De kleine wereld Kort en Bondig Beschermd natuurschoon Laat L O O S J E S liever leerboeken leveren Amsterdamse Beurs VOLKSWAGENS ZONDER chauffeur te huur Donderdag 24 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 TaxiBel 13 000 PAG EN HACHt Ontdekking Als jongen hebt ge de wondermooie verhalen der ontdekkingsreizigers met warme wangen in één adem zitten uitlezen ge hebt toen tussen de regelen door tot uzelye gezegd: Ik ga dat ook doen als ik man ben, de zeven zeeën bevaren en vreemde landen vinden, ver over de horizon, de landen waar palmen en neger kinderen groeien gelijk bij ons de boere- kool. Maar toen ge man waart, hebt ge die verhalen nog eens gelezen in vervélende winteravonden, met uw tenen in warme sloffen vlak bij de spinnende kachel. En toen hebt ge misprijzend gedacht: Zij liever dan ik, ge begrijpt niet waarom ze niet liever thuis bleven. Zij gingen aan de Noordpool of daaromtrent hun vingers laten bevriezen en in de Congo hun oren afsnijden voor plezier. Zij liever dan ik. En toch als ge er zo eens in de zomer op uittrekt met een dikke koffer en een reisgids, en ge zet na een half-doorwaakle nacht in een rokerige treincoupé voet op vreemde bodem in het eerste morgenlicht, dan vangt u de bekoring van het onbe kende land. Dan reizen uw voorvaderen met u mee, zij kunnen Noormannen of Portugezen of Hollandse Middeleeuwers zijn geweest, maar hun trek naar de verte leeft ih uw hart en de dorst naar het vreemde en ongewisse klopt in uw keel. Dan staat ge daar'op een vreemd perron, het is allemaal anders dan bij u thuis, en ge vindt het schoon. Ge hebt een woordenboek en een platte grond en adressen van goede hotels die hier tegen de Vogezen zitten aangeplakt als vogelkooitjes tegen de muren, dat hebt ge allemaal op uw voorvaderen voor, maar ge wilt het spelletje van ontdekken spelen zoals dat hun serieuze liefhebberij was. En ge laat uw woordenboek en uw platte grond en uw adressen waar zij zijn, ge zult dat zelf wel .allemaal uitdokteren. Dat is plezieriger. Hier ligt een schoon stukje Frankrijk voor u open, als een kleurig tapijt uitge rold tegen de Vogezen. Een stukje van de wereld waar het nog zo slecht niet is uit gevallen wat die schepping betreft. Hier groeit de wijn tegen de bergen op en trekken grauwe ossen hun ploeg traag door het land, in vrede en op hun gemak. Het wordt een schone dag vandaag", want achter de bergkammen is het rood en goud van feestelijk zonlicht. Het land is u vreemd, doch het wordt u eigen door zijn schoonheid. En als er wat gebeurt, hebt ge altijd nog in uw zak dat veilige retourtje-tweede- klas-naar-huis en dat pakje franken, waar ge alles voor gedaan kimt krijgen. Ook dat hebt ge op de Noormannen voor. Het is een wonder hoe de mensen hier wonen kunnen, zij komen bij het ochtend krieken uit hun lage lemen huizen ge kropen als aardmuizen uit de akkerkluiten. Hun gepleisterde woningen leunen tegen elkander om niet te vallen, zij staan elkan der overeind te houden tegen de berghel lingen. Zij zijn niet gebouwd, zij zijn ge groeid en verweerd tot één geheel van starre historie. Of hier ook sigaretten te koop zullen zijn in deze-vroege morgen? Ge stapt een winkel binnen, het is een laag en donker geval waar ge bukken moet. En komen doet er niemand, ik zal eens moeten roepen. Het is Frankrijk hier en ik dien het dus op zijn Frans te doen. En ik roep: „Peuple!". Peuple is volk en dan weten ze dat er klanten zijn. Zij weten het, want er piept een deur