c 3 Speculatie omtrent een gezamenlijk Nederlands-Australisch bestuur De radio geeft Vrijdag Bon 484 Algemeen voor 125 gram koffie De wederopbouw van Zandvoort maakt goede vorderingen Q Wereldnieuws J PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Nieuwe Uitgaven Donderdag 24 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant DE KWESTIE NIEUW-GUINEA De ,.New York Times" schrijft, dat het bezoek van de heer Spender de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken aan Den Haag, de speculatie heeft doen ontstaan, dat Nederland en Australië een gezamenlijk bestuur van het gehele ge bied van Nieuw Guinea in beschouwing zullen nemen. „Een AustralischNederlandse „condo- minion", waarbij het eiland als een enkel gebied bestuurd wordt, zou klaarblijkelijke voordelen voor beide partijen hebben", aldus het New Yorkse blad, dat voorts te verstaan geeft, dat zulk een gezamenlijk bestuur volgens de Haagse autoriteiten mogelijkheden zou scheppen tot een ver dediging van het eiland en tot het maken van een begin met de sociale en politieke integratie als voorbereiding tot zelfbestuur. Er zijn, zo gaat het blad voort, geen officiële aanwijzingen, dat de Nederlan ders een „condomilion" zullen voorstel len, doch zij zoeken ijverig Australische steun voor hun aanspraken, om op Nieuw- Guinea te blijven en waarnemers in Den Haag menen, dat „de Australiërs het moei lijk zouden achten daaraan weerstand te bieden, indien de Nederlanders een derge lijk voorstel deden als enige manier om aan de actie van Indonesië tot aansluiting van Westelijk Nieuw Guinea bij de nieuwe Republiek het hoofd te bieden". Britse suggestie Het leidende Britse liberale blad „Manchester Guardian" schrijft in zijn editie van Dinsdag, dat een gemeenschap pelijk Nederlands-Indonesisch bestuur over Nederlands-Nieuw Guinea „tenminste voor een bepaald aantal jaren een van ge zond verstand getuigende oplossing" zou zijn. President Soekarno „scheen te erkennen, dat de Indonesiërs geen bijzonder goede aanspraak op Nieuw Guinea konden maken op ethnografische gronden. Daarom ba seerde hij zijn argumenten op leuzen van anti-kolonialisme", aldus dit blad. De Guardian schrijft, dat het „zeer te hopen is, dat Indonesië en Nederland de aangelegenheid zelf zouden oplossen. Er kan veel schade veroorzaakt worden, in dien het geschil wederom bij de Veilig heidsraad terecht moet komen". Inmiddels meldt Aneta uit Djakarta, dat Amerikaanse studiebeurs voor Nederlandse natuurkundige De directie van de Standard Oil Company in New Jersey heeft voor het academisch studiejaar 19501951 ten behoeve van buitenlandse studenten verscheidene beur zen voor Amerikaanse universiteiten ter beschikking van het Institute of Interna tional Education te New York gesteld. Uit de vele candidaten werd dit jaar ook een Nederlander, dr. F. van der Maesen, uitverkoren. De heer Van der Maesen, geboren te Hellevoetsluis in 1921, doorliep de H.B.S. in Haarlem en studeerde aan de universi teit te Amsterdam natuur- en scheikunde, in welke beide vakken hij in 1947 het doc toraal examen behaalde. Hij promoveerde in 1950 in de natuurkunde over de diëlec- trische constante-oepaling van gassen on der drukken tot I atmosfeer. Hij is thans hoofdassistent aan het Natuurkundig La boratorium van de gemeentelijke universi teit te Amsterdam. Op 26 Augustus vertrekt de heer Van der Maesen uit Rotterdam naar New York. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Zweedse volksdansen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bas en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.30 Gevarieerd programma. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport- Draatje. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Theaterorkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.20 Disco causerie. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.50 Platen. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Platen. 19.30 „Als gemeente bijeen", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.05 „Gelovige realisten",,causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.35 „Emmy", hoorspel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Verzoekprogramma. 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gevrijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.30 Amusementsmuziek. 11.55 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Klein koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerorkest en solist. 14.00 Populaire muziek. 14.40 Voordracht. 15.00 Strijkkwartet. 15.25 Platen. 15.40 Voordracht 16.00 Concertgebouworkest en soliste. 16.35 Pinten. 17.00 Wetenswaardig allerlei. 17.30 Friese causerie. 17.45 „Het Evangelie in esneranto". 18.00 Vocaal ensemble. 18,15 C.H V.-kwartiertje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Radiokrant. 19.50 Nieuws. 19.55 Sym- phonieconcert. 20.30 ..Welke naam krijgt ons kind?", causerie. 21.20 „Het Edinburgh festival". 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Vocaal kwartet. 22.15 Platen. 22,30 Philhar- monisch orkest, koor en solisten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12 00 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.32 Trio. zang, gitaar. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 15.00 Filmmuziek. 16.00 Platen. 17.11- Nieuws. 17.10 en 18.00 Platen. 18.15 Pro testantse causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Symphonie-concert. 21.15 Kunslknleidoscoop. 21.30 Verzöekprogram- ma, 22.00 Nieuws. 22.15 Dansorkest en zang. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte mu ziek. 23.30 Dansmuziek, de Australische ambassade aldaar ver klaard heeft, dat Australië niet voor nemens is de kwestie van Westelijk Nieuw- Guinea bij de Verenigde Naties aanhangig te maken. Het desbetreffende bericht is, aldus de mededeling van de ambassade, gebaseerd op een „persoonlijke verkla ring van reverend John Garett, die kort geleden in Indonesië is geweest en zeide, dat betrokken partijen, waaronder Austra lië, het er over eens zouden zijn, dat aan de UNO om arbitrage gevraagd zou wor den. Garett is volgens de Australische am- bassade „bekend om zijn sympathieën jegens het nieuwe Indonesië, maar deze uiting van zijn mening is natuurlijk vol komen on-officieel". Bezwaren tegen militair oefenterrein in Anloo Enige tijd voor het uitbreken van de laatste oorlog wérd in de gemeente Zuid laren een kazerne gebouwd en naar het zich laat aanzien zal daar in de maand October een groot aantal militairen worden gelegerd. Hiervoor moet er een oefenterrein komen. Het departement van Oorlog heeft een terrein van 150 ha, gelegen in de na burige gemeente Anloo, aangekocht. Het terrein vormt evenwel het recreatieoord van duizenden vreemdelingen uit de pro vincies Friesland, Groningen en Drente. Het gemeentebestuur van Anloo, dat pas van de plannen op de hoogte werd gesteld toen het pleit reeds was beslecht, wil pogen de minister van Oorlog alsnog te bewegen de plannen ongedaan te maken en schiet banen en oefenterreinen te zoeken in de gemeente Zuidlaren, waar ook het garni zoen komt. In Amsterdam is een internationaal con gres voor spraakverbetering geopend, waar aan ongeveer 250 deskundigen uit 20 landen deelnemen. De Stockhölmse bisschop Manfred Björkquist gebruikt een hef schroef vliegtuig om de afgelegen bergdorpen in zijn bisdom te bezoeken. Hier arriveert de bisschop met lijn helicopter in het dorpje Moesa waar hij een gerestaureerde kerk inwijdde. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 484 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met in gang van Vrijdag 25 Augustus 1950 worden gebruikt en blijft' geldig voor lietkopen bij de détaillist tot en met 9 September 1950, Het rantsoen moet dienen voor zes we ken. De volgende bonaanwijzing zal op 5 October 1950 geschieden. Internationaal Octrooi-instituut onschendbaar Bij Koninklijk Besluit is het Internatio naal Octrooi-instituut te Den Haag, dat onder bescherming van de Nederlandse regering staat, onschendbaar verklaard. Op 6 Juni 1947 is door Frankrijk en de Beneluxlanden tot oprichting van dit in stituut besloten. Om het onafhankelijk en doelmatig te doen werken is het. dezelfde immuniteit en zijn het dezelfde voor rechten verleend als aan diplomatieke missies. Dit betekent, dat gebouwen en kantoren onschendbaar zijn. Geen enkele ambtenaar van het openbaar gezag kan er zijn functie uitoefenen. Fondsen en archieven zijn onschendbaar. Het instituut kan niet voor een Nederlandse rechtbank worden gedaagd. Voorts is het vrijgesteld van vrij wel alle belastingen, heffingen of -echten. De voorzitter en regeringsgedelegeerden in de bestuursraad en hun plaatsver vangers, alsook de directeur, onder-direc teuren en ambtenaren van het instituut zullen bij de uitoefening van hun functies in het algemeen de immuniteiten en de voorrechten van een gevolmachtigd mi nister of die van ambtenaren in overeen komstige rangen bij diplomatieke missies te Den Haag genieten. Twentse „radiopiraat" krijgt een maand gevangenisstraf Eén dag na de opsporing van zijn zender reeds berecht Dinsdagavond ontdekten opsporingsamb tenaren van de P.T.T. en politiemannen in Vroomshoop een clandestiene radiozender. Reeds de volgende dag werd deze zaak behandeld door de Almelose politierechter. „Bepaalden de radiopiraten zich voorheen in hoofdzaak tot het draaien van gramo- foonplaten, nu wordt ook reclame gemaakt en zelfs worden soms mensen beledigd," zo deelde een getuige ter zitting mede. Met de man. die thans terecht stond, was dat niet het geval. Deze, de 22-jarige fabrieksarbeider P., die al zijn spaarcentjes aan zijn clandestiene liefhebberij besteed de, had alleen plaatjes gedraaid. Nu is hij alles kwijt, ook het ontvangtoestel, dat hij bij een radiohandelaar in Vroomshoop had iehuurd. Toen de opsporingsambtenaren door mid del van peilingen de zender hadden opge spoord, werden zij in de woning waar P. uitzond, met een bijl bedreigd. Toen de politierechter aan P. vroeg, waarom hij zich ophield met deze clandestiene uitzen dingen, antwoordde hij, dat hij het zulk mooi werk vond. De officier van justitie merkte op dat de Twentse „radiopiraten", ondanks de vele strafzaken, rustig hun gang gaan. Hij was •an oordeel dat krachtig tegen deze lieden moest worden opgetreden. Hij eiste tegen P. een maand gevangenisstraf. Het vonnis luidde conform deze eis. De „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerik Lijn, op weg van New York naar Rotterdam, is in plaats van eerst Southamp ton aan te doen. zoals gebruikelijk is. naar Le Havre doorgevaren. De voor Nederland bestemde passagiers zijn daar op de trein gegaan. Woensdagmiddag is de „Nieuw Am sterdam" naar Southampton .vertrokken. Geschenk uit Engeland voor kerk in Oosterbeek Engelse en Poolse militairen, die in 1944 deelnamen aan de luchtlandingen bij Arn hem hebben een doopvont en een avond maalstafel geschonken voor de Hervormde kerk te Oosterbeek, die tijdens de