„Oosterkwartier": Een kwart eeuw vol genietingen voor het kind fatrassen Portret stud Gerard Berman Woningprobleem van de burgemeester kwam opnieuw ter sprake SLEUTEL WEG; Amsterdamse Beurs Kort en Bondig 2 Woensdag 23 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 In 1925 kreeg Haarlem de eerste speeltuin Jji een hoekhuis aan de Zomervaart woont een oude grijze moeder, die zich gelukkig prijst, het uitzicht te hebben op het vertier van de kinderen uit Haarlem- Oost in de> speeltuin „Oosterkwartier". Het is mevrouw J. Maarten, bij de jeugd en bij de ouderen in dit gedeelte van de stad niet anders bekend dan onder de naam „Tante Jans". Wanneer zij op 16 Septem ber haar 75ste verjaardag viert zal een blik op de speeltuin, die dan ter gelegen heid van het zilveren jubileum van „Oosterkwartier" met vlaggen versierd is, ongetwijfeld haar grootste vreugde beteke nen. Zij is het namelijk, die een kwart eeuw geleden op haar vijftigste verjaar dag met twee anderen de speeltuin Oosterkwartier" heeft opgericht. Als moe der van een groot gezin heeft zij wellicht de grote behoefte aan vertrouwde ont spanning voor de stadsjeugd gevoeld, in ieder geval schaarde zij zich prompt ach ter het plan dat geopperd was door de heer W. Klaren, de zoon van de pionier in de Nederlandse „speeltuinbeweging", de heer V. J. Klaren. De laatste was toen voorzitter van de Amsterdamse „Ooster speeltuinvereniging", die in 1925 haar vijf-en-twintig jarig bestaan vierde. Dit jubileum heeft het initiatief van de heer Klaren junior aangewakkerd. Samen met „Tante Jans" en de heer J. J. C. Ophuij- sen, die de vereniging totdat hij haar in Februari 1950 door de dood ontviel heeft geleid, stichtte hij „Oosterkwartier", In de vlag van de vereniging wordt de op gaande zon afgebeeld, een duidelijk spre kend symbool, want voor de Haarlemse jeugd en haar ouders betekende de stich ting van deze speeltuinvereniging in het Oosten een ware zonsopgang. Dat bleek wel uit het grote enthousiasme waarmee tal van vaders en moeders zich voor dit werk inzetten. Voorspoedig begin Ook het gemeentebestuur werd door dit vroege zonnetje gekieteld en het zal wel even met de ogen geknipperd hebben, toen zijn medewerking werd gevraagd voor het verkrijgen van: 1. een speelter rein, 2. de bijbehorende vermakelijkheden, 3. een gebouw. Na veel schrijven over en weer werd aan de eerste wens voldaan, „Oosterkwartier" kreeg de beschikking over' een terrein van tienduizend vier kante meter aan de Zomervaart. Op dit terrein verschenen nog' in hetzelfde jaar een paar houten wippen en schommels, geheel bekostigd uit de contributie van het snel. toenemende aantal leden en uit dona ties. „Oosterkwartier" had namelijk omdat dit het eerste verstrooiings-centrum vau de Haarlemse jeugd zou worden belang stelling uit alle delen van de stad. Nadat' de tuin gretig door de jeugd in gebruik was genomen bleek al- dadelijk de nood zaak van een gebouw. De herhaalde be roepen op de gemeente hadden ten slotte tot. resultaat dat de vereniging een hou ten gebouw kreeg toegewezen, dat op het Papentorenvest dienst had gedaan 'als hulp-school en door een permanent school gebouw was'vervangen. Geheel met eigen mankracht werd het bouwsel gesloopt, naar de Zomervaart overgebracht en daar weer opgebouwd. Recreatie werd steeds omvangrijker Toen het begeerde gebouw eenmaal was verrezen konden vele andere wensen van het bestuur om het recreatie-werk uit te breiden in vervulling gaan. Vooral de heer Ophuijsen, die zich,met hart en ziel voor dit werk inzette, streefde er naar, het pas sieve vermaak op schommel en draai molen aan te vullen met actieve ontspan ning voor de kinderen, Het gebouw werd een recreatiehuis voor regenachtige zomer en voor winterdagen, waar men de kinde ren met spelletjes en met „fröbel"-werk bezig hield. Het werd voorts een repetitie lokaal voor de in October 1930 opgerichte „Jeugdfanfare", nog altijd uniek in Haarlem waarvan de veertig jongens en meisjes sindsdien op vele concoursen hun muziek deden horen, een cantine voor de vacantie-evenementen in de tuin, een werkplaats voor jonge huisvlijt-beoefe- naars, die vooral op het gebied van figuur zagen tal van goede fabrikaten aflever den, een bergplaats voor sportbehoeften en een toneelzaal van