open en in de schemer kruipt een oude, kromme Vogees achter de toonbank, hij zegt een kwartier lang dingen die niet te verstaan zijn. Als dat Frans is hebben ze mij op school uit het verkeerde boekje geleerd. Maar ik krijg zijn sigaretten en hij mijn geld, daar was het toch om be gonnen, de taal van de handel is inter nationaal. En ik stap vrolijk verder tegen de bergen op, om eens te zien hoe de druiven er bij staan. Zo vouwt zich deze vreemde wereld voor mij open met al haar plezierige merk waardigheden en kunstige rariteiten. Ik lees in mijn Franse reisgids dat de dorpen hier vele aantallen sterk schone gebouwen presenteren, die dateren uit oude eeuwen. Als ge zo dat Frans voor de voet vertaalt, krijgt ge het op een andere manier verteld dan men dat thuis zou doen, dat is juist het plezierige. Want als ge nu eens ziet hoe dat pleintje hier heet, het is nauwe lijks zo groot als een handpalm en het heeft een naam van vier ellen lang: „Petit - Marché-Aux-Poissons". Kleine markt aan de vissen, zou ik zeggen, dat is een naam waar het trots op kan zijn. En het heeft een juweel van een eethuis, daar zoudt ge een deugdelijke honger van krijgen. Het is daarbinnen sierlijk van vreemde ouder dom, het moet genoeglijk zijn om hier gebraad en wijn te proeven. De menu-kaart is veelzijdig en vol Fran se mysteriën, laten we bestellen en zien wat er komt. „Fromage-de-tête-de-veau-au-vinaigre", zeg ik vrolijk met mijn Zondagse Frans uit dat verkeerde boekje, dat moet. kaas van het hoofd van het kalf met vlnaigre zijn. Smakelijk klinkt het niet, maar de Fransen vinden dat misschien lekker, en wie zegt dat vinaigre alleen maar goed is om op uw wangen te smeren na het scheren? a Nu heb ik. dit land ontdekt- en leren kennen. Het is als mijn land, niet vreemd en geheimzinnig meer. Het is er niet min der schoon om. maar na de fromage-de- tète-de-veau-au-vinaigre voel ik mij geen Columbus meer in een onbekende wereld. Want het was gewone zure zult. J. L. HAARLEM EN OMSTR. De vierde orgelavond in de cyclus „van Sweelinck tot Bach" zal Vrijdag 25 Augus tus worden gegeven in de Waalse Kerk. Deze orgelbespeling wordt verzorgd door de organist Dolf Hendrikse, die de cyclus besluit met een programma waarop werken van Vincent Lübeclc, Joh. Gottfr. Walther, Georg Böhm en Joh. Seb. Bach staan vermeld. De heer J. Th. K. Schreuder te Haar lem, een bekende figuur in onderwijskringen, die Zaterdag tachtig jaar wordt, verzoekt ons mede te delen, dat het hem op die dag zelf, niet mogelijk is bezoek te ontvangen. Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft, uitspraak gedaan in de zaak tegen de Haarlemse kioskhouder J. van S. en tegen de Amster dammer A. H. C. L. H. van B., verdacht van het verspreiden van afbeeldingen, wel ke aanstotelijk geacht moeten worden voor de eerbaarheid, lot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van twee maan den voorarrest. Beiden werden onmiddel lijk in vrijheid gesteld. De rechtbank beval vernietiging van de afbeeldingen, op gron den aan het algemeen belang ontleend. A. B. en C. S., beiden zonder bekende woon- of verblijfplaats, hebben terecht ge staan wegens diefstal te Koog aan de Zaan, van een scheerapparaat, een bedrag van f 95, een horlogeketting en rookgerei en een poging tot inbraak te Zaandijk, B. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden en S. tot een straf van een jaar en zes maanden. De Amsterdamse marktkoopvrouw E. G. van T., aan wie ten laste was gelegd diefstal van theedoeken van de markt in de Floresstraat, werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven maanden met af trek en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De Hagenaar J. H. van tï. werd we gens verduistering van een auto, welke hij in Haarlem had gehuurd en in Bolsward had verkocht, veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden, door te brengen in de bijzondere strafgevange- nins voor jongelieden te Zutphen. Wegens verduistering van ruim hon derd gulden ten nadele van personeelclub- jes werd de I-Iaarlemmmer F. E. veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk. De Amsterdammer H. J. O. die ver dacht werd uit een kantoor van een ben zinestation aan de Wagenweg een bedrag van f 140 te hebben gestolen, werd veroor- 1 deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Crescendo concerteert in Den Hout Voor het concert in Den Hout op Vrijdag 25 Augustus a.s. te 8 uur 's avonds dat tVordt verzorgd door „Harmonie-Crescendo" onder directie van Jac. J. Bijster, is het program ma als volgt samengesteld: 1. Festjubel, concertmars. Blankenburg 2. La Poupée de Nuremberg, ouverture, A. Adam 3. Immer oder nimmer, wals, E. Waldteufel 4. Fantasie sur 1' opéra Czar und Zimmer- mann, A, Lortzing 5. Le Chef de Corps, mars, V. Bur.y 6. Frau Luna, ouverture, P. Lincke 7. Menuet uit de suite 1'Arlésienne, G. Bizet (fluitsolo door de heer B. de Graaf) 8. Rosen aus dem Süden, wals, Joh. Strauss 9. „Harmonie-Crescendo", mars. Jac. J. Bijster Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot reserve-luitenant-generaal-vlieger de eervol ontslagen luitenant-generaal-vlieger-waarne- mer van het Koninklijk Nederlands Indone sisch Leger C. Giebel en tot reserve-kolonel de eervol ontslagen kolonel van het Ko ninklijk Nederlands Indonesisch Leger prof. dr. ir. G. Otten. Gestolen juwelen achterhaald ADVERTENTIE Verrassingen in hef polderland tussen Haarlem en Halfweg Op aanwijzing van enkele Amsterdam mers hebben rechercheurs van de Haagse politie in Amsterdam de juwelen in beslag genomen, die in het begin van deze maand aan een Canadese dame in een hotel te Scheveningen werden ontstolen. Deze sie raden, een briljanten armband, een platina damesarmbandhorloge, drie briljanten broches en twee paarlen colliers, vertegen woordigend een waarde van ongeveer 50.000 gulden, zijn in Amsterdam voor slechts 60 gulden van. de hand gedaan. De dief is men op het spoor. Engels radiomonteur door draaiende propeller gedood Even voor het vertrek van de KLM- Constellation PH-TDP (Rotterdam) van het vliegveld Prestwick naar Gander op Dinsdagavond is, zo deelt men van de zijde der KLM mede, door een tot nu toe onbe grijpelijke oorzaak de 35-jarige radio monteur, in dienst van het Britse ministerie van burgerluchtvaart J. W. Leitch tegen een der draaiende propellers gelopen en op slag gedood. Door de klap werd de propel ler zodanig beschadigd, dat het toestel niet kon vertrekken. De passagiers vervolgden hun reis met de uit New York binnen gekomen machine. De passagiers uit dit toestel konden met een ^Convair", na een kleine vertraging, hun reis van Prestwick naar Amsterdam voortzetten. De grote batterij" bij Halfweg. ADVERTENTIE De „Haddingsbraak" tussen Haarlem en Halfweg. ONDERTROUWD: 23 Aug., P. Wouters en J. A. Scheffer; G. Damsteek en M. F. Peper; G. Hoogkamer en C. Dorland; P. Groenen- berg en J. C. van Eis; G. Groenendijk en L. Bruin; J. Zwagerman en E. van Dijk; E. D. J. Otter en E. H. Meissner; J. S. Tensen en A. Tuip; H. Groenendaal en C. M. Neute boom; J. F, de Jong en W. Hopman; J. Bos en J. A. 