Nederlanders bereiken eindstrijden Nederlands waterpoloploeg versloeg Zuid-Slavië met 6-3 Haarlemmers namen afscheid van Derby Moord in Wenen Vrijdag 25 Augustus 1950 Europese athletiekkampioenschappen Het boeiendste nummer van de tweede dag der Europese athletiekkampioenschappen te Brussel was de finale 100 meter. Vier deel nemers, namelijk de Rus Soukharev, de Fransman Bally, de Italiaan Lecesse en de Pool Kiszka, gingen tegelijk door de finish, zodat de jury aanvankelijk niet zeker was van de volgorde. Eerst na een uur werd de uitslag bekend gemaakt. De algemene mening dat de Rus, die een geweldige eindspurt had. winnaar was. werd niet bewaarheid, want de Fransman bleek eerste, de Italiaan twee de en de Rus derde. Rusland bereikte op de 100 meter niet wat verwacht was, want Karakulov, die op de vorige Europese kam pioenschappen winnaar op de 200 meter werd, plaatste zich niel in de finale Het belangrijkste feit voor Nederland was, dat in de serie 100 meter dames Fanny Blan- kers-Koen een tijd maakte, welke geen der anderen kon benaderen, Het duurde lang voor er reglementair gelopen kon worden. Het Russische meisje Maishina maakte twee valse starts en werd uitgeschakeld. Daarna volgde nog een mislukte start van een der andere deelneemsters. Eerst bij het vierde schot was het starten correct. Fanny Blan- kers was zeer snel weg en onder steeds aan zwellend gejuich vloog zij met verbluffende snelheid over de baan om met een grote voorsprong te eindigen. Haar tijd was 11.7 sec dc- snelste die dit jaar waar ter wereld ook door een vrouw is gemaakt. Haar meer derheid kwam tot uiting doordat de num mers één der beide andere series, de Rus sische meisjes Doukhovitco en Setschenova respectievelijk 12,3 en 12,4 noteerden. Laatst genoemde werd vier jaar geleden Europees kampioene 100 meter. Het was jammer dat de beide andere-Nederlandse dames Gré de Jongh en Xenia Stad-De Jongh werden uit geschakeld. Gré de Jongh was bijna tweede geworden, maar het Engelse meisje Hay was haar op de eindstreep met dezelfde tijd net voor. Succes boekte Nederland bij het vèrsprin- gen voor dames. Willy Lust uit Zaandam bezette de tweede plaats achter de Russische Bogdanova, die 5.82 meter bereikte, terwijl Willy Lust 5.63 meter noteerde. In Oslo werd destijds Gerda Koudijs in 1946 Europees kam pioene met 5.67 meter, juist een centimeter voor haar Russische rivale. Willy Lu9t is een achttienjarige Zaanse, die sedert haar dertiende jaar athletiek beoefent. Zij had niet de minste last van zenuwne, hetgeen blijkt uit de regelmaat van haar sprongen, die tussen de 5.32 meter en 5.63 lagen. Tine de Jongh, de tweede van de drie Nederland se verspringsters, bezette in het totaalklasse ment de achtste plaats met 5.23 meter. Dit is een bijzondere prestatie wanneer men be denkt, dat zij pas 15 jaar is. Tine de Jongh, kampioene der meisjes-junioren, had voor Brussel, omdat zij regimentair te jong is, een speciale dispensatie gekregen. De derde Nederlandse, mejuffrouw Vos, werd elfde met 5.22 meter. Het nummer tien km. snelwandelen werd door de Zwitser F. Schwab in een phenome- nale eindspurt gewonnen, waarbij hij de En gelsman Allen, die steeds voor had gelegen voorbij snelde. Diverse leden van de familie Schwab zijn befaamde snelwandelaars. Wijlen de vader van de nieuwe Europese kampioen werd in 1936 tweede op de Olym pische spelen. Bij deze 10 km. snelwandelen is nog een merkwaardige kwestie aanhangig De Nederlandse scheidsrechter Wesseling. vroeger een bekend snelwandelaar, heeft met zijn Zweedse collega melding gemaakt van onrechtmatig wandelen van de beide Britten. De Engelse hoofdscheidsrechter wilde echter zijn landgenoten niet diskwalificeren. De zaak is nu bij de hoogste instantie, de jury-appèl? aanhangig. De 110 meter horden werd dank zij een indrukwekkende eindspurt, door de