Ook de Amsterdamse havenarbeiders hebben heden het werk neergelegd Harris behaalde verdiend zijn tweede wereldkampioenschap in de sprint Sport in het kort Dinsdag 15 Augustus 1950 Zij verlangen vijf percent loonsverhoging en een duurtetoeslag van vijftig gulden Dc Amsterdamse havenarbeiders hebben in een Maandagavond gehouden vergadering besloten, hedenmorgen in staking te gaan. Als gevolg van dit besluit lag het werk in de haven van Amsterdam vanmorgen nagenoeg geheel stil. Bij de grote scheepvaart maatschappijen werd in de vroege ochtend nog door enkele arbeiders gewerkt, maar tegen tien uur gingen ook zij in staking. De vergadering van Maandagavond was georganiseerd door de afdeling Amsterdam van de Algemene Bedrijfsbond Transport (E.V.C.). Ongeveer 350 personen, niet al leen havenarbeiders, waren bijeengekomen in „De Brakke Grond". De voorzitter memoreerde de vier eisen, die op 14 Juli in een vergadering werden gesteld en de 22ste Juli schriftelijk aan de Scheepvaartvereniging Noord door een toen gekozen delegatie zijn overhandigd. Totnutoe was hierop nog geen antwoord binnengekomen, zo deelde de voorzitter mede. Deze eisen zijn: een tweede loons verhoging van 5 percent, met dfien ver stande dat deze 5 percent zal worden be taald boven de werkelijk verdiende lonen; vijftig gulden duurtetoeslag ineens boven eventueel reeds uitbetaalde gratificaties of andere uitkeringen: geen tewerkstelling van vaste havenarbeiders van de ene bij de andere ondernemingen en tenslotte alge hele herziening ❖an de werktijden. De voorzitter stelde voor heden, Dinsdag, het werk in de Amsterdamse haven te staken en voorts de delegatie, die op de vergadering van 14 Juli werd gekozen, naar de directie van de Scheepvaartvereniging Noord te zenden om alsnog een antwoord op de gestelde eisen te halen. Dit voorstel werd, met een geringe minderheid tegen, aangenomen. Op het Mariniersplein heeft de politie Maandagmiddag een optocht van ongeveer 100 stakende bouwvakarbeiders belet het havengebied binnen te trekken. Tegen het middaguur, toen men een beter overzicht van de omvang der staking in de Amsterdamse haven had, bleek dat de arbeiders van de samenwerkende haven bedrijven het werk hebben neergelegd. De vaste arbeiders der diverse ondernemingen zijn, behoudens een enkele uitzondering, tenslotte aan het werk gegaan. In Rotterdam staken 2500 havenarbeiders Tot nu toe is het in de Rotterdamse haven ondanks de staking zeer rustig. Bij het aanneemlokaal van de Scheepvaartver eniging Zuid staan de gehele dag groepjes stakers de toestand te bespreken. Bij de ingangen van de verschillende havenbe drijven wordt gepost. Uit andere plaatsen per autobus aangevoerde arbeiders, die sinds enige tijd wegens de overgrote drukte in de haven waren aangenomen, hebben zich wel op het kantoor aangemeld, maar zijn niet aan het werk gegaan. Tot nu toe wordt er door bijna 2500 man niet gewerkt, bij wie ongeveer 125, die tot het vaste personeel behoren. Het enige Vanmorgen reden weer 200 taxi's in Amsterdam Naast elke chauffeur zit een politieman-in-burger Alle stakende Amsterdamse taxichauf feurs in loondienst hebben Maandagavond van hun werkgevers een telegram ontvan gen, waarin zij tegen vanmorgen negen uur werden opgeroepen zich aan de garages të melden voor het uitvoeren van gewone werkzaamheden. Niet verschijnen aldus het telegram zou een dringende reden voorontslag zijn. Om elf uur vanmorgen waren mede als gevolg van deze maatregel ongeveer twee honderd taxi's 'op straat. Ter bescherming van chauffeur en voertuig reed in iedere taxi een politieman in burger mee. Telefoons op standplaatsen vernield De Amsterdamse politie heeft in de afge lopen nacht vier mannen gearresteerd, die