Dehnert te snel en beheerst voor Van Meegërén Wij verlossen U Sport in het kort Derby-Haarlem door regen onderbroken Onrust in Makassar Het jonge werkende meisje komt veel tekort aan geestelijke ontwikkeling Wwê IHHI - 1 De kankerbestrijding Vrijdag 18 Augustus 1950 Nationale tenniskampioenschappen 's-GRAVENHAGE, 17 Augustus. In de tweede fase van de Donderdag op de Metsbanen te Scheveningen voortgezette nationale tenniskampioenschappen, waarin de vrijgestelde spelers aan de beurt kwa men, rees het spel nog niet hoog. Er deden zich enkele verrassinggn voor. Zowel in het dames- als in het heren enkelspel werd in de eerste serie partijen een vrijgestelde speler uitgeschakeld. In het heren-enkelspel was het zelfs een van de spelers, die geacht werd de eind strijd te kunnen bereiken: Van Meegeren. Hij trof in Dehnert een tegenstander, die in topvorm speelde en die met zeer snel, steeds jagend spel ditmaal voldoende con trole bleek te hebben om Van Meegeren voortdurend in de verdediging te houden. Diens drives misten bovendien de scherpte van weleer. Met 62, 64 kwam Dehnert in de laat ste acht. Wel jammer dat hij tegen een andere jonge speler komt, Van Dalsum, die na het verlies van de eerste set met niet minder dan 06 van Taminiau wist te winnen, dank zij het volhouden van een steeds doorgeziene aanval. De andere kwart eindstrijd in deze helft zal gaan tussen Linck en Borren. Linclc versloeg de Ooste lijke speler Klinkspoor zonder in gevaar te komen. Zijn tempo en zijn netspel waren de Gelderse speler te machtig. Borren ver loor de eerste set van Stas in lange drive duels, doch toen hij het ging zoeken in af wisselend spel met veel dropshots, bracht hij Stas van slag. Hij won verdiend. In de andere helft won Knottenbelt van Fabius in een wedstrijd met zeer matig spel. Wilton had sneller kunnen winnen dan de 97 van de tweede set. Hij speelde in de tweede helft van die set Tonj es te veel op zijn backhand en was bovendien allesbehalve snel. Karsten wist door sterk snijden en goed volleren de tweede set te winnen van Iiughan, doch deze was door- eengenomen te snel en te gevaarlijk met zijn uitschietende backhand. In het dames-enkelspel schakelde mej. Hooghoudt (Haarlem) de vrijgestelde me vrouw Scholten uit met de merkwaardige cijfers 63, 06, 6—0. Een kwestie van grotere vastheid, meer zat er niet in het spel. Alle overige vrijgestelde speelsters handhaafden zich in twee sets, met min of meer rake cijfers. De uitslagen luiden: Heren-enkelspel; vrijgestelde spelers te gen winnaars eerste afdeling: Linck (vrij gesteld) sl. Klinkspoor 62, 64, Borren (vr.) sl. Stas 26, 63, 62; Dehnert sl. Van Meegeren (vr.) 62, 64; Van Dal sum (vr.) sl. Taminiau 06, 64, 61; Hughan (vr.) sl. Kartsten 62, 36, 61; Knottenbelt (vr.) sl. Fabius 63, 79, 6—1; Wilton (vr.) sl. Tonjes 6—1, 9—7; Rinkel (vr.) sl. Marre 62, 62. Dames-enkelspel: mej. Hermsen (vr.) sl. mej. Piederiet 63, 62; mej. Hoog houdt sl. mevr. Scholten (vr.) 63, 06, 60; mevr. Schmier (vr.) sl. mevr. Muller van Czernicki 62, 60; mevr. Vlielander Hein (vr.) sl. mej. Kiek 63, 61; mevr. Roos (vr.) sl. mej. Van der Torre 64, 61; mej. Grosveld (vr.) sl. mevr. Wack- witz 60, 61; mevr. Koopmans (vr.) sl. mevr. De Jager 6—0, 62; mevr. Van Berkel (vr.) sl. mej. Schraagen 62, 62. Dames-dubbelspel; kwarteindstrijden le afd.: mej. Fikenscher-mevr. Muller sl. mej. Broese van Groenou-mevr. Marinkelle Voetbal Bloemendaal wint Umansbeker na spannende eindstrijd Het is tussen de vierde-klassers Bloemen daal en DCO Donderdagavond een spannen de finale geworden, waarin Bloemendaal eerst in de allerlaatste minuut met een 32 zege de arena mocht verlaten. "Vrij veel publiek is getuige geweest van een zeer aardige ontmoeting waarin vrij goed Werd gevoetbald en waarin het spannende verloop de strijd zeer aantrekkelijk heeft gemaakt. De Bloemendaalse club speelde technisch een tikje sterker maar door groot enthou siasme kon DCO de strijd