Frans man Marie in 14.6 seconden gewonnen. In de serie 1500 meter, waarin Slijkhuis uitkwam, werd het tempo erg gedrukt. De sterksten liepen slechts om bij de eerste vier te komen, om daardoor de finale te bereiken. Zij spanden zich dus niet in. evenmin Slijk huis, die op zijn slofjes achter de Fransman Mabrouk tweede werd. De Zweed Lennart Strand, de grote favoriet op dit nummer, nam zelfs met een vierde plaats genoegen. Hariing liep een dappere race, maar onze landgenoot kon aan het einde het ioen op gevoerde tempo niet houden en werd uit geschakeld. Ook de serie 5000 meter, wJ&ruit Slijkhuis zich had ltten schrappen, leverde geen strijd. Zatopek en de geduchte Fin Makelo gingen pratend met elkaar door de finish. De andere cracks plaatsten zich zonder moeite, o.a. de Olympische kampioen de Belg Reiff. Voetbal Herberts legt functies neer De heer H. W. H. Herberts heeft aan het bestuur van de KN.V.B. een schrijven ge zonden waarin hij meedeelt, dat hij wegens zijn gezondheidstoestand voor een herbenoe ming tot lid van de technische commissie en voorzitter van de keuzecommissie niet lan ger in aanmerking wenst te komen. Reeds in het najaar van 1949 had hij aan de voorzitter van de K.N.V.B. laten weten dat het hem moeilijk zou vallen zich met volle overgave aan de werkzaamheden, wel ke beide functies meebrengen, te blijven wijden. Tennis Gussie Moran wordt prof De Amerikaanse tennisspeelster Gertrude Moran, ook bekend als „Gorgeous Gussie", heeft besloten over te gaan naar de rangen der profs, Haar naam komt niet voor op de lijst van de geplaatste spelers en speelsters voor de Amerikaanse kampioenschappen, welke Woensdag gepubliceerd werd. Cricket Flamingo's—Free Foresters eindigde in een draw Juist toen de cricketwedstrijd tussen de Flamingo's en de Free Foresters op de twee de dag in een uiterst spannend stadium was gekomen brak even na zes uur een hevig onweer boven het terrein van de Haagse cricketclub los, waardoor de wedstrijd in een dr3w eindigde. Nadat de Flamingo's hun eerste innings op onveranderd totaal van 235 voor 6 gesloten hadden trokken om elf uur de Engelèen naai de wickets. Op een totaal van 91 hadden de Engelsen echter al vier wickets verloren, waarvan Leigh een fraaie 30 bijeen geslagen had. Lt. Ainsworth, die als nummer drie was ingegaan kreeg toen gezelschap van de hard slaande batsman Dook en beiden zetten een stand voor het vijfde wicket van 115 runs op. Op het totaal van 206 voor 5 was het dé beurt van Dook om te vertrekken voor een hard geslagen 66 (twee zessen en vier vieren) toen hij op uiterst snelle wijze door wicket keeper Colthoff gestumpt werd. Op 82 gaf Ainsworth een harde kans aan cover-point die echter gemist werd, waarna hij snel met een aantal prachtige vieren zijn 100 vol maakte. Vier runs later echter ving Klink hem van een zeer harde return uit. Toen de Free Foresters het totaal van de Flamingo's gepasseerd hadden (225sloot de aanvoerder zijn innings op 236 voor 7. Zeer bijzonder was het wicketkeepén van Colthoff, die geen enkele extra weggaf en drie slachtoffers maakte. Met nog ruim drie uür speeltijd ter be schikking scoorden de Nederlanders in snel tempo 137 voor 7. waarvan Colthoff 50 not out (6 vieren). De Free Foresters moesten nu 136 runs maken om de wedstrijd te win nen. waarvoor zij ruim anderhalf uur ter beschikking kregen. Hiervan maakten zij 85 runs voor een wicket en hadden nog onge veer 40 minuten te spelen toen het onweer losbarstte. Leigh scoorde 43 not out en Ains worth 39 not out. Zaterdag en Zondag speelt het elftal der Free Foresters de derde en laatste wedstrijd en wel tegen het Nederlands elftal op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaards laan te Haarlem. In de voor de Europese titel zo belang rijke waterpolowedstrijd heeft het Neder lands zevental te Wenen dat van Zuid-Slavië