Jeugd van Bennebroek huldigde de jubilerende burgemeester Taxi? Bel 1.2.3.4.5 „HAARLEMSCHE AUTORIJSCHOOL" PRIMA NAAISCHAREN Vergelijkende cijfers over werkloosheid en Bondig Vrijdag 25 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant 't Is feest in ons dorpje voor jong en voor oud, 'i Is feest nu voor groot en voor klein. De vlaggen, zij wapp'ren en roepen het uit Hoe blij wij in Bennebroek zijn". Dit was het begin van een lied, dat de Bermebroekse schooljeugd Donderdag middag mr. K. J. G. baroh van Harclen- broek van Bergambacht, ter gelegenheid van diens zilveren ambtsjubileum als bur gemeester van Bennebroek toezong. Niet alle leerlingen der scholen uit Ben nebroek waren in de tuin van het Huis „Te Bennebroek" bijeenkomen, omdat het nog vacantie is. Er waren er echter velen en voorafgegaan door het plaatselijk muziekcorps „Kunst na Arbeid" onder leiding van A. Nieman trokken zij naar de villa van de jubilaris aan de Rijksstraat weg 61. Uit de woningen van de meeste bewoners van het dorp was de Nederland se vlag gestoken ter ere van de burge meester. De jeugd zong onder leiding van een dei- onderwijzers van de katholieke school het feestlied, dat met de volgende wens be sloot: „Wij wensen,dat God u nog lang na deez' dag Voor onze gemeente bewaar. Hij zij u nabij met Zijn wijsheid en trouw, Dit vragen wij thans met elkaar: Voor u en de uwen veel voorspoed en vreugd, Dat wensen wij samen als Bennebroeks jeugd". De burgemeester dankte het Oranje-comité dat de zanghulde had voorbereid, het onderwijzend personeel, dat zich de moeite heeft getroost de kinderen het lied te doen -instuderen en vervolgens richtte hij zich tot de jeugd. Spreker was dankbaar, dat de kinderen hem het mooie lied hebben toe gezongen. Bij zijn intrede in 1925 heeft de jeugd ook gezongen. De meisjes en jongens van toen zijn volwassen geworden en zullen zich de hulde nog herinneren. De inspecteur van politie te Heemstede, majoor van de rijkspolitie, led#n van het polderbestuur van Haarlemmermeer, artsen, geestelijken en vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen. In de tuin concerteerde „Kunst na Ar beid" tijdens de receptie. Het jubileum is in huiselijke kring ver der gevierd. Vanavond wordt een maaltijd gehouden voor raadsleden en oud-raads leden en dan volgt een huldiging namens de burgerij in „Oud Berg en Dal". Burgemeester mr. M. M. Kwint van Veisen feliciteert zijn jubilerende Bennebroekse ambtsgenoot. burgemeester raadde dat mevrouw A. H. Bingnalda het feestlied had gemaakt en dankte haar daarvoor. Met het zingen van het Wilhelmus werd de zanghulde besloten. Nadat de school jeugd vertrokken was, ontving zij elders in de 'gemeente een tractatie. Receptie De jubilerende burgemeester hield daarna een receptie, waarop velen geluk wensen hebben aangeboden. Wij noemen dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, com missaris der Koningin in de provincie Noordholland met zijn echtgenote, de bur- burgemeesters van Bloemendaal, Velsen, Hillegom en Zandvoort, de wethouders en gemeentesecretaris van Heemstede (de burgemeester is met vacantie), de directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedi'ijf Noordholland de heer W. Snellen, de directeur van 'de N.Z.H.V.M. de heer J. J. Jurrissen, leden en oudrleden van de gemeenteraad van Bennebroek, leden van het gemeenteper- soneel, afgevaardigden van de stichting „Vogelenzang", jhr. J. P. W. van Doorn, oud-burgemeester van Heemstede, E. H. Tenckinck, oud-hoofdcommissaris van politie te Haarlem en A. Berentsen, hoofd- ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ, Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Dirkje Eveline, d. van C. Mar- cusse en W. Wester; Petronella Margarétha, d. van G. Schenk en M. J. van