met een auto de taxistandplaatsen langs reden en de telefoontoestellen, die deze punten met de centrale verbinden, onklaar maakten. De taxicentrale had de politie gealar meerd, waarna de radiö-autodienst een oogje in het zeil hield. Op het Museum plein troffen de politieagenten vier man nen aan, die bezig waren de draden van het taxi-telefoontoestel door te snijden. Zij werden gearresteerd en zullen worden ver volgd wegens opzettelijke vernieling. Sedert vanmorgen staan alle taxistand plaatsen onder politiebewaking. Fusie tussen P.A.A. en A.O A. De fusie tussen de Pan American Air ways (P.A.A.) en de American Overseas Airlines (A.O.A.) is een feit geworden, Het gerechtshof te Washington heeft be slist, dat er tegen het besluit van presi dent Truman die de fusie onlangs had goedgekeurd geen beroep meer zal be staan. Voor 11 millioen dollar wordt de P.A.A. eigenares van de A.O.A. De Ameri can Overseas Airlines onderhield diensten tussen de Verenigde Staten en de landen van Noord-West Europa (waaronder Ne derland) Het personeel van de A.O.A., het roe rend en onroerend* bezit, alsmede alle ver plichtingen gaan over naar de P.A.A. Het personeel in Amerika en in Europa om vatte ongeveer 1000 man. General I-Iarold Harris, directeur van de American Overseas Airlines, zal bij de Pan American Airways de functie bekle den van hoofd van het Atlantisch vlieg bedrijf. Agemda voor Haarlem DINSDAG 15 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelbespeling Piet Halsema, 8 uur. Rembrandt: „Een avontuur in Napels", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vijf op de huwelijksreis", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De mooiste tijd van je leven", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het meisje met het blauwe hoedje". 11 uur; „Op de planken", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Gemaskerde vrijbuiters", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De' laatste haven", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 16 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. bedrijf waar tot dusver niet wordt gestaakt is de Koninklijke Rotterdamse Lloyd.' Van de zijde van het ministerie van So ciale Zaken wordt het volgende medege deeld: Het nijpend tekort aan arbeids krachten in de Rotterdamse haven heeft door het optreden van zg. ronselaars de laatste tijd geleid tot minder gewenste sociale toestanden, waarbij de voor de haven geldende arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen worden ontdoken. De minister van Sociale Zaken heeft na overleg met de organisaties van werkgevers en werknemers, aan de betrokken diensten opdracht gegeven op de naleving der be staande wettelijke voorschriften nauw lettend toe te zien en bij overtreding daar van streng op te treden. Strijdkrachtenprogramma viert vandaag eerste lustrum Vijf jaar geleden, op 15 Augustus 1945, werd voor het eerst het radio-programma voor de Nederlandse strijdkrachten uitge zonden. In Juli 1945 werden op het hoofdkwar tier van Prins Bernhard de plannen voor een eigen radio-programma voor de strijd krachten besproken. De directeur van Radio Herrijzend Nederland stelde een half uur zendtijd per dag beschikbaar over de zen der Hilversum I. In de eerste tijd van ..het strijdkrachten- programma werden tal van belangrijke wetenswaardigheden over de verrichtingen van de geallieerden, die het Nederlandse publiek tijdens de bezetting waren onthou den, als klankbeeld uitgezonden: de slag om Engeland, Malta, de ondergang van de Scharnhorst, Stalingrad en de slag om Arn hem. Daarbij werd ook aandacht besteed aan de prestaties van de Nederlanders, die aan de zijde van de bondgenoten de ge meenschappelijke vijand