in evenwicht hou den. Voor de rust werd het lichte Bloemen daalse overwicht beloond met een doelpunt van Van den Aardweg en tot de rust konden de witten hun 10 voorsprong behouden. Na-de pauze was DCO aanvankelijk ster ker en vooral toen Prins er in slaagde de stand in evenwicht te brengen, kwam DCO meer aan bod. Door Klop werd het zelfs 21 voor DCO, maar hierna was het woord weer aan Bloemendaal. Van de Aardweg maakte gelijk en in de uiterst spannende maar eerlijke strijd om de overwinning werd Bloemendaal winnaar, want in de aller laatste minuut scoorde Diederichs het win nende doelpunt waardoor Bloemendaal met 32 won en de fraaie beker van DCO's voorzitter, de heer Schuring, na afloop in ontvangst mocht nemen. De heer Cassée constateerde met genoegen, dat bij dit zo uitnemend geslaagde tournooi de sportivi teit hoogtij heeft gevierd. Zondag: Elswout-voetbaltournooi Zondag vangt het jaarlijkse Elswout-tour- nooi der voetbalvereniging D.I.O. aan. Het is voor de veertiende maal dat dit tournooi zal worden gehouden. D.I.O. is bekerhóudster. Er zijn ditmaal twee verenigingen die defini tief beslag op deze beker kunnen leggen, n.l. D.I.O., die hem nu tweemaal achtereen heeft gewonnen en Ripperda, die de beker vier maal in totaal heeft gewonnen. De beker moet driemaal achtereen of vijf. maal in het geheel gewonnen worden. De wedstrijden worden op het Gemeente lijk sportterrein aan de Schalkwijkerweg ge speeld, daar D.I.O. zonder terrein is. Het programma is als volgt: 10.00 uur: E.H.S.—R.C.H. 2. 11.30 uur: D.C.O.—V.V.B. 13.00 uur: RipperdaOnze Gezellen, 14.30 uur: Haarlem 2D.I.O. ADVERTENTIE van elke insectenplaag! Desgewenst alle eer ste klas bestrijdingsmiddelen verkrijgbaar. Gratis vakkundig advies. Ontsmetiingsbedrijf „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat. 135, Tel. 11657, Haarlem-N, Agercida voor Haarlem VRIJDAG 18 AUGUSTUS Rembrandt: „Een avontuur in Napels" (ge prolongeerd), 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tire time, the place and the girl", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De mooiste tijd van je leven", (geprolongeerd), alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Twee maal twee is twee", alle leeft., 11 uur; „Rin kelende sporen", 14 j„ 2.15, 4,30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Apache rose", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een avontuur op Sumatra", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur, ZATERDAG 19 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, 7—5, 62; mevr. Van Loon-mej. Hevel sl. mevr. Vlielander Hein-mej. Van Dalsum 64, 36, 75; mevr. Herreilers-mej Kruisinga sl. mej. Schraagen-mej. Van der Torre 61, 57, 61; mevr. Jonquière- mej. Hooghoudt sl. mevr. Ramaker-mevr. De Bruyn Kops 3—6, 6—3, 7—5. Heren-dubbelspel, 3e ronde: Cocke- Tonjes sl. Borren-Drijver 64, 62; Knot- tenbelt-Dehnert sl. Breukink-Klinkspoor 61, 75; Stas-Goelst sl. Groeneveld- I-Iorsman 61, 60; Holst-Volkmaars sl. Van Gasselt-De Roy van Zuidewijn 64, 7—5. Gemengd dubbelspel: mej. Hermsen - Linck sl. mevr. Vlielander Hein-Fabius 61, 61, mevr. Van Berkel-Borren, sl. mej. Van Dalsum-Dehnert 61, 57, 63; mevr. Koopmans-Rinkel slaan mevrouw Jonquière-Knottenbelt 64, 62. ONBESLIST. De tweede revanche van de wereldkampioenschappen sprint tussen wereldkampioen Harris en Arie van Vliet, die Donderdag in Manchester is gehouden, moest wegens regen worden afgebroken, nadat Van Vliet de eerste en Harris.de twee de rit had gewonnen. Onze landgenoot ver sloeg Harris met een kwart wiel. Zijn tijd over de laatste 200 meter was 12 seconden. Daarna was Harris de snelste en liet Van Vliet een kwart wiel achter zicht in een tijd van 11,9 sec. Wereldkampioenschap stayers Lesueur veel sterker dan andere finalisten De uitslag van de stayerswedstrijd over 100 km, om het wereldkampioenschap te Luik is: 1. en wereldkampioen Lesueur (Frankrijk) 1 uur 25 min. 9 sec.: 