c Gerard Berman Matrassen Laat LOOSJES liever leerboeken leveren met tougé SnaJz .Clowntje Rick Het kostbare deposito Donderdag 17 Augustus 1950 De diphferie-bestrijding te Haarlem Immunisatie had gunstige uitwerking In het laatst van het vorige en het be gin van dit jaar heerste er in Haarlem een kwaadaardige cliphterie waarvan vele kin deren beneden de 6 jaar het slechtoffer werden. In de maanden October-December kwamen er 53 gevallen voor, waarvan niet minder dan 43 onder kinderen beneden de 6 jaar. Van deze kinderen overleden er 4. Dit was voor de directeur van de Ge neeskundige Dienst te Haarlem aanleiding om alle kinderen op de kleuterscholen in te enten. Ook „Zuigelingenzorg" werd in geschakeld. Bovendien werden de ouders van de jonge kinderen, die geen kleuter school bezochten en ook niet in contac' kwamen met „Zuigelingenzorg", opgewekt om htm kinderen kosteloos te laten in enten op het bureau van de Geneeskun dige Dienst. Daarvan hebben toen zeer veel ouders gebruik gemaakt. Op een ochtend kwamen er zelfs 900 kinderen. Die stroom heeft enige weken aangehouden, maar toen begon het weer te luwen, zodat het niet meer nodig was speciale maat regelen te nemen. De inenting op de scho len gaat natuurlijk gewoon door, terwijl er ook nog elke Zaterdag op de Genees kundige Dienst voor klein en groot gele genheid is om ingeënt te worden. Na de hierboven beschreven maatrege len is het aantal diphierïegevallen zeer sterk gedaald. In de laatste 4 maanden zijn er slechts 3 gevallen bij kinderen onder de 6 jaar voorgekomen. SCHOENMAKER SCHIERING KREEG VEREREND GETUIGSCHRIFT De jubilerende schoenmaker P. J. Schie- ring heeft gisteren kunnen merken, dat hij in de vijftig jaar dat hij in zijn huis aan de Bakenessergracht in Haarlem de reformschoenmakerij beoefent, vele relaties heeft gemaakt die hem goed gezind zijn. Hij heeft de gehele dag tussen een steeds groeiende hoeveelheid bloemen, taarten en sigaren vertoefd om de talloze gelukwensen van vrienden en cliënten in ontvangst te nemen. Ook van officiële zijde was er be langstelling: de Maatschappij voor Nijver heid en Handel bood de jubilaris het ver erend getuigschrift aan en de Kamer van Koophandel en Fabrieken zond eveneens een felicitatie. Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant ADVERTENTIE Porlrei-sludi'o WILHELMÏNAPARK 17 - HAARLEM TELEFOON 17240 De Studio met Nationale Reputatie Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1G Augustus 1950 ONDERTROUWD: 16 Aug.: P. van der Heij en E. C. Hoek. M. D. Bark en A. J. Kruijer. J. H. V. van Asch en E. L. de Vries. G. H. Rengelink en H. N. van Arum. C. P. Vrene- goor en C. P. Lestrade. F. J. Damen en G- Blom- N. A. A. Kraakman en E. M. Slotboom P. A. Veldheer en F. Beer. D. de Berg en J. J. de Boever. W. Nolet en C. T. Bronkhors: J- G. van den Bos en J. C. W. Giebels. J. B. Breeuwer en B. J. Bakker. W. Bollebakker en A. H. Koning. D. H. Wolbers en A. M. Heckman. D. van Raaij en A. C. H. van den Broek. J. P. Nabben en A. M. A. Vijgeboom. T. van Dansik en D. M. Klein. W. van Heer den en J. B. P. van ï-Iarion. F. Witkamp en C. G. Schiernecker. A. J. Lipholt en C. A. Stevens. W. H. Zoutman en T. P. Ridderhof. W. van de Giessen en N. P. Verveer. W. Steinbrückner en M. T. V. Marijnissen. J. T. van der Blom en T. G. Vos. H. P. van Denzen en A. Cramer. H. B. J. Biom en C. S- M. van der Hart. GEHUWD: 16 Aug.: H. P. Sweerts en A. J. M. Kaagman. H. Smit en M. J. Beuseker. J H. Schreuder en G. R. van Dalen. J. Neuvel en M. A. Bax. W. F. Hartman en C. A. Gel dorp. H. J. Bijster en A. M. Pijnacker. K. van Wijk en H. M. F. van der Wal. L. J. M. van der Weiden en J. J. van Slooten. N. Ramakers en A. Mast. C. T. Smits en A. van der Kloos ter. D. van Aken en J. C. Pieiers. G. van Es- veld en E. D. Wittebrood. M. Gerritsen en M. de Haan. F. W. van Paradijs en H. Verkaik J. R. Kemeling en N. Huïjzer. B. H. Poppinga en W. Anthoni. C. van Bree en L. van Rooy. BEVALLEN van een zoon: 14 Aug.: A. P. Peterson—Breeuwer. 