Partij van de Arbeid pleitte vergeefs voor behoud van Hartenlustschool Matrassen COLLALL? (Hort en Bondig Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Defensie-uitgaven en nationaal inkomen Amsterdamse Beurs Het kostbare deposito 4 Gemeenteraad van Bloemendaal Gistermiddag is de fractie van de Partij van de Arbeid in de Bloemendaalse ge meenteraad andermaal in het krijt getre den voor het behoud van de Hartenlust school. Men zal zich herinneren dat in de vorige raadszitting besloten werd tot de opheffing van deze Ulo omdat de meerder heid van de raad van oordeel was, dat deze onderwijsinrichting geen levensvat baarheid meer bezat. Op 4 Augustus diende de fractie van de Partij van de Arbeid bij de burgemeester het verzoek in binnen veertien dagen een nieuwe vergadering te houden ter bespre king van het voorstel van de fractie om op het genomen besluit terug te komen. Want, zo zei de woordvoerder van de Partij van de Arbeid, mr. K. W. Vlie gen. gistermiddag, de ontslagaanvrage van het hoofd van de school, de heer G. J. Wenderich, vormt een geheel nieuw feit, dat een nieuwe situatie heeft geschapen. Hij ging daarbij uit van de gedachte, dat in de onderwijscommissie algemeen de op vatting leefde, dat het een groot verschil uitmaakte wie er hoofd van de Harten lustschool zou zijn. De benoeming van een nieuw schoolhoofd vond spreker wel een zo uiterst belangrijk element, dat hij het verwijt, dat een intrekking van het raads besluit enkele weken nadat het was ge nomen de indruk van wankelmoedigheid en besluiteloosheid zou maken, niet kon aanvaarden. De heer Vliegen wees er ook op, dat het besluit tot opheffing niet op principiële gronden was genomen: het was een kwestie van „tot of over de streep gaan" geweest en het zou zeer goed mogelijk zijn, dat de voorstanders van toen de te genstanders van nu zouden blijken te zijn. Bovendien vond hij dat de samenwerking in de raad beter gediend werd door het uitvechten der verschillen in de raad zelf dan door deze voor Gedeputeerde Staten en de Kroon te brengen. Harde noten De heer Vliegen maakte voorts gewag van een request Van de ouders aan Gede puteerde Staten waarin vernietiging van het raadsbesluit werd gevraagd. In dat request wordt menige harde noot ge kraakt. Voorts maakte spreker de voorzitter er opmerkzaam op, dat pas uit de notulen van de vergadering bleek, dat nu ook tot het eerste leerjaar geen nieuwe leerlingen meer zouden worden toegelaten, hetgeen In hei aan de raad voorgelegde ontwerp besluit niet het geval was. De heer Vlie gen wees erop, dat het de taak van de ge meente is om te zorgen voor voldoende openbaar Ulo-onderwijs, naar de normen van de onderwijswet bestaat er in de ge meente voldoende belangstelling voor. Hier is geen sprake van een stervende school, doch van een die onder bezielende leiding en door samenwerking van alle leerkrachten die tot extra-uren bereid weer groot kan worden. De voorzitter, mr. C. J. A. den T e x, betreurde dat de vacanties voor deze ver gadering onderbroken moesten worden, waardoor de wethouder van onderwijs, mr. F, R. Th. Rohling, niet aanwezig kon zijn en w^s van oordeel, dat het ontslag van het hoofd te voorzien was geweest, zodat dat geen nieuw feit uitmaakte. An ders zou het zijn geweest als er vele nieuwe aanmeldingen hadden plaats gehad of als zich een nieuwe, uitstekende leer kracht had aangemeld. Volgens de voor zitter werd nu het hoofd teveel als zonde bok gezien, doch het aantal leerlingen, dat in 1940 nog 223 bedroeg, was in 1945 reeds tot 92 gedaald. Bovendien is het gehalte der leerlingen gedaald, zoals uit een reeks catastrofale eindexamens blijkt. Daarte genover heeft de heer Wenderich strengere maatstaven bij de overgangsexamens aan gelegd, hetgeen dit jaar door een aanzien lijk beter eindexamenresultaat is gevolgd. Door deze maatregel is er een stemming tegen de heer Wenderich ontstaan. Jhr. Den Tex wees er voorts op, dat in