hadden bevochten. In 1946 begon het strijdkrachtenprogram ma met de voorlichting aan en over de troepen overzee. Van Nederland uit werd sinds November 1945 een programma voor de strijdkrachten in het Verre Oosten over de zender PCJ uitgezonden. Op 16 November 1946 begon nen de eerste rechtstreekse uitzendingen uit Batavia. Niet minder dan 150.000 persoonlijke groeten werden door militairen in Indonesië en hun familieleden in Nederland uitge sproken. Het contact met de-West werd niet ver geten: wekelijks worden twee programma's Nederland opgenomen en per vliegtuig naar Paramaribo gestuurd om daar te wor den uitgezonden. In 1949 kwam de nadruk te liggen op demobilisatieproblemen, zowel voor de demobilisanten als voor het' Nederlandse volk, dat hen zou moeten opnemen. Ook werd een plaats ingeruimd aan de voor lichting over Nieuw Guinea. In de uitzending van hedenavond zal een terugblik worden gegeven op de beleve nissen in de afgelopen vijf jaren. Van Zeelands pad gaat niet over rozen Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Moeilijkheden ten aanzien van de ver deling der portefuilles onder de diverse groepen der C.V.P. vertraagdén Van Zee land bij zijn pogingen-tot de vorming van een homogeen katholiek kabinet. Gister avond vernamen wij, dat enige Vlaamse ministers absoluut weigeren, de om zijn „flauwe" koningsgezindheid bekende Vlaamse ex-premier prof. Eyskens te laten „vallen". Voorts eisen de Vlaamse mi nisters een aantal belangrijke departe menten op, welke zij vroeger nooit hebben beheerd, zoals Defensie. Dat de heer Eys kens tot de ploeg van Van Zeeland zal horen, heeft anderzijds een aantal Brus selse en Waalse C.V.P.-ers ontstemd. Van de nieuwe regering, aldus verklaarde Van Zeeland, zal de Vlaamse minister van Verkeer, P. W. Segers, vice-minister-pre- sident zijn. Voorts zal er een ministerie voor Buitenlandse handel en Europese aangelegenheden aan worden verbonden. In zijn functie van vice-minister-pre- sident nam de heer Segers hedenochtend reeds deel aan de onderhandelingen. Men hoopt, dat de regering, welke thans de volledige medewerking van de Vlaamse vleugel der C.V.P. heeft verkregen, spoe dig tot stand zal komen. Veerboot gezonken Naar men vreest zijn 33 Japanners ver dronken toen gisteravond bij Oita aan de kust van Kyoesjoe een veerboot tijdens een hevige stormvlaag door midden brak. Reddingspatrouilles haalden de lichamen van 21 slachtoffers uit het water, doch slaagden er tevens in 10 overlevenden aan land te brengen. Twaalf personen worden vermist. (U.P.). Internationaal opium-monopolie Afgevaardigden uit elf ianden, die Maandag te Genève bijeen waren, hebben hun goedkeuring gehecht aan de instelling van een internationaal opiummonopolie met internationaal töezieht op het gebruik van opium. De voornaamste producenten van opium en verdovende middelen, waren bijeen gekomen om het herziene ontwerp te be studeren van, een voorlopige regeling ter beperking van het gebruik van opium tot medisch en wetenschappelijke doeleinden. Frankrijk, India, Iran, Nederland, Tur kije, Engeland, de V.S., Joegoslavië, Bel gië, Italië en Zwitserland waren op de vergadering vertegenwoordigd. De Sowjet-Unie heeft, hoewel zij uitge nodigd was, geen afgevaardigde gezonden. Nieuw voorstel van India inzake Koreaans conflict In de Veiligheidsraad heeft de Indiase gedelegeerde Sir Benegal Rau Maandag aangedrongen op de vorming van een com missie der zes niet-permanente raadsleden, die alle voorstellen „voor een vreedzame en rechtvaardige regeling in Korea" zou moeten bestuderen. Deze commissie zou bestaan uit de af gevaardigden van Cuba, Ecuador, India, Joegoslavië, Noorwegen en Egypte, „omdat geen van deze landen kan worden beschul