Haarlems Dagblad Assemblée aanvaardt rapport en daarmee weg van geleidelijkheid UNOtroepen boeken overal in Korea fikse successen Dr. Hirschfeid is optimistisch over de toekomst van Indonesië Burgerluchtvloof ingeschakeld voor militair gebruik 65e Jaargang No. 19631 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Zaterdag 19 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven D«miate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnemêntsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.—. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag hij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <Dprccti£c Daarlemsrbe Courant (Knno t60) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom federatie Commissie voor algemene zaken werkte niet- tevergeefs STRAATSBURG (Reuter) De Britse conservatieve gedelegeerde Duncan San dys heeft gisteren de laatste hoop van de politici' van het Europese vasteland, dat de conservatieve oppositie in Engeland tegen de weigering van de Britse Labourregering om tot een Europese federatie toe te treden, in zou gaan, weggenomen. Sandys voerde het woord tijdens een critiek debat in de Europese Assemblée. Nadat de Franse socialist André Philip had verklaard, dat de andere landen dien den voort te gaan met hun plannen voor een nauwer samengaan, indien Engeland niet wilde meedoen. Sandys, de schoonzoon van Churchill en een leidende persoonlijkheid in de Euro pese beweging, schaarde zich achter dê politiek van de Britse regering door te spreken in de lijn van een eerder afge legde verklaring van de Britse minister Hugh Dalton. Hij zei: „Als bepaalde lan den er toe besluiten een federale unie te stichten binnen het kader van de Raad van Europa, kan zulks niets dan goed doen en kunnen deze landen op onze steun reke nen. Een federatie moet echter nimmer tot een voorwaarde voor het lidmaatschap van de raad worden gemaakt, waardoor allen, die niet aan de federatie kunnen deelnemen, van de Europese gemeenschap te Straatsburg zouden worden uitgesloten. De langzaamste moet niet worden buiten gesloten en de snelste moet niet worden weerhouden. Een vrij en verenigd Europa kan nooit worden gegrondvest op het prin cipe van starre uniformiteit". Tevoren had de Franse socialist Philip Engeland metname genoemd.als behorende tot „onze collega's die van mening zijn dat wij voorzichtiger moeten zijn". Wij kunnen echter niet langer wachten. Ook de Fransman Reynaud drongaan op de spoedige vorming van een werkelijk Europees parlement. Geleidelijkheid De Franse socialist Guy Mollet criti- seerde „de kleine groep" die van mening is dat sneller moest worden gehandeld. Verwijzend naar de sprekers, die beweerd hebben dat de openbare mening schreeuwt om vereniging, zei Mollet: „Ik wilde dat het waar was. Ik geloof niet, dat de open bare mening nog voldoende belangstelt in het probleem". Hij drong aan op aanvaar ding van het rapport van de commissie voor algemene zaken, waarin de plannen vóór een federatie worden-vermeden en in plaats daarvan diverse stappen worden voorgesteld om het contact tussen de As semblée enerzijds en de regeringen en par lementen der verschillende landen ander zijds te verbeteren. Ook Georges Bidault, voorzitter van de commissie voor algemene zaken, toonde zich gematigd. Hij drong aan op aanvaar ding van het commissie-rapport bij de tot standbrenging der Europese eenheid. Voorzitter Paul Henri Spaak stelde voor, dat over het rapport in zijn geheel zou worden gestemd. De een na de ander stonden de Britse Labour-afgevaardigclen en De Valera (Eire) op om te verklaren, dat zij het over het algemeen met liet rap port eens waren, maar op bepaalde punten voorbehoüd maakten. Na een half uur heen en weer gepraat werd het rapport in stemming gebracht. 