c J In Straatsburg past men de stukken van ingewikkelde legpuzzle aan elkaar M. Douwma en Zoon De radio geeft Zaterdag BD.D.I Bevolking van Nieuw Guinea is voor honderd procent pro-Nederlands PANDA EN DE MEESTER - EDELMAN Wereldnieuws Vrijdag 18 Augustus 1950 Nationale parlementen zullen het werk voort moeten zetten (Van één onze redacteuren) Het staat nu wel vast, dat de meerder heid der gedelegeerden van de Assemblée te Straatsburg na de huidige zitting niet meer rustig en gelaten zal afwachten of de leden van het ministerscomité iets zullen doen om de adviezen der Assemblée toe te passen en de geuite wensen te verwezen lijken. Het is misschien wel een van de belangrijkste vorderingen op het terrein der Europese eenheid, die in Straatsburg bereikt zijn, dat de gedelegeerden een zekere mate van zelfbewustzijn hebben bereikt, die hun de weg wijst tot een be houd van de dynamische tendenz, welke de Assemblée beheerst. Zij zullen in een gecombineerde actie hun nationale parle menten in beweging trachten te zetten, zodat deze, eventueel de actie der ministers zullen kunnen controleren. De onderwerpen, die op deze wijze in nationaal verband straks verder zullen worden behandeld, vormen een reeds tame lijk volledige verzameling van delen der Europese legkaart, zoals die straks volgens veler hoop en verwachting, gereed zal komen. Misschien is dit beeld van een leg puzzle hn vele opzichten het duidelijkste middel *er demonstratie van Europa's pro blematiek. Als men een legkaart klaar heeft herinneren wij ons niet de grote voldoening, waarmede wij in onze kinder jaren het laatste deel in de keurig afge paste ruimte legden? verdwijnen de lijnen van de grillig gevormde delen in het beeld van het geheel en ziet men nog slechts die bekoorlijke prent van een pano rama, zoals een kunstzinnige hand het in éénheid geschilderd heeft voordat de lint zaag het in grillige delen uit elkander deed vallen. Symboliek Deze legkaart-historie is een symboliek, die inspireert tot een simpele analyse van Europa's tragedie. Het was geen lintzaag, die Europa in stukken sneed. Het was een reeks bloedige, niet meer te motiveren gebeurtenissen vol politieke intrigues, brute schending van menselijke beginselen, onge lukkige, economische wanverhoudingen, sociale botsingen, religieuze tegenstellin gen, persoonlijke strevingen, massale mis verstanden, noodlottige samenloop van na tuurlijke en kunstmatige omstandigheden. Maar het resultaat kon niet grilliger zijn dan het is: Europa's verdeeldheden schoten als bliksemflitsen door dit werelddeel. Zij stoorden zich noch aan nationale grenzen, •noch aan sociale, politieke of economische groepsomheiningen. Zij schiepen een chaos, waarvan de ontwarring een monnikenwerk in het groot vereist. De vraag, hoe naties aan elkander kun nen worden gelegd tot een Europese een heid, is in Straatsburg niet eenvoudig. Het is de oneindig gecompliceerde taak van Straatsburg om die grillige stukken van een zonder enig systeem gescheiden leg kaart aan elkander te p ADVERTENTIE C3^.-satei Egyptisch katoenen dames- en herenregenjassen Trenchcoatmodel f 52.5057.50 en hoger. Zware kwaliteit heren poplinjassen, water en winddicht, geheel dubbel, zeer mooi f 55. Damesregenmantels met bijpassende hoed klokmodel f 77.50 Bijpassende hoedf 10. GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 - TEL. 15438 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.40 Bariton en piano. 12.00 Pla ten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaiïan- muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Amateursuitzending. 14.30 Streekuitzending. 14.55 Symphonieconcert. 15.45 Platen. 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 Trio. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Koor zang. 18.35 Orkest. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Mensen in Amerika", causerie. 19.45 „Passepartout". 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Weense muziek. 20.45 Cabaret. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Prome nadeorkest en solist. 22.45 Voordracht. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 3.15 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Politie- kaDel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements muziek. 14.00 A Capella koor. 14.25 Kroniek van letteren en kunsten. 15.00 Populair con cert. 15.50 Platen. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Sextet. 18.20 Weekoverzicht, 18.30 Strijd krachten. 19.15 Actualiteiten. 19.30 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Platen. 20.43 „Steek eens op. heren!". 21.00 Omroeporkest en soliste. 21.40 „Jeru salem naar Jericho", klankbeeld. 22.00 Popu lair concert. 22.35 Amerikaans commentair. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in esperanto. 23.20 Maastrichts ste delijk orkest en soliste. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lich te muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Causerie 14.10 en 15.00 Platen. 15.30 Orgel. 1615 Clavecimbel. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17 io Accordeon. 17.25 Platen. 17.30 Discus sie. 18.00 Accordeon. 18.15 Balletmuziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19 50 Feuilleton. 20.00 Hoorspel. 20.30 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Lichte muziek. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.30 Platen. Men kan niet verwachten dat dit gedu rende deze zitting geschieden zal. Ten hoogste zal men mogen hopen dat de ver enigde inspanningen der Assemblée ertoe zullen leiden dat tenminste een déél der stukken pasklaar zal worden gemaakt. Commissie-werk Dit pasklaar-maken mag men verwach ten ten aanzien van acht belangrijke delen. Ten eerste is de vraag urgent, welke vorm de uiteindelijke Europese politieke autori teit zal kunnen hebben om aanvaardbaar te zijn voor alle landen, die deelnemen aan de Europese Assemblée. Ten tweede: hoe kan men een aanvaardbare Europese structurele eenheid in kolen en staal be reiken? Ten derde: op welk niveau zullen de landen elkander kunnen vinden ten aanzien der mensenrechten en vrijheden? Ten vierde: hoe zal men een eenheid in de Europese economie tot stand brengen, tege lijk met een betalingsunie? Ten vijfde: op welke wijze zal Europa het ontzaggelijke probleem dei%Duitse vluchtelingen kunnen regelen? Ten zesde: hoe zal men de Euro pese landbouw tot één geheel kunnen ma ken, alsmede een regeling kunnen bereiken, die deze landbouw productief genoeg zal maken en tegelijk de bestaanszekerheid van producenten en consumenten niet zal aantasten? Ten zevende: hoe zal men Europa een super-nationaal justitieel lichaam kunnen verschaffen dat de onder linge geschillen van de federale (of nog enigszins souvereine!) delen zal kunnen oplossen? En ten achtste: op welke wijze zal men de veiligheid van het Europese ge heel tegenover derden en de veiligheid binnen die Europese eenheid kunnen ver zekeren? Het is duidelijk dat deze opsomming verre van volledig is. Doch het zijn de hoofdproblemen het zijn de problemen, aie zijn uitgebarsten over de nationale grenzen en daarvoor deze onvermijdelijke inter-Euronese ontmoeting gestimuleerd hebben. Zij hebben in de nationale een heden onhoudbare toestanden geschapen, waardoor zij mede de Europese unificatie aan de orde hebben gesteld. Taak der parlementen Ten aanzien van de allerbelangrijkste van bovengenoemde acht problemen zal de Europese parlementaire unie van 18 tot 21 September in Constanz gedurende haar vierde jaarcongres, dat door ongeveer 350 parlementariërs