Frans-Engets-Duits Klipp's Talenschool In vele branches van de kleinhandel liepen de omzetten in Juni terug Aan de Theems wordt een feeststad zonder weerga gebouwd Een levende encyclopaedic d'Esquils wraak Amsterdamse Beurs z z Maandag 14 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant In vele branches van de detailhandel waren de omzetten in Juni lager dan die in Mei. Zulks blijkt uit de cijfers, die door bet Economisch Instituut voor de Midden stand over het omzetverloop in Juni zijn gepubliceerd. Slechts in het kruideniersbedrijf, in de détailhandel in aardappelen, groenten en fruit en in de détailhandel in zuivelproduc ten kon ten opzichte van Mei enige omzet stijging worden behaald. Vergelijking van de in Juni genoteerde omzetten met die in de overeenkomstige maand van 1949 geeft een sterke omzet daling te zien in het banketbakkers- en in het ch.ocolateriebedrijf. Ook in de détail handel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, in parfumerieën, cosmetische en toiletartikelen, in tabaksfabrikaten als mede in het bakkersbedrijf was ten op zichte van Juni 1949 sprake van omzet daling. Het uitbreken van het Koreaanse conflict heeft het omzetverloop in Juni nog niet noemenswaard beïnvloed. Slechts enkele kruideniers en drogisten (zeep) waren van mening, dat de omzetstijging met de oorlog in Korea verband hield. Het omzetverloop in het slagersbedrijf kon in Juni niet bevredigend worden ge noemd. De in deze maand behaalde geld- omzet was 8 procent lager dan die in de voorafgaande maand en was de laagste sedert de opheffing van de vleesdistributie. In de détailhandel in textiel liep de om zet ten opzichte van Mei terug met gemid deld 14 procent. Verscheidene détaillisten waren van mening, dat het publiek met de aankoop van textielgoederen wachtte tot de opruimingen. De Juni-omzet in 1950 was 6 procent hoger dan die in 1949. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat deze om- zetvermeerdering voor een belangrijk deel moet worden toegeschreven aan prijsver hogingen. In de détailhandel in schoeisel was de geldomzet in Juni 13 procent lager dan die in de voorafgaande rnaand en 6 procent hoger dan in Juni 1949. De parenomzet be droeg 97 procent van de gemiddelde in 1947 verkochte hoeveelheid. De grotere aan koop van zomerschoeisel drukte de gemid delde opbrengst per paar. Deze daalde van 14,41 in Mei tot 13,54 in Juni. Voor het eerst was de gemiddelde opbrengst in een maand van 1950 lager dan die in de over eenkomstige maand van 1949. Voor Juni 1949 was deze 13,56. Bijzondere vermel ding verdient de sterke daling van de ge middelde opbrengst per paar voor dames schoeisel. Deze kwam van Mei op Juni van 18,77 op 16,62. Weinig bevredigend was het omzetver loop in het banketbakkersbedrijf. De om zet in Juni was niet minder dan 19 procent lager dan die in Mei en 20 procent lager dan die in Juni 1949. Hierbij dient te wor den opgemerkt, dat de Pinksterdagen in 1949 in Juni vielen en in 1950 in Mei. De hoge prijzen voor nieuwe aardappelen Politie-rechter Reiziger belaagde Haarlemse spoorman In het avonduur van de 31ste Maart vloog er in de hal van het Haarlemse sta tion een gaatjestang van de ene hoek naar de andere en verbrijzelde daar een spiegel ruit. Een spoorweg-ambtenaar had deze tang als uiterste verweermiddel naar het hoofd van 'n lo§ werkman geslingerd, om dat deze hern naar -aanleiding van een ver meende belediging met zijn vuist bewerkte. De eerste treffer was reeds via het loket geplaatst. Met de zitting van zijn stoel als schild en de tang als wapen kwam de spoorwegambtenaar uit zijn glazen huisje en incasseerde nog een paar opstoppers van de losse werkman met de nóg lossere vuisten. Toen slingerde hij zijn gaatjestang in de spiegelruit. Op dat rumoer kwamen an dere spoorwegmannen te hulp en be