de vier de klasse van de twintig leerlingen slechts vijf er de voor dat leerjaar normale leef tijd hadden. De anderen lagen daar soms abnormaal ver boven. Invloed van zevende en achtste leerjaar De voorzitter meende voorts, dat in deze kwestie de invloed van het zevende en achtste leerjaar niet moes' worden onder schat en dat het zeer dubieus zou zijn of nu nog een voortreffelijke leerkracht als hoofd van de Hartenlustschool te vinden zou zijn. De heer Wildt Me ij boom (WD) deelde het standpunt van het College, dat men niet binnen drie weken weer op een ADVERTENTIE Laat Uw matrassen opnieuw overtrekken en bijvullen met Java-kapok. In één dag retour Uw adres is E. G. 3. v. d. WERFF Zn. VAN "VIARUMSTRAAT 18 - TELEFOON 18900 eenmaal genomen besluit moest terugko men. In tweede instantie trok de heer Vlie gen een parallel met de Christelijke Ulo, die wel floreert. De moeilijkheden met de Hartenlustschool zijn mede een eevolg van de omstandigheid dat de hoofdeh van de lagere scholen haar niet hebben aanbevo len. Met een nieuwe leiding zou dat anders worden. Handhaaft de raad zijn besluit, dan is ook iedere poging om de Ulo voor Bloemendaal te behouden afgesneden. De heer Vliegen bepleitte in ieder geval be houd var. het eerste leerjaar, omdat er dan ook voor het tijdelijke hoofd „meer muziek in zou zitten". De heer De Jong Schouwenburg (Prot. Chr.) had waardering voor de figh ting spirit van de heer Vliegen en de zijnen en deelde ook hun standpunt, dat een novum ook niet strikt noodzakelijk is om een besluit in te trekken, doch anderzijds meende hij dat door deze gang van zaken een element van onzekerheid werd gescha pen. Mevrouw D a 1 m e ij e r-V an Bachum de Boer (Arb.) vond dat de tijd van rustige overweging van het voorstel inder tijd had ontbroken en betoogde dat een school een levende gemeenschap vormt, die men niet als een zakelijke aangelegen heid kan liquideren. Zij had zich verbaasd, dat de WD, die de bevordering van het openbaar onderwijs zegt na tt; streven, aan de opheffing had meegewerkt, een opmer king die natuurlijk een weerwoord van de aangevallen fractie uitlokte. Wat gebeurt er op 1 September? Oud-wethouder Schulz (Arb.) stelde de vraag wat B. en W. per 1 September dachten te doen. Gedeputeerden zullen dan nog niet hebben beslist over het raadsbe sluit, zodat leerlingen dan tot het eerste leerjaar behoren te worden toegelaten. Mevrouw D a 1 m e ij e r herinnerde er voorts aan dat de Christelijke Ulo indertijd met slechts zeven Bloemendaalse leerlingen was gesticht, nu gaat het om de opheffing van een school met een eerste leerjaar waar negen gegadigden voor zijn: dat betekent een achterstelling van het openbaar onder wijs. Zij noemde voorts de Heemsteedse Bronsteeschool als het voorbeeld van een Ulo. die door een nieuw hoofd weer geheel werd opgewerkt. De voorzitter bestreed het argument dat het voorstel tot opheffing van de school onverwacht zou zijn gekomen en voerde voorts aan, dat een vergelijking met de Christelijke Ulo, die meer binding met de lagere school heeft, niet opgaat. Bovendien zijn er van de negen leerlingen voor de eerste klas van de Hartenlustschool maar drie nieuwe. De andere zes zijn gezakten, voor wie het eigenlijk beter zou zijn als zij ander onderwijs volgden. Op de vraag van de heer Schulz kon spreker geen recht streeks antwoordgeven. Na enig heen en weer gepraat werd be sloten de kwestie van het eerste leerjaar, zo nodig, op 31 Augustus opnieuw in een spoedvergadering aan de orde te stellen. Het voorste* om het raadsbesluit in te trek ken werd vervolgens, met de stemmen van de Partij van de Arbeid voor, verworpen. Vervolgens werd aan de heer G. J. Wen derich op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoofd der Hartenlustschool. Bij de rondvraag klaagde de heer Wildt M e ij b o o m over het lawaai dat de nota belen uit de omgeving van het kruispunt Julïanalaan en Militairenweg op drukke