2. Pronk (Nederland) op 875 meter; 3. Sérès (Frank rijk) op 1050 meter; 4. Heiman (Zwitserland) op 3 ronden; 5. Michaux (België) op 3 ron den; 6. De Best (Nederland) op 3 ronden; 7. Frosio (Italië) op 6 ronden; 8. Besson (Zwit serland) op 9 ronden. In de finale van het stayersnummer was de Fransman Lesueur verreweg de sterkste. Da delijk na de start was hij naar voren gegaan en vrijwel de gehele wedstrijd heeft hij^ de toon aangegeven. Ook zijn landgenoot Sérès nam weldra een plaats in de voorste gele deren in. De Nederlander Pronk weerde zich uitstekend, evenals aanvankelijk de Haar lemmer De Best. Met nog 55 ronden te rijden was de stand: 1. Lesueur; 2. Pronk op 220 meter; 3. De Best op 250 meter; 4. Sérès op 270 meter; 5. Frosio op 420 rneter en ver volgens met een ronde achterstand Michaux, Besson en Heiman. Hoewel de rit vrij een tonig was en er vooral in de middenfase van de strijd niets bijzonders gebeurde, was het tempo voortdurend hoog. De 70 km. werden afgelegd in 1 uur 27 sec. Na 80 km. deed Lesueur iets, dat hem de zege had kunnen kosten. Overmoedig dooi de schitterende vorm waarin hij verkeerde begon hij Sérès aan te vallen. Beiden hadden tijdens hun duel moeite achter de rol te blijven en zo ontstond er een mooie gelegen heid voor de anderen om hun positie te ver beteren. Wiersma, de gangmaker van Pronk, had dit niet dadelijk gezien en toen hij ten slotte zijn tempo wat opvoerde was het te laat. Lesueur bleef vooraan. Wel kon Pronk Sérès passeren, zodat de Nederlander de tweede plaats veroverde, evenals in 1949. ALLES CRICKET WAT DE KLOK SLAAT Wanneer u als buitenlander niet zou weten, dat het oorlog is in Korea wel dan zullen de Engelsen u een beetje vreemd aankijken, maar ze zullen het u zeker niet kwalijk nemen. Kunt u de Engelsman ech ter niet de scoringscijfers van de cricket- testmatch, opnoemen, dan houdt hij u min stens voor een analphabeet. Het is hier zomers alles cricket wat de klok slaat. In de trein, in de bus, aan tafel en op de voorpagina's van de kranten. Misschien werd het in sommige Nederlandse kranten vermeld, dat Engeland gisteren de test match' met West-Indië verloren had. De Engelse ochtendbladen gebruikten er van morgen headlines voor en de sportversla- gen waren in rouwstemming geschreven. Verschillende kranten noemden Woensdag een „zwarte dag voor Engeland" en een nog meer dramatischer verslaggever zette in de kop van zijn artikel, dat Engeland door West-Indië met de ondergang werd bedreigd. Op het marktplein in Derby ontmoetten wij vanmorgen toevallig een pleegvader van een. der Haarlemmers. Na een harte lijke kennismaking vroeg hij ons hoe wij er over dachten, dat Engeland verloren had. Nu, wij hadden er botweg nog geen moment over nage'dacht, want wij wisten •het niet. „Hoe is het mogelijk," riep hij uit, „dat weet zelfs onze baby in de wieg!" Van de schrik bekomen, Wilden wij onze slechte beurt herstellen en zeiden, dat de minister van Oorlog, mr. Strachey, het nu. wel erg druk zou hebben. Hij schudde een tikje meewarig het hoofd. Die naam kwam hem flauwtjes bekend voor. Toch was hij ge abonneerd op niet minder dan vier la-an tenalleen voor cricketverslagen, zoals hij vertelde. De Haarlemmers doen in Engeland ieder ogenblik nieuwe ervaringen op. Dikwijls verwonderen zij er zich over, dat de Engel sen zo uitzonderlijk gehecht zijn aan de traditie. Dit jaar heeft Derby echter een nieuwtje voor de Haarlemmers, dat niets met traditie uitstaande heeft. Televisie heeft onze harten veroverd. Nauwelijks hadden wij Woensdagmiddag het stadhuis verlaten, of onze gastheer vroeg ons ge haast of wij de befaamde testmatch wilden zien op het televisiescherm. En wij hebben het gezien en er onverdeeld van genoten. Te zamen met vele andere Haarlemmers, die een gastheer met televisie getroffen hebben, bekeken wij de uïtstekimde op name van de wedstrijd. Vele Engesen en met hen de Haarlemse gasten vinden, dat men een