„Bloembollenpolitie" is op haar hoede Uit de lucht vallen is een alleraangenaamste bezigheid Op zoek naar restanten van een oud slot Zaterdag 26 Augustus 1950 3 Geen kist het land uit zonder controle Bollendrukte in de haven van Hillegom. Een coaster wordt geladen met bollen voor Scandinavië. Minister van de republiek Zuid-Molukken in Nederland 's GRAVENHAGE, 25 Aug. Naar het ANP verneemt, is de minister van Voedsel voorziening en Bevoorrading van de Repu bliek Zuid Molukken, de heer Lokollo, er in geslaagd de blokkade van de RIS rond Ambon te doorbreken. Na een avontuur lijke tocht door de Indische Archipel heeft hij Singapore weten te bereiken, vanwaar hij naar Nederland is doorgevlogen. De heer Lokollo, die thans in Den Haag ver toeft, is naar Nederland gekomen om na mens de Republiek Zuid Molukken toelich ting te geven op het voorstel tot het doen houden van een driehoeksconferentie tus sen Nederland, de RIS en de Republiek Zuid Molukken, een voorstel, dat op 28 Juni door dr. Nikyuluw, vertegenwoordiger van de republiek in Den Haag. aan minister president dr. Drees is gedaan. Hoewel Nederland de republiek Zuid Molukken niet heeft erkend, is het niet uitgesloten, zo vernemen wij van welinge lichte zijde, dat de heer Lokollo door de Nederlandse regering zal worden ontvan gen indien hij gemachtigd is voorstellen te doen, die de betrekkingen tussen de RIS en de Republiek Zuid Molukken belangrijk kunnen verbeteren. Propagandafilm voor watersport in Nederland „Rende-vous in Holland" is de titel van een kleurenfilm over watersport en water toerisme, die door de cineast Rudi Hor- necker in opdracht van de Algemene Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer A. N. V. V. zal worden vervaardigd. Hornecker is reeds met de opnamen begonnen. De A.N.V.V. gaat een buitenlandse kruistocht beginnen voor de propagering van water toerisme in Nederland. Horneckers „Rende- vous in Holland" wordt hiervan een onder deel. In deze film is een vertelling verwerkt van watersportliefhebbers uit diverse lan den, die afgesproken hebben om elkaar in Nederland te ontmoeten. Hun reisbeleve nissen, die tevens gelegenheid geven om Neerlands waterland en de vele mógelijk heden van watertoerisme en watersport- beoefening te laten zien, zullen samengevat worden in een gespeelde documentaire. Zo veel mogelijk zullen toeristen en watersportbeoefenaars met hun eigen boten, zeilschepen zowel als motorjachten, kano's en glijplanken bij de opnamen be trokken worden. De film zal een ver ton ingsduur van ongeveer een half uur krijgen. Het ligt in de bedoeling deze film in zes talen over de wereld te verspreiden. Levensverzekeringsmaatschappij „Haarlem" boekte winst In het jaarverslag van de N.V. Levensver zekeringsmaatschappij ..Haarlem" deelt de directeur mr. W. J. Hengeveld mee, dat in 1949 11,216 nieuwe verzekeringen werden afgesloten met f 6.233.874 verzekerd kapitaal; afgevoerd werden 10.094 verzekeringen met f 3.660.845 verzekerd kapitaal, waardoor de totale stand, per 31 December 1949 bedroeg 114.643 verzekeringen met f37.769.687 ver zekerd kapitaal. De beleggingen leverden een gemiddelde rente op van 3,57 De vaste eigendommen staan voor f 820.500 op de balans. Aan de hypotheek-portefeuille werd een belangrijke uitbreiding gegeven, waar door zij thans f 1.883.629 bedraagt. Bij het realiseren van enige fondsen uit het effectenbezit werd een winst gemaakt van f 21.557, v/elk bedrag ten bate van de winst- en verliesrekening is gebracht. Het bedrag der polisbeleningen steeg tot f 170.895. Van het saldo der winst- en verliesrekening van f 43.384 werd een bedrag van f 22.064 toege voegd aan de reserve voor omrekening van de premiereserve en een bedrag van f 20.762 aan de extra-reserve, terwijl het restant van 558 werd