Fantastische eindspurt van Egyptenaar Wethouder Geluk als dirigent Irma Schuhmacher Europeeskampioene Toestand van voetbalterreinen en kleedgelegenheden wordt gunstiger Het kostbare deposito Woensdag 23 Augustus 1950 '4 Sensaties in het Kanaal (Van ome correspondent in Londen) Het was gisteren snikheet in Londen en daarom alleen al waren de gedachten van de meeste Engelsen bij de Kanaal-race. Ook als het weer ongunstiger geweest zou zijn, zou de Kanaal-marathon in het middelpunt der belangstelling hebben gestaan, want deze gebeurtenis, georganiseerd door de „Daily Mail", was waarlijk uniek. Uit deze massa- wedstrijd blijkt wel dat het zwemmen over het Kanaal niet langer als een bovenmense lijke prestatie is te beschouwen, hoe groot de moeilijkheden ook mogen zijn, die over wonnen moeten worden. Met deze race, welke bedoeld is als een jaarlijks evenement, is een nieuw tijdperk in de Kanaalzwemmerij ingeluid. Omdat het allemaal gloednieuw was, was de race een sensatie van het begin tot het eind. Het verbazingwekkendste was wel de nek-aan-nek-race van de twee leidende zwemmers, de lange, forse Egyptenaar Has san Abd-el Rehim en de Fransman Roger le Morvsn. Een mijl van de kust af lagen ze naast elkaar. Langzamerhand liep de 41- jarige Rehim, zestien jaar ouder dan zijn rivaal, toen uit. Beide zwemmers gaven hét laatste van hunenergie, ademloos gevolgd door tienduizenden op het strand onder de witte rotsen. El Rehim, een eerste luitenant in het Egyptische leger, zette om 13.26 uur voet aan land en vestigde een nieuw record in 10 uur 52 seconden, dertien minuten beter dan het record van 1925. Hij was in het geheel niet uitgeput en verklaarde glimlachend bereid te zijn meteen weer terug te zwemmen Dit was zijn derde geslaagde Kanaaltocht. In 1948 stak hij van Frankrijk naar Engeland over en vorig jaar deed hij het in omgekeerde richting. Elf minuten na hem arriveerde de Franse electricien Le Morvan. die het oude record met twee minuten achter zich liet. Hij kon nauwelijks meer op zijn benen staan. De derde aankomende was de Egyptenaar Maret Hassan Hamad, wiens tijd 12 uur 14 minuten bedroeg. Hij voelde zich nog fris. Een sensatie was dat een der zwemmers moest opgeven omdat hij werd aangevallen door een school haai-achtige vissen. Hei vertrek van de zwemmers voor deze tocht was geschied bij fakkellicht en licht van schijnwerpers. Het water was kalm en werd beschenen onderweg door een stra lende zon. Later maakte het echter plaats voor een woelige stroming, terwijl het hevig begon te regenen. Een onafzienbare vloot van allerlei vaar tuigen sloot zich om de zwemmers. Met enorme snelheid kliefden de leidende zwem mers door het water alsof het een wedstrijd in een zwembad was, zonder dat ze een uren lange afmattende tocht achter de rug had den De opvarenden der volgboten verkeer den in opgewonden spanning, totdat bleek dat Hassan zich van zijn tegenstander los- Waterpolo Haarlem (dames)-Robben III 4-1 In de promotiecompetitie dames die ge speeld moet worden voor promotie naar de tweede klasse, heeft Haarlem gisteravond de tweede overwinning geboekt. In 't Miranda- bad te Amsterdam werd gespeeld tegen Rob ben 3. Haarlem verscheen met een invalster voor Nanny Franken. Bij de Hilversumse dames was opgesteld de snelle Geertje Wie- lema, maar Elly Hölsken heeft deze aardig in bedwang gehouden. Tineke van Meel be zorgde Haarlem een voorsprong van 2—0, waarna Geertje Wielema de achterstand ver kleinde. Vervolgens deed Rietje Brendel de rust ingaan met 3—1, In de tweede helft bleven de aanvallen van de Hilversumse dames zonder succes. Nel Kamp bracht de eindstand op 41. Het was de laatste wedstrijd die de dames van Haarlem voor deze competitie moesten spelen. Zij hebben met vier punten de lei ding; wordt vanavond de wedstrijd DWT 2 Zwemlust 1 (die niet in Naarden maar in Hilversum wordt gespeeld) door de Utrechtse dames gewonnen, dan promoveert Zwemlust; wint DWT 2 dan moet een beslissingswed strijd volgen. Na een worsteling van bijna elf uur tegen de koude en de zeestromingen arriveerde de