Boudewijns eedsaflegging werd sobere, waardige plechtigheid Hirschfeld en Hatta gaan accoord over evacuatie van ex-KNIL-leden Assemblée deelt Churchill's wens tot Verenigd Europees leger 65e Jaargang No. 19625 TT "SP T*%. Tl 1 Zaterdag 12 Augustus 1950 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. KUbsebI fST "V* M I g 1 Uitgave Van de Grafische Bedrijven Damiatö. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en I H S i lg H 1 B Btt W R g B 1 I 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor JL iifln rfti JSd JL JL BfcZff lSLjiIi Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie i warschau *0.17 S] bceoapést ,t6u'cQysÉ;: 7<?TeMPEPA"ruu« i005 1so8aar BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIEO. CENTRA:jV* H hoge'drüR L lage druk MIST SNEEUW o REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER O0NBEW0LKT ©LICHT BEW. HALF BEW. ZWAAR BEW. GEHEEL BEW - scheidingslijn-front-tussen lucht van verschillende herkomst \yl stand van dlt teken geeft oe windrichting aan-.iedere hele dwar^streep 's een win0- .snelheid van vijfm£lt£p-p£s seconde z Inmiddels sijn ook in Balikpapan troebelen uitgebroken DJAKARTA (Aneta) Tijdens een ge zamenlijk diner heeft dr.- Hirschfeld gister avond aan Moh. Hatta voorgesteld om alle voormalige leden van het K.N I.L. uit Ma kassar te evacueren en over de andere delen van Indonesië, behalve Ambon, te ver spreiden. Dr. Hirschfeld bracht tot uit drukking bereid te zijn enige Nederlandse troepentransportschepen hiervoor in te zet ten. Drs. Hatta is bereid deze oplossing te aanvaarden. Naar verluidt zou de „Zuider kruis" reeds naar Makassar opstomen, doch dit laatste bericht kon niet bevestigd wor den. Wat er eventueel met de „Kortenaer" zal gebeuren is nog niet te zeggen, doch aangenomen mag worden, dat de Korte- uer zal blijven, tot de evacuatie vol tooid is. Protest Naar van de zijde van het Hoge Commis sariaat vernomen wordt, zal mr. Roem hedenmiddag het protest van zijn regering met betrekking tot het zenden van de „Kor tenaer" naar Makassar, aan de Nederlandse regering aanbieden. De Indonesische regering zal het terug trekken van de „Kortenaer" uit de Indo nesische wateren eisen, aldus wordt uit officiële bron te Djakarta vernomen. Een woordvoerder noemde na de bijeenkomst Taxichauffeurs in de hoofdstad staken Na een nachtelijke vergadering hebben de taxichauffeurs in Amsterdam besloten, met ingang van vandaag in staking te gaan. Na een goede tijd in de eerste jaren na de bevrijding zijn de inkomsten van de taxichauffeurs steeds lager geworden. Dit heeft er toe geleid, dat er thans besprekin gen worden gevoerd tussen de vakorgani saties, de organisaties van werkgevers, de Stichting voor de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars, teneinde te komen tot oplossing van dit vraagstuk. Aangezien de erkende vakbonden en de E.V.C. niet aan één conferentietafel willen zitten, ne men deze besprekingen veel tijd in beslag. In Amsterdam was na overleg tussen het gemeentebestuur, de vaste gemeentelijke vervoerscommissie, de erkende vakvereni gingen en de werkgeversorganisaties beslo ten tot een verhoging van het tarief. Hier tegen waren de chauffeurs gekant, omdat zij vreesden dat het aantal ritten zou ver minderen met als gevolg minder inkomsten. Op voorstel van de burgemeester werd een proeftijd van drie maanden ingesteld, in welke periode de werkgevers zich ver plichtten 'n loon gelijk aan het gemiddelde van drie maanden vóór de tariefsverhoging te garanderen. Gedurende deze drie maan den zouden de chauffeurs dus geen risico lopen. Na de proef zou, indien de verho ging inderdaad ongunstige resultaten zou hebben, opnieuw overleg gepleegd worden. Het actie-comité van de chauffeurs nam met deze gang van zaken echter geen ge noegen en heeft thans een actie ontplooid, welke niet de instemming van de unie bonden heeft. De stakende chauffeurs stellen als eis een vast loon van 36 per week, twee