94 afgevaardigden stemden voor en geen enkele tegen. Er waren 12 onthoudingen, van acht van de negen Labour-afg^/aar- digden (Hugh Dalton was niet aanwezig), twee Ierse en twee Franse afgevaardig den, onder wie Paul Reynaud. Resultaat In het rapport wordt aangedrongen op: nauwere coördinatie tussen de bestaande Europese organisaties en een doeltreffend toezicht door de Raad van Europa op haar handelingen; het onderbrengen van de sociale en culturele organisaties van het verdrag van Brussel in de Raad van Europa; vorming van een nieuw orgaan, dat het ministerscomité van de Raad van Europa en de huidige Laad van de OEES combineert; een nauwe band tussen de Europese organisatie en de landen van Noord-Amerika; bespreking door de natio nale parlementen van aanbevelingen "van de Consultatieve Assemblée; toekenning van het recht aan de Assemblée om alge mene debatten te houden over de politieke, maar niet-militaire aspecten van Europa's veiligheid; benoeming door elke lidstaat van een minister voor Europese Zaken; een wijziging in hot reglement van het minis terscomité, waardoor een lid in principe zijn goedkeuring aan een besluit zou kun- hechten zonder zijn regering te ver plichten het in praktijk te brengen. Nog een week? De Assemblée van de Raad van Europa iu heden in plenaire zitting besluiten, of' de zitting al of niet aan het eind van de volgende week (een week eerder dan aan vankelijk verwacht werd) geëindigd en dan in December weer geopend zal wor den. Het administratief bureau der Assemblée adviseert sluiting van de zitting tussen 26 en 31 Augustus en hervatting in de loop van dit jaar. Weer een spion in de V.S. gegrepen LAREDO (Reuter). Morton Sobell, een New Yorkse radar-deskundige, is Vrijdag aan de Mexicaanse grens gearresteerd op beschuldiging van samenzwering teneinde defensiegeheimen aan Rusland te ver strekken. Sobell, die 33 jaar oud is, was vroeger ingenieur bij de Amerikaanse marine. Hij werd door agenten van het F.B.I. gear resteerd, toen hij cle grens overschreed, nadat hij door Mexico was uitgewezen. Het hoofd van het F.B.I.Edgar Hoover, ver klaarde dat Sobell in Juni naar Mexico vluchtte om aan een arrestatie te ontkomen. Sobell zal ten laste worden gelegd, dat hij in de oorlog tijdens zijn tewerkstelling bij het navorsingsstation voor radar van de „General Electric" te Schenectady met anderen, die reeds in arrest zijn, heeft sa mengezworen om defensiegeheimen voor Rusland te bemachtigen. Hij was de laatste tijd werkzaam In een instrumentenfabriek te New York, maav verscheen kort na de arrestatie van David Greenglass niet meer op zijn werk. Toen het F.B.I. een onderzoek instelde naar zijn afwezigheid, verliet Sobell New York per vliegtuig en werd tenslotte opgespoord in Mexico City. Hij is de achtste die op beschuldiging van spionnage voor Rusland is gearres teerd. Allen wordt ten laste gelegd, dat zij samenwerkten met Harry Gold, de schei kundige uit Philadelphia, die naar men aanneemt .de hoofdcontactman in Amerika was van de veroordeelde Britse geleerde Klaus Fuchs. Leider der Belgische communisten vermoord Julie,Lahaut door onbekender neergeschoten SERAING (Belga) Julien Lahaut, voorzitter van de Belgische communis tische partij en volksvertegenwoor diger, is Vrijdagavond om 21.30 uur in zijn huis te Seraing op laffe wijze vermoord door twee onbekenden, die zich bij hem hadden aangemeld. Lahaut, die samen met zijn vrouw thuis was, kwam zelf opendoen in hemdsmouwen. De leider