het in 1931 opge richte kinder-operettegezelschap. Sinds 1930 heeft „Oosterkwartier" ook een eigen korfbalclub, die aanvankelijk voor de kleintjes is begonnen maar uitgroeide tot een geheel van een dozijn twaalftallen, zes voor jonge aspiranten en zes voor ouderen. In een paar kasten in het speel tuingebouw herinneren tal van trofeeën aan de successen van deze club. Het eigen terrein aan de Zomervaart leent zich niet meer zo voor de korfbalsport en de ver eniging ijvert reeds enige tijd voor een nieuw veld Deze wens kon echter nog niet worden bevredigd en de korfballers zoeken het nu op een terrein aan de Schalkwijkerweg, tegen wil en dank, want ze blijven liever binnen eigen kring. Het operette gezelschap telt 38 kinderen van acht tot en met veertien jaar en er staan tal van jonge candidaten op de wachtlijst, want mede door de successen, welke de kinder-operette met diverse opvoeringen heeft geoogst, koesteren vele jongeren de hartewens om nog eens bij dit gezelschap op de planken te komen. Men hoeft zich de opvoeringen van „Sneeuwwitje" door deze kinderen maar te herinneren om deze hartewens te begrijpen. ADVERTENTIE Laat Uw matrassen opnieuw overtrekken en bijvullen met Java-kapolc. In één dag retour. Uw adres is E. G. v. d. WERFF Zn. VAN MARUMSTRAAT 18 - TELEFOON 18900 Sedert een jaar na de oprichting van „Oosterkwartier" bestaat er in deze ver eniging ook een afdeling gymnastiek, die eveneens reeds een groot aantal lauweren heeft geoogst. Een dergelijke veelzijdige ontspannings organisatie, waaraan zovelen belangeloos hun vrije tijd opofferden, moest wel het hart van de stadsbestuurders ver overen, alleen al omdat de kinderen van de straat werden gehouden. Dit blijkt wel uit de-subsidie van 3000, die haar door de gemeente van 1928 af is verstrekt. Goed voorbeeld deed goed volgen In 1930 bereikte het aantal leden het maximum: 1100! Dit is echter sindsdien langzaam gedaald en schommelt thans om de 750. Ook de gemeentelijke subsidie is minder, deze bedraagt mrl700 gulden. Dit heeft een oorzaak die niet verontrus tend maar verblijdend is: Het voorbeeld van „Oosterkwartier" werd nagevolgd door de oprichting van verscheidene nieu we verenigingen, respectievelijk „Flora", ;,Te Zaanen", „Weltevreden", „Nieuw Le ven" (Spaarndam) en „Vondelkwartier" voor de oorlog en daarna vaak door omschakeling van buurtverenigingen tot speeltuinverenigingen „Door Vrede Saamgebracht", „Buitenrust", „Willen Is Kunnen", „De Glasblazers", „Frans Hals" en de jongste telg „Jeugdland". Zo werd de recreatie-gelegenheid geleidelijk over alle hoeken van Haarlem verspreid. De toeneming van het aantal speeltuinen maakte uiteraard de spoeling der gemeen te-subsidies dunder. 9 Grotendeels liefdewerk Bij een nadere kennismaking met „Oos terkwartier" valt het op, hoezeer haar werk in het belang van de jeugd gedra gen wordt door de onverstoorbare toewij ding van vaders en moeders, die-er geheel belangeloos nagenoeg alle beschikbare vrije tijd aan geven. Velen van hen hebben de vrucht er van, toen ze zelf nog jong waren, geplukt en ijveren om voor hun kinderen hetzelfde te bereiken. In de oorlog is de houten speeltuin inventaris ten prooi gevallen aan de nood- kacheltjes en „volkswonderbussen", maar het gebouw bleef onder de Argus-ogen van vele bezorgde leden gelukkig ge spaard. De speeltuin is na de bevrijding weer van toestellen voorzien, deze zijn van een betere constructie dan de houten ge vaartes van weleer. Van 16 tot 23 September zal deze eerste- linge der Haarlemse 'speeltuinen het mid delpunt zijn van de feestelijkheden bij het zilveren jubileum. Het programma van deze feestweek hebben wij reeds in ons blad van Dinsdag gepubliceerd. Twee van de „promotors" dezer vereniging zijn nog getuigen van de bekroning van hun in 1925 genomen initiatief, het zijn de heer W. Klaren, die thans bestuurslid is van de „Nederlandse Unie van Speeltuinorganisa- ties" en mevrouw J. Maarten. Beiden zul len ongetwijfeld met de jongeren vol dankbaarheid terugdenken aan het werk; 'de derde oprichter is wijlen de heer J. J. C. Ophuijsen, bij wiens graf tijdens de herdenking van het jubileum op Zondag morgen 27 Augustus door zijn vrienden een krans zal worden gelegd. Burgerlijke stand van Haarlem 22 Aug. 1950 èffiHUWD22 Aug. G. F. ten Cate en R. Zotter. F. G. Takken en K. P. Graaff. BEVALLEN van een zoon: 18 Aug. W. G. M. VermaatJonker. 