c D „Ik wens u een goede vaart' Radio geeft Donderdag Elke drie kwartier sterft iemand in Nederland aan kanker PANDA EN DE MEESTER. - EDELMAN Wereldnieuws j Woensdag 23 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 2 De Koningin liet „De Zeven Provinciën" op de werf van de R.D.M. te water „Ik doop u De Zeven Provinciën en wens u goede vaart". Deze woorden sprak Ko ningin Juliana gisteren bij de te waterlating van het nieuwe oorlogsschip van de Koninklijke Marine dat bü de Rotterdamse Droogdokmaatschappij in aanbouw is. Door drie slagen met een zilveren bijltje had de vorstin de klink doen verwijderen, die het schip op de helling nog tegenhield. Statig gleed de kruiser het Maaswater in, terwijl vijftien „Fireflies", drie „Mitchells" en negen „Spitfires" boven de werf en de rivier ronkten. Met een zilveren bijltje kapte Hare Majesteit de laatste belemmering -die de nieuwe Zeven Provinciën" nog van haar element gescheiden hield. De plechtigheid werd onder andere bij gewoond door Prins Bernhard, minister president dr. W. Drees, de minister van Marine, mr. W. F. Schokking, de staats secretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, de vlagofficier materieel, schout bij nacht F. Stam en de burgemees ter van Rotterdam, mr. P. J. Oud. Na de tewaterlating werden de Koning in en de Prms toegesproken door een der directeuren van de R.D.M., ir. K. van der Pels. Hij bood de Koningin het zilveren bijltje aan, waarmee de tewaterlating was geschied. Zich tot minister Schokking wendend zei ir. Van der Pols: „Wij weten allen dat dit schip al een lange en veel bewogen historie achter de rug heeft. Weinig be sluiten zijn hier met zoveel vreugde be groet als dat van October 1946, waarbij tot het voltooien van dit schip zou worden overgegaan. De oproep, het schip zo snel als onder de omstandigheden mogelijk is, gereed te maken, hebben wij goed be grepen". Het bouwen voor de Marine noemde spreker voor de scheepsbouwindustrie be- laugrijk als vorm van werkgelegenheid, die men in de komende jaren wel bijzon der mag waarderen. Met weemoed consta teerde spreker dat er ook velen, die men gaarne aanwezig had gezien, ontbraken, omdat zij in de oorlog het leven gelaten hebben. „Hen gedenken wij met eerbied en dankbaarheid". Aan het eind van zijn toespraak verzocht ir. Van der Pols de Koningin een dronk te willen uitbrengen op de voorspoedige toe komst van de kruiser „De Zeven Provin ciën" en daarmede op het welzijn van de Koninklijke Marine en de voorspoed en de roem van het vaderland. Nadat de Koningin aan dit verzoek had voldaan, was het woord aan minister Schokking. ADVERTENTIE HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Metropole-orkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.45 „Jeugd van Nederland", causerie. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In spionnetje". 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.05 Nederlandse liedjes. 15.00 Voor zieken. 16.00 Residentie-orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Sernï- klassieke muziek. 19.00 Kamerorkest. 19.20 Reportage. 19.35 Platen, 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijk- 21.15 „De bonte sluier", hoorspel. 22,20 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.30 Lichte muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaal ensemble. 11.00 Voor zieken. 11.45 Pianoduo. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.30 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Piano 14.00 Militaire kapel. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensem ble en soliste. 17.00 Voor de jeugd. 17 Metropole orkest. 18.00 Leger des Heils. kwartier 18.15 Christelijke vakbeweging. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Lichte muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.00 Causerie. 