van de com munistische partij werd getroffen door vier kogels: één in het hoofd en drie 'in het lichaam. Lahaut kon nog een tiental meters lopen en overleed in de armen van zijn vrouw. Het parket is met een onderzoek begonnen. Lahaut, een voormalig mijnwerker, is ge durende vijf jaar voorzitter van de cofn- munistische partij geweest. Hij was 65 jaar. In 1932 werd hij tot lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers gekozen. In 1941 werd hij door de Nazis gear resteerd en tot de bevrijding in'Duitsland geïnterneerd. Hij speelde een belangrijke rol bij de besprekingen over de terugkeer van Koning Leopold in de eerste jaren na de oorlog. Lahaut, een krachtig tegenstander van Koning Leopold, veroorzaakte de vorige week opschudding toen hij tijdens de be ëdiging van Prins Boudewijn als staats hoofd de plichtigheid onderbrak met de uitroep „Leve-de republiek!" Seraing ligt bij Luik. Het centrum van ernstige incidenten na de terugkeer van de Koning. De daders zijn in hun auto ontkomen. Senator Scott Lucas dreigt met atoom-represailles WASHINGTON Reuter) Senator Scott Lucas, democratisch leider in de Amerikaanse Senaat, heeft Vrijdag verklaard, dat, „indien de communis ten een land van het Atlantisch pact aanvallen, de V.S. daar atoombommen zullen gooien, waar die de meeste schade zullen veroorzaken". Lucas, een van president Trumans „vier grote luitenants" in het Congres, die elke week op het Witte Huis bijeenkomen, t legde deze verklaring af in zijn. kiesdistrict iu Illinois. De verklaring werd heruitge- zonden te Washington. Landing op eiland voor Intjon Het woord is aan P. deBernis: Toeval is een luoord, dat onze onwetendheid uitvond en dat ge tuigt van de ontoereikendheid van onze geest. Keel Schouwen en Duiveland waren uitgelopen om in de haven van Zierikzee getuige te zijn van de aankomst van de hagelwitte '„Piet Heinmet de langver wachte Koninklijke bezoekers. Op de achtergrond de verweerde Sint Lievensmonster die reeds zo vaak getuige was van grootse manifestaties van Zeeuwse Oranjeliefde. Prestaties op economisch gebied zijn te loven Franse juwelendieven nemen géén vacantie (Reuter) Uit het huis van de Parijse juwelier Ben Simon zijn gisteren juwelen ter waarde van 23 millioen francs gestolen. Dit is de zesde en grootste juwelendiefstal in Frankrijk in de afgelopen, tien dagen. De juwelier was met vacantie. De Parijse politie heeft de arrestatie be kend gemaakt van een bende juwelen- en kledingdieven. Deze bende zou vorig jaar goederen ter waarde van 15 millioen francs hebben gestolen. De vijfde juwelendiefstal werd gisteren aan de Franse Rivièra gepleegd. De dieven gingen aan de haal met juwelen ter waarde van 1 millioen francs, geroofd uit de wo ning te Menton van mevrouw Tardieu, weduwe van de voormalige Franse oud premier. Het nieuws van de diefstal volgde enige uren na de bekendmaking, dat René Bolore, voor de oorlog in toneelkringen be kend als Line Plevert, beroofd was van diamanten broches en andere juwelen waarvan de waarde op 15 millioen francs wordt geschat. De diefstal werd gepleegd in de woning van het echtpaar Bolore te Neuilly bij af wezigheid van de bewoners, die fnet vacantie zijn. De heer Bolore is een bekend fabrikant van sigarettenpapier. De juwelen lagen in een la van een kast in de slaap kamer. Een foto van een der tragedies van de Koreaanse oorlog. Enige tijd geleden kwamen 5.500 burgers, die voor de oprukkende communisten vluchtten, voor de Naktong-rivier, waarachter de Amerikanen zich verschanst hadden. Hoewel de Amerikanen eerst bevreesd waren, dat zich onder hen guerilla's zouden bevinden, gaven