vrijdden hem „uit de ring". „Ik had gewoon geïnformeerd, hoe laat de trein naar Hilversum ging", zei de bokser, die voor de politierechter ver scheen. „En toen vroeg hij of ik van domme ouders kwam en dat neem ik natuurlijk niet". De spoorwegman had alleen maar gezegd, dat de losse wei'kman zich er niet mee hoefde te bemoeien. Dit sloeg niet op de trein naar Hilversum maar op een juffrouw, die tevoren door de ingang het station wilde verlaten en door de ambte naar naar de uitgang was verwezen. De man in het loket dacht dat de werkman voor déze juffrouw in de bres wilde springen. ,11c heb die juffrouw heel niet gezien", zei de bokser. Het eenzijdige vuistgevecht was dus een vergissing. De werkman kreeg, conform het verlangen van de Officier, een week gevangenisstraf. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dins dag 15 Augustus 1950 's avonds van 89 uur door Piet Halsema. Het programma bevat de volgende werken van J. S. Bach. 1. Fantasie en Fuga in g. kl. t. 2. a, Nun komm' der Heiden Heiland. b. Nun freut euch lieben Christen g'mein. 3. Toccata, Adagio en Fuga in C gr. t. 4. Wir glauben all an einen Gott (a 2 clav. e pedale doppio). 8. Toccata en Fuga in d kl. t. alsmede de ruimere aanvoer van zacht fruit (kersen en aardbeien) waren oorzaak, dat de geldomzetten in de détailhandel in aard appelen, groenten en fruit opliepen. De omzet was in deze branche 8 procent hoger dan die in de voorafgaande maand en 17 procent boven het peil van Juni 1949. Het omzetverloop in de détailhandel in tabaksfabrikaten heeft zich vrijwel gesta biliseerd. Voor de derde achtereenvolgende maal werd een indexcijfer van 126 behaald. De omzet in sigaren, tabak en aanverwante artikelen liep ten opzichte van Mei een weinig terug. Daarentegen steeg de siga retten-omzet. Ten opzichte van de overeen komstige maand in 1949 werd een geringe omzetdaling geboekt. Haarlemmers gaan naar Derby Bij de jaarlijkse sportuitwisseling, die nu bijna traditioneel geworden is, zijn deze keer de Haarlemmers aan de beurt, om naar Engeland te vertrekken. De Haar lemse ploeg, die bestaat uit 44 personen, zal Dinsdag 15 Augustus om 4 uur 's mid dags naar Derby vertrekken. Wethouder D. Geluk zal het gemeentebestuur bij dit sportevenement in Enigeland vertegen woordigen. Twaalf jeugdige roeiers zullen voor het eerst in de Engelse wateren de sti-ijd aanbinden. De Haarlemse équipe bestaat uit de volgende personen: Zwemmen: W. Cassée, C. Wouters, Else Mol, Louise Mol, F. Pieters, A. van Zadel- hoff, Paul Gottmer, Jan van Zadel en N. van Zaidel-De Carpentier. Roeien: Ernst Bartels, Laurens Corne- lisse, Jean Delfos, Jan Delfos, Bram van Dierendonk, Emile Hellendoorn, André La- comblé, Ad Rühl, Rob Spoelstra, Jan Stui-m, Wim Suringcar en Pieter Pauw. Cricket: B. Kleefstra, W. Peschar, J. Voogd, G. Zeeuwe, Th. Keunen, P. Freni, A. Ruiterman, B. v. d. Heyden, J. Fortgens, C. Plantz, H. Donné en A. van Baasbank. Athletiek: Jan Booy, J. Hermans, J. Koopman en M. Daane. Notaris Van Arkel overleden Zaterdagmorgen heeft op Westerveld in alle stilte de verassingplaats gehad van het stoffelijk overschot van de Haar lemse notaris W. H. van Arkel. De thans ontslapene werd op 5 Maart 1882 te Utrecht geboren. Hij begon zijn carrière in het notariaat als candidaat bij notaris mr. C. J. Boerlage in Heemstede, waarna hij enige tijd diende onder notaris G. T. Boerlage in Velsen. In 1920 ging hij over naar het kantoor van de notarissen Bertling en Wolzak in Haarlem. Op 13 October 1930 werd de heer Van Arkel tot notaris benoemd en nam hij de plaats van de heer Bertling in. De thans overledene was reeds geruime tijd ziek. In het maatschappelijk en ker kelijk leven was hij onder meer notabel van de Nederlands Hervormde gemeente van Haarlem en regent van het Gerefor meerd of Burgerweeshuis. In