CJorl en Bondig Haarlemse rechtbank behandelde reeks diefstallen en verduisteringen Nederlandse gramofoonplatenindustrie ontwikkelt zich voorspoedig Matrassen Het kostbare deposito Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 ADVERTENTIE Taxi f Sei 13000 DAG EN NACHT BINNENLAND Op een bouwwerk aan de Erasmuswe® in Den Haag heeft een arbeider uit Rotten dam een ijzeren buis op het hoofd gekregen. Hij is enige uren later gestorven. Mevrouw dr. M. C. HammerDu Saar, de eerste vrouw die aan de universiteit van Amsterdam tot arts werd bevorderd 0p 28 Maart 1890 is Woensdag negentig jaar geworden. De politie heeft in Amsterdam twee jongens van respectievelijke 18 en 20 jaar gearresteerd, die zes nieuwe fietsen, twee fietsen met hulpmotor, vier auto-reserve- I wielen en een aantal autobanden hadden ge stolen. De buit was opgeslagen in een kelder in de Haarlemmer Houttuinen. A. van E. uit Vught, die tijdens de be zetting „blokoudste" is geweest in kamp 1 Amersfoort, is veroordeeld tot 12 jaar ge- vangenisstrai' vvegens het mishandelen van gevangenen. Vrijdag wordt op „Rotterdam-Aho?" de millioenste bezoeker verwacht. HAARLEM EN OMGEVING De Buurtvereniging „Kcs Nova" te Heemstede is Woensdag met 250 kinderen in vijf touringcars uit geweest. Het doel was I Rhenen, waar Ouwehands Dierenpark werd bezocht. Des avonds te 8 uur werden de kinderen met muziek van „Eensgezindheid" begroet. De voorzitter, de heer L. .Jansen, bracht dank aan allen die tot het welslagen van deze tocht hebben bijgedragen. De Haarlemse Bond van Muziekvereni gingen heeft voor Vrijdagvond 8 uur een concert georganiseerd' door de harmonie der N.Z.H. in Dreefzicht in Den Hout. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, zal op Zaterdag 19 Augustus geen spreekuur houden. De heer B. Formanoy, wonende Kenne- merstrant 53 rd, Haarlem, hoopt Zaterdag 12 Augustus de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst trad van werf Conrad, thans Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. ADVERTENTIE m El SB BS K E 8!0 E3 E E9 füj B E3 B3 ES H1310 B MAISON TRIENY as maakt momenteel de allernieuwste E permanent zonder toestel voor f 8.— £j compleet. Gem. in 2 uur gereed. Mislukking uitgesloten, geen warmte B of electriciteit op het hoofd. Specialiteit in haarverven en blonderen g GROTE HOUTSTRAAT 26 rood g ingang portiek boven Vogelzang t/o g Anegang - Tel. 11856 sasnaasaaiBBBBiaBBaBBBBBi Engelse schilderkunst in Zandvobrts raadhuis In de Zandvoortse raadzaal, met zijn hoge eiken lambrizering, zijn antiek tin, koperen kronen, bruine plafondbalken en de portretten van de stichters van het te huis voor oude mannen en vrouwen, wordt tot 18 Augustus een dertigtal werken ten toongesteld van beeldende kunstenaars uit de Engelse badplaats Hythe, met welke gemeente men ook op andere dan artistieke gebieden contact onderhoudt. Er zijn acht deelnemers aan deze expositie: Wallace Wood, A. Baker Clack, Colin Campbell en de dames Persse, Mallory, Adam, Dale en Iiawdon, die zowel aquarellen, pastels en iouaches als olieverf-schilderijen stuur den. Deze werken vertonen nauwelijks uit eenlopende stijlkenmerken en hebben met moderne richtingen in de schilderkunst weinig van doen. Men zoeke hier geen abstracte of niet-figuratieve kunst. Opval lend zijn de degelijke techniek, de zuivere tekening, de fraaie kleuren, kortom de geschooldheid en de distinctie van deze artisten. Ook ziet men bij nadere beschou wing natuurlijk wel temperamentsverschil- len. Bij Wallace Wood bijvoorbeeld kan men een