'van Dijk; L. F. W. Weimann en F. A. Bodeman; H. M. Eversen en H. van Heest; J. Verdel en P. L. Albers; V. Verbeek en G. Pool; J. van Marsbergen en E. M. Tang'er- mann; H. J. Kok en M. Riegen; J. H. San ders en C. A. M. Janssen Schmidt; H. J. van Rossum en P. M. Klijn; J. Z. Bosma en J. van der Giezen; H. J T. de Vries en M. S. Wasch; "J. J. van Straaten en C. J, Kuijper; J. W. van Leuven en M. H. de Leth; A. Holt huis en A. J. Swaap; G. B. Walker en M. F. Klootwijk; A. van Minnen en W. A. Alma; B Atsema en L. H. Veenstra; J. T. Hulsen en S. E. Hopkins; P. J. van Mèurs en C. W. Lanfermeijer. GEHUWD: 23 Aug., C. A. Spanjaard en J. A. M. Wehnes; W. G. Zegwaart en E. Le Noble: P. B. W. Gruijters en J. P. Hageboud; W. J. Roest en C. Vernout; J. C. Meijerse en M. J. R. Meijer; C. A. Frederiks en C. T; G. de Paus; J. G. H. Smit en T. Brouwer; H. J. Hooning en J. M. L. Ebbeling; H. Sligting. en A. H. van Senus; J. A. Kuks en A. M. Kim- man; J. de Boer en A. H. Huijer; T. Kooij en L. M. van Duin; D. A. Huig en M. van Bentum; P. van Lienen en C. W. Vriese. BEVALLEN van een zoon: 22 Aug., C. H. Vogelzangvan Delden; A. H. Ansing Hartog; 23 Aug., C. Bos—van de Graaf. BEVALLEN van een dochter: 21 Aug., J. H. RielZevenbergen; M. J. S. Sleper Westerkamp; 22 Aug., E. M. Heesterbeek— van Tongeren; E. van der LindenKlos; H. W. KuijpersPrinsen; J. J. M. van Beren- donk—Jurriëns; 23 Aug., J. C. M. de Jong Wassenaar; C. Dijs"Visser; V. M. van GijlswijwVerhaar. OVERLEDEN: 21 Aug., A. van Kordelaar, 69 j„ de Witstraat; M. M. Houtkamp—van Goor, 78 j., Zuider Buiten Spaarne; C, G. Kol, 79 j., Nieuwe Groenmarkt; 22 Aug., J. W. MondriaanWelter,' 72 j., Aelbertsberg- straat; S. P. StengerHavers, 88 j., Schoter singel; S. A. Verboog—van Koningsbruggen, 73 j., Zuider Buiten Spaarne; C. M. P. A. Fleck, 76 j., Verspronckweg. Aan de rechteroever van het Spaarne, tegenover de Damstraat, heeft een room kleurige ark ligplaats gekozen, die de aan dacht van de voorbijgangers trekt door de grote étalageruiten die welhaast dwingen tot een onbescheiden naar binnen kijken. Dat is ook de bedoeling, want het schip herbergt een drijvende expositie van de producten van een Friese fabriek van rie ten meubelen in Noordwolde, het plaatsje waar ook de Rijksrietvlechtschool is ge vestigd. Het „répertoire" in de ark omvat alleen stoelen in allerlei soorten, doch ook bijzet tafeltjes in aardige combinaties met licht hout en brüte-glas, serveerboys, ban ken en divans. Er is ook een aardige collectie handbe- drulcte gordijnstoffen te zien en kunstvoor werpen, die tezamen een fleurig beeld ge ven van wat een, modern interieur zonder al te veel 'kosten kan zijn. En in dat opzicht heeft deze drijvende tentoonstelling een sociaal belang. De ark blijft ongeveer zes weken in Haarlem. Koninklijke Olie Unilever Philips f A. K. U Fokker Ford Ned. Kabel Van Berlcel Scheepvaart Unie Holl. Am. Lijn Deli Mij1 H. V. A A'dam Rubber Ned. Handfel Mij. Ned. Ind. Hand. Billiton II Slotkoers Openings gisteren koersen 295% 297% 217% 2191/2 225% 226% 172% 173y2 117 275 269 114 i 148% 149 K 162 111 te 111 *A 116% 115% 128 127 K" 1413/2 89% 234 SCHEEPVAART Akkrumdijk, 22 v. Teneriffe n. Walvisbaai. Ardea, 23 te R.dam v. Izmir. Alblasseröijk, 23 te Brownsville v. N. Orleans. Amsteldiep, I!) te Bassein v. Calcutta. Amstelveen, 23 v. Barranquilla n. Cartagena. Ariadne. 