lucht landingsactie der geallieerden in Septem ber 1944 werd verwoest en die thans is herbouwd. Het doopvont is vervaardigd uit Port land-steen en de Avondmaalstafel van En gels eikenhout. Het doopvont is twaaïfzijdig en draagt op èeri der zijden het insigne van de Airbome-troepen. Het deksel is vervaardigd uit geslagen koper en smeed ijzer. De Avondmaalstafel is van blank eikenhout en draagt eveneens het insigne van de Airbome-troepen. Op het blad van de tafel is een inscriptie aangebracht welke luidt: „Aangeboden door alle rangen van de eerste Britse Airbome-divisie en de eerste onafhankelijke Poolse parachutisten- brigadegroep ter herinnering aan hun actie in Arnhem en Oosterbeek van 17 tot 25 September 1944". Deze geschonken zullen op 17 September worden aangeboden door luitenant-kolo nel C. F. H. Gough, die aan het hoofd staat van een groep oud-strijders en familie leden van gesneuvelden, die van 15 tot 20 September hun jaarlijks bezoek aan Arn hem en O.osterbeek zullen brengen. Verduistering van 6000,— Voor de rechtbank te Alkmaar heeft te rechtgestaan de 33-jarige L. H. P. uit Noord-Scharwoude, oud-administrateur van de afdeling Noordholland van de K. N. V. B. P. had in Januari 1947, na in zijn functie een bedrag van 6000.te hebben ver duisterd, de wijk genomen naar Noord- Af rika. In Algiers werd hij beroepsvoetballer en leefde hij onder een andere naam. Bij een aanrijding verloor hij echter een zijner benen. Hij werd toen assistent van de Franse vice-consul in Algiers, maar bij informatie in Den Haag bleek, dat hij we gens verduistering door de Nederlandse justitie gezocht werd. Hij werd daarop naar Amsterdam overgebracht en in arrest ge steld. Op krukken strompelde hij de rechtszaal binnen. Voor de rechtbank gaf hij toe 6000.te hebben verduisterd. De Officier van Justitie eiste anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. dr. C. Berkhout wees op de treurige toestand waarin het gezin van P. verkeert en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Dit werd door de rechtbank geweigerd. Op 5 Sep tember zal de rechtbank uitspraak doen. Er werden 317 woningen gebouwd, 87 zijn in aanbouw en bouw van 26 is voorbereid Het is nu ruim vijf jaren na de bevrij ding goed om stil te staan bij hetgeen te Zandvoort voor de wederopbouw werd tot stand gebracht. Vijf jaren geleden was het aan de kust gelegen bedrijfsgedeelte van deze badplaats vernietigd en strekte zich daar een troosteloze vlakte uit. Sedert dien is van gemeentewege met alle kracht gewerkt om de vernielde wegen en boule vards met een te bestraten oppervlakte van 170.000 m2 ter herstellen. De oude toestand kon niet meer terugkeren daar het wederopbouwplan van ir. G. Friedhoff uiteraard rekening moest houden met de toekomst van Zandvoort als toeristenoord. Het wederopbouwplan-Friedhoff is op 30 Juni j.l. door de Algemene commissa rissen voor de wederoubouw goedgekeurd, et uitzondering evenwel van het ten Noor den van het zogenaamde „zomercentrum" gelegen gedeelte. Overeenkomstig dit wederopbouwplan zijn intussen .gereed gekomen de Noord- Boulevard, verschillende straten in de om geving van de Burgemeester Engelberts- straat, de Thorbeckestraat, hetbegin van de Zuid-Boulevard, enz. Met de aanleg van riolering en kosten van' opruiming van bunkers is daarvoor rond 835.000 uitgegeven. Dezer dagen zal een aanvang worden gemaakt met het omvangrijke werk: aan leg zeereep-midden, waardoor de Strand weg zal worden opgevuld en de Noord en de Zuid-Boulevard rechtstreeks zullen worden verbonden tot één grote verkeers weg. De kosten daarvan worden begroot op rond ƒ350.000. Intussen worden nieuwe werken voorbe