Egyptenaar Hassan Abd-El-Rehim als eerste van het legertje Kanaalzwemmers aan de kust bij Dover. De persfotograaf links waagde er zelfs een paar natte broekspijpen aan om zo snel mogelijk een plaatje van de winnaar te maken. maakte. Een grote opschudding ontstond, toen uit een der boten de kreet klonk, dat de Griekse zwemmer door een haai was aan gevallen. Hij bleef ongedeerd, doch moest volgens het reglement worden gediskwalifi ceerd. De uitslag, waarin alleen opgenomen de deelnemers, die de 35 kilometer wisten af te leggen, luidt: 1. Hassan Abd el Rehim, 42 jaar (Egypte) 10 uur en 52 minuten; eerste man, die het Kanaal voor de derde maal heeft overge zwommen: 13 minuten sneller ditmaal dan Georges Michel (Frarkriikl op wiens naam sedert 1926 het record stond. 2. Roger le Morvan. 26 jaar (Frankrijk): 11 uur en 3 min, die tot het laatste uur toe aan de kop lag. 3. Mareet Hassan Hamad, 33 jaar (Egypte) 12 uur en 16 min., die voor de tweede maal het Kanaal is overgezwommen. 4. William Samuel Rockett (Engeland). 5. William Edward Barnie (Schotland). 6. Eileen Fenton, 21 jaar (Engeland) eerste vrouw in de wedstrijd (onofficiële tijd: 15 uur en 37 minuten). 7. Janos Zirganos (Griekenland). 8. Antonio Abertondo (Argentinië). 9. Jenny Kammersgaafd. 31 jaar. (Dene marken) 16 uur en 26 min. tweede vrouw. Drie wereldkampioenen zegevierden Revanches in het Olympisch Stadion Vier wereldkampioenen zijn Dinsdagavond in het volle Olympische Stadion luide toe gejuicht. toen zij in open auto's een ereronde reden. Bij de hulde werden ook betrokken de Nederlandse deelnemers aan de wereld kampioenschappen. Drie kampioenen hebben laten zien, dat zij hun titel waard zijn. Harris klopte overtuigend Van Vliet en Derksen, de Italiaan Bevilacqua versloeg Wim van Est in de achtervolging en de stayer Lesueur won onbedreigd het nummer 100 km. achter grote motoren. Een der wereldkampioenen werd versla gen en wel de Fransman Verdeun in het sprintnummer voor amateurs. Met Jan Hij- zelendoorn (derde in het wereldkampioen schap) en de Italiaan Sacchi (vierde in dit kampioenschap) reed hij in matches a deux. De Italiaan werd eerst door Hijzelendoorn en Verdeun verslagen. Daarna volgde de rit tussen Hijzelendoorn en Verdeun. De kam pioen moest, aanvankelijk de kop nemen, doch na vijftig meter stopte hij en met Hijze lendoorn achter zich bleven zij gen minuut stil staan. Daarna trok Hijzelendoorn er onverwacht tussen uit. Driehonderd meter voor het einde ging Verdeun van hoog in de bocht onverwacht omlaag. Een felle strijd volgde, doch in het rechte stuk gaf Verdeun „zwiepers". Hij won, maar de wedstrijd commissarissen besloten, dat de renners moesten overrijden. De laatste rit leverde een zege voor Hijzelendoorn op. Deze r de kop en werd in de laatste bocht bijna verrast. De Nederlander haalde hem weer in; Verdeun was verslagen en gaf op. Gemak kelijk won Hijzelendoorn. Van Vliet heeft pogingen in het werk ge steld, om aan het Nederlandse publiek te laten zien, dat hij voor Harris niet wil onder doen. Dat is heni niet gelukt. De Engelsman is een uitstekende renner. Weliswaar ver raste Derksen hem in de eerste rit, maar in de volgende twee ritten ging Harris het eerst over de streep, beide malen gevolgd door Van Vliet en Derksen Doordat Derksen een rit gewonnen had, eindigde deze op de tweede en Van Vliet op de derde plaats. Van Est nam geen revanche Met spanning was uitgezien naar de revanche in de achtervolging tussen Bevi lacqua en Van Est. Tevoren was bepaald, dat als een der renners pech zou krijgen, er opnieuw gestart werd. De renners kregen inderdaad pech en vier keer moest gestart worden. Reeds spoedig na het begin van de eerste rit raakte een band van Van Est leeg. De tweede rit leverde zes ronden op. want de Nederlander moe^t weer stoppen voor een lekke band. Fel was er gestreden en de voor sprong, welke de kampioen had. was niet groot, In de vierde rit moest er spoedig na het begin voor de Italiaan gestopt worden en daarna konden de renners rustig hun rit rijden. In het begin ging de strijd gelijk op. Na