Zondagen moeten verduren, over het snelle rijden van motorfietsers en automobilisten op de wegen naar Zandvoort en vroeg of het mogelijk was bij het kruispunt Juliana- laan-Militairenweg stoplichten te plaatsen, De voorzitter antwoordde, dat een appa raat is besteld om decibels te meten, doch dat de heer Wildt Meijboom er voorshands maar op moet rekenen, dat het lawaai nog zal toenemen, dat binnenkort de politie een motorfiets zal krijgen om snelheidsmaniak ken te overtroeven en dat de kwestie van de stoplichten bekeken zal worden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: L. M. L. v. PampusKoop- mans d J. M. van BommelKaotijn, d.: A. J. E Witte—v. Wiik. d ONDERTROUWD: A. G. Poelgeest en A. Posma: Th Fischer en G. Klaij; P. J L-. Laout en L. S. Prins; W. Bogaarde en L. H. Tngelse GEHUWD: C. Sevenhuijsen en W. H. Schroder: G. Chr. Pokorny en M. M. Weste rink: S Duinker en J. M. M. Broekhuiizen. OVERLEDEN: K. Weener, 79 j.; W. Ver meer, 75 j. Spaarndam Opening nieuw terrein S.H.S. De voetbalclub Samenspel Houdt Stand zal Zondag 20 Augustus haar nieuwe terrein aan de Kerkweg te Spaarnwoude in gebruik nemen met het volgende programma: 13.30 handbal SHS—Velsen (dames). 14.15 voetbal SHSGeel-Wit (jun.). 15.15 erewedstrijd SHS—Geel-Wit. 19.00 veteranenwedstrïjd. ADVERTENTIE Lijmt U al met SLUISKANTOOR IN GEBRUIK GENOMEN Aan de Grote Sluis te Spaarndam is een klein, doch sierlijk stenen kantoorgebouw tje in gebruik genomen. Het interieur mag ook fraai genoemd worden. Dit gebouwtje is in de plaats gekomen van het oude houten kantoortje wat op het Zuidersluishoofd stond en nu is afgebro ken. Want behalve dat dit oud en gebrek kig werd, stond het ook in de weg voor het verkeer, komende van Buitenhuizen, rich ting Zaanstreek. IJmaiden Inbraak in stationsrestauratie Voor 12 1300 gulden aan rookwaar en chocolade ver mist Vannacht tussen twaalf en vijf uur heb ben ongewenste bezoekers een visite af gelegd aan de restauratie van het station Velsen-IJmuiden-Oost. Een bovenraam ter hoogte van het buffet werd er door de heren netjes uitgelicht, waarna zij alles in de wachtkamer opengebroken hebben. Met een valse sleutel verschaften zij zich eveneens toegang tot de aangrenzende kamer, waar zich een pas opgeslagen voor raad sigaretten, sigaren en chocolade be vond. In totaal namen de inbrekers voor een waarde van 12 a 1300 mee. Er wordt geen geld vermist, daar dit veilig opgeborgen was in een keldertje. De pachter van de restauratie, de heer A. Marcelis was tegen diefstal verzekerd. ADVERTENTIE Zandvoort VUURWERK TOT BESLUIT Badgasten krijgen visioen van de „Vlieghende Hollander" Volgende week Zaterdag, 's avonds om negen uur zal de Vereniging tot Viering van Nationale Feestdagen het Zandvoortse badseizoen 1950 besluiten met een groot vuurwerk. Zij zal in deze serie zoveel mogelijk trachten te vergoeden wat velen bij het vuurwerk van 5 Augustus heeft teleurgesteld. De vereniging heeft het voor nemen om de oude legende van de „vlie- ghende Hollander" te doen herleven door de toeschouwers voor de kust een vurig gal joen op zee voor de ogen te toveren. Dit pyro-technisch afgebeelde vaartuig wordt bovendien nog in de strijd gewikkeld met een ander schip. Hiertoe worden twee. ducks gecharterd. Op het programma staan voorts een „knetterfront" en „luchtkanon- nades". Een bezoek aan Scheveningen heeft het bestuur van bovengenoemde vereniging er van overtuigd, dat deze vuurwerken een grote propaganda voor de badplaats vor men en het neemt zich dan ook voor om in het volgend seizoen geregeld dergelijke vuurwerken af te steken. Bij dit laatste vuurwerk mogen dames, die volgens de be kende Zandvoortse „seizoens-folklore" ge kleed gaan, gratis komen kijken. Zal burgemeester forens blijven? De toestemming welke bij Koninklijk Besluit van 30 September 1949 aan Zand- voorts burgemeester werd verleend om in Bentveld te wonen duurt nog tot 1 Sep tember aanstaande