zij de vluchte lingen tenslotte vijftien uur de tijd om de rivier over te steken, nadat Zuid-Koreaanse politie op de Noordelijke oever hun papieren en hun bagage had gecontroleerd. Uit' de foto blijkt overigens wel hoe ondiep de Naktong is. (Reuter). Troepen van de UNO heb ben onder dekking van oorlogsschepen een landing uitgevoerd op een eiland, dat de toegang tot de haven Intsjon beheerst. Er wes geen Noord-Koreaanse tegenstand. Intsjon is een belangrijke bevoorradings haven van de Noord-Koreanen, 32 km ten Westen van Seoel gelegen. Troepen van de UNO hebben voorts de Noord-Koreanen tot zeven km van de de- fensiespil der verbonden strijdkrachten bij Taegoe teruggeworpen. Hei bruggenhoofd in de zak van de Naktong werd in tweeën gespleten. Overal worden de Noord-Kore anen teruggeworpen doch een hoofdoffi cier van het Amerikaanse leger in Korea zeide, dat de toestand onduidelijk is. Men vreest, dat de Noord-Koreanen een val hebben opgesteld 4n het gebied ten Noor den en ten Noord-Westen van Taegoe, waar zich nog tenminste vijf Noordelijke divisies bevinden. Bij de zak van de Naktong vielen vlieg tuigen de Noord-Koi-eaanse terugtrekkende strijdkrachten aan en maakten vele slacht offers. In het Nooi-delijke deel van het bruggenhoofd wend het terrein van Noord- Kore.anen gezuiverd. Het gehele bruggen hoofd is tot de helft gereduceerd. Bij Taegoe werd gisteren een Noordelijk tegenoffensief afgeslagen. De tegenstand der Noordelijken is hier „matig". Gisteren wierpen vliegtuigen strooibil jetten uit op de stromen vluchtelingen uit Taegoe, waarin er op werd aangedrongen naar de stad terug te keren. De proclamatie over de ontruiming was geen bevel ge weest,,doch louter een „verlof" om de stad te veriaten, zo stond op deze'biljetten te lezen. De meeste vluchtelingen zijn daarop teruggekeerd. Zuid-Koreanen, gesteund door Ameri kaanse tanks, artillerie- en mortiervuur, hebben Pohang en Kigje thans definitief heroverd. Het door de Amerikanen be zette vliegveld, tien km ten Noorden van Pohang, is echter nog niet te gebruiken. Manoeuvre Het communiqué van generaal Mac- Arthur verklaart, dat de Noord-Koreanen in het bruggenhoofd bij Tsjangnjong ge staag teruggedreven worden. Mariniers, die blijkbaar een sterke tegenstand heb ben overwonnen, zijn er in geslaagd de Zuidelijke flank der Noord-Koreanen zo te doen manoeuvreren, dat zij aan een frontaanval van de 24ste Amerikaanse di visie bloot staat. Het hoofdkwartier van MacAvlhur deelt verder mede, datAustralische Mustangs plaatsen, dicht achter het Noord-Koreaanse front gelegen, met goed gevolg met bom men en raketten en machinegeweren heb ben bestookt. Er werden grote branden gesticht, voertuigen getroffen en ten Noor den van Joengson werd een artilleriepost vernield. Engelse steun Dedemocratische senator Scott Lucas heeft Vrijdag medegedeeld, dat Engeland landstrijdkrachten voor de strijd in Korea heeft aangeboden ter sterkte van 6000 man om te beginnen. Engeland heeft te ver; s alle marinestrijd krachten in de Japanse wateren bevel ge geven aan de strijd deel te nemen. DJAKARTA. „Ik ben over de toekom stige ontwikkeling van Indonesië niet pes simistisch, indien ten minste de interna tionale politieke toestand deze ontwikke ling niet komt verstoren", aldus verklaar de dr. Hirschfeid aan Aneta voor zijn ver trek naar Nederland. „Mijn samenwerking met de Indonesische regering is van pret tige aard geweest en ik ben er van over tuigd, dat de meeste indonesische autori teiten de- samenwerking met Nederland inderdaad wensen, ofschoon zij liever za gen dat Nederland zich wat minder druk maakte over zaken