overgebracht naar de nieuwe rekening. De balans sluit met een bedrag van £7.995.746 en de verlies- en winstrekening met een bedrag van f7.596.695. Onze correspondent in de Bloembollen streek schrijft: Aan de kaden en op de stations hopen zich de witte kisten op met het opschrift „Dutch B.ulbs" ter verlading naar alle windstreken. Met een hartgrondige zucht van verlichting hebben de bloembollen exporteurs vernomen, dat de havenstaking op haar eind looptal heeft ze hen geld genoeg gekost. Maar de bloembollenexporteur heeft er niet slechts voor te zorgen dat zijn bollen- kisten zo snel mogelijk de deur uit en op de boot of trein komen. Immers: geen kist gaat over de grens zonder het fiat van de „bollenpolitie", de Plantenziektenkundige Dienst. Vóór die tijd zijn al reeds vele keurende ogen gegaan langs de bloembollen op de stelling en in de mand, langs het gewas op de bollenakkers. Daar is allereerst de kweker, die angst vallig waakt tegen ziekten, de bollenzielc- ten met hun karakteristieke namen: het „snot" in de hyacinten; de „vlieg" in de narcissen; het „vuur" in de tulpen, tegen thrips, aaltjes, bolrot, botrytis, augusta- ziek, zilver, grijs, mozaïek, van-de-wortel- gaan, spoilwen, kortom die ganse ceel van bloembollenziekten, waartegen de stille strijd gestreden wordt in het Laboratorium te Lisse, onder leiding van professor Van Slogteren, door de mannen van de Voor lichtingsdienst en onder hun leiding door de kwekers zelve. De verschillende kwekersgroepen, ver enigd in organisaties als „De Tulp", „De Hyacint", „De Narcis" en andere, hebben hun eigen keuringsdienst, en de contro leurs daarvan houden nauwgezet toezicht op de stand van het gewas, de bestrijding van ziekten, de kwaliteit van de ter ver zending" gereedliggende bollen. Daarnaast is het de Plantenziektenkundige dienst, in de Bollenstreek algemeen bekend als de P.D., die een oogje in het zeil houdt en het laatste woord spreekt, door cle bollen al of niet goed te keuren voor dé export. Drie theelepeltjes zand Hét zorgenkind van de P.D. is momen teel het aardappelaaltje. Dat bedreigt de export naar Amerika, die zulk een belang rijk bestanddeel van de internationale bloemenhandel vormt. Dit aardappelaaltje richt verschrikke lijke verwoestingen aan op de aardappel velden, en sinds op Long Island de eerste sporen ervan zijn waargenomen, zijn de Amerikanen bevreesd dat deze hoogst on gewenste gast ook de totnogtoe daarvoor gevrijwaarde Amerikaanse aardappel akkers met een bezoek zal vereren. Daarom hebben" de Amerikanen duide lijk gemaakt, dat zij volstrekt geen pro ducten willen ontvangen, waarbij de moge lijkheid bestaat dat in aanhangende grond de cysten van het aardappelaaltje ver scholen zitten, Ze onderzoeken vooral de zendingen bloembollen als het ware met een fijn kammetje en zo ontdekten ze onlangs in een uit Groot-Brittannië aangevoerde partij drie theelepeltjes zand in een bloem- bollenkist. Toen die microscopisch werden onderzocht, bleken ze inderdaad enkele cysten te bevatten. hetgeen de Ameri kanen nog versterkte in hun mening, dat- de bloembollen „vrij van zand en grond" dienden te worden geleverd. Waar bollen nu eenmaal op zandgrond of in de klei groeien, is het practisch on mogelijk ze absoluut vrij van zand of grond af te leveren. Er blijft altijd nog wel iets hangen. Vooral de kleibollen, meest met vochtig weer gerooid, vertonen duidelijk de sporen van de grond waarin ze hebben geworteld, al heeft de kweker nog zo zijn best gedaan om ze schoon af te leveren, al worden ze in speciale, kost- bare machines „gepoetst". Onlangs heeft de P.D., die zijn speurend oog ook nog laat gaan over de kisten die reeds in de havens ter verzending gereed liggen, enkele daarvan voor export ge- weig'erd omdat ze nog te veel zand