bijzondere lichtwerking en grote kleurvlekken bewonderen. Baker Clack beschikt over een rijk inventief vermogen, hetgeen blijkt uit de verscheidenheid van onderwerpen. Zijn gouachek„Decoration" behelst gestyleerde bloemen tegen een zwarte achtergrond, het olieverf-schilderij „Boten" trekt vooral de aandacht door een ietwat Russisch-aandoend coloriet. Zijn „Tulpen" is van zijn inzending het best geslaagd. Van Colin Campbell mag het portret van een jonge man ondanks de gewaagdere kleuren overtuigend worden genoemd. Het landschap in pastel „Martello Towers" van mrs. Persse maakt een enigszins ge zochte indruk. Veel beter, bepaald knap, zijn haar bostafereel en de gezichten op Hythe van betrekkelijk r.jente datum. Verrukkelijk van tekening en teer van tint is de „Kathedraal van Canterbury" door mrs. Mallory (1932) en boeiend door de visie haar „Suffolk cottage" van enkele jaren later. In miss Adam leeft nog de ro mantiek, getuige haar poëtische landschap pen. Mrs. Dale toont Italiaanse onderwer pen, waarvan vermeld dient te worden de pastel „Venetië" met een decoratieve, hard blauwe meerpaal. Ook de landschappen en het olieverf-schilderij „Rhodondendrons" van miss Hawdon getuigen van een harmo nisch ontwikkeld talent. H. SCMIDT DEGENER. Naar de feiten re oordelen waren de zaken die de Haarlemse rechtbank van morgen behandelde niet bijzonder gecom pliceerd, de achtergronden wel. De 45-jarige Amsterdamse marktkoop vrouw E. G. van T. gaf grif toe, dat zij op de markt in de Floresstraat in Haarlem- Noord band- en theedoeken had wegge nomen. Zij kon niet vertellen hoe zij tot deze daad was gekomen. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, had, ook al met net oog op de „waslijst van veroordelingen", een psychiatrisch onderzoek noodzakelijk ge acht. Op grond van de daarin ontwikke" de conclusies eiste hij zeven maanden mei aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stelling. De verdediger, mr. Frank, bestreed de conclusies van het rapport en verzocht onmiüdelijke invrijheidstelling, te meer daar het voorarrest reeds 6V2 maand duurde. Dit verzoek werd evenwel door de rechtbank afgewezen. De 22-jarige Haagse chauffeur J. J. H. van H. had in Haarlem een auto gehuurd en deze later in Bolsward op de auto markt verkocht. Hoewel H. reeds eerder voor een dergelijk feit tot negen maanden v/as veroordeeld, wilde de Officier het toch nog eens met deze jongeman proberen, om dat in het voorlichtingsrapport positieve factoren te vinden waren. Hij vroeg clan ook veroordeling tot twee jaar jeugdgevangenis, waarbij de moge lijkheid niet uitgesloten is, dat de reeds opgelegde straf niet ondergaan behoeft te worden. Minder te spreken was de openbare aan klager over de 26-jarige Haarlemmer F. E„ die ervan beschuldigd werd ruim hon derd gulden verduisterd te hebben ten na dele van personeelsclubjes bij de Haar lemse metaalhandel. Tevens had de ver dachte een kas van deze firma onder zich gehad, waar een tekort van honderd gul den was geconstateerd. E. ontkende echter dat hij dit bedrag had verduisterd: het zou öf teveel uitge geven 61 te weinig ontvangen zijn. Mr. Van der Valk Bouman zag geen gat in dit geval; het psychiatrisch rapport was volkomen negatief. Het geld was voor fuifjes gebruikt, hetgeen de Officier maar een kwalijke levenshouding vond, terwijl deze kantoox-bediende ook nog tegen had, dat hij reeds eerder wegens een soortge lijk misdrijf veroordeeld was. De eis luidde zes maanden met aftrek. Mejuffrouw mr. Cleveringa meende dat Sport- en speldag der