reid, n.l. bestrating van de geheele Zuid- Boulevard en Brederodestraat en het ver breden van de Noord-Boulevard van de van Galenstraat af tot de Zeestraat. Ook met betrekking tot de woningbouw zijn goede resultaten bereikt. Zijn door de sloping te Zandvoort 580 woningen verlo ren gegaan, van gemeentewege is de wo ningbouw krachtig ter hand genomen. De door sloping gedupeerde eigenaars van woningen konden door de vele daaraan ver bonden beslommeringen moeilijk er toe komen zelf hun woning te herbouwen. De gemeente heeft daarom in 1948 42 wonin gen aan de Burgemeester Engelbertsstraat gebouwd en deze uitgegeven aan gegadig- den-claimbezïtters. Doordat dit werk als één groot bouwwerk werd uitgevoerd, wa ren de bouwkosten aanmerkelijk lager dan wanneer elke gedupeerde afzonderlijk had gebouwd. Volgens dit zelfde systeem bouwt de gemeente nu 6 woningen aan hei Dorps plein en 20 middenstandswoningen aan de Thorbeckestraat; deze komen in het aan staande najaar gereed en zijn reeds aan gegadigden toegewezen» De bouw van arbeiders woningen De arbeiderswoningbouw is in handen gegeven van de Woningbouwvereniging „Eendracht maakt Macht", dié sedert de bevrijding 169 woningen (waaronder 20 duplexvvoningen) met financiële medewer king van de gemeente heeft gebouwd. Acht-en-dertig woningen komen binnen kort gereed en met de bouw van een com plex van 44 woningen (w.o. 18 duplex- woningen) is een aanvang gemaakt. Was aanvankelijk de geneigdheid van particulieren om voor eigen rekening wo ningen te bouwen niet groot, de belang stelling van die zijde neemt gestadig toe. in totaal zijn nu 62 particuliere woningen gereed gekomen en 10 zijn er nog in aan bouw; daarvan zijn er 29 in het Zandvoort- se deel van Bentveld gebouwd, of in aan bouw. Toen de woningbouw in de „vrije- sector" (zonder overheidssteun) werd vrij gegeven, heeft een combinatie plannen ont worpen voor de bouw van plm. 60 mid denstandswoningen in het villapark-Kost- verlóren. Voor 28 van die woningen is een bouw vergunning verleend, daarvan zijn er 13 nagenoeg voltooid. Middenstandswoningen- en villabouw De grote belangstelling voor de bouw van middenstandswoningen en villa's wordt door het gemeentebestuur met blijdschap begroet, want daardoor wordt de harmoni sche ontwikkeling der gemeente Zandvoort Immers de werkgelegenheid te Zandvoort is beperkt en ongebreidelde aanbouw van arbeiderswoningen zou zo wordt ge meend niet zijn in het belang van de arbeidende bevolking en dus evenmin in dit van de gemeente. Zandvoort moet bij zijn wederopbouw rekening houden met het feit, dat zijn welvaart mede afhankelijk is van de vestiging van meer draagkrachtige inwoners en forensen. De omstandigheden in de afgelopen jaren leidden er toe dat de volkswoningbouw de voorrang had. Het feit dat met ingang van 1951 het bouw volume voor herbouw wordt vrij gegeven zal zo verwacht het gemeentebestuur tengevolge hebben, dat het zwaartepunt van de woningbouw naar middenstand woningen en villa's wordt verlegd. Hoe zeer Zandvoort daarbij belang heeft blijkt wel hieruit, dat gesloopt werden 178 mid denstandswoningen en 162 villa's! Voor de bebouwing van de Zuid-Boule vard en de Brederodestraat worden mo menteel met talrijke gegadigden bespre kingen gevoerd. De plannen voor de bouw van 26 middennstandswoningen en villa's zijn reeds in een vergevorderd stadium. Als deze ontwikkeling voortgang vindt, zal het wederopbouwplan-Zuid, waar nog plaats is voor 65 woningen,, binnen enkele jaren zijn volgebouwd. Resumerende kunnen voor de woning bouw de volgende cijfers worden verstrekt: voltopid 317 woningen; in aanbouw 87 wo ningen; in voorbereiding 26 woningen. Aan