be- vatten. De exporteurs, toch al tot over de oren in het werk, vinden dat natuurlijk alles behalve pleizierig en geven, met alle respect voor het ook door hen zeer ge waardeerde werk van de P.D., te kennen, dat men toch niet al te bang voor de Ame rikanen moet zijn en niet „plus royaliste que le roi" méér eisen dan de ambtenaren daarginds. Maar de directeur van de Plantenziek tenkundige Dienst heeft uitdrukkelijk ver klaard, dat deze dienst het been stijf zal houden en een zeer strenge controle zal blijven uitoefenen op de naleving van de Amerikaanse eisen. En de exporteurs, hoewel mopperend, geven toe. Ze weten te goed wat ervan afhangt, dat een ongeluk kige samenloop van omstandigheden de hele export kan bedreigen. Te goed herinneren zij zich nog de ellende, ontstaan door het invoerverbod van narcissen in Amerika in verband met de bestrijding van de narcissen vlieg. Dit drama wensen zij niet herhaald te zien. en daarom is het in de bollenschuren „poetsen geblazen"! De eerste dag van oefening „Cupola" Gisteren was het de eerste dag van de grote luchtmachtoefening „Cupola". In een communiqué, dat gisteravond door het hoofdkwartier der Westelijke luchtmach ten te Fontainebleau werd uitgegeven, is medegedeeld dat Wellingtons en Mosqui to's van de R.A.F. en superforten van de Amerikaanse luchtmacht uit het Noord- Oosten, Oosten en Zuid-Oosten het opera tiegebied West-Europa aanvielen. De aan vallen waren geconcentreerd op Parijs, Brussel, Rotterdam en Amsterdam, voorts onder meer op Metz en andere belang rijke centra van militaire aan- en afvoer. In alle aangevallen landen stegen bij de eerste melding van vijandelijke vliegtui gen de Meteors, de Vampires en de Spit fires op'om met hun foto-mitrailleurs de aanvallers te lijf te gaan. Het publiek heeft, van de oefeningen vrijwel niets gemerkt, omdat de vliegtui gen op grote hoogte opereerden. Vandaag en morgen worden de oefenin gen voortgezet. Amerikaans Huis keurt lening aan Spanje goed WASHINGTON, 25 Augustus (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Vrijdagavond een lening van 62.500.000 dollar aan Spanje goedgekeurd. De lening was opgenomen in een wets ontwerp betreffende algemene toewijzin gen ten bedrage van 35.542.590.425 dollar. Het wetsontwerp is thans naar de Senaat gezonden. President Truman en het ministerie van Buitenlandse Zaken hadden zich tegen een dergelijke lening uitgesproken. De lening werd met 614 tegen 80 stem men goedgekeurd. Men verwacht, dat de Senaat het wets ontwerp Maandag aanstaande in behan deling zal nemen. Het totaalbedrag van het aangenomen wetsontwerp was 2.209.767.723 dollar min der dan het bedrag waarom Truman ver zocht had. Voordat de Spaanse lening werd aange nomen keurde het Huis een compromis overeenkomst goed waarbij 2.250.000 dol lar aan de ECA voor het huidige belas tingjaar wordt toegewezen, Het Huis is thans begonnen met de be handeling van een aanvullende begroting ten bedrage van 16.771.084.479 dollai-. Neergestort. Een Dakota van de Britse luchtmacht is in de staat Kelanla (Ma- lakka) in het oerwoud neergestort en in brand gevlogen.. Men vreest, dat de elf inzittenden zijn omgekomen. Red dingsploegen zijn naar de plaats van het ongeluk onderweg. ADVERTENTIE SINDS 1671 ORANJEBOOM BIER! de grond bëreikt dood is, omdat het lichaam een enorme snelheid zou bereiken. Dat is echter niet waar. De val is niet een parig versneld, zoals in het luchtledige het geval zou zijn, maar wordt in toenemende mate afgeremd door de weerstand van de lucht. Deze neemt toe met de snelheid tot dat hij bij een bepaalde snelheid hier rond 200 kilometer per uur evenwicht maakt met de zwaartekracht. Zelfs zal de snelheid al vallende' eerder nog. iets af nemen door de toenemende dichtheid van de lucht. Genoeg van die