speeltuinverenigingen Honderden kinderen van alle Haarlemse Speeltuinverenigingen darteldon vandaag rond op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan, waar de vacantie-commissie een sport- en speidag had georganiseerd. In de met vlaggen versierde banen repten zich jongens en meisjes van vier leeftijdsgroepen, aangevuurd door de talrijke jonge supporters, waarmee de vakken waren gegarneerd. Het ging ditmaal niet zoals bij het zwemfeest, dat een dag tevoren is gehouden, om individuele prijzen, maar om de verenigingen, die de beste prestaties zouden leveren. Als eerste prijs was een pingpong-spel met tafel uitge loofd. Het programma, dat onder leiding van een sport leraar de heer Solkemans, werd afgewerkt, luidde: Vlags.eken voor zes- en zevenjarigen, zaklopen voor acht- en negen jarigen, hardlopen met hindernissen voor tien- en elfjarigen en zestig meter hindernis- baan voer twaalf- en dertienjarigen. Goed, het ging om de glorie van de twaalf verenigingen, die zich door bijna driehonderd kinderen hadden laten afvaardigen, maar „als Annie het wint krijgt ze van mij drie toffies", beloofde een kleuter bij het vlag- steken aan haar vriendinnen. Morgen beleeft de speeltuinjeugd in het Concertgebouw het sluitingsfeest van de va cant iespeïen waarbij haar een aantrekkelijk filmprogramma wordt aangeboden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Augustus 1950 BEVALLEN van een zoon: 7 Aug., P. J. A, HoogeveenWestendorp; 3 Aug., J. G. A. KruithofDekker; L. H. KooijThoolen; M. L. TielemanWinter. BEVALLEN van een dochter: 7 Aug., A. J. W. van VessemDirkse; E. M. Tons Teeuwen; M. E. V. VerhoefGroskamp. OVERLEDEN: 8 Au*. H. Sor.dorp. 65 j.: Gasthuisvest: C. A. van BemmelenBlaazer, 59 j., Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: 9 Aug.. J. A. Kuks en A. M. Kimman: J. Langerak én G. Euver- man; H. J. Booms en C. J. Versteeg: S. A C. Danser en H. E. Kruijt; C. J. Vijlbrief en A. Stoel: D. A. Huig en M. van Bentem; H. Ru- delsheim en E. A. Nanninga; P. van Zaanen en M. Stegers; F. J. Kruijer en C, van der Schoot: E. W. de Nijs en M, J. J. Goddijn; H. J. Hooning en J. M. L. Ebbeling; J. de Boer en A. H. Huijer; J. P. F. Luesken en D. Burger; G. F. ten Caste en R. Zotter. GEHUWD: 9 Aug.. J. NL Tolen en G. Bruijn; C. F. M. van Koppen en M. C. J. van Beek; P. Koek en D. M. de Regt; J. van der Wiel en I. Zolczer; II. Altena en C. P. ae Haan; D. H. G. Lar.gelaar en T. J. Ruijters; J. F. van der Mark en C. M. C. van der Velde; T. H. Nijenhuis en G. W. SchiDhorst; D. Koe- leyeld en K. Schouten: W. Boottelier en A. H. M. van der Meer; G. J. C. Jansen en E. Konings; B. T. Dikkes en E. C. Nieuwenhuis; W. Wilderdijk en O. S, Tames. verduistering in het geval van het kastekort in het geheel niet was bewezen. Wat de benadeling van de per soneelsvereniging betrof, merkte zij op, dat haar cliënt steeds uit eigen middelen geld had verschaft wanneer het nodig bleek, zodat van kwade wil moeilijk ge sproken kon worden. Voorts vestigde zij er de aandacht op, dat E. in de oorlog heel wat moeilijkheden had ondervonden, zo dat hij na de bevrijding „van slag" is ge raakt. Kranige „pompeuse" Tenslotte kwam nog een 22-jarige Am sterdamse kolenwerker in het beklaagden bankje, die blijkens het dossier de straat roverij beoefende. Hij was deswege reeds vier keer veroordeeld. De laatste keer poogde hij zijn slag te slaan bij een benzinestation aan de Wa genweg, doch de bedienster van de pomp was de jongeman te slim af geweest en had hem op-heterdaad betrapt, toen hij een