21,30 Strijkorkest. 22.00 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen, 22.45 Avondoverden- ;.ing. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 324 RL 12.00 Platen. 12.15 Licht ensemble. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor de landbouw. 12.40 Licht ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Italiaans concert. 14.00 Operamuziek. 15 00 Omroep orkest en soliste. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogram- ma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 20.15 Philmarmonisch orkest, kwartet.. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen, „De regering en de Marine zijn Uwe Majesteit zeer erkentelijk, dat u de te waterlating hebt willen verrichten", aldus de minister, die eraan herinnerde, dat veertien jaar geleden met de bouw van deze kruiser werd begonnen. „Wij hopen, dat dit schip alleen in vrede zal varen. Wij weten echter, dat wanneer het nodig is en er gecommandeerd wordt, de marine met een Nederlands product veilig zal varen, niet alleen nationaal, maar tegenwoordig ook internationaal. Laten wij aanvaarden dat de wereld ver andert. Moge het sc-hïp de behouden vaart, die de Koningin het heeft gewenst, ver krijgen". Hiermee was het officiële gedeelte van de plechtigheid afgelopen. De Koningin en de Prins verlieten de werf, geestdriftig nagewuifd door de duizenden, die zich in de omgeving hadden opgesteld om de Landsvrouwe een groet te brengen. De nieuwe kruiser .Op de Marine-begroting van 1938 waren reeds gelden uitgetrokken voor de bpüw van twee nieuwe kruisers, die zouden dienen ter vervanging van de in 1925 en 1926 in dienst gestelde kruisers „Java" en ..Sumatra". De opdracht voor de bouw van de beide kruisers was oorspronkelijk gegund aan Wilton-Feijenoord te Schiedam. Bij nader inzien werd besloten een der kruisers te bouwen bij de Rotterdamse Droogdok Mij. te Rotterdam. Op 19 Mei 1989 werd bij de R.D.M. de eerste kielplaat gelegd voor de kruiser „De Zeven Provin ciën". Toen de Duitsers in Mei 1940 ons land binnenvielen, verkeerde de bouw van de beide kruisers nog in een beginstadium. De beide casco's werden door de Duitse marine in beslag genomen. De werven kregen opdracht de schepen te voltooien. Eensdeels sabotage, anderzijds gebrek aan materiaal en personeel zijn de oorzaken dal de schepen niet zijn voltooid. Uiterst langzaam vorderden de werkzaamheden en telkens werden er veranderingen aan gebracht, waardoor de bouw nog meer werd vertraagd. Op „Dolle Dinsdag" ston den de beide kruisers dan ook nog steeds op stapel. Bij de capitulatie stond de romp van de kruiser „De Zeven Provinciën" nog steeds op de helling bij de R.D.M. De 'afmetingen van de kruiser zijn: lengte over alles 185,70 m, grootste breedte 17,25 m, diepgang 6,40 m. De hoofdbatterij zal bestaan uit 8 kanons van 15 cm opge steld in 4 dubbeltorens, 2 op de bak en 2 op het achterschip. De luchtdoelbatterij zal bestaan uit 8 kanons van 57 mm, eveneens in vier dubbelopstellingen. Daar naast komen nog 12 mitrailleurs van 40 mm, alsmede een aantal „Oerlikons" van 20 mm. De bemanning zal uit ongeveer 950 koppen bestaan. De machine-instal latie zal worden gevormd door twee tur bines die worden gevoed door acht met olie gestookte stoomketels. Er zal een ver mogen van 78000 pk worden ontwikkeld. De snelheid zal 33 mijl bedragen. Het schip wordt met de modernste radar-installatie uitgerust. De marinestaf heeft in de jaren na de bevrijding zoveel wijzigingen aangebracht in de oorspronkelijke opzet, zowel wat be treft de bewapening als de bescherming en de inrichting, dat de beide kruisers, wanneer zij voltooid zijn, tot het modern ste materiaal ter. wereld zullen behoren. In feite zijn het alleen de oorspronkelijke casco's die men nog voor de bouw van deze oorlogsbodems heeft weten te gebruiken. Dodelijke val Een tienjarig meisje, dat op een boer derij in De Zilk, gemeente Noordwijker- hout, kampeerde, is door een open zolder luik gevallen en daarbij zo ernstig gewond dat zij overleed. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: G. Klein, vishandelaar, wonende te Zaan dam. Hanenpad 18 c. V. G. Piazza, caféhouder, wonende te Haar lem, Doelstraat 55 zw. D. J. A. van de Vijver, impresario, wonende te Zaandam, Burcht 10 a A. de vennootschap onder de firma Comee, gevestigd te Haarlem en aldaar kantoorhou- dende aan de Kleverlaan 28, en de vennoot: T. Meeuwenoord, wonende te Haarlem, El zenplein 10, Celluloselak drupte door de vloer op lasapparaat Arbeider verloor bij fabrieks brand in Tilburg ƒ400, Doordat Woensdagmiddag op de eerste verdieping van de fabriek van stalen meu belen „Fago" aan de Korvelseweg te Til burg een bus celluloselak omviel en de vloeistof door een gaatje in de zoldering precies op een lasapparaat in de daaronder gelegen werkplaats stroomde, ontstond een grote steekvlam, die in enkele minuten de 'gehele bovenverdieping' in lichter laaie zette. Andere bussen cellulose, die daar waren opgeslagen, -vlogen eveneens in brand. De brandweer wist het vuur met vier stralen te blussen. De verfspuitinrich ting brandde geheel uit. Een jasje van een der arbeiders, waarin zich een portefeuille met 400:bevond, verbrandde eveneens. De man had juist gisteren voor het geld een motorfiets wil len kopen. Demobilisatieregeling voor militairen in de West Bij Koninklijk Besluit zijn demobilisatie* voorzieningen getroffen voor de militairen der Koninklijke Marine en der Koninklijke Landmacht in Suriname en in de Neder landse Antillen. Dit besluit is van toepas sing op alle militairen, die na 30 Juni 1947 in Suriname of in de Nederlandse Antillen zijn of v/orden gedemobiliseerd, mits zij meer dan zes maanden hebben gediend, geen beroepsmilitair zijn en niet na 30 April 1950 naar Suriname of de Neder landse Antillen zijn uitgezonden. Volgens dit besluit kunnen deze militai ren in Suriname of in de Nederlandse An tillen demobiliseren, als zij daar een werk kring kunnen aanvaarden en voldoen aan hun verplichtingen tegenover hun gezin in Nederland. Bij hun demobilisatie ontvangen deze militairen een uitkering ineens van 400 (kostwinners en gehuwden, die kinderen te hunnen laste hebben) en van 300 (kost winners en gehuwden, die niet voor kin deren behoeven te zorgen). In alle andere gevallen wordt 200.uitgekeerd. Verder ontvangen zij een premie van 10.voor iedere maand dienst in de West en een tegemoetkoming in de aanschaffing van kleding ten bedrage van 250. Militairen, die na hun demobilisatie bui ten hun schuld niet in het onderhoud van hun gezin kunnen voorzien, kunnen in aan merking komen voor een periodieke uit kering. Gedurende een jaar na demobili satie behouden de gedemobiliseerden aan spraak op overtocht van de West naar Nederland op rijkskosten. Deze aanspraak vervalt, indien de militair na zijn demobi lisatie is geëmigreerd. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Alle organisaties zijn thans samengebundeld om de bestrijding krachtig te bevorderen De persconferentie, die de vereniging „Koningin Wilhelminafonds" Dinsdagmid dag te Amsterdam hield, was een bewijs, dat alle organisaties, die bij de kankerbe strijding in ons land betrokken zijn, thans samenwerken, om te bereiken dat door deze bundeling alle krachten eensgezind worden aangewend om de vreselijke ziekte zo intensief mogelijk te kunnen tegengaan. Alle oi-ganisaties hadden afgevaardigden gezonden om deel te nemen aan de voor lichting der pers. Mr. dr. A. A. van Rhijn, voorzitter van de vereniging „Koningin Wilhelmina fonds", zette eerst uiteen, dat deze vereni ging het geld inzamelt, terwijl de Stichting „Koningin Wilhelminafonds" over het be steden der gelden beslist. De Centrale Ad viescommissie, die door'de regering in het leven geroepen is en die onder leiding staat van dr. P. Muntendam, staatssecretaris van het departement van Sociale Zaken, belast met de Volksgezondheid, adviseert zowel de stichting als de regering. Met het Ne derlandse Kankerinstituut te Amsterdam is door de vereniging tot gezamenlijke fondsenwerving besloten, waardoor dat in stituut voor de helft deelt in de opbrengst van de inzameling van de vereniging. Mr. dr. van Rhijn wees er op dat de col lecte, die in de komende weken voor de kankerbestrijding gehouden zal worden, op steun van alle Nederlanders aanspraak kan maken. De ellende die de kankfer teweegbrengt is zeer groot en zeer veel geld is nodig om een intensieve strijd daar tegen mogelijk te maken. De inzameling die ter gelegenheid van het 50-jarig rege- ringsjubilé van Koningin Wilhelmina ge houden is, bracht wel 2.000.000 op, welk kapitaal onlangs door de Koninklijke Shell met f 500.000 is vergroot, maar daarnaast zullen nog vele millioenen nodig zijn. Kanker is zo deelde mr. dr. van Rhijn verder mede langzamerhand onze ergste vijand geworden. In 1890 stierven in ons land per 10.0000 inwoners 7 personen aan kanker, maai' in 1940 was dit aantal geste gen tot 13. In totaal stierven in 1948 13.380 Neder landers aan kanker, dat wil zeggen dat elke drie kwartier in ons land iemand aan kan ker sterft. De plannen voor een nieuw kankerinstituut Dr. P. Muntendam gaf daarop een uit eenzetting over hetgeen reeds in ons land gedaan is op het terrein der kankerbestx-ij- ding, waarbij hij warme hulde bracht aan het Kanke'rinstituut te Amsterdam en het Rotterdams Radio-Therapeutisch Instituut. Verder beschreef hij de plannen die er voor de toekomst zijn. Het Nederlands Kanker instituut, dat zoveel uitstekend werk ver richt heeft in haar inrichtingen te Amster dam, zal het centrum blijven. Er zal een nieuw kankerinstituut gebouwd worden op het terrein van het Wilhelmina Gasthuis. Het nieuwe kankerinstituut zal moeten worden opgenomen in een zodanig klinisch complex, dat enerzijds de medewerking van de meest bekwame specialisten aan de kankerbestrijding gewaarborgd is;en ander zijds eveneens de-waarborg bestaat, dat dé verschillende wetenschappelijke werkers in groepsverband arbeiden, aangezien de moderne ontwikkeling van de wetenschap in het algemeen en van het kankervraag- stuk in het bijzonder zulks noodzakelijk maakt. Ook wordt op deze wijze de moge lijkheid geopend tot de vorming van een staf van wetenschappelijke gezwelspecia listen, waar in ons land.grote behoefte aan bestaat. Een commissie te Amsterdam, oxxder yoorzitterschap van dr. Querido, directeur van de Openbare Gezondheidszorg, heeft reeds een aanvang gemaakt met het ont werpen van plannen voor de bouw van het nieuwe instituut. Maar uit het Koningin Wilhelminafonds, züllen ook andei'e projecten gesteund die nen te worden. Het Rotterdams Radio- Therapeutisch Instituut eist dringend ver beteringen. Naast deze centra spelen ook de centra van de universiteiten te Groningen, Utrecht en Leiden en in de toekomst onge twijfeld ook Nijmegen een belangrijke rol in het wetenschappelijk kankerprobleem. De commissie heeft zich tot de geneeskun dige faculteiten gewend met een program ma, dat als uitgangspunt voor een doelma tige organisatie van de kankerbestrijding ook in deze centra kan dienen. Reeds kan worden medegedeeld, dat van de zijde der Universiteiten op volle medewerking kan worden gerekend. Doch ook hier zal, zowel voor de oi'ganisatie als voor incidentele on derzoekingen de steun van het Koningin Wilhelminafonds nodig zijn. Deze steun werd voor een enkel onderzoek reeds ver leend. Registratie van kankerltfders Tenslotte wees dr. Muntendam