Oeveren; Willem Kamerman, z. van K. Kamerman en Pieternella N. van der Hulst; Jan Hendrik, z. van J. H. Roos en G. A. Zoeteman; Chris tina, d. van H. Westendorp en C. T. Boon tjes; Jan, z. van J. Cuvelier en P. A. Bur gers; Klaas, z. van H. van 't Land en E. de Ridder; Trijntje Geertruida, d. van J. Klaas- sen en R. Vissers; Piet, z. van H. Ras en A. Kloosterman; Pieter, z. van A. C. Imanse en C. Bauer; Catharina, d. van D. C. Cardol en Baartman; Johannes, z. van J. K. Vos en M. W. Gerreyn; Antonie, z. van G. van Es en T. Wiersma; Petrus Cornelis Maria, z. van W. van der Kamp en J. M. Peters;. Lena Hendrika, d. van H. Witziers en H. Hoetmer; Catharina Christina, d. van C. J. van der Maarl en H. C. van der Dussen; Arie, z. van L. I. van Eenennaam en K. Versteeg. ONDERTROUWD: Gerardus Smit en Cor nelia Maria van der Tol; Maximiliaan Her- manus Rap en Maria Elisabeth de Mol; Ernst Frederik de Klark en Maria Hoetmer; Hen drik Kroon en Hendrika Jacob Meijer; Da niël Mullié en Bootje Eilander; Jan Hol van den Bosch en Johanna de Kwaasteniet: Hen drik Nieuwdorp en Jacoba Johanna Huijs- man; Machiel Smit en Maud Madalaine de Marchena; Hendrik ten Hove en Cornelia Tepper; Jacobus Lambertus Smit en Aagje van der Kwast; Abraham Johannes Peter son en Gerritje Oldenburg. GETROUWD: Joannes de Jong en Petro nella Alida Margarétha de Groninger; Leo- nardus Adrianus Maria de Groot en Geertruida Johanna Ros; Johan Carel van der Lippe en Elisabeth Agata Helena Bohte; Cornelis Jan Versteeg en Catharina Regina Maria de Vries; Cornelis Antonius Johannes Josephus van Gestel en Johanna Maria Ka bel; Leo Rijndert den Otter en Agatha Maria Cornelia dc Waard; Gerardus Adam Antho- nius Evers en Lisette Jeanne Martin e Coo- ken; Pieter van der Spek en Gerritje Walter; Johan Michel Roel en Aletta Jenneke Mulder. OVERLEDEN: Maarten Adrianus de Man, 66 j., echtg. van Geertrui Vaalburg; Wiihel- mina Elisabeth Muller, 86 j., wed. van F. J. Krahé. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. P. Versluis—End er. z. ONDERTROUWD: D. C. Bevelander en J. H. L. Vlutters; J. G. Hazebelt én M. C. Verkerk. GEHUWD: A. Priebee en A. Th. Glas; E. J. Dubel en B, Mulder; J. A. Huurman en A. Klooster; J. Geers en M. Koper; W. D. van Oldenborgh en J. G. Meesters. OVERLEDEN: C. H. Baronesse van La- wick, 55 j.; E. H. J. Smit—Schoor, 64 j.; C. L. Binsbergen, 53 j.; W. van Leeuwen, 53 j.; I. M. Huhnholz, 24 j.; T. van der Eist—Tei- wes, 82 jaar. Zandvoort Echtpaar Van Pagée verlaat de gymnastiekvereniging O.S.S. Het bestuur van de gymnastiekvereni ging O.S.S. heeft medegedeeld, dat de heer en mevrouw Van Pagée, die jarenlang hun beste krachten aan deze vereniging heb ben gewijd, van 1 September af de tech nische leiding niet meer zullen verzorgen. Het steeds toenemende werk met heilgym nastiek en massage, dat dikwijls ook in de avonduren moet geschieden, maakt het hen onmogelijk leiding te blijven geven aan de vereniging. Als een bekwaam op volger werd door de heer Van Pagée de heer P. Peeman uit Amsterdam aanbe volen, die reeds enige tijd bij de vereniging les geeft. Het bestuur heeft inmiddels de heer Peeman benoemd. Op de avond van 20 September zullen de heer en mevrouw Van Pagée afscheid nemen van O.S.S., waarbij het echtpaar wordt gehuldigd. Voor de komende wintermaanden is het aantal lesuren van O.S.S. aanzienlijk uit gebreid en gébracht op 23Va uur per week. Splitsing van overvolle uren en verlen ging van oefentijden voor de oudste jon gens en meisjes alsmede voor de dames en heren hebben hiertoe geleid. De ver eniging zal in het komende seizoen twee openbare uitvoeringen geven. Lampion-optocht De door de Vereniging tot Viering van Nationale Feestdagen voorbereide lampion optocht, welke oorspronkelijk was georga