en nog is er in Zand voort geen geschikte woning voor zijn ge zin gevonden. Mr. Fenema heeft daarom aan de Kroon verzocht om de toestemming te verlengen. Het college van Gedeputeerde Staten, aan wie dit verzoek om advies in handen werd gesteld heeft aan' de raad verzocht, zijn ge voelen over deze wens kenbaar te maken. B. en W. zullen dit gevoelen in de raads zitting van Woensdag ..geilen". Heemstede De nood der gepensionneerden De afdeling Heemstede van de Ned. Bond van Gepensionneerden vergadert Woens dagmiddag 23 Augustus in het Wapen van Heemstede. Het doel is op die bijeenkomst de nood der gepensionneerden te bespre ken. Daartoe wordt het woord gevoerd door de heer J. H. Groen uit Naarden, lid van het hoofdbestuur. Het ledental van de afdeling is sinds korten tijd van 117 tot 362 gestegen. Het bestuur meent dat alle gepensionneerden op 100 na bij de organisatie zijn aange sloten. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P. Suijkerbuijk en S. J. Posthuma; M. J. André en S. A. P. Lan- tinga: M. Pronk en J. Lefering; W. A. Brinck en S. van der Meer; D. van Zuijlen en C. E. Beerthuizen; J. Boeré en G. Griekspoor. C-ETROUWD: W. Mekking en W. H. Mak; F. Wijkhuizen en A. H. Kastelein; J. F. Castien en E. A. M. Swinkels. GEBOREN: Geertruida Margaretha, d. van H. W. P, E. Schönhuth en G. H. M. Roet- man; Petrus Joaohim Maria Jozef, z, van J. A. C. Leuven en M. A. Duijn; Maria, d. van P. Goossens en J, C. Michielse. OVERLEDEN: H. Sondorp, 65 j.; J. Vennik, 3 jaar. San tpo o rt-do rp Ondeskundige rijder vernielde een pui De zestienjarige knecht van een expedi teur uit Beverwijk zou Donderdag wel even de auto van zijn baas draaien, toen laatstgenoemde in een winkel aan de Hage- lingerweg een vrachtje afleverde. De knaap kon echter de pedalen nog niet precies uit elkaar houden, zodat de auto met geweld tegen het winkelpand stoof en zowel de pui als een vensterbank ernstig bescha digde. Zeelands grofe dag vanmorgen begonnen Zeeland vlagt vandaag. Van de Thoolse brug tot Sint Anna ter Muiden wapperen de driekleur en de wimpels. Wekenlang zijn de Zeeuwen bezig geweest met de voorbereiding van deze grote dag, het eerste Koninklijke bezoek sedert tientallen jaren dat aan het gewest in zijn geheel, dat bekend staat om de vurige Oranjeliefde van zijn bewoners, wordt gebracht. Vanmorgen om half negen zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard met de Ko ninklijke trein uit Baarn aangekomen. Het oude stadje Tholen had de eer de eerste gemeente in Zeeland te zijn, die het Koninklijk paar mocht begroeten. Om pre cies elf uur zette de harmonie „Concordia" het Wilhelmus in. Mr. J. C. baron Baud, adjudant in bui tengewone dienst van de Koningin, stelde daarna de burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven, aan de hoge gasten voor, waarna de Commissaris der Ko- nigin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de aanwezige burgemeesters van de gemeenten op Tholen voorstelde. Blijkens een opgave in de Staatsccurant werden in de week van 6 tot met 12 Augustus 37 gevallen van parathyphus (typheuze vorm) aangegeven. Daarvan kwa men in de provincie Noordbrabant 29 geval len voor en wel 28 in Waalwijk en 1 in Tilburg. Verder in Friesland 1, Noordhol land 3. Zuidholland 3, Limburg 1. Tc Nijmegen is men bij afgravingen ten behoeve van de bouw van nieuwe woningen gestoten op restanten van dikke muren. Ver moedelijk zijn dit overblijfselen van oen oude Romeinse nederzetting. Er zijn resten van pannen uit de Romeinse tijd gevonden. Ook zijn er resten aangetroffen van het in de vorige eeuw daar aanwezige fort Sterre- schans. De Australische minister van Buiten landse Zaken, de heer P. C. Spender, zal op 28 en 29 Augustus te 's Gravenhage vertoe ven. Hij zal besprekingen voeren met zijn Nederlandse ambtgenoot mr. D. U. Stikker. Toen een muziekkorps een serenade bracht aan het gouden echtpaar Krook in Enkhuizen zakte de