portemonnaie met 140,wegnam, voor welk feit de rechtbank haar hulde bracht. De Officier eiste twee jaar met aftrek. Uitspraak in al deze zaken op 24 Aug. Jeugd-tennistournooi Twee Haarlemmers in demi-finale Ook op de tweede dag van het Nationaal Jeugdtennistournooi waren ae weersomstan digheden prachtig en er is dan ook met animo gestreden. In de prachtige omgeving van het wandelpark Groenendaal genoten de jeugdige deelnemers niet slechts van hun geliefkoosde sport maar ook van de prach tige natuur. Het tournooi is tot dusverre een volledig succes. Heden, Donderdag, worden de demi-finales en de finale gespeeld. Zowel bij de meisjes als bij de jongens treffen we een vertegenwoordiger uit het Haarlemse district. V. d. Ree bracht het bij de jongens tot de demi-finale terwijl mej. A. Sehraagen bij de meisjes de eer van het Haarlemse district hoog hield en zich eveneens in de demi-finale plaatste. Opvallend is haar wed strijd in de derde ronde, waarin zij de eerste set met 06 verloor. De uitslagen van de tweede dag luiden: Herkansingsronde jongens om de Van Lennen-beker: P. Koster (N.holland) sl. H. v, d. Weele (Gld.) 6—3, 6—4; P. v. Eysden (Utrecht) sl. W. Gorter (Friesland) 2—6, 6—0, 6—4; B. Elfers (R'dam) sl. R. Droge (N.holland) .9—7. 6—4; P. Flier (A'dam) sl. H. Kunst (R'dam) 6—0, 6—3; P. v. d. Laan (Utrecht) sl. R. Schooneveld (Gron.) 6—4, 7—9, 6—1. 2e ronde: J. Luyties (Groningen) sl. Ph Lach de Bère (N. Brab.) 60, 62: H. v. Dongen (Overijsel) sl. B. Elfers (R'dam.) 63. 64: P. v. d. Laan (Utrecht) sl. H. Vr-r- groesen (A'dam) 8—6. 4—6, 6—4: J. v. d. Ree (Haarlem) sl. R. Spracers (N. Brab.) 64. 64; G. Groenevelö (A'dam) sl. P. v. Eysden (Utrecht) 75. 64: -J. Lodeizen (Den Haag) sl. P. Koster (N.holland) 6—4. 6—3; P Flier (A'dam) sl. R, Blommert (Geld.) 61. 6—0; H. Goris 1 R'dam) sl. P. Wilde (Den Haag) 6—2. 6—3, 3e ronde: J. Luytjes sl, H. v. Dongen 62, 62; J v. d. Ree sl. P. v. d. Laan 61, 64; G. Groeneveld sl. J. Lodeizen 57, 63, 6—4: H. Goris sl. P. Flier 6—2, 6—3. Dames om de Kea Bouman-vaas. 2e rond: R. Kieboom (Overijsel) sl. J. Seven (R'dam) 6^—3. 06, 64: R. Schaapers (R'dam) sl. C. 3ecr (N.holland) 62, 6—2; J. Muilemeister (Utrecht) sl. D. Hofman (ff. Brab.) 26. 62. 63: A. Lubbers (A'dam) sl, A. Roesse' (Den Haag) 6—2. 6—2; T. v. Dalsurn (Den Haag) si. A. Meurkens (N. Brab.) 60, 6—3, N, Breedveld (Utrecht) sl. G. Okkinga (Gro ningen) 61, P1; J, Bekker (Overijsel) sl. M. Dupont (A'dam) 4—6, 7—5, 6—2. 3e ronde: A. Sehraagen sl. C. Kieboom 06, 6'3. 64: J. Mullemeister sl. R. schaa pers 6—3, 4—6, 7—5; T. v. Dalsum sl. A. Lubbers 6—2, 6—2; N. Breedveld sl. J. Bak ker 75, 75. In Heemstede werd een „cultureel centrum" geopend De Nedei-l^ndse gramofoonplatenindustrie, die voor de oorlog niet bijzonder floreerde, heeft na de bevrijding, in weerwil van de vele materiële belemmeringen een hoge vlucht genomen. Zoals men weet interesseerde Philips zich ook voor dat deel van de electro- techniek en nam het Eindhovens concern financieel deel in de Decca-gramofoonpla- tenfabrieken, die ongeveer een jaar gele den een nieuw bedrijf in Doetinchem openden. Tezelfdei* tijd verleenden de „Electrical Musical Industries Ltd." de overkoepe lende trust waarin de merken His Masters Voice, Columbia, Parlophone en Odeon, Pathé en nog enkele minder befaamde eti ketten samenwerken een licensie voor het persen van platen, waarvoor de matrij zen afkomstig waren van deze fabrieken, aan ae N.V. Verkoopmaatschappij Bovema. Deze onderneming stichtte een kleine doch efficienie fabriek in