Haarlems Dagblad cn «Dprcthtc 'Daarletnertic «Courant (3nno t6?6) Nog geen Verenigde Staten van Europa zonder deelneming van Groot-Brittannië Weggaan Noord-Koreaans bruggenhoofd bij Tsjongjang ingedrukt Soe'karno kondigt de eenheidsstaat af 65e Jaargang No. 19627 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Dinsdag 15 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ER IS EEN LEGENDE van een Perzisch edelman en zijn tuinman, die P. N. van Eyck in een zijner schone gedichten heeft neergelegd. De tuinman vlucht naar zijn Heer en roept hem toe dat plotseling,, terwijl hij aan het werk was, de Dood voor hem verscheen. En zo is hij geschrokken, dat hij verlof vraagt naar de stad Ispahan te mogen gaan. Dat wordt hem toegestaan. De edelman daalt dan zelf in zijn tuin af, ontmoet daar ook de Dood en vraagt hem waarom hij zijn tuinman verschrikt heeft. En de Dood antwoordt dat hij hem geens zins ontstellen wilde, maar slechts een gebaar van verbazing heeft gemaakt „toen 'k daar de man zag staan, die 'k 's avonds halen moest in Ispahan" (dat als „Iéspa- haan", met de klemtoon op de eerste letter greep, moet worden uitgesproken). Het is de gedachte, die in deze legende ligt, die men ter overpeinzing zou willen opdragen aan zo menigeen, die voor de bui zou willen vluchten. „De bui" is de derde wereldoorlog, die men met des te groter zekerheid ziet naderen naarmate men zwartgalliger van aard is, of lichter bereid om de praat van zwartgallige lieden te geloven. Zij kunnen zich soms zo beslist uitdrukken en hun voorspellingen uiten alsof zij er alles van weten. Dat verschrikt dan lichtgelovigen, die niet inzien dat zij er niets van weten. Evenmin als de luis teraars zelf. Geen mens ter wereld kan met enige zekerheid voorspellen dat binnen korter of langer tijd een derde wereldoor log zal uitbreken. Of dat het niet gebeuren zal. Dit is pijnlijk, want onzekerheid is moeilijk te aanvaarden. Maar het is niet anders. Wij weten het niet. Evenmin trou wens als wij weten bij welke mensen in deze wereld zich vandaag of morgen ziek ten zullen openbaren, die hen snel ten grave zullen slepen. Evenmin als wij kun nen voorépellen welke anderen vandaag bij verkeersongelukken zullen omkomen. Zij zelf kunnen dat ook niet .voorzien. Maar dagelijks komen in deze wereld mensen bij verkeersongelukken om; hun aantal is vooral ifi de zomermaanden groot. Onge- twijfeld zijn erbij, die zich jarenlang be- nauwd hebben gemaakt over de mogelijk heid van een derde wereldoorlog. Zij had den zich die vrees kunnen besparen; zij hadden hun laatste levensjaren kunnen doorbrengen zonder zich daarmee bezig te houden. Tenminste wat hun persoonlijk lot betreft was zij voor hen van geen belang. Dit is nooit een veilige wereld geweest; de mens heeft nooit in veiligheid geleefd en zal dat ook nooit bereiken, zelfs niet als dat massa-exces van menselijke twisten, de oorlog, ooit mocht worden uitgeroeid. Hebt u wel eens bedacht dat bestrijding van de oorlog alleen maar de bestrijding van een exces, een uiterste van verdwazing is? Men pleegt de term wereldvrede eraan te ver binden, maar zou er vrede tussen de men sen zijn als men alleen maar dit massa conflict had bedwongen? Wie zou dat in ernst durven zeggen? Ge ontmoet nu mensen, die u vertellen dat zij uit vrees voor een derde wereld oorlog willen weggaan. Misschien hebt ge zelfs van mensen gehoord die erin geslaagd zijn. Het is evenwel niet eenvoudig. Wie voor de reis geld genoeg heeft of kan krijgen, moet tevens zorgen dat hij in het nieuwe land een bestaan vindt. Er zijn ongetwijfeld enkelen, die de familiebetrek kingen of vrienden hebben die hun dat mogelijk maken. Benijdt ge hen? Hoe weet ge, dat als inderdaad eens een derde wereldoorlog mocht uitbreken, niet zou blijken dat zij slechts naar Ispahan waren gegaan en juist daar de dood moesten vinden? Men praat over weggaan (ik bedoel na tuurlijk niet het weggaan van de jonge mensen, die naar een ander land emigreren