15 Aug.: H- Timmer mans—Meijer. E. Stieltjes—de Gruiter. M. A. Post—Lijnzaat. M. Bokhoven—Hulleman. 16 Aug.: A. A- Hoogervorst—de Wit. J. G. ter MetzBoshuijer. 3EVAL-LEN van een dochter: 13 Aug.: F. C. Sterenberg—Koreman. 15 Aug.: B. G. In den Bosch—Snijders. A. J. Ouddeken—Moole- naar. OVERLEDEN: 14 Aug.: G. Hiemstra. 78 j., Veenbergplein. C. H. Schultz. 1 m.. Linscho- tenstraat. P. Ruïgrok. 78 j., Hunzestraat. ADVERTENTIE Laat Uw matrassen opnieuw overtrekken en bijvullen met Java-kapok. In één dag retour Uw adres is E. G. J. v. d. WERFF Zn. VAN MARUMSTRAAT 18 - TELEFOON 18900 Teveel onbeheerde fietsen langs de straat De politie waarschuwt tegen de gewoonte van steeds meer fietsers om hun rijwielen vooral bij het binnengaan vanS'bankgebou- wen en het hoofdpostkantoor onbeheerd op straat achter te laten. Daardoor bieden zij nieuwe perspectieven aan rijwieldieven. Bovendien wordt het verkeer er door ge hinderd. De politie zal tegen eigenaars van on beheerd staande rijwielen proces-verbaal opmaken. HET VISSERTJE EN DE BEELD HOUWER Een vissend jongetje van negen jaar, dat Woensdagmiddag om drie uur over de rand van de Bakenessergracht naar zijn dob bertje lag te turen, verloor zijn evenwicht en verdween in het groene water. Zijn redder was een beeldhouwer, die aan deze gracht woont en hem onmiddellijk gekleed nasprong. Toen hij de jongen op' het droge had gebracht sprong deze op zijn autoped en reed naar huis. Een dokter constateerde dal zijn duik geen nadelige gevolgen had gehad. Notarisbenoemingen Naar wij vernemen is in de plaats van wijlen notaris D. M. Küjzing tot notaris te Haarlem benoemd de heer S. Jonk, can- didaat-notaris. Tevens is mr. P. W. Meylink, candidaat- notaris te Haarlem, benoemd tot notaris te Middelburg. ADVERTENTIE Kellner op weg naar huis doodgebleven Een 53-jarige kellner van een verver singstent op het strand, de Haarlemmer W. van L., die gisteravond om tien uur met een collega over de Zeeweg huiswaarts fietste, werd plotseling onwel en toen hij daarom wilde afstappen viel hij bewusteloos neer. Zijn metgezel waarschuwde een automobilist en deze op zijn beurt de poli tie. Een dokter uit het Marinehospitaal, die spoedig ter plaatse was constateerde de dood. De kellner heeft vermoedelijk een hartverlamming gekregen. ADVERTENTIE Taxi? Bei 13 000 DAG EN NACHT Twee jeugdige slopers De politie betrapte Woensdagmiddag in Blóemendaal twee Haarlemse jongelui, die bezig waren stukken zink van een garage dak af te breken. Na een verhoor werd het tweetal weer op vrije voeten gesteld, zij het met de mededeling, dat dit muisje wel een staartje zou hebben. Het weggraven van 30.000 kub m. zand te Bennebroek Werk werd niet gegund Woensdag had op het Raadhuis de aan besteding plaaüs van het afgraven en weg halen van pl.m. 30.000 M3 zand, gelegen op hel terrein aan de Willinklaan waar het nieuwe sportveld zal komen. Er waren 19 inschrijvingen, waarvan de laagste, de firma Wiersma uit Sloterdijk, het zand gratis wil weghalen, terwijl de hoogste, de firma Westdijk uitt Woudbrugge, had in geschreven voor 11.700. Nadat alle biljetten waren geopend, werd door het gemeentebestuur medege deeld, dat het werk niet gegund zal wor den omdat de aanbiedingen niet aan de verwachtingen beantwoordden. Er zal nog nader worden bekend ge maakt, wat er nu gaat gebeuren, want het zand moet tooh in elk geval weg. Ongeval bij de Hoogovens Tijdens het doorsteken van de kolenput bij het breekhuis van de kooksoven gleed J. N. uit Haarlem uit en viel met zijn benen tussen de roos terspijlen. Met schaafwonden aan beide benen en een wond aan de on derbuik is hij naar het Rode Kruis Zieken huis te Beverwijk vervoerd. 