23 te R.dam. Alhena, 22 te Buenos Aires v. R.dam. Arnedrjk, 22 pass. Str. Florida. Atlas, 22 te Tanger. Altair, 22 100 m. Z.W. St. Vincent. Amstelland, 22 300 m. N.W. Dakar. Arundo, 22 100 m. W. Valentia. Alderamin, pass. 22 Lodingen. Aludra, 22 180 m. W.Z.W. Port. Opraya. Arendsdijk, 22 300 m. Z.Z.O. Bermuda. Aldabi, 23 te Santos. Almkerk, 23 v. Genua n. Port Said, Aludra, 23' v. St. Vineent n. Antwerpen. Amstelkerk, 23 v. Bordeaux n, Dakar. Aagtedijk, 20 te Houston v. Corpus Christi. Albatros, 23 te Dover. Aalsdijk, 23 te New York v R.dam. Alamak, 24 v. Basrah n. R.dam. Algorab, 23 te Montevideo v. Buenos Aires. Alpherat, 23 v. Victoria (Braz.) naar Sydney (Canada). Axeldijk, 23 v. New York n. R.dam. Blitar, 22 v. Makassar te Balikpapan. Boissevain, 22 v. Hongkong n. Yokohama. Borneo, 22 pass. Singapore. Britsum, 23 v. Narvik n. Baltimore. Bali, 22 v. Calcutta. Boschfontein, 22 v. Hamburg n. A'dam. Boskoop, 22 260 m. W.t.Z. Kp. St.. Vincent. Bacchus, 22 op de Orinoco. Bengkalis, pass. 22 Perim, Bloemfontein, 22 in Rode zee t.n. Port Soedan. Bonaire, 22 300 m. N.tO. Paramaribo. Bantam, pass. 23 Finisterre. Earendrecht. (t) pass. 23 Scilly. Barito (KPM), 23 v. Port Said n. Aden. Blijdendijk, 23 te Londen v. New York. Breda, 23 v. Valparaiso n. Talcahuano. Cameronia, (tr.) 22 v. Aden n. Suez. Cottica, pass. 22 Kp. Finisterre. Celebes, 22 135 m. Z.O. Messina n. Genua. Congostroom, 22 nog te Douala. Gorilla, (t) 22 dwars Algiers. Castor, 23 v. Ciudad Trujillo n. Trinidad. Caltex Leiden, pass. 23 Gibraltar. Caltex Utrecht. 24 te R.dam v. Rastanoera. Drente, 23 v. Cochin n. Colombo. Douro, 16 v. Curasao n. Bonaire. Domburgh, 22 te Casablanca v. R.dam. Danae, 24 te A'dam v. Lissabon. Delft, 23 v. San Antonio n. Huasco: Esso Den Haag, (t) pass. 22 Landsend. Edam, 22 te Philadelphia. Esso Amsterdam, (t) 22 450 m. W. Madeira. Eendracht. 23 verw. Izmir. Enggano, 23 v. Aden. Farmsum, 23 te Lulea v. R.dam. Fairsea, 21 v. Melbourne 'n. Djakarta (dan met troepen naar R.dam). Gemma, (t) 22 v. Hamburg n. Le Havre. Gordias, 23 v. Alexandrie n. Piraeus. Hoogkerk, 22 te Beira v. Mozambique. Helena, 22 te A'dam va. Paramaribo. Heemskerk, 22 v, Hamburg, 23 verw. A'dam. Hermes, 21 te Callao. Hecuba, 23 v. Barbados n. Paramaribo. Ittersum, 23 te R.dam v. Galveston. Indrapoera, 23 v. Hamburg te R.dam. Ino, 17 v. Maracaiba n. Curasao. Japara (L.22 v. Colombo n. Belawan. Java, 22 v. A'dam n. Balikpapan. Japara (KPM), 22 v. Djakarta te Palembang. Jobshaven, 22 v. Kristiansand n. Hamburg. Jaarstroom, pass. 22 Finisterre. Jagersfontein, 22 te Zanzibar. Jupiter. 23 v. R.dam n. Oran. ICedoe, 22 dwars Lissabon. Keilehaven, 22 v. Las Palmas. Kertosono, 22 v. Saigon na Haiphong. Helbergen, pass. 23 Gibraltar. Kamerlingh Onnes, 23 v. Port Said. Kota Agoeng, 24 te R.dam v. Djakarta. Laurenskerk, 23 v. Damman n. Koweït. Lekkerkerk,, 21 v. Port Soedan. Leopoldskerk, 23 te Muscat, verw. 23 n. Dubai. Lawak, 21 te Cebu. Leersum, pass. 22 ICeywest. Loosdrecht, 22 te Bombay. Leerdam. 22 720 m. O. Kp. Race. Limburg, 22 100 m. W. Morantpoint. Luna, 22 60 m. O. Malta n. Beyrouth. Lindekerk, 23 te Suez. Lombok, 20 te San Francisco. Lutterkerk. 