niseerd op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, doch toen door slecht weer niet kon doorgaan, zal nu op de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina worden gehouden. De deelnemers kunnen zich uiterlijk tot 's avonds half negen melden bij de school in de Herenstraat, waar hen gratis een lampion zal worden uitgereikt. Na afloop van de optocht wordt er op het Tramplein een openlucht-bal gearran geerd, waaraan de band van Engel Paap zal medewerken. landbouwende" jeugd leverde goede prestaties Op liet gereserveerde strand van bad Zuid waren Donderdagmorgen 69 jongens en meisjes met grote toewijding bezig, uit het zand allerlei vormen te vervaardi gen. Het was de eerste zandbouw-wed- strijd, welke door „Touring Zandvoort" gedurende dit seizoen was .georganiseerd. Onder de wedijverende handen van de jeugdige deelnemers, die in drie leeftijds klassen waren verdeeld, veranderde het genoemde strandgedêelte in een bonte Ver zameling van forten, kastelen, vliegtuigen, zeeschepen, race-auto's, een circuit en een raadhuis, beide naar Zandvoorts model, welke collectie nog was uitgebreid door een menagerie van de meest uiteenlopende diersoorten. De veie kranige prestaties maaktén het niet gemakkelijk voor de jury, welke gevormd werd door de kunstenares mej. J, Jansen, de beeldhouwer A. de Brou wer en de directeur van „Touring Zand voort", de heer Iiugenholtz. Met grote span ning luisterden de deelnemers naar de uit slag, die omtwaalf uur werd hekend ge maakt. in de klasse van acht- en negen jarigen kreeg' Claartje Nooy de eerste prijs voor het door haar geschapen hobbelpaard. De tweede prijs verwierven Wim de ha Court en Karei Hendriks, die ëen complete badinrichting hadden aangelegd en de derde kreeg Bert Jacobs, de bouwer van een stoomschip. In de leeftijdsklasse van twaalf tot en met veertien jaar werden de Ongeveer 450 employés van liet secretariaat der Verenigde Naties hebben reeds hun intrek genomen in het nieuwe UNO hoofdkwartier in Manhattan, New York, hoewel nog tal van werklieden met de voltooiing van het gebouw bezig zijn. Dit glazen paleis heeft 39 verdiepingen. schildpadden van Jaap ten Hoonte het hoogste getaxeerd. Marie Gorter ontving voor haar hertje „Bambi" de tweede prijs en Letje Ijsvogel, die een boerderij had gebouwd, werd derde. De eerste- en cle tweede prijswinnaars in de klasse voor dertien- tot en met zes- ienjarigen bleken te zijn geïnspireerd door het circuit en het raadhuis van Zand voort, het waren respectievelijk Jan Koper en Jaap Brugman. De twee gezusters Bos man wonnen de derde prijs voor een fraai zand-bouquet. De heer Hugenholtz reikte met een toe passelijk woord de prijzen uit, bestaande uit boeken, ballpoint-pennen en dergelijke. Alle „zandbeuwers" werden bij hun werk door „Touring Zandvoort" onthaald op chocolade en limonade. Vele badgasten vergaten de zee voor deze wedstrijd, die zo goed bevallen is, dat het aanbeveling ver dient, zo iets in het vervolg meer dan één maal per seizoen te organiseren. Dc rubbërstichtlng, een instelling die in 1936 werd gesticht en op coöperatieve basis door alle rubberproducenten in Indonesië wordt gefinancierd, krijgt in Delft een nieuw gebouw. De eerste' paal voor dit bouwwerk is in de grond geheid, nadat de Hoge Com missaris voor Indonesië in Nederland, mr. Mohammed Roem, daartoe het teken had gegeven. ADVERTENTIE PLEIN 33 TELEFOON 13000 OF 17000 Ons leslokaal (uniek in Haarlem) is voor ieder zonder verplichting te bezichtigen. Rijles met moderne leswagen 6,— per uur. Privé theorie lessen. 