van intern indonesi sche aard. De economische situatie heeft zich in de laatste acht maanden in gunstige zin ontwikkeld en men moet toegeven, dat de Indonesiërs op dit gebied meer preste ren dan vele Nederlanders voor de oorlog" meenden dat zij zouden kunnen". Met dr. Hirschfeid gaat de eerste Neder landse Hoge Commissaris heen, die met grote moeilijkheden te kampen had, in het bijzonder tijdens de affaires-Westerling en -Abdul Aziz en onlangs de troebelen in Makassar. De activiteit van dr. Hirschfeid, in het bijzonder achter de schermen op c'onomisch gebied, is groot geweest en in ■de kringen van het Nederlandse bedrijfs leven hoog gewaardeerd. Talrijk waren zijn adviezen in moeilijke situaties aan het Nederlandse bedrijfs leven en naar aller opinie was zijn prestige in Indonesische kringen zeer groot, het geen gebleken is uit herhaalde verzoeken van Soekarno om nog langere tijd aan te j blijven. Aanvankelijk ondervond Hirschfeid nogal critiek van de Neder- I landse gemeenschap, omdat hij naar men zcide te weinig actief was in de zaak van vele Nederlandse gevangenen, doch gaan deweg heeft de critiek plaats gemaakt voor grote waardering, toen meer bekend werd wat dr. Hirschfeid achter de schermen on- levnam voor de Nederlandse gearresteer den. Bekend zijn Hirschfeid:-; opvattinger. dat hij samenwerking van Nederland en Indonesië met kracht voorstond en bevor derde, ofschoon hij geen bewonderaar ge noemd kan worden van de unie en altijd zich uitdrukkelijk op het standpunt stelde dat de verhouding Nederland-Tndonesië zich niet wezenlijk diende te onderschei den van de verhouding van Indonesië tot andere mogendheden. Taak in de toekomst Dr. Hirschfeid heeft de nogal eens te genstrijdige oordelende personen door het overwicht van zijn prestige geleid, of schoon. men algemeen bekend mag veron derstellen, dat zijn oordeel en inzichten meermalen duidelijk anders waren dan die van zijn regering. Teii aanzien van de toekomst der Nederlandse werkers in dit land was dr. Hirschfeid van mening, dat in het ambtelijke leven de rol van de Ne derlanders snel afloopt en dat binnenkort nog slechts enkele bijzonder deskundige en technische adviseurs in het regerings apparaat werkzaam zullen zijn. In het par ticuliere bedrijfsleven hebben, naar Hirschfelds overtuiging, de Nederlanders nog steeds grote mogelijkheden en kansen en hij is voorstander van uitzending van zoveel mogelijk jonge Nedexdanders. Dr. Hirschfeid zal Zondagavond in Ne- Staking op Java DJAKAR.TA (Aneta). De onderhan delingen tussen de Sarboepri (vakvereni ging van arbeiders in de cultures) en bet algemeen landbouwsyndicaat (A.L.S.) zijn gisteren mislukt, aldus verneemt Aneta. De Sai'boepid heeft thans 20 Augustus een algemene staking op alle ondernemingen op Java geproclameerd. Tevens zullen alle transporten van producten naar de havens stil komen te liggen. Indien deze stakings proclamatie wordt opgevolgd, zullen 800.000 arbeiders staken. De Sai-boepri eist voor de arbeiders op Oost-Java een loon van 2,75 per dag en voor de arbeiders op West-Java f 3,25 per dag. Het A.L.S. was bereid te gaan tot respectievelijk 2,en 2,25 De vakbond voerde hierbij aan, dat de arbéiders op de staatsondernemingen 3,per dag verdienen en een toeslag van 2,56 op vrije dagen krijgen. Arbeid op Zondag wordt betaald met 6, Naar aanleiding van de stakingsoproep verneemt Aneta van de zijde van het mini sterie van Arbeid, dat de eisen van de zijde der arbeiders inderdaad wat het loon be treft niet onmogelijk zijn ^or de onder nemers. Dit geldt speciaal aldus het mi nisterie voor de rubber en koffiecultu- res, die thans