23 te Bombay. Manoeran, 22 v. Castanas n. Iloilo. Mitra. pass. 22 Aden, Mijdrecht, pass. 22 Farnando Noronha. Marken, 22 pass. Messina. Meerkerk, 22 pass. Point Degalle, Metula, 22 v. Singapore n. R.dam. Maaskerk, 22 te Port Accou. Mapia, 21 te Colombo. Malea, (t) 22 West v. Noord-Celebes. Malvina, (t) 22 550 m. W.N.W. Tristan da Cunha. Merwede, 22 340 m. Z.Z.O. Kp. Race. Macuba, (t) 21 v. Hongkong n. Miri. Marisa, 23 v. Singapore h. Adelaide. Molenkerk, 22 v. Genua n. Antwerpen. Macoma, pass. 23 Socotra, Mariekerk, 24 te Port Swettenham. Nieuw Amsterdam, 23 te R.dam v. New York Noordam, 22 200 m. W. Scilly. Noordwijk, 23 te New York, verw. 26 n. Cuba. Ondina, 23 pass. Monserrat. Odysseus, 22 v. Bari n. Gibraltar. Oberon, 23 te Carupano v. Cumana. Orestes, 23 te Buenos Aires v. Montevideo. Ormondo, 19 v. Melbourne. Ossendrecht, pass. 23 Kp. Spartivendo. Overijsel, 24 verw. Melbourne. Oranjestad, 23 v. Barbados n. Madeira. Polydorus, 22 v. Halifax n. Boston. Prins Alexander, 22 te Montreal v. R.dam. Prins Willem IV, 22 bij Westpunt Anticosti. Prins Jolian Willem Frïso, 22 v. Hamburg te Rotterdam, Prins Willem v. Oranje, 22 460 m. O.t.N. Belle Isle. Poseidon, 17 v. Curasao te Maracaibo. Papendrecht, 23 630 in. O. Bermuda. Pygmalion, 22 700 m. Z.Z.W. Fayal. Poelaulaut, 23 v. Soerabaja n. Banjuwangi. Prins Willem II, 23 pass. Kp. San Antonio. Prins Willem V. 24 te Hamburg v. Montreal. Roepat, komt 23 uit dok. (Soerabaja). Ruys, 22 v. Port Swettenham n. Penang. Rijnland, 22 160 m. O.tZ. Recife. Ridderkerk, 22 720 m. N.O. Mombassa. Rijn, 23 v. R.dam n. Sundsvallq. Radja, 24 te Santos. Raki, 23 v. Bombay n. Karachi. Rondo, 22 le New York v. Baltimore. Sibajak, 22 'te Melbourne v. R.dam. Stad Arnhem, 22 v. Civita Vecchia n. Huelva. Stad Schiedam, 22 v. Monrovia, 23 te Freetown Stentor, 22 te Tunis v. Algiers. Salland, 23 te Montevideo v. A'dam. Singkep, 23 te A'dam v. Colombo. Sommeisdijk, 22 te Palmbeacli. Sarangan, 23 verw. Tripoli. Salawati, .23 v. Singapore n. Penang. Stad Maastricht, pass. 23 Dover. Straat Malakka, 24 te Singapore. Streefkerk, pass. 23 Beachy Head. Tawali, 22 pass. Dondrahead. Tiba, 22 v. Nicochea n. R.dam. Trompenberg, 23 v. Bremen n. Houston. Tjimenteng, 22 v. Makassar n. Soerabaja. Telamon, 23 v. Laguaira te New York. Tiberius. 23 v. Curasao te New York. Tibia, 22 pass. Kasfartak. Tjibodas, 20 v. Yokohama n. Djakarta. Tabian, pass. 23 Port Said n. Liverpool. Tero. pass, 23 Kp. Frio. Tjilcampck. 23 v. Penang n. Lorenzo Marquez. Ternate, 20 te Rangoon. Utrecht, 22 650 m. O.t.N. Tristan da Cunha. Van Heutz, 2L v. Singapore te Hongkong. Volendam, 22 75 m. W. Nantucket. Van 't Hoff, 233 te" Penang. Veendam, 23 7 u. te New York v. Havanna. Waterman, 23 te Semarang. Weltevreden, 22 v. Banjuwangi n. Panarukan. Woensdrecht, (t) 22 te Trinidad. Westland, 22 v. Las Palmas. Willemstad, 22 v. Madeira n. Laguaira. Waterland, 22 v. Hamburg n. A'dam. Westerdam, 22 300 in. Z.t.O. Kp. Race, Willem Ruys. 23 15.20. u. v. Port Said. Zuiderkruis, 24 v. Semarang te Menado. Zeeland (SSM), 22 v. Kopenhagen n. Blyth. Ons polderland heeft ook zijn bekoring, al dreigt soms de eenvormigheid een na deel te worden, Vandaar dat onderbreking van de vlakheid veelal welkom is. Een bewijs daarvan is het land tussen Haar lem en Halfweg, ten Noorden van de spoorbaan. De wandelaar, fietser of automobilist wordt op de dijk, die van Spaarndam naar Halfweg" door het polderland slingert, getroffen door enkele mooie plekjes die een zeldzame afwisseling in het landschap brengen. Vlak bij Halfweg is de „grote batterij"; 6 H.A. grond, die in pacht zijn genomen door de stichting" het „Noordhol- landslandschap" en dus beschermd na tuurschoon zijn geworden. Om er te ko men moet men bij de Halfwegse vuilnis