digd of verdacht van expansionistische ambities". De Franse afgevaardigde steunde het Indiase voorstel. Chauvel noemde Maliks bewering, dat de Verenigde Staten Zuid-Korea voor aggres- sie bewapend hadden, een „ergerlijke on beschaamdheid". De Ecuadoriaan Quevedo verklaarde, dat alle landen vrede wilden, doch dat geen land een levensbeschouwing wil zien op gedrongen. De Noorse afgevaardigde Sunde gewaagde van de „onlogische houding" van de Sovjet gedelegeerde, die te voren verklaard had, dat de besluiten van de Veiligheidsraad ongeldig waren, omdat de Chinese commu nistische afgevaardigde niet aanwezig was geweest. „Toch ziet de heer Malik er blijk baar geen bezwaar in over een raad te presideren, waarin nog steeds geen Chinese communistische gedelegeerde zit, zodat hij (de raad) volgens het standpunt van de Sovjet-Unie niet competent is belangrijke besluiten te nemen". In antwoord hierop zeide Malik', dat het Handvest de leden niet verplicht op alle vergaderingen van de Veiligheidsraad aan wezig te zijn. Daar de procedure-regels echter wel het rouleren van het voorzit terschap vereiste, had de Sovjet-delegatie deze regel opgevolgd. In het bijzonder antwoordende op de rede van de Franse gedelegeerde zeide Malik, dat dit precies het soort redevoering was, dat men kon verwachten van een land, „welks heersende, klassen een beruchte en' smerige oorlog voeren tegen het Vietnamese volk, dat voor zijn onafhankelijkheid vecht." Er volgde nog een woordenwisseling tus sen Malik en Chauvel, waarna de zitting van de raad tot Donderdag verdaagd werd. Inmiddels heeft het bovengenoemde Indiase voorstel te Lake Success een gun stig onthaal gevonden. Austin, de Amerikaanse vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad zeide, dat zijn regering het voorstel waardeerde en bereid is het in sympathieke overweging te nemen. Ook de Britse en Noorse gedelegeerden lieten zich, ofschoon zij hun regeringen nog niet geraadpleegd hadden, gunstig over het Indiase plan uit. In een niet-officiële bespreking verklaar de Sir Benegal tegenover Reuter, dat alle plannen, die de commissie naar voren zou brengen, onvermijdelijk zouden moeten afhangen van: (a) een staken van het vu ren en (b) terugtrekking van de Noord- Koreaanse strijdkrachten op /de 38ste breedtegraad. Maria ten hemelopneming wordt een dogma Paus Pius XII zal de ten hemelopne ming van Maria op het feest van Allerhei ligen, 1 November, tot dogma uitroepen. De uitroeping zal worden voorafgegaan door een geheim constitorie op 30 October, waarbij de Paus en de kardinalen het nieuwe dogma zullen bespreken. Om zoveel mogelijk heiligj aar-pelgrims in staat te stellen de uitroeping bij te wo nen, zal de Paus dit waarschijnlijk op het balkon van de Sint-Pieter doen. Men gelooft, dat Mai'ia ongeveer 48 jaar na de geboorte van.Christus te Jeruzalem is overleden. Maria ten hemelopneming is sinds de zesde eeuw op 15 Augustus gevierd als het grootste van de vijf Maria-feesten dei- katholieke kerk. Opnieuw moeilijkheden aan Duitse zóne-grens De West-Berlijnse posterijen hebben de geallieerden meegedeeld, dat de Russische grensbeambten meer dan duizend postpak ketten in een inter-zonale trein in beslag hebben genomen. Zij hebben de geallieerden om représaille-maatregelen gevraagd. Het Oost-Duitse persbureau ADN, heeft de Westelijke mogendheden ervan beschul digd, dat -zij „de vier-mogendhedenover- eenkomst over het interzonale pakketpost- verkeer hebben geschonden". Het bureau noemt een aantal gevallen, waarin postpakketten het toegestane ge wicht van 14 pond en de lengte van 90 cm. te boven waren gegaan. Verder beschuldigt ADN de Westelijke bezettingsmogendheden van het aankoppe len van wagons met contrabande