van Huize „Treslong" in Hillegom wordt gesloopt SCHOOLBOEKEN Electrische trein in volle vaart bij Diemen uit de rails gelopen Woensdag 23 Augustus 1950 Om plaats te maken voor nieuwe Bloembollenbeurs Slopers hebben thans een aanvang ge maakt met het afbreken van de statige behuizing „Treslong" aan de Weerestein- straat te Hillegom. In de plaats van dit gebouw zal mettertijd de nieuwe Bloem bollenbeurs verrijzen. Het huis Treslong is reeds enige eeuwen oud hoewel de juiste stichtingsdatum niet bekend is. De naam van het landgoed „Treslong" komt voor het eerst voor op een kaart uit 1764 en de kronieken vermelden in de zestiende eeuw de naam van een lid van het geslacht Treslong als „meesterenaap van de Houtvestery van Hollandt te Hille gom". Het huis en de omliggende gronden zijn later in eigendom overgegaan aan de fami lie Van de Ende, geraakten toen in het bezit van de familie Van Tets van Goudriaan en werden tenslotte aangekocht door de tegen woordige eigenaresse, de gemeente Hille gom. Toen kort na de bevrijding enige onder nemende Hillegommers plannen maakten voor de vestiging van een nieuwe bloem bollenbeurs gèzien de toenmaals ontred derde staat van het Krelagehuis te Haar lem bood de gemeente Hillegom het Treslong-terrein ten geschenke aan, friet een bedrag van 100.000. Inderdaad slaagden de initiatiefnemers er in, de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur een 2 procent obligatielening aan te bieden, benevens het door de ge meente Hillegom ter beschikking gestelde, indien deze vereniging besloot een nieuwe beurs op Hillegom te bouwen en haar zetel daarheen over te brengen. Dit voorstel werd in een bewogen vergadering aangenomen. Helaas stierf kort daarop de man die de stuwende kracht der beursplannen vormde, de heer B. Rijnveld. Inmiddels was ook de gemeente Haarlem ontwaakt en zij deed zeer veel moeite de beurs voor Haarlem te behouden, met als gevolg dat de Alge mene Vereniging, zij het op niet zeer ele gante wijze, terugkeerde van wat zij on getwijfeld beschouwde als de dwalingen haars weegs. Het was de voorzitter der Algemene Ver eniging, tevens burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden die een gulden middenweg ontdekte, waardoor het Hillegomse initiatief toch gedeeltelijk tot zijn récht kon komen. In Hillegom wordt namelijk sinds tien tallen jaren een bloembollenbeurs gehou den in „Flora" welke echter veel te klein is behuisd" en waar men op deze wijze niet veel langer zaken kan doen. De noodzaak van een hieuw beursgebouw bestond reeds lang. Met medewerking van de Algemene Ver eniging werd nu een stichting in 't leven geroepen, die tot doel had de bouw van een nieuwe bloembollenbeurs te Hillegom te bevorderen. Het aanbod der gemeente Hillegom bleef van kracht en de Hillegomse beursmensen togen opnieuw aan het werk om het benodigde bedrag, ruim 550.000, als geldlening bijeen te krijgen. Hierin zijn ze geslaagd en de „Stichting Hillegomse Bloembollenbeurs" waarin ook vertegen woordigers van het hoofdbestuur der Al gemene Vereniging zitting hebben, kon aan de architect A. Vogel te Amsterdam op dracht geven de plannen voor een nieuw beursgebouw te vervaardigen. Deze arbeid is thans zover gevorderd, dat dit najaar tot aanbesteding kan worden overgegaan. Het nieuwe beursgebouw zal niet slechts een grote beurszaal bevatten, „maar ook een modern restaurant, waar de beursbezoekers en de vele toeristen die tijdens het bloe- menseizoen naar de streek komen,zich kunnen verkwikken. In de naam van dit restaurant zal de herinnering aan Huize Treslong voortleven. Het gebouw zal be halve een ruime hall, waarin standhouders een plaats vinden, ook een aan alle eisen voldoende zaal voor bloemenkeuringen be vatten. Met de bouw van deze beurs is voor Hil legom tevens het probleem van de zalen- nood opgeheven, want de beurszaal zal zodanig worden ingericht dat daar even eens congressen, toneelvoorstellingen en concerten kunnen worden gehouden. De E..K. Lagere Tuinbouwschool, die in huize Treslong was ondergebracht, wordt gevestigd in huize Casa Nova op de hoek