c Wij verlossen De radio geeft Dinsdag Ernstige slag trof twee Velsense veehouders Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Maandag 28 Augustus 1950 2 Enkele gemeenten o.a. Hilversum hebben toestemming gegeven wijken op te richten van tot tooningen ingerichte tramwagensEr bestond ook in Haarlem zo'n plan, maar de gemeente weigerde daarvoor medewerking te geven. Nu is er op de grens van Haarlem, aan het Zuider Buixenspaarne onder de gemeente Haarlemmer- liede, de eerste tramwagen gekomen. Maar deze wordt voorlopig alleen als zomer huisje gebruikt. De bewoners hebben een mooi uitzicht op het Spaarne Resoluties van het Pax Romana-congres Het wereldcongres van Pax Romana, dat gedurende een week in de hoofdstad is ge houden, is Zondag geëindigd. In de algemene resolutie, die tijdens de slotzitting werd aangenomen, nodigen de katholieke intellectuelen en studenten uit vijftig landen, die aan dit congres hebben deelgenomen, de intellectuelen zonder on derscheid van ras of geloof uit met hen samen te werken voor een blijvende vrede, zowel op sociaal als internationaal gebied. In een resolutie over de internationale samenwerking wordt onder andere gezegd, dat de recente beslissingen van de Ver enigde Volken om zoals in Korea met vastbeslotenheid en zelfs de grootste opof feringen riskerend, aggressie tegen te gaan, reden geven te hopen, dat de Verenigde Volken eenzelfde houding zullen aanne men, wanneer waar ook ter wereld de in ternationale orde en de rechten van de mens in gevaar zijn. In een andere resolutie doet het congres een beroep op de wereld ten behoeve van de intellectuelen, die wegens vervolging ter wille van geloof, politieke overtuiging of ras gedoemd zijn buiten hun vaderland te leven. Velen hunner zijn thans genoodzaakt in de landen, waar zij verblijven, hun brood te verdienen op een wijze, die geheel in tegenstelling is tot hun capaciteiten. Veelal zo zegt de resolutie hebben de collega's in de landen, waarin zij gast vrijheid ontvangen, geen oog voor hun lij den en voor de rijkdom van wetenschap, die zij bezitten. De katholieken van de vrije landen zul len samenwerken op het gebied van gees telijke en materiële bijstand ten bate van de intellectuele ballingen. Zij zullen hen ter zijde staande door hun gebeden en hun opofferingen. Auto tegen een boom; een dode, drie gewonden Op de rijksweg bij Ermelo is Zaterdag avond een auto, waarvan de bestuurder plotseling moest uitwijken voor een uit een zijweg komende motorrijder, in volle vaart tegen een boom gebotst. De automobilist, de heer J. Kooyman uit Dordrecht, werd zeer ernstig gewond; zijn moeder, die naast hem zat, was vrijwel op slag dood. De schoonmoeder en de schoon zuster van de heer K., die op de achterbank zaten, liepen ernstige kwetsuren op. Twee kinderen van respectievelijk 7 en 4 jaar kregen geen letsel. ADVERTENTIE van elke insectenplaag! Desgewenst alle eerste klas bestrijdingsmiddelen verkrijgbaar. Gratis vakkundig advies. Ontsmettingsbedr. „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135, Tel. 11657, Haarlem-N. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Theater-orkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel overzicht. 13.25 Populair concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.05 Piano. 14.30 Platen. 16.30 Voor kinderen. 17.30 „De stem van Amerika". 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Semi-klassieke muziek. 19.00 Fanfare-orkest. 19.30 „This is London". 19.35 Causerie over de Najaarsbeurs. 19.45 Platen. 20.00 Nieuws. 20,05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 „Men schrijft onshoorspel. 