op het be lang van een goede kankerregistratie. Per jaar worden er ongeveer 18.000 nieuwe kankergevallen in ons land gecon stateerd. Het is nodig het verloop der ziek tegevallen nauwkeurig te volgen om het resultaat van een bepaalde behandelings methode te kunnen vaststellen. Bij deze centrale vex-werking der gege vens zal het Kankerinstituut een leidende rol spelen. De nodige voorbereidingen wor den reeds getroffen, o.a. tot het aanstellen van een medicus-statisticus. Ook hier ligt een taak voor het Koningin Wilhelmina fonds om het tot stand komen van deze organisatie mogelijk te maken, uiteraard naast de bemoeiingen van andere instan ties. Met name ligt hier eveneens een taak voor het Rijk. Veel aandacht moet ook besteed worden aan de voorlichting. Voor alles is nodig dat de kanker zo vroeg mogelijk herkend wordt. Afgezien van de oprichting der centra, waar goed geoutilleerde poliklinieken ge legenheid tot het meest moderne onderzoek aan de toenemende stroom van patiënten moeten bieden, dient ovex-wogen te worden of periodiek onderzoek van gezonden en schijnbaai--gezonden ook bij de bestrijding van kanker ingang dient te vinden. In het buitenland, o.a. in Amerika, vindt men hiervan reeds goed werkende voorbeelden en in ons land bewijzen de gevallen van longkanker, welke gevonden worden bij het röntgenologisch onderzoek op tuber culose, hoe zeer een periodieke keuring van volwassenen in de toekomst ook voor de kankerbestrijding vruchten kan afwerpen, Mr. C. baron de Vos van Steenwijk, lid van het dagelijks bestuur van het Neder lands Kankerinstituut, gaf een kort over zicht van het werk van die organisatie. Verder bleek uit zijn mededelingen dat nu bepaald is, dat het Instituut de helft krijgt van de opbrengst der te hóuden geldinza meling. Tenslotte spi-ak D. J. J. Brutel de la Rivïère, voorzitter van dë Gezondheids raad, nog een kort woord tot aanbeveling van de te houden collecte. ADVERTENTIE fyjorvdjjwnden genezen snet met ZWITSAL Levertraanzolj (J rnoei het m huis hebben Spoorwegstakingen in Amerika en Canada Een der grootste spoorwegstakingen in de geschiedenis van het Noord-Amerikaan se cóntinent verspreidde zich Dinsdag in de Verenigde Staten en in Canada. In de Verenigde Staten sloten de spoor- wegarbeiders van Pittsburgh en Chicago zich aan bij de vijfdaagse symbolische sta kingen, die Maandag werden uitgeroepen te Louisville, Cleveland en Minneapolis. Meer dan 124.000 Canadese spoormannen legden Dinsdagochtend het werk neer, evenals hun collega's in Newfoundland. De stakers eisen hogere lonen en verkor ting'van de arbeidstijd. Leiders van de Amerikaanse vakvereni gingen van spoorwegpersoneel schatten, dat bij de thans aan de gang zijnde stakingen 50.000 man betrokken zouden worden. John Stellman, Trumans adviseur voor arbeidszaken, zou Dinsdag vertegenwoor digers varx vakverenigingen en werkgevers bijeen roepen. In Canada, waar de staking het gehele land betreft, zijn nooddiensten georgani seerd. Autobus- en luchtvaartmaatschap pijen hebben haar diensten uitgebreid. Uit Ottawa wordt gemeld, dat het Cana dese parlement onmiddellijk zal worden bijeengeroepen in verband met de staking. Dit is meegedeeld door de premier, Louis St. Laurent. Thürings minister uitgeweken De minister van Voedselvoorziening en Bevoorrading van Thüringen, dr. Heinrich Gillessen, is als politiek vluchteling naar West-Berlijn uitgeweken. Uit het zelfde land vluchtte in Augustus van het vorige jaar Georg Grosse, eveneens minister van Voedselvoorziening en Bevoorrading. Gillessen is christen-democraat. De vei ligheidspolitie in de Russische zóne zocht Gillessen na diens verdwijning. Vele christen-democratische uitgeweke nen verklaren te zijn gevlucht, omdat zij niet onder de nieuwe regering wensten te werken, welke men na het houden van verkiezingen in het najaar vexnvacht. De christen-democraten sloten zich in 1946 met de communisten aaneen in het demo cratisch blok. ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS 70. Al heel spoedig stond Panda nu tegen over de Koning, en nu mocht hij vertellen wal hij te vertellen had, zonder dat iemand hem in de rede kon vallen. „Zeg het dan maar eens ventje," drong de Koning aan, ;,maar doe het vlug, want de beul is al voor Graaf Isen Grim besteld, en die kan ik niet te lang laten wachten!" „Nou, kijk, Sire," begon Panda zenuwachtig, „u moet weten dat ik taxi-chauffeur was van de taxi waar Graaf Isen Grim en Hertog Bruno in reden. En ik was er zélf bij toen de Gemaskérde hen beiden beroofde! Nou. enne.... eh als Graaf Isen Grim de Ge maskerde was, dan kon hij zichzelf toch niet beroven, hè? En Hertog Bruno was er zelf bijen die weet het ook!" „Wel, Her tog?" vroeg de Koning koeltjes. Nu Hertog Bruno kreeg een rode kleur van verlegenheid, want. die was dat helemaal vergeten. „Nu hij het zegt...." stotterde hij ,;janatuurlijkdaar was ik bij.maar.maar dan is Isen Grim niet de Gemaskerde!" „Daar lijkt het op!" knikte de Koning. „Maar ik zie nog niet in, hoe Graaf Isen Grim dan aan dat harnas is gekomen!" „Dat kan ik óók uitleggen," zei Panda. Isen Grim stond druk en triom fantelijk te knikken, maar Joris Goedbloed schudde bedroefd het hoofd. „Die moderne jeugd toch," mompelde hij verdrietig. „Geen geheimpje kunnen ze meer bewa ren! Altijd moeten ze alles meteen ver klappen!" Aanslag'. Zes personen kwamen om het le. ven en elf werden gewond toen een passagierstrein op 10 mijl van Alexan- drië (Egypte) op een dynamietlading reed welke op de rails was geplaatst, De trein ontspoorde. Tot de omgektN menen behoorde ook de man die de explosieven vlak voor de naderende trein op de rails wierp. (U.P.) Nog een dwaas. Naar eerst nu wordt ge- meld, is in de nacht van Maandag op Dinsdag een aanslag gepleegd op de voorzitter van de communistische partij van de afdeling Tongeren, de "nee: Raskin. Een onbekende vuurde zej maal in de richting van Raskin en vluchtte daarna. Raskin kreeg een schot in zijn arm. Noodlanding. Een viermotorige DC-6 van de American Airlines heeft op een vlucht van Los Angeles naar Chicago met 52 passagiers te Denver een nood» landing gemaakt; nadat zich in een der motoren op 1000 meter hoogte een ex plosie had voorgedaan. Als gevolg van de ontploffing brak een propeller ai en werd een gat geslagen in de passa- giersruimte. Een, der passagiers waj overleden toen het toestel de grond be reikte. Het is echter niet bekend oj hij aan zijn verwondingen stierf of aan een hartaanval. Zeven andere inzitten den zijn in een ziekenhuis opgenomen. Verklaring. Het verbond van Amerikaanss filmregisseurs heeft besloten van zijn leden een beëdigde verklaring te eisen dat zij geen communist zijn om „te verzekeren dat zij geen vijanden van Amerika zijn". Het bondsbestuur heeft op de andere bonden van Hollywoodsc functionarissen een beroep gedaan om een dergelijke maatregel te nemen, Tanks. Volgens D. P. A. worden Sovjet tanks gebruikt bij uitgebreide ma noeuvres in de Oost-Duitse provincie Saksen. "Goederentreinen met ongeveer 60 tanks van het type T-34 veroor zaakten onder de bevolking een aan zienlijke mate van onrust. Volgens ooggetuigen, aldus D.P.A., bestuurden ook leden van de Oost-Duitse Volks- politie de tanks. Rabatz. Aan de beruchte „Rabatz"-smok- keibende aan de Nederlands-Duitse grens bij Aken is in de nacht van Maandag op Dinsdag door de Duitse grenswacht eexx gevoelige slag toege bracht door de, arrestatie van 31 van haar leden. De vorige week had de Duitse grensbewaking reeds meer dan twintig leden gearresteerd. Twintig van hen stonden te Aken terecht. Er wer den gevangenisstraffen opgelegd tot vier