met 63 geslagen, nadat de stand bij de rust 31 was. De Nederlandse doelpunten werden gescoord door Van Feggelen (4 x), Korevaar en Bjjlsma. Geen van de Nederlandse polospelers be hoefde na afloop van de wedstrijd moeite te doen uit het water te klimmen. Immers zij werden er door de enthousiaste supporters uitgehesen. Het toneeltje dat zich na de schitterende overwinning op Zuid-Slavië afspeelde, zou een buitenstaander in de waan gebracht hebben, dat nu reeds het kampioenschap van Europa was behaald. Zover is het nog niet. Wedstrijden tegen Oostenrijk en het altijd gevaarlijke Italië staan nog op het program ma, maar dat ons zevental de titel al voor de helft in de zak heeft, mag gerust worden gezegd. Met acht punten uit vier wed strijden en een prachtig aoelgemiddelde staat Nederland boven aan de ranglijst, ge volgd door Zuid-Slavië en Italië, met elk twee verliespunten. Geheel bezet waren de tribunes van het stadionbad fben de Oostenrijker Weghofer liet beginnen. Even ging het spel gelijk op en beurtelings kregen beide doelverdedi- gers enkele schoten te verwerken, maar lang duurde het niet of de Zuid-SIaviër Bakasim moest het water verlaten en Bijlsma kon na opzwèmmen van de numerieke meerderheid gebruik maken (1—0). De gelijkmaker liet niet lang op zich wach ten. Kurtini passeerde met een geweldig hard schot Van Gelder. Onze "achterhoede had enkele zwakke ogenblikken en even werd het benauwd, vooral toen de scheids rechter plotseling enkele vreemde beslissin gen nam. Korevaar die bij de dag beter gaat spelen, maakte er tenslotte een eind aan en doelpuntte. Nog geen minuut later suisde er een bal van de hand van Braasem vlak voor Van Feggelen op het water. Deze bracht de stand op 31. De tweede helft werd begonnen met een man minder door het uit het water zetten van Bijlsma. Nu begon onze ploeg haar tactische capaciteiten ten toon te spreiden met een spelletje van plaatsen cn terug plaatsen tot de kans schoon was Van Fegge- öen met een lange pass tc bedienen. Maar hoewel het een paar maal niet vee] tohcclde of Nederland had voor de vierde maal ge scoord. kreeg tenslotte Brajevic de gelegen heid de stand op 32 te brengen. De Neder landers lieten zich door dit kloelnunt niet intimideren en de volgende bal, die op de 2 m. liin bij Van Feggelen kwam. was raak i42). Met een hard. maar wellicht houd baar schot werd het nog 43 door Kurtini. Toen was Zuid-Slavië uitgespeeld. Van Feg gelen doelpuntte nog twee maal. In de wedstrijd ZwedenFrankrijk be- De kansen voor H.P.C. In de promotie-competitie om een plaats in de eerste klasse heren moet nog worden gespeeld de wedstrijd AZPCHPC. Deze wedstrijd is vastgesteld op Vrijdag 1 Septem ber in Amersfoort. Indien de Heemstede naren winnen promoveren zij. De stand is thans AZPC HPC Zwcmlust AZC DZV 3 2 1 de Kampioenschap van de kring Haarlem Zondag 27 Augustus houdt HPC in zwemvijver Groenendaal te Heemstede jaarlijks waterpolotournooi om het dames- en herenkampioenschap van de kring Haar lem Koninklijke Nederlandse Zwem- Dond Vrijwel all- lubs heb ben met een dames- en herer 'al inge schreven. Door net deelnem ;,n Cor Braasem en Gerrit Bijlsma aan Europese zwemkampioenschappen in V.\ i cn komt zwemcliib Haarlem met een combinatie van het eerste en tweede herenzevental uit. HPC speelt zonder Tjebbes. In de afdeling heren hebben ingeschreven VZV. DWR, DWT, HVGB. Haarlem en HPC cn in de afdeling dames Haarlem. DWR. DWT en HVGB. haalde het Zweedse zevental een zege van 51. Tjebbes derde in de serie 400 m. vrye slag. De uitslag van de tweede serie 400 meter vrije slag heren luidt: 1. Jany (Frankrijk) 4.58.2; 2. Boiteux (Frankrijk) 4,59,1; 3. Tjebbes (Nederland) 5.03.6. Onmiddellijk na de start nam Jany de leiding gevolgd door Boiteux en op derde plaats Tjebbes. Voor de eerste 100 meter liet Tjebbes 1.09 voor zich