21.45 Platen. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Cabaret. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen HILVERSUM H, 298'M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Hoogmis. 10.15 Voor kinderen, 10.30 Pla ten. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.35 Lichtbaken. 12.00 Angelus. 12.03 Amuse mentsorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amuse mentsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.10 ,.Ja, zo was 't". klankbeeld. 15.10 Piano. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16 30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Populaire muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Schola cantctfum, jongenskoor en leden van Philharmonisch orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.12 „De brug van San Luis Rey", hoorspel. 22.40 Godsdienstige causerie en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 AL 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 .Rhythmische muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten 14.00 Klankbeeld. 15.00, 15.30 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking, 18.00 Platen. 18.25 Finan ciële kroniek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws 22.15 Papulair concert. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws, 23.05—24.00 Platen, De oefening „Cupola7' geëindigd Het laatste communiqué van de Cupola- manoeuvre, waarin het einde van de oefe ning wordt medegedeeld, is verschenen. Hierin wordt gezegd: „De luchtverdedi gingsoefening van de Westelijke Alliantie, die Vrijdag 25 Augustus te 12 uur is be gonnen, is Zondag te 16 uur met fase 4 be ëindigd. De aanvallers hebben meer en heviger raids ondernomen en de jagers hebben in verhouding meer vluchten ge maakt. De verbinding was uitstekend en het aantal onderschepte toestellen is per centsgewijze toegenomen. De definitieve uitslagen zullen pas over enkele dagen be kend zijn". Zondagmiddag heeft luchtmaarschalk sir James Robb, opperbevelhebber van de Westelijke luchtstrijdkrachten, in bijzijn van vertegenwoordigers van de geallieerde staf te Fontainbleau een persconferentie gehouden, waarin hij zijn mening over de thans geëindigde oefening „Cupola" sa menvatte. Het doel van deze oefening, die een nieuw blijk van de geallieerde samenwer king is. was de Iuchtverdediginesstelsels van Noord-Frankrijk, België en Nederland op proef te stellen, zo zeide hij. De luchtmaarschalk bracht hulde aan generaal Bailly en de manschappen die aan de oefeningen deelnamen. In Frankrijk, aldus maarschalk Robb, zijn flinke vorde ringen gemaakt wat betreft de grondorga- nisatie. Ook in België is vooruitgang ge boekt en in Nederland is de bestaande doeltreffende organisatie nog versterkt dooi de operatieve waarde van de Nederlandse escadrilles. Men dient zich echter voor overdreven optimisme te hoeden aldus de luchtmaar schalk en. ik zal niet zeggen dat bij de luchtverdediging alles in orde is. Op het gebied van de verbindingen zou nog heel wat kunnen gedaan worden, aldus Robb, doch hiertoe heeft men dringend credieten nodig. Bij de oefening is volgens de maar schalk de waarde van de opleiding en het materieel, die bij de Westelijke luchtmacht reeds in grote mate gestandaardiseerd zijn, gebleken. Tot besluit verklaarde luchtmaarschalk Robb, dat de oefening „Cupola" zeer nuttig is geweest, daar ze het bewijs heeft gele verd dat men op de goede weg is. De ver eiste soepelheid en samenwerking waren steeds aanwezig. Nu de kwaliteit er is dient nog de hoeveelheid te worden na gestreefd. Deze