ADVERTENTIE Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Di\oorzaak is als regel onzufver bloed. Begin daarom een Kruschen-kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die bloedzui verende organen dag na dag op toeren hou den en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewan den weer op volle toeren hun functies ver richten, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem ge smoord. Neem daarom Kruschen. Regelmatig! En hoe eei'der hoe beter.... Het huis Treslong te Hillegomdat dezer dagen onder slopershanden zal vallen. van de Van den Endelaan en de Hoofd straat. Van bijzonder belang is, dat dit voorjaar het oude wandelpark „Treslong", voor het herenhuis gelegen en tijdens de bezettings jaren geheel vernield, als Demonstratietuin voor het Bloembollenvak is heropend. Pseudo-telepaath verwekte veel vrolijkheid Arrestatie in Zandvoort Dezer dagen kreeg de Zandvoortse poli tie het verzoek van haar collega in Haar lemmermeer om de verblijfplaats uit te vissen van een zekere H., die zich uitgaf voor telepaath. Dat bleek niet zo heel moeilijk, want deze man had reeds zijn diensten aange boden om een portefeuille op te sporen die 'door een dame op het postkantoor in Zandvoort was verloren. Deze bemoeiin gen overigens leidden tot' geen resultaat. Ook bij de arrestatie bleek dat de tele pathische gaven van de gezochte beperkt waren, want hij ging gewillig mee met de rechercheur die hem uit het pension, waar hij als badgast vertoefde, kwam halen met de mededeling „dat er een karweitje voor hem was". Op het politiebureau beleefde men enige vrolijke momenten toen H. on der diep gepeins een toevallig passerende vrouw van een der' agenten aanwees als betrokken bij de vermissing van een broche. De vrolijkheid nam nog toe toen H bij het opengaan vande deur uitriep: „Daar is ze!" én in werkelijkheid de hoofdrechercheur van de politie in Haar lemmermeer binnenkwam. De heren ble ken elkaar reeds te kennen, want H. had al meer met deze opsporingsambtenaar te maken gehad. De Piijkspolitie in de Meer had om de arrestatie van deze man verzocht, omdat hij er van verdacht wordt in Mei van dit jaar als bedrijfsleider in de Haarlemmer meer van zijn baas een bedrag van elf honderd gulden te hebben verlangd „ten dienste van het bedrijf", waarmee hij spoorloos verdwenen was. ADVERTENTIE voor alle inrichtingen van onderwijs SCHOOLBOEKHANDEL H. DE VRIES facobijiiestraat j Gei. Oude Gracht 27-270 Rijden in een andermans auto Vreemdsoortige auto- enthousiasten te Heemstede Gedurende de laatste maanden werden herhaaldelijk personenauto's, die des avonds voor de woning van de eigenaar geparkeerd stonden en waaruit uit voor zorg-het contactsleuteltje was gehaald, vermist, maar enige uren later in een ander deel van de gemeente aan de kant van de weg gevonden, altijd in onbeschadigde toestand. Het ontbreken van een contact sleuteltje was voor deze rljlustigen geen bezwaar, want zij wisten toch de instal latie van de auto in te schakelen. Zelfs werden de daders zo overmoedig dat zij op een avond een garagehouder- opbelden en hem opdracht gaven, de auto van een bekend ingezetene naar een bepaalde plaats te rijden en daar neer te €etten, waarbij hij het contactsleuteltje maar in de wagen moest laten. Het kwam wel voor dat zelfs een gesloten portier geen bezwaar was om toch in de wagen te komen en er mee te gaan rijden. De politie te Heemstede is er na naarstig speuren in geslaagd, deze vreemdsoortige auto-enthousiasten te ontdekken. Het wax-en enige jongelui die als blijk van be loning voor hun technisch vernuft een procesverbaal kregen. "Waarschijnlijk zul len zij zich hebben te verantwoorden wegens diefstal van benzine en olie. Cricket Free Foresters wonnen met zeven wickets Na een zeer spannend slot is het Dinsdag de Free Foresters in Nijmegen gelukt om drie minuten voor tijd de winnende slag te slaan in de tweedaagse cricketwedstrijd tegen het Nederlandse Bondselftal. Nadat op deze jweede dag wegens regen pas om twee uur begonnen kon worden en de Engelse aanvoerder zijn eerste innings op onveranderd totaal van 264 voor 6 geslo