Haarlems Dagblad Europese Assemblée wijdde haar discussies aan het plan-Schuman Taegoe van twee zijden bedreigd Ter herinnering Nieuw katholiek kabinet in België vijf jaar weer eenheidsstaat 65e Jaargang No. 19628 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 16 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en ^pcecijte 'Daaricnisttje <£ourattt (Irato t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN DE ZOMERSE SCHOONHEID van het landgoed „De Rovert", vlak bij de Bel gische grens, waren de ex-gijzelaars van St. Michielsgestel en Haaren gisteren nog eens bijeen, om de gedenksteen voor hun in 1942 door de bezetter vermoorde acht lotgenoten te onthullen. Ge vindt een kort verslag' van die plechtigheid in dit num mer. Vele gedenktekens zijn in Nederland onthuld sinds de oorlog. Zo tallozen zijn in die jaren gevallen. De doden die gisteren herdacht werden, waren de eerste gijzelaars die vielen: vijf hunner bij de eerste execu tie, op 15 Augustus 1942, en drie gijzelaars uit dezelfde kampen twee maanden later. De tweede 'executie geschiedde niet op De Rovert bij Goirle, maar nabij Woudenberg: de gedenksteen nabij de Belgische grens spreekt evenwel van allen, die uit deze kampen naar de dood werden gevoerd. Er waren twee redenaars, beiden ex-gijzelaars van Gestel: de Hengelose burgemeester Van der Dussen en Gelderlands Commis saris der Koningin Quarles van Ufford. Zij hebben in sobere, oprechte woorden ons aller gevoelens uitgedrukt. Het is acht jaar geleden. Het is niet vergeten. Die spook achtige nacht, waarin de eerste vijf man nen werden weggehaald, staat ons allen nog even duidelijk voor de geest als het armoedige Duitse machtsvertoon, waarmee wij tweemaal in de vroege morgen op appèl werden geroepen om de mededeling aan te horen van de misdaden die de bezetter had gepleegd. Ge weet dat dit alleen het begin is geweest van een reeks zulke executies, op landgenoten gepleegd en dat zij in de Duitse kampen op veel groter schaal en in nog gruwzamer vorm zijn uitgevoerd. Maar ge hebt deze eerste schokken zelf meege- maakt en getracht u er rustig op te bezin nen. Het is, nadat acht jaar verstreken zijn, zeker zuiverder beraad geworden. De ge voelens van wrok zijn geluwd; het kost geen bijzondere zelfbeheersing meer, zich /n rustig woord uit te drukken; Maar het besef van gepleegd gruwelijk onrecht is niet verminderd en de herinnering aan het gebeurde niet verflauwd. Ware dat laat ste anders, dan zouden gisteren de ex- gijzelaars niet in zo groten getale zijn gekomen. Uit alle. streken des lands, tot uit de verste uithoeken waren zij ge komen. De meesten hadden zich urenlange reizen getroost om deze korte, eenvoudige plechtigheid in een stil, landelijk oord te kunnen bijwonen. Daarin lag zeker een gevoel van trouw en verbondenheid aan de nagedachtenis van hen, die gevallen waren. Er waren oc-k de diepe ernst en de beklem ming toen men dezelfde weg ging, door die schone dreven en datzelfde zonnelicht, die de Eerste Vijf acht jaar geleden waren Debat geëindigd maar aanbeveling volgt later Zeker voelden wij nog sterker dan des tijds, toen wij in onze kampen op het appèl stonden omringd door gewapenden, om dat men bang voor weerloze gevangenen was dat het geen overweldiger baten kan, zulke wandaden te plegen. Het op schrift op de koperen plaat begint met de woorden: „Om de fiere geest van het Ne derlandse volk te. breken hebben de Duit sers iri 'de zomer van h'et jaar 1942 vele honderden burgers als gijzelaars gevangen gezet in de seminaria te St. Michielsgestel en Haaren. Acht hunner zijn door de vijand doodgeschoten" De geest van het Nederlandse volk is noch door de gevangenneming, noch door de executies gebroken. De geest van de gevangenen evenmin. Het