theorieën. Om kort te gaan wercl in het beschreven geval het val scherm geopend door een inrichting rea gerend op de luchtdruk van een bepaalde hoogte. Dat gebeurde na 71 seconden van heerlijke rust, op dat moment ruw onder broken door een pijnlijk hevige schok van het zich ontplooiende en windvangende scherm. Dat was op ongeveer 3000 meter hoogte. Men had dus een ruime veiligheids marge genomen, want het duurde nog volle zeven minuten voor majoor Willans al bungelend aan zijn grote paraplu de grond bereikte. Hier zou het verhaal als geëindigd be schouwd kunnen worden als zich niet de vraag voordeed: wat hèb je er aan? Wel, heel veel. Reeds in de afgelopen oorlog moesten vliegers zich soms het leven red den door van een hoogte van 10 kilometer en meer te springen, In de ijle lucht van die hoogte bereikt- het lichaam een grotere valsnelheid, waarbij het plotseling openen van -de parachute zo'n schok geeft dat deze zwaar lichamelijk letsel kan veroorzaken. In de tweede plaats zou de vlieger het trouwens niet kunnen navertellen. De hele afdaling zou een half uur duren, waarvan een groot deel in een atmosfeer waarin geen mens kan leven. De taktiek was dan ook om. door flink lang door te vallen, zo snel mogelijk door de gevaarlijke lucht lagen heen te komen, tot een ongevaarlijke hoogte van bijvoorbeeld 3000 meter was bereikt, waar tevens de valsnelheid vol doende was afgeremd. En zelfs dan duurt het nog wel zo lang dat de man soms het bewustzijn kan verliezen. Goed, tegen woordig bevat de draagbare uitrusting een klein zuurstof flesje, aangesloten op het zuurstofmasker, maar dan is er ook nog de koude, waaraan men niet te lang bloot gesteld kan worden. En nu spreken we nog niet van eventuele kwetsuren bij oorlogsvliegers, waardoor ze soms helemaal niet in staat zullen zijn hun parachute te openen. Bij elkaar redenen genoeg vooral bij de nog steeds toenemende vlieghoogten om het openen niet langer aan de willekeur van de springer over te laten en een auto matische inrichting te rechtvaardigen. (Nadruk verboden) Schoolmeubelen en leermiddelen B. en W. van Haarlem stellen aan de Raad voor de volgende credieten te ver lenen: Aan de Stichting Noorderkerk en School te Haarlem 6400,voor de aanschaffing van nieuwe meubelen voor de school in de Velserstraat. Aan de R.K. Kerk en schoolbestuur van de St. Liduïnaparochie 1100,voor het aanschaffen van gordijnen voor de St. Wil- lebrordusschool. Aan de vereniging voor christelijk ULO te Haarlem 565,voor het kopen van twee naaimachines voor de Prinses Irene- school aan cle Anthony Fokkerlaan. Onder dit crediet is begrepen geld voor verduis- termateriaal in het natuurkundelokaal. Verder vragen B. en W.: 1560,voor de aanvulling van de voorraad boeken op de Christiaan Huygensschool, de P. H. v. d. Leyschool en de Van Zeggelenschool. Voorts nog 700,voor 3 Bindwerk- kasten en een schrijfbureau voor de Chris tiaan Huygensschool en ƒ400,voor het maken van een inrichting tot het expo seren van tekeningen in het lijnteken lokaal van het Lorentzlyceum. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Onderwijs B. en W. van Haarlem dragen aan de Raad ter benoeming voor als tijdelijk leraar in de geschiedenis aan de HBS B: G. J. Schrijver te Haarlem. Als tijdelijk lerares in de lichamelijke opvoeding aan de HBS A: mevrouw A. IlazevoetTym. Bouwterrein B. en W. van Haarlem stellen de Raad voor aan A. de Zwart 800 m2 grond (tegen 14,per m2) aan de Conradkade te ver kopen, om daarop een apparaten fabriek te bouwen. VRACHTAUTO REED OP AUTOBUS Toen Vrijdagochtend omstreeks half tien de bestuurder van een vrachtauto met aanhanger de Velser pont wilde op rijden, sloeg de motor plotseling af, waar door de auto anderhalve meter achteruit rolde en tegen een achter hem staande