belt dé dijk verlaten en een smal wegge tje afzakken dat naar de spoorlijn leidt. Een weelderig struikgewas wijst hier op iets bijzonders. Achter prikkeldraad staat een bordje „Verboden toegang", maar -ook buiten die afzetting" is veel te zien. De batterij is gemaakt in de tijd van Napoleon om de bij Bergen gelande En gelsen en Russen in hun opmars te stui ten. Er werd grond uitgegraven om daar van enige hoogten te maken. Op die hoog ten werden 3 ijzeren vlakken gemaakt voor de plaatsing van kanonnen. Nu gra zen er vredig een dozijn koeien. Op den duur is op dit golvend terrein moeras en bergjes veen een interessante plan tengroei ontstaan. Er wordt zelfs hei ge vonden. Voor botanici een stukje om te watertanden. Ditzelfde kan gezegd worden van de „Haddingsbraak" een paar k.m. verder aan de dijk gelegen, dus dichter bij Haar lem. Dit is een stukje water dat indertijd ontstaan is door een doorbraak van dé IJdijk. Ook daar vindt men een interes sante plantengroei Het ligt in het voornemen van het „Noordhollandslandschap" ook dit terrein (dat met de omgeving 2 H.A'. groot is) tot een beschermd bezit te maken. Aanrijding op Vogeienzamgse weg Woensdagmorgen omstreeks half twaalf is een uit de richting Vogelenzang komen de auto in de beruchte S-b.ocht ter hoogte van de Leyweg in botsing gekomen met een motorfietser die uit de tegenoverge stelde richting kwam. Het ongeluk ont stond doordat de auto tengevolge van de gladheid van de weg slipte. De motorfietser viel en klaagde over pijn in het hoofd en aan de voeten. Hij is op voorschrift van een arts naar zijn huis in Santpoort overgebracht. De fiets werd beschadigd. ADVERTENTIE In memoriam mej. C. M. P. A. Fleck Mejuffrouw J. Berdenis van Berlekum, oud-directrice der Middelbare School voor Meisjes te Haarlem, schrijft: Na een langdurig, met voorbeeldig ge duld gedragen lijden, is gisteren te Haar lem, in de ouderdom van 76 jaar, overleden mejuffrouw C. M. P. A. Fleck, oud-lerares in de Hoogduitse taal eii letterkunde aan de Middelbare Schoöl voor Meisjes te Haarlem, aan welke school zij verbonden is geweest van 1901 tot 1933. Dit was voor haar een gelukkige tijd. Zij hield van haar leerlingen, van haar school, van haar werk, waar zij geheel In opging en waaraan ze zich gaf met hart en ziel. Zij was zeer geliefd bfj collega's en leer lingen, bij de jongste zowel als bij de oud ste, en als zij een romantische ballade voordroeg, van Uhland, van Schiller, van Goethe, dan kon men in de klas een speld horen vallen. Zij was, in de volle zin des woords, een goed mens, met een fijne, in nerlijke beschaving, zacht, vriendelijk en toegevend van aard, een bescheiden, teruggetrokken persoon, die nooit van iemand iets kwaads dacht laat staan, iets kwaads zou zeggen. Zij was altijd be reid iets voor een ander te doen, iets voor iemand op te offeren, met volkomen ter zijdestelling van haar eigen persoon. Leer lingen, zowel als collega's, hebben dit her haaldelijk en in ruime mate ondervonden. Haar verscheiden zal in wijde lering ge voeld worden als een groot gemis. Met haar is een vrouw heengegaan, aan wie de te genwoordige wereld zo grote behoefte heeft een vrouw wier wezen één en al zacht heid, goedheid en liefde voor haar mede mensen was. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Augustus 1950 Drijvende meubelexpositie in het Spaarne ADVERTENTIE (fatrassen Laat Uw matrassen opnieuw overtrekken en bijvullen met Java-kapok. In één dag retour. Uw adres is E. G. J. v. d. WERFF Zn. VAN MARUMSTRAAT 18 - TELEFOON 18900 ADVERTENTIE „TAXi-1 3000" - Plein 33 - Tel. 13000 of 17000 Heemstede Gepensionneerden vergaderden Woensdagmiddag kwam de afdeling Heem stede en omgeving van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden in „Het Wapen van Heemstede" onder voorzitterschap van de heer C. Vis in vergadering bijeen. Ten aanzien van de propaganda deelde de voorzitter mede dat in het door de afdeling beheerde rayon altijd nog 250 gepensionneer den wonen die niet aangesloten zijn. Hij achtte het volstrekt noodzakelijk dat ook deze mensen lid worden, want hoe groter het ledenaantal is, des te meer kans is er dat er bij de regering iets bereikt wordt. Daarom stelde hij voor een propaganda-commissie te benoemen. Nadat nog enige huishoudelijke aangele genheden waren behandeld, kreeg de heer J. II. Groen het woord. Hij sprak uitvoerig over het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot verhoging van de pen sioenen. Spreker gaf daarbij als zijn persoon lijke opvatting te kennen, dat in verband met de scherpe critiek welke het wetsont werp in de Eerste Kamer heeft ontmoet en meer nog in aansluiting op de kwestie lonen en prijzen waarover momenteel binnenska mers zeer druk wordt geconfereerd, de kans groot is, dat de regering het wetsontwerp terug neemt en met een geheel nieuw komt. Wanneer dit inderdaad het geval mocht zijn, leidt dat zeker weer tot nieuwe vertraging, doch dan zal het hoofdbestuur aandringen op het verstrekken van een voorschot, in af wachting van de nieuwe regeling. Na een uiteenzetting over het standpunt van de organisatie inzake de uitgesproken plicht die de regering heeft om te zorgen voor een pensioen dat voldoende is voor het levensonderhoud, zoals dat is vastgelegd in de Pensioenwet 1922, behandelde spreker nog enige détails, Gedetineerde N.S.B.'ers mishandeld De rechtbank te Groningen veroordeelde hedenmorgen de ex-kampcommandant J. A. V. uit Zeegse wegens mishandelingen van gedetineerde N.S.B.'ers, gepleegd in eerste jaren na de bevrijding in het kamp bij Finsterwolde, tot een gevangenisstraf van één jaar. Er was twee jaar tegen hem geëist. Voorts zijn drie bewakers van het kamp, die zich ook aan mishandeling hadden schuldig gemaakt, veroordeeld. Twee kre gen ieder drie maanden gevangenisstraf, de derde één maand. Jongen stak boerderij van' zijn pleegvader in brand In de nacht van Zondag op Maandag is tussen Delden en Wierden de boerderij va de landbouwer L. Hooymans tot de grond toe afgebrand. Een 25-jarige dochter van H. kwam, zoals gemeld, in de vlammen om. De pleegzoon van de landbouwer, de 17- jarige J. G. uit Wierden, die reeds bijna vier jaar geleden in het gezin was opge nomen, heeft thans bekend, de brand te hebben gesticht, omdat'hij naar zijn mening te weinig zakgeld kreeg. Maandagmorgen om halfvier, toen de heer H. naai- het land was gegaan om te melken, heeft de jongen in de schuur het hooi in brand gestoken. Daarna is hij zijn pleegvader gaan helpen. De ouders van de jongen zijn destijds uit de ouderlijke macht ontzet. Hij is daarna door een voogdijvereniging in het gezin- Hooymans ondergebracht. Op het Zandvoortse strand hebben jeugdige zandkunstenaars vandaag hun krachten gemeten. Algemene bewondering wekte dit oeuvrevan de 12-jarige Jaap ter Honte, dat een schildpad voorstelt. 5f£@3SE33it39E96SBGIBBBBBBS!BBi ADVERTENTIE EaSlBHDBBBB V°or IJSTAARTEN STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5