20 Aug.: N. Hummel man—Schraal. E. M. Bruinvis—Culschaw. 21 Aug.: C. E van NieuwmegenVan der Weij- den. P. W.'de Graaf—Lasschuit. M. A. Over- goorVan der Linden. 2'2 Aug.: 1. H. Beelen Hilterman. J, Stoute—"Visser. BEVALLEN van een dochter: 20 Aug.: G. van Heemst—Mouw 21 Aug.: N. Poort— Schluter. J. M Kisthout—Snoeks. W. Smit— Hommels. 22 Aug.: M. van Engelshoven— Nonnekes. A. HermelingBijl. OVERLEDEN: 19 Aug.: A. M. Rahder—Van der Lelij, 84 j,, Oranjeplein. 20 Aug.: J. J. Tolsma, 6 d., Vergierdeweg.. 21 Aug.: W. D. Kooper, 61 j., Prinsessekade. ADVERTENTIE IO WILHELMINAPARK 17 - HAARLEM TELEFOON 17240 De Studio met Nationale Reputatie Haarlemse hengelaars brengen geschil voor de rechtbank De twee Haarlemse hengelaarsverenigin gen, de Haarlemse Hengelaars Bond en „Tussen het Riet" hebben het met' elkaar aan de stok gekregen over een pachtkwes- tie, die begin September in kort geding voor de Haarlemse rechtbank zal worden uitgevochten. De niet geringe rivaliteit tussen de twee landelijke bonden, het Cen traal Nederlands Hengelaars Verbond en de Algemene Hengelaarsbond is nu dus ook doorgedrongen tot de plaatselijke bon den en het geschilpunt, dat voor de Haar lemse hengelaars niet zonder belang is, heeft scherpe kantjes. Het gaat er in het kort om of de 6400 leden van de H.H.B., een aanzienlijk aantal Amsterdamse hen gelaars leden van de afdeling Amster dam van de A.I-I.B., die „geïntroduceerd" zijn door Tussen het Riet in hun water toe zullen moeten laten, zonder dat daar tegenover voor hen een uitbreiding van hun viswater staat. De twee Haarlemse verenigingen pach ten namelijk gezamenlijk hun viswater. Tussen het Riet kwam deze zomer met een „streekverband" dat inhield dat de leden van Tussen het Riet en die van de afdeling Amsterdam van de A.H.B. in eikaars water zouden mogen vissen. Het water van Tus sen het Riet is echter ook dat van de H.H. B„ die afgezien van andere ook juridische bezwaren had, omdat het pachtcontract verpachten aan derden niet toestaat. Welis waar stelde Tussen het Riet dat de H.H.B, ook Amsterdammers in het Haarlemse wa ter liet hengelen, doch deze zijn lid van de H.H.B. Tijdens een bespreking met een vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur, verklaarde de H.H.B. zich bereid de Amsterdammers van de A.H.B. toe te laten, mits zijn leden in het Amsterdamse water ook visrecht kregen. De Amsterdammers gingen hiermee accoord, echter op één voorwaarde: de H.H.B. zou geen leden meer mogen hebben in Amsterdam. De H.H.B. oordeelde echter dat iedereen het recht moet hebben om zijn eigen visvereniging te kiezen en verwierp deze voorwaarde. En nu wacht heel hengelend Haarlem met spanning op de beslissing van de rechter. GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Beide partijen bleken hun standpunt gematigd te hebben ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 18 DE „SLEUTELSPECIAUST" Lichamelijke opvoeding en vorming der jeugd buiten schoolverband Met ingang van 1 November is benoemd tot referendaris ter gemeentesecretarie van Haarlem de heer S. Iieijers, chef van de afdeling „Vrije tijdsbesteding" bij de Neder landse Spoorwegen. De heer Heijers zal be last worden met de leiding van de reeds be staande afdeling voor lichamelijke opvoeding r...Tr...Q. 0 en van een nieuw te vormen afdeling voor bonden, die volgens hem verraad aan vrije tijdsbesteding en vorming der jeugd pieter JeUes Troelstra hadden gepleegd, Ernstig ongeluk in Dmuiden Dinsdagavond omstreeks kwart voor tien is de 24-jarige A. F. B. uit de Huygens- straat in IJmuiden op de Kennemerlaan met matige snelheid op een verkeerd manoeuvrerende auto gebotst. Deze wagen namelijk, die bestuurd werd door een Amsterdamse winkelier, stond aan de Noordkant van de weg op onjuiste wijze geparkeerd, zodat de chauffeur, toen hij naar de Julianabrug wilde vertrekken, over de volle breedte van de weg moest draaien. Hij schijnt daarbij dé motor niet te hebben opgemerkt, die eveneens naar de Juliana brug reed zodat er een botsing ontstond. B. dacht namelijk, dat de automobilist wel even voor hem zou inhouden. De motorrijder raakte met het rechter been bekneld tussen