zeer grote winsten, maken. Het ministerie zal op verzoek van de Sarboepribemiddelen om een oplossing van het conflict te bereiken. derland arriveren, doch over zijn toekom stige werkzaamheden kon hij geen nadere mededelingen doen, aangezien dit afhan kelijk is van de regering in Den Haag. Australië wijst Soekamo's "aanspraken af De Australische minister van buiten landse zaken, Percy Spender, heeft te Parijs aan een correspondent van Reuter verklaard, dat de aanspraken van Soekarno op Nederlands Niéuw-Guinea niet kunnen worden aanvaard. Het standpunt van Australië in deze is ongewijzigd. De heer Spencer zal binnenkort Neder land bezoekén. Geen succes voor plan van India LAKE SUCCESS (Reuter) De zes niet-permanente leden van de Veiligheids raad hebben Vrijdag op het bureau van de Indiase delegatie vergaderd om het Indiase voorstel betreffende een speciale studie commissie voor Korea te bespi'eken. Ver nomen wordt, dat de gedachlenwisseling geen onmiddellijk uitzicht op een meer derheid voor het Indiase plan bood. Voor lopig zal men niet meer bijeen komen. Ontslag van Griekse regering Koning Paul van Griekenland heeft Vrijdagavond het ontslag van. de coalitie- regering van generaal Plastiras aanvaard. Donderdag traden zeven liberale ministers uit de regering. Koning Paul heeft de liberale leider Sophocles Venizelos^verzocht een nieuw kabinet te vormen. 9 De liberalen traden uit de regering, na dat generaal Piastiras de beschuldiging had geuit, dat de andere partijen zijn poli tiek van „tegemoetkomendheid" tegenover voormalige opstandelingen hinderden. Luchtbrug naar Korea (Van onze luchtvaartmedewerker) Vier dagen na het uitbreken van de strijd in Korea was al een luchtbrug ge slagen over bijna 12.000 kilometer water voor het ovei-brengen van de zo dringen nodige voorraden, militaire deskundigen en alles waai-aan verder behoefte bestond voor het overbrengen van de zo dringend aanvoerkanalen. Het was niet zonder trots dat dit dezer dagen werd medegedeeld door de P.A.A., de Pan American Airways, de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij met de gi-ootste luchtvloot en "net grootste (luchtnet ter wereld. Het was niet zonder reden dat de orga nisatie van de semi-militaire luchtbrug in handen werd gelegd van deze burgerlucht- vaartonderneming. Het was geen kwestie geweest van „kruis of munt" wie hiermee belast zou woi-den, want de P.A.A. had immers al een luchtbrug; via het Pacific- gebied onderhoudt zij sinds jaar en dag gei-egelde luchtdiensten naar het Verre Oosten, haar piloten beschikken over de grootste ervaring in deze 'stréken en men kan dan ook gerust zeggen dat wat er die kant op aan luchtvaartverbindingen be staat, voor een belangrijk deel pioniers werk van de „Paxïam" is. Bovendien had de P.A.A. Admii-aal Towers en dat gaf misschien nog de doorslag. Admiraal John H. Towers, oud-marinevlieger, heeft van Peai-1 Harbour af tot het einde van de oor log toe in verschillende functies niets anders gedaan dan de Pacifie-vliegerij organiseren, zodat hij het daar langzamer hand wel kent. In 1948 trok hij zich uit de dienst terug en werd vice-president van de P.A.A., al is het dan ditmaal zonder sterren op zijn ki-aag dat hij deze nood- verbinding dirigeerd. Zo iets snel organiseren doen de Yan kee's gi'aag, afgezien van de noodzaak vinden zij het een sooi't sport. En er komt bij zo iets altijd meer kijken dan een buitenstaander zo aanstonds vat. Gelukkig hoefden er in vliegtechnisch opzicht maar heel weinig bijzondere maatregelen te worden getroffen (anders hacl de zaak ook nooit zo spoedig op gang gekomen), daar de luchtbrug kon