afdrukken. Met een lange rustige slag gleed de Nederlander door het water, maar zijn tegenstander Jany kon hij niet benaderen. Od de laatste baan begon onze landgenoot harder te zwemmen, maar hij kon zijn achterstand niet inlopen. Jany tikte als eerste aan en won hiermede de serie. Voorts werd het torenspringen dames verwerkt De uitslag luidt: 1. en Europees kampioene Nicole Pélissard (Frankrijk) 85.67 pnt.; 2. Alma Staudinger (Oostenrijk) 82.38 pnt.; 3. Birte Christophersen (Denemarken) 82.31 pnt.; 4. Paula Tatarek (Duitsland) 73.87 pnt. Honkbal Promotie-wedstrijd van E.H.S. De voor a s. Zaterdag vastgestelde pro motiewedstrijd KennemerlandEHS is naar latere datum verschoven In plaats daarvan heelt de Nederlandse Honkbalbnnd voor Zaterdag de promotie wedstrijd FHSWGA II ingelast. Deze wed strijd wordt gespeeld op het EHS-terrein aan de Sc'nalkwijkerweg. Automobilisme Imka breekt records Op de Monthlérybaan bij Parijs zijn de volgende nieuwe records door dc Duitse Imks-sportwagen gevestigd: F-klasse (1100 tot 1500 cc): 4000 km.: 26 uur 18 min. 23.6 sec., gemiddelde snelheid 152.050 km. per uur; 3000 mijl: 32 uur 41 min. 35.87 ^ec., gem. snelheid 147.670 km. per uur; 5000 km.: 33 uur 57 min. 36.58 sec., gem. snel heid 147.230 km per uur. VAN VLIET KLOPT HARRIS TE MI LAAN'. Bjj wedstrijden od de Vigorelli- baan te Milaan heeft Arie van Vliet het sprintnummer gewonnen voor de wereld kampioen Harris en de Italiaan Astolfi KAMPIOENSCHAP ZOMERAVOND VOETBAL. Door een gelijk spel (22) tegen v.v. ..Nederland" behaalde gisteravond het voetbalelftal van het Marine Hospitaal Overveen het kampioenschap van afdeling B der Zomeravondcompetitie. Autobus maakte duikeling en viel in een kanaal Nat avontuur van Helmondse marktkooplieden Donderdagmiddag is te Helmond een auto bus met achttien marktkooplieden gekan teld en in een kanaal gevallen. Vermoe delijk door een defect aan de remmen kon de chauffeur een bocht niet nemen, waar na hij de bus op een langs het kanaal lopende zandweg tot stilstand wilde brengen. De bus kwam daarbij op de zachte berm, kantelde en viel in het ka naal. Alle inzittenden en de chauffeur konden worden gered. Drie personen lie pen lichte kwetsuren op en werden in het ziekenhuis te Helmond opgenomen. De in de bus aanwezige marktgoederen, hoofd zakelijk textiel, leden schade. Belgische dame omgekomen bij autobofsing Op de rijksweg Breda-Eindihoven, ter hoogte van het Tilburgse stadion, kwamen Donderdagavond een auto uit Den Haag, waarin de heren T. K. P. en Van U. zaten, in botsing met een Belgische auto, waarin een heer en een dame uit Brussel zaten. Beiden werden uit de wagen geslingerd, de dame was op slag dood, de bestuurder werd levensgevaarlijk gewond en is in het Tilburgse ziekenhuis opgenomen. De auto uit Den Haag sloeg enkele malen over de kop, doch de inzittenden kwamen met de schrik vrij. Twee huizen uitgebrand in Groningen Door het ontploffen van een petroleum- vergasser ontstond gisteren in Gro ningen brand in de woning van de heer H. Molema in de Tolhuisgang. Het vuur greep snel om zich heen en kreeg ook vat op het naastgelegen huis bewoond door mej. B Bel. Beide woningen gingen verloren. Een aantal postduiven van de heer M. kwam in de vlammen om. Een kindje van 2% jaar, dat in een kinderwagen lag te slapen, kreeg brandwonden. Het moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Mej. B. was niet verzekerd, de heer M. wel. Een Nijmeegse student miste in een pension te Rotterdam een bedrag van 240. Een tweede pensiongast, die daarna met de Noorderzon vertrokken was, is in een loge ment te Schiedam aangehouden. De man, de 38-jarige monteur G. C. A., die geen vaste woonplaats heeft, werd reeds gezocht we gens dergelijke diefstallen in Amsterdam, Leiden, Vught, Dedemsvaart, Hengelo, Eind hoven, Apeldoorn en Groningen. Alexander