vijf ronden (2500 meter) verkreeg Bevi lacqua een voorsprong, welke hij steeds vergrootte en het resultaat was, dat hij met veertig meter won. De tijd van de winnaar was 6 min. 26 sec. en Van Est 6 min 311/5 seconde. Op prachtige wijze heeft Lesueur het stayersnumme: gewonnen. Van zijn zeven HAARLEMMERS IN DERBY Tijdens een gezamenlijke thee, die Engelse gastheren in het plaatsje Mapleton aan boden, heeft wethouder D. J. A. Geluk een van zijn kwaliteiten ten toon gespreid. Met een simpel liedje wist hij beide volkeren tot een harmonisch orkest te verenigen. Hij dirigeerde zelf. Wij speelden allemaal samen hetzelfde, maar steeds weer een ander, instrument. Toen dit concert achter de rug was. zat de stemming erin en menig sketchje of liedje bracht de Engelsen in verrukking. De cricketers verloren van de cricketclub in Heanor met 20 runs De Engelsen trokken het eerst naar de wickets en scoorden 153 runs. De bowling- cijfers waren A Ruilerman 0 voor 14, W. Peschar 2 voor 31, B. van der Heyden 3 voor 48. H. Donné 0 voor 8, G. Zeeuwe 0 voor 7, J, Fortgens 5 voor 24, Daarna brachten de Haarlemmers het tot 133, waarvan W. Peschar 10, A. Ruitermgn 25, A van Baasbank 13. B. van der Heyden 17. C. Plantz 12 en J. Voogd 22 not out. Bijna iedere avond kunnen wij hier in Derby in de krant een verhaal lezen over het leven in Haarlem. Het verhaal van gisteravond spant wel de kroon in eigen aardigheid en iedereen heeft het hier met belangstelling gelezen. Er zijn reeds drie vrouwen uit Derby ge trouwd met Haarlemmers. Eén dezer werd in het zonnetje gezet. Er was eens een meisje uit Derby, dat in Haarlem kwam en daar ontdekte, dat zij lie ver met een Haarlemmer dan met een man „van eigen bodem" trouwde. Zij is dan ook prompt met een Haarlemse sportman ge trouwd en nu is zij voor enkele dagen naar Derby gekomen om oude herinneringen op te halen Tesamen met haar grootmoeder, moeder en kind stond zij in de krant onder het opschrift „De vier generaties". De ver slaggeefster vertelt in haar verhaal dat de jonge moeder erg gelukkig is in Haarlem. Zij vertelde namelijk dat de Nederlandse huisvrouwen het gemakkelijker hadden dan de Engelse. De huishoudelijke hulp is in Nederland goedkoper in verhouding tot de hogere levenskosten. zei zij tot de verslag geefster. De groente is in Holland erg goed koop en men kan in Haarlem groente kopen die reeds in blik klaargemaakt is. Wat haar echter het meest opgevallen was en wat ook elke vrouw uit Derby zeer bijzonder vond, was dat de vuilniswagen twee keer per week langs de deur kwam en het grootste nieuws was wel dat de vuilniswagen gevolgd werd door een man die al de vuilnisbakken mei water schoon maakt en desinfecteert. ZWEMMEN Onze landgenote Irma Schuhmacher heeft Dinsdag te Wenen dc titel van Europees kampioene 100 meter vrye slag behaald. In het open zwembad, op de zware baan, legde zij de 100 meter af in de bijzonder fraaie tijd van 1 min. 6,4 sec. Ook de tweede plaats in deze finale werd bezet door een Nederlands meisje, nl. Wies Vaessen, die met 1 min. 7,1 sec. juist 0,8 seconde sneller was dan de Deense Greta Andersen. Met een eerste en een tweede plaats in deze finale veroverden de Nederlandse dames 21 punten voor de thans nog in het bezit van Denemarken zijnde Bredius-beker. De meisjes zwommen op de middelste banen, met aan iedere zyde nog twee bui tenlandse concurrenten. De zevende finaliste, Dragusa Gamacchio uit Italië, was wegens ziekte uitgevallen. Irma Schuhmacher trof het met deze inde ling, want zij lag tussen haar beide snelste tegen^ndsters, Wies Vaessen en Greta Andersen in. De wedstrijd verliep regelmatig met de Rotterdamse steeds aan de kop. Links achter Wies Vaessen en rechts nog wat ver der naar achteren de Deense, die ditmaal als derde eindigde, nadat ze in 1948 Olympisch kampioene was geworden te Londen. concurrenten heeft hij felle aanvallen moeten doorstaan, doch hij heeft er zich prachtig doorheen geslagen. Aan zijn doorzettings vermogen is hef te danken dat hij gewonnen heeft, Vooral in de eerste vijftig kilometer heerste er een