Heemstede, die op 1 Januari 1947 in bedrijf kwam sindsdien ongeveer 100.000 tot 150.000 zwarte schijven per maand heeft gepro duceerd. De opening van een „cultureel centrum op muziekgebied" in een in Zwitserse trant gebouwde villa aan de Bronsteeweg in Heemstede, die gisteren plaats had heeft een nieuwe faze in de ontwikkeling der Nederlandse gramofoonplatenindustrie in geluid. Parade der prominentep In „Columbia house", zoals het pand nu heet, is niet alleen het gehele verkoops apparaat voor de in Nederland geperste platen van de reeds genoemde merken ge vestigd, doch ook de artistieke afdelingen zijn er onderdak gebracht. Voor de kinderen Bunkie ging voort met zijn verhaal. „Ja, je hebt 't goed geraden.ik boog me te diep over de rand van de put.toen verloor ik opeens mijn evenwicht.en ik schoot met 'n vaart de diepte in! Nou, ik schrok me 'n hoedje en ik geloof, dat ik een harde schreeuw gaj.En met 'n plons kwam ik in het water terecht.... Brrr.... wat was dat akelig! Ik ging helemaal kopje-onder, en uies dat dat water waswant 't was een riool, snap je, waarin ik terecht gekomen was. Ik proestte en plaste en gelukkig kwam ik weer overeind.Maar toen ik het water uit m'n ogen geveegd had en naar boven keek zag ik, dat ik onmogelijk weer door die rechte stenen put naar boven zou kunnen komen. Bovendien ging er een sterke stroom, ik werd meegesleurd door het water en had moeite genoeg om m'n kopje boven te houden Toen werd het donker en ik kwam in een lang, nauw riool terecht!" Binnen- en buitenlandse artisten, zaken relaties, vertegenwoordigers van overheid en aanverwante bedrijven worden hier ontvangen. Er is een auditie-ruimte inge richt, waar huisconcerten kunnen worden gegeven. Tot de prominenten, die reeds voor de officiële opening van Columbia- house hun handtekening in het gastenboek hebben geplaatst behoren de Amerikaanse dirigent André Kostelanetz, de Engelse bandleider Victor Sylvester en de Franse chansonnière Edith Piaf. Wij vernamen van de heer G. M. Oord Jr., de directeur van de Bovema, dat bin nenkort een bescheiden begin zal worden gemaakt met het opnemen van Nederlandse artisten, waardoor de mogelijkheid tot export van nationaal talent is geschapen. Deze opnemingen geschieden ïn een studio in Den Haag. Er zijn evenwel plannen om in de toe komst bij het gebouw in Heemstede een studio te doen verrijzen, indien men er niet in slaagt een bestaande zaal te vinden, waar de accoustiek zodanig is, dat ze zich voortreffelijk leent voor het opnemen van gramofoonplaten. Muziek voor scholen Een ander project, dat reeds in het ko mende seizoen zal worden verwezenlijkt, is de productie van een speciale reeks pla ten die voor het muziekonderwijs op de scholen geschikt is. Men heeft daartoe de medewerking van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen reeds verkregen. Een groot repertoire is voor dat doel reeds ter beschikking. In September zal in Columbia-House een tentoonstelling worden gehouden, die aan dit onderwerp is gewijd. Geen revolutie Uiteraard kwam het gesprek met de heer Oord reeds spoedig op de jongste techni sche vinding in de discusindustrie: de plaat met lange speelduur. De heer Oord liet een exemplaar horen, waarop het orkest van André Kostelanetz zijn strijkers- en blazersmassa op het rag fijne „Clair de lune" van Debussy en de melancholieke „Pavane pour une infante défunte" van Ravel losliet, afgewisseld met een wals van Lehar en besloten met het zoetige „Poème" van Fibich. Vier-en- twintïg minuten muziek voor één geld en de