Wozniak, een inwoner van Man Chester, heeft een paar voetbotengecon strueerd, waarmee men op rustig water kan lopen. Hier wandelt de uitvinder op een vaart bij Monton, Lancashire. Aanraking van schrikdraad had dodelijke gevolgen In de buurtschap Overberg bij Veenen- daal sloeg de bliksem in een onder zwak stroom staande weide-afrastering, een zg. schrikdraad. Een kalf, dat juist op dat ogenblik met de draad in aanraking kwam, werd gedood. Even later wilde de 21-jarige landbou werszoon W. Hardeman het cadaver weg halen. Toen hij daarbij de schrikdraad aan raakte, kreeg hij een hevige schok. Hij overleed enkele ogenblikken later. Men vermoedt dat door de bliksenjinslag de schrikdraad-installatie defect is geraakt en de spanning van het lichtnet, waarop de installatie was aangesloten, op de draad is gekomen. ADVERTENTIE Donderdagavond hebben de Haarlemmers een samba gedanst in de Assembly Room, die meer dan 700 jaar oud is. Als men in het Frans Halsmuseum een moderne straaljager ten toon zou stellen, zon men waarschijnlijk precies hetzelfde effect verkrijgen. Voor het historisch evenwicht hebben zij daarom ook nog vele ouderwetse dansen uitgevoerd. Cricketers, roeiers, zwemmers en athleten, allen dansten zijn op voorbeeldige wijze met hun gastvrouwen en de vrolijke pleegzusjes. Tussen al deze gratie en vriendelijkheid zagen wij wethouder Geluk de Valeta dan sen en de burgemeester van Derby draaide met zijn vrouw een pirouette. In de pauze van deze „farewell dance" overhandigde de echtgenote van de burge meester alle Haarlemse deelneemsters een porceleinen schaaltje. De mannelijke afdeling van het gezelschap ontving het geschenk uit handen van de burgemeester. De burgemeester van Dgrby, wethouder Geluk en de Engelse wethouder Bowmer spraken woorden van dank. Mr. Bowmer overhandigde aan de heer Geluk een serie Naast Kabouter Bluk wandelden ze naar het dorp. En onderwijl babbelden ze honderd uit. Ze waren ook zo blij, dat ze nu een poos bij de Kabouters zouden logeren! „Dat begrijp ik", zei Bluk. „Het zal je best bevallen en je zult je heus niet vervelen bij ons.We hebben een prettig leventje hier in ons bos!" Riek en Bunkie vertelden hem, hoe zij in hun klompboot gevaren hadden, en dat vond de Kabouter een prachtig avontuur. Bunkie keek naar de kruiwagen, die de Kabouter voortduwde. ,jZal ik die eens overnemen?" stelde hij voor. „O, je mag weieens rijden, hoor", lachte Bluk. „Ik ben nog wel niet moe, maar ga je gang. als je er plezier in hebt!" Bunkie nayn de bomen over en duwde parmantig de kruiwagen over het pad voort. I Bluk en Rick hadden er schik in. En Bunkie zelf ook. foto's van de stad Derby, met verzoek deze in het Haarlemse stadhuis een ereplaats te geven. Tot en met de laatste dag zijn de beide steden op de sportvelden ten strijde getrok ken. De regen vervulde bij de cricketwed strijden nog steeds de naargeestige rol van spelbreker. De wedstrijd tegen Wirksworth, die vorige week wegens slecht weer werd af gelast, eindigde nu in een draw. In de wedstrijd tegen de cricketclub Darley Dale waren de gastheren het eerst gaan batten. Het totaal werd 106 runs voor acht wickets. A. Ruiterman bolwde 4 voor 33; H Donné 1 voor 14; B. van der Heyden I voor 24 De Haarlemmers brachten er wei nig van terecht en de wickets vielen snel. Op 10 hadden vijf batsmen een beurt gehad. Wegens de regen moest gestopt worden, zo dat het resultaat een draw was. Athletiekwedstryden Aanvankelijk lag het niet in de bedoeling om in Derby een athletiekwedstrijd te hou den. De Haarlemse athleten vonden echter, dat zij niet gekomen waren om vacantie te houden. In samenwerking met athletiek- clubs uit Derby werd besloten toch wed strijden te houden. J. Koopman startte in het nummer over 1 mijl. Direct na het begin nam hij de leiding en behield deze tot de laatste ronde. Toen