tegendeel bleek. En men behoeft dit niet tot Nederland te bepalen. Wie in deze tijd dergelijke mid delen opnieuw toepassen, wie het in de toekomst opnieuw zullen doen, zullen altijd falen. Zij brengen leed over anderen, zij wekken innerlijk verzet bij tallozen en het zal hun nooit iets baten. Dat de geest ster ker is dan het zwaard, sterker dan het ge weld, is geen troostende phrase maar diepe waarheid. Als wij nu, na de jaren die rus tig beraad hebben doen rijpen, aan het wanbedrijf van de bezetter in oorlogstijd terugdenken, is de gedachte: „Wat deed hij dom" tot onze volle overtuiging gegroeid. Wat verkwistte hij roekeloos en zinloos mensenlevens, zonder er enig onmiddellijk voordeel mee te oogsten, maar ook met duurzaam verlies. Men vernietigt de men selijke geest, de onafhankelijke persoon lijkheid, niet door er domweg op te schie ten. Die pèrsoonlijkheid zal steeds weer herboren worden en immer te sterk zijn. De slachtoffers die voor hem vallen zal de menselijke geest steeds weer eren en nieu we kracht uit hun lot putten. Want zo wil het een Hogere Macht, waartegenover iedere menselijke dictatuur-van-het-,geweld zich als een grove lawaaischopperij, als een nietigheid voordoet. Zo zagen wij op 16 Augustus 1942 die bange Duitsers in hun opzichtige uniformen en met hun gewapend cordon-om-ons-heen, op dat appèl. Zo zien wij het verschijnsel opnieuw, in deze tijd, waar het zich elders voordoet. Het is steeds ten ondergang gedoemd. Het verliest altijd. Het is zielig van domheid. R. P. Meer dan duizend vrijwilligers voor Korea Tot twaalf uuur hedenmiddag hadden zich in totaal 1.044 vrijwilligers opgegeven voor dienstneming in een .der beide com pagnieën, die de Nederlandse regering ter beschikking van de Verenigde Volken wil stillen. Ondanks de stakingen is het rustig in Amsterdam Niettegenstaande de stakingen is het in de hoofdstad over het algemeen zeer rus tig. Dinsdagavond moesten een brigadier van politie en vijftien agenten optreden tegen een 500-tal stakers die op de Prins Hendrikkade wilden beletten, dat bij een cargadoorsbedrijf personeel werd aange nomen. Na een charge kon de politie de menigte verspreiden. De havenstaking heeft zich r, uitgebreid. Van de samenwerkende havenbedrijven zijn op het ogenblik ongeveer 1200 man in sta king. Het aantal vaste arbeiders dat in staking is, is zeer gering. De staking in de Rotterdamse haven was vanmorgen volkomen. Het verbod tot samenscholing van meer dan drie per sonen in de havenwijken werd niet overal in acht genomen, maar door tactisch op treden van de politie is het nergens tot incidenten gekomen. STRAATSBURG (A.N.P.) De Euro pese Assemblée heeft Dinsdagavond haar debat over het plan-Schuman geëindigd. Enkele ontwerp-resoluties, die instemming met het plan betuigen, werden naar de economische commissie gezonden. De Assemblée zal dus eerst in een latex- stadium haar mening ten opzichte van het plan in een aanbeveling aan de ministers vastleggen. De tweede dag van deze discussie heeft eeix lange rij sprekers voor de microfoon gebracht, die een tegenaanval inzetten tegen het Britse scepticisme, waarmee het plan Maandag tegemoet was getreden. Dit -scepticisme werd gistermiddag ook nog eens, zij het in gematigder wijze, tot uiting gebracht door de conservatief MacMillan, die zijn reedseerder aange kondigde tegenplan indiende. MacMillan sprak zelfs van een mogelijk huwelijk J tussen beide plannen. Reacties van con tinentale zijde waren voor hem echter niet bemoedigend en brachten hem er zelfs toe te verklaren, dat hij het niet op stemming over zijn eigen ontwerp Zou aansturen. Het door de Bx-itse conservatieven voor gestelde gezagsorgaan wil de kolen- en staalcombinatie als normale overeenkomst tussen de