bus botste. De voorzijde van de bus werd be schadigd. Demesne schreef nieuwe roman Met de „Nieuw Amsterdam"-van de Hol landAmerika Lijn vertrok naar New York de directeur van het Amsterdams Toneel, A. Defresne, vergezeld van zijn echtgenote. De heer Defresne vertelde, dat hij zich op de hoogte wil. stellen van het toneel leven in New York. Verder wil hij con necties aanknopen om te trachten voor zijn eigen toneelspel „Het onbewoonde eiland" een contract te verkrijgen. Er kwam ons in handen een stafkaart van 1900. Daar staat aangegeven aan het Zuider-Buiten Spaarne onder Zuid-Schalk wijk het „Slot Nieuwerkerk". Dit is op on geveer 1200 meter van de plaats waar het Spaarne en de Ringvaart samenkomen. 1 kilometer Noordelijker lezen wij „Ooster Spaarne". Hieruit blijkt dus dat daar vroeger een slot moet hebben gestaan. In de archieven is daarover heel weinig te vinden. Wel we ten wij dat Zuid-Schalkwijk met Nieuwer kerk en VijfHuizen' indertijd een Ambachts heerlijkheid vormde. (Beide laatste dor pen werden in de 17e eeuw'door het Haar lemmermeer verslonden). Het is dus wel waarschijnlijk dat de Ambachtsheer op het mooiste plekje en dat was ongetwijfeld in de nabijheid van het Spaarne, zijn slot ge bouwd heeft. De Ambachtsheerlijkheid Nieuwerkerk, Zuid-Schalkwijk en Vijf Huizen behoorde zo lezen wij in „Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden", in 1750 uit gekomen aan Vrouwe Katharina Maria Dedel, weduwe van de heer mr. Casper Rudolf van Kinschot, baljuw, dijkgraaf en schout van Oudewater, secretaris van de stad Delft, enzovoort, wiens grootmoeder Alida Pauw een dochter was van de heer Reinier Pauw, heer van Nieuwerkerk, bal juw van Amstelland, een der zonen van de raadspensionaris Adriaan Pauw, die de heerlijkheid gekocht heeft. De Ambachts vrouw stelde er schout, secretaris en zes schepenen aan, drie te Nieuwerkerk en drie te Zuid-Schalkwijlc en Vijfhuizen. Na de drooglegging van het Haarlemmermeer is Nieuwerkerk op ongeveer dezelfde, plaats herrezen. I-Iet nieuwe Vijfhuizen ligt. even wel veel Westelijker dan het oude Vijf Huizen. In Allan (het boek over de geschiedenis van Haarlem, verschenên in 1877) lezen wij: „Ziet ge daar op gindse hoek van het Spaarne die rolpaal wel? Nu daar liggen een paar boerderijen, van welke de eerste bekend staat onder de naam van het „Huis ter Weeuwen" of „ter Wee", vroeger het gemeentehuis van Zuid Schalkwijk, welks wapen nog in de muur prijkt ('t is behoor lijk gewit); die andere boerderij is het „Huis ter Scholenaar". Omtrent de naams- oorsprong dier beide huizen is ons niets met zekerheid bekend; wel weten we, dat tegenover het „Huis ter Weeuwen" aan de overzijde van het Spaarne, een stuk wei land ligt, dat de naam van het Galgenveld draagt, omdat daar in vroeger jaren mis dadigers (door de Haarlemse scherprech ters) werden opgehangen. Ook weten wij dat het „Huis ter Weeuwen" reeds in de 16e eeuw bestond. Tijdens het beleg van Haarlem door de Spanjaarden wordt het reeds genoemd. (Ampzing schrijft namelijk dat de Spanjaarden het „Huis ter Weeu wen" in brand staken, evenals een molen). „Thans vinden wij nog een kleine stenen woning „Oosterspaame". Dit is een over blijfsel van het voormalige buitengoed van die naam, dat gestaan heeft ter plaatse ongeveer waar weleer het Slot Nieuwer kerk werd gevonden." Daarmee wordt dus bevestigd dat onder Zuid-Schalkwijk een Slot Nieuwerkerk heeft gestaan. Er is evenwel tegenspraak tussen Allan en de hierboven bedoelde stafkaart. Allan wil dat het Slot gestaan heeft op de plaats van „Oosterspaame", maar op de stafkaart is het Slot 1000 meter Zuidelijker aangegeven. In Zegepralend Kennemerland (1761) is alleen een afbeelding van de Scholenaar opgenomen, toen een betrekkelijk kleine behuizing vlak aan de