2,50 per uur. In clubverband 1,per uur. 4 Prospectus wordt, U op aanvraag gaarne toegezonden ADVERTENTIE vanaf 3, WEBER GR. HOUTSTRAAT 166 B.D. HOUTBRUG Heemstede BURGERLIJKE STAND GETROUWD: J. J. SchlÖtjes en A. A. Kerkvliet; W. Post en A. Kok; J. J. M, Har- tog en J. E. M. Stolten; W. D. van Dijk en J. Zijlstra; W. Zoethout en M. de Vries. GEBOREN: Willem Casper, z. van W..C. Grillis en M. Verrijzer; Robert Jozef Paul, z. van H. J. P. Loeffen en L. M- Freundlieb; Willem Jan, z. van W. J. Claas en T. Brou wer; Josephine Catharina Maria, d. van' W; M. van Leuffen en C. J. van Leeuwen; Su sanna, d. van J, L, P. van Deursen en S. Hagebout; - Cornelis Jacobus Franciscus Maria, z. van J. F. Thissen en H. J. C. Peek; Maria Margarétha, d, van G. H. Moone en A. M. van der Linden; Afra Jannette Maria, d. van N, S. Bos en D, M. Portegies. OVERLEDEN: E. A. Monderman—Drieger. 79 j.; V. H. E. Günther, 36 jG. van Broek huizen—Br inkers; J. M. Bergman—Remijn, 57 jaar. CONCERT De R.K. Harmonie „St. Michaél" geeft op Zondag 27 Augustus des middags van 35 uur een concert in het wandelbos „Groenen- Lisse HARDDRAVERIJ Op 28 Augustus zal de jaarlijkse kortebaan draverij gehouden worden op de grasbaan van de gebroeders Vreeburg. De volgende geldprijzen zijn beschikbaar gesteld: 1000, 400, 200, 100. R.K. KERK Door de bisschop van Haarlem is J. Stade- gaard te Amsterdam benoemd tot kapelaan alhier, met de opdracht de- oprichting voor te bereiden van de nieuw te bouwen paro chiekerk aan de Oranjelaan. Bennebroek BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Dirk, z. van J. v, d, Wolf en E- B, L. Sewarte; Jozefa Henriette Maria, d. Van J. N. Hulsbosch en E. Hos. Bureau voor beroepskeuze In het verslag van de werkzaamheden van het Gemeentelijk Bureau voor Be roepskeuze te Haarlem over het jaar 1949 deelt de heer W. F. Jansen mee, dat het aantal eerste bezoeken totaal beliep 504 (377 manlijke en 127 vrouwelijke advies- vragenden). Jonger dan 15 jaar waren 221 m. en 49 vr.; 15 tot en met 17 jaar 102 m. en 27 vr.; 18 tot en met 20 jaar 35 m. en 32 vr. en 21 jaar en ouder 19 m. en 19 vr. Van de uitgebrachte adviezen betrof een belangrijk aantal het voortgezet onderwijs in een of andere vorm na de lagere school. Van de 307 adviezen aan jongens en 127 aan meisjes leidden er respectievelijk 173 en 40 tot het volgen van verder onderwijs. Een belangrijke taak van het bureau is ook het uitoefenen van de zogenaamde na zorg. Over het algemeen valt over de mede werking van de ouders in deze niet te klagen; toch blijkt meermalen hun belang stelling tot nul gedaald, bijvoorbeeld wan neer zij tegen het advies in hebben gehandeld en een richting zijn gegaan, die hun door het bureau was ontraden. Als dan de praktijk de prognose van het bureau bevestigt, ziet men er in veel gevallen tegen op om nog eens te komen overleggen. Dat is jammer, want het gaat er niet om wie tenslotte gelijk heeft, maar het belang van het kind wordt er mee geschaad en dat is erger dan alle gekrenkte of ontluisterde oudertrots, De heer Jansen merkt op, dat een lan delijke organisatievorm het beste zal zijn gediend om de voorlichting goed te kunnen verrichten. Daarnaast ligt de eigenlijke kracht van de voorlichting in een goed ge outilleerd en gedocumenteerd plaatselijk of regionaal bureau, dat met kennis van zaken over de mogelijkheden in de naaste omgeving, vooral van opleidingen in een praktijk, kan oordelen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Augustus 1950 ONDERTROUWD: 24 Aug., J. Naaktgebo ren en C. M, C. van Warmerdam. GEHUWD: 24 Aug., C, J. van der Vooren en E. M. de Vos; D, de Leeuw en H. Jung- fermann; G. Roosma en H, Jonkhof; C, J. Vijlbfief en A. Stoel; W. C. Hagens en K. J. van Tilburg. BEVALLEN van een zoon: 23 Aug., T. BergansiusMink; P. C. G. van Galen Verhoef; G. J. Reefvan Doorn; A. M. C. Vermeijsvan Reijsen; J. Doezievan der Reep; K. J. ReijmerinkJager; M. W. van der Puttende Wit. BEVALLEN van een dochter: 23 