uit West-Europa zal wor den bijgewoond, beschouwen welke de resultaten der Europese Assemblée zijn en hoe deze resultaten in de afzonderlijke Europese parlementen kunnen worden ter tafel gebracht. Dit betekent dus reeds een verbreding van de smalle parlementaire basis, die de gedelegeerden ter Assemblée vormen. Het kan niet met genoeg nadruk worden betoogd, hoe belangrijk de taak dezer na tionale parlementen door de ontwikkelin gen te Straatsburg geworden zijn. Het initiatief is opgedragen aan die parlemen ten, niet alleen volgens de overtuiging der Assemblée, doch zelfs volgens de mening van het ministerscomité dat zichzelf on machtig acht en waarvan de woordvoerder, de Ierse minister MacBi-ide, herhaaldelijk heeft laten doorschemeren dat de ministers dit initiatief onvermijdelijk en zelfs ge wenst achten. Men moet dus hopen dat in de nationale parlementen zich een activiteit in de rich ting der Europese eenheid zal ontwikkelen, zodra de gedelegeerden uit Straatsburg en Constanz zijn teruggekeerd. De accoorden van Constanz waarborgen dat deze activi teit in Europees verband gecoördineerd zal zijn. Het is overduidelijk hoe groot de verant woordelijkheid der nationale parlementen in dit opzicht zal zijn. Zij zullen zich on vermijdelijk moeten gaan bezig houden met internationale problemen op elk gebied. Zij zullen alle nationale aangelegenheden in internationaal en tegelijk in super-natio naal verband moeten zien, behandelen en - met initiatief behandelen! Dat is een niet geringe taak, dóch de eventuele verwaarlozing van die taak zal een nationale achterstand veroorzaken bij de constructie van een internationale sa menwerking, waarin men willens of on willens toch zal worden ingeschakeld! Het is voor de Europese volken niets minder dan een kwestie van maatschappelijke bestaanszekerheid, dat hun parlementen met internationale visie aan het werk gaan, eenvoudig omdat er spoedig geen andere onderwerpen, van welke aard ook. meer zullen zijn. waarvoor op andere wijze nog een oplossing te vinden is. Het is zeer zeker een van de grote suc cessen van „tweemaal Straatsburg", dat deze evidente en snelle ontwikkeling is doorgedrongen tot de leden der Assemblée en tot een onuitroeibare overtuiging is geworden. Zij gaan straks als zendelingen naar hun parlementen terug. ADVERTENTIE Geneesmiddel tegen 8 huidaandoeningen, i Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. Actie van het Fonds voor Bijzondere Noden De „Piet Hein" in zeep Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden gaat zeepmodellen van het konink lijke jacht „Piet Hein" in de handel bren gen. Het foncls ontvangt tweevijfde deel van de opbrengst- Het fonds is in 1936 na afloop van de werkzaamheden van het Crisiscomité ge sticht. Tot. 1943 heeft men kunnen door werken om in bijzondere gevallen de hel pende hand te kunnen bieden. Toen „Volks herstel" liquideerde ontving het fonds een legaat van 750.000 gulden, waarmede tot dusver de hulp gefinancierd werd. Dit be drag is thans vrijwel opgebruikt. Een der nieuwe wegen om de middelen te versterken is de verkoop van de „Piet Hein" in zeep via de handel. De groot- en kleinhandel zullen hun nor male winstmarges krijgen. In de verkoop prijs is twintig cent voor het fonds begre pen. De grossiers zullen de winkeliers zo veel mogelijk ir. de eerste helft van Sep tember bevoorraden. De werkzaamheden van het Nationale Fonds voor Bijzondere Noden bepalen zich tot bijzondere gevallen van hulpverlening. Over 1949 is in 914 gevallen hulp verleend tot een bedrag van ruim twee ton, door gaans als aanvulling van de hulp van par ticuliere, kerkelijke of overheidsinstellin gen. Veelal betreft de hulp een financiële bijdrage tot een derde van het noodzake lijke bedrag voor door ziekte of andere