het notariaat werd zijn naam steeds met ere genoemd wegens de zeer hoge opvatting die hij van zijn ambt had. De candidaat-notaris J. P. F. Messer, die reeds twee jaar aan het kantoor verbonden is, is met de waarneming belast. Nieuwe plebaan benoemd Vanmorgen is de benoeming bekend gemaakt van de zeer eerwaarde heer H. W. Achterhof tot plebaan van de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo te Haarlem. De nieuwe plebaan werd in 1904 geboren. Hij studeerde aan het seminarium „Hage- veld" bij Heemstede. Van 1929 tot 1931 was hij kapelaan in Lisse, daarna werd hij secretaris van de Rooms-Katholieke bis schop van Haaiiem, mgr. J. P. Huibers. De nieuwe plebaan is lid van de R.K. nationale commissie voor huwelijksvoor lichting en voorzitter van de Diocesane raad voor huwelijksvoorlichting. Door zijn benoeming is in de vacature van wijlen mgr. Filbry voorzien. Mgr. Achterhof doet 1 September zijn intrede in de Basiliek. Jubileum bij Droste Vanmorgen vierde het hoofd van de bui tenlandse pakafdeling van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V., de heer E. J. Veen, een jubileum. Hij is namelijk reeds veertig jaar aan het bedrijf verbonden. De president-directeur van de onderne ming, de heer Ch. E. Visser, heeft de jubi laris toegespx'oken, waarbij hij de verdien sten en de werklust van de heer Veen roem de; spreker overhandigde namens de direc tie de gebruikelijke enveloppe en een doos Droste-flikken. Namens het Jubileumfonds kreeg hij een tafelkleed en een bloemstuk en verder waren er hartelijke speechjes en-geschenken van de zijde van de meisjes van de afdeling en het kantoorpersoneel. Na de hxrldiging vertrok de jubilaris voor de rijtoer, die aan de personeelsleden van Droste op dergelijke gedenkdagen aange boden wordt. ADVERTENTIE Tm ff BefTJ 0 O DAG EN NACHT Concert in Den Hout Dinsdagavond wordt in de muziek tent in Den Hout een concert gegeven door het Christelijk fanfarecox-ps „Arti et Reli- gioni" onder leiding van H. N. van Osse- brugge, waaraan het Gereformeerd Evan gelisch zangkoor „Iiaai'lem-Noord" (diri gent H, Sondorp) medewerking zal ver lenen. Het oi-kest opent het programma met de mars „Standard of St. George" van Ken neth J. Alford, „Cortege Jubilaire" van Delhaye en het „Andante in G" van Ba tiste, waarna het koor vervolgt met „Gods lof in de natuur" van Beethoven en „De dag der rust" van Kreuzer. Koor en orkest te zamen zullen vertolken „Judex" van Charles Gounod (arrangement A. C. van Leeuwen) en „Het geuzenvendel op den thuismarsch" van T. W. Sprey, georches- treex'd door Leo Mens. Het laatstgenoemde werk krijgt hier zijn eerste openbare uit voering. Het koor zingt verder „Psalm 103 8 en 9" van Jac. Bonset en „Het Lam dat geslacht is" van P. C. Brakman. Het aandeel van het orkest wordt besloten met „Cortege Nuptial" van Edmond Avon, „Neron" van Popy en de mars „The vanished army" van Alford. HP eS jg Jgwaa Met de sierlijke nonchalance van ervaren mannequins pazaderen deze flamingo's m een dierenpark voor de bewonderende blikken van de bezoekers. Vier étage-bussen. kenmerkend voor f||§|| het Londense stads beeld, zijn dezer dagen een tocht van drie maander. begonnen, welke zich zal uitstrek ken van Oslo to Marseille, teneinde reclame te make voor Engeland e het komende fes tival. Ze zijn inge richt als rijdende tentoonstellingen die reeds een kleh beeld geven van wat er dit jaar aan de zogenaam de „stille" kant van de Theems te zien zal zijn. In Amsterdam is het Museumplein als standplaats gekozen. Bij mooi weer gaan de bussen, die bij Winschoten ons land binnen komen, ook naar Scheveningen, anders naar Den Haag. Zij blijven van 24 tot 29 Augus tus binnen onze grenzen. (Van onze correspondent in Londen) Men moet de voortvarendheid bewon deren, waarmee de Engelsen, ondanks de druk der