kwam Hubert Hardy vlak bij hem. Hij stevende Koopman voorbij en ging als eerste over de eindstreep gevolgd door J. Koopman Jan Boooy had een zeer goede start op de 100 yards, doch raakte achter en eindigde als derde met een tijd van II sec. Hetzelfde resultaat behaalde J. Her mans. die in de wedstrijd voor 880 yards met vier Engelsen uitkwam. De Haarlemse prestaties op de sintelbaan waren niet onbe vredigend. Het Engelse publiek —as zeer enthousiast over het speerwerpen van de Haarlemmers. Na drie worpen stond M. Daane onbedreigd aan de kop met een voorsprong van meer dan drie meter. J. Hermans wierp drie maal en iedere keer een meter verder. Toen zeiden de Engelsen dat zij maar niet verder moesten gooien. J. Her mans had de uitex'ste grenzen bereikt. De sportontmoetingen zijn nu voorbij Om een minuut over twaalf precies zongen de gasten in de Assembly Room „happy birth day" voor de Haarlemse zwemster Wies Mol. die vandaag haar verjaardag vierde. Daarna vertrokken de speciale bussen met het spor tieve gezelschap om een ieder bij zijn gast heer thuis te brengen Vanmorgen om negen •:ur vertrok het gezelschap uit Derby naar Londen. Vanavond wordt de tqcht naar Rot- •erdam begonnen en Zaterdagmorgen tegen halfelf worden de Haarlemmers op het Haarlemse station verwacht. Drie militairen omgekomen Ongeluk bij schietoefening op terrein van de Harskamp Donderdag is op een van de terreinen van het infanterieschietkamp „De Hars kamp" een ernstig ongeluk gebeurd. Tijdens dc schietoefeningen is door tot nu toe onbekende oorzaak een mortierprojec tiel ontploft, waardoor drie militairen om het leveh kwamen. Naar de juiste toedracht van zaken wordt door de marechaussee in samenwer king met de technische staf der Konink lijke Landmacht een onderzoek ingesteld. De slachtoffers zijn J. M. Musters uit Bergen op Zoom, J. Klingeman uit Zwijn- drecht en A. J. M. de Laat uit Beverwijk. De Laat was 29 jaar, gehuwd en had vier kinderen. Allen waren cursisten van het Vrijwilligers Opleidingscentrum te Wezep, waar zij werden opgeleid tot beroeps onderofficier bij de Koninklijke Land macht. Groter percentage van de invoer door uitvoer gedekt De stijging van de omvang van de in voer gedurende de laatste maanden heeft zich in Juli niet verder voortgezet. Vol gens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gege vens bedroeg de waarde van de in. de maand Juli ingevoerde goederen ƒ629.000.000 tegen ƒ691.000.000 in Juni en de hoeveelheid 2.49 millioen ton tegen 2.84 millioen ton in Juni. Het dekkingspercentage werd belang rijk hoger, doordat de uitvoer toenam. Deze bereikte in Juli een* totale waarde van 447.000.000 - (Juni: ƒ429.000.000) en, een totaal gewicht van 1.33 millioen top (Juni 1.38 millioen ton). De invoer van granen liep sterk terug. Voorts viel een teruggang te constateren bij de invoer van kolen, minerale olie, veekoeken, Zuidvruchten en ruwe tabak. Daarentegen viel een belangrijke stijging waar te nemen bij de invoer van hout. Ook voor slachtvee en vlees, oliehouden de zaden en plantaardige olie waren de invoercijfers hoger vergeleken met de vorige maand. De voortgezette stijging van de uitvoer werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de hogere export van melk, zuivelproducten en eieren, suiker en suikerwerken, tin in blokken en vaartuigen. De uitvoer van vlees, groente en fruit, cokes en electri- sche machines vertoonden echter een lichte daling. Een „rij-vlieg-puzzle" in de Wieringermeer Bij de feesten van het 20-jarig bestaan van de Wieringermeer zal de Noordhol landse Aeroclub op Zaterdag 9 September een „rij-vlieg-puzzle" houden, waarbij sportvliegers en automobilisten equipes zullen vormen. Van een voor die dag in gereedheid gebracht vliegveld zullen de sportvliegers een voor een opstijgen om een in de Wieringermeer uitgelegd kruis van 6x6 