cricketmatch beter kan volgen op het televisiescherm' dan van de tribunes op het veld. In een schilderachtig groene vallei, op 20 kilometer afstand van Derby, traden de Haarlemse cricketers in het strijdperk tegen de Wirksworth Club. Het speelveld zag er' keurig onderhouden uit en de bow lers van de Haarlemse ploeg, die de aanval openden, moesten eerst nog wennen aan de bijzondere terreinsomstandigheden. De grond is hier veel harder, zodat de Engel sen niet zoals wij een mat neerleggen bij de wickets. Het is een groot voordeel, dat zich op deze bodem weinig regenplassen vormen, zodat er spoedig weer gespeeld kan worden als de bui over is. Dit kwam de spelers goed van pas. De wedstrijd be gon om half twaalf, maar klokslag twaalf uur verdreef een fikse regenbui de spelers van het veld. (De score was toen 18 voor 0). Tien minuten over twaalf ontbrandde de strijd opnieuw; en tegen half een werd Schade door havenstaking te Antwerpen en Gent Van onze correspondent in Brussel) In de havens 'van Antwerpen en Gent wordt nu al sedert drie weken gestaakt. Allerlei eisen zijn door de stakers gesteld, o.a. dat aan oudere arbeiders geen zware taken zullen worden opgelegd, dat er des Zaterdags niet zal worden gewerkt en dat de pensioenen zullen worden verhoogd. Intussen is de schade, welke aan de ha venbedrijvigheid te Antwerpen wordt toe gebracht, zeer groot. Niet minder dan 76 grote zeeschepen zijn al naar andere ha vens geleid. 24 schepen konden de haven niet verlaten. De arbeiders hebben reeds ongeveer 35 millioen frank, of bijna 3 mil- lioen gulden, aan loon moeten derven. De patroons wijzen er op dat de lonen te Ant werpen het dubbele bedragen van de lonen in andere Europese havens. Met de sociale lasten inbegrepen kost het uurloon van een Antwerpse havenarbeider 41 franc tegen 22 franc te Rotterdam. De Scheldehaven is te duur en de werkgevers zenden hun af gevaardigden niet eens meer naar de be sprekingen met de vakbondleiders. Inmiddels worden de paketboten van de Kongo-ilijn en een aantal vrachtschepen te Zeebrugge gelost. De opvangcapaciteit van deze haven is echter gering, hij weer atmosferisch gestoord. Onder de lunch werden van weerszijden hartelijke woorden gesproken en de Engelsen vonden het een bijzonder voorrecht, voor de eerste maal Hollanders in hun clubgebouw te ontvangen. Het bleef ook na de lunch nog regenen, zodat de wedstrijd na rijp beraad bij een stand.van 35 voor 1 wicket werd afgelast. De Haarlemse bowlingcijfers luiden: J. Fortgens 1 voor 3; W. Peschar 0 voor 17; B. v. d. Heyden 0 voor 14. De wedstrijd wordt volgende week, Woensdagmiddag, op dezelfde plaats over gespeeld. De „Evening Telegraph" wijdt vanavond twee artikelen aan de sportuitwisseling. Een grote foto, die in dit blad vanavond geplaatst werd, toont het gehele Haarlemse gezelschap op de trappen van het stadhuis. In een ander bericht, dat onder het voor naamste sportnieuws gerangschikt is, meldt deze krant, dat er Vrijdagavond een groot „Gala Swimming" gehouden zal worden. De Haarlemse ploeg is boordevol optimis me en de Engelse sportverslaggever van dezelfde krant schreef heden: „Wij zullen het wel winnen, want de prestaties van deze Haarlemse zwemmers zijn ons nog onbekend". Een merkwaardige logica. Wij wachten hier met spanning of hij gelijk zal krijgen. Twee mogelijkheden tot bevei liging van aandelenbezit Van onze financiële medewerker) Op twee mogelijkheden om het fondsen- bezit in tijd van oorlog te beveiligen is deze week ter beurze wel zeer bijzonder de aan dacht gévallen. In de 'eerste plaats de mogelijkheid om aandelen Koninklijke bij de K.P.M. te doen registreren, waarna de stukken onbruikbaar worden gemaakt en niet meer kunnen wor den verhandeld. Ze worden niet alleen te Den Haag, maar ook te Curaga'o in de regis ters van de Maatschappij vermeld, zodat ge vaar voor verlies, diefstal, vordering, ver vreemding of wat dies meer zij volkomen is afgewend. Later is