voortdurende strijd om de leiding. Na Sérès kwamen achtereenvolgens de Nederlanders Bakker, De Best en Pronk aan de kop. Daarna ging Lesueur naar voren en ondanks de felle aanvallen ging hij als eerste over de eindstreep, gevolgd door Pronk (op 30 meter). Bakker (op 80 meter), Besson (op 100 meter). Frosio (op 430 meter), Sérès (op 460 meter). De Ruiter (op 1350 meter) cn De Best (op 2150 meter). Toen de helft van de strijd achter de rug was kreeg De Best pech en raakte daardoor wat achterop. In het begin Hfeeft hij echter zeer snel gereden en slaagde er in het baan record over 100 km., dat sedert 1929 op naam van Schlebaum staat, te verbeteren met bijna zes seconden. De tijd van het nieuwe record is 8 min. 24.8 sec. De Ruiter debuteerde als stayer en hij deed dat op prachtige wijze. Voor de wed strijd begon reed hy een ereronde voor zijn succes in de ronde van Frankrijk. De verdere uitslagen luiden: Wedstrijd voor amateurs over 8 km. zon der klassementen: 1. Rijnders 10 min. 30 sec.; 2. Kleefstra; 3. Schotman. Wedstrijd voor amateurs achter Dernv- motoren over 10 km (20 ronden): 1. Kunst 11 min. 26 sec.; 2. Willekes; 3. De Moor; 4. Kooyman; 5. Van Gelder. Zwemmen Om de „Dr. W. E. Merensbeker" De Haarlemse Reddingsbrigade houdt Zon dag 27 Augustus in de zweminrichting aan de Kleverlaan de jaarlijkse wedstrijd om de dr. W. E. Merens-beker. De wedstrijd omvat het afleggen van een medische proef; 75 me ter gekleed schoolslag zwemmen, gevolgd door 25 meter zwemmen met pop en vervol gens 10 meter gekleed'zwemmen en een pop opduiken. Voetbal Competitie in afdeling Haarlem Wegens het niet beschikbaar zijn van vol doende speelvelden zal het jaarlijks tournooi om de Van der Aartbeker voor junioren uit de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond niet begin Sep tember worden gehouden doch' in de maand Mei. De competities zullen op Zondag 10 Sep tember beginnen, onder andere met de eerste ronde van de OHC-beker. De Zaterdagmid dagcompetitie begint op Zaterdag 16 Sep tember met de eerste ronde voor dc Ken- nemerlandbeker. Toen verhelderde opeens Rick's gezicht. Hij uitte een vreugdekreet en begon opge wonden met de ene hand te wuiven. „Wat is er Rick?" vroeg Bunkie nieuwsgierig. Rick boog zich voorover. „Ik zie een Kabouter.ginds loopt hij, met een kruiwagen!" „Gelukkig," zuchtte Bunkie. „Dan zijn we tenminste op het goede spoor!" Rick zwaaide alweer duchtig met zijn arm en riep luidkeels: „Hallo!Hallo!" Maar het scheen, dat de wind het geluid tegenhield, of dat de Kabouter te ver af was, want die hoorde 't roepen blijkbaar niet en keek niet op. Toen liet Rick zich haastig uit zijn uitkijkpost vallen. JKÓm," zei hij, „ik weet nou de goede richtingWe zullen hem achterna lopen!" De uitslag van de finale 100 meter vrije slag dames luidt: 1. Irma Schuhmacher 1.06.4; 2. Wies Vaessen 1.07.1: 3. Greta Andersen (Denemarken) 1.07,9; 4. Fredin (Zweden) 1.09,5; 5. Lundqvuist (Zweden) 1.09.7; 6. Arene (Frankrijk) 1.10.3; 7. Gamacchio (Italië). Het programma van de derde dag was niet wat men noemt druk bezet, maar toch is deze dag, vooral voor ons land. heel belangrijk en zeer succesvol geweest. Vijf minuten nadat de middagwedstrijden waren begonnen, klonk reeds het Wilhelmus voor Irma Schumacher. De eerste Europese titel voor Nederland was behaald. Nog voor de gevreesde Greta Andersen had de kam pioene aangetikt. Het gehele zwemstadion bracht onze zwemsters een geweldige ovatie voor deze prestatie, die niet alleen zo fraai is omdat de eerste twee plaatsen werden bezet, doch die vooral het publiek in ver voering bracht door de schitterende tijden, waarin dit werd bereikt. De Weense bladen schreven het reeds na de twee serie-over winningen van Maandag: de 100 m. vrije slag dames werd volkomen beheerst door de fantastische tijden van de Nederlandse meisjes, tijden, die in dit stadionbad nog nooit eerder waren gemaakt. Natuurlijk was- het feest tijdens de busrit naar het restaurant, waar de Nederlandse ploeg elke avond de warme maaltijd gebruikt In de waterpolowedstrijd Zuid-Slavië— Italië