1 ADVERTENTIE Medeiland (j/zeft de -wotkeuA, fZ.-per UforfUdyracu/t Uw tvinlelier. .3^- Reinout Heering bespeelde de reizende beiaard op net Tramplein te Zandvoort De Nederlandse klokkengieterij van Eysbouts-Lips te Asten vervaardigde in 1949 als eerste ter wereld een „reizende" beiaard. Vijf-en-dertig klokken werden gemonteerd in een stoel van stalen balken. Door het aanbrengen van een speelmecha- niek volgens het zogenaamde tuimelaar systeem werd er een complete beiaard ver kregen, die men installeerde op een auto aanhangwagen. Gelijk de zanger uit een bekend lied trekt thans deze beiaard door het land, verwijlend in dorpen en steden om de aandacht te vestigen op de voor treffelijke vakkundigheid van zijn bouwer, maar ook om de beiaardkunst nader tot de gemeenschap te brengen. Gisteravond werd de reizende beiaard bespeeld op verzoek van de stichting „Touring Zandvoort". Op het Tramplein, waar de politie voor een afzetting zorgde, had het instrument een plaats gevonden. Een vrij groot aantal belangstellenden wachtte hier op het begin van het concert, dat opgedragen was aan Reinout Heering, beiaardier van de Haarlemse Grote Kerk. Voor deze klokkenist, die gewoon is in de eenzaamheid van zijn hoge post zijn werk te verrichten, was het ongetwijfeld een vreemde sensatie, nu in alle openbaarheid op handen en voeten gekeken te worden. Maar dit nam niet weg, dat Reinout Hee ring bij de uitvoering van een tamelijk uitgebreid programma voortdurend de concentratie, nodig voor een uitstekende vertolking, kon vinden. Heering beschikt over een prachtig ont wikkelde speeltechniek. Verder bezit hij een goed rhythmisch gevoel en zin voor een frisse, kernachtige klokkenklank, eigenschappen, die door de samenstelling van het programma steeds weer van bete kenis konden worden. Een paar keren kwam er gelegenheid tot het geven van innige expressie, zoals bij de uitvoering van het overbekende Wiegelied van de Berlijnse dokter Bern. Flies (eindelijk een programma, waarop niet Mozart als de vermeende componist van deze melodie vermeld wordt!) Verder ontstond er een gevoelige toon door beheerst getremoleer- de klank in Schuberts Wiegelied en het Intermezzo uit dè opera „Cavalleria rusti- cana" van Maseagni. Uiteraard behaalde Reinout Heering veel succes met 'enkele bekende volksliedjes, ook met het rondo over ,,'t Patertje langs de kant" van de Zandvoortenaar Jac. Bonset, van wie de beiaardier eveneens de feestelijke „Toc- cate jubilante" gekozen had, ter inleiding van de bespeling. Wij hebben deze avond op verschillende plaatsen naar de licht getimbreerde, mooi evenwichtige klank van de beiaard geluis terd en bevonden dat in de stilte van de straatjes ten Noorden van het plein (Swaluestraat bijvoorbeeld) de klank het gunstigst was. Een nare zetfout in het programma deed een somber slot van deze bespeling vermoeden. Wij hopen dat toch velen begrepen zullen hebben, dat Rei nout Heering niet improviseerde over „God roept ons broeders tot de dood", maar „tot de daad". Tal van vooraanstaande figuren uit de gemeente Zandvoort, onder wie de bur gemeester, mr. H. M. van Fenema, toon den hun belangstelling. P. ZWAANSWIJK Het Sportfondsenbad heeft geen sluitende rekening B. en W. van Haarlem stellen de Raad voor de erfpacht te verlagen B. en W. van Haarlem schrijven aan de raad: Ondanks verschillende maatregelen en een zuinig beheer, is de Raad van Beheer er nog niet in kunnen slagen voor het „Sportfondsenbad-Haarlem" een sluitende exploitatie te verkrijgen. De oorzaak hier van kan niet worden gezocht in onvoldoen de of dalende belangstelling van de 'zijde van het publiek: integendeel, het aantal baden beweegt zich in steeds stijgende lijn. In 1949 heeft dit aantal bedragen 273.166. het hoogste aantal, hetwelk sedert 1943 werd bereikt. Desondanks leverde de ex ploitatie over 1949 een nadelig saldo op van 