andere kant is van hetzelfde laken een pak. Toch is het niet zo, zoals werd be weerd, dat de „normale" platen nu met een slag onverkoopbaar zijn geworden. Immers deze langspeelplaten zijn niet „interessant" voor de duizenden die van tijd tot tijd van hun zakcentje een amuse mentsplaat willen kopen: men komt er nu een keer vlugger toe drie tot vijf gulden uit te geven, dan te sparen tot men vijf-en- twintig gulden voor een plaat met lange speelduur bij elkaar heeft. Bovendien heeft net nieuwe procédé ook het nadeel, dat de samengedrongen groeven bijzonder gevoe lig zijn voor stof, terwijl de fabricage zeer onvoordelig is wegens het hoge percentage mislukkingen. Voorlopig zal de plaat met 78 omwentelingen dan ook wel niet ver- dreven zijn. Een overzicht van de haven van Poesan, waar het materieel voor de troepen der Verenigde Naties op Zuid-Korea wordt aangevoerd. Zandvoort herberg! vele nationaliteiten Zandvoort herbergt in seizoen 1950 een aanzienlijk aantal vreemdelingen, dat voor korte of langere tijd een bezoek aan de badplaats brengt. Wij hebben daarnaar eens een onderzoek ingesteld bij verschei- dene hotel-directies, waarbij wij tot de j conclusie kwamen dat het aantal Belgen het grootst is. Daarop volgen de bewoners van de Scandinavische landen, Denen, Noren en Zweden, en direct daarna de inwoners van Zwitserland. Wij troffen voorts Bulgaren, Palestijnen, Brazilianen, Argentijnen en Egyptenaren. Het aantal Zwitsers is véél groter dan in voorgaande jaren, een gevolg waar schijnlijk van het feit, dat men thans van dit land uit vrij voordelig in ons land kan reizen. De Amerikanen kwamen hoofd zakelijk in April en Mei. Dit zal wel zijn samengevallen met hun bezoeken aan de bloeiende bollenvelden. Nu het volop sei zoen is, zijn er maar weinig. Wanneer straks de balans zal kunnen worden opge maakt, na afloop van het seizoen, zal tóch blijken, dat het aantal Amerikanen in totaal groter, is geweest dan dat van de Belgen. Bloemendaal De opheffing van de Hartenlustschool Een voorstel om het raads besluit uit te stellen Het hoofd der Hartenlustschool, de heer G. J. Wenderich, is benoemd tot onderwij zer bij het openbaar uitgebreid lager Mon- tessori-onderwijs te Amsterdam. Daarom heeft hij met ingang van 1 September eer vol ontslag gevraagd. B. en W. stellen de raad voor hem dit te verlenen. De fractie van de P.v.d.A. heeft thans een voorstel bij de raad ingediend om het raadsbesluit van 20 Juli, waarbij besloten werd tot opheffing van de Hartenlust school, in te trekken en verder de volgen- gende besluiten te nemen: a. met ingang van 1 September 1950 geen nieuwe leerlingen tot het eerste leer jaar der Hartenlustschool toe te latèn; b. de Hartenlustschool met ingang van 1 September 1951 of op een eerder tijd stip, mits gelegen op of na 1 Januari 1951 ter beoordeling van Burgemeester en Wethouders op te heffen". De fractie meent dat er een dusdanig veranderde toestand is ontstaan, dat er reden is voor de raad om op het genomen besluit terug te komen. Dit voorstel zal behandeld worden in de raadsvergadering van 17 Augustus. ADVERTENTIE Laat Uw matrassen opnieuw overtrekken en bijvullen met Java-kapok. In één dag retour. Uw adres as E. G. J. v. d. WERFF Ia VAN MARUMSTRAAT 18 - TELEFOON 18900 FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 62) „En zou je me nu eens willen vertellen, jongeman," vroeg Parkixason, „hoe je je voorstelt, Thomas Rvde te pakken te ne men? Met wat je ontdekt hebt, kun je de wet achter ons aansturen en gaat de gehele zaak gezamenlijk de