lagen twee ploegen in het water die met het Nederlandse zevental beschouwd kunnen worden als ernstige candidaten voor de titel. Juist daarom was deze ontmoeting zo interessant en vormde zij een prachtig sluitstuk van de middag, die sport van hel beste soort had gebracht. Zuid-Slavië won met 97. Het Nederlands zevental zal zich Donder dag van zijn beste zyde moeten laten zien om de Zuid-Slavische ploeg er onder te krijgen. Vandaag speelt Nederland tegen Frankrijk. Schoonspringen De uitslag van het schoonspringen heren luidt: 1. Aderhold (Duitsland) 183.68 pnt.; 2. Hernandez (Frankrijk) 174.66 pnt.; 3. Sobeck (Duitsland) 167.88 pnt. f- Bredius-beker en Coupe d' Europe De stand voor de Brediusbeker luidt thans: 1. Nederland 34 pnt.; 2. België 13 pnt.; 3. Denemarken 7 pnt.; 4, Zweden 5 pnt.; 5. Frankrijk 4 pnt.; 6. Zwitserland 1 pnt, De stand voor de Coupe d'Europe luidt: 1. Frankrijk 23 pnt,; 2. Duitsland 20 pnt.; 3. Zweden 8 pnt.; 4. Nederland 5 pnt.; 5. Oos tenrijk 4 pnt.; 6. Zuid-Slavië 3 pnt.; 7. Italië 1 punt. De moord op de Haarlemse haringhandelaar Dader wordt psychiatrisch onderzocht Naar wij vernemen zal het wel October worden voor de moord op de Haarlemse haringkoopman A. Schraal, die op Maan dagmorgen 31 Juli door de 48-jarige Haar lemse kellner J. Th. W. A, op de Boter markt werd neergestoken, door de Haar lemse arrondissementsrechtbank zal wor den behandeld. Weliswaar is het vooronder zoek zeer vergemakkelijkt door de beken tenis van de dader, die ook het opzet heeft toegegeven, doch de Officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman heeft aanleiding gevonden een psychiatrisch on derzoek te doen instellen. Het kan nog wel enige tijd duren voor het rapport daarover voltooid is. Afrastering in de duinen yan Bloemendaal vernield Na de oorlog heeft het Hoogheemraad schap Rijnland de afrastering van de zee- reep in de gemeenten Bloemendaal en Velsen laten herstellen. Een afrastering is gemaakt om te voorkomen, dat publiek van het strand de duinen inloopt. Het ge volg zou anders kunnen zijn, dat de duinen vernield worden. Dezer dagen was de aannemer met de werkzaamheden gereed gekomen, doch men heeft inmiddels ervaren, dat het aan brengen van de afrastering niet op prijs wordt gesteld. Daarbij is men op een bij zondere wijze te werk gegaan. Er is niet een klein stuk beschadigd, om toch van het strand in de duinen te komen, doch de afrastering is over een afstand van een kilometer in de gemeenten Bloemendaal en Velsen vernield. Tussen de palen is het draad doorgeknipt. De vernieling is in de nacht van Zaterdag op Zondag geschied. De hoofdinspecteur van politie te Bloe mendaal verzoekt degenen, die inlichtin gen over de vernieling kunnen verstrek ken, zich in verbinding te stellen met het bureau van politie te Overveen. Meisje op een motor in Heemstede gewond Dinsdagavond om halfacht reed het zeven tienjarig meisje M. J. uit Den Haag op een motor op de Herenweg te Heemstede met een gang van 40 km. Zij wilde de ZandVoortse- laan oprijden, doch door haar grote vaart raakte zij de macht over het stuur kwijt. De motor reed tegen een trottoir op en daarna tegen een ruit van een kapsalon. De bestuur ster liep een wonde aan het hoofd op en is per auto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Achter op de duo zat de Hagenaar A. D., die ongedeerd bleef. In het jaarverslag van de commissie voor 'de terreinen, welke commissie samengesteld is door het bestuur der afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond, wordt meegedeeld, dat de algemene toestand van terreinen en kleedgelegenheid van de aangesloten voetbalclubs iets gunsti ger was dan het vorig seizoen. Hier en daar werden nog wel eens speelvelden of kleed gelegenheden aangetroffen, die in een dus danige toestand verkeerden dat op korte termijn het aanbrengen van verbeteringen geboden was, doch over het algemeen heeft de commissie als haar indruk kunnen vast leggen. dat een groot deel van de vereni gingsbesturen aan hun terreinen en of op stallen belangrijke verbeteringen hadden aangebracht