pro cent vacantie-toeslag en controle op het dienstrooster. De verwachting bestaat, dat deze staking in de hoofdstad geen terugslag zal hebben op de gang van zaken in de taxibedrijven te Haarlem. Tweede Kamerlid stelt vragen over de zaak-Bertha Hertogh Het Tweede Kamerlid dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken vragen gesteld over de zaak-Bertha Hertogh. „Is de minister niet van mening, zo vraagt hij, dat Nederlandse ouders, die niet ontzet of ontheven zijn uit de ouder lijke macht, een onvervreemdbaar recht hebben op de verzorging en opvoeding van hun minderjarige kinderen en is de minister dan bereid bij de Britse regering de nodige stappen te doen, opdat dit kind, ongeacht het te Singapore geldende recht, onverwijld aan de ouders worde terugge geven?" van het kabinet van Vrijdag de Nederlandse weigering om het schip op zijn basis te Soe- rabaja terug te trekken „volkomen onbe vredigend". De Indonesische regering heeft Vrijdag avond te Djakarta een communiqué uitge geven, waarin zij haar zienswijze geeft over de incidenten te Makassar. Hierin wordt het volgende verklaard: „De jongste ge beurtenissen in Makassar hebben het ver trouwen van de Indonesische regering in de Nederlandse bewindhebbers geschokt. De troepen van het voormalige K.N.I.L., die in het afgelopen weekeinde te Makassar in botsing zijn geweest met guerilla-strij- ders, hebben hun positie als gasten op het gebied van een bevriende staat door voort durende uitdagingen misbruikt. Dè Indo nesische regering kan het Nederlandse standpunt, dat de Nedexdandse regering verplicht was tot het zenden van de tor- pedobootjager „Kortenaer" niet onder schrijven. Zij is integendeel van mening dat deze daad niet ten voordele zal strekken van de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen". Wrijving te Balikpapan A.F.P. bericht, dat het op Borneo tot wrijving is gekomen tussen voormalige soldaten van het K.N.I.L. en Indonesische troepen. Het centrum van de troebelen be vindt zich te Balikpapan. De minister van defensie Wnoewono, heeft, de U.N.C.I. op de hoogte gesteld. Reuter meldt nog uit Djakarta dat zich te Balikpapan ruim duizend Ambonese sol daten bevinden, die hebben geweigerd hun wapens af te geven, of toe te stemmen in hun vervoer naar Djakarta, om aldaar te worden gedemobiliseerd. In kringen van het Indonesische ministe rie van land verdediging werd Vrijdagavond verklaard dat deze mannen, die tijdelijk.de status van militairen der Koninklijke Landmacht bezitten, erop staan dat zij naar Ambon zullen worden gebracht. De Indo nesische autoriteiten weigeren hieraan ge hoor te geven, daar de R.I.S. strijdt tegen de te Ambon uitgeroepen republiek der Zuid-Molukken. Van Nederlandse zijde is vergeefs gepoogd de Ambonese militairen over te halen zich te Djakarta te laten demobiliseren. LAKE SUCCESS (Reuter). De Sov jet-Russische afgevaardigde Jacob Malik opende Vrijdagavond de zitting van de Vei ligheidsraad met het verzoek aan de raad, eerst te stemmen over het uitnodigen van vertegenwoordigers uit Noord- en Zuid- Korea tot de besprekingen. Daarna zou d.e raad moeten beslissen, of de op 25 Juni door de raad aan de Zuid-Koreaanse repu bliek gezonden uitnodiging voor de volgen de bijeenkomst moest gelden. De Westelijke afgevaardigden zijn van oordeel, dat deze uitnodiging nog van kracht is en dat de voorzitter van de raad verplicht is de Zuid- Koreaanse afgevaardigde uit te nodigen. Malik herhaalde zijn bewering, dat de Zuid-Koreanen met de oorlog zijn begon nen in opdracht van de Verenigde Staten en grotendeels met Amerikaanse uitrus ting, en ontkende wederom, dat de Sovjet-Unie oorlogsuitrusting aan Noord- Korea levert. Alle Sovjet-Russische uitrus- ting in Noord-Korea is voor het begin der vijandelijkheden aan Noord-Korea ver kocht, aldus Malik. ,De Veiligheidsraad", aldus besloot de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie, „zal moeten kiezen uit twee