kast in, op ieder moment, dat je dat wenst maar het zou je de formule nie^ verschaffen." „Dat is al die tijd al de moeilijkheid geweest," antwoordde Dutley vriendelijk. „En dan nog wat. Identificeer uzelf niet met die bende, asjeblieft. Immers op de avond van de inbraak hield u gelukkig een speech op het diner van de Vereniging van Stoffcnfabrikanlen :r. Londen." „De Hemel zij dank, dat je dal weet!" „Ik weet het en ik weet ook, wie u tot uw zeer gei-inge aandeel in de zaak dwong," ging Dutley voort. „Ik was toch van plan, om binnen enkele dagen eens serieus met u te praten over die De Brest. Hoeveel heeft u op rekening betaald voor de Dul- kopf Ijzerwerken?" „Tachtig duizend pond," kreunde Par kinson," en hij zit me op de hielen voor nog vijftig duizend. Ik heb iedere cent, die ik in de wereid bezat aan die jongeman verloren." „Als hij blijkt solvent te zijn, zult u iedere cent ook weer terug krijgen," ver zekerde Dutley hem. „Gedurende de laat ste veertien dagen heb ik een accountant in Brussel eens de zaken van dit heerschap laten nasnuffelen. Hij heeft af en toe veel geld verdiend, maar alleen voor hemzelf en niet voor zijn cliënten. Het was natuur lijk om uw geld terug te krijgen, dat De Brest u overhaalde hieraan mee te doen!" „Ik had geen cent meer over. „Ten eerste zou ik een zesde krijgen van datgene, wat zij voor öe formule zouden bedingen, als ik de inbraak een beetje begunstigde. Ik gaf ze de sleutel van de kantoren en ik zoi'gde er voor, dat de fox-mule in de brand kast lag. Verder heb ik absoluut niets ge daan. Volgens De Brest zou er voor mij een milloen aan zitten en denk hier wel aan. Charles Dutley, ik wist volkomen zeker dat Rentoul die formule van ach teren naar voren kende. Hij zou de zaak zonder de minste moeite op dezelfde voet hebben kunnen voortzetten. Wat gaf ik ten slotte weg? Onze formule, die onge twijfeld voor een mededinger heel wat waard is, maar het zou een ieder drie jaar kosten, om ons in te halen en ik heb nooit laten blijken, dat wij evengoed met onze fabricage zouden doorgaan. Dat is de ma nier, waarop ik net uitgerekend had een millioen voor mij en weinig verlies voor v/ie ook. Ik had echter geen rekening gehouden met Thomas Ryde. Hij begreep, wat er zou gebeuren. Hy wist zich tot op zekere hoogte in de gunst van Rentoul te dringen. Die avond kreeg Rentoul een briefje, dat er op de fabriek iets gaande was. Hij dacht, dat een van de retorten in het laboratoriumniet in orde was. Hy kwam naar beneden en Ryde legde hem het zwijgen op. Hef briefje haalden zij uit zijn zak." „Ik moet zeggen," mompelde Dutley met iets van bewondering in zijn stem, „dat die Thomas Ryde verdient om in Madame Tussaud's Gruwelkamer te worden opge steld!" Parkinson maakte de indruk van iemand, die lang onder narcose is geweest en nu weer ti-acht zijn bezinning terug te krij gen. „Die telefonische boodschap?", vroeg hij na enkele ogenblikken. „Ja, die heb ik gezonden," gaf Dutley toe. „Ik meende, dat het maar beter was, dat u wist, waar de formule heen zou gaan." „Dus jij waart het, die achter die krant in de hoek van het restaurant zat, toen ik naar buiten liep," verklaarde Parkinson triomphantelijk. „Ik zou gezworen hebben, dat het jouw stem was, die om een vlees pasteitje vroeg, maar je vermomming bracht me op een dwaalspoor." „Ja, ik was het," zei Dutley. „Ik vreesde, dat ik u in moeilijkheden zou hebben ge bracht, maar ik was er vrij zeker van, dat Thomas Ryde te snugger was, om een schietpartij te risqueren, als er iemand anders aanwezig was. Hoe