meter te gaan opsporen. Heeft de vlieger dit gevonden, dan tekent hij de plaats van dit kruis op een kaart aan, vliegt terug en werpt deze kaart in een berichtenkoker naar de bij het vliegveld wachtende automobilisten. De bij het vlieg tuig behorende auto-bemanning vangt de koker op en moet nu trachten het kruis zo snel mogelijk te bereiken. Ondertussen zoekt het vliegtuig naar het tweede kruis en komt zo spoedig mogelijk terug om de tweede auto op weg te sturen. De kortste tijd van vliegtuig en beide auto's telt voor totaal-tijd. By opgravingen te Npmegen op de heuvelrug aan de Sterrenschansweg is men gestoten op overblijfselen van een Romeins kamp uit de eerste eeuw na Christus. FEUILLETON door Cisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 2) Mariene sprong zo heftig van haar stoei op, dat deze achterover viel. Zij strekte haar mooie handen in een gebaar van af weer uit en haar ogen leken groter dan anders en vol angst. Neenee.nee! riep ze uit. Zegt u dat niet. dat kan niet. De arts trachtte de ontstelde vrouw te kalmeren. Het was duidelijk, dat ze niet ver van flauw vallen af was. Inspecteur Helbing moet hetgeen ik constateerde, helaas bevestigen. Meneer Rothe is door een revolverschot, van enige afstand afgeschoten, gedood. Hoe kunt u da; zien? vroeg ze mat. Bij zelfmoord, mevrouw Rothe, zou den er door de korte afstand tekenen van verbranding aan de wondrand te consta teren zijn. Daar deze eigenaardigheid ont breekt, kunnen we, mede uit de wijze waarop het schot ingedrongen is, vaststel len. dat de kogel van enige afstand afge schoten moet zijn. Met een onzeker gebaar trad Mariene op de dokter toe. Dokterinspecteur.ik.eh. Vol belangstelling keek inspecteur Hel bing haar aan. Zegt u ons alstublieft, wat u weet, mevrouw Rothe. Had uw man misschien speciale vijanden? De zin, die Mariene Rothe stamelend be gonnen was, werd niet afgemaakt. Haar lippen bewogen zich nog even, voordat ze met een zacht gekreun in elkaar zakte, zonder dat één van beide politiemannen 't voorkomen kon. Werner Helbing en zijn collega namen het lichte vrouwenfiguurtje op en legden haar op door Wilkens en Riedel in allerijKtegen elkaar geschoven stoelen. Ze is flauw gevallen, constateerde de dokter, terwijl hij de kraag van haar japon losmaakte. We zullen het verhoor var. haar tot morgen moeten uitstellen. De verhoren van het fabriekspersoneel en de privé-bedienden duurden tot laat in de nacht. Inspecteur Helbing en zijn collega Heinz Urban stelden hun vragen tot in de kleinste détails. Het was al lang voorbij middernacht, toen de laatste twee getuigen' moesten worden gehoord. Het waren de knecht van de vermoorde, Karl Schmltt, en Hanna Erhart, het kamermeis je, dat tevens optrad als mevrouw Rothe's kamenier. Helbing bladerde de verschillende ver klaringen door en schoof de papieren naar zijn collega. En nu dus de allerlaatsten, zei hij tot Urban. Ik geloof, dat dit echt een geval naar je hart is, glimlachte deze. Helbing lachte terug en stak een sigaret op. Daar kon je wel eens gelijk aan heb ben, Urban. Ik heb er zo'n idee van, dat deze geschiedenis met Rothe een geval wordt, waarvoor we al onze krachten en capaciteiten zullen hebben in te zetten. Geloof je, dat zich complicaties zullen voor doen? Met een zekere spanning keken ÏJrban's ogen in die van zijn collega. Meer complicaties dan jich tot dusver hebben voorgedaan, zijn niet eens nodig, verklaarde Helbing. Deze zaak zal veel stof doen opwaaien. In ieder geval véél meer dan degenen, die er een rol in spelen, momenteel kunnen vermoeden.... Heinz Urban keek zijn collega, die reeds kon terugzien op de succesvolle afwikke ling van vele zaken, vragend aan. Helbing knikte verstrooid en scheen opeens diep in gedachten verzonken. Toen hij bleef zwijgen, kuchte Urban veelbetekenend. Zullen we maar met de laatste