om er een carrière te maken, maar hen die uit vrees weg willen). Waarheen? Weten zij, welk land in geval van een derde wereldoorlog veilig zou zijn? Sommigen zouden, blijkens hun uitlatingen, al tevre den zijn als zij naar Engeland konden oversteken. Het is misschien niet vriende lijk, maar men kan daarom lachen. Er is niet de minste reden om aan te nemen, dat in geval van een derde wereldoorlog En geland veiliger zou zijn dan dit land. Eerder het tegendeel, want het zou als een belang rijker bewapenings- en industrie-kern van het Westen gelden. En de moderne techniek bezit, behalve de eindeloos-besproken atoombom die wellicht nooit gébruikt zal Worden, een aantal nieuwe aanvalsmidde len: raketprojectielen, „geleide projectie len" laat ons maar niet gaan opsommen. Geen enkele ooi-log is ooit alleen met de wapens van de vorige gevoerd; er zijn altijd nieuwe in verschenen, van veel krachtiger uitwerking. Sommigen willen weggaan naar Amerika, waarmee zij de Verenigde Staten bedoelen. Het behoeft misschien niet veel toelichting, daï als inderdaad ooit een oorlog tussen OSfct en West zou uitbreken Rusland en de Verenigde Staten de hoofd-doelen van wederzijdse aanvallen zouden zijn. Als ideaal van veiligheid lijkt dat, hoe groot die landen ook zijn, niet verkieselijk. Zuid- Amerika dan? Wie kan zeggen of het bui ten de strijd zou blijven? Men hoort dat trouwens zelden noemen; er zijn daar zo veel van die rare republieken met revolu ties en zo en ze spreken er Spaans. Opvallend is dat bijna allen zich van een derde wereldoorlog als die mocht uit breken de voorstelling maken dat de Russen naar de Atlantische Oceaan en de Noordzee zouden oprukken en West-Europa zouden bezetten, zoals de Duitsers dat heb ben gedaan. Maar is dat zo zeker? Zegt men dat niet alleen uit gebrek aan ver beeldingskracht? dus omdat men zich alleen maar iets kan voorstellen, dat al eerder is gebeurd? Het is mogelijk dat de Russen zich hier zelf in een te kwetsbare positie zouden achten of niet over voldoen de bestuurs-apparaat voor al die landen zouden beschikken. Het is mogelijk dat zij ze slechts onder een bedreiging-uit-de- verte zouden stellen. Lijkt dat vreemd? Een derde wereldoorlog zou ongetwijfeld vreemd, dat wil zeggen heel anders zijn dan de vorige en in elk geval beheerst door een gans andere strategie en velerlei an dere strijdmiddelen. Wil men zich per se op de vorige oorlog beroepen, laat ik dat dan ook eens doen. Laat ik herinneren aan die Bel'g (een be kend schrijver) die met zijn zuster in Mei 1940 uit hun vredige stadje naar Frankrijk vluchtte. Zij waren niet jong meer. Zij doorstonden de ergste beproevingen en Compromis in Straatsburg Spaak: Gevolgen van splitsing zouden niet te overzien zijn (Van een onzer redacteuren) Churchills manoeuvre om te komen tot een Verenigd Europees leger en de reactie op zijn motie zowel als een gesprek dat wij hadden met Paul Henri Spaak, de voorzitter van de Europese Assemblée in Straatsburg, waarin deze een zeer openhartige verklaring aflegde over de verhouding functionalisten-federalisten, die volgens hem door de realiteit moet wordert beheerst, wettigen voor ons een conclusie, die voor het eindresultaat van deze zitting der Assembiée van het grootste belang is. Deze luidt; „De Engelsen zijn er, met behulp van de Scandinaviërs, in geslaagd in de loop van de week de concessie van „nog even wachten" af te dwingen van hen, die naar Straatsburg kwamen met het vaste voornemen niet naar hun landen terug te keren aleer de Assemblée het verlossende advies tot onmiddellijke vorming der „Verenigde Staten van Europa" aan het ministers-comité zou hebben gegeven. Deze „progressieven" zouden (zonder de koortsachtige activiteit der Engelsen en zonder de diplomatiek-ingenieuze manoeuvres van Churchill) waarschijnlijk in de meerderheid zijn geweest". Engeland geponeerde militaire samenwer king functioneel, dus: los van alle andere gebieden van Europese contacten en slechts