Aug., C. M. H. BakkerPost; II. G. W. Rosenhart Braakman; A. Dijkaagvan de Stouwe: 24 Aug., C. E. van der PuttenKeeman, OVERLEDEN: 23 Aug., E. M. de Leeuw— Neuteboom, 69 j., Badelochstraat; B. G. Steinkamp, 77 j., Kleverparkweg. Onder de Haarlemse losse arbeiders zijn er velen die als werklozen moeilijk zijn te plaatsen In het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is een studie op genomen over de werkloosheid in Neder land, waarbij belangrijk cijfermateriaal gegeven wordt voor vergelijking. Cijfers worden gegeven over het aantal werklozen op drie tijdvakken. 31 .Tan. '49 Cl Juli '49 31 Jan. '50 Aantal Aantal Aantal V» Haarlem 1218 3,3 785 2.1 2054 5.5 Bloemendaal 44 1.2 34 0.9 66 1.9 Heemstede 121 2.6 61 1.3 138 3.- Haarl.meer 383 5.- 19 0.2 488 6.3 Beverwijk 109 1.8 33 0,5 210 3.4 Velsen 123 1 1 85 0.7 356 2.9 De percentages zijn berekend op het aan tal mannelijke werkkrachten. Uit deze vergelijkingen is te zien dat de werklozencijfers in Beverwijk en Velsen belangrijk lager zijn dan in Haarlem. Dit is een geyolg van het feit dat Beverwijk en Velsen in het bijzonder industrie-gemeen ten zijn. Het werklozen-percentage was voor deze omgeving ip Haarlemmermeer in de winter maanden het hoogst, maar daarentegen in de zomermaanden het laagst, waaruit dui delijk blijkt, dat in die gemeente veel land en tuinbouwers zijn. Afzonderlijk worden nog de cijfers over de werkloosheid in de bollenstreek ge geven. Deze zijn: 31 Jan. '49 31 Juli '49 31 Jan. '50 Aantal Aantal Aantal Bennebroek 7 1.4 4 0.8 8 1.6 Hillegom 90 3.2 9 0.3 140 4.9 Lisse 129 5,4 10 0.4 209 8.7 Noordw.hóut 83 6.0 1 0.1 106 7.5 Sassenheim 86 5.8 4 0.4 124 8.- Voorhout 29 3,8 3 0.4 49 6.3 Uit. deze cijfers blijkt dat het werk Ln de bollenstreek ook sterk beïnvloed wordt door het seizoen. In de wintermaanden zijn er betrekkelijk veel werklozen, maar in de zomermaanden zeer weinig. Eind Januari 1950 was het aantal gere gistreerde werkloze mannen (inbegrepen D.U.W.-arbeiders en wachtgelders) 104.000, of nog geen 5 van het getal onzelfstan dige beroepsoefenaren. Eind januari 1949 was dit percentage onder de 4. In Juli 1949 was het zelfs beneden de 2. De percentages van Haarlem kunnen dus zeer dicht bij die voor het gehele land gelden. De volgende opmerkingen worden door de opsteller van deze studie gemaakt: „In 1949 was de werkloosheid in Neder land over het algemeen van geringe om- van. Vele gemeenten en -gebieden vertoon den .zeer lage werkloosheidspercentages Andere gemeenten en streken daarentegen bleken, wat de werkloosheid betreft, minder gunstige omstandigheden te ver keren. Van'de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners hadden Nijmegen, Arnhem, 's-Gravenliage, Groningen (wintermaan den), Emmen, 's-Hertogenbosch, Breda, Hardenberg, Hoogeveen, Onstwedde, Ber gen op Zoom, Heerenveen en Oss vrij hoge werkloosheidspercentages. Wat de in beschouwing genomen econo- misch-geografische gebieden betreft, kwam vooral in het Oldambt, de veenkoloniën, de Noord-Friese bouwstreek, het Friese zandgebied, de Drentse veenstreken, de Streek en de Brabantse kleistreek in de winter veel werkloosheid voor. Ook in de Noord-Groninger bouwstreek, de streek langs Waal en Rijn, de bollenstreek en de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden was het verschil tussen winter- en zomer-werk- loosheid vaak vrij groot. In de zomer wa ren vrijwel overal de percentages laag (sommige gebieden vertoonden voor de gemeenten onderling vrij sterke verschil len)". Berekend is, dat op 31 Januari 1950 het percentage van de „moeilijk plaatsbare werklozen" voor het gehele land, berekend naar het aantal werkloze mannen, 23 was. Maar voor Haarlem beliep dit niet minder dan 37. In Haarlem zijn veel losse arbeiders on der de