ten had, werd het Bondselftal voor de taak gesteld om 167 runs te maken teneinde aan de inningsnederlaag te ontkomen. Hierin is het Bondselftal geslaagd, al zag het er aanvankelijk niet naar uit, dat het lukken zou, daar op een totaal van 128 zeven wickets neer waren. Hiervan had Van der Ende een zeer mooie 42, die onder meer een enorme zes inhield, waarna echter Maas eerst een stand voor 't achtste wicket van 18 runs met zijn clubgenoot I-Ionnebier opzette en hierna met Dries voor het negende wicket voor 65 runs zorgde. Honnebier met een kalme 12 en Dries met een rustige 23 hadden Maas op voortreffelijke wijze gesteund. Eerst op 210 kwam het eind van de tweede innings van het Bondselftal toen Maas voor een schitterende 49 runs door Mac Corquadale gebówld werd. Mac Corquadale bowlde 3 voor 36 en Jackson 3 voor 22. De Free Foresters moestenhierna in 27 minuten 44 runs maken voor dé overwinning, waarin zij drie minuten voor tijd slaagden voor het verlies van 3 wickets. Zeven gewonden; spoorbaan en enkele wagons ernstig beschadigd Hedenmorgen is op het baanvak Weesp-Amsterdam, ter hoogte van het rangeer terrein in de Watergraafsmeer, een spoorwegongeluk gebeurd, waarbij zeven personen werden gewond. Een electrische trein van zes wagens, die met een snelheid van 90 km per uur in de richting Amsterdam reed, ontspoorde op een wissel en schoof daarna nog enkele tientallen meters door, tengevolge waarvan de spoorbaan ernstig beschadigd werd. Ook de electrische bovenleiding werd gedeeltelijk vernield doordat de derde wagen van de trein kantelde en tegen een mast viel, waaraan deze leiding was bevestigd. Hedenmorgen om zeven uur werd in het hoofdspoor ter hoogte van het rangeerter rein bij Diemen een breuk in een rail ont dekt. De treinen werden daarom van Weesp tot de seinpost Watergraafsmeer ov^r enkel spoor geleid. De electrische trein no. 1808, die om 6.25 uur uit Amersfoort was ver trokken en om 7.10 uur op het Centraal Station te Amsterdam had moeten aanko men, werd bij de seinpost weer op het goede spoor geleid, doch liep bij het passe ren van de wissel uit de rails. Onmiddellijk werden de politie en de geneeskundige dienst gewaarschuwd, wel ke laatste groot alarm gaf en met zes ge wone ambulances en de grote nood-ambu lance (een trekker met oplegger, plaats biedend aan tien personen) 12 minuten na het ongeval reeds ter plaatse was, onder leiding van de waarnemend directeur van de G.G.D., dr. Brand. Het bleek, dat zeven personen gewond waren, onder wie ook de hoofdconducteur van de trein, die zich in de wagon bevond, welke na de ontsporing kantelde. Hij liep daarbij enige hoofdwonden op. Een passa gier, die in de harmonica-verbinding stond toen het ongeluk gebeurde, brak een arm en een been en kreeg een gekneusde rib. De andere gewonden liepen letsel van lichte aard op. Allen zijn naar een zieken huis in Amsterdam-Oost vervoerd en daar behandeld. Van de vier sporen, die ter plaatse naast elkaar liggen, is er één vrijgebleven, zodat het trein-verkeer hierover zij het met vertraging kon doorgaan. De drie andere sporen zijn over een af stand van ongeveer tweehonderd meter vernield. De mogelijkheid is geopperd, dat de treinbestuurder zich door d eovergang op een ander spoor heeft vergist in de plaats van de wissel. Een met te grote snelheid passeren van deze wissel zou de ontsporing ten gevolge kunnen hebben gehad. De derde wagen werd het ernstigst be schadigd. De schade, die het ongeval heeft veroor zaakt aan de overige wagens, is groot. ADVERTENTIE GEREPATRIEERD ORANJEBOOM BIER! Vrijstelling wegens broeder- dienst voor de lichting 1951 Er zijn thans bepalingen bekend ge maakt voor vrijstelling van dienstplicht wegens broederdienst voor de lichting 1951. De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten min'ste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de Landmacht, bij de Zeemacht of bij de overzeese krijgsmacht. De vrijstelling geldt indien deze broers vóór 1 November 1950 ten minste 30 dagen in werkelijke dienst zijn geweest, of ten gevolge van een na 31 December 1945 ver