8.098.93. Hoewel de exploitatie op enkele jaren na ook voor de oorlog vrijwel steeds een nadelig saldo heeft opgeleverd, moet de oorzaak van het feit, dat ook bij een ge bruik als in 1949 het geval is geweest, geen. sluitende exploitatie kon worden bereikt, wel iri hoofdzaak worden' gezocht in de na oorlogse omstandigheden. In de eerste plaats is daar de post voor salarissen en sociale lasten. Bedroeg deze post vóór de oorlog ongeveer 3 van het budget, thans beloopt hij 28 De prijs van de kolen, welke vóór de oorlog 10,a 12,per ton bedroeg, bedraagt op dit ogenblik 48,75. Een vergelijking met het jaar 1939 moge aantonen, wat dit betekent. Met eer. aantal baden van 220.994 werd voor brand stoffen uitgegeven 3.562,30. In 1949 11.683,73. Voor de lonen en de sociale lasten zijn deze cijfers nog sprekender. Werd voor dit doel in 1939 uitgegeven 15.971,71, in 1949 beliepen deze uitgaven 55.604,50. Onder dergelijke omstandig heden is het wel uiterst moeilijk om een sluitende exploitatie te verkrijgen. Werd enerzijds, o.m. door het terugbrengen van de personeelssterkte, gestreefd naar verla ging van de uitgaven, anderzijds werd o.m. door het verhuren van ruimten in het gebouw enz. getracht de inkomsten te verhogen. Een verhoging van de tarieven biedt geen oplossing. Niet alleen zou hierdoor het doel van de stichting, n.l. het bevorderen van de volkshygiëne en de volksgezondheid van de grote massa van ons vólk, in het ge drang komen, doch de alsdan te verwach ten teruggang van het gebruik zou ook een nog groter exploitatietekort doen ontstaan. Het feit, dat een groot deel van de vaste lasten niet of weinig afhankelijk is van het gebruik, hetwelk van de inrichting wordt gemaakt, mag hierbij niet uit het oog wor den verloren.. De Raad van Beheer van de N.V. „Sport fondsenbad-Haarlem" heeft de gemeente Haarlem met het oog op het vorenstaande verzocht, de erfpachtscanon voor de grond, waarop de inrichting aan het Frederikspark is gebouwd, te verlagen van 5001,tot 3001,per jaar. Gelet op de betekenis, welke het „Sportfondsenbad-Haarlem" in de Haarlemse gemeenschap inneemt, als mede op het feit, dat het bestuur alles doet wat in zijn vermogen ligt om een sluitende exploitatie te bereiken, stellen B. en W. de raad voor het verzoek in te willigen. De heer S. Bosma, thans in tijdelijke dienst werkzaam bij de avondverzorging van de oud-leerlingen van de scholen voor bui tengewoon onderwijs, willen B. en W-, naar zij aan de Raad voorstellen, een vaste aan stelling geven. Huldiging van jubilaresse bij Stork Hijsch Hedenmorgen werd bij de werf Conrad en Stork Hijsch N.V. het zilveren jubileum gevierd van mej. D. van Daalen uit Blóe mendaal, die de afgelopen 25 jaar bij de administratie van de afdeling expeditie van dit bedrijf werkte. 'In deze functie had zij haar vader opgevolgd, die voor haar ook reeds veertig jaar op deze plaats had gestaan. Mej. Van Daalen is eerst in intieme kring gehuldigd door de directie in het bijzijn van haar moeder en zuster. Zij ontving daarbij een geschenk in enve loppe. Vervolgens vierde zij haar jubileum in de cantïne met meer dan zeventig van haar collega's. De jubilaresse werd hier achtereenvolgens toegsproken door de heer Clausing namens het personeel, de heer De Groot, de chef van haar afdeling, de heer Keppels namens de ontspannings club van het bedrijf, waarvan zij dt ijverige secretaresse is en dobr de heer Megelink, voorzitter van de jubileumfonds commissie. Er werden haar vele geschen ken aangeboden: een ring, een cassette met tafelzilver, een tafelloper, een presen teerblad met glaswerk en tal van bloem stukken. Utrecht vindt trolleybus bet overwegen waard Voor Haarlem is het geen probleem meer Bij de herdenking van het zilveren jubi leum van de autobus bij het Utrechtse gemeentelijk vervoerbedrijf is meegedeeld, dat thans onderzocht wordt of in de toe komst overgegaan moet worden op de trol leybus. De ervaringen in Groningen, Arn hem en Maastricht met deze tractievorm zijn buitengewoon gunstig. Bovendien heeft men in Utrecht de ge hele electrische installatie van het geliqui deerde trambedrijf nog behouden. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij ons tot de directie van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoermaatschappij gewend met de vraag of deze ontwikkeling ook in Haarlem nog mogelijk is. Dit is echter niet het geval. Ongetwijfeld heeft de trolley grote voordelen boven de autobus geruis en reukloos doch daarentegen tasten de bovenleidingen het landelijk karakter van de randgemeenten en buitenwijken c Bovendien is de dienstuitvoering, juist omdat men van» een bovenleiding afhanke lijk is, minder soepel dan bij een benzine- of dieselbusbedrijf. Voor Haarlem is het vervoersvraagstuk in 1948 dus definitief opgelost. - Van de pas gerestaureerde .>Kat en Hondbrug" te Enkhuizen is een 3000 kg. wegende balans ingestort. ADVERTENTIE ■u b Loempia Voor de kinderen „Nou moesten we eigenlijk maar gauw met pakken beginnen!" stelde Rick voor. „Ja", zei Bunlde. „Dat is goed. want ik voel er ook wel voor, dat we maar gauw ver trekken!. Wat zal "t leuk zijn, om daar bij de vriendelijke Kabouters een poos te logeren! „Ja,,' zei Rick. „Vooruit dan maar." Ze besloten alles in een rugzak te doen, daarvan zouden ze 't minste ongemak hebben op de reis naar het bos. Samen zochten ze de dingen bij elkaar: schone kleren, handdoeken en wat ze nog meer dachten nodig te hebben. Dat alles pakten ze netjes in de rugzak bij elkaar. Ze floten er 'n vrolijk liedje bij, want allebei waren ze geweldig in hun sas met 't prettige vooruitzicht van de prettige tijd, die hun te wachten stond. Eindelijk meenden ze alles nu wel zo'n beetje bij elkaar gepakt te hebben, wat ze mee dachten te nemen. Toen maakte Rick de rugzak stevig dicht. STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 ÏGB9 IB HES EU ■■■■■HU Taxichauffeurs in Amsterdam hebben hef werk hervat De stakende Amsterdamse taxichauf feurs besloten Woensdagmiddag met 639 tegen 30 stemmen de staking op te heffen. Vandaag rijden de chauffeurs weer vol gens hun dienstrooster. De voorzitter, die de in Krasnapolsky gehouden vergadering leidde, deelde mede, dat een bemiddelaar zich in verbinding had gesteld met de werkgevers. Er was een compromisvoorstel gedaan: f21 als basis salaris plus 15 pet. van het opgereden be drag. Een aantal werkgevers heeft een mondelinge toezegging gedaan. Als een bedrag van f 100 wordt opge reden komt het totaal ook neer op een bedrag van f36 per week. Geadviseerd werd op dit voorstel, plus 2 pet. vacantie- toeslag, controle op het dienstrooster en geen rancunemaatregelen, het werk te her vatten. Mocht blijken, dat de landelijke beslissing, die omstreeks 18 Aug. wordt verwacht, anders uitvalt, dan zal na 25 Augustus het dan in te nemen standpunt worden bepaald. Voorlopig is dus het con flict in het Amsterdamse taxibedrijf van de baan. Luchtlijn van Djakarta naar Colombo en Bombay Aneta verneemt, dat de Australische maatschappij „Quantas" landingsrechten van de Indonesische regering heeft ge kregen. Deze maatschappij zal binnenkort een lijn openen van Australië via Djakarta naar Bombay en Colombo. Dit is de eerste rechtstreekse luchtverbinding van Dja karta naar Colombo en Bombay. BINNENLAND In een woning aan de Wortelhaven te Leeuwarden is een ongeveer veertigjarige vrouw, wier echtgenoot zich sinds enkele maanden in Australië bevindt met haar twee kinderen van drie en vijf jaar door gas- verstikking om het leven gekomen. Het oud ste kind, een meisje van elf jaar, had de nacht elders doorgebracht. Niet de Oud-Katholieken, maar de Vrije Katholieken vieren in Huizen het 25-jarig bestaan van het St. Michael-centrum, HAARLEM