aan de posttreinen: Het persbureau noemt het duidelijk, dat de Oost-Duitse autoriteiten alle nodige maatregelen moeten nemen om „de bevolking te beschermen tégen smok kelaars en zwarte handelaars". Canadees schip verbrand Gisteren is brand uitgebroken op het passegiersschip „Quebec". De 400 passa giers en de bemanning van 150 koppen zijn te Tadoussac (staat Quebec) aan land ge gaan. Later is van de zijde der maatschappij meegedeeld, dat het schip geheel verloren is gegaan. Voetbal Tournooi Zandvoortmeeuwen Het traditionele voetbaltournooi, jaarlijks georganiseerd door de voetbalvereniging „Zandvoortmeeuwen", wordt gespeeld op de Zaterdagen 19 en 26 Augustus. Dit jaar zullen deelnemen: AMVJ (Am sterdam), Patrimoniums Voetbalclub Vlug en Vaardig (Amsterdam), VEW (Haarlem) en het Zaterdagelftal van Zandvoortmeeu wen. De organiserende vereniging is houdster van de wisselprijs, de Gebr. de Graaf-wissel- beker. Op Zaterdag 19 Augustus zullen de deel nemende clubs door loting uitmaken, wie tegen elkaar zullen spelen. Op 26 Augustus volgen dan de winnaars- en verliezersronden. Gespeeld wordt op de velden aan de Von dellaan. Kennemerland dingt mee naar de Kromhout-motor Evenals andere jaren zal de voetbalvereni ging Kennemerland deelnemen aan het door de sportvereniging Kromhout te Amsterdam georganiseerde tournooi met als inzet de verzilverde Kromhoutmotor. Houder van deze wisselprijs is het Amsterdamse VVGA. Verder nemen deel: Robaver, AMVJ, VVGA, IJmuiden, SNL, KMVZ en Kromhout. Er wordt volgens afvalsysteem gespeeld op de Zaterdagen 19 en 26 Augustus en 2 Septem ber op het veldencomplex aan de Kruislaan hoek Weesperzijde te Amsterdam-Oost. Het zestiende eeuwse Gothische stadhuis te Middelburg werd in de oorlog zwaar beschadigd. Kort 7ia de bevrijding begon men met de herstelwerkzaamheden, die thans vrijwel voltooid zijn. De foto toont, de fraaie voorgevel met de beelden van 25 graven en gravinnen van Zeeland. Slechts een klein gedeelte staat nog in de steigers. Opnieuw de snelste man op de fiets. Reg Harris loon Maandagavond op overtuigende wijze de finale sprint voor professionals. Van Vliet moest in twee manches het onderspit delven. In een finale in werkelijk grootse stijl bleef Harris twee maal de meerdere van Arie van Vliet en behaalde zo het wereldkam pioenschap sprint der professionals. De tweede manche eindigde met een 200 m in zeer hoog tempo, door een gedurfde maar verantwoorde demarrage van de Nederlan der. Harris, die aan de kop ging, versnelde bijna gelijktijdig en joeg in 11,3 sec. naar de eindstreep een prestatie die men op de niet al te beste baan van Rocour bij Luik nooit had verwacht. Nog toonde de 37-jarige Van Vliet zich een groot sprinter, maar hij heeft definitief zijn meester gevonden in de zeven jaar jongere Reginald Harris. En wan neer Nederland weer aan een wereldkam pioenschap in deze categorie toekomt dat is een grote vraag. De derde plaats was, wij zouden haast zeggen natuurlijk, voor Jart Derksen, die de Fransman Toto Gérardin tweemaal geen kans gaf. Aandoenlijk onderonsje Velen tipten de snelle blonde Fransman Even, overwinnaar van. Hijzelendoorn, als de titelhouder bij de amateur-sprinters. Het is anders gelopen. Tranen van teleurstelling biggelden over Even's gezicht toen hij achter zijn landgenoot- Verdeun een ererondje mocht rijden. Hij had de smaak van het succes te pakken: 11,4 sec. over de laatste 200 m (tegen Hijzelendoorn) is voor een amateur buitengewoon snel, maar in de finale kon hij het niet tot een herhaling van deze prestatie brengen. Zo peddelden een Franse Jantje-lacht en Jantje-huilt over de baan, om dè ovaties van het Belgische pu bliek in ontvangst te nemen. Inmiddels was er nog een