mógelijke wegen. De ene leidt naar vrede, de andere naar het moeras van de oorlog, dat wordt gevoed door de heersende kringen in de Verenigde Staten, die de ware aanvallers zijn". De Britse vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad, Sir Gladwyn Jebb zei, dat het „speciaal in Azië is, dat de communistische imperialistische machten worden samenge trokken voor de aanval, nu zij in Europa niet zijn geslaagd. „Indien", zei de Britse vertegenwoordi ger, „de Westerse mogendheden mogelijk niet immer open hebben gestaan voor het nationalistische streven van Aziatische vol ken, dan staat het toch. ontwijfelbaar vast, dat het communistische imperialisme dit nog veel minder zal doen". De bijeenkomst van de Veiligheidsraad werd tot Maandag verdaagd. De ANWB vestigt er de aandacht op dat automobilisten wier wagen in het bui tenland is gestolen bij terugkeer naar Ne derland aan de douane van het betrokken land invoerrechten betalen moeten, omdat zij in gebreke blijven hun auto weer uit te voe ren. De ANWB waarschuwt alle automobi listen daarom met klem hun auto in het buitenland nergens onbeheerd of niet afgesloten te laten staan. HET WEER AFGEBEELD Het hoge drukgebied boven de Oostzee verplaatste zich langzaam naar het Oosten. In hetzelfde tempo breidde zich een uitloper van het hoge drukgebied bij de Azoren naar onze omgeving uit. De oude depressie bij IJsland begon snel op te vullen, van het ZuidWesten uit werd warme en vochtige lucht over de Oceaan in de richting van de Britse eilanden getransporteerd. Deze lucht zal geleidelijk ook ons land binnen stromen, waarbij de bewolking tijdelijk gaat toenemen. Daarbij zal geen neerslag van betekenis vallen. Er is een goede kans, dat het navolgende koude- front ook morgen ons niet zal bereiken 3n dat het Zondag droog blijft én de temperaturen geleidelijk hoger tuor- den. Weerbericht MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt, maar op de meeste plaatsen nog tot het einde van de middag droog weer. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 13 Augustus: Zon op 5.20 uur, onder 20.09 uur Maan op 4.30 uur, onder 20.27 uur (Nieuwe maan) 14 Augustus: Zon op 5.21 uur, onder 20.07 uur Maan op 5.55 uur, onder 20.41 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 Augustus: Hoog water: 2.51 .en 15.18 uur. Laag water: 10.43 en 23.09 uur. Zondag 13 Augustus: Hoog water: 3.29 en 15.56 uur. Laag water: 11.29 en 23.51 uur. Maandag 14 Augustus: Hoog water: 4.07 en 16.34 uur. Laag water: 12.11 en 00.00 uur. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Zelfs communistische rel bracht jonge prins niet van zijn stuk Het woord is aan Pittacus Het beste huis is datgenedat niets overtolligs verlangt en niets nodigs mist. Reeds 30 vrijwilligers voor strijd op Korea Hedenmorgen om 10 uur hadden zich in 's-Gravenhage reeds 30 vrijwilligers aan gemeld voor de door Nederland uit te zen den compagnieën strijdkrachten die be stemd zijn om te gaan deelnemen aan de strijd der UNO-strijdkrachten op Korea. (Voor de voorwaarden tot aanmelding zie men elders in dit nummer). Heftig gesticulerend beschuldigde Jacob Malik, de Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraadde Verenigde Staten van aggressie in het Koreaanse conflict. Britse parlement uit zomerreces teruggeroepen Verlenging van de diensttijd waarschijnlijk geacht Onze Brusselse correspondent telefoneer- de ons hedenochtend: Z.K.H. Prins Boudewijn, die gistermid dag door de verenigde kamers de grond wettelijke eed aflegde, heeft op de aanwe zigen een zeer grote indruk gemaakt. In de uniform van luitenant-generaal, waar toe hij gisteren werd bevorderd, versierd met de eretekenen van de Leopoldorde, trad de prins, voorafgegaan door zijn ad judanten Piron en Gierts de zaal binnen. De eenvoud en natuurlijke waardigheid van de amper 20-jarige prins hebben ons djep getroffen. Een ontroerend moment was het, toen hij eerbiedig het hoofd neeg voor de