het mogelijk de stukken weer te laten aanmaken. Naar verluidt zou thans reeds een bedrag van ongeveer 100 millioen in de registers der Koninklijke zijn ingeschreven. Alleen zij, die de aandelen Koninklijke voor permanente belegging hebben gekocht of willen kopen, zullen van deze gelegenheid gebruik maken, die inderdaad een grotere veiligheid voor het kapitaal betekent, wan neer men althans meent dat Curagao buiten een eventuele oorlog zal blijven en dat men te zijner tijd daar over de tegenwaarde lean beschikken. Een andere mogelijkheid om zijn bezit een grotere mate van veiligheid te geven is het deponeren van de mantels der stukken bij een buitenlandse, bijvoorbeeld Amerikaanse bankinstelling, hetgeen tot dusver niet moge lijk was, maar waartoe naar gemeld wordt, nu de gelegenheid zal worden geopend. Men houdt hier dan het dividend- of couponblad, maar blijft, als dit zoek raakt of ontvreemd wordt, de beschikking houden over de man tel, die de titel is van het fonds en waarmee men derhalve zijn eigendomsrecht te allen tijde kan bewijzen. Verhandelbaar zijn de „mantelloze" stukken hier dan natuurlijk niet meer. Eén van onze lezers stuurt ons een brief van een familielid uit Makassar, dat de troebelen aldaar van nabij heeft meege maakt. Hij vertelt dat de Indonesische regeringstroepen begonnen waren stem ming te maken tegen de ex-KNIL-man- schappen en naderhand de voedselvoorzie ning stop zetten. Dit prikkelde de Ambo nezen zo zeer dat een groep van 50 man de wapens opnam en ondanks interventie pogingen van UNCI en de Nederlandse legerleiding de aanval inzette op het Fort E,otterdam waar een gedeelte van de APRIS-troepen gelegerd was. Er ontston den hevige vuurgevechten uit en er werd zelfs gebruik' van mitrailleurs gemaakt. Er braken overal branden uit en speciaal de kampongs hadden zwaar te lijden. Zondag 6 Augustus kwam de order tot het staken van het vuren af, maar toen lagen er reeds overal doden in de straten. Volgens de schrijver kreeg de APRIS later weer bevel om de vijandelijkheden te hervatten. De ex-KNIL-mensen gingen daarop weer tot de aanval over. Maandag zette de APRIS ook vliegtuigen in, die een kampement aan vielen waarin 5000 vrouwen en kinderen waren ondergebracht. Ook scheepsgeschut kwam in actie en nam het kampement on der vuur. De pogingen van de KNIL-men- sen om weer een wapenstilstand te ver krijgen liepen op niets uit. De gevolgen van de beschieting werden nog verergerd door de talloze inbraken die door gewa pende rampokkers werden gepleegd. Er werden tientallen auto's gestolen en de rampokkers ontzagen zich niet misbruik te maken van Rode Kruis-emblemen. Moord en doodslag waren niet van de lucht. Pas toen de torpedojager Kortenaer op de rede verscheen, hielden de Indonesische korvetten op met vuren. De schrijver spreekt zijn bezorgdheid uit over de situa tie in de toekomst wanneer de ex-KNIL- troepen geëvacueerd zullen zijn. Comité tracht Haarlemse werkgevers warm te maken voor aanvullende cursussen Te Neerbosch by Nymegen is een ouderwetse dubbele boerderij, bewoond door twee families, tot de grond toe afgebrand. De oogst en alle landbouwwerktuigen zijn verloren gegaan. Achttien varkens en een zeug met dertien biggen vonden de dood in de vlammen. Zij die zich bezig houden met het werk onder de jeugd hebben reeds lang geleden de ervaring opgedaan dat het werken in fabrieken, winkels en op kantoren niet zonder geestelijke schade voor jonge men sen, in *Tet bijzonder voor meisjes, ver loopt. Het was een Belgische lerares, die tij dens de oorlog plannen' uitwerkte om te voorzien in de karaktervorming en de huishoudelijke scholing van de categorie werkende meisjes. Zo ontstonden de „Ma ter amabilisscholen", later aan Protestant se zijde gevolgd door het „Zonnebloem- werk", dat in verscheidene plaatsen reeds tot grote bloei is gekomen, zoals in Rot terdam waar een fabrikant het initiatief nam tot deze activiteit. Thans is er