Jantje-lacht, namelijk Jan Hijzelendoorn, die op tamelijk onverschillige wijze het Italiaaritjè Sacchi de derde plaats ontfutseld had. KobletBevilacqua? Neen! Een aardig pleistertje op de Nederlandse wonde: Van Est reed in de achtervolging voor beroepsrenners de favoriet Koblet (Zwitserland) figuurlijk van de fiets. Met een vertoon van geweldige kracht 'liep hij een kleine achterstand op de soepele Zwitser in. Zijn timing moet wel zeer goed geweest zijn, want toen hij met een royale voorsprong zijn finish passeerde, was hij ook volkomen lceg- gereden. De andere drie kwartfinales leverden zon der veel opwindende gebeurtenissen als win naars op: Gillen (Luxemburg), Mateoli (Frankrijk) en Bevilacqua (Italië). Bij de amateurs versloeg de sprintkam pioen 1949, Patterson (Australië) de titel houder Andersen in de achtervolging over 4 km. Hij zal het verder moeten opnemen tegen de Fransman Andrieux en de Italianen Messina en Gaudini. Tenminste twee Nederlanders in de stayersfinale. Heeft Bakker nog een kans in de répêchage bij de stayers zijn goede vorm maakt deze Van Est zorgde voor een verrassing Pronk en De Best komen in de finale kans zeker niet denkbeeldig de nummers één en drie van de Nederlandse kampioen schappen, Pronk en de Haarlemmer De Best, plaatsten zich direct in de finale. Zij hadden het in elk, geval gemakkelijker dan Bakker, want hun tegenstanders waren veel zwakker. Twee oude rotten, de Franse zesdagen- renner van voor de oorlog Sérès en zijn landgenoot Lemoine, namen aanvankelijk de kop. De afwisselende aanvallen van de beide Nederlanders waren echter te veel voor Lemoine en deze viel terug naar de achterhoede. Pronk en De Best consolideerden nu hun plaatsen achter Sérès de eerste drie ko men namelijk in de eindstrijd. Toch kwam De Best tegen het einde nog in moeilijk heden, toen Lemoine opnieuw aanviel, teza men met de Belg Meuleman. De Haarlem mer weerde deze aanvaL af, maar de Belg bleef van dichtbij volgen. Enige officials meenden dat De Best bij de verdediging van zijn positie te hoog door de baan was ge gaan. Een desbetreffend protest van het Franse jurylid Doreau werd echter met 3 tegen 2 stemmen verworpen. Maandag werd op de tentoonstelling „Tin door de eeuwen" in het museum Het Prinsenhof te Delft de tienduizendste be zoeker begroet, Het was mademoiselle Pinet uit Parijs, die met haar zuster een vacantie- trip door ons land maakt. Zij werd toege sproken door de 'directeur, mr. A. J. F. Wijsenbeek, die haar een tinnen Rembrand t- kan aanbood. Nog drie vlugge jongens. Van rechts naar links: de nieuwe wereldkampioen sprint amateurs, Verdeun (Frankrijk), zijn even eens zeer snelle landgenoot Even, over winnaar van nummer drie op de foto, Jan Hijzelendoorn. Tennis Nationale tenniskampioenschappen te Scheveningen begonnen Maandag werd op de Metsbanen te Sche veningen een begin gemaakt met de wed strijden om de nationale tenniskampioen schappen. De belangrijkste uitslagen luiden: Herenenkelspel le ronde: P. Flier si: F. v. d. Graaf 26, 97, 61; Van Heel si. Mendes de Leon 6—2, 62. 2e ronde: Klinkspoor sl. Anjema 63, 62; Van Swaay sl. v. d. Kruk 63, 63; Dehnert sl. Van Welie 62, 62; Van Heel sl. Pieters 2—6, 86, 61; Van Oort sl, Wiegers 46, 64, 64; De Vries sl. Van Gassêlt 86, 62; Maris sl. Drijver 6—14'. kuytjens sl. Heynen 6—4, 6 4; ]con pons Roozekrans de stand op 2—1 bren- Karsten sl. Veltenaar 6 3, 6 4; Taminiau gen £je inmiddels teruggekomen Swier deed sl. Reidt 4—6. 6—2, 6-rO. de rust ingaan met 2—2.