bruidegom in elkaar. Hij bleek door een hartverlamming te zijn over leden. Tot lector in de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijksuniversiteit te Lei den. om onderwijs te geven in de internatio nale en politieke geschiedenis van de nieuwste tijd, is benoemd dr. mr, F. Gosses, wetenschappelijk hoofdambtenaar (conser vator) bij de bibliotheek van deze universi teit. Op Schiphol is een verstekeling ontdekt in een vliegtuig dat naar Stockholm zou vertrekken. De man verklaarde, dat hij naar Australië wilde emigreren, ADVERTENTIE AMSTERDAMSCHE RIJTUIG HIJ. Crematie van Gronings slachtoffertje Het stoffelijk overschot van de zes-jarige Wim van der Molen, een der slachtoffertjes van het ongeluk met de instortende muur in Groningen, is gisteren door de lanen van Westerveld naar het crematorium te Velsen gedragen. In de aula hebben geen ijdele woorden de stilte verbroken. Het jonge leven dat zo wreed werd afgesneden, heeft de organist George Robert geïnspireerd tot het spelen van Schuberts compositie „Der Tod und das Madchen". En het waren de klanken van: Ik ben een vriend en kom niet om te straffen. Heb goede moed, ik ben niet wild, zacht zal je in mijn armen slapen", die de met witte bloemen overdekte kist begeleidden bij het dalen. Na dit aangrij pend gebeuren heeft grootvader K. Timmer enige dankwoorden gesproken, waarna de talrijke aanwezigen diep onder de indruk het gebouw verlieten. Wethouder H. Roelfsema heeft bij deze plechtigheid het gemeentebestuur van Groningen vertegenwoordigd en mr. A. W. Lazonder, hoofdinspecteur in de inspectie Amsterdam was uit naam van de directie der Nederlandse Spoorwegen aanwezig. Toen de voorbereidselen klaar waren en de rugzak netjes gepaktkon de reis begin nen. Rick en Bunkie sloten de deur van het poppenhuis en stapten naar buiten. „We hebben toch alles, hè?" vroeg Bunkie. „Niets vergeten?" „Nee hoor, zover ik weet is alles in orde!" Ze wandelden de laan uit, de weg af, en keken onderweg goed uit, of niemand hen zag. En eindelijk betraden ze het vrije veld, waar ze tussen de struiken rustig en onopgemerkt konden lopen. „We treffen het met 't weer!" vond Bunkie. Het zonnetje scheen lekker. Zo zelfs, dat ze 't er warempel warm van kregen onder het lopen. Maar weldra stapten ze in het bos, en daar was 't net goed in de schaduw van de bomen. Het rook er heerlijk naar bloesem en ze voelden zich als echte reizigers. Effecten- en Geldmarkt Als bevoordeelden van de Marshall hulp past het ons niet een al te scher pe critiek op de besteding van het inkomen der Verenigde Staten te oefenen, doch wanneer men ziet hoe zich de oorlog in Korea ontwikkelt en met welk een spoed thans aan de uit breiding van het defensieprogram wordt gewerkt, mag wel worden ge constateerd dat de regering van de Verenigde Staten al te weinig met de mogelijkheid van een nieuwe oorlog heeft rekening gehouden. Volgens de gegevens van de Bank voor Internatio nale Betalingen werd in 1949/50 door de West-Europese landen ongeveer vijf procent van het nationaal inkomen voor defensie besteed. Uit een nadere specificatie blijkt, dat het Verenigd Koninkrijk ruim 2 milliard dollar voteerde, zijnde 7,4 procent van het nationaal inkomen, Nederland 224 mil- lioen dollar, ofwel 6,1 procent, terwijl de Verenigde Staten een bedrag van 13 milliard dollar (ongeveer 5,5 pro cent) aan de defensie ten koste leg den, ongeacht de uitgaven voor de Atomic Energy Commission. Wat de gewone defensie-uitgaven be treft, stonden de Verenigde Staten derhalve in 1949/50 bij het Verenigd Koninkrijk en Nederland ten achter. Zoals bekend is, zullen de defensie-uit gaven in de Verenigde Staten thans met 10 milliard dollar worden verhoogd, waar door ze dan stijgen tot ongeveer 10 pro cent van het Amerikaans nationaal inko men, dat voor het lopende jaar op 225 milliard dollar wordt geschat. De regering van de Verenigde Staten stelt thans aan de landen van West-Euro