de bumper van de auto en zijn motor, schoot vervolgens nog een eind door en bleef op straat liggen. Twee doktoren die zeer spoedig aanwe zig waren, constateerden een verbrijzeld onderbeen waarmee B. naar het Antonius- ziekenhuis is overgebracht. Hij heeft een rustige nacht gehad en het levensgevaar is geweken, maar de behan delende chirurgen -vrezen, dat het been geamputeerd moet worden. De politie maakte proces-verbaal op van de aanrij ding, die in de drukke Kennemerlaan veel consternatie verwekte. EVC-vergadering De afdeling Haarlem van de EVC had gisteren in het concertgebouw een open bare vergadering belegd, waar het hoofd bestuurslid Wessel Hartog en enige afge vaardigden van de Amsterdamse stakers het woord zouden voeren. Aangezien gisteravond echter een massa vergadering van de stakers plaats had, waar de tegenwoordigheid van deze spre kers vereist werd, kwam de heer Wouter Kalf namens de Amsterdamse stakings leiding de zeventig aanwezigen inlichten over de acties van de EVC in Amsterdam en Rotterdam. Hii noemde als aanleiding van de sta king de weigering om aan de steenzetters in Amsterdam de vijf procent loonsver hoging uit te keren. Daarna waren de bouwvakarbeiders uit solidariteit ook in staking gegaan. Hij hekelde in krachtige bewoordingen de houding van de Unie- buiten schoolverband. MOTOR VLOOG UIT DE BOCHT. Vanmorgen omstreeks negen uur verloor een motorrijder, die te snel de bocht in de Hagelingerweg nam, door het natte wegdek de macht over het stuur, zodat hij in de lirikerberm tere'cht kwam. Daar reed een fietsster in de richting Santpoort, die omver werd gereden. Haar rijwiel werd totaal verwrongen en het meisje is met een par ticuliere auto naar huis gebracht. Zowel het meisje als de motorrijder werden door de tuimeling' licht gewond en de motor raakte eveneens onklaar. De Zandvoortse raad stond gister avond weer voor de moeilijke taak zijn gevoelen kenbaar te maken omtrent het door de burgemeester aan de Kroon gedaan verzoek tot verlenging van zijn vergunning om buiten de gemeente te wpnen.De gehele woningkwestie kwam daardoor weer op het tapijt, doch de tijd had ook hier zijn verzachtende werking doen gelden, zodat hét debat aanmerkelijk gepolijster was dan dat van een jaar geleden, waarvoor mr, Van Fenema zich dan ook erkentelijk toonde. Dat nam niet weg, dat de verschillende sprekers de kwestie scherp stelden. „Wij zijn nu een keer gedwongen ons te men gen in een persoonlijke aangelegenheid," zo zei de heer Lindeman (K.V.P.), „doch daar woonruimteverdeling een zaak van het College is, willen wij wel eens weten wat er in het afgelopen jaar aan woonruimte is vrijgekomen en wat er eventueel nog vrijkomen zal." Een verzoek waarbij de heren Van K u y k (Arbeid) die opmerkte, dat het „angstig stil" was geweest om dit vraagstuk en T a t e s (V.V. D.) zich aansloten. De heer Web er (A.Z.B.) had tijdig een voorstel met een oplossing verwacht en meende, dat de raad eigenlijk niet met het verzoek accoord moest gaan. Dan werd immers duidelijk gemaakt, dat men de burgemeester graag midden in het dorp ziet wonen en dat het de bevolking niet onverschillig laat waar deze woont. Een standpunt dat eigenlijk door alle sprekers, en zeker ook door de voorzitter, werd gedeeld, al zei de heer Van der Werff (C.H.P.) ook lakoniek: „Waarom zouden we niet accoord gaan met die ver gunning. Wat vandaag niet lukt, lukt mis schien morgen". Ook de heer Koning vond het best: „Hij moet toch ergens wonen." Mr. Van Fenema betoogde, dat het woningprobleem voor de bui'gemeester niet nijpender, doch zeker wel moeilijker is dan dat van vele andere gevallen en voerde nogmaals aan dat èn door het grote aantal personen dat gehuisvest moet worden (zeven tot&cht) en door de representatieve functie van zijn woning geen enkel dei- aangeboden huizen hem had kunnen vol doen. Hij betreurde het nog steeds dat het besluit tot het op aantrekkelijke voorwaar de doen bouwen van een ambtswoning door Gedeputeerden was vernietigd. Hij was er volkomen doordrongen van d^t zijn plaats midden in het dorp is „om in deze moeilijke tijd te midden van de bevolking het hoofd koel te houden". Hij betuigde hulde aan het hoofd van het Huisvestingsbureau, dat met dit probleem „opstaat en naar bed gaat." Twee