het begin van de Zuid-Boulevard (achter de Thorbeckestraat) zullen boven dien naar verwacht mag worden binnen kort worden gebouwd 3 flats elk 6 wonin gen bevattend, aan de Strandweg (Noord zijde) een flat met 18 woningen en iets Noordelijker in het verlengde van de Noord-Boulevard een flat met 19 woningen. Deze snelle voortgang van de wederop bouw is ook van belang, omdat de onteigen de gronden ter waarde van rond 2 Va mil- lioen gulden dezer dagen aan de gemeente Zandvoort in eigendom zullen worden overgedragen. Naarmate deze gronden voor bebouwing worden vex-kocht (grondspecu- latie is niet toegelaten) zal de rentelast van dit grote kapitaal verminderen. Met de hei-bouw van de Zandvoortse be drijven (40 hotels en pensions en 73 cafés winkels en andere bedrijfsgebouwen gin gen door de sloping verloren) zijn nog geen belangrijke vorderingen gemaakt. Eén café-restaurant, vier paviljoens, één badinrichting en twee winkels zijn her bouwd en met de bouw van twee winkel huizen wordt binnenkort een begin ge maakt. De hoge bouwkosten vormen een belemmering voor een rendabele exploi tatie. Verschillende gegadigden moesten om die reden voorlopig de verwezenlijking van hun plannen uitstellen. Niettemin zijn ter zake enkele contacten gelegd met serieuze reflectanten en verwacht mag worden dat ook in deze sector de bedrij vigheid zal toenemen. De kort geleden door de raad ingestelde studiecommissie voor de wederopbouw zal zich, naar verwacht mag worden, ook met deze mateiie bezig houden. De bouw van een 45 meter hoge water toren, met een reservoir-inhoud van totaal 950 m3 vordert bevredigend. Deze toren zal in de zomer van 1951 in gebruik wor den genomen. Twee problemen aangevat Van gemeentewege is een tweeatl pro blemen aangevat, welke voor de ontwik keling van Zandvoort van groot belang zijn: de vuilafvoer en de rioolwaterzuive ring. Binnenkort zal begonnen worden met de bouw van een vuillaadstation op het emplacement der Nederlandse Spoorwegen; als dit gereed is zal het huisvuil in ge sloten wagons naar Drente worden ver voerd. De vuilnisbelt, die voor een gi-oot deel van het dorp zeer hinderlijk is, zal dan verdwijnen. Aangaande de rioolwater zuivering wordt een rapport verwacht van het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater. Het voornemen bestaat, een zuiveringsinstallatie te bouwen (een werk dat minstens een half millioen zal kosten). Het fraaie duingebied, dat thans door de modderkommen wordt ontsierd en on bruikbaar gemaakt, zal dan voor woning bouw, plantsoenaanleg, e.d. worden be stemd. School over 't Kanaal Voor het eerst in de geschiedenis van de Kanaalzwemmer ij is een wedstrijd gehouden waarin 24 zwemmers en zwemsters tegelijk startten om hoge geldprijzen) Ach, er zijn zo vele mensen, Die geen vis zijn en geen vlees, Dikwijls zou men 't anders wensen, Nou, zie aan eens deze race. Vierentwintig zwemmers, zwemsters, Gingen aan de (sterke) haal Om de titel: snelste temmers Van het woelige Kanaal. 't Was een machtige vertoning, Die school wal-vissen aan slag, Allen tuk op de beloning Die aan d' overzijde lag. Vijftien zijn er uitgevallen, Uitgetrokken als u wilt, Voor die vijftien waren alle Kracht en moeite dus verspild. Negen vielen in de prijzen, Want die hebben het gehaald En hun is pondspondsgewijze 't Loon naar werken uitbetaald. Tjonge, wat 'n zwaargewichten Zijn die mannen allemaal, Naar de massakiek berichtte, Die men nam aan het Kanaal. 