regeringen verwezenlijken met behoud van het vetorecht voor ieder land. De leider van de aanval tegen de Engel sen was de Franse katholiek Maurice Sehuman, die zonder omhaal zeide, dat ook de conservatieve tegemoetkoming xxiet aanvaardbaar was. De basis van het hele plan moest de scheppixxg van eexi boven nationaal gezagsorgaan blijven. De redevoeringen maakten het duide lijk, dat zich in de Assemblée inmiddels een brede stroming' heeft ontwikkeld, die een of andere parlementaire controle op het internationale gezagsorgaan wenst te scheppen. Men denkt daarbij, naar uit de woorden van Sehuman, Philip, de Duitser Von Brentano en Nederlander Serrarens, viel af te leiden, aan een soort unie met een Europese Assemblée. Zij spraken over de wenselijkheid van aanwijzing eix later ver kiezing van een speciaal kolen- en staal parlement, dat de bevoegdheden zou heb ben tot contx-óle óp het gezagsorgaan. Per soonlijk verband wilde men gelegd zien door in deze Assemblée personen af te vaardigen uit de raadgevende vergadering. Vrij algemeen sprak men zich uit tegen het opdragen der controle aan de huidige Assemblée, aangezien deze niet meer dan adviserende bevoegdheden heeft. De Duitser Von Brenqaixo wierp het idee op. om aan de nieuwe structuur ook een ministerieel comité töe te voegen, ten einde „de gehele sfeer van politiek en economie der nationale staten te coördi- j neren". Hij jvilde voorts een permanexxt hof aan het gezagsorgaan ziexx toegevoegd. Onder vele warme voorstanders van Schumans plan waren gisterexx ook de Nederlaxidex-s Kersten en Rip. Voorts Denen, Iex-en, Italianen eix Belgen. De Assemblee zou heden de kwestie van de coxxventie der mensenrechten afhan- deleix en daarna weer tot het economische terrein terugkeren. Aan de lange lijst van economische vraagstukken, die zijn aange diend, is er nog één toegevoegd. Een aantal afgevaardigden onder wie de Nederlander Van de Kieft heeft nanxelijk een vijfjarexx- plan ixxgediend tot het opheffen van han- delsbariëres txissen de Europese staten. En alsof de Europese Assemblée nog niet de handen vol zou hebben aan de Euro pese vraagstukken, hebben twee Frans- Noordafx-ikaanse afgevaardigden, te samen met het Labourlid Mackay, een motie in gediend, waarin het bijeenroepexx van eexi Afx-ikaanse constituerende vergadex-ixxg wordt gevraagd met het doel de „Ver enigde Staten van Afrika" te stichten. De algemene commissie der Assemblée heeft de lijn, die door de Assemblée ge volgd werd, toen zij de defensie-problemen aansneed, gevolgd. Zij heeft een subcom missie voor veiligheid benoemd onder voox-zitterschap van de Griek Maccas. Onder de leden der subcommisie zijn twee Duitsers: de Christen-democraat Gersten- maier en de liberaal Voix Reichenberg. Voor de Nedex-laxidse delegatie heeft Van der Goes van Naters zitting. Kerstexxs rede De Nederlandse afgevaardigde Kerstens heeft in de Europese Assemblée een krach tig pleidooi laten horen ten gunste van het plan-Schuman. Hij spi-ak daarbij de hoop uit, dat Groot-Brittannxë in staat zou zijn aan het plan deel te nemen. Kerstens zei, dat Schumans project moedwillig, door de mux-en van de diplo matieke en politieke praktijk brak. De Britse bezwaren tegen toetreding waardeerde Kerstens tenvolle en hij ont kende niet dat „enorme moeilijkheden" te overwinnen wax-en. „Maar ik ben er even zeer van overtuigd, dat wij niets zullen be reiken, indien wij niet eerlijk proberen", zo zeide hij. De Britse houding is sceptisch exi een dergelijke houding zal tot niets concreets voeren. Het plan dient met moed en ondernemingsgeest tegemoetgetreden te worden. Men moet de kansen zowel als het risico en de moeilijkheden onder ogen zien. Stassen wenst aggressie bij de bron te smoren WASHINGTON (Reuter). Harold Stassen, een der leidende figuren in de Amerikaanse republikeinse partij, heeft vooi-gesteld een Brits-Amerikaans-Indiase commissie te vormen, die onder auspiciën van de UNO een bezoek aan China zou moetenbrengen om een onderzoek in te stellen naar China's aanvraag om het lid maatschap van de UNO. Stassen verklaarde in een redevoering, dat de commissie zou moeten vaststèllexi, of het communistische regime in China „onder de volledige overheex-sing van een andere mogendheid stond", of het inter nationale verplichtingen erkende en of het de mensenrechten eerbiedigde. Stassen zeide, dat dp V. S. niet kunnen dulden, dat niet-communistische landen „stuk voor stuk worden opgeslokt", doch Indien de V. S. zouden trachten aanvallen af te slaan, overal waar deze zouden voor komen, zou de Amerikaanse strijdmacht over wijdverspreide punten van de wereld worden versnippex-d. Stassen stelde daarom de vraag of bij iedere verdex-e aggressie Moskou niet ver- antwoordelijk moest worden gesteld. „Moe ten wij het niet duidelijk maken, dat een aanval op Indo-China, Birma, Gx-iekenland, Tui'kije, Duitsland of Oostenrijk niet alleen betekent, dat deze landen in ooi-log komen, doch dat er oorlog kómt in Moskou, de 'Oeral en de Oekraine?" zo vroeg Stassen zijn toehoorders. Een dergelijke politiek moest volgens Stassen te voren worden vastgesteld door een resolutie van het Congres en vervol gens aan de UNO ter goedkeuring worden voorgelegd. Typhoon-seizoen beschermt Formosa TALPEH, Formosa, 15 Aug. (Reuter). Een woordvoerder van de Chinese nationa listische regering heeft verklaard, dat het naderend typhoon-seizoen de mogelijkheid van een invasie op Foi-mosa gedurende de komende maanden vrijwel uitsluit. Besprekingen tussen V.S. en Engeland over Formosa LONDEN, (United Press). De Britse regering heeft van de V.S. het dringende verzoek ontvangen duidelijk te maken welk standpunt Engeland zou innemen in dien communistisch China een invasie op Formosa zou beproeven. Deze vraag wordt door de Amex-ikaanse regering van zo groot belang geacht, dat besprekingen op het hoogste niveau hier over plaats hebben. In utilitaire kringen heeft men ernstige twijfel uitgesproken of de Amerikaanse zevende vloot die in de wateren tussen Formosa en het Chinese vasteland kruist, in staat zou zijn doeltreffend op te treden tegen honderden kleine jonken die even tueel de Chinees-communistische invasie- vloot zouden vormen. De Amerikaanse strategen wensen thans te weten of de Britse vloot in het Verre Oosten zou meedoen aan een marine-actie om zulk een armade tegen te houden. Engeland's vlootsterkte in deze streken is waarschijnlijk groter dan die van de V.S. en zou dus een beslissende factor kun nen vormen bij een eventuele invasiepo- ging. Engeland is wat dit betreft in een nete lige positie daar het de regering van com munistisch China heeft erkend. Het wordt zeer onwaarschijnlijk geacht dat Engeland enige openlijke verklaring over de kwestie zal afleggen. Een woord voerder heeft gezegd dat Engeland's actie ingeval van een invasie van Formosa een hypothetische vraag is. Ex-justitieminister Pholien premier; Van Zeeland neemt Buitenlandse Zaken Gistermiddag om kwart voor vijf heeft Paul van Zeeland de formatie van een nieuwe Belgische, homogeen-katholieke regex-in'g bekend gemaakt. Hij verklaarde daarbij: „Wij hebben af scheid genomen van het verleden en heb ben de beste oplossing gezocht tot een mo gelijke nationale verzoening in de geest van de boodschap van koning Leopold". Paul van Zeeland vex-klaarde verder, dat de koninklijke Prins hem om 16 uur heeft ontvangen en zijn goedkeuring aan de nieuwe regering heeft gehecht. De minis ters zullen vandaag de eed afleggen. On middellijk daarna zal de eerste