rampspoed getroffen gezinnen of kleine bedrijven, doch ook wel voor kunstenaars, intellectuelen en ambachtslieden die in ern stige moeilijkheden geraakt zijn. Olst heeft een nieuwe burgemeester De heer A. Nawijn uit Gorinchem geïnstalleerd De nieuwe burgemeester van Olst, de heer A. Nawijn uit Gorinchem, is Donder dag in een bijzondere zitting van de ge meenteraad van Olst in zijn ambt geïnstal leerd. De bevolking heeft burgemeester Nawijn op hartelijke wijze begroet. Een commissie uit de burgerij ging hem tege moet tot aan de gemeentegi'ens. Namens dit comité is hij toegesproken door de heer L. Mensink. De schoolkinderen van Olst zongen hem toe en bij het gemeentehuis werden honderden duiven losgelaten ter begx'oelxng van de nieuwe burgervader. Daar zong men het Wilhelmus. De installatie is verricht door de loco burgemeester, de heer Vlaskamp. die daar bij een korte toespraak hield. Vervolgens spraken verscheidene fractievoorzitters. De nieuwe burgemeester sprak een dank- wooi'd. De oud-burgemeester van Olst, mr. A. G. A. Kidder van Rappard, thans burge meester van Heemstede, de bui'gemeesters van Diepenveen, Voorst, Boskoop en Har- dinxvela, de gemeente-secretaris van Gori- chem en de heer K. de Boer, voorzitter van de afdeling Gorinchem van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenax-en en an deren spraken gelukwensen uit. In hotel Dalhuizen werd een receptie gehouden, die druk was bezocht. In de mid dag heeft burgemeester Nawijn alle buurt schappen van de zeer uitgestrekte gemeen te Olst bezocht. Des avonds hebben alle verenigingen in Olst voor de bui'gemeester en diens echtgenote gedefileerd. Motorrijder kwam om het leven bij ongeluk te Duivendrecht Op de Rijksstraatweg bij Duivendrecht is Donderdagavond een ongeluk gebeurd, dat aan de berijder van een motorfiets, de heer J. A. van Zeist uit Diemen, het leven heeft gekost. Omstreeks acht uur reed de heer Van Zeist, komende van Utrecht, in de richting Amsterdam. Voor hem reed een grote vrachtauto met aanhangwagen. De motor rijder wilde deze auto links passeren juist op het ogenblik, dat de chauffeur naar links moest uitwijken om een andere trailer voorbij te rijden. Hierdoor bleef er voor de motorrijder niet genoeg ruimte over. Hij botste tegen de voor hem rijdende wagen, viel en was vrijwel op slag dood. De „Piet Hein" vertrokken voor een wereldreis Uit de Parkhaven te Rotterdam is Don derdagmiddag Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" vertrokken voor qen wereld reis. Van heinde en ver waren familieleden van de opvarenden naar Rotterdam ge komen om hen uitgeleide te doen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om het schip te bezichtigen. Om kwart voor zes arriveerde vice- admiraal J. J. L. Willinge. Hij wenste de verzamelde „Jantjes" een goede reis. Toen de vice-admiraal het schip had verlaten werden de trossen losgemaakt, waarna sleepboten de „Piet Hein" de Parkhaven uittrokken. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT !03 HAARLEM TEL. 11485 Valse bankbiljetten van honderd gulden Binnen één week is bij het corres pondentschap van de Nederlandse Bank te Terneuzen reeds twee maal een vals bank biljet van 100 aangeboden. Het betreft hier biljetten van het oude type, die tot 31 Augustus bij de Nederlandse Bank in wisselbaar zijn. Een hotelhouder en een taxi-ondernemer te Philippine hadden de valse bankbiljetten in betaling ontvangen van Belgen. Daar het vermoeden bestaat, dat de biljetten in België zijn nagemaakt, wordt de zaak thans door de Belgische justitie in samenwerking met de Nederlandse politie onderzocht. De banketbakkers zullen op 20 Septem ber in Utrecht een landelijke protestverga- dex'ing houden tegen de voorgenomen verhoging van de Omzetbelasting op gebak jes, koekjes en