na-oorlogse Italiaanse films kan terugvinden. J. H. B. De eerste ontmoeting tussen de Engelse luitenant (Val du Bois), Maria (Delia Scala) en Don Guiseppe (Enrico Viarisio) in de film-„Een avontuur- in Napels". lem-stad bedraagt daarin 9.838, met de randgemeenten mee 16.184. Per 1 Januari luidden die getallen 9.566 en 15.726 aan sluitingen. Bovendien werden in die periode bijna evenveel wijzigingen aangebracht en onge veer duizend toestellen weggehaald. De moeilijkheden waarmee men op het ogenblik heeft te kampen schuilen niet zozeer in een gebrek aan materialen. Het zijn veeleer de financiële restricties waar aan men gebonden is, omdat er geen onge limiteerd crediet voor uitbreiding van de apparatuur beschikbaar is. Nieuwe gids Nog deze maand verschijnt de nieuwe gids voor Haarlem, Heemstede, Bloemen- daal, Santpoort, Spaaimdam, Zandvoort en Bennebroek. De oplaag bedraagt thans 27.000 exemplaren, zijnde vijfhonderd meer dan een jaar geleden. - Van Oudshoorn onderscheiden met de Jacobson-prijs De bestuurders van hel Tollens-fonds Rebben de vijf-jaarlijkse Jacobson-prijs, bedoeld als een waardering voor het werk van Nederlandse auteurs van gevorderde leeftijd, toegekend aan J. van Oudshoorn (pseudoniem van J. K. Feylbrief). De thans bekroonde werd in December 1876 geboren en debuteerde pas op 36- jarige leeftijd met enige verhalen, in 1914 gevolgd door zijn eerste roman „Willem Mertens' levensspiegel". Zijn tot dusver laatste werk, de roman „Achter groene horren" verscheen in 1943. Bij de uitge verij G. A. van Oorschot V.: Amsterdam is een verzamelbundel in voorbereiding, die onder de titel „Doolhof der Zinnen" aan het publiek zal worden voorgelegd. Victor E. van Vriesland zal hierbij een inleiding schrijven om de te weinig gewaarde bete- tekenis van J. van Oudshoorn voor onze lettex'kunde uiteen te zetten. De litteraire critiek (te beginnen met Lodewijk van Deyssel en Frans Coenen) heeft zijn uit zonderlijke begaafheid echter aanstonds erkend.' In de laatste jaren zijn vooral Bordewijk en Jeanne van Schaik-Willing opgetreden als pleitbezorgers van deze „romantische x-ealist''. Het grootste gedeelte van zijn litteraire productie ontstond in de jaren van zijn werkzaamheid als kanselier (1905 tot 1911) en als directeur van de kanselarij (tot 1933, toen hij op wachtgeld werd ge steld) van het Nederlandse Gezantschap te Berlijn. In 1926 werd hij benoemd tot ridder in de oi"de van Oranje Nassau. Examens HOOFDAKTE Op 9 Augustus zijn te Haarlem geëxami neerd voor gedeelte A 8 candidaten. Ge slaagd de dames: M. Spaargaren, Zaandam en A. J. H. Fluitman te Beverwijk; de heren: C. van Hooff te Beverwijk; Ph. de Kat te Amsterdam; W. J. Welboren te Cothen (Utr,). Voor gedeelte B 5 candidaten. Geslaagd de dames: C. Th. Mak te Obdam en F. A. de Vries te Warder en de heren: H. Ph. Harm- sen te Heerhugowaard; J. Kraamwinltei te Haarlem; J. C. v. Twuiver te Oudorp. De groep jongens en meisjes van het jeudkoor Inter Nos", die onder leiding van de dirigent Jan Booda een tournee door Zwitserland heeft gemaakt, is gister avond in Haarlem teruggekeerd. Het koor, dat behalve een grote gastvrijheid, van de Zwitsers ook een Isvendige belangstelling voor de geboden zang ondervond, toonde zich in de beste stemming. Critiek van Eerste Kamerleden op het beleid van de K.L.M. De Eerste Kamer heeft haar Voorlopig Verslag uitgebracht over de wetsontwerpen inzake tegemoetkoming aan de K.L.M. voor geleden verliezen en de nadere regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de K.L.M. Daaruit blijkt dat véle Kamerleden de wenselijkheid van de voor gestelde kapitaalverstrekking ten behoeve van verdex-e uitbreiding der K.L.M. ei-nstig in twijfel trokken. Zij erkenden dat „good will" een. gunstige invloed heeft op Neder lands. plaats in de internationale samenle ving, toch vroegen zij zich af of die goede reputatie niet beter behouden kan blijven, wanneer de K.L.M. zich beperkt ten op zichte van haar intercontinentale en conti nentale vex'bindingen in stede van naar steeds verdere expansie te streven. Aan de toegezegde controle door de Al gemene Rekenkamer moest volgens deze leden niet te grote waarde worden ge hecht, daar het algemeen beleid der K.L.M. in het geding' is, -dat een bij uitstek visio nair en persoonlijk karakter draagt. Voor de belangstellende toeschouwer lijkt dat beleid wel eens gekenmerkt te worden door zekere luchthartigheid, waarbij financiële consequenties te licht worden geteld. Her innerd woi'dt aan de van spaarzaamheid weinig getuigende opzet van het zeer om