laatste kan zonder moei lijkheden rond de bestaande kern ontwik keld worden. Sir Basil Embrey, commandant van het jachtcommando van de R.A.F., heeft op het vliegveld Twente grote belangstelling voor de „Boiser", een tankwagen waar mee hei mogelijk is de brandstofreservoïrs van een Meteor-straaljager in twee minu ten te vullen, getoond. In Engeland heeft men daarvoor twintig minuten nodig. De „Boiser" is een uitvinding van de luitenant kolonel De Kruyf van Dorsen. Australische minister in Nederland De Australische minister van Buiten landse Zaken, P. C. Spender, is Zondag middag met een vliegtuig van de Britse hoge commissaris in Duitsland op het vlieg veld Ypenburg aangekomen. Namens minister Stikker werden de heer en mevrouw Spender begroet door de plaatsvervangend chef van het protocol, jhr. mr. Teixeira de Mattos en door de chef der directie van het Verre Oosten mr. G. E. baron van Ittersum. Voor zijn inzichten over het vraagstuk Nieuw Guinea verwees hij naar door hem eerder afgelegde verklaringen, die neer komen op de mening dat de aanspraken van Soekarno op Nederlands Nieuw Guinea door Australië niet kunnen worden aan vaard. „Bij het bepalen van de toekomst van dit gebied moeten de belangen van de inheemse bevolking, die wordt gevormd door hetzelfde soort mensen als in Austra lisch Nieuw Guinea woont, voorop staan", aldus de mening van minister Spender en die van de Australische regering. Tachtigste verjaardag J. Th. R. Schreuder De heer J. Th. R. Schreuder, de beken de man op onderwijsgebied, vierde Zater dag 26 Augustus zijn tachtigste verjaar dag. Hij ontving talloze gelukwensen in de vorm van bloemstukken, fruitmanden, brieven en telegrammen van vrienden en bekenden, diverse verenigingen waarin hij jarenlang als voorzitter of secretaris had gezeten en van vroegere leden van het schoolpersoneel en oud-leerlingen van het „Instituut Schreuder". Onder andere was er een telegram van zijn oud-leerling mi nister W. F. Schokking. Afgevaardigden van de Regelingscom missie van het examen M.U.L.O., van de Vereniging voor Christelijk M.U.L.O., van de Schoolvereniging het „Instituut Schreu der" en anderen kwamen de jarige hun gelukwensen en bewijzen van erkentelijk heid aanbieden. Overigens had de heer Schreuder te kennen gegeven zijn verjaar dag in familiekring te willen doorbrengen, zodat vele persoonlijke gelukwensen naar latere data zijn verschoven, Nederlandse Spitfire bij Breda neergestort De 24-jarige piloot kwam om het leven Een Spitfire van de Nederlandse lucht macht is Zondagmiddag om tien minuten voor vier in een akkerland langs de rijks weg Brcda-Etten neergestort. De piloot, de 24-jarige reserve tweede luitenant-vlieger J. S. M. Welte uit Eindhoven, kwam bij dit ongeluk om het leven. Het vliegtuig behoorde tot het Neder landse Spitfire-squadron van het vliegveld Valkenburg, welke squadron deelnam aan de oefening „Cupola" van de gecombineer de luchtmachten der landen van de Weste lijke Unie in samenwerking met de Ameri kaanse luchtmacht. De Spitfire vloog in een formatie op een hoogte van 30.000 voet. Doordat het ver ongelukte toestel achterin de formatie vloog, heeft men van de andere vliegtuigen uit niet nauwkeurig kunnen waarnemen, wat er gebeurd is. De vermissing van de Spitfire werd in de radar-contrölekamer van de Cupola- oefening te Scheveningen onmiddellijk waargenomen. Dit was tien minuten, voor dat de oefening officieel afgelopen zou zijn. Men stelde zich direct in verbinding met het vliegveld Valkenburg. Terstond werd in de omgeving, waar de Spitfire vloog toen men er de laatste keer contact