ver horen beginnen? vroeg hij met een blik op de klok, die een vèrgevoraerd uur aan wees. Om eerlijk te zijn, ik ben doodmoe. Wij hebben een zware dag achter de rug. Hij moest zijn woorden echter nog eens herhalen, voordat ze tot Hebling door drongen, zó diep was deze in gedachten verzonken. Janatuqrlijk.je hebt gelijk, Urban, laten we voortmaken. Zullen we maar met het kamermeisje beginnen? Als ik me niet vergis, ziet ze er allerliefst uitl Urban keek hem verbaasd aan. Ja, jij hebt dat meisje niet zo goed bekeken als ik. m'n beste Urban, lachte Helbing, terwiji hij een po^tieagent op droeg Hanna Erhart te gaan roepen. Enige ogenblikken later kwam het meis je het vertrek binnen. Haar blik ging van de een naar de ander en bleef dan vragend op Helbing gevestigd. Ze zag er werkelijk alleraardigst uit. Klein, slank en lichtblond. Bent u erg moe? begon Helbing op vriendelijke toon. Ja, inderdaad, antwoordde ze aarze lend. Het verhoor zal niet lang duren. Wil jij even de personalia opnemen, Urban? Met zachte stem vermeldde ze de diverse data. Hoe lang werkt u al bij mevrouw Rothe? Sinds een jaar. Ik geloof wel, dat ze tevreden over me is. Dat neem ik aan, anders zou ze u wel ontslagen hebben, merkte Helbing zakelijk op. Wat verdient u? Hanna Erhart noemde het bedrag. Dat was tenminste m'n aanvangs salaris, voegde zij er aan toe, sinds drie maanden verdien ik ongeveer de helft meer. Helbing fronste de wenkbrauwen en klopte met zijn potlood op de tafel. r— Wat was de reden van die verhoging? Hanna glimlachte. Mevrouw Rothe is zeer veeleisend. Ze heeft me bijna de hele dag nodig. Voor haar toilet, voor manicure, voor het in orde houden van haar garderobe, voor bood schappen bij de kleermaker en de modiste, naaiwerk, enz., enz. De inspecteur keek op. Wat wilt u zeggen met enz., enz.? Wilt u dat nader verklaren? Hij leunde achterover in zijn stoel en keek het meisje strak aan. Hanna bloosde onder zijn blik. Als u werkelijk daarop staat, dan moet ik u vrouwengeheimen verklappen. Mevrouw Rothe is een zeer moderne vrouw en ze houdt ervan zich goed te verzorgen met diverse schoonheidsmiddelen. Hier in de buurt zijn die spullen natuurlijk niet te krijgen en daarom moet ik altijd naar Wenen om allerlei in te slaan. Helbing glimlachte. Zo, zo, natuurlijk, dat begrijp ik. U bent dus een zeer volledige kamenier! Ze knikte. Inderdaad. In het huishouden heb ik niet veel te doen. Als er gasten zijn, moet ik de tafel dekken, het zilver verzorgen en soms helpen dienen. Naar ik hoor, had het echtpaar Rothe veel bezoek, mengde Urban, die tot dus verre gezwegen had, zich in het vraagge sprek. Ja, er kwamen dikwyls gasten. Meest al 's Maandags en Donderdags. Weet u, wie die gasten waren? Ja, ik ken de gastenlijst vrijwel van buiten. Ik moest mevrouw altijd helpen, als ze uitnodigingen voor grote avondpar tijen schreef. Het meisje noemde een lange rij van namen op, die Urban opschreef. Er waren vele industriëlen bij, enkele grote weten schapsmensen en twee bekende zangeres sen, die bij de Staatsopera in gastrollen optraden. Bijna allemaal zeer bekende namen, merkte Urban op. Helbing boog zich naar het meisje toe. Staat u alleen op de wereld? Of hebt u familie, broers en zusters, ouders? Ik heb m'n ouders, broers of zusters bezit ik niet. Juist. Waarvan leven uw ouders? Mijn vader heeft een klein pensioen tje. Is dat voldoende om van te leven? Nee.eigenliijk niet.antwoord de ze aarzelend. U doet hem dus zeker een deel van uw salaris hier toekomen? Ja, natuurlijk. Weet mevrouw Rothe daarvan? Hanna mompelde iets, dat Helbing niet kon verstaan. Wat zegt u. Ik maak u er opmerk zaam op, dat u duidelijk en zonder omwe gen moet spreken. Vertelt u mij dus alstu blieft, of mevrouw Rothe ervan op de hoogte is, dat u uw ouders ondersteunt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6