geldende voor de bijzonder dwingende om standigheden van vandaag, zonder in het minst consequenties in zich te bergen ten aanzien van de door anderen gewenste structurele eenheid van Europa. Niettemin, de Engelse resolutie bergt beloften in zich. Zij geeft als het ware te kennen dat de omstandigheden Engeland kunnen dwingen in de federale richting en ongetwijfeld heeft Churchill vóór de stemming over zijn motie verschillende delegaties kunnen overtuigen van deze veelbelovende strek king. Dat zou af te leiden zijn uit het feit dat slechts vijf gedelegeerden tegen stem den, onder wie de Ierse die zich sterker bedreigd zeiden te voelen door Engeland dan door Rusland en verder uit het zich onthouden van de meerderheid der Labour- afgevaardigden, die zich natuurlijk niet durfden te wagen aan ook maar een vage belofte in de federale, structurele richting. De Nederlandse instemming met Chur chill's motie evenals de Franse en de gedeeltelijke Duitse moet gezien worden in hetzelfde licht als de Belgische, waar van de motivering zeer duidelijk besloten lag in een persgesprek, dat wij de ochtend na de stemming over Churchill's motie hadden met de heer Spaak, president van de Assemblée en Belgisch gedelegeerde. Britse concessies Daartegenover staan ook Engels,e con cessies: beloften, waarvan de formulering niet bekend is, aanvaarding van het risico dat zij door hun eigen suggesties zullen komen op het punt dat zij zich niet meer aan een Europese federatie zullen kunnen onttrekken. En wanneer deze ontwikkeling een ver traging betekent, dan staan daar tegenover twee belangrijke versnellingen: volgens de heer Spaak is het met grote zekerheid te verwachten dat voor het einde der zitting de gedelegeerden in een resolutie zullen overeenkomen (Tsaldaris heeft al een des betreffende motie ingediend.) alle conclu sies der Assemblée voor te leggen aan hun parlementen en regeringen, waardoor dus de eventuele „doofpot" van het ministers comité kan worden omzeild en bovendien is het zeer waarschijnlijk dat de Assemblée van het ministerscomité de vergunning zal afdwingep nog dit jaar tweemaal in ple naire vergadering bijeen te komen. Een desbetreffende Franse motie is reeds in behandeling bij de commissie van het statuut. Samenvattend mag zeker de met grote voldoening geuite verzuchting van de on vermoeibare, tot actie opzwepende presi dent Spaak worden geciteerd, die hij tijdens een onderhoud ten beste gaf: „Geen scepticisme alstublieft.. Dit alles is van enorm belang voor Europa's toekomst! Dit is dynamiek!" Churchills manoeuvre De motie van Winston Churchill, eind vorige week met grote meerderheid door de Europese Assemblée geaccepteerd, heeft het sluitstuk gevormd van een week diplo matiek verkeer achter en voor de scher men der Assemblée. Churchill kwam met zijn motie tot onmiddellijke vorming van een Verenigd Europees leger voor de dag toen er enige vrees begon te bestaan dat de meerderheid der gelelegeerden zou gaan twijfelen aan de Europese bereidheid om tot werkelijke en positieve samenwerking in Europa te komen, tengevolge van de voortdurende categorische afwijzing ener politieke Europese autoriteit, die in alle Engelse redevoeringen ten beste werd ge geven. Door de discussies en tenslotte de besluitvaardigheid der Assemblée op het militaire plan te brengen, stimuleerde Churchill de eenstemmigheid der delegaties tot het culminatiepunt van een met over grote meerderheid aanvaarde beslissing. Deze beslissing, zijnde een advies op defen sief terrein aan het ministerscomité, ver- andere weinig aan de tegenstellingen ten aanzien van een Europese politieke autori teit, doch deed tenminste een eenheid van inzicht blijken op twee punten: de veroor deling van de aggressie in Korea en de noodzaak tot zij het niet meer dan inci dentele of tijdelijke militaire super- nationale coördinatie. In wezen is deze door Spaak: iyRealiteit „Ofschoon ikzelf", aldus de heer Spaak, „niet bang zou zijn van de directe struc