mee had, door andere machines gezocht. Om half vijf had men zekerheid, dat de machine op een akkerland bij Etten, op 200 meter afstand van de rijksweg, was neergestort. Een reddingsploeg van het vliegveld Gilze-Rijen werd direct naar de plaats van de ramp gezonden. Aanvankelijk had men nog enige hoop, dat de vlieger met zijn pa rachute uil het toestel zou zijn gesprongen, Deze hoop bleek ijdel te zijn, toen men het toestel, dat vier meter diep in de bodem gedrongen was, had uitgegraven. De omgekomen piloot, de 24-jarige re- serve tweede luitenant-vlieger J. S. M. Welte uit Eindhoven, kwam op 16 Februari 1945 als oorlogsvrijwilliger bij de Lucht strijdkrachten en kreeg in Engeland zijn vliegopleiding. Hij diende met het 322ste squadron in Indonesië en kwam na zijn terugkeer op de jachtvliegschool op Twente voor een opleiding op Meteors. Voor deze oefening Cupola was hi.i tijdelijk bij het 322ste squadron ingedeeld. „Het Mobiiisatiekruis" vierde zijn zilveren jubileum De nationale bond „Het Mobilisatie- kruis" heeft te Nijmegen zijn zilveren jubileum gevierd. In Mei 1950 ging de bond een fusie aan met de Bond van Ne derlandse Oud-strijders, onder de naam „Nederlandse Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobiiisatiekruis". Generaal H. G. Winkelman, oud-opper bevelhebber van het Nederlandse leger, huldigde de manschappen van 19141918 en de militairen van Mei 1940. die in weer wil van zwakke bewapening zich dapper verweerden tegen een overmachtige vijand. Generaal-majoor B D. E. Oudendijk, voor zitter van de Koninklijke Vereniging „Ons Leger", huldigde de jubilerende bond. Na mens de Belgische deputatie sprak de heer Jules Francois uit Brussel. Kolonel G. M. van der Meulen, commandant van de X- brigade uit Soerabaja, die thains te Nijme gen verblijft, sprak namens de oud-mili tairen in Indonesië de hoop uit, dat ook spoedig deze oud-militairen opgenomen zouden worden in de nieuwe bond. Het ge meentebestuur van Nijmegen ontving de jubilerende bond in het gemeentehuis. Daarna gaf de luitenant-generaal b.d. H. A. Cramer, ere-voorzitter van de bond, een historisch overzicht van het ontstaan, de groei en de ontwikkeling van de bond. Deze bijeenkomst werd ook bijgewoond door de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin. Clara Wildschut overleden Zondag is te Amsterdam op 44-jarige leeftijd overleden dfe componiste Clara Wildschut. Zij studeerde aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, waar zij cum laude slaagde voor piano en viool. Zij componeerde voor orkest de suite „Uit de poppenwereld", „Fuga en Roman ce" en „Entrata Capricciosa", voorts een hobo-concert, liederen met orkest- en met pianobegeleiding, koren en talrijke kamer muziekwerken. GEVAL VAN NEKKRAMP IN BLARICUM Te Blaricum heeft zich bij een twee- jarig kindje van de familie Visser nekkramp voorgedaan. Het patiëntje is in de Ma- jellastichting te Bussum opgenomen. Drinkwatewergiftiging door nonchalance18 koeien gestorven De veehouders C. Schoo en Chr. van Weelderen, die op een weiland van het Vel sense landgoed „Beeckesteyn" een aantal koeien hebbeïi lopen, zijn het afgelopen weekeinde door een zware slag getroffen: achtereenvolgens stierven achttien beesten de vergiftigingsdood en de directe schade die de twee boeren daarmee opliepen be draagt naar schatting 8000. Dinsdagavond is een „loonspuiter" uit de Beemster bezig geweest met het bespuiten van een aardappelveld. Zijn tank bevatte een oplossing van tri-chloor-pheno-oxy- azijnzuur, een gif, dat in verdunde toestand volledig onschadelijk is. De man heeft ech ter de