kamerleden en de zetel van de voorzitter. Wij zagen hoe Antwerpse ka merleden, die gisteren nog tegen de machts overdracht stemden, de tranen in de ogen sprongen. Met bevende stem las het Mechelse kamerlid Maes de Nederlandse tekst van het decreet van de machtsovergave voor. Nadrukkelijk articulerend zeide de prins in goed Nederlands: „Ik voeg mij naar de wens van de vergadering". Toen voorzitter Van Cauwelaert de prins verzocht had de eed af te leggen, en deze reeds de hand gestrekt hield, riep het communistische kamerlid Lahaut met don derende stem: „Leve de republiek". Een kort ogenblik bleef de kamer onthutst zwijgen bij zoveel tactloze brutaliteit. Daarna brak een orkaan van protesten los, langzaam overgaande in gejuich en kreten ,;Leve de prins" en „Leve de koning". Woedend en waardig verzocht de voor zitter de communisten genoeg" zelfrespect te tonen om de zaal te verlaten. Zij wei gerden. Tijdens dit incident bleef prins Boudewijn onbewogen en keek hij strak voor zich uit. Daarna legde hij eerst in het Nederlands en daarna in het Frans de eed af. Uit zijn speciale zetel sloeg onbewogen de kardi naal-primaat van België, in rode mantel gekleed, de plechtigheid gade. Voorzitter Van Cauwelaert sprak toen een hooggestemde rede uit, waarin hij spe ciaal de nadruk legde op het bittere offer van koning Leopold. In dezelfde geest dankte de prins voor de hulde, die aan zijn vader werd gebracht. „Ik vertrouw op uw volledige medewerking", aldus de prins, „opdat ik met mijn regering de eendracht onder-de Belgen kan handhaven, hun geluk verzekeren en de welvaart van het land bevorderen, in eerbied voor de wet en de vrije werking van onze democratische in stellingen. God bescherme België". Waardig en ongedwongen, vergezeld van belde kamervoorzitters, verliet de prins het parlement, waarbij hem militaire eer werd gebracht. Buiten juichten de vele aanwe zigen. Gisteren ontving koning Leopold op het paleis te Laeken de voorzitters en delega ties der drie partijen, die hem nogmaals plechtig beloofden, prins Boudewijn loyaal terzijde te zullen staan. In hét parlement werd nog vernomen, Amerikanen graven zich in ten Zuiden van Pohang Frontsituatie nog steeds niet rooskleurig (Reuter). In een communiqué van het achtste Amerikaanse leger wordt gezegd, flat onbevestigde berichten uit Pohang, de op één na grootste haven welke ter be schikking der UNO-troepen staat, er op wijzfen, dat de stad in handen is van een Noord-Koreaanse strijdmacht ter sterkte van 3.000 man. De Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troe pen graven zich 10 km. ten Zuiden van de stad in voor de verdediging van het daar gelegen vliegveld. Een van de twee behoor lijke waarover de UNO-strijdkrachten in Korea nog beschikken. Volgens de laatste Reuterberichten is de toestand aan het Koreaanse front als volgt: Aan het Zuidelijke front slaagden de Ame rikanen er in het hoge terrein ten Oosten Van Tsjindjoe in bézit te nemen. Het grote Noord-Koreaanse bruggehoofd over de Naktong, 30 km. ten Noorden van Masan, werd tot tweemaal zijn oorspronkelijke grootte uitgebreid. Op het centrale front zijn twee kleine Noordelijke bruggehoofden over de Nak tong aan weerszijden van Waegwan „opge ruimd". Op verschillende andere plaatsen hebben kleine Noord-Koreaanse eenheden de ondiepe rivier overschreden. Aan de bocht in de verdedigingslinie zijn vijf divisies Noord-Koreanen samenge trokken. Een Amerikaanse tankmacht baande zich een weg door 'de Noord-Koreaanse troepen om de verdediging van* het belangrijke vliegveld ten Zuiden van Pohang te ver sterken. Zij bereikte het vliegveld toen de avond inviel. De versterkingen werden on middellijk in verdedigingsposities ge plaatst. Tegelijkertijd met de tanks kwamen ook twee transportvliegtuigen met munitie bin- hen. De Amerikaanse verdediging, die met de rug tegen de zee vecht, had bevel op alles te schieten wat beweegt. MAKASSAR Onze correspondent te Londen telefo