turele methode tot onmiddellijke vereni ging der Europese landen op alle terreinen, is de realiteit nu eenmaal zo dat verschil lende belangrijke Europese landen eenvou dig weigeren déze methode te aanvaarden. Dat is de praetijk. En wanneer wij dan voor Europa het beste moeten kiezen, in het jicht van onze enorme verantwoorde lijkheid, kunnen wij er eenvoudig niet aan denken die belangrijke landen uit te scha kelen en met een kleinere federale ge meenschap te-beginnen, omdat wij dan in Europa zelf een splitsing structureel zouden vastleggen. Het zou niet te overzien zijn welke gevolgen zulk een structurele split sing zou hebben op de gebieden, waar onze West-Europese samenwerking reeds ver gevorderd is, zoals het economische. Niet te overzien, maar wel onmiskenbaar ge vaarlijk en onrustbarend. Wij hebben ons in die overweging accoord verklaard met Churchill's motie, hopende dat wij er in zullen slagen straks samen op de volgens mij toch onvermijdelijke weg naar struc turele eenheid te komen. De Engelse prin cipiële bereidheid om op de afzonderlijke gebieden tot een zo nauwe coördinatie te komen (zo nauw dat de „onaangetaste" souvereiniteit in werkelijkheid nog slechts symbolisch is) doet ons vertrouwen dat wij tenslotte toch op het punt zullen belanden waar wij langs directe weg hadden hopen te komen. Deze ontwikkeling is misschien te betreuren en zij maakt alles in ieder Een beeld van archaïsche rust temidden van het oorlogsgewoel. De vrouwen op hel ■platteland van Zuid-Korea malen hun graan nog op dezelfde primitieve wijze als haar voorvaderen het twintig eeuwen lang deden. ontberingen in de vluchtelingenstroom. Tijdens een Duits luchtbombardement werd de vrouw-gedood. Zij was naar haar Ispahan getogen. De man keerde tenslotte alleen naar zijn stadje terug. Hij had in zijn ongerept gebleven woning kunnen biijVen. Er was in dat stadje volstrekt niets gebeurd. U en ik weten niet zeker of het in Ne derland ook zo zou gaan. Wij weten niet eens zeker of er ooit een derde wereld oorlog zal komen. Wij weten, afgezien van die vragen, zelfs niet of wij er morgen nog zullen zijn. Laat ons er niet over tobben. Beter is het, de aansporing van een eertijds populaire levensliederen-dichter ter harte te nemen: Mens, durf te leven... R. P. Prinses Elizabeth heeft een dochter Prinses Elizabeth van Engeland heeft vanmorgen om tien voor twaalf in Clarence House het leven geschonken aan haar tweede kind, een meisje. Moeder en dochter maken het goed. Superfort neergestort Bij het militaire vliegveld te Caswell in Texas is een B-29 superfort neergestort en verbrand. Vier van de twaalf inzittenden kwamen daarbij om het leven. geval veel moeilijker, doch: zij is de prae tijk. Wij gaan in de goede richting, dezelfde richting die wij oorspronkelijk gewenst hadden te gaan, en dat lijkt mij na één week vergaderen een resultaat dat de moeite waard is geweest." De heer Spaak gaf op een desbetreffende opmerking toe dat de grootste moeilijkheid gelegen zal zijn in de constructie van het statuut dat de functie, de bevoegdheden en verantwoordelijkheden zal formuleren van de „Europese minister van Defensie", zoals die door Churchill's motie wordt aange geven. Want op dat punt komt de grote vraag opnieuw: „Zal deze minister super- nationaal gezag hebben?" of zal hij afhan kelijk blijven van de (door de flessenhals ener internationale ministeriële commissie gewrongen) autoriteit der regeringen?" Op dat punt zal het opnieuw een pro bleem zijn of de dwang der omstandig heden en het heil van Europa niet of wél tot een structurele eenheid leiden. Dan is de keus opnieuw aan de landen, die thans de functionele weg wensen te volgen. „En", aldus Spaak, „op datzelfde punt en tot datzelfde vraagstuk zullen we wellicht komen, wanneer we het al of niet geamen deerde plan-Schuman in de praetijk willen brengen, Dan komen we voor de vraag hoe de werking van dit plan aan de top moet worden geleid en aangezien de verwachte .voordelen van het plan-Schuman ten nauwste samenhangen met, en zelfs in grijpen, in het militaire onderdeel der Europese samenleving, zal het dan mis schien gemakkelijker vallen eenzelfde op lossing voor beide te vinden. Het debat in de Assemblée over het plan-Schuman zal ons misschien de gelegenheid geven de twee standpunten (federatie en functionele samenwerking) dichter bij elkaar te bren gen, zoals ons dat reeds gelukt is tijdens het voi-ige debat over defensie." Toch een poging (Reuter). Ronald Mackay, afgevaardigde van de Engelse Labourpartij in de consul tatieve vergadering van de Raad van Euro pa te Straatsburg, heeft een motie inge diend, die volkomen ingaat tegen de offi ciële politiek van zijn partij en die van de Raad van Europa een werkelijke regering wil maken, die wetten kan opleggen. Deze Assemblee begint debat over plan-Schuman STRAATSBURG (ANP). Duitse ver tegenwoordigers stelden gisteren voor het forum der Assemblée de eerste eisen der West-Duitse republiek. De socialistische professor Noelting, economisch minister van Duitslands voornaamste industriebek ken, stelde voor dat Duitsland van zijn. zware hypotheken" ontlast zou moeten worden wilde het kunnen toetreden tot het plan-Schuman. De liberaal Schaeffer zeide, dat het „staatsmonstrum" in Duitsland zou moeten plaats maken voor een normale politieke orde aleer Duitsland kon toetreden. De eerste dag van het debat over het plan-Schuman werd voorts gekenmerkt door een hernieuwde afwijzing van de Brit se conservatieven en Labourmensen. De meeste andere sprekers over het plan- Schuman betuigden hun principiële instem ming, echter met het nodige voorbehoud. De Europese Assemblée heeft na Maan dagochtend voorts haar spijt uitgedrukt over een aantal wijzigingen, door het minis terscomité aangebracht in de vorig jaar opgestelde conventie van mensenrechten. De meeste sprekers waren echter bereid de conventie in de door de ministers ge wenste tekst te aanvaarden indien zulks nodig was om verdere vertraging te voor komen. Dit gezichtspunt werd niet gedeeld door de Nederlander mr. J. J. R. Schmal, die zich scherp keerde tegen het ontbreken van een schoolparagraaf. De vrijheid van de ouders om te beschik ken over het onderwijs, dat aan hun kinde ren zal worden gegeven, was volgens Schmal een principiële kwestie, waarop de Assemblée categorisch zou moeten antwoor den, doch die niet langer aan twijfel onder hevig mocht blijven. Schmal verklaarde, dat de grote meer derheid in Nederland, uit alle richtingen, eensgezind was over de gedachte van vrij heid der opvoeding, en herinnerde aan de strijd die in Nederland gevoerd is om dit recht voor alle ouders te verzekeren. Het beginsel van religieuze en morele opvoe ding was volgens hem geen kwestie, die eenvoudig kon worden terzijde gelegd. Zij was een onverbrekelijk onderdeel van de vrijheid van godsdienst. wetten zouden voor elke lid-staat van kracht moeten zijn en elke nationale wets- instelling, die daarmee in strijd is, auto matisch opheffen. Mackay, een voorvechter van Europees federalisme, wordt in zijn motie gesteund door Franse, Italiaanse, Nederlandse en Noorse federalisten. Nog steeds strijd om Pohang (Reuter) De Amerikaanse 24-ste divisie heeft het Noord-Koreaanse brug genhoofd bij Tsjongjang meer dan ander halve kilometer ingedrukt. De Amerikaan se eerste cavalerie-divisie vernietigde 65 km meer naar het Noorden een uit 800 man bestaande Noord-Koreaanse strijd macht, welke met tanks over een geïm proviseerde dijk over de Naktong was ge trokken. Even ten Noorden van Waegwan hebben Zuid-Koreanen een opmars naar Taegoe tot staan gebracht. (De Noord-Koreanen hadden opdracht Taegoe heden te ver overen ter herdenking van de bevrijding van Korea van de Japanners). Amerikaan se infanterie en tanks bevinden zich nog bij het vliegveld ten Zuiden van Pohang. Ook achtergebleven grondpersoneel strijdt daar tegen Noord-Koreanen. Gemeld wórdt, dat ten Noorden ^an het vliegveld