vergadering van het nieuwe kabinet worden gehouden. Waarschijnlijk zal de regering Donderdag haar programma bekend maken. Acht Vlamingen, acht Walen Het nieuwe kabinet is als volgt samen gesteld: eerste minister: Joseph Pholien; Buitenlandse Zaken: Paul van Zeeland; Binnenlandse Zaken: Maurice Brasseur; Landsverdediging: kolonel Eduard Degreef, commandant van de militaire school te Brussel; Buitenlandse Handel en Europese Onze correspondent te Djakarta telegra feerde ons: In de eerste plaats voor het Indonesische volk, in de tweede plaats voor de Neder landse bevolkingsgroep in Indonesië en tenslotte voor de gehele wereld is het te hopen, dat de eenheidsstaat Indonesië de langverbeide politieke rust zal brengen. Lang was de weg, die Soekarno en Hatta moesten afleggen tussen de dag van de proclamatie van de Indonesische vrijheid op zeventien Augustus 1945 tot de dag van de proqlamatie van de Indonesische een heidsstaat op vijftien Augustus 1950, een weg die een kringloop vox-mt van de oor spronkelijk geproclameerde eenheidsstaat via de federatie op basis van de Neder landse invloeden, tot de huidige eenheids staat. Het was ook een revolutionaire weg, die bloed, zweet en tranen afdwong. Veel is er sinds die zeventiende Augustus 1945 gebeurd en veranderd, vooral op politiek Zware aanval van Superforten op Noordelijke concentraties .(Reuter). Superfoi-ten hebben gisteren bijna duizend ton bommen geworpen op Noord-Koreaanse troepenconcentraties op de Westelijke oever van de Naktong, waar een aanval op Taegoe werd voorbereid. Het was de meest geconcentreerde aanval van zware bommenwerpers tot directe steun van landstrijdkrachten sinds de landingen in Normandië, zes jaar geleden. Volgens de Amerikaanse inlichtingen dienst waren zes Noord-Koreaanse divisies met tanks, in het bestookte gebied samen gebracht. De sterkte der Noordelijken werd op 40.000 man geschat. In totaal werden 3.800 bommen uitge worpen op een gebied van naar schatting 51/2 km diep en 12 km lang, vijftien km ten Noorden van Waegwan. Volgens een communiqué van het Ame rikaanse achtste leger hebben Zuid-Kore- anen met goed gevolg tegenaanvallen op de Noord-Koreanen gedaan, die de Nak tong bij Waegwan waren overgestoken. Slag om Taegoe De Noord-Koreanen waren Dinsdag- Amerikaanse genietroepen zuiveren een doorwaadbare plaats in een rivier aan het Koreaanse front van keien, „boobytraps" en andere obstakels als voorbereiding tot de bouw van een pontonbrug voor de strijdkrachten der Verenigde Naties avond op drie plaatsen met een grote leger macht de Naktong overgestoken. Er wordt een vierde belangrijke overtocht gemeld, maar dit is nog niet officieel bevestigd. In Taegoe, de voorlopige Zuidelijke hoofdstad, kan men reeds het rumoer van het slagveld horen. De stad wordt direct door twee zich uitbreidende bruggenhoof den ten Noorden van Waegwan en door een nieuwe Noord-Koreaanse aanval uit het Noorden via Koenwi, bedreigd. De Westelijke en Noord-Westelijke hoek van de verdedigingslinie van de UNO be gon Dinsdag onder de onophoudelijke Noord-Koreaanse aanvallen aan de Nak tong af te brokkelen. Noord-Koreaanse tankvoorhoeden, van de bruggenhoofden bij Waegwan oprukkend, zijn waarschijn lijk op een afstand van minder dan twin tig km van Taegoe, hoewel zij mogelijk door hevige Zuid-Koreaanse tegenaanval len zijn tegengehouden. Achter genoemde twee bruggenhoofden verzamelden zich on geveer zeven Noordelijke divisies met extra gemechaniseerde regimenten. Drie bataljons Noord-Koreanen zijn, naar gemeld, de Naktong overgestoken en hebben het derde nieuwe bruggenhoofd 25 km ten Zuiden van Waegwan gevormd. Op 30 km ten Noorden van Masan, wordt door de Amerikaanse 24ste divisie hevig gevochten tegen de Noordelijken, wier