dergelijke van 3 tot 8Vj pro cent. Men vreest dat door de hieruit voort vloeiende prijsverhoging de omzet, die thans 70 procent van die van voor de oorlog 10 nog vei'der zal dalen. Koningin Juliana heeft Donderdagmiddag in de tuin van het Paleis te Soestdijlc de deelnemers aan het twaalfde Internationale Congres voor Strafrecht en Gevangenis wezen ontvangen. Prins Bernhard was bij deze ontvangst tegenwoordig. Foto: Hare Majesteit in gesprek met de Amerikaanse gedelegeerde mr. James V. Bennett uit- Washington. Op de voorgrond Prins Bernhard en prof. dr. M. H. van Rooy, vertegen woordiger van het Vaticaan. Gouverneur .Van Waardenburg: ADVERTENTIE Geniet van de mooie dogen Emigratie naar dit gebied zal misschien pas over vijf jaar mogelijk ziin De gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg, is Donder dagavond uit Hollandia op Schiphol ge arriveerd. Hij zal met de Nederlandse re gering in de komende weken besprekingen voex'en over de situatie op Nieuw Guinea. De heer Van Waardenburg denkt onge veer een maand in Nederland te blijven. De gouverneur heeft, voordat op 12 Augus tus Nieuw Guinea verliet, een rondreis gemaakt door het gebied dat hij bestuurt. „De moeilijkheden", zo zeide hij, „zijn groot. Men zou kunnen zeggen, dat wij nog iedere dag achteruit gaan. Wij leven er bij de gratie van hetgeen de Amerikanen achterlieten. Het duurt vijf maanden voor dat goederen, die wij in Nederland bestel len, op de plaats van bestemming zijn. De voedselvoorziening, de huisvesting en de verbindingen zijn de drie hoofdproblemen. Er is op het ogenblik een soort, biologisch evenwicht, dat echter zo labiel is, dat iedere immigrant het zou kunnen versto ren. Immigratie op dit ogenblik is dan ook onmogelijk. Zodra wij met de exploratie een basis hebben gelegd," zo zeide de gou verneur, „acht ik immigratie op grote Dat was een heel ingewikkeld verhaal, dat Joris Goedbloed daar aan Panda ver telde, maar je moet niet denken dat deze uit het veld geslagen was! O neen! „Je bent gemeenJoris,'' zei hij. ,Al ben je nu dan ineens Baron je bent er geen haar beter van geworden! Je wilde die beloning heb ben, en daarom heb je maar gezegd dat Graaf Isen Grim de Gemaskerde is!" „Oh, welk een wanhoop bevangt mij.kreun de Joris. „Hoe dom was iktoen ik mij over u ontfermde! O tempora, o joris! riep ik met de Ouden uit! Ik zal„Het kan me niet schelen wat jij zal!" sprak Panda ferm. „Ik zal straks op die rechtzitting voor Graaf Isen Grim getuigen. O!" Maar dat had hij niet moeten zeggen! Nu was Joris gewaarschuwd, en een gewaarschuwd Joris telt voor twee! Het volgende ogenblik voel de Panda zich dan oók al stevig in zijn nek grijpen en Joris sprak scherp: „Neen, mannelfe, dat zult ge nietNu gij met zó snode voornemens bezield zijt, dwingt ge me tot ingrijpende maatregelen!" Hij open de een kast, wierp Panda daarin, en be sloot: ,jDit donker hoekske zal uw opge wonden gemoed stellig kalmeren! Ik zal u daar gelegenheid geven eens rustig na te denken, en ik zal u er pas weer uit ver lossen wanneer die rechtszitting achter de rug is. Ongaarne neem ik mijn toevlucht tot geweld, maar gij dwingt mij, ventje!" En plof de deur viel achter Panda dicht, en de sleutel werd omgedraaid in het slot! schaal zeer wel mogelijk. Het kan echter nog wel vijf jaren of langer duren voor het zover is. Er waren toen ik in het begin van. dit jaar op Nieuw Guinea aankwam, geen arbeiders. Ik beschik thans over ongeveer 1000 Indische Nederlanders, die als arbei der zijn aangenomen. Deze proef is niet mislukt, al zijn het nu niet bepaald ge schoolde arbeiders. Keus was er echter niet en wij moesten roeien met de riemen, die wij vonden." Hoewel de heer Van Waardenburg poli tieke vragen ontweek, verklaarde hij wel dat de verhoudingen tussen de leden