ook in Haarlem een comité gevormd dat zal trachten het Zonnebloem- werk op gang te brengen. Vertegenwoordi gers van de kerken, de vakbeweging, jeugdorganisaties, de huishoudscholen en dergelijke hebben elkaar voor dat doel ge vonden. Namens de gemeente heeft wet houder W. F. Happé zitting. Li de topleiding werken Protestantse, Rooms-Katholieke en niet-kerkelijke orga nisaties samen. In de practijk zal het werk gesplitst zijn in een niet-Rooms-Katholieke en een Rooms-Katholieke groep. Wat gaat er nu, als de noodzakelijke medewerking van een voldoend aantal werkgevers wordt verkregen, gebeuren? De bedoeling is dat een aantal meisjes van in de leeftijden van zeventien, acht tien jaar in de gelegenheid wordt gesteld gedurende enkele uren per week cursus sen te volgen die hen zullen voorbereiden op de taak die zij later als huisvrouw en moeder hebben te vervullen. Bij het werkende meisje en bij dat niet alleen trouwens komt daarvan vaak bitter weinig" terecht, omdat deze kinderen onmiddellijk van de lagere school op een fabriek of in de winkel komen en daar zo door de sleurgang van het werk worden geabsorbeerd, dat er maar weinig belang- De fraaie verlichting van het park op het tentoonstellingsterrein van Rotterdam-Ahoy' gaat, nu de dagen alweer zoveel korter zijn, 's avonds reeds tussen acht uur en half negen aan. Op de fotoeen deel van de illuminaties, die in totaal het gebruik van 37000 meter kabel noodzakelijk maakten. Ook in Haarlem wordt een inzameling gehouden Het is bekend dat Prinses Wilhelmina de f 2.000.000, die door het Nederlandse volk bijeengebracht is als Nationaal Hulde blijk bij Haar 50-jarige regeringsperiode, bestemd heeft voor de kankerbestrijding'. Het „Koningin Wilhelminafonds" is daar toe in staat om voorzieningen te treffen die tot nu toe door gebrek aan geldmidde len achterwege moesten blijven. Maar er zijn, behalve die 2 millioen, nog grote bedragen nodig voor uitbreiding van verpleegruimte, voor de inrichting van laboratoria, voor de vernieuwing en uit breiding van de apparatuur, voor oplei ding van specialisten, voor onderzoekingen en voor tal van andere middelen welke dringend aandacht vragen. Wil dus de 2 millioen, die in 1948 bijeengebracht is voor de kankerbestrijding, op de duur effect heb- Op het ministerie van Buitenlandse Zaken werd. Woensdagmiddag een conferentie ge houden, waaraan de ambassadeurs van Nederland in de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk, België, de Sovjet-TJnie en India deelnamen. Tevens waren hierbij tegenwoordig, de Hoge Commissaris in Indonesië, het hoofd van de Nederlandse missie in Duitsland, de vertegenwoordiger bij de permanente raad van het Noord- Atlantisch Pactde nieuw benoemde gezant 'in Portugal en een aantal ministers. Deze conferentie ivas mogelijk, doordat de am bassadeurs öf met vacantie in Nederland vertoeven, öf op doorreis zijn naar hun nieuwe post. Voor de conferentie: aan tafel (van links naar rechts), de nieuwe gezant in Portugal, mr. E. N. van Klef fens en de ministers Van Maarseveen, Drees, Stikker, Lieftinck en staatssecretaris Blom. Staande (van links naar rechts) baron van Ittersum, A. Th. Lamping (toekomstig Hoge Commissaris te Djakarta), dr. J. H. van Royen (ambassadeur te Washington), baron van Boetzelaer van Oosterhout (Frankrijk)jhr. Michiels van Verduynen (Londen), jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (vertegenwoordiger bij de permanente raad van het Noord-Atlantisch Pact), baron van Pallandt (Sovjet-Unie), vice-admiraal de Booy (hoofd Nederlandse missie in Duitsland), baron van Harinxma thoe Slooten (België) en de heer Winkelman (India). ben, dan zal het „Koningin Wilhelmina fonds" jaarlijks moeten worden voorzien van nieuwe middelen. Om dat te bereiken is de vereniging „Koningin Wilhelmina fonds" opgericht, die wil trachten de grote belangstelling welke, zoals reeds gebleken is, bij het Nederlandse volk bestaat, te or ganiseren