heeft uw vriend De Brest getracht zich er uit te praten? Hy was daar, nietwaar?" „Oh, hij zwoer, dat ze het alleen maar eens willen proberen. Het enige, wat zij hadden willen doen, was mij bewusteloos maken met een injectie en ik denk, dat zij mij dan gefouilleerd zouden hebben, om mijn deel van het regu te pakken te krij gen, hetgeen ik niet eens bij my had. Maar zij zagen er kwaadaardiger uit, dan ik eerst dacht. Ik moest inwendig lachen, toen ik op een paar meter van de plaats, waar zij van plan waren mij onder behandeling te nemen, jouw lijzige stem, om een pasteitje hoorde vragen. Hoe dat zooitje elkaar ooit gevonden heeft, is mij een raadsel. Een geweten hebben zij geen van allen, maar behalve Thomas Ryde en Hisedale, hebben zij geen moed ook. Zij gaan halfv/eg en dan beginnen zij te beven. Toen ze jouw stem gehoord hadden, lieten ze my dwars door hen heenlopen, alsof ze van stopverf wa ren." Dutley knikte. „Hei zijn allemaal amateurs, behalve Thomas Ryde," antwoordde hij. „Ik heb zo'n idee, dat het ongeveer zó gegaan zal zijn. Zij wilden er een financier bij be trekken, een chemicus ey een Amerikaanse brandkastartist. Wat Huneybell er mee te maken had, begrijp ik niet goed. In ieder geval staat de arme kerel er nu buiten! Zij beginnen hun evenwicht te verliezen. Zij halen er hulp van buitenaf bij, om het vuile werk op te knappen en dat is altijd ge vaarlijk voor lui, die in een dergelijke positie verkeren. Maar laat ik nu eens even kijken." Hij haalde een kleine agenda uit zijn zak en bestudeerde die even. „Vandaag is het Woensdag," zei hij na denkend. „En Vrijdag is de dag, dat er hier en op het vasteland stukken geleverd moe ten worden. Ik denk, dat ik voor dien wel van De Brest zal horen. We zullen hem eenvoudig van de lei afvegen. Dan blijven er nog over Hertley Wright, Hisedale en Thomas Ryde. Hisedale moet men mis schien op een andere manier aanpakken. Thomas Ryde kon hem nog wel eens nodig hebben en daarom kan Hisedale nog wel in leven blijven, maar weet u, ik kan me eenvoudig niet voorstellen, dat iemand als Thomas Ryde, een man als Haitiey Wright, die nog de meest nutteloze van de over levende leden van de bende is geweest, tweehonderdduizend pond zou laten op strijken. Het zou me helemaal niet ver bazen, als Ryde me ten opzichte van Hart ley Wright enige moeite bespaarde. Dat zou betekenen, dat hij drie deïen van het recu in zijn bezit zou hebben. Dus dan zou den wij alleen nog Hisedale in behandeling moeten nemen. Parkinson, weet u, wat ik doen zou, als ik u was?" „In de Theems springen zou ik denken," was het sombere antwoord. „Niets van dien aard," zei Dutley opge wekt. „De zaken zien er voor ons helemaal niet zo somber uit. U heeft een grote fout gemaakt, als u een jonger man wilt per mitteren, deze opmerking te maken, maar de schranderste zakenmensen ter wereld zijn altijd de dupe geworden van het type hyena als Sigismund de Brest. Wat de samenzwering zelf betreft, daar had u heel weinig mee te doen. U bent in genen- dele verantwoordelijk voor wat er met Rentoul gebeurd is en behalve voor de slechte gang van zaken van dit jaar, zal de inbraak ons verder geen schade doen. De formule", besloot Dutley met een eigen aardige harde uitdrukking' in zijn ogen, „komt öf naar Boothroyd terug, öf ver dwijnt van 'net aardoppervlak. Voelt u zich nu niet al te wanhopig over de gehele zaak. De zaken zijit nog niet te ver gegaan. Daar ben ik al die tijd zeker van geweest. .(Wordê vervolgd). 1

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6