der autochtone bevolking onderling en tussen de Nederlanders en de bevolking zeer goed is. „Zoals de kaarten nu liggen sta ik er voor in," zo zeide hij, „dat de bevolking 100 procent pro-Nederland is. De anti- Indonesische demonstraties van de laatste tijd, die ik thans uitdrukkelijk heb ver boden, zijn dan ook absoluut spontaan geweest. De toestand te Malaquari is dank zij het feit, dat een ambtenaar de leiding op zich heeft genomen en daarbij streng optreedt, redelijk. De Indo-Europese immigranten, die hier direct voor en na de souvereini- teitsoverdracht heen trokken, hebben een ellendige tijd achter de rug," aldus de gou verneur. Als objecten, die zeker een lonen de investex-ing mogelijk maken, 'noemde de heer Van Waardenburg de tonijnvisserij en de bodemrijkdommen. Van een particuliere investering is echter op het ogenblik nog geen sprake. Belangrijk werk is verricht door Volkers' aannemersmaatschappii.Deze maatschappij zond enkele experts, die na een langdurig onderzoek een rapport heb ben opgesteld over de mogelijkheden en de kosten voor de aanleg van wegen, de bouw van een haven en een nieuwe stad, drie projecten die voor de exploratie van Nieuw Guinea dringend nodig zijn. Dit rapport is een van de onderwerpen, die gouverneur Van Waardenburg met de regering zal bespreken. Nieuw bestuurscollege van de Antillen De gouverneur der Nedex-landse Antillen, ir. L. A. H. Peters, heeft de vijf leden van het nieuwe college van algemeen bestuur benoemd, namelijk mr. N. Debrot (Alge mene Zaken en Justitie)dr. ir. P. C. Henri- quez (Landbouw, Veeteelt, Visserij en Watervoorziening); dr. J. R. Arends (On derwijs en Sociale Zaken); J. van Toorn (Financiën en Openbare Werken a.i.) en drs. E. M. Newton (Economische Zaken en Verkeer). Asyl. Het Amerikaanse ministerie van Bui- 1 tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Zotowslci, Rogozinski en Nizinski, res pectievelijk gevolmachtigd minister, I ambassaderaad en tweede secreta- I ris van de Poolse ambassade te Wash ington, om asyl hebben verzocht. Het verzoek is nog in overweging. Campagne. Het Tsjechoslowaakse persbu- reau Ceteka meldt, dat het px-esidium van het „wereldvredescomité" dat Woensdag te Praag voor een nieuwe zitting bijeen is gekomen, Woensdag heeft besloten een nieuwe campagne te beginnen tegen alle vormen van oor- logsvoorbereidingen, in het bijzonder een campagne voor de vex'mindering der bewapening. Wapens. De Belgische politie heeft Don derdag een voorraad wapens gevonden in het huis van graaf De Looz Corswa- rem, een Leopoldist van oude adellijke familie, die vorige week werd gear- resteerd, nadat hij een rookbom in de senaat had geworpen. De graaf is thans in de gevangenis in afwachting van zijn proces. Psychologie. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de vor ming bekend gemaakt van een „natio nale raad voor psychologische oorlog voering" om het Amerikaanse offensief tegen de Russische propaganda te coör dineren. Men gelooft, "dat de raad on geveer op dezelfde wijze zal werken als de geallieerde organen voor psycholo gische oorlogvoering in de tweede we reldoorlog. Het departement van Defen sie, de gezamenlijke stafchefs en de in- liclxtingendienst zullen er een deel van uitmaken. Crisis. De liberale ministers zullen uit de Griekse di'ie-partijenregering treden, aldus heeft Sophocles Venizelos, leider der liberale partij, te Athene bekend maakt. Generaal. Generaal Charles de Gaulle heeft zich gisteravond nog eens bereid ver klaard de last van de macht te dragen, in het aangezicht van de „naderende storm". (Reuter). „Laat demagogen praten over collectieve veiligheid, terwijl er niets daadwerkelijks wordt gedaan om de veiligheid van hun eigen land te verzekei'en", zo zeide De Gaulle, die hieraan