werklozen, het percentage is zelfs 30. Het grootste deel van deze werkloze losse arbeiders wordt gerekend tot de „moeilijk plaatsbare werklozen". Firma J. Fortgens en Zoon vijftig jaar in de Koningstraat Vrijdag 1 September is het vijftig' jaar geleden dat de heer J. Fortgens Czri, zich als horlogemaker in de Koningstraat ves tigde. Aanvankelijk was het bedrijf gehuis vest in perceel 12. Toen in 1936 het Stad huis uitgebreid werd, verhuisde de firma J. Fortgens en Zoon, (in 1927 was zijn zoon compagnon opgenomen) naar het andere hoekhuis, namelijk perceel 14. De heer Fortgens was reeds voor 1900 een be kende persoonlijkheid in Haarlem. Hij was, als opvolger van zijn vader, stadsklokken- maker, welke functie hij een groot aantal jaren heeft waargenomen. De heer 'Fort gens moest zorgen dat de klokken van de Grote Kerk, van de Bakenesser-, van cle Nieuwe Kerk, van de Amsterdamse en de Houtpoort bleven lopen. In Februari 1931 is hij overleden. De heer G. Fortgens is in Haarlem een bekende figuur buiten zijn bedrijf. Veertig jaar heeft hij de Haarlemse brandweer als vrijwilliger gediend en als voetballer heeft hij meegewerkt aan successen van UW, Ajax en Haarlem. Om gezondheidsredenen zal de heer G. Fortgens zich binnenkort uit het bedrijf terugtrekken. Voor de toekomst behoeven geen zorgen te bestaan. Zijn echtgenote, die hem al 32 jaar ter zijde heeft gestaan en een aandeel hpeft gehad in de bloei van de zaak, blijft nog haar krachten geven. De zoon, die de vakschool te Schoonhoven gevolgd heeft en gediplomeerd goudsmid is, is reeds in het bedrijf werkzaam. Op 1 September is de oudste bediende de heer A. A. Konings, Van der Vinnestraat 17 rd., dertig jaar bij de firma werkzaam, Zijn arbeid wordt zeer gewaardeerd door zijn vakbekwaamheid en plichtsbetrach ting. Volgende week Vrijdag, van drie tot vier uur, zal ter gelegenheid van het jubileum in hotel Lion d'Or een receptie worden ge houden. Zwemmen Kievit tweede in de serie 100 meter rugslag De Europese zwemkampioenschappen wer den Vrijdagmorgen voortgezet met de eerste serie 100 meter rugslag heren. De uitslag luidt: 1. Larson (Zweden) 1.11,2. 2. Kievit 1.11.7. 3. Koppelstëtter (Oostenrijk) 1.13.1. 4. Gericke (Zwitserland) 1.14.9. 5, Agacaoglu (Turkije) 1.22.5. In deze serie had de Nederlander Kievit een niet al te beste start. De Zweed Larsson was het eerst© weg en zette dadelijk een flink tempo in. Kievit en Koppelstëtter volg den op het tweede plan. Bij het keerpunt had de Nederlander de Zweed ingehaald en keerde het eerst. Op de tweede baan kwam Larsson echter terug. Hij zwom gemakkelijk, terwijl Kievit in de baan naast hem, veel zwaarder ging. Op 15 meter voor de finish had Larsson een lengte voorsprong en hoe wel de Nederlander met zijn krachtige arm slag nog een gedeelte van zijn achterstand inhaalde, kon hij niet meer naast de Zweed komen en met ongeveer een meter verschil werd Larsson eerste. Gelijk spel van Zuid-Slavië Het batig saldo over 1949 van de N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Am sterdam bedraagt 17,821.812 14.953.710). Na afschrijvingen ad 11.855.818 en reser vering voor herstel der vloot van 3.000.000 kan uit het winstsaldo een (onveranderd) di vidend van 9 pet. worden uitgekeerd. Op de winstaandelen wordt f 245.50 betaald. Het sterk vermeerderde vervoer kon worden op gevangen door toevoeging van 12 nieuwe schepen. Van 29 September tot en met 6 October zal in Houtrust in Den Haag weer een Huis houdbeurs worden gehouden. De waterpólowedstrijd Zuid-Slavië—Zwe den eindigde in 4—4 en dit resultaat was het eerste gelijke spel van het tournooi. De ruststand was 3—2 in het voordeel van Zuid-' Slavië. Oostenrijk met 111 verslagen De waterpólowedstrijd NederlandOosten rijk eindigde in een 111 overwinning