Zuid-Koreanen op versffiillende plaatsen aanvallen. Enkele mijlen ten Oosten van Tsjindjoe zijn de Amerikaanse troepen in regen en modder blijven steken. Communistische troepen doen aanvallen op de achterhoede. Volgens een communiqué van het acht ste leger bevinden zich 1200 Noord- Koreaanse manschappen in het bruggen hoofd bij Tsjongjang. Zij vormen een be dreiging voor de Amerikaanse aanvoer lijnen naar het Westen en het Noorden. Gisteren is voor het eerst gebruik ge maakt van „Tiny Tim"-raketten, die een pantserlaag van 30 cm dikte kunnen door boren. Bij de eerste aanval met een Corsair van een vliegkampschip werd een brug bij Tsjoegdjoe volledig vernield. Gevechts vliegtuigen dragen onder iedere vleugel een dergelijke raket. Front-posities De posities op de verschillende fronten in Korea volgens de laatste gegevens der Reu ter-telegrammen zijn: Het hoofdkwartier van MacArthur heeft bevestigd, dat Maandag meer dan 1000 Noord-Koreaanse soldaten gesneuveld zijn en mogelijk 500 gewond, toen de Ameri kaanse eerste cavalerie-divisie, gesteund door vliegtuigen, een aanval over de Nak tong 22 kilometer ten Zuid-Westen van Taegoe afsloeg. Een andere poging der Noordelijken door de Zuid-Koreaanse linies heen te dringen, 12 kilometer ten Noord-Oosten van Waegwan, is met steun van vliegtuigen "verijdeld. De Noordelijken, voorafgegaan door twee tanks en zes pantserwagens, drongen de Zuid-Koreaanse linie op één punt binnen, voordat zij werden teruggeslagen. Een ander Noordelijk regiment, dat door tanks gesteund wordt, is door de Zuidelijken in gesloten op de Oostelijke oever van de Naktong, ten Noorden van Waegwan. Het gebied van Pohang: De kaart van MacArthurs hoofdkwartier van de strijd bij Pohang. De haven aan de Oostkust, die Vrijdag door de Noordelijken werd genomen, was Dinsdag bezaaid met blauwe en rode pijlen als beeld van aan val en tegenaanval. Amerikaanse patrouil les drongen Pohang binnen van het vlieg veld uit, dat zich nog in hun handen be vindt en werden teruggeslagen, doch Dins dagmorgen naderden zij de stad weer tot op minder dan een kilometer. Zu i d-K u s t De Amerikanen hebben zich 6 kilometer ten Oosten van Tsjindjoe op hoog terrein ingegraven. De achterhoede zuivert de heuvels langs de Amerikaanse bevoor- radingslijn van Poesan, waar zich nog voorbijgetrokken groepen manschappen der Noordelijken bevinden. Maandag is een Amerikaanse zware kruiser tot op een afstand van 160 kilo meter van Sovjet-Russisch grondgebied gekomen om militaire doelen aan de Noord-Koreaanse Oostkust te beschieten. De kruiser voer boven de 41ste breedte graad en opende het vuur op spoorweg emplacementen, fabrieken en bruggen. Prinses de Réthy terug (United Press). De prinses de Réthy arriveerde gistermiddag aan de arm van haar echtgenoot, Koning Leopold de derde op het zwaarbewaakte militaire vliegveld van Evere. Leopold was gisteren om kwart voor acht in alle stilte met een Belgisch mili tair vliegtuig uit het land vertrokken om zijn echtgenote in Zwitserland af te halen. De 19-jarige koninklijke prins Boude- wijn en zijn zestienjarige broer Albert waren op het vliegveld ter verwelkoming van him ouders aanwezig. Een erewacht bestaande uit honderd man van de luchtmacht had zich opgesteld voor de plaats waar het vliegtuig neer streek. In het toestel bevond zich ook de kleine prins Alexander. Het woord is aan Commerson: De nietsdoener doodt de tijd, en de tijd doodt de nietsdoener. (Uit: Pensées d'un Emballeur) Ex-deelstaten zullen in tien provincies opgaan DJAKARTA (Reuter) President Soekarno heeft gisteren de eenheidsstaat afgekondigd. In de gecombineerde verga dering van Volksvertegenwoordiging en Senaat heeft de president verklaard, dat de nieuwe Repoebliek Indonesia de gehele Indonesische natie zal omvatten. Dit was een noodzakelijke ontwikkeling in het huidige stadium van Indonesia's strijd om onafhankelijkheid, zo zei de president. Onmiddellijk na de proclamatie vertrok president Soekarno per