tijden, het grote „Festival of Bri tain" voorbereiden, dat volgend jaar van Mei tot September gehouden zal worden. Dit festival, dat in zijn soort uniek is, wil alle aspecten van het Engelse bestaan be lichten. Het zal een levende encyclopaedie worden van de Britse beschavingsgeschie denis, wetenschap en techniek. Het jaar 1951 is gekozen ter herdenking van de be roemde wereldtentoonstelling van honderd jaar geleden in het later door brand ver dwenen Kristallen Paleis in Hyde Park. Aan de „stille" kant van de Theems, schuin tegenover het parlementsgebouw, verrijst op wat eens een puinhoop was, een feeststad, die zijn weerga niet vindt. De grote nieuwe concertzaal, die het Lon- dens Philharmonisch Oi'kest tot permanent domicilie zal dienen, is al onder de kap. Het onlangs gereed gekomen stalen ge raamte van het x-onde tentoonstellingsge bouw geeft geen geringe indruk van wat er komen gaat. Troepen van de genie hebben bij Charing Cross een Baileybrug over de rivier gelegd, alleen voor voetgangers, waardoor het festival practisch in het cen trum van Londen is komen te liggen. Op de zanderige oever wordt een boulevard met plantsoenen en terrassen aangelegd. In de nieuwe uitbreiding, gi-enzende aan het gebied waar zich in Shakespeare's tijd Lon- dens cultux'ele leven afspeelde en waar lei ter de Old Vic geboren werd, heeft deze bedrijvige millioenenstad er een rustpunt bij gekregen, dat hard nodig was. Enkele mijlen verder Oostelijk wordt het bekoor lijke Battex'sea Park herschapen in een tweede feestterrein, dat enigszins doet den ken aan de Tivoli-tuin in Kopenhagen, een verm aakcentrum als tegenwicht van de ernstiger zaken die elders de aandacht zul len vragen. De kunst in het midden Geheel Engeland, want het feest beperkt zich geenszins tot Londen, wordt de vol gende zomer min of meer een grote ker mis, met vuurwex'k en vreugdevuren, histo rische optochten en volksdansen. Er komen rondreizende tentoonstellingen, onder an dere in een schip, die het beste, dat Enge land op industrieel gebied voortbrengt, aan Jubileum bij Stork Hijsch De heer B. Formenoy herdacht dezer da gen een veertigjarige dienstperiode op de werf Conrad en Stork Hijsch N.V. Nadat de jubilaris reeds gehuldigd was door de dix'ectie, die hem een legpenning en een geschenk onder couvert aanbood, werd het jubileum Zaterdag in de cantine door het personeel gevierd. De heer Formanoy is daar toegesproken door de heer Megelink namens het jubi leumcomité en doorzijn oud-collega, de heer Florie, die memoreerde, dat de jubi laris eertijds door Stork-Haarlem aan Stork Hengelo is „uitgeleend" voor werkzaam heden in Egypte. Het mannenkoor van het personeel zong hem toe en namens alle collega's word hem een comfortabele rook- fauteuil gesu. .iken. De echtgenote van de heer Formanoy nam vele bloemstukken in ontvangst. KORT VERHAAL DOOR STEVEN MARSING ADVERTENTIE Aanm- curs. Assoc. examen Dec. en Juli a.s. KLEVËRPARKWEG 142 - TELEFOON 13269 iUBF* Vraagt prospectus Burgerlij'ke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Augustus 1950 BEVALLEN van een dochter: 11 Aug.: K. O. L. Dollé—Kimman. A. de Lugt—Tijdgaat. 12 Aug.: C. Visser—Goosen. BEVALLEN van een zoon: 10 Aug.: A. Vonk—Budding. 11 Aug.: G. W. Uittenfoo- gaardvan Bemmelen. J. H. A. Valkenburg Fennis. 