EN OMGEVING Voordracht voor onderwijzeres aan de Buitenrustschool te Haarlem: 1. m.ej. H. I. Buch te Heemstede, 2. mej. H. A. Roelfsema te Utrecht. Voor hel voetstuk van het monument Hans Brinker te Spaarndam werd door de Haarlemse Raad indertijd een erediet van 1500 beschikbaar gesteld. Dit bedrag moet evenwel met 500 verhoogd worden. Boven dien vragen B. en W. aan de Raad 517,25 beschikbaar te stellen voor de betaling dei- kosten die zijn gemaakt voor de onthulling. Voor de Demobilisatieraad te Haarlem stelde de Raad indertijd een credïet beschik baar van 5000. Daar dit geld op is wordt een nieuw erediet van 1000 gevraagd. Voordracht voor onderwijzer aan de Dagopenluchtschool te Haarlem: 1. J. de Jonge te Driebergen, 2. W. Lastdrager te Den Helder, 3. G. J. v. Houwelingen te Dordrecht. Voor de benoeming van twee onderwij zeressen aan de Prins Hendrikschool te Haarlem zijn de volgende voordrachten op gemaakt: 1. mevr. wed. N. M. S. v. Ingen— van Dyken te Haarlem, 2. mej. E. L. Brandt te Woudenberg. 3. mevr. wed. E. Jördans— Baume te Haarlem. 1. mej. Brandt, 2, mevr. de wed. van Ingenvan Dyken, 3. mevr. de wed. JordansBaume. De rgwielbergplaats van het Coornhert- lyceum moet worden uitgebreid met 117 plaatsen. De kosten zijn geraamd op f 4700. De pianist Cor de Groot geeft op Maan dag 28 Augustus een recital in de gemeente lijke Concertzaal te Haarlem, dat geheel aan Chopin zal zijn gewijd. Geen nieuwe vervroeging van Britse parlementszitting Attlee verwerpt verzoek van de oppositie Premier Clement Attlee heeft Woensdag avond het verzoek van de oppositie om een •poedig bijeenroepen van het Britse parle ment ter bespreking van de verdedigings plannen van de hand gewezen. Na een onderhoud van 90 minuten met Winston Churchill, de leider der Conser vatieven en Clement Davies, de liberale voorman, waarbij ook Bèvin en Anthony Eden aanwezig waren, deelde Attlee mede, dat het parlement op twaalf September weer bijeen zou komen de datum, die reeds door het Kabinet was vastgesteld. In parlementaire kringen wordt gezegd, dat het nieuwe herbewapeningsprogram ten bedrage van 3.400.000 pond sterling pas onlangs is bekend gemaakt en dat de re gering van mening is, dat zij vóór de vol gende maand onvoldoende gegevens aan het parlement zou kunnen verstrekken, zolang dit program niet een meer definitieve vorm heeft gekregen. Men gelooft, dat er op een vergadering van het kabinet, welke voor het onderhoud met' Churchill werd gehóuden, besluiten zijn genomen om de betaling bij de strijd krachten te verhogen teneinde meer recru- ten te trekken en om de diensttijd van acht tien maanden tot twee jaar uit te breiden. De regering gelooft, dat deze maatregelen, samen met haar herbewapeningsprogram, de critici in binnen- en buitenland tot zwijgen zullen brengen, die verklaren, dat Engeland bij de andere landen achter is wat betreft de West-Europese verdediging. Wielrennen Lesueur wereldkampioen bij de stayers Pronk werd tweede Hedenmorgen werd te Luik tot slot van de wereldkampioenschappen wielrennen de finale van de stayerswedstrijden verreden. Eerste en wereldkampioen werd de Frans man Lesueur, die de afstand van honderd kilometer aflegde in de tijd van 1 uur 25 minuten en 9 seconden, op 875 meter gevolgd door onze landgenoot Pronk (met gangma ker Wiersma), die tweede werd vóór Seres (eveneens Frankrijk). De overige renners hadden drie tot negen ronden-* achterstand. De Best eindigde als zesde. Van Vliet kreeg geen revanche Onze landgenoot Arie van Vliet is Woens- ig in Birmingham in de revanche van het wereldkampioenschap sprint voor professio nals opnieuw door de Brit Harris, de wereld kampioen verslagen. Van Vliet won de eerste rit met bijna een kwartwiel voorsprong in een tijd van 12,2 sec. over de laatste 200 meter. Harris won de beide andere ritten, de tweede met een halve lengte in 12,2 sec. en de derde met een half wiel in 12,4 sec. Bovendien slaagde Harris er in, zijn eigen wereldrecord te evenaren in de kwart mijl met vliegende start, waarbij hij onze land genoot ook al versloeg. De tijd van de Britse wereldkampioen in deze wedstrijd was 24,2 sec. tegen 24,8 sec. voor Van Vliet. Harris eindigde zijn succesvolle avond door aan zijn overwinningen nog een derde op zijn grote rivaal toe te voegen. Hij versloeg Van Vliet in een puntenrace over 2 mijl met 96. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 68) „Dat is nu net, wat wij niet kunnen doen," lamenteerde Bridgeman. „Dat moet u toch begrijpen, Lord Dutley. Er is één misdaad," ging hij voort en zijn stem klonk zeer ernstig, „die geheel afzijdig staat van alle anderen. Ik zc-g u eerlijk, dat ik er niet op gesteld zou zijn, om mijn leven te risqueren, om een vervalser of de grootste zwendelaar ter wereld op te pakken, maar geen van ons op Scotland Yard zou ook maar één ogenblik aarzelen, om de dood in het gezicht te zien, als het ging om de arrestatie van een moordenaar." „Wel, daar heeft u het al weeru kunt niet anders," gaf Dutiey ten antwoord. „U zoudt om een principe mijn gehele zaak op de fles laten gaan en mij bij wijze van epreken zelfs op straat laten bedelen. Ik zal heel eerlijk met u spreken, inspecteur. Ik zeg u niets, voor ik de formule heb. Als ik die heb, zal ik u de man wijzen, die de arme oude Rentoul vermoord heeft.als hij dan tenminste nog in leven is." „Was hij bij dat zaakje van gisteravond betrokken?", vroeg de inspecteur. „Hij stond er alleen zijdelings mee in verband. Hij was er zelf niet bij," zei Dut ley. „Ik heb hem zelfs in een paar dagen al niet gezien. En voor mij lijkt de buiten lucht heel wat gezonder, als hij niet in de buurt is." „U zoudt dus willen toegeven, Lord Dut ley," vroeg de inspecteur na een korte pauze, „dat er een zekere connectie is tus sen de inbraak in Curzon Street van gister avond en de inbraak van vier maanden geleden op de fabriek?" Dutley overwoog de vraag. „Tot op zekere hoogte wel." „En een van dezelfde groep personen was er bij betrokken?", vroeg de inspecteur snel. Dutley knikte. „Handigzeer handig," mompelde hij. „Als u mij verteld had, dat deze lunch een soort verhoor in de derde graad zou wor den, zou ik die tweede cocktail niet geno men hebben." „Denkt u dat in vredesnaam niet,. Lord Dutley," verzocht de inspecteur. „Ik moet mijn werk doen, maar ik doe het liefst zo goed mogelijk. We hebben niet de minste interesse voor de inbreker en zijn vriend, die weggekomen zijn. Als we dat wilden, geloof ik, dat wij onmiddellijk de hand op hen konden leggen. Maar ik zou graag wat meer over die Amerikaan weien. Het schijnt zo eigenaardig, dat hij geen kaartjes, of wat ook bij zich had. Zijn kleren waren confectie goed, dat hij in de Strand ge kocht had en zijn "linnen is niet gemerkt. Ze vertelden mij vanmorgen in het zieken huis, dat het zeer goed mogelijk was, dat hij het hoekje om zou gaan, zonder bij ken nis te zijn gekomen." „Wel, kijk eens hier," zei Dutley, „een man steekt gewoonlijk geen visitekaartjes bij zich, als hij van plan is ergens in te breken." „Volkomen juist," stemde de inspecteur toe, „maar onze ervaring is, dat de meeste mannen toch wel een portefeuille bij zich hebben. Er kon wel eens iets in gezeten hebben, dat voor ons van belang was. Ik zou het erg prettig gevonden hebben, als ik enige aanwijzing kon hebben gevonden be treffende zijn beroep, zijn dagelijks leven. en nog beter zijn adres. U zult er wel om denken, Lord Dutley, dat wanneer hij mocht uitstappen, het wel zeer van ons afhangt, wat er met die neger van u ge beurt?" Dutley bleef een ogenblik zwijgen. Toen stak hij de hand in zijn zak en haalde een versleten marokijn lederen portefeuille met metalen randen te voorschijn. „U