Schalkwijkerweg. Wij zijn in gezelschap van een deskun dige op het gebied van bouwen en van materialen ëens aan de Schalkwijkerweg gaan kijken, het mooie echt landelijke weggetje dat langs het Zuider Buiten Spaarne loopt, de Noordelijke helft behoort tot Haarlem, de Zuidelijke tot Haarlem- merliede c.a. Het stenen huisje „Ooster Spaarne" staat Het oude raadhuis van Zuid-Schalkwijk, nu tot boerderij verbouwd. er nog, maar daaraan is niets te zien dat op oudheid wijst. Interessanter is een oud» boerderij, 100 meter Zuidelijker, die nog bekend is als het Slot Nieuwerkerk. Het is nog niet zo lang geleden dat de naam nog op het inrij- hek stond. Het zijn twee aan elkaar ge bouwde huizen, het huis aan de kant van het Spaarne is' het oudste. Het is waar schijnlijk dat dit niet als boerderij gebouwd is, want daarvoor is het wat hoog. Blijkbaar was het vroeger een gebouw dat een onder deel van hét Slot was. In het huis is nog veel dat op oudheid wijst. Allereerst de kleine stenen, waarmee het is opgetrokken. De-kelder heeft een gewelf dat honderden jaren oud is. Ook een oud wenteltrapje is heel oud, evenzo een eiken deur en eiken zolderbalken-. De tegenwoordige bewoner en nog" in sterker mate zijn vader, die er een halve eeuw gewoond heeft, vertelde dat men bij het graven in de grond meermalen oude stenen gevonden heeft. Soms bleken die te behoren tot oude funderingen. Een onder zoek was evenwel nooit ingesteld. Toen- da vader als jonge man op de, boerderij kwam wonen, vernam hij van bejaarde personen in de omgeving dat al gemeen verteld werd dat er een onder aardse gang moet hebben bestaan van het. Slot Nieuwerkerk naar het aan de overkant van het Spaarne gelegen Slot, dat destijds bewoond werd door cle Heer van Heem stede. Er was evenwel nooit iets van de gang gevonden, maar in een oud boek (dat een dezer omwonenden gezien had) werd er over geschreven. Wat Zuidelijker van het „Slot Nieuwer kerk" staat het vroegere raadhuis van Zuid Schalkwijk. Dit is in 1803 gebouwd. Later, toen het niet meer als raadhuis ge bruikt wérd, is er een stuk aangebouwd om er een boerderij van te maken. Als de parachute opengaat., wordt d e heerlijke rust-tijdigl-verstoord ADVERTENTIE JLast van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. voor Haarlem ZATERDAG 36 AUGUSTUS Palace: „Fra Diavolo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Francis", alle leeft. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Going my Way", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Pinocchio", alle leeft., 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De spookhaven" en „De ondergang van de Dolfijn", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De bruid was een man", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 27 AUGUSTUS Gemeentelijk Concertgebouw: Optreden van Lou Bandy, Kilima Hawaiians en Accordeola, 8 uur. Frans Hals: „5 th Avenue", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur, Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 28 AUGUSTUS Frans Hals: „De dief van Bagdad", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bioscopen Middag- en avondvoorstellingen. (Van onze luchtvaartmedewerker) Enige tijd geleden heeft de Britse majoor T. W. Willans een geslaagde proéfsprong gemaakt met een nieuw type parachute, of liever gezegd een parachute met een ver beterd opening&ysteem, waardoor het val scherm op een vooraf ingestelde hoogte automatisch, werd geopend. Geheel nieuw is dit principe niet en er zijn wel eerder proeven mee gedaan, maar het betrof een verbetering van het bestaande principe, dat overigens in de practijlc nog geen geregelde toepassing vindt. Majoor Willans „stapte uit" op 7600 meter hoogte en nam er toen voorlopig zijn gemak van. Geen haar op zijn hoofd dat er. aan dacht de parachute open te trekken, want het was er juist om begonnen dit vanzelf te doen geschieden. 