leend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in wérkelijke dienst zijn geweest, of in het genot van militair pensioen zijn gesteld, of gedurende het verblijf in werkelijke dienst zijn overleden. Als broederdienst blijft buiten aanmer king dienst als vrijwilliger bij de Nationale Reserve of bij de reserve-grensbewaking. Voor vrijstelling wegens broederdienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige halfbroeders. Als werkelijke dienst wordt ook be schouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijke tak van staatsdienst. De ingeschevene, die voor vrijstelling wegens broederdienst in aanmerking wenst te komen, moet daartoe een aanvraag na dienen bij de burgemeester van de ge-, meente, waar hij voor de dienstplicht is in geschreven. De aanvraag moet worden ge daan vóór 10 September 1950. Ontstaat het recht pas na 9 September 1950, dan moet de aanvraag binnen 14 dagen na het ont staan worden gedaan. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden enr.twee andere broeders reeds dienen of gediend hebben, kunnen belang hebbenden aan de minister van Oorlog een verzoek richten om vrijstelling van de dienstplicht wegens aanwezigheid van een bijzonder geval van één of meer hunner, ten einde te voorkomen dat meer dan drie broeders zouden behoeven te dienen. Ter gelegenheid van het zeshonderd]arig bestaan van Naarden werd gisteren in het stadje een historische optocht gehouden. De prinsessen Beatrix en Irene bevonden zich onder de toeschouwers. Agendsi voor Haarlem WOENSDAG 23 AUGUSTUS Rembrandt: „Een avontuur in Napels" (geprolongeerd), 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „The time, the place and the girl", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De mooiste tijd van je leven", (geprolongeerd), alle leeft.,' 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Twee maal twee is twee", alle leeft., 11 uur; „Rin kelende sporen", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Apache rose", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een avontuur op Sumatra", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Bij de konijnen af Het moet er nu maar 'es uit. In een openbare school aan het Wa- terlooplein zijn de eigenschappen van enige Nederlandse bolgewassen mei be hulp van atoom-energie ingrijpend ge wijzigd. Nu is het natuurlijk betrekke lijk eenvoudig om allerlei zaken door middel van deze explosieve vondst in grijpend te wijzigen, maar om het zo te doen dat het -betreffende perceel blijft staan en de bloemen groter en schoner te voorschijn komen, daar komt méér bij kijken. Deze verslaggever bijvoor beeld. De aanleiding tot dat bezoek lag in de berichten over enige Zweedse ge leerden, dié het bestaan hadden om konijnen te fokken, die binnen enkele dagen hun goede vader en moeder ge heel over het hoofd groeiden. De ge leerden hadden dit niet zozeer gedaan gekregen met atoom-energie, maar door het aanwenden bij de kunstmatige inseminatie van colchicine, een stof die de eigenaardige hoedanigheid bezit om chromosomen-verdubbeling te bewerk stelligen. En wanneer wij u nu nog vertellen, dat chromosomen geen Ame rikaanse auto's maar kleine kern deeltjes zijn, die zich in de cellen van levende wezens onledig houden met het dragen van de erfelijke eigenschappen bij tijd en wijle een zéér zware last dan vinden wij dat alweer een knap staaltje van voorlichting, Deze Zweedse aan hangers van het gezegde „Hoe meer chromosomen, hoe meer vreugd" had den hierover nogal duchtig de tam-tam geroerd en hoewel gezegd moet worden, dat zij inder.daad de eersten zijn die de vleesproductie op wetenschappelijke manier aan het verhogen zijn, mag niet worden- verzwegen, dat het principe al eerder bekend was. Zo lazen wij in een communiqué van het Laboratorium voor sierplanten-onderzoek aan het Waterloo- plein: „De rode hyacint Gertrude is het eerste levende wezen, dat grote nako melingen heeft voortgebracht na succes volle bevruchting met de tot verdub beling gedwongen geslachtskernen van de gele hyacint Yellow Hammer". Dit huwelijk nu werd tussen 1918 en 1921 voltrokken door