't Kon je de impressie geven Dat er ook een sectie is In het menselijke leven Van: veel vlees en bijna vis. P. GASUS. Overtocht. De Belgische fabrikant Fernand Dumoulin heeft gisteren zijn poging om over het Kanaal te zwemmen vlak voor de Engelse kust opgegeven. Toen de 37- jarige Belg halverwege het Kanaal ge- vordei-d was, pauzeerde hij enige tijd om zich te goed te doen aan een lunch, bestaande uit gebraden kuiken, sand wiches met ham en kaas, fruit en cham pagne. Hij besloot de maaltijd met een kop koffie. De instructies van een üai- ner bad hij laten vervangen door gra- mofoonmuziek en zo doorkliefde hij het water, terwijl uit de volgboot de klan ken van boogie woogies en samba's op stegen. Hij had zijn begeleiders in de boot opdracht gegeven na de onderbre king voor de lunch klassieke platen te draaien. Ali. De krokodil Ali, die drie weken gele den in het meer van Genève verdween, is thans gezond en wel doch wat ver magerd bij zijn baas, André Wohler, terug. Jongens uit Lausanne vonden hem verborgen tussen de rotsen en vingen hem. De dode krokodil, die men onlangs vond, was dus Ali niet. Immoreel. De 38-jarige blanke Mohamme daan Neville Eldrid Bryant Ormode en de 19-jarige niet-blanke Dorothy Jube- lin, die volgens de Mohammedaanse ritus waren getrouwd, zijn door een rechtbank te Kaapstad tot drie maan den dwangarbeid veroordeeld wegens overtreding van de „wet tegen immora liteit". De ten uitvoer legging van de straf is drie jaar uitgesteld, omdat de vrouw in verwachting was, doch het huwelijk is ontbonden. Toen Ormode vroeg of dit betekende, dat hij zijn vrouw niet meer mocht zien, zei de rechter: „U kunt haar bezoeken, doch u moogt geen omgang met haar hebben". Cycloon. Een krachtige cycloon heeft op het militaire vliegveld te Avord (Frank rijk) acht vliegtuigen volledig vernield, 22 andere beschadigd en grote schade toegebracht aan hangars en andere ge bouwen. De schade werd voorlopig ge schat op een milliard francs. Er vielen geen slachtoffers. Ooggetuigen vertelden dat de cycloon een toestel greep op het ogenblik dat het neerstreek en het weer de lucht in zoog. De piloot, die de motor al had af gezet, was koelbloedig genoeg om de motor weer aan te zetten. Later landde het vliegtuig weer veilig. De cycloon raasde om ongeveer 5 uur gistermiddag over het vliegveld. In de omgeving werden vele daken afgerukt, schoorstenen vernield, oogsten bescha digd, wegen en spoorlijnen versperd en telefoon- en hoogspanningslijnen ver broken. Hooikoorts. Een oude dienstbode uit Parijs, aan wie ten laste werd gelegd, dat zij 474 zakdoekén en 170 vinger doekjes had ontvreemd van haar werk gever, voerde als verweer aan dat zij aan hevige hooikoorts leed. De zakdoeken en vingerdoekjes werden in haar kamer teruggevonden, nadat haar werkgever had aangegeven dat er dagelijks iets van zijn huishoudlinnen verdween. Al snuffend en snuitend in een -van de zakdoeken betoogde zij dat zij de zak doeken terug had willen geven zodra haar hooikoorts over was. Maar onaangenaam voor haar was dat men in haar kamer ook nog een aantal zakdoeken had ontdekt, die de initialen van een klooster droegen. In dit kloos ter had zij acht jaar geleden gewerkt en men kende haar slechts als een uit stekende werkkracht. Over de kop. Gisteren is in Saigon een Dakota van de Air France bij de start over de kop geslagen, doch de beman ning en de passagiers, in totaal achttien personen, ontsnapten ongedeerd. Aan het eind van de startbaan weigerde een motor en dook het toestel over de kop, Discipline. Estlandse boeren hebben uit protest tegen het collectieve landbouw systeem dorpscommunisten en andere voorstanders van het systeem vermoord, zo heeft de Estlandse assistent-minister - van landbouw meegedeeld in een artikel. Volgens de minister moeten „gewetens volle en speciaal opgeleide communis ten naar het platte land