vangrijke kantoorgebouw der K.L.M. en aan de dui'e opleidmgsintematen, niet al leen voor het technisch, maar zelfs voor het administratieve personeel. Een spoor van eenzelfde luchthartigheid achtten de hier aan 't woord zijnde Kamerleden mede aanwezig in 'het luchtvaartbeleid van de regering, in zoverre althans van een eigen beleid te dezer zake kan worden gesproken. De tendenz naar internationale samenwer king zou huns inziens de K.L.M. er toe moeten leiden, haar werkzaamheden te be palen tot de voor haar belangrijkste bui tenlandse verbindingen. De financiële politiek der regering jegens de K.L.M. achtten zij niet verenigbaar met de wedex-om toenemende budgetaire moei lijkheden, waarvoor het beheer van 's rijks schatkist is gesteld, nu' zovele andere be langen behartiging vorderen. Ettelijke leden sloten zich aan bij de critiek, in de Tweede Kamer op het finan ciële beleid der K.L.M. geoefend. Mocht de regering voornemens zijn 'telkens op nieuw bij te dragen tot dekking van moge lijke tekorten bij die maatschappij, dan verklaarden deze leden reeds bij voorbaat, haar op die weg niet te zullen kunnen volgen, Zij drongen aan op hechtere waar borgen van harentwege, dat de financie- ringspolitiek van de K.L.M. zal beantwoor den aan die deugdelijkheid, welke met het oog op de subsidiëring door het x-ijk vol- sti'ekt noodzakelijk moet worden geacht. Verscheidene leden achtten het onbe twistbaar, dat de overheid moet medewer ken aan het delgen van de geleden ver liezen, De o)3 verzoek vaxx de regering tot stand gekomen noodregeling voor het luchtverkeer met Djakarta heeft uiteraax-d bijzondere kosten meegebracht. Overheid en volk hebben de plicht, de tekorten van die dienst voor hun rekening te nemen. Ook de verdere financiële deelneming in het kapitaal der K.L.M. achtten de hier aan het woord zijnde leden gerechtvaardigd. Enkele leden juichten de activiteit van de K.L.M. toe en zouden het betreuren, in- dien voortdurende subsidiëring door het rijk tot inkrimping van de buitenlandse vex'bixxdingen zou moeten leiden. Daarom spraken zij de hoop uit, dat de K.L.M. alles in het werk zou stellen verdere subsidië ring door het rijk na 1952 te vooi'konxen. Het had de aandacht getrokken, dat het rijk de verliezen, door de K.L.M. ten ge volge van de devaluatie geleden, voor zijn x-ekening wenst te nemen. Indien de rege ring derhalve van oox'deel is, dat die ver liezen vaxx overheidswege dienen te worden gedekt, achtte men de vraag gewettigd, of nu ook de scheepvaartmaatschappijen niet eenzelfde recht op dekking van zodanige verliezen kunnen doen gelden. In het al gemeen was men van mening, dat die maatschappijen, vergeleken bij de K.L.M., wel enigszins ten achter zijn gesteld. Steenzettersstaking in Amsterdam heeft gevolgen Op het merendeel der bouwwex-ken te Amsterdam ligt op het ogenblik het werk stil. Dit is het gevolg van een reeds enige tijd durende staking van steenzettex-s. Deze groep heeft namelijk nog niet de 5 procent loonsvex'hoging gekregen. Van werkgevers zijde wordt aangevoerd, dat zo deze toe slag zou worden betaald, de lonen van deze ax'beiders boven die van de vakarbei ders zouden komen te liggen, hetgeen de werkgevers sociaal niet verantwoord ach ten. Na besprekingen van werknemers en werkgevers met de Stichting van de Ar beid, zo wordt van werkgeverszijde meder gedeeld, heel't deze laatste verboden de 5 procent uit te betalen. De stakers doen nu pogingen in de hele stad het werk op de bouwwerken stil te leggen. Van de per radio opgeroepen jagers is 6% niet verschenen Ongeveer zes px'ocent van de militairen van het garderegiment Jagers, die Dins dagavond bij wijze van proef per radio zijn opgex'oepen, zijn niet in de Knoop- kazerne te Utrecht verschenen. Per onderdeel zijn zes a tien man niet verschenen. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de redenen van dit n iet- opkomen. Men neemt aan dat verreweg de meesten een geldige reden kunnen aan voeren. Van de 94 px-ocent die wel op kwamen waren de meesten voor twaalf uur Woensdagmiddag binnen. Huis in Beilen na gasontploffing uitgebrand Hedenmoi-gen vroeg bespeurde de echt genote van een inwoner van Beilen een stex'ke gaslucht in- de woning. Zij was zo onvoorzichtig een lucifer aan te strijken cm naar een eventueel lek in de gasleiding le zoeken. Er volgde oen hevige ontploffing en in enkele ogenblikken stond het huis in lichterlaaie. De vrouw liep exmstige bx-andwonden op en is in een ziekenhuis opgenomen. Het huis brandde geheel uit.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5