1-tij had dus voorlopig niets anders te doen dan vallen en de prettige sensatie te ondergaan „ge wichtloos" te zijn. Want alles valt mee: armen en benen en uitrusting, zodat het lichaam daarvan geen druk ondervindt. Dat was onder de gegeven omstandigheden een aangename bijkomstigheid, want die uitrusting was niét iets om een vierdaagse mee uit te lopen. In de eerste plaats was de majoor goed ingepakt om de kou van twin- 1ig graden vorst te weerstaan en daarover heen hing dan nog het nodige. Het hoofd ging schuil onder een valhelm en achter een vliegbril met daaronder een zuurstof masker (want zonder dat gaat het niet op 7 kilometer hoogte), op de rug was het parachutepak bevestigd en op de borst nog" een reservepak. Er was dan ook weinig menselijks aan cie springer te onderschei den. Als het goed is zit nu iedere lezer op .hete kolen. Of dieparachute nóóit open gaat! Er is echter geen enkele reden voor zulk een paniek, want voorlopig hebben we daar nog wel even tijd voor. Men had tevoren uitgerekend dat hij het 90 seconden kon aanzien. Als er dan nog niets was gebeurd, deugde het ding niet en moest hij zijn reservescherm maar open maken, waarvoor hij dan nog alle tijd had. Wie nu geen idee heeft hoe lang 90 seconden, anderhalve minuut, duurt, moet ze maar eens aftellen. Waarschijnlijk kan men in die tijd dit stukje grotendeels uitlezen. Voorlopig viel en viel en viel onze majoor d.us maar. Mensen die het weten kunnen zeggen clat dit vallen een buitengewoon aangename, rustige en luchtige gewaar wording" is. Eerst buitelt het lichaam om om, maar na zo'n tien, twintig seconden blijft het meer in een bepaalde stand en ligt het behagelijk achterover. En van ach teren blaast die wind dan maar tegen die •ug, maar daar trekt ge u maar niets van lan als het u ooit overkomt. Wel is het zaak de tijd in de gaten te houden en niet in slaap te vallen. Majoor Willans had aan de linkerhand een chronometer en een kleine hoogtemeter bevestigd en bij het springen hield hij de linkerpols met de rechterhand omvat, waarmede hij zich dc klokjes vlak voor de ogen hield. Anders zou hij soms bij al zijn buitelingen zijn armen kwijt zijn geraakt. Over dat vallen ja, ja, we hebben nog wel even tijd over dat vrij vallen dan heersen nog al eens verkeerde denkbeel den. Vele mensen denken dat iemand die Van grote hoogte valt reeds lang voor hij Bungelend aan zijn grote paraplu. In vroeger eeuwen stond aan het Zuider Buiten Spaarne, onder Zuid Schalkwijk, het slot Nieuwerkerk Hoogspringer ontvluchtte uit Huis van Bewaring Vrijdagmiddag is de ruim 20-jarige B. uit Almelo, die in het huis van bewaring aldaar was opgesloten, er in geslaagd te ontvluchten. Tijdens het luchten maakte hij een sprong en slaagde er in houvast le krijgen aan een drie meter hoge muur. Hij slingerde zich er overheen en nam cle vlucht. De Almelose politie, die onmiddel lijk op de hoogte werd gesteld, achtervolg de de vluchteling door de straten van Al melo, Pas nadat een aantal waarschuwings schoten was gelost, liet hij zich grijpen. Tien minuten daarna was hij weer in het Huis van Bewaring. Een veel verbouwd huis, thans boerderij, is het enige wat boven de grond te vinden is als een herinnering aan het Slot Nieuwerkerk. Einde September zal er een nieuwe roman van zijn hand verschijnen: „Profes sor. Kasper", waarin het conflict beschre ven wordt van ieder mens, die te doen krijgt met de bacteriologische oorlog. Aan deze roman, zo vertelde de heer Defresne verder, heeft hij anderhalf jaar gewerkt, daarbij .geholpen door zijn vrouw, die hoogleraar is in de bacteriologie aan de universiteit te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5