vliegtuig naar Djokja om de plechtige afkondiging te herhalen en de republiek Djokja te ont binden. Hij zal vanavond nog naar Dja karta terugkeren. Het huidige federale kabinet van premier Hatta zal morgen zijn ontslag aan de president aanbieden. Het zal opnieuw worden samengesteld als voorlopige rege ring, hangende de vorming van een parle mentaire regering voor de eenheidsstaat. Krachtens de nieuwe grondwet zal er slechts één centrale regering zijn voor de nieuwe staat, die uit 10 provincies zal bestaan. De volksvertegenwoordiging van de RIS heeft gisteravond deze ontwerp-grondwet voor de eenheidsstaat met 90 tegen 18 stemmen aanvaard. Dit is dus ongeveer met een 3/4 meerderheid. Een der christelijke leden stemde voor onder protest tegen de formulering inzake de godsdienstvrijheid. Waarschijnlijk zal de vorming van een parlementaire regeering een a twee weken vergen. Er worden feestelijkheden voorbereid voor Donderdag, de vijfde verjaardag van het uitroepen der onafhankelijkheid. S.iahrir terug? Aneta meldt voorts heden uit Djakarta dat verwacht wordt, dat president Soe karno nog deze week een kabinetsforma teur zal aanwijzen, waarbij de leider van de Masjoemi, Mohammad Natsir, nog steeds volgens de politieke waarnemers de meeste kansen heeft. Indien Natsir forma teur zou worden, dan is het zeer waar schijnlijk, dat Sjahrir minister van Bui tenlandse Zaken wordt, „Korfenaer" heeff rede van Makassar verlaten Schip zal spoedig uit Indonesi sche wateren teruggetrokken worden DJAKARTA, 15 Augustus (Aneta). Van de zijde van het Hoge Commissariaat verneemt Aneta, dat de „Kortenaer" in de nacht van Maandag op Dinsdag Makassar heeft verlaten en opstoomt naar Soerabaja. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse regering om het schil binnenkort uit de Indonesische wateren terug te trekken. Naar in kringen der RIS wordt verklaard, is de terugtrekking uit de Indonesische wateren uitdrukkelijk door de regering van de RIS geëist. De zegsman van Aneta legde er de na druk op, dat Nederlandse schepen inge volge een overeenkomst met de Indone siërs gedurende een jaar vrij waren in Indonesische wateren te varen, doch de Nederladners stemden er in toe, de „Kor tenaer" haar een ander gebied te dirigeren. Officieel verneemt Reuter nog, dat de eerste groep Ambonnese militairen van het voormalige KNIL gisteren met Nederlandse vervoersgelegenheid uit Makassar is ver trokken. Omtrent hun bestemming is niets bekend. Naar men vermoedt, zouden alle militairen voor hun vertrek ontwapend zijn. HET WEER AFCEBEELD Tussen IJsland en Groenland ligt een depressie, die weinig van plaats is veranderd in de afgelopen 24 uur. Ook het hoge drulzgebied bij de Azoren is vrijwel stationnair. In verband daarmede handhaaft zich op de Oceaan een brede Westelijke htchtstro- ming. Op Noordelijke breedte voert deze Westelijke hiehtstroom vrij koele lucht van Noord-Canada in de richting van Schotland, terwijl meer. in het Zuiden door deze Westenioinden warme en tamelijk vochtige lucht uit de subtropen naar het Zuiden van de Britse eilanden wordt getransporteerd. Tussen de warme en koele lucht bevindt zich een front, dat van zware bewolking en regen vergezeld gaat. Aan dit. front ontwikkelde zich gisteren een nieuwe storing. Deze storing was vannacht boven het Westen van de Britse eilanden gearriveerd. Het koude- front van de storing zal in de komende 24 uur ons land bereiken en daarbij enige regen veroorzaken. Weerbericht TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen. Later brekende bewol king en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Iets lagere tempe raturen. 16 Augustus: Zon op 5.24 uur, onder 20.03 uur' Maan op 8.42 uur, onder 21.03 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 Augustus: Hoog water: 4.44 en 17.08 uur. Laag water: 0.32 en 12.51 uur. Woensdag 16 Augustus: Hoog water: 5.19 en 17.45 uur. Laag water: 1.09 en 13.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1