voor de Nederlanders, nadat de rust was ingegaan met 5-1. Voor rust doelpuntten Van Feggelen (3'x). Bijlsma en Smol. De doelpunten in de tweede helft werden gemaakt door: Van Feg gelen (4 x), Braasem en Smol. Nederland moet nu nog een wedstrijd spe len en wel tegen Italië. Een gelijk spel is voldoende voor de Europese titel, doch al zou Nederland verliezen, dan moest dit wel met buitensporig hoge cijfers gebeuren, aangezien, het doelgemiddelde van de Neder landers practisch gesproken niet te berei ken is, Nederland -heeft de vijf gespeelde wed strijden gewonnen en het doelgemiddelde is 49—12; dan volgen Zuid-Slavië met 7 pun ten en een doelgemiddelde van 42—24 en Italië met 6 punten en een doelgemiddelde van 3620. Sport in 't kort JEUGD-HENGELCONCOURS. Zondag 27 Augustus houdt de jeugdgroep H.H.B. haar tweede concours en wel tegen de J. H. V. „Vriendenkrihg" uit Amsterdam. Gevist zal worden in de Ringvaart bij de Nieuwe •Brug te Vijfhuizen op baars, IJzeren staaf in de rails op overweg bij Enschede Treinen passeerden zonder ongelukken Naar pas thans bekend is geworden hebben onbekenden dezer dagen een drie meter lange ijzeren staaf in de rails op een spoorwegovergang te En schede gelegd. Toen men de staaf ont dekte waren reeds enige treinen de overweg gepasseerd. Men is reeds enige tijd bezig met werk zaamheden voor de electrificatie van de lijn Enschede-Hengelo. Bij de overweg in de Tweede Broeierdweg te Enschede wordt het bekende bord „Aanraken der draden is levensgevaarlijk" geplaatst en de ijzeren stangen, waarmee dit bord aan palen wordt bevestigd, lagen langs de spoorbaan. Een onbekende heeft een dergelijke staaf weg genomen en hem op de overweg in de gleuf tussen de rails en het wegdek gelegd. De mogelijkheid-, dat hierdoor een passerende trein zou zijn ontspoord, is niet uitgesloten. De politie heeft een diepgaand onder zoek ingesteld. Men acht het uitgesloten, dat sabotage in het spel is. Canadese stakingen doen hun verlammende invloed gelden De Canadese premier Louis St. Laurent is voornemens vandaag persoonlijk te gaan bemiddelen in de Canadese spoor wegstaking. Reeds heeft hij het parlement tegen Dinsdag samengeroepen om zich over de situatie te beraden. Door de spoorwegstaking die nu drie dagen oud is, ondervindt de economie van het land steeds meer hinder. Thans wordt bericht dat weer twee grote in dustrieën krantenpapier en scheeps bouw er de verlammende invloed van ondervinden. Indien de staking nog tien dagen aanhoudt, zal de. krantenpapier industrie terugvallen tot 25 procent van haar capaciteit, hetgeen een verlies van een millioen dollar per dag betekent. Een woordvoerder van de marine zeide, dat de staking de bouw van negen oor logsschepen en acht Canadese scheepswer ven zal stilleggen tenzij de staking bin nen een week is afgelopen. (United Press) BINNENLAND Aan de Ringdijk onder voormalig Ovcrschie brak Donderdagmiddag brand uit in een loods van de olieraffinaderij „Rafina", De brand is vermoedelijk ontstaan door een lek in een olieleiding onder een van de ketels. De loods brandde geheel uit. De tentoonstelling van beroemde schil derijen uit het Kaiser Friedrich-museum te Berlijn, die in het Rijksmuseum te Amster dam wordt gehouden, is reeds door meer dan 75.000 pesonen bezocht. Zij is tot en met 17 September te bezichtigen. Oude Tonge krijgt op 31 Augustus elec- trisch licht, 's Avonds om acht uur zal de waarnemend Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. E. J. M Bol- sius„de nieuwe straatverlichting inschakelen. Op de sluitingsdag van de vierdaagse herdenking van het 20-jarig bestaan van de Wieringermeer 9 September zal onder leiding van- Carel- Briels een openluchtspel worden opgevoerd, met als sluitstuk een demonstratie van 250 tractoren. Een duizend tal Wieringermeerbewor.ers zal aan dit spel medewerken. In 's-Hertogenbosch is aanbesteed het maken van een rijwielpad langs de Rijksweg BredaGilze-Rijen. Het laagst werd inge schreven door de firma A. Rovers en Zoon' te Made -met 104.500.