12 Aug.: D. G. Slootweg—Zeepvat. OVERLEDEN: 11 Aug.: A. C. van Deenen— Kuijpers, 02 j., Riouwstraat. J., 3 j., z. van C- Vennik, Kanxperlaan. GEHUWD: 12 Aug.: C. F. Poppen-burg en M. M, Stam., José d'Esquil boog zich voorover. Twee brede handen lagen zwaar op de tafel; zwarte wenkbrauwen knelden zich borste lig boven zijn ogen. „Dat is dan duidelijk", zei hij. „Als je zover bent schiet je hem neer. Schiet in zijn hoofd zijn lichaam kan beschermd zijn. En niet willen ontvluchten! Je hebt maar één doel: de dood van Ruella". „Ik zal niet willen ontvluchten", ant woordde de man tegenover hem. Hij was vaalblond met een mager, gelijnd gezicht. Zijn neergeslagen ogen richtten zich op het glas, waar hij lusteloos mee speelde. „Ik heb er genoeg van. Ik zal er dankbaar voor zijn, tenminste een reden te hebben om te sterven. Al is het dan ook geen erg belang rijke reden. Maar zelfmoord is te zinloos ik kan er niet eens de wanhoop voor vinden". d'Esquil klemde tevreden zijn lippen. Dit was de goede man. Een aanslag door een man, die er het leven bij wilde houden, was te onzeker. Deze Matecq was geheel onverschillig. De wacht zou hem in zijn razernij doodschieten. Misschien ook niet maar dan was de revolutie toch al in gang. Zodra het bericht dat president Ruella dood was uit het paleis kwam, zou den de troepen van d'Esquil alle belang rijke punten van de stad bezetten. Snel en onbloedig, profiterend van de verwarring na de moord. Enkele uren later zou de voormalige politie-chef José d'Esquil de menigte toewuiven van het marmeren balcon. Alles was geregeld. Met een aanbeve ling' van de politiechef zou Matecq een audiëntie krijgen. Met de wacht, die op wapens onderzocht, was het in órde. Een enkel schot en voor d'Esquil zou de weg naar de macht open liggen! Hij keek de vale man donker aan. Iets in zijn verschij ning kwam hem bekend voor, maar hij kon het niet thuis brengen en bekommer de er zich verder niet om. Hij liet zijn half dichtgeknepen ogen over het vertrek gaan. Het was vervuld van scherpe rook. Er klonken hese, harde mahnenstemmen, gegil van dronken vrouwen, stommelen van voeten en tafels, brekend glas. Matecq was er in als een eiland van vreemde, apa thische i-ust. Hij vroeg niet, hoorde slechts aan en speelde met het groezelige glas. En d'Esquil zuchtte. „Je wapen geef ik je bui ten. Volg mij over vijf minuten. Rechtsaf, doorlopen tot bij het bananenpakhuis". Toen Matecq vaag knikte, stond hij op en wrong zich door de joelende menigte naar buiten. De nachtlucht was koel op zijn bezwete gezicht. Hij liep snel voort, bedwong met kracht de neiging om zich te vermeien in toekomstdromen. IJzeren beheersing nu, og' twee dagen. Bij het pakhuis ging hij staan in een duister overschaduwde hoek. Het geroes van de lichte hoofdstraten klonk in de verte, achtergrond voor even haastige voetstappen hier, een kreet, een raam dat werd dichtgeslagen, het razende gegrom en gejank van twee vechtende honden. d'Esquil wiste zijn voorhoofd af. Waar had hij Matecq toch eerder gezien? Hij wist dat het eens geweest was, en brak zijn geest op zijn weerspannig geheugen. Het maakte -hem onrustig. Waar bleef nu die man? Hij gromde bij een blik op zijn horloge, maar toen hij opkeek zag hij hem aankomen, een silhouet in het grijze licht dat uit de huizen drong. Zijn schuifelende gebogen gang versterkte d'Esquils gevoel van bekendheid. Scherp nam hij hem waar. Ineens sloeg de hele herinnering los uit zijn geheugen. Cantara! In een flits zag d'Esquil alles voor zich fluisterende ge sprekken op een omgroeide waranda in San Luis de Torres, de geurende nacht ver vuld van de droom aan een slanke vrouw, de lokkende roep van macht en bezit. La ter drie schoten door de schemering, strui kelende voetstappen, alles verkeken. Can tara, lage sluipmoordenaar! Geluk had het hem dus niet gebracht. Hij had toen zijn dood gezworen, maandenlang vergeefs uit ziend naar de man, die hij nauwelijks kende. Hij voelde nu nog de woede van ontgoo chelde eerzucht in zich grommen. De schui felende figuur kwam naderbij. Met een ruk greep d'Esquil de revolver, maar liet hem weer Aarzelend zakken. Nu Cantara dood schieten? En een andex*e man moeten vin den? Uitstel konden zijn plannen niet ver- di'agen. Maar zijn wraaklust woedde. De dood van Cantara door zijn hand was zijn groot ste verlangen geweest en