dr. De Mol, die nog steeds de scepter zwaait in het opge- melde laboratorium. Hij deed dat toen niet met colchicine, maar door het bruidspaar bloot te stellen aan abnor male temperaturen. Naderhand vond hij nog allerlei andere methoden, onder andere met Röntgen-stralen en radio-activiteit, die door atoom-energie werd geproduceerd. En wanneer we het communiqué dat werd opgesteld door de medewerkers van de doctor, die verbolgen waren over de Zweedse tam tam verder lezen, dan willen we nog citeren: „De resultaten der laatste jaren zijn dermate, dat men uit de prac- tijk, uit kwekersmond en in vakpers uitroepen verneemt als „hoe bestaat het!" Wel, dat wilden wij ook wel eens weten. Nadat wij dus op een regenach tige morgen niet zonder schroom had den aangebeld bij het pand op het Wa- terlooplein, waarin vroeger allerlei dreumessen collectief probeerden het leven hunner leermeesters te verzuren en bij de beminnelijke geleerde waren gebracht, stelden wij hem zonder om wegen deze vraag. Wanneer wij het nu nog niet weten, dan ligt dat allerminst aan deze natuurvorser. Hij toonde ons tal van portretten van ganse chromo somen-gezinnen die bedrijvig met erfe lijke eigenschappen, op hun rug liepen, fraaie moment-opnamen van een reu zen-Blauwe Druif die vele verdiepingen hoger was dan de huis-, tuin- of keu- ken-Muscari, waar hij van afstamde en dan ook enigszins geringschattend op zijn papa nederkeek en waterverf- tableaux van de zogenaamde monster- vormen, ongure individuën in de chro mosomen-maatschappij die allerlei im morele dingen verrichten als het ont-. wikkelen van twee staarten en die over buitengemeen kwalijke koppetjes be schikken. Dr. De Mol stond met al deze wezentjes echter op een buitengewoon hartelijke voet en hij vertelde ons hon derd-uit over de bijzonderheden van hun levenswandel. Nadat wij tenslotte nog in de ge legenheid waren gesteld door een microscoop te turen naar het afsterven van enige kerndeeltjes, een uiterst droevige episode, vertelde de geleerde ons nog één en ander over het resul taat van zijn werk. Het bleek, dat zijn navorsingen in het buitenland meer worden gewaardeerd dan in het vader land. Vooral in Amerika en in Zweden onderschat men in genen dele de com merciële mogelijkheden van deze kwe kerij. Vele Hollandse bollenkwekers zien er echter minder in. „Zij hechten meer aan de mystiek", zei dr. De Mol. Dat was ons ook altijd opgevallen. Natte ruggen Om nu weer eens uit een ander vaat je te tappen, vertellen wij u dat wij on langs even op Schiphol waren, dat wij daar een kopje.koffie met drie klontjes kregen en er hebben zitten kijken naar mensen 'die ook even op Schiphol waren. Dat waren er veel. Vijfduizend, dachten wij en misschien wel vijfdui- zendéénendertig. Zij waren van heinde en ver gekomen met grote autobussen en dromden nu over de betonnen plat forms teneinde hun ogen uit te kijken op alle wonderen van de moderne tech niek. In hun hand voerden zij witte bord papieren dozen mede, die een koffie maaltijd bevatten, bestaande uit een broodje- ham, een broodje ros, een broodje cervelaat en een beknopte hoe veelheid ooft. Zij hadden ook leiders, die olijk deden en de dames aan het gillen brachten door het uitspreken van voorstellen uitingen van ver knochtheid betreffende. Velen van de bezoekers waren met elkander verloofd en hadden dan kleine kiektoestellen waarmee zij elkaar fotografeerden voor een Constellation, op het terras of naast de deur „WCIntercontinentale dienst". De gehuwden hadden geen boxcamera's, maar wel tal van kinde ren, die soms getooid waren met van zonnekleppen voorziene petjes, vlieg tuigen op hun jumpertjes of andere bewijzen van hun drang later een be roep te mogen uitoefenen dat gelegen heid schept tot het beleven van avon turen. Vooralsnog zagen zij zich ech ter met grote regelmaat gedwongen tot het ondernemen van sanitaire expedi ties, die door hun ouders op rumoerige wijze werden geregeld. Er waren ook kindergroepen die geen ouders doch slechts onderwijzers bij zich hadden. Deze laatsten hielden er met stuurse maatregelen de wind onder en vaardigden