pa min of meer de eis, dat ook zij hun defensie-uitgaven zullen vergroten en daartoe wordt dan ook overgegaan. Het is echter alleszins begrijpelijk, dat dit aan deze landen heel wat zwaarder zal vallen dan aan de Verenigde Staten en dat een verhoging tot 10 procent van het nationaal inkomen niet mogelijk is zonder de levens standaard van de bevolking ingrijpend te verminderen. Een zodanig percentage betekent im mers voor een land als de Verenigde Staten heel iets anders dan voor de West-Europese landen, orm it het nationaal inkomen per hoofd der be volking in die landen aanmerkelijk lag^ligt dan in Noord-Amerika. Bij een nationaal inkomen van 225 mil liard bedraagt dit per hoofd van de bevol king in de Verenigde Staten circa 1500 dollar, bij een nationaal inkomen van 16 milliard voor Nederland zou tien procent daarvan voor de defensie neerkomen op een bedrag van 1600,— per hoofd. Tegenover dit bedrag van 1600,staat dan, de dollar a 3,80 gerekend, voor de Verenigde Staten een nationaal inkomen per hoofd van 5700,en ook wanneer rekening mee wordt gehouden, dat de koopkracht van de dollar in de Verenigde Staten niet 3,8 maal zo groot is als die van de gulden in Nederland, is het toch wel duidelijk dat men in de Verenigde Staten heel wat gemakkelijker die tien procent van het nationaal inkomen voor de defensie kan opbrengen dan in Neder land en in het Verenigd Koninkrijk. Tot welk bedrag de Nederlandse rege ring zal.gaan is nog niet bekend. Dit zal mogelijk uit de begroting voor 1951, welke de volgende maand moet verschijnen, blij ken, maar dat er een zware wijs op zal gaan om voor dat jaar tot een sluitend budget te komen zonder nieuwe heffingen, aan geen twijfel onderhevig. De Nederlandse regering staat wel voor een zeer grote moeilijkheid. De president van de Nederlandse Bank heeft er in een van zijn verslagen op gewezen dat het nu eenmaal onmogelijk is het beschadigde vaderland weer op te bouwen, een ver strekkend industrialisatieplan te verwezen lijken, een uitbreidende bevolking van woningen, scholen en wat dies meer nog te voorzien en niettemin ook nog het con- sumptiepeil van de bevolking te verhogen. Komen hier nu ook nog grotere defensie uitgaven bij, dan zal er op de andere over heidsuitgaven drastisch moeten worden bezuinigd, of opnieuw een deficittenpoli- tiek moeten worden gevolgd, met al de economische en sociale misère, daaraan verbonden. Uit de jongste nota van minister Lief- tinck is eebieken dat deze bewindsman van het denkbeeld der zogenaamde „cycli sche" begrotingen, een paar jaar geleden gepropageerd, is teruggekomen, althans voor de naaste toekomst. Onder het systeem der cyclische begro tingen verstaat men het denkbeeld dat niet elke jaar-begroting op zich zelf be hoeft te worden bezien en in evenwicht behoeft te zijn, doch dat pas tussen de voordelige en nadelige saldi van bijvoor-, beeld vijf jaar een evenwicht moet be staan. Tegen dit denkbeeld is minder be zwaar wanneer zulk een periode met een of meer overschotten begint, welke dan in de volgende, slechtere jaren het tekort kunnen opvangen. Maar het zou wel een zeer roekeloze politiek zijn, om, nu er tot dusver van overschotten geen sprake is, zich over de tekorten van een nieuwe be groting geen zorgen te maken in de ver wachting dat die tekorten in volgende jaren zullen kunnen worden ingehaald. De regering zal dus ongetwijfeld moeite doen om voor 1951 tot een sluitende be groting te komen, hetgeen haar des te moeilijker zal vallen, nu allerwege in ons land om belastingverlaging geschreeuwd wordt. Vooral de toenemende klachten uit het bedrijfsleven wegen daarbij zwaar. De president van de Nederlandse Handel Maatschappij bepleitte dan ook nóg on langs belastingverlaging, ook al lijkt zulks voor het staatsbudget niet acceptabel. De zware belastingdruk schiet haar doel voor bij, verteert langzamerhand haar eigen bron, .zodat men tot de paradoxale con clusie moet komen dat door belastingver laging de belastingopbrengst wellicht juist zal kunnen stijgen. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Ford Ned. Kabel Van Berkel Scheepvaart Unie Holl. Am. Lijn Deli Mij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Ned. Ind. Hand. Billiton II Slotkoers gisteren 296 217% 225 179 271J4 272 114 143% 156 113% 118 132'/. 141 89 240 Openings koersen 295% 215% 220 178% 142% 110% 113% 129% FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim Beide mannen knikten toestemmend. Geen van beiden haalde echter zijn porte feuille te voorschijn. Thomas Ryde gaf het voorbeeld. Uit een enigszins versleten marokkijnlerqn portefeuille haalde hij twee gekreukelde strookjes en uit een andere afdeling van dezeifde portefeuille kwam een strook stijf perkament te voor schijn. „Ik heb een paar dagen geleden," legde hij uit, „een -bezoek gebracht aan onze vriend Hogg. Ik legde hem uit, dat een van ons een ongeval had gehad en dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat zijn deel van het regu wel eens niet geprodu ceerd zou kunnen worden, wanneer wij de volgende week het document nodig hadden. Het spijt mij u te moeten mededelen, dat *ijn houding niet sympathiek was." „Wat zei hij?" vroeg De Brest. „Hij wees er op, dat vijf van ons het document gebracht hadden en dat zijn ver antwoordelijkheid gelijkelijk over die vijf personen was verdeeid. Hij wees er tevens op, dat het idee van ons was uitgegaan en niet van hem en dat hij er niets voor ge voelde om de verantwoordelijkheid voor het overgeven van de sleutel, of wat ook op zich te nemen, anders dan tegen over legging van het complete regu. Zijn hou ding was volkomen logisch en ik kon hem geen ongelijk geven." „Wat hebt u daar?" vroeg Hisedale, op het papier wijzend, dat Ryde voor zich op de tafel had uitgespreid. „Dit," zei de aangesprokene, „is een compleet reguformulier. Ik nam de gele genheid waar, dat in mijn zak te steken, toen de heer Hogg voor een ogenblik de kamer uit was. Als gij beiden het vertrou wen, dat ik reeds getoond heb, zoudt wil len reciproceren, zouden wij misschien onze fragmenten op de achterkant van deze strook aan elkaar kunnen passen en zien, wat er precies aan ontbreekt." Beide mannen haalden hun portefeuille te voorschijn. Langzaam en voorzichtig voegde Thomas Ryde de fragmenten zo goed mogelijk aan elkaar en sneed toen het for mulier aan stukken. Het resultaat was niet veel moois, want twee van de drie frag menten waren blijkbaar van verschillende delen van het regu genomen en hun ver kreukeld voorkomen kwam slecht overeen met het aanzien van de rest van het regu formulier. „Ik twijfel er aan, of wij ooit op deze manier iets bereiken zullen," sprak Tho mas Ryde. „Aan de andere kant zullen wij toch iets moeten doen. Wij hebben geen reden, om aan te nemen, dat het deel van Hartley Wright permanent onbereikbaar zal zijn, maar ik vrees, dat wij Parkinson met een zeker gebrek aan tact hebben be handeld. Hij kon zich wel eens koppig to nen. Inmiddels," ging hij voort, „zou ik een voorstel willen doen. Ik heb twee delen van het regu het mijne en dat van Huneybell. Geef mij de uwe en ik stel mij er voor zover zulks mogelijk is, garant voor, dat ik het gehele document bij elkaar krijg, hetzij door het produceren van de twee ontbrekende delen van onze afwezige vrienden, hetzij door het bewerken van dit andere formulier." Dr. Hisedale keek eens even naar De Brest en deze gaf die blik steelsgewijze terug. Thomas Ryde twijfelde er blijk baar niet aan, wat hun antwoord zou zijn, want hij sloeg zijn portefeuille al weer open. „Zetten we daarmee niet teveel alles op één kaart, Ryde?" waagde Hisedale op te merken. „Het wil mij voorkomen, dat wij, afzon derlijk handelend, tot dusver niet veel be reikt hebben," was het korte antwoord. „Het is nog maar vier maanden geleden en twee van de fragmenten van het regu zijn al zoek. Alles, wat