nonchalance begaan, naar hij zelf tegenover de beide boeren toegaf, het vloei stofreservoir om te spoelen in een drink- poel voor de koeien. Daar het goedje een zoute smaak heeft, kregen de dieren na het drinken uit deze poel steeds meer dorst, wat tot gevolg had dat er zich een aanzien lijke concentratie van het gif in de koeien- magen ophoopte. Alle jongvee stierf Zondagochtend bleef de eerste koe na diarrhee- en verlammingsverschijnselen dood in het weiland liggen en in de loop van de dag stierven nog zeventien dieren, waardoor Schoo en Van Weelderen al hun jongvee kwijt raakten. De directeur van de Velsense vleeskeu ringsdienst, de Haarlemse dierenarts L. J. Kas. begaf zich met een aantal andere spe cialisten naar het bedreigde weiland en zij moesten het besluit nemen alle aangetaste dieren te laten slachten. Het grootste deel van de veestapel werd -in het Haarlemse abattoir afgemaakt en een paar koeien werden in de Velsense noodslachterij ge dood. Bij onderzoek bleek, dat de slijm vliezen van maag en darmen der gestorven dieren volledig verwoest waren, zodat de koeien zware pijnen geleden moeten heb ben. Het vlees van een aantal dieren is hoogst- Tijdens een kort verblijf in Zwitserland heeft de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. D. U. Stikker een bezoek gebracht aan de Zwitserse Bondspresident Petitpierre. Minister Slikker (links) met zijn gastheer in het Von Battenwyl Haus te Bern, waar zij tezamen de lunch gebruikten ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Aanleg van middenboulevard in Zqndvoort aanbesteed Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft heden aanbesteed het uitvoeren van grond-, riolerings- en bestratingswerken voor de aanleg van- de zg. middenboule vard tussen de Zeestraat en de Kerkstraat. De ramingen waren: 86.683 bij uitvoe ring met machines en 126.234-bij uitvoe ring met handkracht. Er waren 19 inschrijvingen ontvangen. Bij de opening der biljetten was de burge meester van Zandvoox-t, mr. H. M. van Fenema, aanwezig. De hoogste inschrijving was die van de fa. W. Driehuizen te Zandvoort met 150.000 (machines) en 170.000 (hand kracht). Laagste inschrijfster was de fa. L. Lam- pert, Haarlem-Woerden met 84.997 (ma chines) en ƒ94.990 (handkracht). De gunning wordt later bekend ge maakt. De aanbesteding van de aanleg van een strandweg en de bouw van een rotonde geschiedde hedenmiddag om drie uur. VOLKSDANSEN De vereniging Haarlem-Zuid-West houdt Zaterdagmiddag 2 September een volks- dansdemonstratie op een terrein achter de Christiaan Huygensschool, aan het Chris- tiaan Huygensplein. Volksdansers uit ge heel Haai-lem zullen demonstreren onder leiding van mejuffrouw Jitty Groot.es. Deze demonstratie is bedoeld als inlei ding voor de deze winter te houden cur sussen. waarschijnlijk nog voor de menselijke con sumptie geschikt, zodat de schade voor de beide veehouders verminderd met de opbrengst van het vlees naar raming ongeveer 4000.zal blijken te zijn. Verleden week vier koeien dood door Ioodvergiftiging Thans komt eveneens aan het licht, dat verleden week bij een andere Velsense veehouder vier koeien door loodvergifti- ging stierven. Een schilder had een hek met menie geverfd en daarna zijn kwast op het gras uitgeslagen. De dieren, die daar gegraasd hebben, stierven enige tijd later door loodvergiftiging. Radio-rede van Churchill Nieuwe aansporing tot krachtsinspanning Winston Churchill heeft Zaterdagavond in een radiorede verklaard, dat Europa in groot gevaar van een communistische aanval vei-keert. Hij beloofde steun van zijn consei-vatieve partij voor alle