zonder ophouden verbodsbepalingen uit. Zij keken onge makkelijk en wanneer een pupil om hen op de proef te stellen informeerde: „Wat is dat voor een vliegtuig me neer", dan zeiden zij gezaghebbend: „Wil je je brutale mond wel eens hou den, aap". Wat ons bijzonder opviel, was dat het bijna geheel uit buitenlui bestaan de legioen haast man voor man ge tooid was met een kleine sparreboom op de revers: Dit was geen houtvesters- insigne, doch slechts een trots bewijs van aanhankelijkheid aan de coöpe ratieve winkelorganisatie die deze reuzen-uitstap klaarblijkelijk had ge arrangeerd. Zij noemden elkaar dan ook olijk de „spaarreboomn" en hadden daar meer plezier om dan u en wij om Het toneelprogramma in de Augus tusmaand-is nooit zeer gevarieerd en daarom blijft het Wim Sonneveld een raadsel in het Leidsepleintheater, vlucht Chiel de Boer in de ruimte van het Theater de la Mar en krijgen ze in de Stadsschouwburg ook vandaag en morgen nog wat ze wilden. In Carré is Copacabava nog dagelijkse kostin Centraal blijft de Zomer- parade 1950 en in de Kleine Comedie is het iedere clag „Ais je maar een verleden hebt" geblazen. Ook de ten toonstellingen gaan niet gebukt onder nieuwe zaken. Wanneer ge in Fodor werk van de leden van „Vrij beel den" wilt zien, moet ge enige haast In de hoofdstad uit makenwant die expositie blijft lot en met Zaterdag. In de kunsthandel Van Lier exposeren de schilder Piet Stenneberg en de beeldhouwer L. P. J. Braai. Ook het bioscoop-programma bevat niet veel om over naar huis te schrij ven. fylocht ge nog steeds Whiskey Galore" in de Uitkijk niet gezien hebben, dan moet ge dat beslist nog doen. Deze Schotse rolprent is aller genoeglijkst, zij het dan dorstverwek- kend. In Royal draait de oorlogsfilm Gung Ho! (Jungle raiders), niets voor mensen met gevoelige magen, maar niet vrij van een zekere indruk wekkendheid. Ongestoord lachen kunt ge om „Slave girl(West End) en „Paniek in het Warenhuis(Cein- i tuur) N het onverhoeds binnenvallen van de honderdduizend zouden koesteren. Zij waren trouwens helemaal van een on verwoestbaar schijnende vreugde toen zij zich met hun vijfduizend maal broodje ham, broodje ros en broodje cervelaat in slagorde opstelden bij het beginpunt van de rondleiding, waar zij ingelicht zouden worden over het mo torvermogen van een Convair, de strek kende meters beton van de startbanen, het doel van de papieren zakjes in de vliegtuigstoelen en andere zaken van nuttige doch wat neerdrukkende aard. Maar toen zij de tong tot ver baasd klakken gereed aanschuifel den voor de tocht door het technisch wonderland, begon het ineens hard le regenen. De ruggen van het legioen werden nat en daar werden wij zo droevig van, dat wij wel dood hadden willen gaan. BOEDA Begrafenis van Julien Lahaut BRUSSEL, 22 Augustus (A.N.P.) Duizenden arbeiders en vele politieke per soonlijkheden hebben hedenmorgen en hedenmiddag te Seraing gedefileerd voor de stoffelijke resten van de Vrijdag ver moorde leider der Belgische communisti sche partij, Julien Lahaut. Behalve talrijke parlementsleden van iedere richting brachten eveneens de oud-ministers Ka- miel Huysmans, Herman Vos, Buisseret en minister van Staat Brunfaut een laatste groet aan de communistische volksver tegenwoordiger. De socialistische burgemeester van Seraing, Merlot, hield des middags voor de met hamer en sikkel getooide kist een toe spraak, waarin hij wees op de veront- waardiging, die in politieke kringen van iedere richting heerst over de politieke moord, waarvan Lahaut het slachtoffer werd. „De werkelijke democraten", zo ver klaarde hij, „vinden elkaar heden in een zelfde droefenis en in het bewustzijn, dat een groot gevaar de democratie bedreigt". Hierna maakte de algemene secretaris van de Franse communistische partij, Lecoeur, zich tot tolk van de Franse com munisten. Toen hij aan het einde van zijn toespraak was gekomen, klonk plotseling de kreet: „Leve de republiek". Niemand wijdde echter enige aandacht aan dit in cident. Zoals bekend was „Leve de repu bliek" de uitroep van Julien Lahaut tijdens de eedsaflegging van Prins Boudewijn