wint, inspecteur," gaf hij toe. „Hij heet Hartley Wright. U zult wel wat meer omtrent hem daar in vinden." De inspecteur bekeek met veel interesse de inhoud van de portefeuille. „U zult mij wel veroorloven dit te hou den," zei hij, de portefeuille zorgvuldig opbergend. „Zeer zeker, inspecteur," zei Dutley glimlachend. „Ik heb er alles uit gehad, wat ik nodig heb." De inspecteur boog zich over de tafel. Het ware karakter van de man kwam op dat moment goed naar voren. Zijn kin scheen uit te steken. „Hartley Wright was een van de vijf in brekers uit Marlingthorpe," zei hij op zachte, maar vaste toon. „Men kan nu eenmaal niets voor u ver borgen houden," zuchtte Dutley. „Hij is niet de ergste van de bende, maar hij was er ook bij. Ik moet echter nog één ding op- mei-ken," ging hij met een flauwe glim lach voort. „Het kan me niet zoveel sche len, dat u dit weet, omdat ik zelf vanmor gen in het ziekenhuis geweest ben en zelfs als hij in leven blijft, dan is er nog geen schijn of schaduw van een kans, dat hij de eerste week bij bewustzijn komt. Erg vervelend voor u; dat weet ik, maar zo is het nu eenmaal." „Dus dan moet ik daar uit opmaken," zei de inspecteur, zijn metgezel met taxe rende blikken beschouwend, „dat er waar schijnlijk wel iets gebeuren zal voor de week voorbij is." Dutley's glimlach werd breder. „Ik begin erg „warm" te worden, inspec teur," zei hij. De drie mannen zaten in wat De Brest noemde de vergaderzaal van zijn bank in Lombard Street. De gladde mahonie tafel was bezaaid met schrijfblokken en inkt potten. De hoge stoelen waren van zwart eikenhout en van antiek model. De Brest, die op zijn gewone zorgvuldige wfj'ze gekleed was, zat aan het hoofd van de tafel. Hij droeg een bloem in zijn knoopsgat en zijn das en linnen waren on berispelijk. Zijn korte zwarte jas was van het beste, dat Savile Row produceren kon. Hij wendde een luchthartigheid voor, die hij geenzins voelde. Aan zijn rechterhand zat Thomas Ryde en aan zijn linker dr. Hisedale. ,Wij schijnen de overlevenden te zijn," merkte hij met een poging tot vrolijkheid op. „Heeft iemand enig nieuws van Hart ley Wright?" ,Het rapport van het ziekenhuis van hedenmorgen was, dat hij nog steeds be wusteloos is," zei Thomas Ryde. „En zijn eigendommen?" „Wij hebben de eerste dag reeds ons best gedaan," was het afgemeten antwoord. „Zijn hospita meldde zich aan het zieken huis, om die op te vragen, maar ze waren door de politie in beslag genomen. Als een van ons idee heeft in het volgen van een cursus voor idioten, dan kan, Jiy zijn naspo ringen bij Scotland Yard gaan voortzetten." Er viel een doodse stilte. „Dat betekent, dat wij twee delen van het recu missen," merkte Hisedale somber op, „en Glenalton maakt zich gereed ons Woensdag a.s. te ontvangen." „Het wil mij voorkomen," zei De Brest, „dat een van ons Parkinson moet gaan op zoeken, als het tenminste juist is, wat men ons in zijn hotel heeft medegedeeld en dat hij naar Leeds is vertrokken." „En dezelfde persoon," hoonde Thomas Ryde, „zou misschien een bezoek aan Scot land Yard kunnen brengen en om de por tefeuille van Hartley Wright vragen." „Het was uw idee.dat in stukken scheuren van het regu," zei Hisedale. „Het was inderdaad mijn idee," gaf Thomas Ryde toe, „maar bij het afleggen van onze levensweg hebben wij rekening te houden met de wet der waarschijnlijk heid. Er was niets, wat ons kon doen ver moeden, dat Hartley Wright, waarschijnlijk op instigatie van onze vriend De Brest zich in het een of andere idiote inbrekersavon- tuur zou storten, waarbij hij half dood ge slagen zou Worden, of dat Parkinson teke nen van hersenverweking zou gaan ver tonen. Ik geef toe, dat de huidige situatie zeer onaangenaam is. Maar we moeten zien, hoe we er uit komen. Hebt gij beiden uw deel van het regu bij u?" .(Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6