inzichten Wethouder K e r k m a n (Arbeid) ver tolkte daar tegenover het standpunt van de meerderheid van het College en raakte de kern van de zaak toen hij zei: „Er is hier sprake van twee inzichten. De burgemees ter zegt: „Ik wens voor mijn gezin zoveel ruimte," en wij zijn van oordeel, dat hij een huis van ongeveer zeshonderd kubieke meter - (zes kamers) dient te aanvaarden. De wethouder betreurde het, dat verleden jaar de vordering van perceel Kostver- lorenstraat 121 was ingetrokken, daar Ge deputeerden dan hadden kunnen uitspre ken of zij het met deze zienswijze eens zijn. Binnenkort komen weer twee of drie per celen van deze affneting beschikbaar.- Daarop viel de raad eenparig de heer T a t e s bij, die meende, dat de burge meester „water in zijn wijn moest doen" en de heer Lindeman preciseerde, dat waar het Rijk slechts in bijzondere geval len toestemming geeft tot het bouwen van woningen boven de 350 kubieke meter tot ten hoogste 500 kubieke meter, het sociaal juist is, dat een woning die deze inhoud te boven gaat, wordt geaccepteerd. De heer Weber meende nog, dat een oplossing had gevondeix kunnen worden door een woning te laten bouwen op basis van een combinatie van woon- en bedrijfs ruimte, doch mr. Van Fenema merkte op, dat een dergelijk voorstel, al lokt het hem wel, van hem sinds de ervaringen van een jaar geleden, zeker niet meer te ver wachten valt. Overigens stemde de burgemeester toe, dat hij, gezien de omstandigheden, reeds door samen met de patroons de oorlog aan de EVC te verklaren. Hij deelde voorts mede, dat de staking van steenzetters en bouwvakarbeiders heden zou eindigen, omdat de eisen waren gehonoreerd. De havenarbeiders zouden doorstaken, zei hij (een bewering, die inmiddels door de feiten is achterhaald Red.) en hij riep de aan wezigen op om solidariteit met hen te be trachten. Als reden voor het mislukken van de staking in Rotterdam noemde hij het gebrek aan solidariteit onder de arbei ders, de „terreur-maatregelen van de over heid" en het gebrek aan stakingsroutine van de Rotterdamse havenarbeiders. Een groepje Sovjet-Russische athleten is door het ijzeren gordijn gelaten, om deel te nemen aan de Europese athletiekkampi oenschappen welke heden in Brussel beginnen. Het zal de eerste internationale wedstrijd na de oorlog worden, waaraan Russen deelnemen. De Russische athleten bij aankomst op het vliegveld Melsbroeck bij Brussel. Mr. Th. Maassen overleden In de oudex'dom van 63 jaar is te Arnhem overleden mr. Th. Maassen, vice-president van het Gerechtshof aldaar en oud-vice- president van de Haarlemse rechtbank. Mr. Maassen is op 14 September 1886 geboi'en; hij stxideerde in Groningen en Leiden en promoveerde in 1908. Op 1 Jan. 1911 deed hij zijn intrede bij de rechtex'- lijke macht als substituut-griffier van het kantongerecht te Rotterdam. Twee jaar later werd hij substituut-griffier bij de rechtbank te Alkmaar en in 1919 kreeg hij zitting als rechter in deze rechtbank. In December 1925 volgde de benoeming van rechter te Haarlem en in November 1903 tot vice-president. Mr. Maassen werd in 1936 benoemd tot raadsheer in het gerechts hof te Arnhem. Later werd hij vice-presi dent. Tijdens zijn verblijf te Haarlem was mr. Maassen voox'zitter van het Scheidsgerecht voor gemeente-ambtenaren te Haarlem en lid van de toenmalige raad van beroep voor de directe belastingen. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dag op de begraafplaats Westerveld na aankomst van trein 13.31 uur. Carillonbespelling te Haarlem Reinout Heering's programma voor de a.s. carillonbespeling te Haarlem op Donderdag 24 Augustus van 20—21 uur luidt: 1. Mars, Hartop. 2. a. De schercsliep, oud Ned lied; b. Het daghet in het Oosten, oud Ned. lied; c. Bellotje, oud Ned. lied, 3. Mars uit „Ode aan St Caecilia", G. F. Handel. 4. a. Klein vogelijn, J. de Veer; b. Een mid dagslaapje, J. Worp; c. Ons Gelderland, C. G. J. Geerlings. 5. Menuet uit Don Juan, W. A. Mozart. 6. Klokkenspel-suite, Julius Röntgen. a, Het Sneeker Klokspel; b. Advocaten en procureuren; c. Ik voer laetst uit Hollandt; d. De lustige Boer; e. Rondo. 7. Gavotte, ,T. A. Maassen. 8. a. Het Angelus, C. van Rennes; b. 'Ne keer dat ik achter de baan kwam ge gaan, C. van Rennes; c. Wiegedeuntje, C. van Rennes. 