- Spanning genoeg, maar geen beslissing bij Haarlem—G.Z.C. Naar schatting waren gisteravond 800 toe schouwers, waaronder vele Haarlemmers, in het zwembad „De Zijl" te Leiden aanwezig, toen scheidsrechter De Kok uit Den Haag de zeventallen van Haarlem en G.Z.C. te water floot voor het spelen van een promotie wedstrijd om een plaats in de hoofdklasse van de K-fl.Z.B. Het is een spannende en goed gespeelde wedstrijd geworden, waarbij G.Z.C. soms wel beter spel te zien gaf dan de Haarlemmers, maar waarin de Goudse keeper veel te doen heeft gehad en op fantastische wijze zijn doel heeft verdedigd. Direct na het begin ging Haarlem tot de aanval over. Het schot van Braasem bleef echter zonder succes en direct daarop kwam het Haarlemse doel in gevaar: ook hier bleef resultaat uit. Een rush van Bijlsma en het overzetten van de bal naar Paanakker, die de bal het net inzond, deed Haarlem de leiding nemen, waarna Hans den Boer op keurige wijze de stand op gelijke voet bracht (11). Het wat te zwaar bewaken van Bijlsma had tot gevolg dat de GZC-speler het water moest verlaten en de Haarlemmer een strafworp kreeg te nemen, die de doelverdediger stopte en zo ging de rust in met 11. Na de hervatting gingen de Haarlemmers tot de aanval over en het heeft geruime tijd geduurd eer zij van hun spelersmeerderheid gebruik wisten te maken. Het zag er zo nu en dan zelfs naar uit, dat er aan de andere kant een noelpunt zou worden gemaakt. Zo ver is het echter niet gekomen en het was Ten Berge, die de stand op 21 bracht. Ook deze Haarlemse voorsprong was spoedig te niet gedaan, doordat een schot van Den Boer de doelverdediger van Haarlem raakte en toen in het net verdween. Spoedig hierop werd het einde gefloten met de stand 2—2. Men besloot na enige rust de wedstrijd met 2x4 minuten te verlengen. Ook hierin is echter de beslissing niet gevallen. Op nieuw ging Haarlem het eerst tot de aanval over. Een schot van Braasem werd door de GZC-keeper tot corner verwerkt, waarna Wim de Boer op keurige wijze de stand op 23 bracht, waarmede de eerste vier minu ten om waren. Na de rust was het Bijlsma, die meerdere malen goed werk had laten zien, die met de bal op het GZC-doel af ging en niettegenstaande het feit dat hij door twee man werd aangevallen en onder water geduwd toch de bal in het GZC-doel wist te werken (33). Een schot van de jeugdige Beyderwellen in de linkerboven hoek bracht de stand op 3—4. Het ging er naar uitzien dat de Gouwenaars met de eer zouden gaan strijken, totdat Van Dooren- m aaien er met de bal tussen uit trok en deze overspeelde naar Braasem, die zich vrij had weten te maken en met een kalm boogbal- letje op keurige wijze doelpuntte, 4—4. Met deze stand brak het einde aan, zodat er nu opnieuw een wedstrijd moet worden ge speeld, die is vastgesteld op 1 September. D.W.T. moet besiissingsmateh spelen Gisteravond werd in het Sportfondsenbad voor de tweede klasse A heren, de onlangs ontijdig geëindigde wedstrijd DWT—VZV overgespeeld. Er werd wel wat te vinnig gespeeld, hetgeen zo nu en dan tot gevolg had dat twee spelers de kant op mochten zoeken. Frans Lablans bezorgde DWT de leiding, waarna Schoone de stand in evenwicht bracht. Een opmerking van Swier had tot gevolg dat hij het water moest verlaten en DWT numeriek in de meerderheid kwam. Zo Er is staking in de Rotterdamse haven, en dal terwijl de. havens mede als gevolg van de Antwerpse staking boordevol schepen liggen. Een overzicht van een deel der Maashaven waar een groot aantal vaartuigen op lading of lossing ligt te wachten Dames-enkelspel le ronde: mej. Piederiet sl. mej. Hevel 86, 63; mej. v. Dalsum sl. mevr. Schuering 75, 6—1; mej. v. Cuyk sl. mevr. De Bruyn Kops 36, 62, 62; mej. Schraagen sl. mevr, v. d. Berg 64, 60; mej. Smeets sl. mej. Haymakers 63, 57, 97; mej. Coebergh sl. mej. Mullemeister 64, 63. mej. Schouten sl. mej. Broese v. Groenau 60, 63. Gemengd dubbelspel: mej. Fikenscher Cooke