noodza kelijke verdedigingsmaatregelen. „Wij moeten trachten de afschuwelijke bres in het Europese front te dichten", z< zeide hij. Churchill herhaalde, dat hij niet geloof de in de onmiddellijke nabijheid van een nieuwe wereldoorlog. Hij voegde er echter aan toe: „Niemand kan zekex-heid hebben, doch voor mij zelf geloof ik, dat wij nog een korte tijd hebben. Als wij deze goed gebruiken, kunnen wij deze verschrikking nog van de wereld afwenden". „Op de zitting van de Raad van Euro pa", zo verklaarde Churchill, „zijn twee zeer opmerkelijke dingen gebeurd. De Duitsei-s hebben verklaard, dat zij geen nieuw nationaal Duits leger wilden vor men, doch bereid waren in een Europese verdedigingsmacht te dienen, en ten twee de heeft Frankrijk met een nobel gebaar het denkbeeld verwelkomd, dat Franse en Duitse soldaten naast elkaar zullen staan bij de verdediging van de vrijheid". Churchill noemde het een zwaarmoe dige gedachte, dat er niets anders tussen Europa en een overweldigende militaire aanval staat dan de Amerikaanse voorra den van het verschrikkelijke atoomwapen. Chruchill zeide het te betreuren, dat er geen poging was gedaan om tot „een per soonlijk gesprek op het hoogste niveau met de leiders van de Russische regering" te komen. Hij bracht in herinnering, dat hij dit in- een van zijn verkiezingsrede- voeringen in Februari had voorgesteld. Met nadruk verklaarde Churchill: „De enige manier om met het communistische Rusland óm te gaan is in een of andere vorm sterker te zijn en dan met redelijk heid en eerlijkheid op te treden". Volgens Churchill hadden Russische re geringsinspecteurs toegang tot Engelse fa brieken die voor de defensie produceren. De reden hiei-van was. aldus Churchill, dat Engeland machine-onderdelen voor export naar Rusland produceert, waar deze onderdelen worden gebruikt voor het ma ken en repareren van tanks. Churchill drong er op aan, dat de rege ring de'export van machineonderdelen en dieselmotoren naar Rusland stop zou zetten. Een woordvöerder van het Britse mi nisterie van Bevoorrading bevestigde Za terdagavond Churchills onthulling,-.dat Russische regeringsinspecteurs Britse fa brieken bezoeken die voor de Defensie werken. De wo:rdvoeraer zeide echter, dat het in het geheel niet moeilijk was om din gen, die de inspecteurs niet mochten zien, „uit hun ogen te houden". Ballonnetje vioog 540 kilometer ver Op 17 Juni werd op „Te Werve" te Rijs wijk een kinderfeest gehouden ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van de „Koninklijke". Toen is ook een ballonnen wedstrijd gehouden. De uitslag daarvan is nu bekend gemaakt. Van de 950 opgelaten ballonnen zijn in totaal 346 kaarten of ruim 36 percent te rug ontvangen, waarvan 272 uit Nederland en 74 uit Duitsland. Eén ballon heeft 540 kilometer afgelegd. Eén ballon is naar het Westen gegaan en werd gevonden in Epping Forest, ongeveer 25 km. ten Noord-Westen van Londen. Waarschijnlijk is deze ballon op „Te Wer ve" bij het oplaten in de bomen blijven hangen en een of twee dagen daarna los geraakt, toen de wind inmiddels gedraaid was, P. J. Kapteyn lid der Eerste Kamer Naar wij vernemen heeft de heer P. J. Kapteyn te Bentveld de benoeming tót lid van de Eerste Kamer (P. v. d. A.) aange nomen. Jongetje overleden De achtjarige Wouter Scnülze, die Zater dagochtend door een auto werd overreden, toen hij de Fonteinlaan te Haarlem over slais Zaterdagmiddag in het Diacones- senhuis aan zijn opgelopen verwondingen overleden. 