9. Cavatine, J. Raff. 10. Improvi satie over: „Verheerlijkt Hoofd, op 's .Vaders troon .verheven", .C, Ph. E. Bach. lang van plan is zijn eisen te matigen. Er is kans op een spoedige oplossing, doch daar over kon spreker niets definitiefs loslaten. Hij vond het een nadeel, dat hij op den duur dan toch weer zou moeten verhuizen, doch mevrouw M o 1 (Arbeid) hield de voorzitter voor, dat dat dan juist volgens de theorieën van minister In 't Veld ver loopt. De raad besloot tenslotte met één stem tegen, die van de heer Weber, van zijn accoordverklaring met het verzoek te doen blijken. Nog steeds beroepen tegen Heemsteedse kleuterschool Op 30 Augustus zullen Gedeputeerde Staten in een openbare vergadering het beroep van enkele omwonenden van de Crayenestersingel tegen het besluit van de Heemsteedse raad om voor die omgeving een nieuw uitbreidingsplan vast te stellen behandelen. Men zal zich herinneren, dat deze bewo ners ruim een jaar geleden in beroep kwamen tegen het besluit van de raad om het bestaande uitbreidingsplan in te trek ken om de vrijheid te krijgen achter de lagere school aan de Crayenestersingel twee kleuterklassen te bouwen. Sommigen der omwonenden vreesden enig lawaai van de naar en van de school komende kleuters en verzetten zich tegen de intrek king. Gedeputeerden verklaarden het beroep ongegrond en verzochten het Heemsteedse gemeentebestuur binnen drie maanden een nieflw uitbreidingsplan te maken, hetgeen geschiedde, waarin uiteraard de kleuter school wel was opgenomen. Tegen de vaststelling van dit uitbreidingsplan zijn deze omwonenden opnieuw in verzet ge komen en dat beroep zal dus op 30 Augustus worden behandeld. Intussen is men na de afwijzing van de eerste bezwa ren bij de Kroon in beroep gegaan. Deze kwestie is enige tijd geleden door de Raad van State behandeld, doch een uitspraak is nog niet gedaan. De kleuterschool werd inmiddels op 1 Juni geopend Europese kampioenschappen Grote waterpolozege van Nederland op Zweden Bij de Woensdagmorgen" voortgezette wed strijden om de Europese zwemkampioen- schappen zijn de series 100 meter rugslag gehouden. In de eerste serie had Greet Gal- liard een goede start en verkreeg spoedig een kleine voorsprong. Zij keerde het eerste voor de Duitse Gertrud Herrbruck. Deze kwam in het laatste stuk opzetten en ging Greet Galliard voorbij. Deze voelde zich reeds verzekerd van een plaats in de finale en spande zich niet in. In de tweede serie zwom Ria van der Horst weliswaar in de lijnen, doch haar zege kwam niet in gevaar. Met een lengte versloeg zij Gerda Olsen (Denemarken). De uitslagen luiden: Eerste serie: 1. Gertrud Herrbruck 1.18.5; 2, Greet Galliard 1.18,9; 3. Monique Berlioux (Frankrijk) 1.21.1; 4. Ingegaerd Fredin (Zwe den) 1.22.5; 5. Elsa Ligorio (Zuid-Slavië) 1.22.5. Tweede serie: 1. Ria v. d. Horst 1.17.5; 2. Gerda Olsen 1.18.4; 3. Ginette Jany (Frank rijk) 1.22.3 De waterpolowedstrijd Nederland—Frank rijk hebben onze landgenoten met 112 ge wonnen, nadat de rust met 61 was in gegaan. Voor rust doelpuntte Van Feggelen vijf maal en Korevaar een maal' en daarna vergrootten Bijlsma, Korevaar, Smol, Van Feggelen en Braasem de voorsprong. SCHEEPVAART Albireo, pass. 21 St. Vincent. Aldabi, 21 v. Montevideo n. Santos. Almkerk, 21 v. Marseille, 22 verw. Genua. Amstelpark, 21 v. Balikpapan n. Menado. Amstelstad, 21 pass. Str. Messina. Algenib, i7 te Sao Francisco. Alhena, 17 v. Santos. Alamak, 22 te Harthaoint.. AJderamin. 21 v. Narvik n. Emden. Alphacca, 21 v. New York n. Trinidad. Amstelveen. 22 v. Barranquilla n. Cartagena. Arnedijk, 21 v. Havanna n. Antwerpen. Alpherat, 22 te Victoria v. Lorenzo Marquez. Aardijk, 21 520 m. O.N.O, Flores. Altair. 21 180 m. N. St. Vincent. Aludra, 21 420 m. Z.Z.W. Porto Praya. Arendsdijk, 21, 580 m. Z.W, Bermuda. Almdijk, 21 130 m. Z.O. Bermuda. Akkrumdijk, 22 v. Teneriffe n. Walvisbaai. Ardea, 23 te R.dam v. Izmir. Albatros, 22 21.15 pass. Wight. Alblasserdljk, 23 te Brownsville v. N. Orleans. Algorab, 22 v. Buenos Aires n. Montevideo. Amsteldiep, 19 te Bassein v. Calcutta. Amstelveen, 23 v. Barranquilla n. Cartagena. Ariadne, 23 te R.dam. Axel dijk, 22 te New York. Alhena, 22 te Buenos Aires v. R.dam. Arnedijk, 22 pass. Str. Florida. Atlas, 22 te Tanger. Bennekom, 21 te Trinidad. Beverwijk, pass. 21 Finisterre. Bonaire, 21 v. Paramaribo n. Ponta Delgada. Boskoop, 21 v. Madeira n. Antwerpen. Blommersdij k22 te Rotterdam v. New York. Bandjermasin, 21 te Kalianget. Bantam, pass. 21 Gibraltar. Barendrecht. (t) 22 v. Stanlow n. Las Palmas. Blitar, 22 v. Makassar te Balikpapan. Blijdendijk, pass. 22 Bishop Rock. Boissevain. 