en hierdoor blijk hebben gege ven aan dit niet onbelangrijke onderdeel van hun organisatie voldoende aandacht te heb ben geschonken. Het voor-oorlogse niveau is echter nog niet bereikt. Er kunnen nog speelvelden ver beterd worden. Ook met de kleedgelegenheid is dit het geval. Bijzondere aandacht dient geschonken te worden aan het tot stand komen van afzonderlijke en gescheiden was gelegenheden met een behoorlijke water voorziening en een aparte kleedgelegenheid voor de scheidsrechter. Het jaarverslag maakt melding van het verrijzen van keurige en geheel naar de eisen des tijds ingerichte clubhuizen bij de verenigingen DIOS, Onze Gezellen. Vlie gende Vogels, Ripperda en SVJ. De drie verenigingen die het eerst genoemd zijn, brachten dit zelfs met eigen krachten tot stand, Leden van Spaarnevogels trokken op waarlijk kundige wijze hun clubhuis gedeel telijk in steen opnieuw op. Het grote tekort aan speelvelden in de afdeling bleef helaas vrijwel ongewijzigd Enerzijds stelde het gemeentebestuur aan enkele verenigingen terreinen beschikbaar, anderzijds betreurde de commissie de ver plichte ontruiming van het terrein van DIO. Spoedig na het begin van het seizoen 1950 —1951 komen in Noord-Akendam twee ter reinen gereed en het daarop volgend seizoen zullen in het nieuw te stichten sportpark in Haarlem-Noord nog minstens vier velden be speelbaar zijn, In het noordelijk en zuidelijk rayon van de afdeling is het al evenmin roos kleurig gesteld met de terreinen. Een gerust stelling is het echter te mogen ervaren, dat de gemeentelijke instanties aan de sport beoefening in het algemeen en aan de voet balsport in het bijzonder hun volle aandacht blijven wijden. De commissie ziet dé toe komst niet al te donker in, doch de vereni gingsbesturen dienen ook elk jaar aandacht te blijven schenken om hun te intensief be speelde velden van oneffenheden te-ontdoen en van een behoorlijk dik begroeide grasmat te voorzien, zodat geen terreinen wegens ongeschiktheid behoeven te worden af gekeurd. „Wil men, aldus besluit de commissie haar verslag, met het in goede conditie brengen van velden een zo groot mogelijk succes be reiken en voldoende van de daarvoor geschikte weersgesteldheid gebruik maken, dan zal onmiddellijk na het einde van het seizoen met de werkzaamheden een aanvang gemaakt moeten worden, teneinde de terrei nen ook de gewenste langdurige rust te kunnen geven". P. J. Kapteyn benoemd tot Eerste-Kamerlid Daar de heer P. C. de Jonge te Middel burg zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Stalen-Generaal niet heeft aangenomen, is thans de heer P. J. Kapteyn te Bloemendaal benoemd. Het is nog niet geheel zeker of de heer Kapteyn' deze be noeming zal aannemen. De heer Kapteyn, die lid is van cle Partij van de Arbeid, werd op 24 September 1895 in Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en is reeds 24 jaar directeur van de Union- chocoladefabrieken in Haarlem. Hij is lid van de Provinciale Staten van Noordhol land en vervult verscheidene functies in het maatschappelijk leven. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 73) „Ik geef toe, dat er een tijd was, dat ik, hoe graag ik de formule ook wilde hebben, weigerde iets met de politie te maken te hebben. Dat was, toen u nog een kleine, maar aaneengesloten bende vormde en ik vreesde, dat, zodra fi zich van enig gevaar bewust zoudt zijn, u de formule zoudt ver nietigen. Die vrees is nu geweken. U kunt de formule niet krijgen, tenzij u mij mijn twee fragmenten van het regu afneemt. Daarentegen zou ik het kunnen krijgen door met de politie samen te werken en te bewijzen, dat het gestolen goed is". „Ik veronderstel, dat u weet, dat u uzelf in het graf praat", verklaacde Thomas Ryde. „Onnodig bloedvergieten heeft mij nooit aangetrokken, maar de twee frag menten van het regu, die u heeft, moet ik hebben". „Moet is een woord, dat bij mij uit de mode is geraakt", zei Dutley bedaard. ,3o- vendien. denkt u eens even na. U bent 24 uur te laat. Van het ogenblik af, dat ik vanmiddag het kantoor van de heer Hogg verliet, is de