neerde ons hedenmorgen: Na een kabinetsvergadering van 3V; uur (één van de langste uit de laatste jaren), heeft de Britse regering besloten het par lement, dat tot October verdaagd was, reeds op 12 September bijeen te roepen. Kenne lijk is het de bedoeling om urgente defen sie-kwesties te behandelen. Deze datum zou ook gekozen zijn omdat men verwacht dat men tegen die -tijd een beter overzicht zal hebben van de toestand in Korea. Dit is de derde maal sinds de oorlog dat een zomerreces van het Lager huis om crisis-redenen moet worden on derbroken. Het is echter duidelijk dat het géén paniekmaatregel is, aangezien de bij eenkomst pas over een maand zal plaats hebben. De vergadering is een logisch uit vloeisel van de defensie-voorbereidingen, welke parlementaire bekrachtiging behoe ven. Uit de lange duur van de kabinetszit ting wordt algemeen geconcludeerd dat de ministers beraadslaagd hebben over ver lenging van de diensttijd tot 2 jaar, welke al lang militaire noodzaak wordt geacht, maar waartegen verschillende bezwa_ren bestonden, wegens gevaar van industriële ontwrichting, en ook omdat er oppositie was in de boezem van de Labour-partij, die destijds slechts na veel verzet een dienstperiode van 18 maanden accepteerde. Vruchteloze vergadering van de Veiligheidsraad Overgrote meerderheid spreekt zich uit voor betreffende motie STRAATSBURG (A.N.P.) Het vier daags algemene debat van de Assemblée te Straatsburg, dat in hoofdzaak was gewijd aan Europa's defensie, eindigde Vrijdag avond met een uitspraak van de Assemblée ten gunste van Churchills aanbeveling „voor onmiddellijke vorming van een ver enigd Europees leger". 89 leden der Assem blée spraken zich vóór de aanbeveling uit, vijf waren tegen en 27 onthielden zich van stemming. De motie kreeg geen steun van de meerderheid der Labour, leden van Scandinavische afgevaardigden, van Duitse socialisten en van Ierse afgevaardigden. De beslissing werd genomen, nadat het debat over dit zo belangrijke onderwerp was be sloten met een Ierse „oorlogsverklaring" aan Engeland, zoals de Assemblée die reeds vorig jaar te horen kreeg. Alle Nederlandse afgevaardigden spraken zich voor ChurchiUs motie uit. Deze was in commissiezitting na heteinde van het debat enigszins gewijzigd, en bleef als enig over uit een serie van „militaire" aanbe velingen, die tijdens de discussies waren ingediend. De van Franse zijde ingediende ontwerpen werden teruggenomen ofwel naar commissies verwezen en men ver enigde zich op de volgende tekst: „De Assemblée vraagt, teneinde haar toe wijding aan het behoud van de vrede en haar ondersteuning van de actie van de U.N.O. ter verdediging van Vreedzame vol ken tegen aggressie uit te spreken, onmid dellijke vorming van een verenigd Euro pees leger onder autoriteit van een Euro pese minister van defensie en onderhevig aan een zuiver Europese democratische controle en handelende in volledige samen werking met de Verenigde Staten en Ca nada". De passage betreffende een Europese minister van defensie was ingevoegd op Frans verzoek, doch Churchill maakte dui delijk, dat hij persoonlijk niet, zoals was gesuggereerd, voor deze functie in aan merking wenst te komen. De resolutie werd pas aangenomen, nadat lange debatten waren gevoerd over de vraag of zij al dan niet overeenstemt met het statuut van dë Raad van Europa, dat aangelegenheden van nationale defensie buiten de bevoegdheden plaatst. Een vol huis hoorde Vrijdagochtend Winston Churchills waarschuwing aan Europa aan. De Britse oorlogsleider maakte diepe indruk door de wijze, waarop hij „het gevaar van de zes of zevenvoudige militaire overmacht van de Sovjet-Unie over West- Europa" schilderde. Nochtans stuitte de door hem ingediende ontwerp-resolutie, waarin gevraagd wordt terstond een ver enigd Europees leger te stichten, op be zwaren. Het Engelse Labotirlid Mitchison kondigde aan te gelegener tijd bezwaar tegen de resolutie te zullen inbrengen, aan gezien