versterkingen in het bruggenhoofd binnen stromen. Tunnel opgeblazen Een Amerikaans -ommando is in Noord- Korea op ongeveer 65 km van de Russische grens aan land gegaan en heeft daar met 2.000 pond TNT een tunnelmonding op geblazen. De tunnel, waardoor de spoorlijn van Tsjongjin naar Wladiwostok loopt, is thans geblokkeerd. Dit is de tweede tunnel, die door Ame rikaanse conmmando's in Noord-Korea is opgeblazen. De eerste maal geschiedde dit ongeveer drie weken geleden. Algeinene. mobilisatie? WASHINGTON (Reuter). Volgens op het Amerikaanse ministerie van Defensie ontvangen berichten zijn de Noord-Korea nen 1 Augustus een algemene mobilisatie van alle mannen en vrouwen tussen 20 en 40 jaar begonnen. Deze berichten zijn niet officieel beves tigd. Wel staat vast, dat de Noordelijken enkele weken geleden begonnen zijn met het oproepen van jonge mannen en som mige vrouwen in het gebied van Seoel, aldus een woordvoerder van het ministerie. Het woord is aan Sydney Smith: Veel talent gaat in de wereld ver loren door gebrek aan een beetje moed. gebied. Het voornaamste is wel, dat geen vreemde baas in eigen huis meer is, althans volgens Indonesische opvattingen in het grootste deel van dat huis. Want zolang Nieuw Guinea niet onder de souvereiniteit van Indonesië is gebracht, zal er een twist punt blijven bestaan tussen Nederland en Indonesië. Soekarno verklaax-de nog gister ochtend: „ik proclameer hiermede de een heidsstaat namens het volk in dit stadium van de strijd om de onafhankelijkheid, die het gehele Indonesische land omvat". Al is dan het Indonesische deel van het Nieuw Guinea-rapport nog niet bekend, men mag als vaststaand aannemen, dat Indonesië op velerlei gronden aanspraken op Nieuw Guinea blijft maken.' De uitlating van Soe karno „in dit stadium van de strijd" moet in dit licht worden gezien. De strijd is nog niet geëindigd, zolang Nieuw Guinea en Ambon niet onder Indonesische souvereini teit zijn gebracht. De stemming in de RIS-volksvertegen- woorcliging over de grondwet voor de een heidsstaat bi-acht een 9018 overwinning voor de rechtsen op de linksen, hetgeen in wezen een overwinning betekende voor de politiek van Soekarno en Hatta, welke nu vijf jaar lang is gevolgd. Dit betekent ook 'n stellingneming tegen de aanzienlijke politieke onrust en tegen de wanorde, ver oorzaakt door de na de opstand van Moeso in Madio'en nog niet gebroken of ingeslapen communistische invloeden. Bij het begin van de levensweg van de jonge eenheidsstaat naar consolidatie over handigde de eerste ambassadeur van de Chinese volksrepubliek veertien Augustus op het paleis Merdeka zijn geloofsbrieven aan -Soekarno, waarbij hij de hoop uitsprak, dat tussen het nieuwe China en het jonge Indonesië de eeuwen her aangeknoopte contacten zullen groeien tot nieuw leven. Er mag waarschijnlijk geen betekenis aan word'en gehecht, doch het is wel typerend, dat de Chinese, vertegenwoordiger weigerde bij zijn aankomst eén verklaring af te leg gen, en in Singapore alleen een uiterst linkse journalist te woord stond. Zuid-Oost- Azië mag dan overwegend anti-communis tisch-zijn (iri het bijzonder wel Indonesië) doch de communisten spelen er een leiden de en vooraanstaande rol. Zaken: L. Meurice; Justitie: Ludovic Moyerspen; Koloniën: Andi'é Dequae; Fi nanciën: Jean van Houtte; Verkeerswezen en plaatsvervangend premier: Paul W. Segers; Arbeid en Sociale Voorzorg: Gerard van de Daele; Economische Zaken: Albert Coppe; Onderwijs: Pierre Harmei; Open bare Werken: Oscar Behogne; Landbouw: Charles Pleger; Volksgezondheid: Alfred de Taeye; Wederopbouw: A. F. de Boodt. De nieuwe regering telt acht Vlaamse en acht Waalse ministers. De ministers, die de vorige homogeen-katholieke regering verlaten, zijn: Gaston Eyskens (Financiën), Henry Moreau de Melen (Landsverdedi ging); Henry Carton de Wiart (Justitie); Maurice Orban (Landbouw); Duvieusart (premier); Pierre Wigny (Koloniën) en Albert de Vleeschauwer (Binnenlandse Zaken). De nieuwe premier Joseph Pholien, de nieuwe Belgische pre mier, werd 28 December 1884 te Luik ge boren. Hij studeerde rechten en wijsbe geerte te Saint Louis en aan de Brusselse universiteit. Na zijn studies vestigde hij zich als advocaat te Brussel. Na de oorlog van 1914/1918, waaraan Pholien actief deelnam, hervatte hij zijn praktijk. In 1936 werd de nieuwe premier Senator. Van 1938 tot 1939 was hij minister van Justitie in het kabinet-Spaak. Tijdens de bezetting werd Pholien drie keex- gearresteerd dooi de Duitsers en na de bevrijding werd hij opnieuw tot Senator gekozen. „Strjjdmachine tegen de socialisten" Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons heden: De bekendmaking van de samenstelling der nieuwe regering ver wekte gisteren algemene verwondering.. De heer Spaak werd zelfs om di'ingenöe rede nen door zijn partij uit Straatsburg terug geroepen. Geen enkele minister, die bij de machtsovername betrokken is geweest, is in de nieuwe regering opgenomen. De re gering zal gepresideerd worden door een vurig anti-socialist, de Brusselse senator Pholien. Een hevige reactie in de C.V.P.- gelederen had de positie van prof. Eyskens onmogelijk gemaakt. Achter de schermen is een feile strijd geleverd, welke tenslotte door de Leopoldistische „diehards" werd gewonnen. Kortom: Dit nieuwe kabinet wordt be schouwd als een strijdmachine tegen de socialisten en zij moet tevens het geschokte vertrouwen van de eigen partij herstellen. Een nieuwigheid is het feit dat het mi nisterie van de heer Van Zeeland gesplitst wordt. Onder de Leuvenaar Meurice zul len Buitenlandse Handel eix Europese Za ken ressorteren. Steeds groter worden de vernielingen op Korea. Huizen veranderen in puinhopen en waar eens bruggen de rivieren overspan den, liggen nu brokken beton op de oever naast kromgebogen stukken ijzer. Wat eens een brug over de rivier de Naktong was. HET WEER AFGEBEELD Het lage drükgebied bij IJsland heeft zich nu verplaatst naar liet - zeegebied ten Noorden van Schotland. Aan de achterkant van deze depressie vormde zich een krachtige uitloper van het hoge drükgebied bij de Azoren, waardoor de windrichting op de Oceaan van West naar Noordwest is gedraaid. Daardoor wordt de warme luchtstroming over West-Europa steeds verder teruggedrongen door de koele Noordwestenwinden. Het front, dat de scheiding van deze twee luchtstromingen vormt, was vanmorgen het Westen van het land dicht genaderd en bracht daar bij in vrijwel het gehele land regen. Wanneer dit front eenmaal voorbij is, komt ons land in de koelere luchtstroom te liggen. Het weer krijgt dan een on bestendig karakter, de temperaturen blijven aan de lage kant en er zullen af en toe buien vallen, waarbij ook on weer niet is uitgesloten. MIST *- SNEEUW o REGEN f MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER JPtëmperatuur i005 isobaar belangrijk neerslag- gebied CENTRA. h hoge druk L lage druk - scheidingslijn-front-tussen lucht van -ai,-.£•-=- v-- iv- verschillende herkomst, stand van dit teren geeft de "windrichting b n vijf meter per-seconde' ihting j Weerbericht VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige Westelijke wind. Vrij koel. 17 Augustus: Zon op 5.26 uur, onder 20.01 uur Maan op 10.07 uur. onder 21.15 uur Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 16 Augustus: Hoog water: 5.19 en 17.45 uur. Laag water: 1.09 en 13.24 uur. Donderdag 17 Augustus: Hoog water: 5.54 en 18.18 uur. Laag water: 1.4S en 13.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1