worden geslagen over bestaandè pijlers: de diverse eilanden in de Grote Oceaan, waar de P.A.A. altijd reeds haar tussenlandingen maakt. De mensen op deze buitenposten krijgen het nu alleen wat drukker en krijgen buiten de toestel len van de normale dienstregeling nu ook die van de militaire „airlift" te verwerken. Daai'voor moet er natuurlijk ook genoeg benzine zijn en onderdak voor bemannin gen, daar waar zij elkaar aflossen en nog een stuk of wat dingen. Thans had de admiraal wel meer en andere zorgen. Hij begon met zoveel vlieg tuigen als zijn maatschappij maar vrij kon krijgen zonder de eigen diensten in disorde te brengen, hoofdzakelijk Skymasters en Stratocruisers, welke laatste tien ton kunnen vervoeren. Voorraden cn een klein legertje specialisten vertrokken met deze machines. En terug uit Japan brachten zij familieleden van bezettingstroepen die naar het front in Korea waren gestuurd- Daarna beide Towers collega's van 'n half dozijn andere luchtvaartmaatschappijen op. En zijn stuurden vliegtuigen en personeel. Om dag en nacht te kunnen draaien moest beschikt worden over vier volledige bemanningen voor elk vliegtuig. Extra telefoon- en telexverbindingen waren nodig om het contact met de verschillende posten gaande te houden en extra perso neel werd aangenomen voor het onder houd van de groeiende luchtvloot. Op het hoofdkantoor werd overgewerkt om de administratie te kunnen bijhouden en de afdeling voor personeelszaken werkte onder hoogspanning. Maar het zaakje liep en op het ogenblik heeft men een vloot van een kleine vijftig extra vliegtuigen in doorlopend bedrijf: de luchtbrug naar Koi*ea. HET WEER AFGEBEELD Boven het zeegebied ten Zuiden van IJsland en boven de omgeving van Schotland strekt zich een gecompliceerd lage drukgebied uit, waarin verschillende kernen voorkomen. Om dit gebied heen stroomt koele htcht die oorspronkelijk uit de om geving van Groenland afkomstig is en een onstabiele verticale opbouw bezit. In deze lucht die inmiddels ook tot. ons land doorgedrongen is, ontstonden gisteren reeds talrijke buien die plaatselijk van onweer vergezeld gingen. Aangezien het lage drukgebied op de Qceaan zich meer naar t Westen heeft uitgebreid wordt de koude lucht nu langs een langere weg over zee naar onze omgeving getransporteerd, zodat er flinke verwarming optreedt. Toch zullen de temperaturen in ons land in de eerste paar komende dagen nog vrij laag voor de tijd van het jaar blijven. Weerbericht MIST -x sneeuw regen 9 motregen A hagel v buien tt. onweer LPtemperatuur 1005 iso0aar BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED centra H hoge druk L lage druk - scheidingslijn-front-tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft oe windrichting aan- iedere hele owarsstreep is een wlnd- snelheid van vijf meter per seconde' FLINKE OPKLARINGEN Verwachting^ medegedeeld door het K.N.M.J. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht in de kuststreken nog enkele vex-spreide buien, overigens flinke opklaringen en overwegend droog weer. Meest matige Zuide lijke wind. Iets hogere middagtem- peraturen. 20 Augustus: Zon op 5.31 uur, onder 19.55 uur Maan op 14.34 uur, onder 22.09 uur (Eerste kwartier) 21 Augustus: Zon op 5.32 uur. onder 19.53 uur Maan op 16.02 uur. onder 22.44 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 19 Augustus: Hoog water: 7.11 en 19.35 uur. Laag water: 3.01 en 15.13 uur. Zondag 20 Augustus: Hoog water: 7.55 en 20.22 uur. Laag water: 3.38 en 15.51 uur. Maandag 21 Augustus: Hoog water: 8.51 en. 21.26 uur. Laag water: 4.23 en 16.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1