zij zuiver militaire aangelegenheden geldt, die volgens het statuut niet tot de competentie van de raad behoren. Adempauze Churchill verklaarde, dat het gebruik van de atoombom de fundamenten van het Sovjet-regiem zouden doen schudden en misschien wel „het grote Russische volk in staat zou stellen, zich te bevrijden van een tyrannie, erger dan die van de Czaren". De „Sovjet-Russische dictators" hebben echter geen reden tot ontevredenheid over een systeem: waardoor zij de beheersing van half Europa hebben verkregen en van geheel China zonder één enkele Russische soldaat te verliezen. Naar zijn oordeel heeft het Westen thans een adempauze, waarvan het een verstan dig gebruik diende te maken. Indien het Westen in de komende twee jaar een be trouwbaar verdedigiiigsstelsel zou kunnen opbouwen, zou de grootste verleiding tot een aggressie weggenomen zijn. Alleen hierdoor zou het Westen zich de beste kan sen scheppen op een uiteindelijke regeling door onderhandelingen met de Sovjet-Unie op basis van kracht en niet van zwakheid. Men moet echter geen dag en geen fractie van beschikbare kracht verloren laten gaan. Churchill wil ook Duitsland opnemen in de lijst van landen clie een Europees leger zouden moeten vormen, zo werd Vrijdag middag nog te Straatsburg vernomen. Churchill had Duitsland bij vergissing niet in zijn rede genoemd, later zond hij een van zijn assistenten door de wandel gangen om de pers mee te delen, dat hij ook Duitsland had willen noemen. Op grond van de uitslag van de stem ming gaat Churchills motie thans naar het ministerscomité, dat zal beslissen, of de re solutie al of niet aan de nationale parle menten zal worden doorgezonden. dat de regering-Duvieusart demissionair is, en de prins haar verzocht heeft, de lopende zaken af te handelen. Socialistisch adres De voorzitter van de Belgische socialisti sche partij Max Buset heeft gistermiddag ten overstaan van koning Leopold het vol gende adres voorgelezen: „Sire. De verenigde kamers hebben zopas de uitoefening van de koninklijke hoog heidsrechten aan uw zoon opgedragen. De socialistische partij zal samen met de andere partijen het nieuwe staatshoofd haar loyale medewerking géven. Zij zal alles in het werk stellen om de eendracht van alle Belgen rondom de koninklijke prins te verwezenlijken. Zij dankt Uwe Majesteit voor zijn ge baar, waardoor België in de gelegenheid werd gesteld zijn volledig vertrouwen in de toekomst te behouden. Rede van Leopold In een Vrijdagavond gehouden radiorede tot het Belgische volk heeft koning Leo pold gezegd: „De verwarring, die zich van de open bare mening heeft meester gemaakt na de ernstige gebeurtenissen der laatste weken, maakt het mij tot een plicht mij tot alle Belgen te wenden en in het bijzonder tot diegenen, die mij trouw zijn gebleven, en hen te bezweren het land in staat te stel len de voor zijn nationale eenheid onmis bare kalmte te hervinden. Het is thans niet het ogenblik om wraakgevoelens te koesteren. Zelf vergeet ik mijn eigen per soon en ik denk slechts aan het belang van het land. Ik verzoek u zo te handelen, dat mijn gebaar niet tevergeefs is". Rookbom De vergadering van gisterochtend werd nog verstoord door een ernstig incident, toen de 55-jarige graaf De Looz Corswaren die gekleed was in het uniform van ma joor, een rookbom van de publieke tribune Prins Boudewijn op het moment van de eedsaflegging. (ANP-Telefoto) af in de zaal slingerde. De bom kwam tus sen de socialistische afgevaardigden vlak bij de moeder van Spaak terecht en brandde aanvankelijk fel. Er verspreidde zich een vuil-gele rook in de zaal en de brandweer moest er aan te pas komen om de zaak te blussen. Er ontstond even een paniek, maar de voorzittèr wist snel de rust te herstellen. De Looz Corswaren werd gevankelijk weggevoerd. Hij ver klaarde uit protest tegen de „revolutionaire practijken van linkse zijde" gehandeld te hébben.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1