—, het hoogst, door de N.V. Aannemings Maatschappij W. Rosen berg en Zonen te Breda voor 130.500. Er waren 12 inschrijvingen. Een complex zandverstuiving, heide en bos ter oppervlakte van ongeveer 45 ha. dat békend staat onder de naam van „de Bakke- veenster duinen", is door de Provinciale Vereniging voor Natuurbescherming ,.It Fryske Gea" in eigendom verworven. Dit terrein is een bescheiden overblijfsel van het eertijds uitgestrekte „mandeveld" op de grens van Friesland, Groningen en Drente. In Monnikendam -heeft men voor het eerst sinds 37 jaar weer kermis gevierd. In de eerste wereldoorlog werd geen kermis gehouden en in 1918 besloot de raad haar af 'e schaffen. Dit jaar nam de gemeenteraad een voorstel aan de kermis weer in te voeren. Het 349 b.r.t. metende m.s. „Sambre" van Muller en Co. te Rotterdam', dat Woens dag met stukgoed van Rotterdam naar Frankrijk is vertrokken, heeft machine- schade gekregen en wordt thans door de „Rapid" van dezelfde maatschappij, die eveneens op weg was naar Frankrijk, naar Vlissingen gesleept. Voor de Utrechtse rechtbank stond te recht de 42-jarige koopman J. D. R., die op 8 Juni de ruit van een juwelierszaak insloeg en zich meester maakte van enige ringen. De officier van justitie eiste tegen R. 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger verzocht de rechtbank een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte in te stellen, naar -deze de daad beging omdat hij een schuld van zes gulden had. De heer .T. Bierman te Zaandam is van mening, dat door een verandering van het veevoeder binnen afzienbare tijd een geheel t.b.c.-vrije veestapel kan worden verkregen, Daartoe dienen bepaalde mineralen aan net veevoeder te worden toegevoegd. In de ouderdom van 86 jaar is te Paterswolde overleden de heer A. Sloots, kantoorhouder van het poststation aldaar. Hij was de oudste in dienst bij de P.T.T. zijnde ambtenaar. Hii was bijna 60 jaar in dienst van de posterijen, Donderdagmiddag scheen het alsof er een grote brand was uitgebroken in „De Bijenkorf" te Amsterdam. Duizenden men sen stonden op de Dam te kijken naar de dikke rookwolken, die uit dc ramen van de vierde verdieping kwamen. Het brandje was echter van weinig betekenis; er stond slechts een afvoerkoker boven een fornuis van de lunchroom-keuken in brand. De brandweer doofde de vlammen met één straal op de waterleiding. Het congres van dc Algemene Bond van Ouden van Dagen, dat in Utrecht is gehou den. heeft zich met algemene stemmen tegen een fusie met de'Nederlandse Bond van Ouden van Dagen uitgesproken. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdag en Zondagavond zal het gezel schap „De Plankeniers van Naarden" in het Openluchttheater in Bloemendaal een voor stelling geven van „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van Shakespeare, vertaald en bewerkt door mr. H. M. Planten. Mr, J. C, C. W. Hijszcler, de Bloemen- daalse wethouder van Sociale Zaken, is ver hinderd op Dinsdag 29 Augustus spreekuur te houden, In Haarlem wordt een Engels-Hollandse Jeugd Rally gehouden. Rev. W. T. Cowlan, directeur Baptist Young People's departe ment, Londen, brengt met 40 jongelui een weekend in Haarlem door. Tezamen met Nederlandse Baptisten jongeren houden zij Zondagavond 27 Augustus een Jeugd Rally "in de Begijnehofkapel te 7.30 uur. Theo van Odyck exposeert van 2 tot 17 September schilderijen, aquarellen en teke ningen in Kunstzaal „Het Luifeitje", Groot Heiligland 15, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7