sl. mej. VersteegeBouwer 64, 68, 6—1; mej. Tekelenburg—v. Dongen sl. mevr. v. Calcar—Ketjen 75, 61. Waterpolo H.P.C. heeft goede promotiekansen Zwemlust deed het in deze promotiewed strijd tegen HPC voor een plaats in de eerste klasse in het begin rustig aan. Door tactisch ovqrnemen wist de achterhoede echter voor lopig de HPC'ers het scoren te beletten. HPC had in deze periode een klein over wicht. De snelle Tjebbes kreeg hierbij een vrij veld voor zich, waarvan hij w'rst te pro fiteren en zijn club de leiding gaf (1—0). Kort daarop kreeg Braam een strafworp toe gewezen. welke kon worden benut (20). De Utrechtenaren, die over een snelle ploeg beschikken, veranderden nu hun tactiek en steeds gevaarlijker werden hun aanvallen. Uit een ervan werd keeper Vrugt gepasseerd (21). Even later profiteerde de midvoor van Zwemlust van een goed aan gegeven pass, waardoor de stand op gelijke voet kwam (22). Een derde doelpunt van Zwemlust werd door scheidsrechter Koster echter geannuleerd, daar dit binnen de twee- meterlijn uit vrije positie werd gescoord. De laatste minuten van deze enerverende wed strijd verliepen onder grote spanning. Er werd echter verder niet gescoord. In de promotiewedstrijden heeft ÏIPC thans 5 punten behaald uit 3 wedstrijden. De laatste en vierde wedstrijd, welke eind Augustus tegen de AZ PC uit Amersfoort zal worden gespeeld, is derhalve van groot belang. Wint zij deze wedstrijd, dan promo veert HPC. Het nationale zwemfeest van HPC dat moest worden uitgesteld door een start verbod op de 25-fn. baan voor de deelnemers aan de Europese kampioenschappen te We nen, is nu opnieuw vastgesteld op Zondag 3 September in Groenendaal. Niet alleen is de medewerking verkregen van de Weense zwemploeg, doch bovendien is het Neder landse zevental door HPC uitgenodigd een wedstrijd te spelen tegen het Haarlemse zevental. HPC 10 7 2 1 16 34—12 D J K 10 7 1 2 15 48—24 Dolfijn 10 5 2 3 12 26—24 VZV 10 4 3 3 11 36—29 DWT 10 1 1 8 3 22—47 Futen 10 I 8 3 17—47 Na de hervatting was het wederom Fons Roozekrans die het net wist te vinden en DWT de leiding bezorgde. Ook nu bleef de gelijkmaker niet uit, hij kwam weer van de hand van Swier. Nadat een DWT aanval tot corner was verwerkt, bracht Frans Lablans hieruit de stand op 43. Boy van Tongeren verhoogde de voorsprong van.de Haarlem mers tot 5—3. Met deze overwinning is DWT gelijk geëindigd met de Futen onder aan de ranglijst. Deze clubs moeten nu een beslis singswedstrijd spelen om uit te maken wie voor degradatiewedstrijden in aanmerking komt. De eindstand is: Beslissing in Abcoude De beslissingswedstrijd die gespeeld moet worden tussen DWT 1 en Robben 2 om het kampioenschap van de tweede klasse C dames, is vastgesteld op Woensdagavond 16 Augustus in Abcoude. BRONSTEIN—BOLESLAVSKY. De achtste partij in de schaaktweekamp Bron- steinBoleslavsky werd door Boloslavsky gewonnen. De stand luidt thans Bronstein 4!-i pnt„ Boleslavsky 3% pnt. PARKER WINT WORLD CUP. Te Oostende werden internationale wedstrijden gehouden voor sportwagens in de 500 cc. klasse om de World Cup, over een afstand van 57 km. Parker (G. B.) met Cooper- Norton werd winnaar in 27 min. 22 sec., met een gemiddelde snelheid van 124,969 km/h.; 2. Dryden (G. B.) met Cooper-Norton 27 min. 29 sec.; 3. Wharton (G. B.) met Cooper» Norton 27 min. .51 sec. Onze landgenoot L. Beels werd in de tweede serie vierde en daardoor uitgeschakeld voor de finale. AMERIKAANS TEAM VOOR DAVIS- WED5TRIJD. De Amerikaanse tennis- ploeg, die in de Challenge Round van de Davis Cup op 25, 26 en 27 Augustus te Forest Hills tegen Australië azl uitkomen, is als volgt samengesteld: Brown, Schroeder, Mul- loy en Talbert.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5