74. Terwijl er in de rest van het paleis dus een grote verwarring ontstond, ging de Koning nog ^steeds netjes door met zijn rechtszitting. „Hm, ahum!" sprak hij. „Wij wensen een getuige-verklaring van Baron Goedbloed van Malpertus! Het blijkt, dat Graaf Isen Grim onschuldig is! Het spijt me, maar het is zo. Nu moet die Baron ge zocht worden!" „Ja! Dit is waar!" brieste Graaf Isen Grim. „Waar zit die Malpertus? Die bedrieger! Laat ons gaan zoeken! Ik lust hem wel rauw!" De ijverige hofmaar schalk Bellino was dl bij de deur en de anderen volgden hem snelmaar juist op dat moment barstte de deur met een krakend geweld open, en daar kwam een hele vloedgolf van schildwachten naar binnen rollen! „Hé! Héé!" riep Isen Grim. Laat ons door! Laat ons er uit!" En de soldaten en hellebaardiers riepen terug: „Héé! Laat ons door! Laat ons er in!" „Be vel van de koning!" riep iedereen door el kaar. ...en met dat al werd het daar een verschrikkelijk gedrang, waarin niemand meer voor of achteruit kon. Dat was nu precies, wat de slimme Joris bedoeld had. Er was verder geen levende ziel meer in het paleisalleen Panda, die nog net op tijd tussen al die aanstormende soldaten dóór was gekomen. Die liep daar eenzaam door de lege gangen te dwalen.en van Joris was geen spoor te zien. Waar zou iedereen toch zitten?" vroeg Panda zich af. „En waar zit Joris? Wat zou hij uilvoe- j ren? Ik vertrouw het niets!" i Schokken. Te Dibroegarh, twee weken ge. leden het centrum van de grote aard. beving in Noord-India, werd Zonris' wederom een hevige aardschok gereg,. streerd, die tien seconden duurde. andere gedeelten van Boven-Assam vooral te Margherita, werd Zaterdag een zware beving waargenomen, died» zwaarste van de afgelopen twee weke» wordt genoemd. Volgens officiële cijfers zijn 80 perse, nen om het leven gekomen sinds "dj reeks schokken is begonnen. Tarzan achter tralies. Het hoofd van d= mobile brigade der politic te Nice heed» Zondag de arrestatie bekend gemaafo van de man, die verantwoordelijk zo- zijn voor de roof van juwelen té waarde van 200.000 gulden in de villi van de Amer-ikaanse „nyionkoning" Noman Winston te Golfe Juan. De gearresteerde is de 23-jarige Ita. liaanse acrobaat Dante Speda, die door zijn vrienden „Tarzan" genoemd wordt, Slaags. Op een vergadering in "Winses (West-jDuitsland) van de extreem- rechtse Sozialistische Reichspartei is het tot een vechtpartij gekomen, waarbij een aantal personen werd gewond. Dj toehoorders, die voor het grootste de£ anti-nazi's waren. raakten slaag» zodat 100 man politie de vergadering moest sluiten. Later op het spooi-wegstation laaide he: gevecht weer op, zodat de politie daar de orde moest herstellen. Een der leidex*s van de Reichspartei is de voormalige majoor Ernst Remer, die de aanslag op Hitler in 1944 verijdelde, Defensie. Karl Kobelt, de Zwitserse minis- ter van Defensie, heeft op een ver„ ring van onderofficieren verklaard, dal Zwitserland, in twee wereldoorlogen neutraal gebleven, „geen tijd moet ver- liezeix" om zich te bewapenen, speciaal met tankeenheden. „Zwitserland heeft hard gewerkt om ds artillerie, infanterie en luchtmacht ie vergroten en verbeteren", zo deelde de minister mee. „Aan de andere kant zijn wij ten achter op het gebied van de be- wapening. Er is geen tijd te verliezen'. Protest. Ook Hongarije heeft thans in een telegram aan Trygve Lie, de secretaris- generaal van de UNO. geprotesteerd tegen „de onmenselijke bombardemen ten op de vreedzame Noord-Koreaanse bevolking". Herstel. Een congres van Duitse artsen heeft Zaterdagmiddag te Bonn met 12« stemmen vóór en 6 onthoudingen de verwachting uitgesproken, dat de Bondsregering de in het buitenland wo nende Joodse Duitse artsen volledig in hun oude