in de Verenigde Vergadering van Kamer en Senaat. Nadat nog andere buitenlandse afgevaar digden het woord hadden gevoerd, sprak de algemene secretaris van de Belgische communistische partij, Lalmand. „Lahaut is gedood door moordenaars, die geen sporen hebben achtergelaten", zo verklaar de hij, „doch wij weten waar wij de schul digen moeten zoeken. Zij bevinden zich in het kamp van de vijanden der Sovjet- Unie. Gedurende de oorlog bevonden de collaborateurs zich in de rechtse gelederen ook thans bevinden de terroristen en de moordenaars zich aan de rechterzijde". Aan het einde van de toespraak van Lalmand werd de „Internationale" ge speeld, die door de aanwezigen zwijgend en met opgeheven vuist werd aangehoord. Hierna begaf men zich naar het kerkhof, waar de stoffelijke resten van de commu nistische voorman ter aarde werden be steld. In alle mijnen en in het grootste gedeelte der industrieën in het gebied van Luik en Charleroi werd het werk heden een half uur gestaakt ter herdenking van Julien Lahaut. In een tiental mijnen lag het werk de gehele dag stil. Vruchteloos debat in de Veiligheidsraad LAKE SUCCESS, (Reuter). De Vei- ligheidsraad heeft Dinsdag het debat over het Koreaanse geschil onder voorzitter schap van de Russiscne gedelegeerde Jacob Malik voortgezet. Malik zeide bij opening van de vergadering met klem, dat de oor log in Korea een „burgeroorlog" was en als zodanig behandeld diende te worden. Hij deed opnieuw een beroep op de Veilig heidsraad. de terugtrekking van buiten landse troepen uit Korea te eisen en het aan. Korea over te laten om zijn lot zelf te bepalen. In een lange rede beschuldigde Malik de V.S. van onderdrukking der Azi atische nationale bewegingen. „De Ameri kaanse pogingen om de oorlog in Korea af te schilderen als een kruistocht van de UNO, waren niets dan „geweldige dik doenerij". Malik waarschuwde, dat verdere uit breiding van de Koreaanse oorlog „zeer ernstige gevolgen" inhield, waarvoor uit sluitend de Amerikanen verantwoordelijk zouden zijn. De buitenlandse troepen dien den te worden teruggetrokken om het Ko reaanse volk in staat te stellen zelf zijn eigen lot te bepalen. De Britse afgfevaardigde Sir Gladwyn Jebb verklaarde vervolgens, dat indien de vrije weréld verenigd bleef, het voor de Sovjet-Russische regering onmogelijk zou zijn met geweld, direct of indirect, die doe len te bereiken, welke zij op het ogenblik besloten scheen te verzekeren. Volgens Sir Gladwyn Jebb had Stalin in 1939 verklaard, dat niet Duitsland Frankrijk en Engeland had aangevallen maar omgekeerd. Indien de Russen hun „dolle ideeën" niet prijsgaven, zou de vrede nimmer duurzaam kunnen zijn en de mo gelijkheid van oorlog immer aanwezig zijn, aldus deze spreker. De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, maakte vervolgens een vergelij king tussen de Russische leiders en Hitier, die „zich allen hebben bediend van de techniek der grove leugen". „Deze tech niek", aldus Austin, „die er in bestond zijn eigen misdaad te dekken door anderen ervan te beschuldigen, wordt aangewend door de Sovjet-Russische afgevaardigde, als hij verklaart, dat het geschil in Korea enkel het gevolg is van het Amerikaanse imperialisme". „Reeds morgen kan een einde worden gemaakt aan het Koreaanse geschil, indien de regering van de Sovjet-Unie dit wenst", zo zeide Austin. De Veiligheidsraad ging daarop tot Vrij dag uiteen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE „Vlaamse Volksbond" opgericht Ingevolge de oproep van prof. Fransen, voorzitter van het IJzerbedevaartcomité, tot vorming van „een eenheidsfront van alle gezonde Vlaamse christelijke krach ten", heeft een dertigtal personen, afkom stig uit de Vlaamse gewesten, een be weging gesticht die de naam „Vlaamse Volksbond" zal dragen. Het doel van deze bond is „het Vlaamse volksbestaan te be veiligen en zijn toekomst te verzekeren in christelijk Vlaamse zin". In een manifest verklaart de „Vlaamse Volksbond" buiten iedere partijpolitiek te staan en slechts de eenheid van alle Vla mingen te beogen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5