International Safe Deposit Company voor u een spinneweb geworden". Weer was er die eigenaardige glinstering achter die goudomrande brilleglazen. „U bent in dergelijke aangelegenheden niet meer dan een amateur, Lord Dutley", merkte Thomas Ryde op. „Ik ben wel eens meer een spinneweb binnen gewandeld en het heeft de spin nog altijd berouwd. Ik heb mijn eigen plannen, maar om die te volvoeren, moet ik die twee delen van het regu hebben. Ik begin te betwijfelen, of u ze werkelijk wel heeft". Dutley's vingers grepen naar zijn porte feuille' en als een bliksemschicht schoot de kwaadaardige monding van Thomas Ryde's revolver naar voren. „Handen omhoog!" beval hij. „Onmid dellijk! Ik zal uw portefeuille zelf wel vinden". Dutley gehoorzaamde. „Handige truc", zei hij bewonderend. „Volgende bevel, alsjeblieft". „Gooi uw portefeuille met uw linkerhand op tafel", beval Thomas Ryde. „En vlug ook". Dutley zuchtte. „Ik heb er altijd zo'n voorgevoel van ge had, dat u mij te vlug af zoudt zijn, Thomas Ryde. Daar is ze". Hij deed, wat hem bevolen was. Thomas Ryde kwam sluipend naderbij. Zijn revol ver scheen een onderdeel van zijn arm te zijn. Geen moment week deze van de aan genomen richting af. Hij nam de porte feuille op. bekeek even de inhoud en stopte haar in zijn zak. „Zoudt u er iets op tegen hebben, als ik mijn handen liet zakken?" vroeg Dutley. „Deze houding is nogal vermoeiend en ik ben ongewapend". Thomas Ryde glimlachte grimmig. „Dat lijkt mij nauwelijks mogelijk", merkre hij op. Dutley stond op. „U kunt dat onaangename instrumentje van u in mijn zij duwen en mij aftasten", opperde hij. Thomas Ryde kwam dichterbij. Hij liep nog steeds zeer voorzichtig. Hij maakte de indruk van een robot, die met een zekere onfeilbaarheid mechanisch bestuurd wordt. Zijn linkerhand gleed over Dutley's gehele lichaam, waarna hij een stap terug deed. „U kunt uw handen laten zakken", gaf hij toe. Dutley ging weer zitten. „Dat is tenminste wat gemakkelijker", zei hij, een sigaret opstekend. „Om in de taal der klassieken te spreken, meneer Rvde, u bent gekomen, u hebt gezien en u hebt overwonnen. U heeft nu het gehele regu. Mijn nieuwsgierigheid betreffende uw persoon is bevredigd. En wat nu?" Thomas Ryde deed nog een paar stappen terug. „Alleen maar dit", kondigde hy aan. „Ik ga u doden". „Dat kunt u niet menen", protesteerde Dutley. „Een ongewapend man!" „Ik zal u doden om twee redenen", legde Thomas Ryde, sprekend op zijn gewone kJHme, onbewogen toon uit. „In de eerste plaats denk niet, dat ik mij dat niet ge realiseerd hebbent u het, die ons kleine gezelschap uit elkaar geslagen hebt; u bent liet, die onze plannen in de war heeft ge stuurd; u, die mijn kans om dat millioen pond te krijgen, waar ik mijn hart op ge zet had, bijna hopeloos heeft gemaakt. Dat is de eerste reden, waarom u sterven zult De volgende is, dat, als ik u in leven laat, u mijn laatste kans zoudt teniet doen, om vanavond uit het spinneweb weg te komen. Er is een derde reden. Ik veroorloof mij zelf weinig sympathieën en antipathieën, maar ik heb altijd een hekel aan u gehad". „Sedert wanneer?" „Sedert u mijn eerste bal in het clubge bouw sloeg bij de cricketmatch tussen Efon en Harrow, nu twintig jaar geleden. Ik was aan het bowlen, toen u aan bat kwam. Ik zou de match gewonnen hebben. Maar u bracht mij van streek en toen waren ze stom genoeg, om mij terug te trekken". „Dus u waart toch die Thomas Ryde!" zei Dutley nadenkend. Mager, pezig klein ventje, waart u toen". „Ik was die Thomas Ryde. In die dagen was mijn vader accountant. Zijn firma was de accountant voor Boothroyd. Uw vader kreeg ruzie met hem en hij verloor de beste cliënt, die de firma ooit had ge had. Daarna gingen de zaken slecht. Mijn vader stierf als bankroetier, ongeveer in hetzelfde jaar, dat de uwe millionnair werd. Ik voel niets voor persoonlijke ge voelens. Lord Dutley, maar ik heb mij al tijd de luxe gepermitteerd, u te haten. In mijn kwaliteit van economisch adviseur werd ik enige tijd geleden belast met het nagaan van de onkostenrekeningen van uw firma. Het was bij