ook nu weer overheerste het alles. Cantara stond stil en zag rond. Trillend van spanning hield d'Esquil de revolver. Hij keek naar de gebogen schouders, het hangende hoofd. De man wilde sterven! Goed zo. d'Esquil trad uit de schaduw naar voren. „Dit is mijn ogenblik, Cantara", zei hij hees. „Of dacht je dat ik je niet herkend had?" Cantara keek op en zag de op hem ge richte revolver. Hij reageerde er niet op. d'Esquil lachte scherp, maar hij voelde zich machteloos. Hij aarzelde weer even. De man toonde niet de minste schrik of angst. Waarom ook? Hij wilde sterven. Plotseling wist d'Esquil de oplossing. Met een kort lachje stak hij de revolver in zijn zak. „Je dacht door mij je laatste wens vervuld te zien, Cantara. Dan zul jij verder leven. Zinloos en leeg". Toen draaide hij zich bedaard om en wandelde de donkere straat in. (Nadruk verboden) volk en vreemdeling zullen tonen. De hoofdstad wordt versierd en verlicht. Schouwburgen, concerten en bioscopen zul len bijzondere programma's samenstellen. De kunst staat trouwens in het middel punt. George Lloyd en Benjamin Britten zijn bezig opera's te schrijven, die op het festival hun première zullen beleven, Ro bert Gittings en Dorothy Sayers dragen religieuze toneelstukken bij, Sir Arnold Bax componeert een symphonie. De beeld houwers Epstein, Henry Moore en Barbara Hepworth, benevens vijftig Engelse schil ders zijn uitgenodigd een speciale expositie te houden. Ook is er een aantal prijzen voor poëzie ingesteld. Op het festival-terrein zal een kerk ver rijzen, waar diensten voor de diverse ge zindten zullen worden gehouden. Ook komen er openluchtdiensten, onder meer in Hyde Park, waar tienduizend personen verwacht worden. De verschillende con gregaties uit omliggende stadsdelen zullen zich met de geestelijken in processie daar heen begeven. Er komt in Londen ook een Bijbeltentoonstelling, welke tevens een overzicht zal geven van de invloed van de kex-k op de Britse samenleving, in het bij zonder wat betreft de sociale verbeteringen. Op een origineel idéé berust de bouw van een volledige, moderne volkswijk met winkels en scholen, welke als „levende." architectuur-tentoonstelling is bedoeld. Ér staat ook een reeks exposities van oude en nieuwe boeken op het programma. De toeneming der bevolking Vergelijking tussen 16321732 en 1850—1950 Over het verloop der bevolking (ge boorte en sterfte) in vroeger eeuwen be staan niet veel gegevens. Dit is te verklaren omdat er toen nog geen bui'gerlijke stand was. Die is pas door Napoleon inge voerd. Alleen zijn wat gegevens te putten uit kerkelijke archieven. In het boek van Schrevelius over de ge schiedenis van Haarlem vonden wij een lijst van het aantal huizen in het Noorder en het Zuiderkwartier. Die lijst is gemaakt door een zekere Liefhebber, iemand die blijkbaar liefhebberij had in het verzame len van cijfermateriaal. 'In het Zuiderkwartier (zich uitstrekken de van Beverwijk tot Dordrecht) stonden in 1632 59.983 huizen en in 1732 80.970. Voor het Noorderkwartier (Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Edam, Monnikendam, Medemblik enPurmerend) wai'en de cijfers: in 1632 12.772 en 1732 11.079. Tezamen geteld: 1632 72.755 huizen; 1732 92.049. In een eeuw dus een vermeerdering van 19.294 of 26,5 procent. Er kan worden aangenomen dat de bevolkingstoeneming overeenkomstig is geweest. In die eeuw is er dus slechts een betrekkelijk geringe toeneming der bevolking geweest. Ter ver gelijking zijn te nemen $e cijfers over de eeuw 1850-1950. Toen is de bevolking van Nederland toegenomen van 3.100.000 tot 10.000.000. Een stijging dus van ruim 300 procent. Dus meer dan 10 maal zoveel als in de eeuw 1632-1732. Dit is in het bij zonder een gevolg van de verbeterde zorg voor de Volksgezondheid, waardoor de levensduur der mensen belangrijk verlengd is. Vooral de sterfte onder de zuigelingen is zeer sterk verminderd. Het lijstje van Schrevelius geeft ook de cijfers over Haarlem. 