22 v. Hongkong n. Yoköhama. Borneo, 22 pass. Singapore. Britsum. 23 v. Narvik n. Baltimore. Bali. 22 v. Calcutta. Breda, 22 te Valparaiso. Caltex Leiden, 21 pass. Kp. Bougaroni. Caltex Utrecht, (t) pass. 21 I<p. Finisterre. Clavella, 21 v. Curagao n. Punta Cardon. Cleodora, 21 v. Singapore n. Colombo. Corllla, 21 bij Kp. Bougaroni. Coryda, (t) 21 te Miri. Ceronia, (t) 21 in Golf van Oman. Castor, 22 v, Port au Prince te Ciudad Trujillo. Cameronia, (tr.) 22 v. Aden n. Suez. Cottica, pass. 22 Kp. Finisterre. Delfsliaven, 21 te Santos. Duivendrecht, 22 40 m. W.Z.W. Beachyhead. Olie Koninklijke Unilever Philips A. K. U Fokker Ford Ned. Kabel Van Berkel Scheepvaart Unie Holl. Am. Lijn Deli Mij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Ned. Ind. Hand. Billiton II Slotikoers gisteren 299 220 227% 176 118 277 271 113 147K 16114 111% 117 128% 141 Openings koersen 298% 219% 175% 112% 117)4 129 J/, Te Slikkerveer is in de ouderdom van 89 jaar overleden de heer W. B. Smit, grond legger van de electrotechnische industrie in Nederland. Ds. J. H. Binnema, emeritus-predikant der Gereformeerde Kerk van Emmen, is in de ouderdom van 74 jaar overleden. In de bezettingsjaren was ds. Binnema bestuurslid van het Interkerkelijk Overleg in Z.O. Drente, dat ongeveer 2000 kinderen uit Rot terdam en Den Haag in Drentse gezinnen onderbracht. Ten nadele van een Canadese dame zijn uit een hotel te Scheveningen, waar zij logeerde, een groot aantal sieraden ter ge zamenlijke waarde van ongeveer f 10.000 gestolen. Van 1 Januari tot 1 April 1951 Zal de K.L.M. de retourtarieven op haar diensten naar New York en Montreal verlagen tot 110 procent van het enkele reis-tarief. De retoui's zullen 15 dagen geldig zijn. Ook de retourtarieven op West-ïndië worden dan verlaagd. De catalogus van de 55ste jaarbeurs is gereed. Behalve de Nederlandse, Franse en Engelse is thans ook een Duitse tekst opge nomen, De tentoonstelling „Van de Wadden, tot het IJ" in Alkmaar is door ongeveer 80.000 personen bezocht. De „Kota Agoeng'' zal niet, zoals ge meld is, vanavond om 7 uur te Rotterdam aankomen maar pas in de loop van de nacht. Het radio-telefoonverkeer met Makassar is hervat. Radio-telegraafverkeer is nog niet mogelijk. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Soestdijk voor enkele dagen ver laten. De Koningin heeft zich met de pi'in- sesjes naar Het Loo begeven. De Prins zal deelnemen aan het internationale concours hippique te Le Zoute in België. In het zwembad „De IJzeren Vrouw" te 's Hertogenbosch vond men het stoffelijk overschot van de twaalfjarige jongen G. van den D. uit het naburige Den Dungen. De jongen die niet kon zwemmen, had zich in het diepe bassin gewaagd en is verdronken. De boerderij van de heer C. Conijn aan de Molenweg te Oterleek (N.H.) is in vlam men opgegaan. Van de inboedel kon slechts weinig worden gered, De hooi-oogst ging verloren. HAARLEM EN OMGEVING Als advocate en procureur bij de recht bank te Haarlem werd beëdigd mej. mr. S. Boekman, kantoorhoudende te Haarlem. Tot onbezoldigd deurwaarder bij de Haarlemse rechtbank is benoemd de heer G. Tekelenburg, candidaat-deurwaarder te Groningen, De in Haarlem gehouden collecte ten bate van de vereniging „Zonnestraal" heeft f2250 opgebracht. Delfland, pass. 22 Finisterre, Delft, 22 te San Antonio v. Talcahuano. Drente, 23 v, Cochin n. Colombo. Eemland. 20 te Rio de Janeiro. Elmina, 21 v. Pointenoire n. Matadi. Enggano, 22 te Aden. Erinna, (t) 22 te Singapore verw. Esso Amsterdam, (t.) 21 160 m. W.N.W. Madeira. E trema, (t) 21 220 m. W,z;w. Ouessant, Eendracht, 22 v. Tekirdagh n. Izmir. Esso Den Haag, (t) pass. 22 Landsend. Edam, 22 te Philadelphia. Friesland, 21 260 m. W.tZ. Bermuda. Garoet, 21 pass Kp. Bon. Grootekerk, 21 v. Aden n. Suez. Gooiland. 