beroepsrechten zal herstellen. Dus töclx. In October zal de Engelse Laboui'-regering de door het parlemer.1 aangenomen wet op de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie in toe passing brengen, aldus wordt in wel ingelichte politieke klingen te Londen voorspeld. In dat geval voorziet men een heftige botsing met de conservatieve oppositie. Men had verwacht, dat de regering met haar geringe meerderheid haar bestaan niet in gevaar zou brengen, doch anderzijds zou zij bij haar aan hangers ontstemming verweltken, in dien zij niet tot de nationalisatie over gaat. Terug naar Israel. Ongeveer 10"Ö leden van de Habaitz, een der „verloren stammen" van Israel, zijn als immigranten in Israel tenxggekeerd, aldus meldt radio Jeru zalem. Deze stam leeft sinds meer aan 2000 jaar in de Zuid-Arabische woestijn en de leden van deze stam worden be schouwd als de .zuiverste afstamme lingen van de oude Hebreeërs. Mannen zowel als vrouwen zijn lang, slank en gespierd. De mannen hebben lange ongekrulde gitzwarte haren, de vrou wen dragen in beide oren zes gouden of zilveren ringen en lagen kettingen om de hals. Naar verluidt heeft de taal van de Habaitz in die twee millennia vyeinig verandering ondergaaxx en staat zij dicht bij de taal van het Oude Testa ment. Binnenkort komen nog honder den van deze stam naar Israel, aldus dit radiobericht. Pleegzoon. Bisschop Josef Kiwanoeka, apos tolisch vicaris van Masaka in Brits- Oost-Afrxka, heeft Zondag een bezoek gebracht aan een Duitse familie te Keulen, die vele jaren geleden 21 mark gegeven had om hem als jongen uit slavernij los te kopen. Beide oudjes, die hun pleegzoon thans voor het eerst zagen, gaven hem hun trouwringeq, waaruit een bisschopsring zal worden gemaakt. Mgr. Kiwanoeka droeg de mis op in de oude Keulse dom. Hij werd geassisteerd door kardinaal Frings, de aartsbisschop van Keulen. Niets vitaals. De Britse minister voor Over zeese handel, Bottomley, heeft Zondag verklaard, dat Engeland in het geheel geen materiaal van vitaal strategisch belang naar dè Sovjet-Unie uitvoert. Hij zeide dit in een commentaar op Chur chills verklaring, dat een Britse firma Rusland voorziet van materiaal, dat ge bruikt wordt voor het bouwen en repa reren van tanks. Minister Bottomley gaf toe, dat Engeland in grote ver scheidenheid goederen aan Rusland levert, doch niets dat nodig is voor het opbouwen van een oorlogspotentieel. Engelse gasten van Haarlems Baptisten Gemeente Veertig Engelsen, waaronder uit Schot land en Wales, brengen ónder leiding van Rev. W. T. Cowland, secretaris van het Youth Department van de Engelse Bap tisten Unie, 14 dagen vacantie door in het Woodbrookershuïs in Bentveld. Zondagmorgen woonden zij de ochtend dienst bij in de Baptisten Gemeente te Haarlem, waardoor die bijeenkomst een bijzonder karakter kreeg. Rev. Cowland legde de nadruk op de verbondenheid in één Heer. De Engelse gasten zongen een lied. 's Middags werd een wandeling door Haarlem gemaakt te zamen met de jeugd der Baptisten Gemeenten in deze om geving. Tenslotte werd in de Begijnhofkapel een Jeugdrally gehouden, die geheel gevuld was. De leiding berustte bij ds. G. W. Wee- nink uit Haai'lem. Rev. Cowland wees in zijn rede op de historische oorsprong der EngelseBaptisten in Nederland en de onder linge verwantschap. Verder spraken nog ds. F. E. Huizinga, oud-voorzitter der Bap tisten Jeugdbeweging en ds. L. J. Neerings, Vrijz. Evang, predikant te Enkhuizen. Vocale medewerking verleende het ge- meentekoor. Ook de Engelse gasten zongen nog een lied.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2