maanden en geldboeten tot 300 mark. De Rabatz-bende is op militaire leest geschoeid en heeft zelfs een eigen lied. Brand. Oostenrijkse olie-experts zijn van mening dat de „reusachtige brand op de Malacky-olievelden in Slowakije waar schijnlijk pas de vagende week geblust zijn." Men deelde mede dat het vuur wel in hevigheid scheen af te nemen, maar dat men van hooggelegen punten in Oostenrijk de gloed nog steeds dui delijk kon zien. Volgens Oostenrijkse en Tsjechische berichten was er een enorme brand uitgebroken op de Ma lacky-olievelden in Slowakije diclit bij de Oostenrijkse grens, waardoor de hemel tot boven Wenen vlammend rood gekleurd werd. Oostenrijkse experts zeggen: „Wij weten niet in hoeverre de brand gevoed- wordt door vrijgekomen gassen, maar wanneer wij een voorzich tige schatting maken, kunnen wij rustig zeggen dat voor xnillioenen dollars olie in vlammen is opgegaan". Ei, ei. De Amei-ikaanse regèring, die een overschot van bijna vier milliard eieren heeft opgeslagen, heeft nu eexi methode bekend laten maken, waardoor de leg van kippen nog bevorderd wordt. Het ministex-ie van Landbouw heeft gisteren medegedeeld dat de eierproductie nog aanzienlijk omhoog gebracht kan wor den, wanneer men de kippen blootstelt aan ultra-violet licht. In een reeks van proeven, die in ondergrondse kippen rennen werden genomen, bleek dat de kippen, die aan ultra-violet licht wor den blootgesteld, 50 tot 90 proeent meer eieren legden dan de kippen, die niet aan deze proeven waren onderworpen. Wapens. Carabinieri in Genua hebben een grote wapenbergplaats ontdekt op de Ansaldo-scheepswex-f bij Sestry Levante. De bergplaats lag onder een machine hal en er was een nieuwe vloer boven de bergplaats aangelegd. Onder de wa pens waren 135 geweren, vijf machine geweren, een 20 mm. mortier, een ba zooka met 45 anti-tankgranaten, vijftig handgranaten en duizenden kogels.Ver- der werd er nog een radio-ontvang- en zendtoestel gevonden. Alle wapens wa ren zeer goed onderhouden, hetgeen de politie er toe bracht te veronderstellen dat de wapens hier pas onlangs verbor gen zijn. Alweer. Dieven hebben gisteren voor een bedrag van 5.000.000 francs aan juwelen gestolen van een Engelse touriste, mrs. Edith Bind, de vrouw van de Engelse „custard-koning". De juwelen waren bij de bagage van mrs. Bind in de auto van een vriend geborgen. Terwijl mrs. Bind met haar vriend in een restaurant de lunch gebruikte, wisten dieven in de auto te komen, die buiten geparkeerd stond. Onder de juwelen bevonden zich een halssnoer van 150 parels, briljanten, saffieren, een gouden halsketting en andere kostbaarheden. Spionne. Een Brits hoog gerechtshof heeft in Duitsland Max-got Genning, een Duitse van geboorte, veroordeeld „we gens samenzwering en spionnage voor Tsjechoslowakije" tot zes jaar gevange nisstraf. Uitvinder. De man die beweert dat de Amex-ikaanse regering hem 19.600.000 dollar schuldig is, is gisteren in Mel bourne straatarm overleden. John „Pop" Pomeroy, de 78-jarige eigenaar van een koffie-stalletje, meende recht op dat ka'pitaal te hebben wegens zijn uitvinding van een pantsex-doorborende granaat, die in de tweede wereldoorlog bij millioenen door de Amerikaanse sol daten gebruikt is. De kanker waaraan hij stierf, had hem te ziek gemaakt om naar de Verenigde Staten te gaan en zijn aanspraken aan de rechter voor te leggen. Pomeroy heeft ongeveer een millioen gulden verdiend met andere uitvindingen tijdens zijn leven. Hij maakte brandende projectielen (naar het voorbeeld van de brandende pijlen van de Indianen) die Duitse Zeppelins neer haalden tijdens aanvallen op Londen in de eerste wereldoorlog. De Britse rege ring heeft hem daarvoor tot ridder willen slaan, doch Pomeroy voelde daar niets voor. (U.P.)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2