22 te Rio Grande Do Sul. Hector, 21 v, Tunis n. Gibraltar. Helder, 21 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Hera, 18 v, Mozambique n. Port au Prince. Haarlem,' 22 v. Puerto Limon. Heelsum, 21 v. Galveston n. New Orleans. Helicon, 20 v. Turksciland te New York. Hoogkerk, 22 te Beira v. Mozambique. Helena, 22 te A'dam va. Paramaribo. Indrapoera, 22 v. Hamburg n. R.dam. Ittersum, 23 te R.dam v. Galveston. Jaarstroom, pass. 22 Kp. St. Vincent. Japara (L.l, 22 v. Colombo n. Belawan. Java, 22 v. A'dam n. Balikpapan. Kotn Baroe, 21 v. Belawan n. Kameran Djeddah. Kota Gcde, 19 v. New -Orleans n. Charleston. Karsik, 21 v. Makassar n. Menado. Kota Inteh, 21 te Soerabaja v. Makassar. Klipfontein, 21 te Kaapstad. Kedoe, 22 dwars Lissabon. Keilehaven, 22 v. Las Palmas. Kertosono, 22 v. Saigon na Haiphong. Kamorlingh Onnes, 22 20 u. v. Suez, Kelbergen, pass. 23 Gibraltar. Kota Agoeng, 24 1 u. verw. a. d. H. v. Holland. Langkooas, 21 v. Soerabaja te Makassar. Limburg, 19 v. New Orleans n. Kaapstad. Lissekork, 21 nog te Basrah. Lemsterkerk. 23 verw, Karachi. Lucita, (t) te Heysham. Laurenskerk, 23 v. Damman n. Koweit. Lekhaven, 22 v. Huelva n. R.dam. Lekkerkerk,, 2X v. Port Soedan. Leop'oldskerk, 23 te Muscat, verw. 23 n. Dubai. Lutterkerk, 22 v. Mormugao, 23 verw. Bombav. Lawak, 21 te Cebu, Leersum, pass. 22 Keywest. Loosdrecht, 22 te Bombay. Marisa, 22 te Singapore 'v. Tarakan, Modjokerto, 21 v. Belawan n. Aden. Molenkerk, 21 te Genua. Mado.cra, 23 verw. Singapore. Mirza. (t) v. Miri n. Pladjoe. Murena, (t) 21 100 m. Z.Z.O, Rio Grande. Myonia. (t) 21 780 m. W.N.W. Torrestraat. Manoeran. 22 v. Cnstanas n. Uoilo. Mitra, pass. 22 Aden. Mijdrecht, pass. 22 Farnandonoronha. Marken, 22 pass, Messina. Meerkerk, 22 pass. Point Degalle. Metula, 22 V. Singapore n. R.dam. Maaskerk, 22 te Port Accou. Mapia, 21 te Colombo. Noordam, pass, 22 Scilly. Nieuw Holland, 21 v, Makassar n. Soerabaja. Nieuw Amsterdam, 23 te R.dam v. New York. Oma'la, 21 v. Colombo n. Singapore. Orion, 21 v. Istanboel n. Haifa.' Orestes, 22 vérw. te Montevideo v. Corral. Overijsel, 24 verw. Melbourne. Ossendrecht, 22 v. Toranto n. Saffi. Ondina, 23 pass. Monserrat. Oranjestad. 23 te Barbados v. Trinidad. Odysseus,-22 v. Bar! n. Gibraltar. Parkhaven, 21 V- Las Palmas. Prins Willem II, pass. 22 Gibraltar. Papendreeht, 21 680 rn. W.t.Z. Flores. Prins Willem v. Oranje, 21 690 m. O. Belle Isle. Prins Willem V, 21 bij de Hebridcn. Pygmalion, 21 900 m. Z.W. Fayal. Polydorus, 22 v. Halifax n, Boston. Prins Alexander, 22 te Montreal v. R.dam. Prins Willem IV. 22 bij Westpunt Anticosti, Riouw, 21 te Singapore. Ruys, 21 v. Singapore, 22 v.m. te Port Swetten- liam verw. Saparoea, 21 v. Novoredondo, 22 verw. Lobito. Stad Alkmaar, 21 te Emden v. Lulea. Stad Maassluis, 21 t.e Emden v. Narvik. Stad Maastricht, 22 pass. Ouessant. Streefkerk, pass. 21 Finisterre. Slamat. 19 te Baltimore v. New York. Sloterdljk, 19 v. New York n, Palembang. Soestdijk. 21 330 m. W.N.W. Flores. Stad Haarlem. 21 pass. lichtschip Svenskabjoern. Sunetta, (t) 21 640 m. Z.O. Guardaful. Sibajak, 22 te Melbourne v. R.dam. - Stad Arnhem, 22 v. Civita Vecchïa n. Huelva. Stad Schiedam, 22 v. Monrovia, 23 te Freetown. Stentor, 22 te Tunis v. Algiers. Streefkerk, pass. 22 Ouessant, Saland, 23 te Montevideo v. A'dam. Singkep, 23 te A'dam v. Colombo. Sommelsdijk, 22 te Palmbeach. Stad Vlaardingen, 23 te Narvik v. Vlaardingen, Straat Soenda, 22 v. Durban n. Hongkong. Stad Leiden, 23 te R.dam v. Sorel, Tjibadak, 17 v. Tamatave n. Mauritius. Tabian, 22 te Suez. Talisse, 22 te Suez. Tankhaven II, (t) 21 te Palembang v. Tjuban. Tjibesar, 22 v.m. te Djakarta v. Makassar. Tjitjalengka, 21 v. Hongkong te Singapore. Tjibodas, 18 te Yokohama v. Makassar. Tjimenteng, 19 v. Tarakan n. Makassar. Triton, 22 te Aruba. Tamo, 23 te R.dam v. Buenos Aires. Tawali, 22 pass. Dondrahead. Tiba, 22 v. Nicochea n. R.dam. Trompenberg, 23 v. Bremen n. Houston. Utrecht, 21 450 m, W. Kaapstad. Volendam, 21 v, New York n, R.dam. Van Riemsdijk, 2.1 nog te Makassar. Wieldrecht, (t) 22 verw. Lorenzo Marquez. Waterman. 23 te Semarang. Weltevreden. 22 v. Banjuwangï n. Panarukan. Woensdreeht. (t) 22 te Trinidad. Westland, 22 v. Las Palmas. Willem Ruys, 22 20 u. v. Suez. Willemstad, 22 v. Madeira n. Laguaira. Zeeland (L), pass. 21 Sabang n. Colombo. Zwijndrecht, 22 pass. Beachyhead.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3