1632: 6490 huizen; 1732: 7963. Een stijging dus van 1473 of 22,7 procent. Haarlem telde in 1850 25.888 inwoners, in 1950 waren het er 162.000. Over die eeuw was de toeneming dus 470 procent. Beverwijk zag zijn huizental oplopen van 333 in 1632 tot 440 in 1732. Enige tijd geleden gaven wij vergelij kende cijfers over de groei van de grote gemeenten in ons land in het tijdvak 1850- 1950. Nu zowel Amsterdam, Den Haag als Rotterdam vermeld staan in de lijst van Schx*evelius is ook vast te stellen hoe de toestand in 1632 en 1732 was. aantal woningen in: 1632 1732 Amsterdam. 16051 26035 Den Haag 3160 6164 Rotterdam 5048 6621 In 1632 was Amsterdam dus slechts 2V2 keer zo groot als Haarlem (nu 5 keer). Haarlem was toen 2 keer zo groot als Den Haag en ook nog iets gx*oter dan Rotterdam. Maar Den Haag gx-oeide toen al sterk, want in die 100 jaar vermeerdei"de het aantal huizen met bijna 100 procent. Maar toch had Den Haag in 1732 nog 1799 huizen minder dan Haarlem. Rotterdam nam ook nog slechts weinig in bevolking toe, de stijging in die eeuw was. namelijk 33 pro cent. In de laatste eeuw zijn Den Haag en Rot terdam snel in zielental toegenomen. Nu zijn de cijfers: Den Haag 555.000 en Rotter dam 672.000. Leiden was in 1632 niet alleen Den Haag en Rotterdam de baas, maar overtrof ook Haarlem. Plet had namelijk 8374 huizen, dus 1884 meer dan Haarlem. Ook in 1732 was Leiden nog groter dan Haarlem (Leiden 10891 huizen, Haarlem 7963). Nu ligt Leiden ver achter bij Haar lem, want tegen de 162.000 zielen van Haarlem kan. Leiden er nog geen 90.000 stellen. BINNENLAND Tot hedenmorgen twaalf uur hebben zich in totaal 330 gegadigden persoonlijk, schriftelijk of telegrafisch gemeld voor de marinierscompagnie en voor de compagnie van de Kon. Landmacht, welke de regering- overweegt ter beschikking van de Verenigde Vólken te stellen. Dc 25-jarige J. R- uit Hengelo die tï Enschede bij familie logeerde, is uit een raam van de eerste verdieping gevallen. Hu werd zo ernstig gewond dat de dood enkele ogenblikken later intrad. Op 2 September wordt te Dordrecht door het nationaal instituut Steun Wettig Gezag een landdag gehouden voor de vrii- willigers van de Nationale Reserve, van de reserve-grensbewaking, de reserve-rijkspo- ütïe, de reserve-gemeentepolitie en het al gemeen vrljwilligersdepöt. Minister-president Drees zal een toespraak houden. Een wichelroedeloper is er in geslaagd in een tuin te Noordwijk een collectie kope ren voorwerpen op te sporen, die daar negen jaar geleden was begraven. De eigenaar kon zelf de juiste plaats niet meer terugvinden. De Amerikaanse industriële deskundige H. Dreyfuss is door het Nederlandse ministe rie van Economische Zaken uitgenodigd om op te treden als adviseur van Nederlandse industriëlen. De heer Dreyfuss zal op 4 Sep tember naar Nederland komen. Zondag is bij Apeldoorn de boerderij van H. van 't Erve afgebrand. De brand weer, die met twee tankwagens water moest aanvoeren, wist een schuur te behouden. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft -telegrafisch aan de regering verzocht, Ambonese militairen van het K.N.I.L. na hun .ontslag te laten terugkeren naar hun geboortegrond. „Zij zouden in een afschuwe lijke positie komen", zegt de stichting, „in dien zij naar Java worden overgebracht". De heer Karei Brückmann is benoemd tot technisch adviseur van de Wagnerver- eniging te Amsterdam. De revue-artist Kees Manders, auteur van het lied „Volendam, jij bent de parel van die oude Zuiderzee", heeft Zondagmid dag op verzoek van de Volendamse V.V.V. een ter ere hiervan naar hem genoemde botter gedoopt. De 13-jarige Robbie Karman uïit de Pieter van der Doesstraat te Amsterdam wordt vermist. Hij nam deel aan het pad vinderskamp in Ommen, maar werd na enige dagen naar Amsterdam teruggestuurd, waar hij tot dusverre niet is aangekomen. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft zijn leden en andere middenstanders aangespoord, de demonstra tieve bijeenkomsten van het N.V.V., welke in vijf grote steden zullen worden gehouden, bij te wonen. In de Binnen Oranjestraat te Ametei-- dam is een menigte van ongeveer 300 perso nen slaags geraakt met enige politie-agenten, die iemand hadden gearresteerd. Toen er per auto versterkingen voor de politie werden aangevoerd, maakte het publiek de auto on klaar. De politie behaalde tenslotte de over winning en arresteerde o.a. een man, die ge dreigd had een agent te zullen vermoorden. De Kon. Noord- en Zuilhollandsc Red- dingmaatschappü heeft aan het Zuiderzee museum te Enkhuizen een roeireddingboot met toebehoren, afkomstig uit Noordwijk aan Zee, geschonken. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft een college van adviseurs voor de lucht_ haven Schiphol geïnstalleerd. Het college heeft tot taak adviezen te geven over maat regelen tot verdere uitbreiding van de lucht haven. Op 5 September zal de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" 75 jaar be staan. Dit jubileum wordt in Alkmaar ge vierd. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemmers H. de Boer, D. G. Kei zer en E. Sapardan slaagden te 's Graven- hage voor de acte handtekenen. Wie zagen dit verkeersongeluk? Donderdagmiddag omstreeks vier uur moest een fietster in de Koningstraat uit wijken voor een stilstaande bakfiets. Te- zelfder tijd passeerde een bus die de dame aanreed. De wielrijdster werd slechts licht gewond, doch haar fiets werd geheel ver nield. De Haarlemse verkeerspolitie verzoekt getuigen van het ongeval zich aan haar bureau, Smedestraat te melden. Cricket West-lndië staat 349 voor 5 ondanks opgeven van Worrell De West-Indiërs scoorden in de eerste innings van de laatste testmatch tegen En geland op het accurate bowlen in langzaam tempo. Bij de lunch was de stand heden morgen 349 voor het verlies van 5 wickets. Worrell maakte nog 6 runs, doch moest zich na een kwartier terugtrekken daar hij zich onwel gevoelde. Wallcott was uit voor 17, Christiani voor 11. Laatstgenoemde werd gevangen op het bowlen van Alec Bedser, die hiermede zijn 100ste wicket in testcricket nam binnen de 5 jaar, een unieke prestatie. Gomez bleef met 15 not out; aanvoerder Goddard met 0 not out. (Men zie voorts elders in dit blxd) VOORTING WEER VIJFDE. De Ronde van Helmond (130 km. voor beroepswiel renners) werd gewonnen door Harm Smits in 3.26.05, voor Lambrïchts. Van der ZanJe, Van As en de Haarlemmer Gerrit Voorting. Jeugd-athletiekop het Terrasvogels-terrein Zaterdagmiddag heeft de Turnvereniging Santpoort op het Terrasvogelsterrein een onderlinge athletiekwedstrijd gehouden, be staande uit een athletiekdriekamp voor jon gens en meisjes van 11—13 jaar." De puntenverdeling viel als volgt uit: Jongens: 1. Rudi Beekman 2115 punten: 2. Ko Dillewijn 1565 p.; 3. A. Opdam 1405 p.; 4. P. Dekker 1395 p.; 5. Rudi Wyers 1345 p. Meisjes: 1. A. Krikke 1801 p.: 2. L. Hoogen- dijk 1790 p.; 3. A. Groeneveld 1?30 p.: f. H°1Ie™an, 1605 P-: 5. G. Kamphuizen 1465 p.; 6. T. Slot 1370 p. Zaterdag 19 Augustus heeft op het Terras- vogelsterrein een onderlinge athletiekwed strijd plaats voor de oudere leden van T.V.S. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Ford Ned. Kabel Van Berkel1 Scheepvaart Unie Holl, Am. L(jn Delj Mij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Ned. Ind. Hand. Billiton II Slotkoers Openings Vx'ijdag koersen 287 286 209 210 218 y8 220% 175% 176% 115 278 112% 132% 134 153 110% 110% 117% 114% 128% 129 141% 230

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3