die gelegenheid, dat ik een inzicht in uw zaak kreeg en over de formule hoorde praten. Daarna werkte ik een plan uit, dat mijn fortuin moest ver zekeren "en naar ik hoopte uw ondergang". „U waart wel een beetje wraakzuchtig, is het niet?" protesteerde Dutley. „Zoudl u dat ding niet willen neerleggen, terwijl we hier zitten te praten", vroeg hij naar de revolver wijzend. „Het praatje is voorbij. Ik zal nu eens zien, Lord Dutley, of u werkelijk een moe dig man bent, of alleen maar een poseur, want zo zeker als ik hier sta, als ik tot drie geteld heb, haal ik de trekker over. Hoort u dat?" „Ja, ik hoor u", antwoordde Dutley. „Ga uw gang". Weer werd Thomas Ryde de robot, de mechanische gestalte. De monding van zijn venijnige wapen was recht op Dutley's hart gericht. Voor de eerste maal, kwam er, toen hij begon te tellen, een glimp van menselijke gewaarwording in zijn ogen. „Een-twee-drie!" Er klonk een harde metaalachtige tik. Geen vlam, geen knal. Het volgend ogen blik schoot Dutley's vuist naar zijn kaak uit. Hij lag op het kleed en de kamer ver vaagde voor zijn ogen. Hij was er zich flauw van bewust, dat Dutley een revolver geheel gelijk aan de zijne uit een lade van de tafel haalde. Hij hoorde als van ver weg een stem door de telefoo'n spreken. Toen drong het tot hem door, dat Dutley zich over hem heenboog en zijn zakken door zocht. Hij trachtte te spreken, wijzend naar de revolver. „Ik geef toe, dat ik veel geluk heb ge had," zei Dutley. „Wjj zijn cliënt bij de zelfde geweermaker de beste fabrikant van losse patronen in Engeland. Door een stom toeval sprak hij over uw revolver- schieten. Ik haalde hem over uw patronen te verwisselen voor losse patronen leek me veiliger." De telefoon rinkelde en Dutley nam de hoorn op. „Scotland Yard?" herhaalde hij. „Ja, hier Lord Dutley. Is Inspecteur Bridgeman onderweg en zal hij in drie minuten hier zijn? Prachtig. Zeg hem maar, dat hij regel recht naar mijn bibliotheek komt." Thomas Ryde hield zich aan de tafelpoot vast in zijn poging om overeind te komen. Hij greep naar zijn nutteloze revolver en haalde er met trillende vingers de patro nen uit. Er was een eigenaardige verande ring op zijn gezicht te bespeuren. De harde, wrede mond was slapper geworden. De glinstering achter die brilleglazen was weg en vervangen door een uitdrukking van vrees. „Dutley", stamelde hij, „Je hebt me te pakken. Ik ben er geweest. Er is maar één ding, waar ik doodsbang voor ben de strop. Geef me één van jouw patronen. Dat is de manier waarop je er zelf ook uit zoudt gaan. Geef mij er één!" Hij strompelde overeind, zich met zijn ene hand op de tafel ondersteunend. Dutley aarzelde. Ryde scheen niet meer in staat nog iets te zeggen. Hij liet zijn revolver met de open cylinder voor hem heen en weer bengelen. Met een licht schouderophalen nam Dutley een patroon uit cle lade en liet die in de open cylinder vallen. „Je kunt beter voortmaken," waar schuwde hij hem. „Dat is de wagen van Bridgeman, die voorrijdt." Thomas Ryde sloot de cylinder van zijn revolver met onverwachte kracht. Hij leunde voorover op de tafel en plotseling keek Dutley weer in de donkere monding. „Dit is het, waar ik voor hangen zal!" riep Thomas Ryde met woeste vreugde. Dutley's sprong was een prachtige poging, maar hij voelde cle kogel langs zijn hoofd fluiten. Met een gil van teleurstelling wierp Thomas Ryde de armen omhoog. De revol ver viel op het kleed. Dutley had hem bij cle keel, toen Bridgeman met twee agenten haastig binnenkwam. „Hier is de man, die je hebben moet, Bridgeman!" riep Dutley. „Neem hem maar mee. Het is een kwaadaardig ventje!" Weer ging de telefoon. „Mijn intercommunale gesprek?", vroeg Dutley,Mooi! Ben ik met Leeds ver bondenBen jij dat. Grace?Ja, m'n beste, het is Charles. Ik heb eerst een boodschap voor je vaderGoed zo! Zeg hem, dat hij morgen vroeg naar de fabriek gaat. Alle werkkrachten weer aannemen. Ik kom met de formule met de trein van twaalf uur van St. PancrasEn dan nog iets. Grace, wil je met mij trouwen?" EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6