worden gezon den om er de leiders der bedrijven te leren, hoe zij de zondaren onder disci pline moeten brengen." Vergeten. Le Drapeau Rouge, het orgaan van de communistische partij in België, heeft beweerd dat opnieuw op een com munistische functionaris geschoten is, maar dat hij er zonder letsel was afge komen. Le Drapeau Rouge zeide dat zes schoten waren afgevuurd op Paul Ras- quin. een communistische functionaris uit Tongeren. Toen Rasquin eergisterenavond, nog voor dat zijn krant met het verhaal op straat was, door United Press om commentaar werd gevraagd, zeide hij „belachelijk. Er is geen scliot gevuurd, maar ik werd aangevallen door drie jongelieden die poogden mijn porte feuille te stelen". Toen hij gisterochtend weer werd op gebeld en hem verteld werd wat Le Drapeau Rouge schreef, zeide hij: „Gis terenavond heb ik u vergelen te ver tellen dat verscheidene' schoten werden gevuurd, die echter misten". 71. „Hè! Watte?" riep de Koning ver baasd, na Panda's laatste woorden. „Weet je óók hoe Graaf Isen Grim aan dat ge stolen harnas was gekomen?" „Vooruit zeg het!" siste de Graaf, die vjeer nieuwe moed kreeg. „Ja," zei Panda. Dat weet ik ook, want IK heb hem dat harnas ge geven! Dat moest ik, ziet uik kreeg die opdracht van mijn meester, Baron Joris Goedbloed van Malpertus!" „Hè? Wat? Hoezo? Wat zeg je daar?" riep de Koning uit. „En hoe was Baron Malpertus er dan aan gekomen?" ,.Ja dat weet ik niet," antwoordde Panda verlegen. „Dat weet ik nu echt niet. Die had het misschien wel gevonden!" „Dit is een opmerkelijk geval," zei de Koning lot zijn mede-rechters. „Het wordt erg ingewikkeld. Jammer is dat.' En dan te bedenken, hoe eenvoudig alles had kunnen zijn wanneer deze getuige niet ver schenen was. Terwijl de beul al staat te wachten! Tja! Het valt niet mee om een rechtvaardig Koning te zijn! Nu zullen we toch Baron Goedbloed van Malpertus maar eens moeten ondervragen. Maar Joris had zoiets voorzien. Nog voordat de koning uitgesproken was, zette hij zijn hoed op, en hij begaf zich op zijn tenen naar de deur. „Dit is een onaangename samenloop van omstandigheden," mompelde hij. „Ju- stilia complicatus est, meenden reeds de Klassieken, niet ten onrechte! Dringende afspraken roepen mij, nu elders*-.™?'* Er was eenser is nog, Inleiding in de sprookjeswereld, door dr. C. J. Schuurman; Deel I: Spx-ookjes van Grimm (2öe druk), Deel II: De zeven reizen van Sindbaü den zeeman; Van Loghum Slaterus N.V., Arn hem, 1950. Avontuur en Techniek Reeks de nrs 7, 8, 9, 10; De Vechtersbaas van Montreal, door R, H. Davis; Robert Koch, één tegen Milliarden, door Ad. W. Krüger; Strijd voor een molen, door Jan den Tex; De goudkever, door Edgar Allan Poe. N.V. Ned. Boekenimport v/h. van Ditmar, Amsterdam. Micha, roman van Verworpenen, door Ber- tus Meijer; N.V. Leidse U.M., Rijswijk, 1950. Jeus van Moeder Gris je, Een leven in twee werelden door Jozef Rulof; Uitgegeven door het Geestelijk Wetenschappelijk Genootschap „De Eeuw van Christus", Den Haag. De Bajesballade van Wilde Oscar, door A Marja, 2de herziene uitgave, met een voor woord van dr. J. v. d. Grient; Podium Reeks, De Driehoek, 'sGraveland, 1950. Het Wonder der Liefde, door C. en M. SchartenAntink; Wereld bibliotheek N.V., Amsterdam, 8ste druk. 1950. Boeken van P. G. Wodehouse bij de Uit geversmij N.V. Standaard. Antwerpen: Veulens in Galop; oorspr, titeJ: Young man in spats; vert. door Norbert Heigard. Uit de Pekel; oorspr. titel: The code of the Woosters; vei-t. door Frank Deckers. Vooruit maar, Jeeves! oox'spr. titel: The inimitable Jeeves; vert. door Dr. fi. Jfl Steenbergen»

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2