toevoegde, dat „grote Ameri kaanse strijdki-achten slechts in Europa zullen samenwerken als Frankrijk het Atlantische bruggenhoofd houdt". Met aftrek. Ex-maarschalk Rodolfo Gra- ziani, opperbevelhebber van Mussolini's fascistische republikeinse leger, zal op 29 Augustus uit de gevangenis worden ontslagen. Een militair tribunaal heeft hiertoe gisteren besloten. Graziani was in Mei tot negentien jaar gevangenis straf veroordeeld. Het tribunaal bepaal de, dat de pei-iode, die Graziani in de gevangenis heeft doorgebracht, van April 1945, toen hij door Italiaanse par- tisanen werd gevangen genomen, moet worden bei'ekend. Hierdoor en-door strafverminderingen wegens de am nestie van het heilig jaar en andere maatregelen, behoeft Graziani veertien jaar minder in de gevangenis door te brengen. Druk. President Truman heeft meegedeeld, dat hij alle spreekbeurten buiten de stad heeft afgezegd. Hij verklaarde, dat hij elke dag tot laat in de nacht door werk aan zijn bureau gebonden is. Vacantie. Koning Faroek van Egypte is Donderdag met een stoet van zeven auto's onder geleide van gemotoi'iseerde politie in de Franse badplaats Déauville aangekomen, Hij werd op de trappen van het hótel verwelkomd door de Aga Khan en de Begoem, met wie hij de eer ste verdieping van het hotel Du Golfe deelt. De politie hield een grote menigte kijkers op een afstand, terwijl de ko ning gemeentelijke autoriteiten en en kele andere leidende persoonlijkheden van Deauville ontving. De directie van het hotel, waar de koning tien dagen zal verblijven, had de kamers van koning Fax-oek behangen met tapijten, die voor 25 millioen francs verzekerd zijn. Drukke handel in pluimvee te Barneveld Het was te voorzien, dat er ondanks de belemmeringen een drukke pluimvee- handel te Barneveld zou zijn. De markt blijft nog wel gesloten, maar er kan in elk geval verkocht en gekocht worden. Als de pluimveehouder een vergunning tot ver koop van pluimvee heeft, wordt nog als eis gesteld, dat het slachtpluimvee met eigen verpakkingsmiddelen op vrachtauto's wordt geladen door de pluimveehouder zelf en niet door de handelaar. De auto moet op de openbare weg blijven. Wordt aan deze voorwaarde niet voldaan, dan zal alle ver voer in de gemeente Barneveld worden stopgezet. Het aanbod van oude kippen is niet zo groot als verwacht werd, als gevolg van het feit, dat de eieren op het ogenblik buitengewoon duur zijn, zodat men elke kip, die nog nu en dan legt, aanhoudt'. Jonge hanen worden er genoeg aangeboden. Men raamt, dat deze week alleen in de ge meente Barneveld toch wel 20.000 stuks pluimvee verhandeld werden. De handel was traag, omdat de pluimveehouders een hogere prijs verlangden dan de handelaars geven wilden. De handelaars zeggen dat er weinig export is. Het buitenland wil gemest pluimvee, maar het mesten is nog steeds met het oog op de pseudo-vogelpest ver boden. Bovendien profiteerden de handela ren van het grote aanbod en het gevolg van een en ander was, dat de prijzen wel stegen, mj|ar niet hoog waren. Examens HOOFDAKTE Voor de hoofdakte werden te Haarlem op 17 Augustus geëxamineerd voor gedeelte B 4 candidaten. Geslaagd mej. M. H. Maree te Amsterdam; de heren: J. M. van Dijk te Wer- verhoof en G. P. Nieland te Amsterdam. De examens zijn afgelopen. Voor het ge deelte A zijn geëxamineerd 193 candidaten waarvan er 118 slaagden. Voor het gedeelte B 186 candidaten, waarvan 112 met succes. Slechts 3 candidaten verwierven zowel deel A als deel B. HANDENARBEID Voor de akte handenarbeid zijn te Haar lem geslaagd de heren: P. Andelo, J. C. Borst, L. Bos, N. B. Buitenkant, W. F. Carrière. M. van 't Hoof, F. G. J. Moeyer, M. G. Noot, H. C. J. Turkenburg, M. A. Th. Veltman en J. A. Wagtendonk. Afgewezen 1:

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2