en om te zetten in een voort durende financiële steun, om daarmede te bereiken hetgeen in andere landen reeds is bereikt, namelijk een organisatie van honderdduizenden leden, die te zamen de wetenschap in staat stellen zich tegen deze vreselijke ziekte teweer te stellen. In Haarlem is als contactman benoemd dr. W. B. Smit, directeur van de Ge neeskundige Dienst. Dr. Smit deelde ons mede dat het de be doeling is in Haarlem voor de kankerbe strijding" in de week van 1116 September een inzameling te houden. Huis aan huis zal gevraagd worden om voor dit doel een offer te geven. Bovendien wordt op Woens dag 13 September een straatcollecte ge houden. Voor deze inzameling is een comité samengesteld waarin alle richtingen ver tegenwoordigd zijn, zodat verwacht mag worden, dat deze inzameling ieders sym pathie heeft. Later zal nog een actie gevoerd worden, ook vaste contribuanten te werven. De U.V.V. zal voor deze collecte haar medewerking verlenen. Personen die zich voor dit sympathieke werk beschikbaar willen stellen kunnen zich aanmelden bij de U.V.V., Stadhuis in Haarlem. Dr. Smit deelde ons mede dat er sa menwerking verkregen is tussen het Ko ningin Wilhelminafonds en de instelling van het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. Het voornemen is bij het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam een nieuw zieken huis te bouwen bestemd voor lijders aan kanker. Daarnaast zal een laboratorium ge sticht worden, speciaal ingericht voor on derzoekingen op dat terrein. Dr. Smit wees er op, dat de kanker veel slachtoffers maakt. Voor Haarlem zijn de cijfers: Totaal aan percen- overleden kanker tage 1944 1842 254 13.4 1945 2847 246 8.6 1946 1327 213 16.1 1947 1375 263 19.1 1948 1292 270 20.8 1949 1430 261 18.2 Het percentage in 1945 was laag omdat het aantal sterfgevallen door de oorlogs omstandigheden zo hoog was opgelopen. In Nederland stierven in 1949 81.077 per sonen, waarvan 13.997 (of 17.3 aan kanker. stelling voor de toekomst overschiet. Het zijn deze jonge mensen, die zo vaak wor den aangeduid met de term „ongrijpbare jeugd" omdat de jeugdbeweging geen vat op ze heeft. Het zijn deze jongens en meis- jes, die men avond aan avond doelloos in de Grote Houtstraat kan zien rondhangen en die niet beseffen dat de beste jaren van hun leven op die manier worden ver knoeid Het gaat niet aan deze jeugd daar zelf een verwijt van te maken, omdat er nooit iets aan gedaan is haar erop le wijzen dat er naast het dagelijkse baantje om geld te verdienen nog andere dingen zijn, die het leven zijn zin en zijn vreugde verlenen. Moeilijke taak Dat nu zal de moeilijke taak worden van de leerkrachten var. de Haarlemse Huishoudscholen, die daartoe op de School voor Maatschappelijk Werk in eigen tijd speciale cursussen hebben gevolgd. Het comité stelt zich voor, dat de meis jes gedurende een morgen of een middag in de week les kvijgen in enige huishou delijke, maar voor alles in geestelijke vor ming. De zorg voor het karakter zal daar bij op de voorgrond staan. Ook zal er iets gedaan worden aan de bevordering van de smaak (bijvoorbeeld door het bespreken van films en boeken), het aankweken van gevoel voor sfeer en gezelligheid, opdat het meisje later inderdaad de ziel van het gezin zal kunnen zyn. Daarbij zullen zeker geen schoolse methoden worden gevolgd. De leerkrach ten zijn er ter dege van overtuigd, dat zij te maken .hebben met een gehoor, dat reeds lang in hel veile leven staat, doch dat in een bepaald vlak aan ontwikke lingsmogelijkheden te kort is gekomen. Daarom ook zal veel tijd worden gespen deerd aan „praat- en vraaguren", waarin de meisjes zelf met hun problemen voor de dag komen in de hoop in de leraressen mensen te vinden die een oplossing voor hun moeilijkheden kunnen aangeven. Offer van de werkgever Nu zal men vragen: waarom moet dit juist overdag, dus in de tijd van de werk gever, gebeuren? Het antwoord daarop ligt reeds opgesloten