mij in bewaring wordt gegeven, is safe. Ik loop geen risico's. Dat is mijn gewoonte niet" Zij overhandigden hem hun stroken pa pier. Thomas Ryde bevestigde ze op de achterkant van het formulier en maakte een ruwe schets van de vermoedelijke vorm van de twee ontbrekende delen. „Ik ben bang," zei hij waarschuwend, „dat we onze vriend Hogg waarschijnlijk nogal veeleisend zullen vinden, misschien zelfs wel een beetje geneigd om moeilijk heden te maken. Ik merkte op, dat hij een rij vergrootglazen op zijn tafel had staan, die naar hij toegaf er voor dienden, om dubieuse recus te identificeren. Misschien slaag ik er echter in de originelen -te krij gen. Ik heb al een plan in mijn hoofd." „Wel, we zullen u vertrouwen," ver klaarde De Brest met een zucht. „Tot dus ver bent u de geestelijke vader van de ge hele onderneming geweest." „De geestelijke, maar niet de financiële", zei Thomas Ryde. „Daarvoor hebben wij ons tot u te wenden, De Brest. Het speet mij deze bijeenkomst te moeten forceren, maar ge moet een zeer belangrijk bedrag op onze rekening in handen hebben. Ik meende, dat wij nu wel eens een afreke ning en een chèque tegemoet konden zien. Ik geloof, dat zowel Hartley Wright als dr. Hisedale en ik besloten waren ieder vijfduizend pond te risqueren in eën bais- sier's operatie tegen Boothroyd. De aan- delen stonden op 80 toen wij onze opera ties begonnen. Ik zie, dat ze vandaag op 57 staan. Dus zit daar een heel aardig voor deeltje voor ons allen in. Misschien zou het wel zo goed zijn de rekening voor het ogenblik af te sluiten." De Brest frommelde zenuwachtig aan zijn das. „Ik moet u beiden vertrouwelijk mede delen", zei hij, „dat er ten opzichte van onze rekening een zeer vervelende en deli cate situatie is ontstaan. Het treft u bei den op geen stukken na, zoals het mij treft, omdat, waar gij beiden slechts op een zeer bescheiden schaal aan de specu latie hebt deelgenomen, ikzelf, wetende wat ik weet en beschikkend over grotere middelen, getracht heb een grote slag te slaan. Nadat de eerste dagen van deze transacties voorbij waren, werd het moei lijk om op deze markt zaken te doen en dus begon ik te opereren op iedere buiten landse beurs, waar Boothroyd's aandelen verhandeld werden. Alles ging prachtig en de daling van de prijs beloofde een zeer groot voordeel, totdat er een situatie ont stond, waarmee ik nog nooit te maken heb gehad". „U wilt" ons toch zeker niet vertellen, dat u „short" zit en niet leveren kunt?" vroeg Thomas Ryde op koude toon. „Voor het ogenblik wel en daarom kan ik niet .realiseren", gaf De Brest toe. „Ik deed vrij veel door een Amsterdamse ef fectenfirma, waarin ik deelgenoot ben en voor wier verbintenissen ik ook gedeelte lijk aansprakelijk ben. Ik krijg ieder uur wanhopige telegrammen van hen! We staan tegenover niets meer of minder dan een samenzwering. Wie daar ook achter zit, moet geld verliezen en veel geld ook, maar zo is het nu eenmaal er lopen kooporders voor Boothroyd bij vijf of zes verschillende commissiehuizen, die alle maal aan geheimhouding gebonden zijn betreffende de naam van hun cliënt, maar die allemaal gereed geld hebben gekregen en die allemaal levering van de aandelen eisen. Thomas Ryde nam zijn bril af en poetste zorgvuldig de glazen op. „Dit klinkt mij als een naar verhaaltje in de oren, baron," zei hij. „Zowel Dr. Hisedale als ik beschouwde u als een zakenman een bankier en iemand, die de geldmarkt ken. Ik begrijp niet, hoe u zichzelf m een dergelijke positie kunt brengen. Om u de waarheid te zeggen, wist ik zelfs niet, dat het mogelijk was." „Het zou niet mogelijk zijn, als het alleen deze marlet betrof," legde De Brest uit. „Het is mijn connectie met de firma Jansen De Brest in Amsterdam, die deze situatie heeft veroorzaakt. Bovendien zou, normaliter, een ongelimiteerde koop order zoals deze, alle handelaren kop schuw gemaakt hebben. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6