in de talloze pogingen die reeds vroeger gedaan zijn om deze jeugd in de avonduren een tijdspassering en een ontwikkelingsmogelijkheid te ge ven. Die experimenten zijn altijd mislukt en dat is voor een belangrijk deel te wij ten aan het feit, dat jonge mensen, die de gehele dag in een fabriek achter een machine hebben gestaan of op een kan toorkruk gezeten of achter een toonbank gelopen, 's avonds moeilijk energie kun nen opbrengen om dan nog naar een cur sus te gaan, hoe aantrekkelijk deze ook wordt voorgesteld. Het is zelfs de vraag of overdag wan neer men dus oppervlakkig gesproken zou verwachten, dat de meeste jongeren een dergelijke cursus een aardige tijdspas sering zullen vinden de meisjes in grote getale zullen komen. Psychologische tests hebben immers aangetoond, dat velen door een zekere indolentie worden bevangen zodra zij routine-werk moeten verrichten. Bescheiden begin Het comité verwacht dan ook geen grote toevloed ineens. Dat zou trouwens ook niet gewenst zijn omdat oók deze activi teit langzaam moet groeien. Doch men hoopt binnenkort op een vergadering met de belangrijkste werkgevers in Haarlem en omgeving tot een bevredigende mede werking te komen. De keus van de meis jes wordt geheel aan de werkgevers over gelaten. Het comité is ervan overtuigd, dat deze medewerking van de bedrijven een economisch offer vergt. Het is er ech ter evenzeer van overtuigd, dat vele werk gevers dit willen brengen in het belang van hun personeel, omdat zij beseffen dat zij voor de jongere werknemers ook een morele verantwoordelijkheid dragen. Men hoopt half October in elk van de drie Haarlemse huishoudscholen een cur sus te openen. De cursussen duren tien maanden en omvatten twee leerjaren, doch in het tweede leerjaar worden de lessen in de avonduren gegeven. Van de meisjes wordt een kleine financiële bijdrage ver wacht, doch voor het overige worden de lessen door de afdeling' „Vorming buiten schoolverband" van het ministerie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gesubsidieerd. In totaal werken in de Haarlemse bedrij ven ongeveer 1500 meisjes beneden de achttien jaar. Naar schatting kan men aannemen dat ruim duizend in de groep dei- zestien- en zeventienjarigen valt, zo dat het thans ondernomen werk van zeer groot belang voor een aanzienlijk deel van de Haarlemse werkende jongeren is. Bovendien mag men de mogelijkheid, dat in de toekomst een dergelijk werk van dezelfde strekking de geestelijke en morele verheffing van de 1 arbeidende jeugd ook voor de jongens wordt on dernomen, tegemoetzien. Veel officiële belangstelling voor Indonesische feestdag In het park van „Backershagen." in Was senaar ontvingen de Hoge Commissaris van Indonesië en mevrouw Mohammed Roem op een tuinfeest vele gasten, die hen kwa men complimenteren ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag. Behalve vele leden van het Corps diplo matique merkten wij op de ministers Drees, Van Schaick, Stikker, Van Maarse veen, Götzen en Spitzen, vice-admiraal Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van de Koningin, de staatssecretaris sen Blom, Moorman en Van Rhijn, mr. Donner, president van de Hoge Raad en van het Uniehof van arbitrage, de heer Lamping, benoemd 'Poge Commissaris in Indonesië en dr. van Royen, ambassadeur in Washington; de generaals Buurman van Vreeden, Kruis en Giebel, verscheidene ver tegenwoordigers van handel en bedrijf, onder wie dr. Plesman, president-directeur van de K.L.M. en dr. van Hasselt, directeur- generaal van de „Koninklijke". Ook de oud-ministers Schermerhorn en Logemann gaven van hun belangstelling blijk. Drie Nederlandse kunstenaars vertrek ker, hall September op een Amerikaanse uitnodiging voor een studiereis van 3 a 4 maanden naar de Verenigde Staten; de décorontwerpster en regisseuse Els Vermeer, de scenarioschrijver Jan Schaper en de kunstschilder Theo Bitter.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5